agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2010, 20:03   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Haberler kötü,

Bu yaz başında başladığım topraksız tarım maceram yavas yavas sanırım sona yaklaşıyor. Bu yazdan zaten çokta iyi bir verim beklemiyordum. Ama nispeten beklentilerimi karşıladı.

Buradan yaşadığım sıkıntıları benim gibi yeni başlayanlarada örnek olması için zaman zaman yazıyorum.

Yaz dönemimde 10 günlüğüne tatile gittik. Aynı apartmanda oturan babama da domateslere nasıl bakacağını tarif ettim. Günlük 5 lt su eksilten sistemime hergün 5 lt su içerisine 50 cc A + 50 cc B besin eriyiğinden koymasını söyledim. Babamda dediğim gibi yaptım. 10 Gün sonra geldiğimde sistemim hiçte iyi görünmüyordu. Yaptığım ölçümde EC nin 6-7 seviyelerine çıktığını gördüm. Sebebine anlam veremezken Kudret Beyden telefon desteği istedim ve nerede hata yaptığımı gayet iyi öğrendim. Hatam eklediğim 5 Lt suyun bitki tarafından kullanıldığını sanmak. Tabi buharlaşan su belkide bitkinin kullandığından fazla idi ve ben hergün 5 Lt besin eriyikli su koymaya devam ettim. Belkide bitki bunun 2 lt sini kullanıyor 3 lt si buharlaşıyordu. Bu da suyun EC sinin hergün artmasına sebep oldu. Gelince yeniden EC ve Ph ını olması gereken değerlere getirdim ve yaprakların toparlayıp toparlamayacağını bekleme başladım. Gitmeden önce yemyeşil ve canlı olan bitki hasta görünüyordu. Bugün fark ettim ki derdim sanırım + başka bişey. Altta resimlerimi ekliyorum. Yapraklarım örümcek ağına benzer bişeyler tarafından sarılmış. Dolaşan herhangibir böcek görmedim ama bu bitkinin birçok yerinde var.

Bu durum hakkında değerli yorumlarınızı benden esirgemesseniz çok sevinirim.

Amatör ve beceriksiz topraksız tarım meraklısı.

Eklenen Resimler

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 09:22   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2010
sn öncü sorununuz maesef kirmizi örümcek(bu bariz acik).yapmaniz gereken resimdeki gibi olan bitkileri imha edin.bulasmamis olanlari kükürtle korumaya alin.yapraklardan püskürtme yoluyla olabilir.

aspendos123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2010, 07:06   #33
Ağaç Dostu

Dün tarif edildiği gibi kırmızı örümcek için olan ilaçtan alıp 1 lt ye 2 çay kaşığı koyup onuda şişe bitene kadar sıktım. Açıkçası ilk defa ilaçlama yapıyorum. Aklıma takılan o 1 lt nin tamamınımı kullanıcaktım yoksa yeteri kadar yapraklar ıslansın kafi miydi. 1 lt ilaçlama sonrası benim yapraklar yıkandı resmen. Zehirlenmiyelim bide.

Aspendos123 ilgine teşekür ederim. Siz bana örümcek bulaşankarı söküp atın dediniz ama benim zaten 4 kök domatesim var ve hepsi etkilendi. Son 1 kurtarma için dün akşam uğraştım. Yaptığım yanlışlıklar silsilesinden sonra domateslerim çok iç açıcı değil. Kuruyon ve muhtemelen fazla besinden yanan bir sürü yaprağım vardı. hepsini dün akşam kestim temizledim. İlaçladım. Suyunu kontrol ettim. artık beklemekten başka bişey yapamam. İlaç şişesinde 5 gün hasat yapmayın şeklinde bir bilgi vardı. Bu bilgiye uyacam. Daha farklı düşünceleri olanlarda varsa paylaşırlarsa sevinirim.

Amatör ve beceriksiz ama inatçı topraksız tarım meraklısı.

