agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen şafak

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2010, 12:21   #1
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Aquaponic sistem (akvaryum kültürü)

Arkadaşlar bu konu da akvaryum kültürünü ele alsak olma mı.
forum rastlamadım yapana. Ben 45-50 balıklık bir akvaryum yapıp denemek istiyorum deneyenlerden yardım bekliyorum.

aliosmankuresir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 09:41   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Akvaryum içerisindeki balık sayısının olabilecek en yüksek sayıda olmasında fayda var. Nitrat ın birikmesi için bu gerekli. Ayrıca Akvaryum içerisinde eğer filtre kullanıyorsanız bu filtrenin içerisinde kullanılan zeolit, aktif karbon, seramik, bioball gibi materyallerden yoksun olması lazım ki yetiştireceğimiz bitkinin ihtiyacı olan bileşenler suda tam olarak bulunsun. Zeolit sudaki nitratı tutar, aktif karbon ise mikro gözenekleri sayesinde gözle görülemeyen partikülleri tutar. Eğer bu dediğim gibi bir sistem olursa bir de akvaryumun içerisindeki suya hava taşı ile hava verip suyu sirküle ederseniz başarılı bir sistem olur. Akvaryum.com un forum sayfasında akvaryum içerisinde domates yetiştiren bir üye vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bu arada akvaryumdaki balıkların bitkileri tüketmeyecek balıklar olmasında fayda var, örneğin japon türleri bitkileri sever, kökleri tüketebilirler. Canlı doğuran türleri beslenebilir.

herbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 09:58   #3
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Genelde sanırsam yayın balığı ve carfish dedikleri balıkalrı kullanıyorlar. kökleri tüketmenin önüne geçmek için köklere su pompalayıp ayrı bir yerde yani akvaryum üzerinde değil de üzerinde ki ya da yakınındaki bir saksı sisteminde büyütülüyor kökler ile balıklar birbirini görmüyor.

Eski 11-05-2010, 10:20   #4
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Aquaponics

Prensip şeması

Eklenen Resimler

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 13:02   #5
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Anadolu lisesi mezunu olupğ ingilizce unutmak ne ağır))

En çok merak ettiğim husus diyelim ki sera da marul yetiştireceğiz ama bu iş için ne kadar balık gider. Sanırım en önemli noktası burası.

Eski 12-05-2010, 13:26   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliosmankuresir Mesajı Göster
Anadolu lisesi mezunu olupğ ingilizce unutmak ne ağır))

En çok merak ettiğim husus diyelim ki sera da marul yetiştireceğiz ama bu iş için ne kadar balık gider. Sanırım en önemli noktası burası.
Burada önemli olan balıkların bulunduğu tankın hacmi. Balıkların sağlıklı ve stressiz bir şekilde yaşamaları için hacim/balık hesabı yapmalısınız. Bu da balıkların içerisinde yaşayacağı tank/akvaryum un hacmine bağlı. hacim/balık hesabı yapmak isterseniz http://www.akvaryum.com/Hesaplayici/balikmiktari.asp bu adresi kullanabilirsiniz.

Eski 12-05-2010, 13:31   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Yaklaşık 3 senedir akvaryumda bambu bulunduruyorum çok güzel gelişim gösterdiler. Akşam fotoğraflayıp paylaşırım.

Bu uygulamayı yapmaktaki amacınız nedir? Sadece deneyimlemek mi istiyorsunuz?

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 16:40   #8
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Sayın KÖKNAR

uygulamayı ilk yaptığımı denemek ve eğer başarılı olursa sera için düşünüyorum. Ticari kısmı ne kadar uygulanabilir olur onu denemek için yapmak istiyorum. Bir kaç arkadaşa tatlı su balığı tedariği için istekte bulundum bakalım onlar ne zaman getirirse balıkları o zaman başlarım artık.

Sayın herbil

Akvaryum ve balıklar için gerekli ortam tamam onu sağlamak bulunabilir bir olgu yani benim merak ettiğim x adet x balığı ile x adet standart boyutta marul yetiştirir.

Düzenleyen aliosmankuresir : 12-05-2010 saat 16:43 Neden: ikinci cevap yer kaplamasın diye
Eski 17-05-2010, 13:45   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliosmankuresir Mesajı Göster
Sayın herbil

Akvaryum ve balıklar için gerekli ortam tamam onu sağlamak bulunabilir bir olgu yani benim merak ettiğim x adet x balığı ile x adet standart boyutta marul yetiştirir.
Ali Bey;

Bu veriyi hazır olarak bulmanız zor gibi, ama akvaryumdaki azot döngüsü sonucu oluşacak nitrat miktarı ile marulun **** diğer bitkinin azot ihtiyacı karşılaştırılabilir. Eğer hangi sayıda balığın ne kadar nitrat oluşturduğunu bulabilir **** ölçebilirseniz sonuca gidilebilir.
Bence en pratik yöntem denemek olacak gibi, 40-50 lt lik akvaryumda besleyeceğiniz balık lar ve marul ile bir deneme yaparsınız. Aynı anda hem toprağa hemde topraksız ortama dikeceğiniz marul ile akvaryumdaki marulu karşılaştırabilirsiniz.

Eski 20-07-2014, 23:34   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2014
Benim merak ettiğim konu büyüyen bitkilerin lezzetinden fark olup olmayacagi. Balik kokusunun yetiştirilecek bitkilerde hissedilir mi?

Kuanza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 13:43   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Sayın kuanza,

yalnış anlamayın ama,

siz yumurta yeyince tavuğun yediği besinin kokusunu alıyor musunuz?

aynısı olsa gerek,

Allah alemi öyle yaratmış ki, bir besin alan canlının da süzme arıtma sistemi var üretilen

üründe ne koku ne de başka emare olmuyor,

saygılar....

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aquaponic sistem.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024