agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2011, 21:57   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2011
hakan bey merhaba bu sistemde sulama borusunu(kauçuk) nasıl yaptınız ve kaça mal ettiniz acaba deliklerde suyu püskürten bi alet mi var öğrenebilirmiyim şimdiden paylaştığınız için teşekkürler

cakmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 06:50   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cakmak Mesajı Göster
hakan bey merhaba bu sistemde sulama borusunu(kauçuk) nasıl yaptınız ve kaça mal ettiniz acaba deliklerde suyu püskürten bi alet mi var öğrenebilirmiyim şimdiden paylaştığınız için teşekkürler
Sayın Çakmak,

Açıkçası sulama hortumu 1 parmak kalınlığında standart bahçe hortumu kullandım. Şarzlı tornavidama aldığım 3mm lik matkap ucu ile delikler açarak kullandım. Tabi ilk başlarda deliklerin yerini tam ayarlayamadım o yüzden elektrik bandı ile kapatıp tekrar delikler açtım. Sulama motoru olarak Atman marka bir motor aldım Hepsi burada dan. Zamanlamayı da mekanik zaman saati ile ayarladım. En az 1 er saatlik dilimler ayarlanabiliyor ve günde 4 kere sabah ve akşam 6 ve 8 de 1 er saat çalışıyor.

Umarım yeterli olmuştur.
İyi günler.

scaly beğendi.
Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 17:27   #63
Ağaç Dostu

28.05.2011

Domates , salata ve çileğin gelişimleri normal gibi. 1 Mayıs ta ektiğim fideler 50 cm boya ulaştı. Yaprakların üzerinde lekelenmeler gördüm. Endişe etmem gereken bir durum mu bilmiyorum. Nasıl yorumlarsınız.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2011, 10:18   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Bu kadar lekelenme için daha endişe yapman gereksiz. Bu lekelenmeler çok yoğın güneş alan yapraklarda su damlası kalırsada olur. Sanırım sağlıklılar bir problem yok.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 10:59   #65
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Aynı sorun zannederim Sn. şans43' ün salatalıklarında da var. Aynı EC ile beslendikleri için domatese iyi gelen EC değeri salatalığı zorluyor herhalde.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 07:40   #66
Ağaç Dostu

06.06.2011

Memleketimin her tarafından insanı dahada şevklendiren fotoğraflar gelmeye devam ediyor. Sistemim çalışmaya devam ediyor genel olarak pek bir sorun yok gibi.

Bu hafta 2 sistem ile ilgili bilgi vereceğim. Bazı sıkıntılarım var sistem ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

İlk Fotoğraf benim sistemime ait. Arkada bulunan 3 adet salkım sırık ve önde bulunan 1 adet çeri domates 3. 4. çiçeklerini veriyorlar. Domateslerin boyları 70 cm geçti.
İlk çiçeklerde meyveler oluşmaya başladı. En alttan yukarı doğru domates lerimi haftada 1-2 dal buduyorum. Salatalığımın üzerinde 7-8 meyve var 1-2 tanesi bu hafta sonuna doğru hasat edilecek boya gelir sanırım. Çilek üzerinde bolca meyve emaresi var ama onun sorunu salatalığın yapraklarının altında kalıyor bir kısmı. Bu hafta sonu salatalığın da alt yapraklarını buda yınca sanırım çilek rahatlar bir miktar.

2. sistemimiz ise bir Topraksız tarım hastalığına yakalanmış bir akrabamızın.

4 adet resim ekliyorum. 1. resim sistemin genel görünümü hakkında,
İlk sorum burada olacak burada ilk saksıdaki ile son saksıdaki arasında bir büyüme farklılığı var. Sona doğru bitkilerin büyümesi yavaşlamış. Bitkiler 50 lt bir ortak tanktan besleniyor. Hep beraber günde sabah akşam 15 er dakika sulanıyor. Ec 2,5 Ph ise 6,5.

