agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-01-2009, 18:57   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Topraksız tarım / Çilek

Çilek ağacı çalışmalarını çok beğendim. Topraksız tarım ve su kültürü olayı tam bana göre. Çalışmalara başladım hemen.

Name:  100_1816.jpg
Views: 8070
Size:  66.3 KB

Name:  100_1817.jpg
Views: 11296
Size:  66.4 KB

Önce çilek tohumlarımı ektim, dün ilk bir kaç tanesi başını kaldırdı. Çok sevindim. 72 tane ektim toplamda, bunlar fide olduğunda, balkonda çilek ağacı yapacağım bende. İşte mini mini çileklerimin ilk resimleri.

süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 20:53   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Resimlerden hindistancevizi lifi sanki biraz kuru kalmış gibi görüyorum. Bilmem doğru mu...

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 09:11   #3
Ağaç Dostu

Sn. Todor, doğrudur. Bitki spotlarının ürettiği ısı nedeni ile, torfun özellikle üst kısmı kutuyor. Sık sık spreyliyorum.

Sn. Sarıcan çok teşekkür ederim. Tohumları Morbeyaz Botanik'ten aldım, Alpine cinsi. Fidler olana kadar ağacı yapmaya başlamayacağım. Elimde yurtdışından getirdiğim 3-4 farklı tür daha çilek tohumu var. Bu proje başarılı olursa onları da deneyeceğim.

Eski 20-01-2009, 09:44   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Wink Tohumdan çilek

fide olarak değilde tohumdan yetiştiricilik yapmak istemenizin belli bir sebebi var mı? Tohumdan yetiştiricilik fideden **** çelikle yapılan üretime göre biraz uzun zaman alıyor o yuzden sordum...

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 09:54   #5
Ağaç Dostu

Tohum bu işin en başı, bende her işe en baştan başlamayı severim. Çimlenme süreci, günden güne gelişen minik yapraklar, yaptığım değişikliklerin (ısı, ışık, agregat vs.) tohum üzerindeki etkisi, bunları izlemek ve uğraşmak hoşuma gidiyor.
Fide konusunda aldığınız insana bağlısınız,aylarca uğraştıktan sonra ancak ürün alınca anlayabilirsiniz doğru mu yoksa başka bir tür mü?
Bu sebeple ben tohumu tercih ediyorum.

Eski 20-01-2009, 10:39   #6
Ağaç Dostu

Balkonum bir köşesi yarı gölgelik ve bu işe uygun. Diğer kısımları çok güçlü güneş aldığından sorun olur diye, bu köşe kısımda yapmayı planlıyorum. 90 derecelik açı ile birbirlerine bağlanmış 4 katlı yatay bir sitem, her fide gözüne ayrı sulama yapacak şekilde mikro sulama malzemelerini aldım. Boruları duvara monte ederken, damla sulamanın tesisatını da kuracağım. Aslında benimki tam olarak ağaç değil, Sn. Envor'un bir çalışmasında yaptığı gibi, yanlış hatırlamıyorsam marullar için olan sisteme benzeyecek.

Eski 21-01-2009, 11:35   #7
Ağaç Dostu

Çilek tohumları büyümeye başladı. Bende yavaş yavaş eksikleri tamamlama aşamasına girdim. Damla sulama ekipmanlarını almıştım, dün balkonda gerekli ölçümleri yapıp, borular için gerekenler listesini çıkardım. Haftasonu boruları alıp, yavaş yavaş kuruluma geçeceğim. Boruları hidroton la dolduracağım, miracle gro nun ürünlerini de sipariş ettim, besin desteğini onlarla yapacağım.

Balkondaki köşe ortaya çıkmaya başladıkça resimleri ekleyeceğim.

Eski 21-01-2009, 11:46   #8
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Hayırlı olsun, tohumdan olunca meyve durumu nasıl olacak merak ettim.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 09:21   #9
Ağaç Dostu

Çilek tohumları çabuk çimlendi ama, yavaş büyüyor. Bu hızla giderse ben ancak seneye kurarım çilek ağacımı

Eski 26-01-2009, 12:34   #10
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Çilek işini tohumdan yapanı duymamıştım. Demekki bu nedenle hazır fide kullanıyorlar.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2009, 10:44   #11
Ağaç Dostu

Ben laz olduğum için hep böyle olur benim işlerim zaten
Ama vazgeçmedim devam ediyorum, geç de olsa başaracağım

Eski 09-04-2009, 12:12   #12
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Sonuç ne oldu sayın süs domatesi.. çilekleriniz ne alemde...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 19:58   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süsdomatesi Mesajı Göster
Çilek ağacı çalışmalarını çok beğendim. Topraksız tarım ve su kültürü olayı tam bana göre. Çalışmalara başladım hemen.

Eklenti 59415

Eklenti 59416

Önce çilek tohumlarımı ektim, dün ilk bir kaç tanesi başını kaldırdı. Çok sevindim. 72 tane ektim toplamda, bunlar fide olduğunda, balkonda çilek ağacı yapacağım bende. İşte mini mini çileklerimin ilk resimleri.
Sayın süsdomatesi ve forum üyeleri;

Aranıza yeni katılmış bir topraksız tarım ve bitki meraklısı olarak öncelikle merhabalar demek isterim.Son zamanlarda iyice dikkatimi çekmekte olan balkon tarımını (topraksız tarım olarak) araştırmaya başladım ve ağaçlar.net te olabildiğince fazla gezinmek durumunda kaldım çünkü konu hakkında sayenizde fazlaca bilgi ve veri bulunmakta Ancak forumları nekadar takip etsemde somut bir bilgi edinemedim topraksız tarım hakkında.Evimin içinde **** balkonda çeşitli bitkiler yetiştirmek istiyorum.Bu yüzden beni daha iyi bilgilendirecek arkadaşlardan yardım istiyorum.Umarım bana geri dönüş yaparsınz.Saygılarımla...

moment_xy@hotmail.com / messengerdan eklerseniz sevinirim.

emremeydan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 19:44   #14
/

Giriş Tarihi: 19-11-2009
Merhaba arkadaşlar, topraksız tarım veya diğer adıyla su kültürü hakkında yararlanabileceğim bi kaynak var mı, mesela fasülye, mısır gibi bitkileri su kültüründe sabitlemek için ne yapıyorsunuz ve bitkiler doğrudan suyun içinde mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürlerr.....

Herbisit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 21:54   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Bu soruya bu sitede hemen hazır bir cevap vermek konusunda tutuk davranılır sayın herbisit. Önce sitenin ilgili bölümlerini tarayıp karşınıza çıkacak onlarca örneği görmeniz teşvik edilir.

Su kültüründe fideleri deliğe sünger kullanarak sabitleyebilirsiniz. Perlit dolu bir pet bardakla su kültürüne kök uzatabilmesi için deliğe yerleştirebilirsiniz. Pet bardağın alt kısımları maket bıçağıyla perliti dökmeyecek ama suyu rahatca geçirip uzayan kökleri dışarı çıkarabilecek şekilde yarılmış veya delinmiş olmalı.

Birkaç resme bakmak yaratıcı fikirlerinizi ateşleyebilir. Balkon ve Bahçede Topraksız Tarım başlığını bir tarayın.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 21:20   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2010
Sayın süsdomatesi.Çilekler ne oldu?hiç güncellememişsiniz forumu?

lehugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024