Aceme beceriksiz

Eski 30-07-2010, 10:10   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2010
sn hakan öncü bitkilerini sökmeni istememin bir sebebide eger bu bitkilerin yaninda veya cevresinde baska cesit bitkilerde varsa bu illet örümcek cok seri bir sekilde onlarada ulasacaktir.eger yoksa kurtarma girisimlerine devam et.fakat moralini bozmak istemem ama basari sansin yüzde 10.umarim zoru basarirsin.ama sunu unutma bu örümcekler bitkilerin en nefret ettigi zararlidir.kullandigin ilac mutlaka cok etkilidir,izin verilen domatesi yeme süresine kadar evdekileride mutlaka uyarmalisin.domatesleride yemeden önce yikayin ve mutlaka bir bezle silin.sans seninle olsun!

aspendos123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2010, 14:05   #35
Ağaç Dostu

İlginize teşekürler,

Eğer domatesleri kaybeder isem bu yaz topraksız tarım merakımı seneye bahara bırakmış olurum. Açıkçaçası siz benden daha iyimser bir oran verdiniz bence daha düşük . Umarım kurtarır. Ama şunuda gördüm ki doğanın gerçekten çok güçlü bir toparlama mekanizması var. Bari üzerindeki domatesleri olgunlaştırabilsem. Yoksa bir bidon yeşil domates turşusu yapacam. Peki ilaçlama konusunda ben 1 lt ye 2 kaşık ilaç koydum ve hepsini fıs fısla hertarafına sıktım. Aldığım kişi 1 lt ye 2 kaşık dedi ama ne kadarını bitkiye sıkacağımı solemedi. Ben sonrasında alttaki suyunun da damlayan ilaçlı sudan etkileneceğini düşünerek suyunuda değiştirdim.

Kolay gelsin.

Eski 01-08-2010, 11:25   #36
Ağaç Dostu

Son durum

Tekrar merhaba,

En son yazdığım yazının ardından durmumu yazmak ve tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Perşembe gece kırmızı örümcekler için hazırlanan ilaçlı su ile bitkimi güzelce fıffısladım. Ertesi takip eden günlerde yeni bir örümcek vakasına rastlamadım. Ama yapraklarım çok sağlıklı sayılmaz. İlaçlama öncesi kurumuş ve kötü durumdaki tüm dal ve yaprakları budadım. Şimdi bekleme ve görme aşamasındayım. Yeni taze sürgünler gelmekte fakat onlarında yaprakları kısa sürede lekelenmektedir, resimleri aşağıdadır. Bitkiyi ilaçladıktan sonra meyveleri toplamak için 5 gün beklemek gerektiğini ilacın üzerinden okdum. Bu süre ile ilgili yarumunuz nedir. Bitki üzerinde 10 dan fazla toplanmayı bekleyen domates var ve o kadar ugraştan sonra üzerinde çürüyeceler diye endişe ediyorum.
Değerli yorumlarınızı esirgemesseniz çok sevinirim.

İyi günler.

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 20:53   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan Öncü Mesajı Göster
İlginize teşekürler,

Eğer domatesleri kaybeder isem bu yaz topraksız tarım merakımı seneye bahara bırakmış olurum. Açıkçaçası siz benden daha iyimser bir oran verdiniz bence daha düşük . Umarım kurtarır. Ama şunuda gördüm ki doğanın gerçekten çok güçlü bir toparlama mekanizması var. Bari üzerindeki domatesleri olgunlaştırabilsem. Yoksa bir bidon yeşil domates turşusu yapacam. Peki ilaçlama konusunda ben 1 lt ye 2 kaşık ilaç koydum ve hepsini fıs fısla hertarafına sıktım. Aldığım kişi 1 lt ye 2 kaşık dedi ama ne kadarını bitkiye sıkacağımı solemedi. Ben sonrasında alttaki suyunun da damlayan ilaçlı sudan etkileneceğini düşünerek suyunuda değiştirdim.

