agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2010, 10:10   #61
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2010
Ayhan bey küçük bir fabrika gibi süper olmuş elinize sağlık.

hobbytarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 14:57   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobbytarim Mesajı Göster
Ayhan bey küçük bir fabrika gibi süper olmuş elinize sağlık.
Teşekkürler hobbytarım,

Yer dar olunca çözüm bulmak zorunda kalıyor insan. Örneğin Çilekler

Saygılarımla

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 15:54   #63
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
şahsen çileklerde büyüme çılgınlığı yaşayacağını fakat tozlaşmadan ötürü
meyve tutumu zayıf kalacaktır...
Bence elinizde çilek ağacı olacaktır...

2. Düşüncem bize ilk söylenen şey ec ve ph ölçmeden bu işin kör yürüyüşünden farksız olacağı idi...
Ben ce siteden satış bölümünü inceleyerek en kısa sürede edinmeniz...
Böylece bir sorunla karşılaşıp yardım istediğinizde daha kolay cevap verebiliriz...

Inşaallah çileklerde başarılı olursunuz...
Diğerleri kolay..

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 23:13   #64
Ağaç Dostu

serhat_Önder's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
süper bi kurulu düzen.. tebrik ederim

serhat_Önder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 07:01   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acarextt03 Mesajı Göster
şahsen çileklerde büyüme çılgınlığı yaşayacağını fakat tozlaşmadan ötürü
meyve tutumu zayıf kalacaktır...
Bence elinizde çilek ağacı olacaktır...

2. Düşüncem bize ilk söylenen şey ec ve ph ölçmeden bu işin kör yürüyüşünden farksız olacağı idi...
Ben ce siteden satış bölümünü inceleyerek en kısa sürede edinmeniz...
Böylece bir sorunla karşılaşıp yardım istediğinizde daha kolay cevap verebiliriz...

Inşaallah çileklerde başarılı olursunuz...
Diğerleri kolay..
Sayın Acarextt,
Kesinlikle haklısınız. Bende forumun bir çok yerinde EC ve PH'ın ne kadar önemli olduğunu okumuştum. Zaten ilk başlangıç aşamasında EC ve PH metrem olmadığı için orantılar kurarak başlamıştım. Fakat sonrasında PH solüsyonu ve Kudret bey'den analog EC metremi aldım. Şimdilerde herşey normal gibi gözüküyor.

Tozlanma konusundaki düşünceleriniz için de teşekkür ederim. Umarım yoluna girer.

Saygılarımla

Eski 09-04-2010, 07:02   #66
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serhat_Önder Mesajı Göster
süper bi kurulu düzen.. tebrik ederim
Çok teşkkürler Serhat_Önder,

Asıl bu düzenin meyvelerini toplayıp mideye indirdiğimiz zaman süper olacak

Eski 09-04-2010, 21:42   #67
Ağaç Dostu

serhat_Önder's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan74 Mesajı Göster
Çok teşkkürler Serhat_Önder,

Asıl bu düzenin meyvelerini toplayıp mideye indirdiğimiz zaman süper olacak
Topraksız tarımmı cok hosunuza gidiyor yoksa dikim yapılcak topraktamı sıkıntı var.. onu merak ediyorum

Eski 10-04-2010, 07:16   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Topraksız tarımmı cok hosunuza gidiyor yoksa dikim yapılcak topraktamı sıkıntı var.. onu merak ediyorum
Aslında şimdilik her ikisi de diyelim.
Bundan 2 ay önce İstanbuldan aldığım tohumları nasıl yetiştirebilirim diye internette araştırma yaparken topraksız tarım ile tanıştım. Balkonumda yapabileceğimi düşündüm ve işe koyuldum. Şundan da olsun, bundan da olsun derken en son bu hali aldık işte Toprak konusunda sıkıntım ilerde olmayacak. Ama ben yine de ufak çaplı bir şeyler yapıp sistemleri tanımak istiyorum. Belli bir deneyimden sonra da belki seracılığa bile başlayabilirim
Allah hepimizin yolunu açık etsin inşallah.

Eski 10-04-2010, 19:43   #69
Ağaç Dostu

serhat_Önder's Avatar

inşallah. biz direk seracılık yapıyoruz.. sizin yaptiğinizda güzel birşey.. dahada genişletirsiniz )

Eski 10-04-2010, 21:56   #70
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan74 Mesajı Göster
. Belli bir deneyimden sonra da belki seracılığa bile başlayabilirim
.
Ereğli de bir sera şart. inşallah yakın zamanda bu düşüncenizi hayata geçirirsinizde, ilk ziyaretcilerinden biri ben olurum

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 00:11   #71
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Ereğli de bir sera şart. inşallah yakın zamanda bu düşüncenizi hayata geçirirsinizde, ilk ziyaretcilerinden biri ben olurum
Sayın cemo;
Düşüncenize sadece AMİN diyebilirim Umarım dilekleriniz kabul olur. Sera konusunda da çok haklısınız gerçekten. Belki bir ilki yaparız inşallah.
Tabi ki önce eğitim diyoruz. Bilirsiniz, bu işler basit olmadığı gibi dikkat ve takip gerektiren işler. Ufak denemelerle başarılı olabilirsek ilerde belki "ya nasip"deriz. Saygılarımla

Eski 11-04-2010, 01:26   #72
Ağaç Dostu

Sayın Ustalarım.
Salatalıklarda ve domateslerde ters giden birşeyler var ama anlayamadım. Aslında 2-3 gündür böyleler. İlk sisteme 28 Mart'da girdiler. Ph ve Ec ayarlarında sorun yok ama iki gün önce hava ayarını değiştirdim belki düzelir diye. Fakat bir gelişme olmadı. İlk zamandan beri sularını değiştirmemiştim. Ve bu akşam o işi de hallettim. Yarına kadar temiz su ile kök yıkaması yapacağım. Pazar günü de yeni solüsyonlu sularını ayarlayacağım.

