agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2010, 20:05   #31
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Perlitin üstünü önce ışık almaması için koyu renk bir örtüyle kaplayıp üzerini de aluminyum folyo **** beyaz renk örtüyle kaplarsınız hem yosun hem ısınma problemini çözebilirsiniz.
Sorunun adresi ben değilim ama ec' nin sabit kalması, solusyonun bitkinin istediği dengede olduğunu gösterir diye düşünüyorum.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 21:34   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili cecey07, EC besin eriyiğinin tuz yani besin konsantrasyonunu gösterir. EC düşmüyorsa besin kullanılmıyor demektir. Ama hemen bu kanaate varmamalıdır. bitkinin büyüklüğü vede besin tankının hacmiyle çok yakından alakalıdır.Fideler az besin tüketirler. Eğer büyüme sağlıklı devam ediyorsa problem yok demektir.
Besin tankının yüzeyi geniş vede ortam sıcaklığı yüksekse buharlaşmadan dolayı EC yükselebilir. Tanka mutlaka bir seviye işareti koyunuz ve seviyeyi hep ayni yerde tutmaya çalışınız. Bitkiler büyüdükçe Besin tüketimi hızlanacak ve EC nin düştüğünü göreceksiniz endişelenmeyiniz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 12:00   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili cecey07, EC besin eriyiğinin tuz yani besin konsantrasyonunu gösterir. EC düşmüyorsa besin kullanılmıyor demektir. Ama hemen bu kanaate varmamalıdır. bitkinin büyüklüğü vede besin tankının hacmiyle çok yakından alakalıdır.Fideler az besin tüketirler. Eğer büyüme sağlıklı devam ediyorsa problem yok demektir.
Besin tankının yüzeyi geniş vede ortam sıcaklığı yüksekse buharlaşmadan dolayı EC yükselebilir. Tanka mutlaka bir seviye işareti koyunuz ve seviyeyi hep ayni yerde tutmaya çalışınız. Bitkiler büyüdükçe Besin tüketimi hızlanacak ve EC nin düştüğünü göreceksiniz endişelenmeyiniz.
Sayın hocam,
Anladığım kadarıyla buharlaşma ve bitkinin tükettiği ec paralel olarak ilerliyor (şimdilik), suda buharlaşmadan dolayı eksilme var fakat ec seviyesi aynı, Bitkiler biraz daha büyüyünce bu orantı bozulacaktır sanırım. Yanlışmıyım?

Bu arada dikildiği günden beridir salatalıkların EC si 2.5

cecey07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 12:11   #34
Ağaçsever

Topraklı - topraksız farkı

Topraklı tarımı kötülemiş gibi olmayayım ama aradaki fark çok bariz.

Aynı zamanda yerlerine alındılar, hatta EC ölçmek için kullandığım suyu topraklı tarımdaki salatalıklara verdim zaman zaman.

Birisinin toprağı çok asitik olduğu için mefta oldu diğeride büyümeye çalışıyor.

Bunlardan 5 gün önce yaylaya bahçeye dikilenler vardı, aldığım habere göre onlarında durumu içler acısıymış. Hafta sonu gidip kendim inceleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2010, 12:21   #35
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Volkan Kesici Mesajı Göster
Perlitin üstünü önce ışık almaması için koyu renk bir örtüyle kaplayıp üzerini de aluminyum folyo **** beyaz renk örtüyle kaplarsınız hem yosun hem ısınma problemini çözebilirsiniz.
Sorunun adresi ben değilim ama ec' nin sabit kalması, solusyonun bitkinin istediği dengede olduğunu gösterir diye düşünüyorum.
Fakat bildiğim kadarıyla perlitten de köklerin hava alıyor olması, eğer perliti kapatırsak köklerin alması gereken havayı azaltmış oluruz ve su çıkış yerlerindeki tıkanmaları kontrol ederken çok zorlanırız diye düşünüyorum.

Eski 01-07-2010, 12:38   #36
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Sayın cecey07,Benim fikrim her zaman salatalığı yetiştireceğimiz yere doğrudan ekmek.Çünkü; salatalığın kökleri çok hassas dikim yapınca kayıplar çok oluyor.Siz toprağa salatalıkları çıplak kök olarakmı diktiniz?