Kolay gelsin.
Sayın Hakan Öncü,

Biraz geç bir cevap olacak ama yine de söylemeden duramayacağım. Şayet uyguladığınız ilaçdan fayda bulamazsanız başka bir tavsiyem olacak. Çünkü aynı kırmızı örümcek belası benimde başımda bir dert. Fakat bir kaç farklı bir ilaç denemesinden sonra www.magicplant.com sitesinden temin ettiğim 50cc'lik Neemazal adlı ilaç da çok faydalı gelecektir. ilaç ile beraber nasıl ve ne kadar kullanılacağının yazılı olduğu talimatlarda olacaktır. Kısaca 1 lt'ye 5-6 cc. karıştırıp, yaprakların üst ve altları, meyveler, bedeni kısaca heryerini güzelce ıslatmalısın. Bir hafta sonra aynı işlemi tekrarlamalısın. Yanlız bu ilaçlama işlemlerinden ancak 10 gün sonra meyveleri alabilirsin. Yani daha güvenli olur. Bu arada ilaç tamamen doğaldır. Araştırmanda fayda var derim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 00:14   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan74 Mesajı Göster
Sayın Hakan Öncü,

Biraz geç bir cevap olacak ama yine de söylemeden duramayacağım. Şayet uyguladığınız ilaçdan fayda bulamazsanız başka bir tavsiyem olacak. Çünkü aynı kırmızı örümcek belası benimde başımda bir dert. Fakat bir kaç farklı bir ilaç denemesinden sonra www.magicplant.com sitesinden temin ettiğim 50cc'lik Neemazal adlı ilaç da çok faydalı gelecektir. ilaç ile beraber nasıl ve ne kadar kullanılacağının yazılı olduğu talimatlarda olacaktır. Kısaca 1 lt'ye 5-6 cc. karıştırıp, yaprakların üst ve altları, meyveler, bedeni kısaca heryerini güzelce ıslatmalısın. Bir hafta sonra aynı işlemi tekrarlamalısın. Yanlız bu ilaçlama işlemlerinden ancak 10 gün sonra meyveleri alabilirsin. Yani daha güvenli olur. Bu arada ilaç tamamen doğaldır. Araştırmanda fayda var derim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.
İlginize teşekkürler,

Aslında çok geç olmadı sanırım kırmızı örümcek problemim hala devam ediyor.
Sağda solda yine üzeri ufak ufak ağla kaplanan yaprak görüyorum.
Sanırım sistemimi kurtaramıyacam. Zaten 4 domatesim var. Ve yavas yavas sonuna yaklasıyorum.
sizin soylediğini ilaca yarın bakıcam. Türkiyede satan yerler neresi araştıracam. Yaprakların üzerinin boyle leke leke olmasının sebebide kırmızı örümcekmi dir. Şu örümcekler nerede ise sadece ağlarını gördüm daha kendilerini göremedim. 5 gün önce ilaçlamış idim ve 15 gün sonra tekrar ilaçla demişti aldığım yer. Bugun ilaçlamanın üzerinden 5 gün geçti. 1-2 gün sonra tekrar ilaçlamayı düşünüyorum. Bulursam sizin söylediğiniz ilaç ile bulamassam benim satın aldığım ilaç ile. Aşşağıda resimde 5 gün hasat edemeyince biriken domatesler var. 2,5 Kg. Tam keyifli zamanları geldi , tadı damağımda kaldı. Kaybetmesem bari sezonu erken kapayan futbolcu gibi olucam bu gidişle. Umarım kurtarabilirim. Kurtaramassamda artık aldığım domatesler ve öğrendiklerim yanıma kar kalır.

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2010, 15:21   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan Öncü Mesajı Göster
İlginize teşekkürler,