Son saksıda salatalık ve domates beraber ekili durumda. BU saksıda bir gelişim problemimiz var. Salatalık iyi gelişirken domatesin dallarında içe doğru kıvrılmalar ve uzamasının durması sorunu yaşıyoruz. Salatalık da meyveler gayet iyiyken domates dalları içe doğru daire oluşturmuş.

Aynı saksıda çok yakın olduğundan yeteri şekilde beslenemiyormu . Yoksa besin az mı geliyor ne dersiniz ne yapalım.

Benim ve akrabamın sistemi aynı gün ekim yapıldı. Fideler aynı yerden aynı cins. onun domates ve salatasında bana göre ciddi bir meyva büyümesi farkı var.
Bu sistem devamlı güneş altında duruyor benim sistemim ise öğleden sonra güneş alıyor.

Uzun oldu umarım sıkılmazsınız. Tekrar teşekkürler .
İyi haftalar bol yeşilli sağlıklı günler dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2011, 20:31   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Hakan bey merhaba bu domatesleriniz durgun suda mı ekili? eğer durgun suda ekiliyse suyunuzu atın ve ec nizi 2.3 seviyesine kısa bir süre çekin 1 hafta kadar eğer durgun suysa düzelecektir. Eğer yapraklarda daha garipleşme lekeler meydana gelirse ki öyle gözükmüyor o zaman mantar diyebilirim.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 21:08   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seazone Mesajı Göster
Hakan bey merhaba bu domatesleriniz durgun suda mı ekili? eğer durgun suda ekiliyse suyunuzu atın ve ec nizi 2.3 seviyesine kısa bir süre çekin 1 hafta kadar eğer durgun suysa düzelecektir. Eğer yapraklarda daha garipleşme lekeler meydana gelirse ki öyle gözükmüyor o zaman mantar diyebilirim.
Domatesler perlite ekili. Yanlız şöyle bir durum varki domatesler 1 mayısta ekildi o günden sonra su hep eklemeler yapıldı. Suyun Ph 6,5 Ec de 2,5 seviyesinde idi. Bugün Kudret beyle konuştum günde 2 olan sulama sayısını 4 e çıkaracağım. Köklerin yıkanması için temiz suyu devir daim edeceğim bir süre. Sonrasında yeni su hazırlanıp bir süre takip edeceğim. Köklerin durumuna bakacağım. Sararma ya da renk değişimi varmı diye.

Gelişmelerden haberdar ederim .
İlginize teşekkürler.

İyi Akşamlar

Düzenleyen Hakan Öncü : 07-06-2011 saat 06:55 Neden: Yazım Hatası
Eski 07-06-2011, 09:23   #69
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-05-2011
hocam *** ben de domates fidesi yetiştiriyorum durgn su yöntemi ile fideleri yerleştirdiğim pet bardağa sigara ateşiyle delikler açtım fideyi de bu bardağın içine yerleştirdim ve fidenin dik durabilmesi için bardağı çakıl taşı ile doldurdum
bardağın tamamı na yakını besin eriyiğne temas ediyor acaba bu sorun yaratır mı
bir de fidenin dik durması için bardağa yerleştirdiğim çakıllar bir sorun yaratır mı
çok teşekkür ederim

mehmetrifat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 11:07   #70
Ağaç Dostu

09.06.2011

Merhaba herkese,

Sistemim le ilgili güncel bilgiler.

Ec 2,5
Ph 5.5- 6.0

Gelişimi fena görünmüyor. Altan budama yapıyorum.
Şu anda 1 mt ye geldi fideler.

Bir sorum olacak Arkadaşım Cam önünde Durgun Su yöntemi ile domates biber bakıyor. Dün havaların da sıcak olmasından suyu hissedilir derecede ılık mış. Bitkilerinin üst taraflarında renklerinde açılma var ve bu suyun sıcaklığından olur mu bana dedi. Bende bilmiyorum ama bilen birilerini tanıyorum dedim.

