agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2010, 23:09   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2007
akçakoca/düzce de fındığa alternatif tarım

merhaba dostlar,
akçakoca/düzde de 5 dönüm fındık bahçem var.ben fındığı sökerek başka ekim yapmak istiyorum.
içinde sürekli akar kaynak suyu var.
şebeke suyu ve elektrik de yakın.
tarla güneye bakıyor.ancak ana karayoluna 50metre uzak.

topraksız tarım serası düşünüyorum.
ne önerirsiniz.don görmüyor tarlanın 1,5 dönümü sürekli sulu yeren su çıkmakta.ot biçince 20-25günde hemen otlanıyor.boy atıyor.

selam ve saygılarımla
ilhan durmaz/kdz.ereğli

ilhan1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 13:01   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
İlhan bey;
Anladığım kadarı ile ticari anlamda topraksız tarım serası kurmak istiyorsunuz. Öncelikle kendimle ilgili bilgi vereyim de yanlış anlaşılmasın. Ben çiftçilik ya da hayvancılık yapmıyorum. Ama planlarım içinde uzun vadede böyle bişey yapmak var. Ayrıca bu siteyi de uzun süredir takip ederim. Bu nedenle gerek teoride gerekse pratikte biraz bilgi sahibiyim. Bu nedenle yazacaklarım uzman görüşü değildir, fakat konuyu uzun süredir izleyen birinin görüşleridir.
Düşündüğünüz konu ile ilgili öncelikle 2 konuda bilgi sahibi olmalısınız. Birincisi seracılık, ikincisi topraksız tarım.
Seracılıkta hep söylenen şey şudur. Sera kurulum maliyeti klasik seralara göre her halükarda daha yüksektir. İster kitaba uygun sera kurdurun, isterse maliyeti düşürmek adına sistemi modifiye edin. Fakat işin güzel tarafı kurulumdan sonra kendini amorti edip kara geçmesi çok daha kısa. Serada en kolay satılan şey domates olduğu için genelde domates için topraksız tarım serası kurulur. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise şu. Genel görüşe göre ticari yapacaksanız en az 10 dönüm sera kurun. Bu hem birim ürüne olan kurulum maliyetini azaltır, hem işletme maliyetini, hem de satış aşamasında elinizi güçlendirir.

Eğer domates dışında bişey düşünürseniz de yaklaşık olarak aynı sorulara cevap bulmanız gerekiyor. Ben gerek hayvancılıkta, gerekse tarımda şunu öğrendim. Eğer ev geçindirmek için işe başlayacaksanız sera büyük olacak, buna imkanınız yoksa birim alana normalden çok daha fazla ekim yapacaksınız. Bu çok sayıda ekim formülleriyle igili internette" vertical gardening " diye arama yaparsanız bilgi sahibi olacaksınız.

Topraksız tarımın incelikleriyle ilgili forumba bol bilgi var. Biraz zamana ayırmanız gerekecek. Bakmayın siz sitenin bu aralar sakin oluşuna. Aslında sitede cevaplar oldukça hızlıdır ve yardımsever bir sürü kardeş ve abi bulabilirsiniz. Fakat yaz döneminde insanların bir kısmı tatilde, bir kısmı teoriği pratiğe geçirmeye çalışıyor, bir kısmını sıcak ekilemiş. Benim gibi birkaç kişi ara ara size yardımcı olmaya çalışır merak etmeyiniz.
Bu arada sizin önemli bir artınız var. Topraksız tarım topiğinin abisi, amcası, piri olan Kudret Tezel abimiz sizinle hemşeri. En güzeli Kudret Abi ile iletişim kurup birebir görüş almaktır. Ben birkez yüz yüze görüşme fırsatı buldum, çok fayalandım.

Sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım. Bu arada Kadir gecenizi ve Ramazan ayınızı tebrik ederim.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 13:54   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilhan1959 Mesajı Göster
merhaba dostlar,
akçakoca/düzde de 5 dönüm fındık bahçem var.ben fındığı sökerek başka ekim yapmak istiyorum.
içinde sürekli akar kaynak suyu var.
şebeke suyu ve elektrik de yakın.
tarla güneye bakıyor.ancak ana karayoluna 50metre uzak.

topraksız tarım serası düşünüyorum.
ne önerirsiniz.don görmüyor tarlanın 1,5 dönümü sürekli sulu yeren su çıkmakta.ot biçince 20-25günde hemen otlanıyor.boy atıyor.