Aslında çok geç olmadı sanırım kırmızı örümcek problemim hala devam ediyor.
Sağda solda yine üzeri ufak ufak ağla kaplanan yaprak görüyorum.
Sanırım sistemimi kurtaramıyacam. Zaten 4 domatesim var. Ve yavas yavas sonuna yaklasıyorum.
sizin soylediğini ilaca yarın bakıcam. Türkiyede satan yerler neresi araştıracam. Yaprakların üzerinin boyle leke leke olmasının sebebide kırmızı örümcekmi dir. Şu örümcekler nerede ise sadece ağlarını gördüm daha kendilerini göremedim. 5 gün önce ilaçlamış idim ve 15 gün sonra tekrar ilaçla demişti aldığım yer. Bugun ilaçlamanın üzerinden 5 gün geçti. 1-2 gün sonra tekrar ilaçlamayı düşünüyorum. Bulursam sizin söylediğiniz ilaç ile bulamassam benim satın aldığım ilaç ile. Aşşağıda resimde 5 gün hasat edemeyince biriken domatesler var. 2,5 Kg. Tam keyifli zamanları geldi , tadı damağımda kaldı. Kaybetmesem bari sezonu erken kapayan futbolcu gibi olucam bu gidişle. Umarım kurtarabilirim. Kurtaramassamda artık aldığım domatesler ve öğrendiklerim yanıma kar kalır.
Sayın Hakan Öncü;
Neemazal adlı İlaçı bende çok aradım. Maalesef hep litrelik **** daha büyük olarak satılıyor. Fakat bahsettiğim sitede 50 ve 100 cc'lik küçük şişelerde satılıyor. Daha önce de söylediğim gibi ilaç tamamen doğal. Neem ağacının tohumlarının yağından elde ediliyor. Sadece kırmızı örümcek değil, onun gibi birçok haşereye ve 200'e yakın hastalığa da iyi geldiği söylenmekte. Siz tabi ki yine araştırmanızı yapın. Bu arada kırmızı örümcekleri görmek istiyorsanız, yaprakların altlarına iyice yakından bakmalısınız. Rengi kırmızıya yakın kahrengi şeklinde ve kalem ucuyla kağıt üstüne konulan küçüçük bir nokta kadar. Büyüteçle daha iyi görebilirsiniz.
Bu arada uyguladığınız ilaç şayet kimyasal ise belli bir süre geçmeden ürünleri toplamayın. Çünkü bildiğim kadarıyla belli bir süre ilacın etkili dönemi var. Yani zehirlenme riskine dikkat edin derim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılarımla.

Eski 17-08-2010, 16:02   #40
Ağaç Dostu

Nemazall Hk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan74 Mesajı Göster
Sayın Hakan Öncü;
Neemazal adlı İlaçı bende çok aradım. Maalesef hep litrelik **** daha büyük olarak satılıyor. Fakat bahsettiğim sitede 50 ve 100 cc'lik küçük şişelerde satılıyor. Daha önce de söylediğim gibi ilaç tamamen doğal. Neem ağacının tohumlarının yağından elde ediliyor. Sadece kırmızı örümcek değil, onun gibi birçok haşereye ve 200'e yakın hastalığa da iyi geldiği söylenmekte. Siz tabi ki yine araştırmanızı yapın. Bu arada kırmızı örümcekleri görmek istiyorsanız, yaprakların altlarına iyice yakından bakmalısınız. Rengi kırmızıya yakın kahrengi şeklinde ve kalem ucuyla kağıt üstüne konulan küçüçük bir nokta kadar. Büyüteçle daha iyi görebilirsiniz.
Bu arada uyguladığınız ilaç şayet kimyasal ise belli bir süre geçmeden ürünleri toplamayın. Çünkü bildiğim kadarıyla belli bir süre ilacın etkili dönemi var. Yani zehirlenme riskine dikkat edin derim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılarımla.
Merhaba,
Biraz geç oldu ama son durum hakkında bilgi veriyim istedim.

Nemazal adlı ilacı İnternette GittiGidiyor sitesinde buldum. Bir satıcı sanırım litrelik alıp istediğiniz ml. lerde satıyor. Ben 100 Cc için yanlış hatırlamıyor isem 22 Tl + Kargo 5 Tl ödedim.

Ama şu ana kadar kullanmadım. Daha önce aldığım böcek ilacını kullandıktan sonra Kırmızı örümcek ciddi miktarda azaldı. Ama tamamen sona ermedi. Zaten kötü durumdaki tüm dal ve yaprakları budadığım için bitki iyicene kuşa döndü.
Geri kalan kısımda da ben elle su püskürterek her akşam yıkama yaptım. 1 hafta 10 günde bişey kalamdı ama. Bitkiden de pek bişey kalmadı. Zaten amacım artık bitkiyi kurtarmaktan ziyada üzerindki domatesleri kurtarayım oldu. Her hafta yaklaşık 1 Kg ürün alıyorum. Üzerinde 4-5 Kg kadar daha domates var. Onlarda kızarsın sonra sanırım sökücem. Artık seneye baharı bekleyecem. Toplamda belki 10 Kg Domates almışımdır. Bu bir başarı değil elbette ama bu kadar badireden sonra yılmayıp savaştım azda olsa meyvesini aldım. Toplam 4 kök ektim ve kök başına 2.5 Kg kadar aldım. Aslında bu son derece kötü ama bu sene acemilik seneye sanırım daha iyi olucak.