Ne dersiniz ılık besin suyu bitkilerde renk açılması yapar mı.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2011, 12:34   #71
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Hakan bey, arkadaşınızın bitkilerindeki renk açılmasının ılık sudan olduğunu sanmam. Çünkü besin eriyiği sıcak olduğu sürece (tabii 50 derecelerden söz etmiyorum, 20 derece civarı olması iyidir) kökler besin eriyiğini daha iyi alır. Problem muhtemelen arkadaşınızın ec değerleri ile ilgilidir.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 15:31   #72
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Hakan bey, arkadaşınızın bitkilerindeki renk açılmasının ılık sudan olduğunu sanmam. Çünkü besin eriyiği sıcak olduğu sürece (tabii 50 derecelerden söz etmiyorum, 20 derece civarı olması iyidir) kökler besin eriyiğini daha iyi alır. Problem muhtemelen arkadaşınızın ec değerleri ile ilgilidir.
Cevabınıza teşekkürler.
Ec ve Ph değerlerini sık sık kontrol ediyoruz açıkçası olması gereken değerlerde.
Suyun sıcaklığını ben görmedim ama söylenen o suyla rahat rahat banyo yapılabileceği.
Buda 35 derece civarı olmalı.

İzlemeye devam edeceğiz. Bu hafta sonu hava serin geçecek. Bakalım ne gibi değişiklikler olacak.

İyi günler.

Eski 11-06-2011, 01:41   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2011
[QUOTE]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan Öncü Mesajı Göster
Domatesler perlite ekili. Suyun Ph 6,5 Ec de 2,5 seviyesinde idi. Bugün Kudret beyle konuştum günde 2 olan sulama sayısını 4 e çıkaracağım. Köklerin yıkanması için temiz suyu devir daim edeceğim bir süre. Sonrasında yeni su hazırlanıp bir süre takip edeceğim. Köklerin durumuna bakacağım. Sararma ya da renk değişimi varmı diye.
Hakan bey merhaba;
Domateslerin perlitte olduğunu okuyunca katkı yapmak istedim.Açıkçası su kültürleri konusunda bir fikrim yok ancak perlitte Yüksek Lisans tez çalışmamı yapmıştım(1992).
Perlitte başarının sırrı saksıların dibindeki havuzcukta sürekli besin çözeltisi bulundurmaktır.Bu da, her sulamada %10 dışarı akacak şekilde besin çözeltisi verilerek sağlanır.Saksının drenaj deliklerinden çıkan çözelti, saksı içindeki çözeltiyi temsil ettiğinden,saksıdaki tuzluluk ve pH'ı anlamanın en kolay yolu ölçümleri drenaj çözeltisinde yapmaktır.

scaly beğendi.

Düzenleyen tzantali : 11-06-2011 saat 01:46 Neden: hatalı harf kullanımı
tzantali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 21:46   #74
Ağaç Dostu

13.06.2011

Sistemimde gelişim devam ediyor.
Ec 2,6
Ph 5.5 6.0 arasında.
Ph biraz az gibi. Bitkilerin boyu iç duvar kısmındaki 115 cm. Güneş alan taraftaki ise 80 cm civarında. Güneşten uzak olan boya verdi güneş alan ise kalınlaştı meyveye verdi.

Sans43 Kudret bey için yazdığı bir yazıda sırık domateslerde 1-2 dallanma olduğunu ve bunun sırık domatesler için iyi olmadığı yazıyordu. Bende 2 tanesi çatallandı 2 dal şeklinde bayağıda uzun. 2 dalda da meyve çiçek var. Daha yol yakınken keseyim mi dalın birini. En az 50 -60 cm dal kesecem.

Ne diyorsunuz.

Eklenen Resimler

jefri ve scaly beğendi.
Eski 20-06-2011, 07:25   #75
Ağaç Dostu

20.06.2011

Sistemim çalışmaya devam ediyor.
Dün komple suyunu boşalttım. 90 Lt. temiz su ile doldurdum ve gece boyunca devamlı sistemimi çalıştırdım. Sabah tekrar o suyu boşaltıp 90 lt su koyup 900 cc A ve B eriyiklerinden ekledim.

