agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2010, 19:11   #1
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
aliosmankuresir / akan-durgun su kültür çalışmalarım

bende artık topraksız tarımcıyım inşallah tarlalarım bana sırt çevirmez)

Düzenleyen aliosmankuresir : 20-04-2010 saat 11:07
aliosmankuresir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 19:20   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
Ali Osman Bey kullanılan malzeme yapmayı düşündüğünüz şeye göre değişiyor. Eğer arkadaşların genelinde olduğu gibi balkonda amatör yetiştiricilik yapacaksanız hava motoru ve akvaryum pompası konusunda Atman markasını tavsiye edebilirim. Ben de dahil kullanan birçok arkadaş var ama şikayet edeni duymadım. Eğer düşünürseniz hatta bu konuda yardımcı olabilirim, sanırım
Siz ne gibi bir düzenek kurmayı düşünüyorsunuz? ya da neye ihtiyacınız var

Soilless Garden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 19:31   #3
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

pvc boruları pançla delip saksı yerleştirmeyi düşünüyorum iki tane 3 m boru olacak. gerekli dirsek ve ara 50lik boruları bugün aldım. yarın da pompa panç alıcam. pompa nette buldum bi tane aynı pompa hem hava basıp hem de su basıyo mantıklı geldi atman 105.

Eski 18-04-2010, 19:42   #4
Yeni Üye

Anladığım kadarı ile yatay sistemde akan su kültürü yapacaksınız. Eğer düşündüğüm gibi yatay sistem ise size rahatlıkla yeterli bir akvaryum pompasıdır. Hatta sisteminiz fazla yüksek değilse 3 ton/saat su basacağı için fazla akıma neden olabilecek kadar yeterlidir . Bu konu tamamen sizin sistemi kurma şekliniz ile ilgili. Unutmamız gereken (yukarıda yazmadığınız için söylüyorum) iki şey daha var tabii. Işık geçirmeyecek bir besin eriyiği deposu ve hortum.

Eski 18-04-2010, 19:48   #5
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

evet yazmamışım. depo için alternatifim bol malum zaten çiftçilik yapıyorum o yüzden heryer kullanılmış yağ vs bidonu **** süt taşımakta kullandığımız 150 lt büyük bidonlar ama onda besin eriği değişime uğrarsa 150 lt dökmek gerekir mi filan kafamı karıstıryor. hortumları da sanırım deliği olmayan damlama boruların faydalanacağım onlar güneşi hem geçirmez hem çok dayanıklı olurlar. ben bari konunun adını değiştireyim bende başlıyorum yazayım )

Eski 18-04-2010, 19:51   #6
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

işe bak şimdi değiştirmeyi beceremedim öle kalacak artık

Eski 18-04-2010, 19:53   #7
Yeni Üye

Ali Osman Bey ben de sizin gibi sitede yeniyim ama uzun süredir siteyi takip ediyorum. Yazım kuralları konusunda site çok hassastır haberiniz olsun

Eski 18-04-2010, 19:57   #8
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

) anladım tamam. teşekkür ederim sayın topraksız bahçe) yarın eksik malzameleri de alayım ondan sonra kızarsın çilekler.)

Eski 20-04-2010, 11:15   #9
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

ve başladık çalışmalara

bugün pvclerin delimi ve yerine konması biter koyacağım yere metal direk yaptım. motor ve yaptıklarımın da resini ekliyorum önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2010, 11:16   #10
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

sizce hangi motor su pompası olmaya layık akvaryum pompası mı yoksa yılların deviremediği pancar mı )

Eski 20-04-2010, 11:25   #11
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

bu da topraklı tarım çalışmam

pazar günü fidanlıktaki otları temizledik hava aldı garipler daha bi kaç ay önce ektik havalar yağışlı gittiğinden heryeri ot ve gür kaplamış

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2010, 13:43   #12
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

son halimiz

boruların dengelenmesi tamam. yalnız 25w motor biraz zorlanacak gibi duruyor ve hortumu takıp çalıştırınca da hava üretmiyor( yani birde hava motoru lazım. resimlerde bunlar. sanırım motor rahat çalışşın diye iki boruyu aynı yan yana montajlayıp kullanmam gerekecek