Bir arkadaşım bana domatesleri daha çiçeklenmeye başladığında ilaçladığını ve böçek sorunu yaşamadığını söyledi. Artık bu sene geçti ama seneye Nemazal adlı ilaçla bitki meyveden önce ilaçlasam olurmu. Ne tavsiye edersiniz.

İlginize ve sabrınıza teşekkür ederim.

Eski 23-08-2010, 22:17   #41
Ağaç Dostu

Son Demler

Bu sezon başladığım topraksız tarım serüveni bu sene için bitmek üzere.
Son kalan domatesleride topladım. 5-6 tane kaldı 4 kökte. 1 hafta sonra onlarıda toplayıp sistemi bu sezon için sonlandırıcam.

Merak ettiğim kalan besin eriğiyi ışık almayan biryerde muhafaza etsem bir sorun yaşarmıyım. Daha yeni yaptım 5 er litre besin eriyiği. Son hasatta da yaklaşık 2 kg. aldım. Yaprakları kırmızı örümcekten dolayı kaybettiğimden domatesler küçük kaldı.

Teşekkürler. İyi günler.

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2010, 15:55   #42
Ağaç Dostu

Sayın Hakan öncü;
Öncelikle maşallah demek istiyorum.
Kalan besin eriyiğinizi serin ve kuru bir yerde saklarsanız bir şey olacağını sanmıyorum ama tabi ki bu benim düşşüncem. Yine de besin eriyiğini kimden aldıysanız bir sormanız da fayda var.
Kolay gelsin

Eski 24-08-2010, 17:42   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar hazırlamış olduğumuzbesineriyiği stolarımızı birdahaki sezona veya uzunca bir süre saklamamız gerekiyorsa tavsiyem şudur.
Şişelerde kalan eriyikleri daha küçük şişelere alarak havaboşluğunu azaltın. oksitlenmesin, hatta pet şişeyi biraz sıkarak içindeki havayı tamamen çıkarın, eriyiği havasız bir ortamda bırakarak oksitlenmesine mani olun,
Serin bir yerde saklayın. Ve güneş ışığı almasın , böylece birdahaki sezona kadar bozulmadan kalabilirler.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 14:00   #44
Ağaç Dostu

Tekrar Merhaba

Herkeze iyi günler diliyorum.

Geçen sene başladığım topraksız tarım hobime bu sene sistemimi yenileyerek ve geliştirerek devam ediyorum. Geçen sene yaptığım hatalardan ders alarak bu sene biraz daha tecrübeli olarak yeni sistemimi kurma hazırlıklarım devam ediyor. Bu hazırlıklar aşamasında Kudret Bey sağolsun benden bilgi ve deneyimlerini eksik etmiyor.

Geçen sene durgun su içinde yetiştirdiğim domateslerden sonra bu sene perlit'e ekeceğim dometesler ile ilgili hazırlıklarım tamamlandı sayılır.

Kuracağım sistemimle ilgili resimler aşşağıda olucaktır. Sistem daha kurulum aşamasında olduğu için eklemek, değiştirmek **** çıkarmak istediğiniz bölümler olur ise lütfen beni yönlendiriniz.

Bu sene 60 * 80 ebantında biri 23 diğeri 32 cm yüksekliğin de Kamasan dan toplam 67 Tl ye mal olan 2 plastik sanayi tipi kasa kullanıcam. Bu kasalardan 32 cm olanı aşşağı 23 cm olanı yukarı koyacam. 32 Cm olan kasanın 2 yanda olan tutma yerlerinden dolayı yaklaşık 25 cm su + besin koyabilecem. Üsteki kasanın altına bol miktarda fazla büyük olmayan delik açıp üsten verdiğim suyun fazlasının alttan akmasını sağlayacam. Kasalardan altta olana plastik bidon musluğu monte ettim ki boşaltımı kolay olsun.