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 12:48   #37
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreilhan Mesajı Göster
Sayın cecey07,Benim fikrim her zaman salatalığı yetiştireceğimiz yere doğrudan ekmek.Çünkü; salatalığın kökleri çok hassas dikim yapınca kayıplar çok oluyor.Siz toprağa salatalıkları çıplak kök olarakmı diktiniz?
Salatalıkları viyoldeydi, topraksız tarım için kökleri yıkatıp torftan arındırıp perlite ekmiştim, saksıyada viyolden çıkarıp torfuyla beraber kökleri kıpırdatmadan ekmiştim. Viyoldeki toprağın üstü kapanmadan ve sıkıştırmadan ekim yapmam gerektiğini, fideleri edindiğim fideci firma söylemişti.

Çıplak kök dediğinizi pek anlamadım ama benim dikim şeklim böyleydi.

Eski 01-07-2010, 23:23   #38
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cecey07 Mesajı Göster
Salatalıkları viyoldeydi, topraksız tarım için kökleri yıkatıp torftan arındırıp perlite ekmiştim, saksıyada viyolden çıkarıp torfuyla beraber kökleri kıpırdatmadan ekmiştim. Viyoldeki toprağın üstü kapanmadan ve sıkıştırmadan ekim yapmam gerektiğini, fideleri edindiğim fideci firma söylemişti.

Çıplak kök dediğinizi pek anlamadım ama benim dikim şeklim böyleydi.
Çıplak kökten kastım toprağa diktiğiniz fideleri torfundan arındırıp dikmekti.Böyle olunca salatalık %90 ölüyorda.(Fide dikimiyle ilgili geçen sene çok değişik deneyler yapmıştım)Ama siz torfuyla kökleri kıpırdatmadan dikmişsiniz.Doğrusunu yapmışsınız.Gerçektende topraklı ile topraksız tarım arasında baya fark var.Bu gidişle bende bir düzenek yapacağım harhalde. Çalışmalarınızda başarılar.

Saygılarımla.

Eski 02-07-2010, 10:00   #39
Ağaçsever

Alıntı:
Çıplak kökten kastım toprağa diktiğiniz fideleri torfundan arındırıp dikmekti.Böyle olunca salatalık %90 ölüyorda.(Fide dikimiyle ilgili geçen sene çok değişik deneyler yapmıştım)Ama siz torfuyla kökleri kıpırdatmadan dikmişsiniz.Doğrusunu yapmışsınız.Gerçektende topraklı ile topraksız tarım arasında baya fark var.Bu gidişle bende bir düzenek yapacağım harhalde. Çalışmalarınızda başarılar.

Saygılarımla.
Teşekkür ederim sayın emreilhan,
Tavsiye ederim çok keyifli.

Eski 07-07-2010, 09:20   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2010
Arkadaşlar merhaba,
Ben Adapazarından Vedat,
Bizde bi abimizde amotörce yapılmış durgun suda yetiştirilen domates gördük ve bu işe baya bi merak saldık,
Öncelikle evimizde eski bir banyo küveti vardı onun sırdırmazlığını sağlıyarak 7 kök domates fidesi diktik,
Bir adet akvaryum hava pompası ile suya oksijen veriyoruz,
Her türlü kötü koşullara rağmen bitkilerimiz yaşamaya devam ediyor,

O kadar kötü koşullara rağmen o bitkiler yaşamaya devam ettiği için biz de bu işi biraz daha ii şartlarda yapmaya karar verdik ve evin arka bahçesine 6mt. x 12mt. uzunluğunda 72 m2 taban alanında 4 adet 0,60mt. x 10mt. (6 m2'lik) uzunluğunda 0,45mt. derinliğinde havuzlar yaptık.

Sera örtüsü için yan kenarları 4mt. orta noktası 5mt. yüksekliğinde bir demir karkas projelendirdik, şu anda demir doğramacının demir karkası bitirmesini bekliyoruz. Demir karkasın bitmesinin ardından 0,35mm kalınlığında aldıımız sera örtüsü ile kaplıyacaz.

Bi ayrıntıyı yazmayı unutmuşum, havuzların yapımı için öncelikle tabi zemini yaklaşık 0,50mt. kazdık ve kazdığımız zemine 10 cm. tüvenen malzeme serdik, tüvenenin üzerine 5cm. x 25cm. x 50cm. büyüklüğündeki ytonglarla havuzları oluşturduk.

Allah nasip ederse bu hafta sonu dometes fidelerini yerlerine yerleştireceğiz.

Bu arada havuzlardaki suyun EC ve PH değerlerini ölçmek için bir alet alacağız, ancak benim takıldığım bi nokta var ve siz değerli üstadlardan görüş almak istedim.