Ec ve Ph ölçümü yapmadım. Besin homejen bir şekilde karışmamış olacağını düşündüm. Akşama Ph ve Ec değerlerini de ölçecem.

Gelişimleri iyi görünüyor. Uzamaya ve meyve vermeye devam ediyorlar. Gölgede kalanlar 1.5 met ye yaklaştı. Alt kısımdan budamaya devam ediyorum.

Çileğim yaprakların altında kaldığından istediğim performansta değil. Gelişimi sağlıklı fakat gölgede kalmasının etkilerini hissediyorum Bana göre daha iyi gelişmeliydi.

Resimlerim aşağıda. Salatalarım bayağı büyüdü ve yaprakları irileşti. Onun yaprakları diğer bitkilerimi gölgede bırakıyor.

Herkese kolay gelsin.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 20-06-2011, 12:23   #76
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Maşallah , balkonda oldukca iyi gelişmiş Hakan bey. Unutmayın bu işin sonu seracılık ile bitiyor. Bende sessiz sedasız aynı sizin gibi balkonda devam ediyorum, Domates, salatalık, çilek ve biber yetiştirmeye. Biraz ışık sorunum var, günde 3 saat ancak güneş alıyor. Bilhassa çilekler güneşi az görünce hemen darılıyorlar.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim....topraksız tarıma devam..............

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 16:45   #77
Ağaç Dostu

24.06.2011

Gelişim normal.
Altan budama yapıyorum. Bu akşam ya da yarın nemazel ile koruyucu ilaçlama yapmayı düşünüyorum. Üzerinde şu anda toplanacak düzeyde meyve bulunmuyor. Domatesler ve salatalar büyümeye devam ediyor. Boyu 1,5 metreyi geçti. Altta gölgede kalan çilek de verim çok az gibi. O yüzden de o bölgede budamayı daha çok yapıyorum.

Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2011, 12:36   #78
Ağaç Dostu

05.07.2011

Domates lerimde gelişim devam ediyor. Şimdilik bir sorun yok gibi.
Salatalardan haftada 600 -700 gram salata yemeye başladım.
Domatesler 4-5. meyvede ler . Arkada kalanlar boya önde güneşi daha iyi görenler meyveye gidiyor.

Ec 2,5 Ph 6,5 civarında.

Günde 8 defa saat 6 dana sonra 1 saat ara ile 1 saat suluyorum.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 07-07-2011, 07:35   #79
Ağaç Dostu

07.07.2011

Sistemim çalışmaya devam ediyor. Her gün 10 lt den fazla su tüketmeye başladılar. Ec 2,5 Ph 6,5 - 7 civarında tutmaya çalışıyorum. 2 günde bir su seviyesi ec ve ph ölçümü yapıyor eksikliklerini tamamlıyorum.

Haftada 1 alttan budama yapıyorum ama hala istediğim seviyede değiller.
Yarın akşam senelik iznim için 7 gece 8 gün sistemimden uzaklaşacağım. Bir sonraki görmem ve resimlemem 8 gün sonra olacak . BU resimleri aslında aradaki farkı da görebilmek için çekiyorum. Domateslerin su eksiğinin giderilmesini aynı apartmanda yaşadığımız Babama teslim edeceğim. Aslında çok bir bakım değil 2 günde bir eksilen su ve besini yerine koyması. Tankım 90 Lt ve muhtemelen tüm tatilim boyunca bana yetecektir fakat bitkilerim de bu durumdan olumsuz etkileneceğini düşünüyorum. Bizim bekçimiz tam otomatik değil ama

Geldiğimde artık domateslerden yiyebilmeyi umuyorum.

Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 09-07-2011, 19:54   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2006
Boyle amator oncu calismalari ulkemde gormek insana gurur veriyor. Tebrikler.