Alt kasadan su basma işini Hepsiburadadan 20 Tl ye aldığım Atman Marka AT-103 kafa motoru ile sağlayacam. Alttaki kasayı aynı zamanda hava motoru ile suyunu havalandıracam.

EC ölçme işini geçen sene Kudret Bey'den aldığım ölçü aleti ile, PH ölçümünü de yine geçen sene kullandığım bu sene Hepsiburada dan 20 Tl ye aldığım Sera marka Ph Test sıvısı ile yapacağım.

Sistemimde perlit kullanacağım için Perliti Beylikdüzü Kıraç bölgesinden Uzay Perlit'en çuvalı 5 Tl karşılığı 2 çuval aldım. 1 çuval 80-90 lt civarında sanırım. 14 numara tarım da kullanılan boy olduğunu söyledi satıcı. Perliti kullanmadan önce süzüp yıkayıp öyle kullanıcam.

Fide için Sayın Envor Beyinde kullandığı ve tavsiye ettiği "BANDITA F1" cinsi fide kullanıcam ve yine Kudret beyin tavsiyesi ile sadece 4 adet ekim yapacam. Hoş Kudret Bey daha küçük kasalara 6 adet ektiğini banada söylemişti ama sağlıklısının 4 adet olduğunu da belirtti.

Fide temini konusunda yardıma ihtiyacım var İstanbul Tohumculuk firmasının adı İstanbul olmasına karşın İstanbulda fideleri ni satan bir yer bulamadım. Gönderdiğim maile cevap ta alamadım. Bandita F1 fidesini satan firma da bulamadım.

Fide temini konusunda beni İstanbulda yönlendirecek **** elinde varsa fide olarak bana gönderebilecek Tarım dostlarına ihtiyacım var.

Geçen seneki amatör sistemime rağmen bu sene konu komşu akraba gören bende yapıcam deyip onlara malzeme temin etmeye çalışıyorum. 10 Adet fideye ihtiyacım var. Yönlendirenlereden gönderenlerden müteşekkir olurum.

Uzun oldu,
Umarım sıkılmazsınız .

İlginize tekrar teşekkürler.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 24-03-2011, 17:35   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Merhaba Hakan bey İstanbul fide Antalya'da ben size göndermeye çalışabilirim söz vermemek şartıyla. Yani bana gelmesinde problem olursa gönderemem. Bandita için diyorum.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 17:35   #46
Ağaç Dostu

Özür dilerim tarihi yazmadım fideler 15 nisan gibi çıkacak.

Düzenleyen seazone : 24-03-2011 saat 17:35 Neden: yazım hatası
Eski 28-03-2011, 09:10   #47
Ağaç Dostu

2011 Bahar - Yaz Kreasyonu

2011 Bahar Yaz Sonbahar Kreasyonu hazır.

Altta resimlerimi bulacaksınız. Eksiğim yanlışım var ise yönlendirirseniz sevinirim.

Daha öncekli resimlerde torbada görünen pelitleri su ve elek yardımı ile eledim ve yıkadım. Kudret beyin tavsiyesi ile yaptığım işlemi neden yaptığımı sonra daha iyi bir anladım. 1 torba pelitten 5-6 kg kuma benzer ama çok daha ince toz çıktı. Yıkamadan yapsa idim sistemimim tıkanacağı gün gibi ortada idi.

Üstteki kasada 100 den fazla 3 mm çapında delikler açtım. Deliklerin üstüne tıkanmasın diye banyolarda kullanılan kaydırmaz diye bir malzeme vardı elek gibi evde hazır o vardı onu kullandım. Peliti doldurdum. Sistemi kurum ve test ettim şimdilik sorunsuz çalışıyor gibi.

Zaman saatini günde 4 defa 15 er dakkika çalışacak şekilde ayarladım. Domatezleri ekince bunu tekrar ayarlıyabilirim.

