agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen apocan14
  • 1 Gönderen apocan14

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2010, 18:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2010
Evimin çatısında kıvırcık ve marul yetiştirme

Malum günümüzde topraksız tarım bir hayli yayıldı bazıları hobi olarak yaparken bazılarıda ticaret amaçlı yapmakta.
ben yazları köyde buğday arpa yetiştiriyorum.
Kışları ise istanbul'a gelip akrabamın lokantasında çalışıyorum.
2 aydır bu sitede envor ve kadir hocamın bilgilerini takip ediyor not alıyorum. Bu işi kafayı taktım yapmadan duramıyacağım.
Amaç evimin çatısı kaba inşaat üstü çinko ile kapalı 240 metre kare
Ön tarafları balkon tipi olduğu için önüne 10 katlı merdiven tipi PVC koyarak marul ve kıvırcık yetiştirmek istiyorum. Aşağıdaki örnekteki gibi reklam olursa üstad larım silebilir...
http://www.ardentzirve.com/content/v.../lang,english/

Ben pencere önünü 6 metre olarak hesapladım. arka kısmınıda 3 metre olarak kapatacağım.
Yani 3 metre eninde 6 metre uzunluğunda bir oda gibi olacak şekilde.
önünü şeffaf plastikler var cam gibi onlar ile kapatacağım. Oda nın sıcak olması iiçinde arka kısmını ısı yalıtım sistemlerinde kullanılan kartonlar ile kapatacağım.
şu anda pvc boru 100lt lik bidonum (mavi güneş geçirmeyen) Akvaryumcudan aldığım motor hazır.
Bu kullanacağım PVC ler 70 lik sorun teşkil eder mi?
10 katlı 6 metre lik PVC ye 100 litrelik bidon yeter mi?
İlk olarak kıvırcıkları fide olarak alacağım.
Fideler için kaya yünü kullanacağım.

bu çatıda balkonun önüne koymam marul ve kıvırcık için yeterli ışını almasını sağlayabilir miyim.
Bu yaptığım kıvırcık ve marullarıda lokantalara satacağım.
bu Kimyasal maddeleri kudret hocam dan direk almayı düşünüyorum. Bana yardımcı olacağını düşünüyorum.
Envor hocam danda teknik destek bekliyorum. Tabi ki fideler içinde

Sizce olumlu olur mu?
Birde kıvırcıklar fide olarak dikeceğim için kaç günde oluşur.

vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum kalın sağlıcakla.....

apocan14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 20:46   #2
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Linkteki patent lafı çok komiğime gitti.

Ben kıvırcığı fide ekdikten yaklaşık 45 gün sonra hasat aldım.
Ben 70lik tercih ettim fakat boru sayısı az olduğu için 100 lük tercih etmende yarar var,katlı sistemde daha rahat edersin.100 lt lik bidon yeterli olur mavi bidonlar var 15 tl 100-120 lt kabaca alır onu tercih edebilirsin , olmazsa su yüksekliğini azaltarak dengelersin.
Fidecileri gezmen lazım sana kalan fidelerden verirler miktar az olduğundan.Bulamassanda anadolu tohumculuğun büyük marketlerde paket tohum satışı var kendin ekmelisin.
Kolay gelsin.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 21:29   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Linkteki patent lafı çok komiğime gitti.

Ben kıvırcığı fide ekdikten yaklaşık 45 gün sonra hasat aldım.
Ben 70lik tercih ettim fakat boru sayısı az olduğu için 100 lük tercih etmende yarar var,katlı sistemde daha rahat edersin.100 lt lik bidon yeterli olur mavi bidonlar var 15 tl 100-120 lt kabaca alır onu tercih edebilirsin , olmazsa su yüksekliğini azaltarak dengelersin.
Fidecileri gezmen lazım sana kalan fidelerden verirler miktar az olduğundan.Bulamassanda anadolu tohumculuğun büyük marketlerde paket tohum satışı var kendin ekmelisin.
Kolay gelsin.
çok sağol ustam
ben bunu kışında yapabilirm havanın soğuk olması etkilemez diye biliyorum zaten soğuğa dayanıklı sebzeler sonuçta
çatı zaten ılık oluyor alttaki dairelerde genelde doğal gaz yanıyor bu sorun teşkil etmez yanılmıyorsam.

Eski 09-10-2010, 21:50   #4
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Kışlık çeşit seçerek ekebilirsin.Benim fidelerim 20 ekimde geliyor, adanada kısmet olursa mayısa kadar devam edicem.Kışın daha değerli elbette.
Doğal gaz Sorun teşkil etmez .

Eski 10-10-2010, 23:31   #5
Yeni Üye

evet kış ayları yani şimdi lokantaya 2,5 liradan alıyoruz. demet'ini ben yapıp satayım diye düşündüm burada kendimi geliştirip yazları köyde olacağımdan oradada uğraşırım hem ticaret hem de hobi olarak yapmayı planlıyorum.
Adanada bir fideci ile görüştüm 0,07 kuruştan fide veriyor çokta ucuz gibi geldi Vallahi çok sabırsazlanıyorum Allah utandırmasın .....

Eski 11-10-2010, 00:34   #6
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
neden olmasın.inşallah gönlünüze göre olur ve bol kazanç sağlarsınız.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 01:30   #7
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Evet, fide fiyatları 6 - 9 kuruş arasında değişiyor biraz daha büyük viyollerde 11-12 krş .
Lokantana satacaksan, forumda tere,taze soğan ve özellikle maydanoz denemelerine bak envorun olması lazım 1 ay içinde tohumdan olurlar, zahmetsiz sorunsuz ve kârlı olur.
Sadece kendi lokantana satacaksan, saklama koşullarınıda araştırmanı tavsiye ederim.
Başarılar...

Eski 11-10-2010, 15:29   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Evet, fide fiyatları 6 - 9 kuruş arasında değişiyor biraz daha büyük viyollerde 11-12 krş .
Lokantana satacaksan, forumda tere,taze soğan ve özellikle maydanoz denemelerine bak envorun olması lazım 1 ay içinde tohumdan olurlar, zahmetsiz sorunsuz ve kârlı olur.
Sadece kendi lokantana satacaksan, saklama koşullarınıda araştırmanı tavsiye ederim.
Başarılar...
Eyvallah delimus bana gerçekten manevi olarak çok destek oldun çok sağol usta.....

çiftçi5234 beğendi.
Eski 13-10-2010, 19:03   #9
Yeni Üye

Maydonoz içinde bir kaç ilaç firmasından köpüklü karton aldım. 20 cm derinliğinde 50 cm uzunluğunda 4 adet herşey hazırlanıyor fotoları en kısa zamanda koyacağım.

çiftçi5234 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024