AYD01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 11:20   #81
Ağaç Dostu

18.07.2011

Tatilden döndüm.
7 gece 8 gün sistemimden ayrıl kaldım.
Gitmeden önce manuel sera bekçisi babama sistemime 2 günde 1 20 lt su eklemesini istedim. Sulardan 10 lt si besinli 10 lt si ise çeşme suyu olacak şekilde 2 günde bir 20 lt su ekledi. Havaların çok sıcak olması bitkilerin çok büyümesinden dir sanırım. Su tüketimim günlük 20 lt ye ulaştı. Suyun tahminimden fazla tüketilmesinden dolayı su tankım dolana kadara babama yarısı besinli yarısı çeşme suyu olacak şekilde suyu tamamlattım. Son 2 gün herhangibir su koymadı C.tesi ben geldiğimde ilk yaptığım suyu kontrol etmek oldu. Ph 8.5 - 9 civarı Ec 4 civarında idi. Yaklaşık 40 lt su ekleyince Ec 2,8 e Ph 8 civarına indi. Sülfirik asit ile Ph ı daha sonra 6,5 kadar düşürdüm.

Domateslerde yokluğumda gelişme olumluydu. Çeri domatesler kızarmış, arkadaki domatesler meyve vermeye ve boylanmaya davam etmiş. Yüksek EC ve Ph domatesleri çok kötü etkilememiş ama salataların alt yaprakları kurumuş ve yanmıştı. Sistemimde en altta olan 1 kök çilek çok kötü durumda idi. Kurumuş ve geçen sene yaşadığım kırmızı örümcek benzeri bir sıkıntısını görünce hemen söktüm.

Resimlerim altta dır. Bugun üzerindeki toplanabilecek mahsülleri toplayıp yine nemazal ile ilaçlamayı düşünmekteyim. Bu ilaçlamayı 1 lt su içine 3 cc nemazal koyarak yapmaktayım.

Eklemek ya da uyarmak istediğiniz konuları lütfen çekinmeden belirtiniz.
İyi günler.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 19-08-2011, 00:14   #82
Yeni Üye

M.TÜRK's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Hakan bey son mesajınızın üzerinden bir ay geçmiş sisteminizde son durum nedir. Deneme amaçlı bende bir sistem kurmayı düsünüyorum. Tecrübeleriniz benim gibi yeni başlayacaklar için önemli olacaktır.

M.TÜRK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 13:57   #83
Ağaç Dostu

Merhaba Sayın M.Türk

Evet bayağı zamandır siteye yeni bişey eklemedim. Açıkçası çok parlak gittiğini söyleyemem. Birkaç badire atlattım geçen sene olduğu gibi. Bir C.tesi akşam eve geldiğimde bütün sistemim canlılığını kaybetmiş herşey boynunu bükmüştü. Sebebi çalışmayan pompa. Kimbilir ne zaman sorun çıkardı. Hemen müdahale edip sabaha kadar sistemi suladım. Sabah tekrar %85 canlandı. Uç ksımları sadecec boynu bükük tü. onlarda ertesi gün toparlandı. Daha sonrasında Kırmızı örümcek vakası tekrar baş gösterdi. Muhtemelen bu örümcekler hep var ve sistemin ilk arızasında ortaya çıkıyorlar. bu sefer çok başında yakaladığım için Nemazel ile ilaçladım. Bir kısım kuruyan ve çok bulaşanı kesip attım. Sistem devam ediyor ama bu sene özellikle salatalar çok kurudu arkadaki yaşlı yapraklar hep kurudu belkide böyle olması gerekiyor bilmiyorum.
salatalardan 6-7 kilo salata yemişimdir. En son 1 hafta önce salatalığı söktüm.
Şimdi domatesler devam ediyor. Domateslerden toplamda 15 kilo kadar yemişizdir. 5-10 kilo daha yiyebileceğimi tahmin ediyorum. Bayram sonrasında belki sistemi sonlandırabilirim. Gidişata bağlı olarak. Bu sene bitki yapraklarında çok kuruma oldu. Belki sulama rejimimden belki havalardan bilmiyom ama bir sıkıntım var açıkçası. Rüzgar kavurmuş ta olabilir yaprakları. Son durum fotograflarını akşama eklerim.
İyi günler.