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2010, 14:39   #13
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Pancar motoru görünce ne oluyoruz dedim Elllerine sağlık ...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 14:57   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sayın Aliosmankuresir,

Aslında sisteminiz çok büyük değil, dolayısıyla akvaryum su motorunuzun yeterli olacağını düşünüyorum. Sistemde suyun hızı çok önemli değil bence. Önemli olan durmaması, yani sürekli devirdaim etmesidir. Birde sisteme giren su sistemi dolaştıktan sonra tankınıza biraz yukarıdan dökülürse, tıpkı bir şelale gibi suyunuzu yeteri kadar oksijenleştirmiş olacaktır. Buda sizi bir maliyetten yani hava motoru almaktan kurtarır.
Saygılarımla, kolay gelsin.

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 15:02   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sayın Aliosmankuresir,

Bir konuda daha yorum yapmak istedim. Eğer suyunuzu biraz daha oksijen açısından zenginleştirmek isterseniz, üstteki borudan alttaki boruya geçen suyu da yüksekten akıtabilirsiniz. Yani, alttaki boruya redüksiyon değil de normal bir dirsek takın, dirseğin ağzı yukarı baksın ve üstten gelen daha küçük çaplı boru onun içine akacak şekilde ayarlayın. Burada da bir çalkantı olacağı için suyunuz burada da hava açısından zenginleşecektir.
Saygılarımla.

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 15:58   #16
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

sistemin son hali

su motorunu 100 borulardan yaptığım besin tankının en ucuna koydum üstteki borunu başından suyu verdim resimleri ekliyorum su debisi filan nasıl bilgi ve yarumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2010, 16:03   #17
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

sevgili ayhan 74 ve delimus yorumlarınız için teşekkür ederim. dirsek işi aklıma geldi de 4 km gidip gelmem gerekiyordu o şekilde montajladım onlar verdı elimde. sisteme birkaç yerinden de boşaltma musluğu koymayı düşünüyorum o zaman daha sağlıklı olacak gibi geldi.

Eski 20-04-2010, 17:24   #18
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın aliosmankuresir, öncelikle kolay gelsin.

1- Gördüğüm kadarıyla besin tankı kullanmıyorsun.
2- Yine gördüğüm kadarıyla, "V" şeklinde bağladığın iki adet boruyu besin tankı olarak kullanıyorsun.

Teşhislerim doğru mu, yoksa benim gözlerde bir sorun mu var

Cevaplarına göre yorum yapayım.

Düzenleyen malbman : 20-04-2010 saat 17:25 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 19:13   #19
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

evet çok doğru o iki boruyu u şeklinde besin tankı olsun diye yaptım. bidon koysam ordabi sürü yer kaplayıp şişkin duracaktı.

Eski 20-04-2010, 20:19   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın aliosmankuresir kesinlikle güneş geçirmemesi için hortumları boyaman gerekli çok kısa sürede çok büyük sorunlar yaşarsın kolay gelsin.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 20:27   #21
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bana sorarsanız o iki boruyu acilen bir besin tankıyla değiştirin. Oraya koyacağınız besin tankı bu borulardan çok daha fazla bir yer kaplamayacaktır eminim.

Nedenlerine gelince:

1- Besin eriyiğiniz tüm dış etkilere (yağmur, güneş) çok açık. Bir yağmur yağar da sisteme su girerse ec falan hak getire. Ayrıca güneş altında sürekli yosun da yapacaktır ki bu da bitki köklerinin besini emmesine engel olur. Güneşin altında olması buharlaşma yoluyla besin zayiatını da büyük boyutlarda artıracaktır.

