agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2010, 22:52   #1
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Fofurtr'ın Bahçesi ( 2. Deneme Katı Ortam )

Bu hafta içerisinde küçük ve kapalı olan balkonumu nasıl değerlendiririm diye düşünürken forumda rastladığım katı ortam topraksız tarım denememi hayta geçirmeye karar verdim.
Öncelikle uzunluğu 75cm genişliği 50cm ve derinliği 25cm olan bir havuz planladım. Görsel olması açısından yapılacak havuz dışardan birdolap gibi olmalıydı çünki içerisine besin eriği ve diğer ekipmanları sığdırmayı ve bunların dışardan bakınca derli toplu olmasını istedim
Malzeme seçimi olarak mdflam'dan altı dolap üstü havuz olacak şekilde yukarıdaki ölçülerde kestirdiğim malzemeyi monte ettim içerisine sızdırmazlık için pvc yerdöşemesi kapladım drenaj içinse lavobo süzgeci kullandım.

Eklenen Resimler

fofurtr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 22:57   #2
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Önden ve altan görünüş

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2010, 23:10   #3
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Daha önceden balık beslediğim için elimde akvaryum için kafa motoru 600L/h max 1,1m + supompası 1800L/h max 2,2m , tek çıkışlı iki adet hava motoru mevcut bununyanında hortum ve vanalar hazır
Enson iklim koşullarında kaybettiğim fidelerin yerine yenilerini ektim ve onlarda kendilerini göstermeye başladılar.
3 adt sırık salatalık 3 adet cery domates 3 adet red robin 3 adet başsalata(marul) 3 adet kıvırcık ve 5 adet fındık turp.

Eklenen Resimler

Düzenleyen fofurtr : 04-02-2010 saat 23:13 Neden: İki Benzer fotoğraf yüklemesi düzeltildi
Eski 04-02-2010, 23:24   #4
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Öncelikle fidelerin gelşiminin normal olarak tamamlana bilmesi için elimdeki besin çözeltisinden 1 lt suya 10ml olacak şekilde ki sulama suyuyla sulamayı planlıyorum.
oluşan ikinci gerçek yapraklardan sonra şaşırtma yapıp havuza almayı düşünüyorum.
Buarada havuzun içerisen dolduracağımız agregat'a kara verip hazırlığı yapmalıyım ilk aklıma gelen yaklaşık 90Lthacmindeki bu havuza %70 torf + %30 perlit uygun olurmu yoksa acemiliğimi örtecek başka bir karışım tavsiye edebilirmisiniz.

Eski 04-02-2010, 23:36   #5
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

En önemlisi bu fideleri besleyeceğim besin eriyiklerini Kudret beyden ve yine ec Envor beyden daha önce temin etmiştim kendilerine bu vesileyle çok teşekkür ediyorum.

Sistem çalıştığında sistemle aynı dili konuşa bilmek için gerekli olan ; adwa ph metre , adwa ec metre , minimum maksimum göstergeli iç-dış sıcaklık ve nem ölçer , 2x18watt osram fluora (güneşin bulutların arkasına gizlendiği günler için) hazır. Sistemin kurulacağı balkona ve sisteme eşlik edecekler.

Eski 05-02-2010, 04:36   #6
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Yaratıcılığın sınırı yok. Aklınıza, fikrinize sağlık sayın fofurtr. PVC yer döşemesi ve izolasyon için kullandığınız (sanırım silikon) zamanla ayrışmayacaksa çok kullanışlı bir düzenek olmuş.

Yetiştirme ortamı olarak torf+perlit karışımı hafifliği açısından ideal gibi görünüyor. Zİra 90 lt. hacim az buz bir şey değil. Ama oran konusunda ahkam kesemeyeceğim Bu konuda ustalar fikir verirse daha iyi olur çünkü daha önce bu karışımı hiç kullanmadım.

Şaşırtmak için ölçü olarak ikinci gerçek yapraklar yerine, fidelerin gövdelerinin yaklaşık bir kalem kaınlığına gelmesini beklerseniz fideleriniz daha güçlü olacaktır.

Son olarak da, güneşin bulutların arkasına girdiği günler için hazırladığınız Osram fluora'yı bence şimdide kullanmaya başlayın, çünkü yanlış görmediysem (yeşil kutunun içindeki) salatalık fideleriniz yetersiz ışık nedeniyle daha şimdiden bir karış boylanmış. Bu halleriyle devam ederlerse pek de sağlıklı olamayacakları açık.