scaly beğendi.
Eski 06-09-2011, 20:38   #84
Ağaç Dostu

Sezon Finali

05.10.2011 tarihi itibari ile bu seneki sistemi mi sonlandır dım. Artık sistemden alınan verim iyicene düştü. İlk zamanlarda aldığım verim gün geçtikçe azaldı. 4 kök domatesde yapraklarda kurumalar ve solmalar başladı. Solan kısımları budadım ama yaşlı yapraklar solmaya devam ediyor. Bu sene yaptığım hataları öncelikle belirtmek istiyorum.

- Su pompalayan motorumun arızalanması sonucu birkaç gün (tam kaç gün bilmiyorum) çalışmadı ve sonucunda bütün bitkilerim inanılmaz şekilde boynunu büktü. Motoru çalıştırdım sabaha kadar suladım, %90 toparladı kalan %10 da 1 gün sonra toparladı. Ama bu olaydan 5 - 10 gün sonra geçen seneki kırmızı örümcek vakası tekrarladı. Nemazal adlı ilaç ile ilaçlama yaptım 2 kere. 1 hafta ara ile. Ondan sonra biraz sanırım mevsimsel birazda kırmızı örümcekten kurumalarım başladı.

- Sulama sistemim perlitin üzerine yatırdığım 1 parmak bahçe sulama hortumuna her kök için 2 tane 3 mm lik delikler ileydi. Bu hortumun üstünü branda ile kapattım ki buharlaşma en az olsun. Sonradan fark ettim ki perlitin üzerinde kalan kökler uzayıp delikten su akan hortumun içine girerek orada uzamış ve su akımını azaltmış arka deliklerde tamamen durdurmuştur. Bitkilerimi sulama sistemini seneye daha farklı bir şekilde yapmayı düşünüyorum.

- 4 kök domates balkonumda beklediğimden çok daha fazla yer kapladı. Arkada gölgede kalan fideler boya gitti ama meyve verimi güneş alandan çok daha az olmuştur. Önde güneş alan fideler ürünümün büyük bölümünü sağlamıştır.

- Fideleri ilk ektiğimde 2 kola ayrıldı ve bu benim fideleri ipe almamı zorlaştır dı. 2-3 hafta sonra çiçek ve meyvelerden dolayı kesip tek kola indiremedim. Buda balkonumda dağınık bir yapıda kötü görüntü oluşturdu.

- sistemi mi ilk kurduğum da; 1 çilek , 1 salatalık, 1 çeri domates , 3 sırık salkım domates ektim. Çilek tamamen gölgede kaldığından nerdeyse hiç verim alamadım. Salatalığın yaprakları yaklaşık 25 cm çapında olduğundan arkasında kalan tüm bitkiler gölgede kaldı. Güzel güneş alamadı. Seneye sistemime 1 kök domates ekmeyi planlamaktayım. Bulabilir isem domates ağacını deneyeceğim.

Bu sene yaklaşık 20-25 kg. domates yedim. sistemimi sökerken üzerinde kalan 4 kg. kadar yeşil domateslerde turşu olmak üzere toplandı. Salatalıktan 5 - 6 kg. kadar salata yedik. İlk kurduğumda almayı düşündüğüm rakamlara yakın bir hasat oldu.

Bana yardımcı olan tüm tarım dostlarına teşekkür ederim. Seneye bahar umarım her şey daha güzel olacak.

İyi günler.

scaly beğendi.
Eski 17-04-2012, 09:47   #85
Ağaç Dostu

Nisan 2012 Sezon Açılışı

Geçen hafta aldığım ama havalardan dolayı yerine ekmeye fırsat bulamadığım fidelerimi dün akşam yerlerine ektim.

Geçen sene 6 fide ile başladığım serüvene bu sene 3 fide ile devam ediyorum. 6 fide balkonumda tahminlerimden çok fazla yer kapladığı için bu sene daha az ekim yaptım.