Sulama sisteminde bahçelerde kullanılan damlatma sistemini kullanıcaktım ama yine forumda Kuret beyin bir yazısında en iyisi kauçuk hortum diyince bende öyle yaptım. Damlatma sistemleri nozülleri kolay tıkanıyormuş diye okdum. Domatezleri ekince üstünü bir branda **** naylon ile örtücem.
hem uçuşmasın hemde buharlaşma az olsun.

Allta bulunan su kasasının içinde hava motoru çalıştırmaya gerek varmıdır.
Üsteki kasadan damlama şeklinede 5-6 cm. mesadefen dökülüyor fazla su.

Elimde 14 numara yaklaşık 50 lt. perlit kaldı. Beylikdüzü bölgesinde isteyen birisine verebilirim.

Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2011, 12:27   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seazone Mesajı Göster
Özür dilerim tarihi yazmadım fideler 15 nisan gibi çıkacak.

İlginize teşekkürler,

Banditalar için bir çok kaynaktan istanbuldan edinmeye çalışıyorum ama daha elle tutulur bir ilerleme yok.

15 Nisana kadar bulamaz isem sizden isteyebilirim.

İlginize tekrar teşekkürler.

Eski 28-03-2011, 15:44   #49
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Sn Seazone;

baron f1 sırık cinsi domates fidesi topraksız tarımda kullanılabilir mi?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 07:40   #50
Ağaç Dostu

Her tür domates fidesini topraksız tarımda kullanabilirsiniz. Yanlız bandita topraksıza gerçekten bayağım uyum sağlıyor ve meyveleri gerçekten çok güzel.

Eski 29-04-2011, 09:32   #51
Ağaç Dostu

Domates leri Ekellim mi..

Merhaba ,

Herkeze sağlıklı neşeli günler dilerim.
İstanbul da Nisan ayınıda bitirdik. Havalar pek müsait olamadı henüz.

Bu hafta sonu daha almadığım ve istediğim çeşidi bulamadığım domates fideleri için son araştırmamı yapıp artık ne bulabilirsem alıp ekimimi yapmayı düşünüyorum.

Yer Istanbul Beylikdüzü, 7. Kat balkon güney batı cepheli. Az biraz rüzgar alıyor. Önü tamemen açık.

Altyapı ve denemeler hazır eksik olan fideler.
Alıp ekelim mi. Ne dersiniz. Fideleri ziyan etmiyeyim daha sonra acele edipte.
Açık balkonda ekim yapan kimse varmıdır. Durumları nasıldır.

Kolay gelsin.
Sağlıklı mutlu günler.

Eski 29-04-2011, 10:06   #52
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Hakan Öncü, bu linkteki haritada İstanbul'da ilkbahar geç donlarının geçtiği görülüyor. Artık fidelerinizi dikmenin bir zararı olmaz sanırım.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 11:53   #53
Ağaç Dostu

Hakan bey korkamanıza gerek yok çok rahatlıkla ekebilirsiniz.

Eski 01-05-2011, 21:58   #54
Ağaç Dostu

1 Mayıs 2011

Merhaba herkeze,

1 Mayıs 2011 tarihi itibari ile fide alımımı ve aynı gün ekimimi yaptım.
Kudret beyin daha önce 1-2 defa soylediği acemi aç gözlü olur sözüne rağmen 4 adet ile başladığım ekimi 6 adetle sonlandırdım. 3 Adet sırık domates 1 Adet Çeri domates 1 adet Salatalık ve 1 adet Çilek ekmeye niyetlendim.
Resimlerim aşşağıda herşey çok yeni her türlü değişiklik yapılabilir. Fideler altında ilk toprağı ile beraber ekim yaptım. Çileği nasıl ekeceğimi bilemedim. Yaklaşık 10 cm lik torbanın içinde ekili. Toprağı ile berebaer ekmek istemedim. Ama yıkayıp yıkamamayada karar veremedim.

Şehir suyunun PH değer 7 - 7,5 arasında.
Besin ekledikten sonra Ph 6,5 EC ise 1,8 oldu. 90 Lt lik su tankına 900 cc A 900 cc B eriyiğinden ekledim. Besin eriyiği geçen seneden kalan yaklaşık 2 Lt A ve B eriyiğidir. Yeni besin şimdilik yapmadım.