Çalışmalarınızda başarılar, kolay gelsin.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2010, 07:28   #7
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Sn Malbman pvc yerdöşemesini yapıştırmak için silikon denedim fakat istediğim tutunmayı alamadım
bu ürünleri satan bir yapı marketten yardım aldım. Silikon yerine pvc ve tahta tuturabilen sıvı yalıtımı yapanbilen bir montaj kiti kullandım şimdilik bir problem gözükmüyor devamını hep beraber yaşayıp göreceğiz.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Eski 05-02-2010, 12:27   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2010
gerçekten farklı bir çalışma ben yeni yeni öğreniyorum bunları bi arkadaşım balkonda buna benzer bişey yapmıştı onda mavi ladin vardı.

akinci1977 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 23:42   #9
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Havuzumuzun yapımı tamamlandı sıra yerine koymaya geldi.

Eklenen Resimler

Eski 08-02-2010, 23:48   #10
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Drenaj kontrolü için yaklaşık 5 litre sukullandım gördümki 1adet daha drenaj deliğine ihtiyaçvar hemen takımlar çıktı ve 1 lavobo gideri eklendi arkasından giderlerin tıkanmaması için hatları yuvarlatılmış cam parcaları giderin üzerine ve yanlarına serpiştirildi. Tekrar 5 litre suyla dreneaj kontrolü yapıldıktan sonra
asıl yerine sabitlendi.

Eklenen Resimler

Eski 09-02-2010, 00:00   #11
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Yeri sabitlenen havuzumun içerisini katı agregat hazırlamaya geldi. Bunun için benim seçimim yaklaşık 90lt havuz için 65lt torf + 25lt perlit oldu ve havuzun içinde birgüzel karıştırıldı.
Torf markası gondo perlit bauhause'tan onlarda yalovadan alıyorlarmış 10lt paketlerde 2,75tl
Havuz asıl yükünün çoğunu alınca su terazisiyle tekrar kontrolü yapıldı drenajın iyi olabilmesi için ve karışım havuzun içine düzgün biçimde serildi sıcak havalarda besin çözeltisin sarfiyatını artırmamak için ve pencere açıkken agregat'ın içine veya yüzeyine gelecek zararlılar için yüzey örtüsü kesildi bunun için 5mm kalınlığında parke şiltesi kullanıldı.

Eklenen Resimler

Eski 09-02-2010, 00:11   #12
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Diyeceksinizki neden 2 deneme daha öncede söylemiştim çetin kış şartları bizim serayı vurdu metoroloji uyardı don olacak diye ama sütten ağzı yanmayınca insan yoğurdu üflemiyor. Kala kala elimizde 4 çilek fidesi kaldı onlarıda kaderine terk etmedik yeni fideler yetişene kadar akansu kültüründe yaşamlarına devam ettirecez.
1. denememin arta kalanlarınıda sizinle paylaşmak isterim. onlara yeniden enver beyden edindiğim besin eriğinden hazırladım sisteme kaldığı yerden start verdim
Şimdi sistemi hayata geçirmek için yeni fidelerimin büyümesini dört gözle bekliyorum. Eğer temin ede bilirsem hazır fideyle de devam edebilirim ama mevsim itibariyle bu seçenekte baya zor gözüküyor bakalım hangisi önce olacak.

Eklenen Resimler

Eski 09-02-2010, 00:24   #13
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ellerine sağlık , çok düzenli ve titiz bir çalışma olmuş .

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2010, 12:53   #14
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Sn ağaç ve doğa sever dostlarım , gerek bolkonlarımız gerek teraslarımı ve bahçelerimizde bizlerinde doğanın bir parçası olduğumuzu doğasız bir yaşamın eksik bir uvzumuz gibi olacağını bilerek kendi çapımdaki çalışmalarımı görsel olarak sizlerele paylaşıyorum.
Konunun başında sistemin kurulumu ve montajıyla ilgili bilgilerin devamında şuanda bahçemin durumunu sizlere aktarıyorum.

Eski 09-05-2010, 12:56   #15
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Alta yüklediğim balkonun genel görünümü

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2010, 12:57   #16
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Bir başka yönden

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2010, 13:02   #17
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Resimlere göre göre girişte 3 saksıda besin eriği ile takviyelenmek üzere toprakta+torfta biberlerim 1 saksı tatlı sivri biber birde tohumunu bulgaristandan çok svgili bir dostumun getirdiği birtür acı biber . İsmini tam öğrenemedim

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2010, 13:04   #18
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Devamı 2 saat sonra sırada ahududu torf+toprak ve katı ortamda (perlitte) çilek+ domates görüntülerim,

Düzenleyen fofurtr : 09-05-2010 saat 13:05 Neden: yazım hataları
Eski 09-05-2010, 13:50   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2010
tebrik ederim. çok güzel çok düzenli ve planlı bir proje yapıp uygulamışsınız

Düzenleyen yaprak1212 : 09-05-2010 saat 19:27
yaprak1212 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024