2- Şu anda tüketim fazla değil ama yarın bir gün bitkiler büyüyüp her gün 7-8 litre besin tüketmeye başladıklarında, borudaki su seviyesi düşecek, dolayısıyla sabitlemiş olduğunuz motor havada kalacak, boşa çalışmak zorunda kaldığı için de bir süre sonra yanma tehlikesi baş gösterecektir. Motorun mümkün olduğunca tankın dibinde olması en iyisidir.

3- Yine ikinci maddede belirttiğm gibi, bitkiler büyüyüp tüketim arttıkça, yalnızca iki borunun içindeki eriyik miktar olarak da yetmez olacaktır.

Sistem için de bir şeyler söylemek istiyorum. Gördüğüm kadarıyla boruları galvaniz tellerle asmışsınız. Yarın bir gün bitkiler büyüyp ağırlık artınca sistemi pek kaldırmazmış gibi göründü bana.

Kolay gelsin

Eski 20-04-2010, 22:08   #22
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

sayın malbman uyarılarınız için teşekkür ederim

su motorunu daha aşağılara indirince de su basmıyor su motoru tam bir muallak oldu benim için. galvaniz tellere ben kendim tutundum su dolu borularla beni taşıdı ama bilmiyorum tabi aksilik olabilir mi.
12 v pompa olsa evin çatısına basar bunlar görevi gereği 60 cm sonrası bayılıyor su geri tepiyor. ne güzel hava da basıyor diye sevinmiştim.
atman modellere bakıyorum netten şimdi 50tl olan var bi tane fıskiye motoru onu almayı planlıyorum netten yoksa bidon koymak imkansz.

Eski 20-04-2010, 22:10   #23
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

sayın seazone o seffaf boruyu hem su motorunun su basma seviyelerini hem suyun devir daimini görebilmek açısından taktım değişecek o parça ama şimdilik sadece su pompalıyor. o yüzden şimdilik taktım. uyarınız için teşekkür ederim

Eski 21-04-2010, 09:54   #24
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

sayın malbman
bu sistemi hiç değiştirmesem besin tankı olan boruların üzerine tapa takıp kapatsam. su motorunu en alttaki dirseğe kadar indirsem üste taktığım tapaya hava motoru için su motoru için yer bıraksam bir delik de delip bir plastik çubuğun ucuna bir şamandıra topu koysam. 150 lt asıl besin tankını kamufle bir yere koysam o büyük besin tankına da bir adet elektrikli santrifüj koysam diğer şamandıraya da motorun anahtarını bağlasam seviyeyi korumuş olsam. başka bir değişiklik gerektirirmi. yağmur suyunun bitki deliklerin girme hususu problem olacak gibi olursa da üzerine ufak bi sera naylonu örtülse yağmur esnasında olmaz mı. ben bu sistemi bahçem için istiyorum. yani ev veya balkon için değil. üzerine yağmur için taktadan kuruluk yapabilirim ama o da güneşi engeller dedim. başak değişiklikler yapacağım ama bana bu sistem çok hoş geldi gözüme. 100w a kadar elektirik sarfiyatı hiç önemli değil benim için hatta 150 bile olabilir timer ile ayarlanıp arada çalışır diyorum. çevrem de su da bitki olur mu kökleri bozulur diyen dolu. mutlaka başarmam gerek

Eski 21-04-2010, 10:14   #25
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

**** bu sistemde evdeki hazır santrifüjün çıkışını dörtde birini sisteme gerisini de bidon içinde tekrar sirkilasyon yapsam motoru da 2 saatte bir çalıştırsam olmaz mı

Eski 21-04-2010, 16:11   #26
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

uyarılara göre tekrar değişen sistem

arkadaşlar uyarılara göre tekrar düzenleme yaptım besin tankı artık yağmur görmez yerinde. benim motor hava basmıyo derken çok güzel bir şey oldu üst sıranın tahliyesini verirken altını deldiğim dirseği kullandım ucuna sifon taktım. yukarıdan inen su lavabolarda oldugu gibi vakum etkisi yapıyor aşagı düşünce de hava kabarcığı doluyor besin tankına dönüş te aynı şekilde yani ikisine de aynı miktarda hava karışıyor çok hoşuma gitti sebze yetiştiremesemde bahçede artık minik bi şelale sesi var )