Havuzlardaki suyu 4 adet akvaryum devirdaim motoru ile sirkülaşyonunu sağlıyacağız. Bu motorlar aynı zamanda devirdaim yaparken suya oksijen de veriyor imiş. Ancak bunun yani sudaki oksijenin yeterli olduğunu nasıl anlıyacağız. Yani yapmış olduğumuz 0,60mt genişliğinde 10 mt. uzunluğunda 0,45mt derinliğindeki havuzlarımıza 0,40mt. su doldurduğumuzda 2,4 ton suyumuz olacak. Havuzlara koyacağımız devirdaim pompaları da 2,7 ton suyu devirdaim edecek kapasitede olacak.
Bizim hazırladımız bir havuz da 50 kök domates fidesi olacak, yani 2,4 ton suda 50 kök domates fidesi olacak. Bu 50 kök domates fidesinden iyi bir verim alabilmemiz için 2,4 ton suyun içindeki oksijen miktarı önemlimidir. Şayet önemli ise bu oksijen miktarının ne olması gerekir.

Konu biraz uzun oldu kusura bakmayın,

En kısa zamanda fotoğraf ekliyeceğim,

Son parağraftaki soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim,

Her kese iyi çalışmalar dileklerimle,

Vedat SÖNMEZ

vedson Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 09:11   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Kökler size söyleyecektir.
Kararma olursa koklerde oksijen yetersiz kalıyordur.
Önlem almanız gerekecektir

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2010, 23:45   #42
Ağaçsever

İyi geceler herkese,
2 gündür evde yoktum ve eve gelince durum budur;

Eklenen Resimler

asilturk1 ve Udebay beğendi.
Eski 12-07-2010, 00:21   #43
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Maşallah bu ne hızlı gelişim böyle.İnşallah bozulmadan bu hızla devam eder.Demekki topraksız tarım bitkileri kudurtuyor.

Eski 12-07-2010, 08:53   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Alıntı:
Maşallah bu ne hızlı gelişim böyle.İnşallah bozulmadan bu hızla devam eder.Demekki topraksız tarım bitkileri kudurtuyor.
Sayın emreilhan;
Kesinlikle haklısınız. Bitki topraktan kaynaklanan herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadığı ve tüm ihtiyaçını yorulmadan ve enerji kaybetmeden karşıladığı için hızlı büyüyor. Geriye de sadece vazifesini yerine getirmek kalıyor.

Sayın cecey07;
Maşallah diyor, tebrik ediyorum. Kolay gelsin.

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 11:00   #45
Yeni Üye

Temir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cecey07 Mesajı Göster
İyi geceler herkese,
2 gündür evde yoktum ve eve gelince durum budur;

Yapraklarda biraz sararma var sanırım.
Bunun nedeni ne olabilir? Görünüşe göre salatalıkları pek etkilememiş

Temir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 12:06   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2010
***;
yapraklardaki sararmaların çeşitli nedenleri olabilir;
1- Demir Noksanlığı
2- Suyun pH. yüksek ise yapabilir
3- Potasyum Fazlalığı
4- E.C. 2.5 üzerindeyse
5- Çinko Eksikliği olabilir

newlineweb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 13:35   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Galeri: 2
aman allahım bunlar balkondamı yetişti...

gulsah7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 13:37   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Galeri: 2
topraksız tarım konusunda hiç bilgim yok...bunları görünce şaşırdım yani

gulsah7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 15:11   #49
Ağaçsever

Sayın emreilhan, ayhan74, Temir, newlineweb ve gülsah7 teşekkür ederim.

Sayın Temir sorunuza Sayın newlineweb cevap vermiş ama benim salatalıkların yaprakları yüksek ph dan kaynaklanıyor sanırım, Ph 'ı düşürmek ve stabil tutmakta çok zorlandım, ama domateslerde böyle bir sorun görünmüyor şimdilik.

Sayın Gülşah7, ilk başlarda bende çok şaşırmıştım ama büyüme hızını görünce daha hızlı büyürmü acaba diye mucizevi düşünceleride aklımdan çıkarmıyorum. Çok basit ve çok eğlenceli tavsiye ederim.

Eski 12-07-2010, 15:16   #50
Ağaçsever

iki hafta önce, balkonuma diktiğim salatalıklarla aynı zamanda yaylaya dikilenler arasında kıyaslama yapacağımı söylemiştim. Pazar günü çıkabildim yaylaya, salatalık fideleri 35 cm cıvarında, gölgede kalanlarda ölmüş.
Makinamı evde unutmuşum, fotoğraflayamadım haftaya inşallah.

