agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2010, 22:08   #1
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2010
Plastik malzemeler ve kanser?

Merhaba,

Bir süredir kafamı meşkul eden bir konuda forum üyelerine danışma gereği duydum. Bildiğiniz gibi özellikle topraksız tarımda kullanılan yetiştirme ortamları genellikle platik ağırlıklı. Örneği saksılar, sulama sistemleri, bitki destekleri vb.. Özellikle sera ortamlarında sıcaklık normal ortamlara oranla biraz daha yüksek ve genellikle doğrudan güneş görmektedir. Genelde bu tür amaçlar için üretilen plastik ürünler genellikle en son kalitedeki plastik ham maddeleri kullanılarak üretiliyor.

Benim merak ettiğim özellikle plastik yetiştirme saksıları ve sulama sistemlerini kullanarak yetiştirilen meyve ve sebzeler kanserojen etki yapabilirmi? Bitkiler tüm besinlerini bu plastik ürünler ile alıyor ve bu ortamlarda yetişiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi yoğun nem, ısı ve ışığa mağruz kalıyorlar.

Bu konuyu daha önce hiç düşünmemiştim ancak yaklaşık bir ay önce bir marketten damla sulama için kullanılan spagetti denilen siyah hortumlardan alırken satıcı kadın aklıma soktu. Çünkü bu ürünler genelde en kalitesiz malzemeler kullanılarak üretiliyor. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar düşünceleri paylaşırlarsa çok sevinirim.

oxygene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 08:58   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Satıcının dediği gibi, bu tür malzemler ne yazıkki en kalitesi plastiklerden yapılıyor. Kullanılan plastik genelde geri dönüştürülen plastik hammanddelerinden yapılıyor. Bu plastiklerinde diğer kaliteli plastiklere göre su veya diğer akışkanlar karşısındaki salınımları da oldukça fazla. Her ne kadar düşük sıcaklıklarda plastikler nispeten daha az salınım yapsalarda, salınım yaptıkları bir gerçek.

herbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 09:43   #3
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Sn. Herbil,

Yazdıklarınıza katılıyorum. Benim merak ettiğim oluşan salınımların bitkiler üzerindeki etkisi ve dolaylı olarak insanlar üzerindeki etkisi.

Eski 09-06-2010, 09:53   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Kaliteli ham madde kullanılırsa ben plastiğin tehlikeli olduğunu düşünmüyorum.Ancak günümüzde pek çok insan kahve ve çayı plastik bardakla içiyor. Bu içecekler çok sıcak olduğundan plastiğin ham maddesi içeceğe geçiyor.İşte asıl ve önemli tehlike bence budur.

Arkadaşlar topyekün plastik bardakta sıcak içeceklere hayır diyelim ne dersiniz?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 10:32   #5
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın oxygene, konuyu bu başlığa taşırsanız çok daha geniş bir katılım sağlarsınız. Hem de konu ilgili yerde tartışılır.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 10:50   #6
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Plastik ürünlerin ham maddesi petrol .
Kullanılan madde ise Vinil klorür . Plastik üretiminde bu maddenin polimeri olan Poli Vinil Clorid ' ir ,
yani namı değer PVC .
PVC ilk haliyle zararsızdır . Sorun bu maddenin oksitlenmesi sırasında ortaya çıkan Vinil Korür .
Güneş ışınları , ısı ve nem bu oksitlenmeye yol açar .
PVC doğrama ve siyah poşetleri de aynı maddeden yapılmış durumda .
Sadece biri kaliteli plastıik olup oksitlenmesi daha uzun sürer , diğeri ise oksitlenmesi hızlı olan bir ürün .
Vinil Klorür asıl kanserojen ve toksik olan madde .
Ağız yoluyla alımlarda Karaciğer kanserine yol açabilir .
Nefes yoluyla alınması da aynı ölçüde tehlikeli toksik ve kanserojen etkiye sahip .
Uzun vadede ciddi Akciğer hasarına yol açabilir .
Ani Vinil klorür nefes yoluyla alınması şuur bulanıklığı ve kaybına kadar varacak sonuçlar doğurur .
Tavsiyem cam , porselen , seramik , ahşap ve uygun metallerden yapılmış kapların kullanılması .
Ve bulabiliyorsak kaliteli plastik , mümkünse silikon hortum ve boruların kullanılması .
Saygılar .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 11:18   #7
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Sn. Malbman, konuyu öneriniz dahilinde nasıl taşıyabilirim?

Sn. Jezebel, yazdıklarınızdan silikonun bu amaçlar için çok daha sağlıklı olduğunu anladım. Yanlış hatırlamiyorsam artık silikon boyalar üretiliyor. Saksılarımızı bu silikon boyalar ile boyamamız sağlık açısından daha faydalı olur gibi görünüyor. Yanlış anlamadıysam lütfen düzeltin.

Eski 09-06-2010, 11:33   #8
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın oxygene, bunun için başlığın moderatörlerine mesaj atmanız gerekecek. Zira siz yalnızca kendi mesajlarınızı taşıyabilir, diğer yorumları taşıyamazsınız.

Düzenleyen malbman : 09-06-2010 saat 11:34 Neden: Düzeltme
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024