agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2010, 12:41   #1
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2010
Wink Sera serinletme?

Merhaba,

Balkonumda bir süredir aeroponic sistemimi çalıştırmaktayım. Balkonumu tamamen naylon ile kapattım güneş gördüğü saatlerde de naylonu açıyorum ve önüne %60 güneş perdesi açıyorum. Ancak son birkaç gündür İzmir'de yüksek sıcaklar başlar gibi oldu. Şimdilik iyi kötü sistemimi ayakta tutabiliyorum.

Şimdiki hava sıcaklıklarına bakarak önümüzdeki günlerde daha da sıcak olacağını tahmin ediyorum dolayısıyla sistemimi bir şekilde serinletmem gerekiyor. Bu işlem için ekonomik bir yönteme ihtiyacım var. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

oxygene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2010, 17:18   #2
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Sistemin ufak olduğu için tavsiye edebileceğim,Naylonun üzerine Gölgeliği sererek içerdeki havayı soğutmak bunun için Cpu soğutma amaçlı yapılmış kendin yapabileceğin sistemler var bu sitede
Name:  resim3683cj.jpg
Views: 3055
Size:  67.9 KB
Site için Tıkla

Bu sistemle suyu soğutup demir , aliminyum veya bakır borularla sera içinde gezdirmek.

Gine Benzer şekilde Büyük bir Mavi termuslardan alıp içine akvaryum motoru koyarak içine koyacağın buzlu suyu devir daim ettirmek sera içinde soğuksuyu borularla gezdirerek içerdeki havayı soğutabilirsin.

Daha Zahmetsiz istersen Her gün Buzlu 2lt lik gerektiği kadar donmuş su şişesini sera içine koyabilirsin .

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2010, 20:24   #3
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Ebay üzerinde bir fan buldum acaba böyle birşey bitkilerimi hırpalarmı?

Eski 15-05-2010, 12:50   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Eğer elektrik masrafı düşük olmasını istiyorsanız bence en ideali ve basit olanı fan, ancak bitkilerin üzerlerine üflememesi gerekiyor. Yönlendirmesini iyi yapabilirseniz iş görebilir.

nbugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2010, 14:05   #5
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Sera havalandırma nasıl yapılmalı?
seranın içindeki hava dışarı mı boşaltılacak, yoksa dışarıdan içeriye hava mı verilecek?
Havanın içeri verilmesiyle dışarı verilmesi farkeder mi?

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2010, 15:31   #6
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Hava dışarı veriliyor, tabi havanın içeri girebileceği bir açıklığın da olması gerekiyor.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 12:56   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Basık olmayan, gölge bir yerden balkonun içerisine hava üfleyip, yine aynı şekilde içerideki havayı bir fan yardımıyla dışarı atarsanız ortamı biraz olsun rahatlatırsınız. En ucuz olarak bu yöntemle hallolur, biraz masraf ederseniz yukarıdaki bağlantıdaki gibi bir sistem kurabilirsiniz. Ama elektrik ve ilk yapım maliyeti yüksek olur. Bu arada fanları yerleşiminde şuna dikkat ederseniz iyi olur; ısınan hava yükseleceği için balkon içerisinden dışarıya hava üfleyecek fanı mümkün olduğunca yükseğe yerleştirin. En sıcak hava daima en üstte bulunacak, en serini de en altta olacak.

herbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 17:17   #8
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Sorunu hallettim. Ancak sizlerin önerileri doğrultusunda değil!

Tüm sistemimi söktüm ve bahçeme taşıdım. Toprağı biraz kazarak boruları toprağın içerisine gömdüm. Besin tankını da derin bir çukur kazarak yine toprağa gömdüm ve su sıcaklığı şuan için oldukça stabil hale geldi. Ancak konuyu açtığım gün yüksek sıcaklıktan dolayı bitkilerimin köklerinde incelmeler oldu hatta bağzıları tamamen erimiş.

Şimdi yavaş yavaş kendilerini toparlamaya başladılar.

Eski 17-05-2010, 20:50   #9
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2009
merhaba oxygene sorunun u cözmüssün sevindim yinede balkonunu resmini görsem size yardımcı olurdum ben antalyada kesme cicek isi yapıyorum bilirsiniz antalya yaz ayında sıcak olur cok sıcak olur eger bitkileriniz resminide görebilirsem sorununu düzeltme konusunda yardımcı olurum kolay gelsin

milyonstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 20:57   #10
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Sn. milyonstar,

ilginize teşekkür ederim en kısa zaman içerisinde birkaç resim çekerek siteye eklerim.

Eski 17-05-2010, 21:13   #11
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

evet bende yardımcı olmaya calısırım bu bitkileri beslemeyi nasıl yapıyorsunuz onunla ilgili resim veya bilgi yazarsanız bitki besleme konusunda yatdımcı olabilirim

Eski 17-05-2010, 21:23   #12
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

merhaba gazeteci28. size yardımcı olmak isterim ama önce seranın teknik bilgileri yani yükseklik en uzunluk ve içindeki bitki ne var varsa resimleri de olur

Eski 17-05-2010, 21:53   #13
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Sayın milyonstar, öyle büyük büyük seralar sözkonusu değil. Buradaki resim size fikir verebilir. Değişik büyüklükler için çeşitli çözümler önerebilirsiniz. Mesela Antalya'da soğutmayla ilgili neler kullanılıyor, ne tür cihazlar var bunları paylaşabilirseniz herkes kendine uygun seçimler yapabilir. Eğer resimleyebilirseniz tadından yenilmez.

İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024