agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2010, 22:02   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2010
Akvaryuma bağlı Topraksız tarım düşüncesi(aquaponic sistem)

Merhabalar, elimde yaklaşık 500 lt akvaryum var ve ben bu sisteme topraksız tarım eklemek istiyorum. Çünkü;
1) Bitkiler sürekli olarak nitrat vb. akvaryumda bulunan maddeleri elde etme imkanı kazanmış olacaklar.
2) Bitkiler özellikle nitrat tüketmeleri sonucu balıklarım için zararlı olan nitratın sudan uzaklaştırılması sağlanmış olacak ve balıklar daha rahat edecekler.
Aslında sizlere aklımdaki sistemi anlatmak istiyorum. Akvaryumun içindeki kafa motoruyla su içinde elyaf olan( şu büyük boruyu küçük boruya adapte eden ara malzeme varya) onun için basacağım. Kaba pislikler bu elyaf aracılığıyla süzülecek ve, o ara malzemeyide küçük boruya bağlayacağım. Ve üzerine delikler açarak, bitkileri yerleştireceğim. ve su tekrar akvaryuma dökülecek.

Benim aklıma gelen çilek bitkisi oldu ama, çilek bitkisinin kökleri çok büyüyüpte boruyu tıkama ihtimali var mı acaba?
Ve sizce bu sistemin çalışabilirliği ne kadar olabilir? Aklıma yattı aslında ama tek aklıma takılan sorun çileğin köklerinin ince boru kullanmamdan dolayı boruyu tıkayıp su akışını kesme riski.

Amunra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 20:15   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Büyük boru küçük boru çaplarını yazarsanız eminim ki arkadaşlar tıkanıp tıkanmadığını söyleyebilir. Benim iş yerinden bir arkadaşım dediğini sistemi uyguluyor ama daha basit. Tam boyutunu bilmediğim bir akvaryumu var içerisinde 20 tane kadar balık var. Ciklet Lepites tarzı balık. Her hafta bu akvaryumdan 20 lt. su alıyor ve onunla çileklerini suluyor. Çilekler toprakta ama sulamasını bu su ile yapıyor. Sonra akvaryuma yeniden 20 lt su ekliyor. 1 haftada su tekrar eski renk ve pisliğine dönüyormus. Sonrasında bunu akan su sistemi ile 100 lük pimaş porulara verecek kalan su tekrar akvaryuma geri dönecek. Kendi düşüncesine göre bu sistem daha sağlıklı ve organik. Size kolay gelsin.

Sisteminizi fotograflayabilirseniz daha farklı yorumlarda bulunabiliriz.

Kolay gelsin.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 21:14   #3
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
youtube da bir çok video var 1tonluk tankları 2 kesip 500lt olarak kullanıyorlar altı japon balığı üstü bitki vs.. araştırmanı öneririm.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 02:21   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2010
Bence güzel bir yöntem... Denemeye değer..

senged Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024