1 Pembe Domates, 1 Çeri ve 1 adet te salatalık ekimi yaptım.
Niyetim bu sene sadece 1 adet pembe domates ekmekti fakat zamanında Kudret beyin soylediği açgözlülük sanırım yine biraz baskın geldi.

Fideleri 60x80x20 cm boyutlarındaki plastik kasaya diktim. Yine geçen seneki gibi alt kasada su üst kasada perlit içine ekilmiş fidelerden oluşan basit bir düzenek hazırladım. Zaman saatimi gündüz 1 er saat ara ile çalışacak şekilde hazırladım. Alttaki su kasası 90 litre su almakta içerisine 900 cc A ve B besinlerinden karıştırdım. Ölçüm sonunda EC 2.2 Ph ise 7 gibiydi.

Pelitin üzerine hem buharlaşmayı hemde rüzgarda perlitin uçuşmasını engellemek için bir naylon örtü örteceğim.

Gelişimini takip edebilmek için belli aralıklarda burada resimlerimi paylaşacam.

Şimdiden yeni sezen herkeze hayırlı olsun.
Bitkilerimiz herdaim yeşil olsun.

Eklenen Resimler

aydın, jefri ve scaly beğendi.
Eski 22-04-2012, 17:17   #86
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Hakan bey bitkileriniz çok hoş görünüyor bu süpeşiz bir emeğin bir sabrın örneği umarım karşılaştığınız tüm sorunları halledersiniz bol ürünlü günler dilerim

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 21:37   #87
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Hakan Bey umarım bu sene daha çok domatesleriniz olur.Güle güle besleyin.Benim sormak istediğim bir husus var acaba bu 90lt'lik gübreli suyu kaç günde bir değiştiriyorsunuz?

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 10:07   #88
Ağaç Dostu

24 Nisan 2012

Sayın Adonis ve sayın efe446 ilginize teşekkür ederim.
Sistemim çalışmaya devam ediyor. Günde 8 defa 1 er saat ara ile sulanıyor. Sabah 6 da başlayıp akşam 10 kadar 1 er saat ara ile 1 saat süre ile sulanıyor. Yani toplamda günde 8 saat sulanıyor. Bununda sebebi kullandığım zaman saatinin anolog oluşu ve min. 1 saat aralık verebilmem. Daha kısa bir aralık verebilse idim verecektim. Bitkilerin suyuna bu hafta 20 Lt su ekledim. içerisine 100 cc A , 100 cc B besinlerinden ekledim. Ec 2.2 ph 6.5 - 7 arasında.

Sayın efe446 bitkilerin suyunu ec ve ph da bir sorun görmez isem aslında hiç değiştirmeyi düşünmüyorum. Ama ileride muhtemelen tuzlanma olmasın diye kökleri temiz suyla yıkamak isteyecem o zaman da suyu bir tazelemem değiştirmem gerekecek. Amacım olabildiğince az su değişimi yapmak. Sonuçta değişen her su besinin ziyan olması demek.

İyi günler.

Eklenen Resimler

vulcano ve scaly beğendi.
Eski 30-04-2012, 07:17   #89
Ağaç Dostu

30.04.2012

Bitkilerimizde gelişim devam etmekte.
Ec 2.2 Ph 6.5 - 7 Arası.
Gündüz sıcaklık 22-24 derece gece 13- 15 derece.

Pembe domatesde çiçekler meyveye döndü, Çeride de çiçeklenme emareleri başladı.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 07-05-2012, 08:17   #90
Ağaç Dostu

07.05.2012

Bitklerimdeki gelişim devam etmekte.
Ec 2.2
Ph 6,5 - 7

Bitkilerde haftada 15 lt kadar su eksiltiyor.
7-8 lt sade su 7-8 lt kadar da besin eriyikli su ekliyorum.

Herkeze bol yeşillikli günler.

Eklenen Resimler

aydın ve scaly beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024