Eski 12-07-2010, 15:28   #51
Ağaçsever

Tozlama makinam geldi :)

Bu salatalıkların böyle olmasındaki en büyük yardımcımın resmini yayınlıyorum.

Evi çok uzakta değildi sanırım, 4 dakikada bir gelip çiçekleri dolaşıp gidiyordu, o gün evin içine girdi ve yarım saat sonra yerde cansız yatarken buldum.

Eve giren arılar maksimum 4 saat yaşıyorlar. (Tecrübe sabittir)

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2010, 17:22   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerinizi sağlık sevgili cecey07, arılarla bir olup başarmışsınız, afiyet olsun.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 19:55   #53
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Ellerinizi sağlık sevgili cecey07, arılarla bir olup başarmışsınız, afiyet olsun.
Teşekkür ederim hocam, sayenizde.

Eski 14-07-2010, 15:37   #54
Ağaçsever

Domateslerde sorun var

Aynı anda dikilen ve aynı suyla beslenen domates fidelerinin soldakileri öldü ölecek ama meyve verecekler, sağdakilerse büyüdü ama daha geç meyveye tuttu.

Sebebi ne olabilir.

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2010, 09:19   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Arkadaşlar Merhaba

Bende evimin balkonunda salatalık, domates, mısır ve biber yetiştiriyorum
Yetiştirme ortamı olarak saksıların en altına çok ine bir sıra pomza taşı koyuyorum (drenaj için)
üstünede %50 torf + %50 perlit karışımı koyuyorum.
Sulamayı günde iki defa (sabah, aksam) elle yapıyorum.
Besin olarakda Kudret Bey den aldığım domates için besin kitini kullanıyorum.
Yaklaşık 2 ay önce aynı zamanda salata ve biber tohumu ektim. Resimlerdende göreceğiniz gibi salatalıklar çok hızlı bir büyüme ile tohumdan 2 ay içinde kocaman bir bitki haline geldi fakat aynı zamanda ektiğim biberlerim salatalığın 10 da 1 i kadar yok. Ama biberlerim fotolardanda görebileceğiniz gibi gayet sağlıklı duruyor.
Fakat salatalıklarım bukadar hızlı büyümesine rahmen henüz hiçbir ürün alamadım.
Üzerinde dişi çiçekler oldukça fazla ama salatalıklar büyüyemeden sararıp soluyor.
Güneşten mi oluyor diye düşündüm balkona gölgeleme yaptım değişen birşey yok
Acaba dedim budama yapmadığım için mi böyle oldu bazı dallarda budama yaptım gene bir sonuç alamadım.
Suyumu eksik geliyor diye düşündüm daha fazla su verdim gene olmadı.
Besinin EC değeri mi yüksek acaba dedim , EC değerini düşürmek için hazırladığım besine daha fazla su ekledim gene sonuca varamadım

Bu konuda bana yardımcı olabilecek değerli forumdaşlar şimdiden teşekkür ederim.

Bu arada Mısırlarımda oldu yakında hasat edip tadına bakacağım.
Bu arada haftada bir de domateslerimi hasat edip yemeye başladım. İnanılmaz lezzetliler.
Fotoğraflarını yüklerim

Eklenen Resimler

evreninyeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 10:52   #56
Ağaçsever

Sayın evreninyeri,
Daha önce sayın ayhan74' e gönderdiğim mesajın bir kapyasını buraya alıntılıyorum,

Genel çiçek dökme ya da salatalıkların boylarının büyümeden sararıp dökülmesiyle ilgili bişey farkettim, onu paylaşacağım; (Belki yanılıyorumdur) Tozlamayı elle ya da yabancı başka bir cisimle yaptığım çiçekler ya döküldü ya da meyve parmak kadar olunca çürüdü. Tutanlarında şekli şemali bozuk oldu. Ama arıların tozladığı çiçeklerin hepsi meyveye dönüştü ve meyveleri çok düzgün. Belki yardımcı olabilir.

Forumdaki resimlere ve yorumlara baktığımda, kapalı alandaki sebzelerin meyve tutmalarının az olduğunu gördüm, benim salatalıklar açıkta ve sürekli rüzgarlı bir balkonum var. Açık olduğu için börtü böcek de yardımcı oluyor olabilir veya rüzgarın etkisiyle daha sağlıklı oluyorlardır. Balkon camlarını bi açmayı deneyin bence. Günde iki kez sulamak yeterli gelmez diye biliyorum.

Yinede üstadları dinlemek lazım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024