selam ve saygılarımla
ilhan durmaz/kdz.ereğli
Sayın İlhan durmaz;
Bende bu sene topraksız tarımla tanışan ve balkonunda kendi çapında hobi maksatlı denemeler yapan biriyim. Kdz.Ereğli'de yaşıyorum. Tıpkı Sayın Katsu gibi nasip olursa ilerleyen yıllarda bende ticari olarak bu işin hayalini kuruyorum. Size nacizane tavsiyem, Topraksız tarımı hiç denememişseniz ve konuya yabancı iseniz, herşeyden önce küçük bir deneme serası kurup(50 veya 100 m2), bir kaç çeşit sebze yetiştirerek, konuyla ilgili deneyimler yaşamak olacaktır. Bu deneyimler ilerde yapacağınız yatırımları da doğru yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Bu arada fırsat bulursanız sizinle tanışmayı da çok isterim. Belki biliyor olabilirsiniz, Sayın Kudret TEZEL'de Erreğlilidir. Arada bir de memlekete geliyor ve buluşuyoruz. Kendisi yıllardır topraksız tarımla ilgilenmesi nedeniyle
bu konuda bizlere göre duayendir. Ve hiçbir karşılık beklemeksizin yardımlarını ve paylaşımlarını da esirgemez. Size özelden telefonumu göndereceğim. Umarım tanışmak ve sohbet etmek nasip olur.
Saygılarımla, hoşçakalın.

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 15:10   #4
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
İlhan bey, siteye hoşgeldiniz.

Düşüncelerinizi hayata geçirmenizi diliyorum. Herşey gönlünüzce olsun.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 16:28   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Aramıza hoşgeldiniz sayın İlhan 1959, sağolsunlar, arkadaşlarım kaleyi boş buldukları için atıp tutuyorlar hakkımda. İnanmayın bende topraksız tarıma gönül vermiş bir amatörüm neticede.. İnşallah bir gün tanışmak dileğiyle. Ama lütfen herşeyi düşünüp planlamadan fizibilitesini yapmadan fındıkları sökmeyin. Sökmek kolaydır, ama yetiştirmek zaman ister.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 00:50   #6
Yeni Üye

merhaba dostlar,

ben emekli olunca arazi aldım.amaçım fındık vs.den para kazanmak değildi.doğayla başbaşa olmaktı.
düşüncem sera kurarak hem az da olsa gelir sağlamak hemde kendi ihtiyacımı sağlamaktır.üretimin masrafını cıkarmak.
doğal beslenmek,doğal yedirmek hormonsuz üretmek.
yoksa tiçari seralar kurmak değil.diğer düşüncemde bodur meyve ekmektir.
kdz.ereğli ve akçakocada ki dostlar görüşelim.her zaman.
ahşap hobi atölyesi sahibiyim.
selam ve saygılarımla

ilhan1959@hotmail.com
www.ilhandurmazhobi.com.tr
05334207720-05053695151

Eski 07-09-2010, 00:53   #7
Yeni Üye

fındığa alternatif

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Aramıza hoşgeldiniz sayın İlhan 1959, sağolsunlar, arkadaşlarım kaleyi boş buldukları için atıp tutuyorlar hakkımda. İnanmayın bende topraksız tarıma gönül vermiş bir amatörüm neticede.. İnşallah bir gün tanışmak dileğiyle. Ama lütfen herşeyi düşünüp planlamadan fizibilitesini yapmadan fındıkları sökmeyin. Sökmek kolaydır, ama yetiştirmek zaman ister.
merhaba kudret bey,
tarlada tüm fındığı sökmeden düşünüyorum.
bir bölümü verimli o nedenle sökmeyi düşünmüyorum.
verimsiz olan alanda da sera düşünüyorum.o da 5 dönümde 2 dönüm kadar.

selam ve saygılarımla
ilhan durmaz
www.ilhandurmazhobi.com

ilhan1959@hotmail.com

Eski 07-09-2010, 00:55   #8
Yeni Üye

merhaba dostlar,
ilgi gösteren tüm dostlara teşekkürlerimle.
hobisiz kalmamanız dileğiyle.
selamlarımla
ilhan durmaz/kdz.ereğli

Eski 08-10-2010, 15:49   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2009
merhaba ben muzaffer gaziantep'ten aranıza yeni katıldım.Bu güzel bilğilendirmeleriniz için teşekkürler.

muzafferim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024