Sulama sistemim günde 4 defa 15 er dakika şeklindedir. 2 kere sabah saat 6 ve 7 de 2 kere akşam 8 ve 9 da sulama yapıyorum. Gündüz sulama şimdilik yapmıyorum. Havalar ısındıkça sulama sayısı ve süresi değişicektir.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2011, 06:51   #55
Ağaç Dostu

Dün koyduğum resim akşam çekildiği için güzel görünmüyordu.
Yenisini ekledim.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 03-05-2011, 16:30   #56
Ağaç Dostu

Hakan bey haydi hayırlısı sonunuda görelim.

Eski 09-05-2011, 09:18   #57
Ağaç Dostu

09.05.2011

Herkeze kolay gelsin.
Ektiğim fidelerim ile ilgili genel durum bilgisi veriyorum. Gelişimlerinde bir sorun yok. Domateslerde çiöeklenme emaresi başladı. Salatalıkta bacak kadar boyuyla 2 adet minik sakatalık göründü. Çilekte bir değiişiklik yok.

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Sistemimin üstünü naylon **** branda tarzı birşey ile örtücem. Bu örtmede sulama sistemimde altta kalıcak. Solamada bir revisyon yapıp her fidenin köküne sol ve sağdan 1 delikle yanlardan sulama yapmak istiyorum. Besin eriyiğinin yapraklara **** gövdeye gelmesi bir sıkıntı yaratırmı.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2011, 07:30   #58
Ağaç Dostu

10.05.2010

Dün akşam sistemimde küçük düzenlemeler yaptım. Resim ektedir.
Artık besini direkt fidelerin sağına ve soluna 2 cm. kadar yanına veriyorum. Bitkinin yaprakları ve gövdesi ıslanmıyor.

90 Lt besin tankımdan 1 haftada 10 lt su eksiltti.
Ph 7,5 Ec 1.8 civarına çıktı.

Dün akşam itibari ile su ve besin ekledim Ph 6,5 Ec 2.1 gibi.
Bitkilede olumsuz bir durum yok. Havalar serin gündüz 15 -17 gece 10 derece civarında.

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2011, 20:43   #59
Ağaç Dostu

15 Mayıs 2011 Pazar

Bitkilerimin gelişimi devam ediyor.

Ec : 2.1
Ph 7 - 7.5

Ph seviyesini düşürmek için limon tuzunu suyun içinde eritip sistemime ekledim. Ph seviyesi 6 ya düştü. Bu hafta besin eklemedim. Bitkilerim boyları 16-20 cm arasında. Genel durumları sağlıklı görünüyor. Geçen seneye göre daha yavaş büyüyorlar. Muhtemel sebepleri havaların serin gitmesi ve domatesin cinsi olabilir. Geçen sene pembe domates bu sene sırık salkım domates ektim.

Resimleri ektedir. Ph seviyesini olamsı gereken değerlerde (6 - 6.5) arasında tutmak için başka neler yapabilirim. Tavsiyeleriniz nelerdir.

İyi günler.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 22-05-2011, 10:52   #60
Ağaç Dostu

22.05.2011

Bitkilerimde herşey normal gibi.
Gelişim güzel çiçeklenme ve yapraklanma iyi gibi görünüyor.
1 haftada yaklaşık 10 Cm boyları uzadı.
20 gün önce suyumu yeniledim.
Aslında EC ve Ph seviyesi fena değildi ama yinede değiştirdim. Değiştirdikten sonra keşke değiştirmeseydim dedim. 90 Lt su ya 900 cc A ve B besininden katıyorum. Bu benim ciddi bir miktar ve bayağı bir besini sanırım ziyan ettim.
Genelde yaşadığım sıkıntı PH ı dengelemekte. PH değiştirmeden önce 7.5 civarında idi. Şİmdi 6.5 civarında EC değiştirmrden önce 1.9 şimdi 2.1.

Bundan sonra komple suyu çok mecbur kalmadıkça değiştirmemeye çalışıcam.

Resimlerim aşşağıda. Yanlış giden bişeyler olursa lütfen beni çok geç olmadan uyarın.

İyi günler.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024