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2010, 22:41   #27
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Bidon'u bence güneşi engellemek adına birşeylerle kapla, benim 1 tonluk tankımda aynı malzemeden aynı renk her hafta her yeri yosun oluyor,mecbur yosun temizliği yapıyorum, suyun seviyesini görmemiz için biz kapatamıyoruz fakat suyu uvc arıtıp veriyoruz bu yüzden oluşan yosunun taşınması güç.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 22:54   #28
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

anladım delimus yarın onu da değiiştireyim sence başka eksik varmı?
bu sisteme 50 lt besin tankı yeter mi bi adet mavi ışık geçirmeyecek plastik bidon var elimde.

Eski 22-04-2010, 08:13   #29
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın aliosmankuresir, kusura bakmayın yukarıda sorduğunuz soruyu görmedim. Siz de zaten bir çoğunun cevabını kendiniz bulmuşsunuz. Besin eriyiğinin havalandırılması sorunu da kendiliğinden çözülmüş. Fazladan bir motora ihtiyacınız kalmamış.

Öncelikle söylemek istediğim bir şey var: besin tankınızı gri antipasla boyayın. Çünkü gri, yosuna karşı en nötr renk. Bu sayede yosun sıkıntısı çekmezsiniz.

İkincisi: Besin tankınızın ağzını mutlaka kapalı tutun. Zira tanka düşecek iri bir böcek ya da benzeri bir şey, motorun kanatçıklarına kadar girerek dönmesini engeller ve motorunuzun zarar görmesine neden olabilir. Tabii etrafta dolaşan meraklı dört ayaklı dostlarımızın, susuzluklarını buradan giderme ihtimalini de göz ardı etmeyin

Ne yetiştireceğinizi bilmemekle birlikte, bu sistem için 50 lt. besin tankının yeterli olacağını düşünüyorum. Zira ben 45 saksılı marul sisteminde 25 lt. tank kullanmıştım ve rahat rahat yetmişti.

Bir de redüksiyonlarınızın seviyesini yaklaşık olarak siyah çizgiyle işaretlediğim yere kadar indirirseniz, hem sistemde gereğinden fazla eriyik dolaşmasını engellemiş olursunuz, hem de su seviyesinin yüksekliği nedeniyle olası taşmaların önüne geçmiş olursunuz. Çünkü besin eriyiğinin boruyu tamamen doldurmasına gerek yok.

Eklenen Resimler

Düzenleyen malbman : 22-04-2010 saat 08:16 Neden: Yazım hatası
Eski 22-04-2010, 09:48   #30
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

teşekkür ederim sayın malbman,

redüksiyonları hallederim. o seviyeyi soracaktım zaten siz benden önce davaranmışsınız. yalnız hani motor oldu filan diyordum ya olmayacak sanırım. çünkü motor o bidon su yukarılarda olduğu zaman su basabiliyor 10 cm kadar su azaltılınca akım iyice yavaşlıyor. sanırım atman 105 siparişi vermem gerekecek. onun açıklamalarında 3 mt ve fıskıye motoru yazıyor. hem o zaman bidonu asmakla filan uğraşmaya lüzum kalmayacak. besinlerim de gelince hemen dikim yapmayı planlıyorum bugün bi arkadaştan çilek fidesi gelecek. forumun bazı yerlerinde yazıyor her bitki ayrı besin ister diye ama ben üst sırayı tamamen çilek alta ise su an fide haldeki dometes biber patlıcanı dikmek istiyorum. hani çok verim beklediğimden değil. bu ilk çalışma va çevremdekilere bak oluyor diyebilmem gerek. besinin ec değerini ektiğim bitkilerin ortalamasında hazırlasam diyorum örneğin çilek 5 domates 6 biber de 7 ec istiyorsa ben bunu 6 yapsam diyorum. tabi sizlerin görüşleri eşliğinde. yorumlarınıza tekrar teşekkür ederim

Etiketler
ideal malzemeler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024