Sizce adımlarım doğru mudur? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2010, 10:27   #73
Ağaç Dostu

serhat_Önder's Avatar

sağlıklı gözüküyorlar

Eski 11-04-2010, 13:17   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
sağlıklı gözüküyorlar
Sayın serhat_Önder,

Belkide haklısınız. Ama durgun sistemindeki domates ve salatalık fideleri ile pet bardaklarda büyümeye devam eden fideler arasında çok bariz bir renk farkı var. Pet'dekiler çok daha bitki renginde ama sistemdeki fideler daha sarı. Bende bu farkdan dolayı sıkıntılıyım.

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2010, 21:17   #75
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
kesin bir sorun var...
kudret amcaya direkt mesaj at...
gözden kaçabilir...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 21:19   #76
Ağaç Dostu

serhat_Önder's Avatar

evet yan yana gelince fark belli oluyor... anlayan bi arkadaşın ilgilenmesi lazım

Eski 16-04-2010, 12:51   #77
Ağaç Dostu

Sayın Kudret TEZEL, Envor, Malbman.

Bir kaç mesaj önce salatalılardaki sorunlarımı yazmıştım. Konuyla ilgili biraz araştırma yaptım ve www.magicplant.net sayfasındaki Bitki Problemleri(resimli) linkindeki Demir eksikliğinde tarif edilen durum tıpkı benim salatalıklarımdaki gibi.

Bende dün biraz kök temizliği yaptım. Acaba tespitim doğru mudur? Tedbir olarak Ph seviyesini düşürmek ve suyun biraz daha ısıtılmasını sağlayarak çözüm bulabilir miyim?

Saygılarımla,

Eski 16-04-2010, 13:21   #78
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Straforla su yüzeyi arasında boşluk var mı? Direkt suya mı temas ediyor? Eğer öyle ise mutlaka straforu suya temas etmeyecek şekilde yukarı kaldır ve köklerin hava almasını sağla. Kökler havasız kalmış gibi görünüyor. Köklerin tamamının su içinde kalmasına gerek yok. Kökler suya temas etsin yeter.

pH ayarlamak için elinde seyreltilmiş asit yok ise evde kolay bulunması bakımından limon suyu damlatarak pH seviyesini düşürebilirsin. Yalnız sürekli pH problemin olursa Kudret Bey' den bir dahaki besin kiti siparişinde pH ayarı için seyreltilmiş sülfirik asit istemeyi ve pH ayarı için tarifini istemeyi unutma.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 14:04   #79
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın ayhan74, bitkileriniz muhtemelen demiri alamıyor. Bir ihtimal de fosfor eksikliği olabilir. Tabii bunlar tamamen kendi gözlemlerime dayalı tahminler. Üstatlar daha isabetli bir teşhis koyabilirler.

Suyu 20-22 derecelere kadar ısıtmak çözüm olabilir gibi hatırlıyorum ama emin değilim. Sayın üstatlar bu konuya da bir açıklık getirebilir sanırım.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 12:00   #80
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Straforla su yüzeyi arasında boşluk var mı? Direkt suya mı temas ediyor? Eğer öyle ise mutlaka straforu suya temas etmeyecek şekilde yukarı kaldır ve köklerin hava almasını sağla. Kökler havasız kalmış gibi görünüyor. Köklerin tamamının su içinde kalmasına gerek yok. Kökler suya temas etsin yeter.

pH ayarlamak için elinde seyreltilmiş asit yok ise evde kolay bulunması bakımından limon suyu damlatarak pH seviyesini düşürebilirsin. Yalnız sürekli pH problemin olursa Kudret Bey' den bir dahaki besin kiti siparişinde pH ayarı için seyreltilmiş sülfirik asit istemeyi ve pH ayarı için tarifini istemeyi unutma.
Sayın Sarıcan,
Öncelikle ilginiz ve yardım etmeye çalışmanız için teşekkürler. Sorularınıza gelince, evet strafor ile su yüzeyi arasın da 2-3 cm. boşluk kalıyor. Ayrıca akvaryum hava motoru ile 45 dk'da 15 dk. olacak şekilde hava basıyorum. Ph olayına gelince; sistemde musluk suyu kullanıyorum ve ph'ı 6.0-6.5 arasında oluyor. Limon suyu **** seyreltilmiş sülfirik asit yerine ph'ı düşürmek için genelde sirke kullanıyorum. Zaten çok da fazla düşürmek istemediği için biraz sirke işimi görüyor. (Örnek, 20 lt.'lik tanka 15cc.)
Diğer taraftanda Kudret bey, 1 haftadır Kdz. Ereğli'deydi. Kendisi de aslen Ereğlili zaten. Kendisi ile görüşme şansım oldu ve konuyu kendisine de ilettim. Ph ve EC takiplerimi daha sık yapmamı tembihledi. Birde su değişimlerini. Nitekim salatalıkları kurtaracağım inşallah.
Saygılarımla

Eski 17-04-2010, 12:05   #81
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın ayhan74, bitkileriniz muhtemelen demiri alamıyor. Bir ihtimal de fosfor eksikliği olabilir. Tabii bunlar tamamen kendi gözlemlerime dayalı tahminler. Üstatlar daha isabetli bir teşhis koyabilirler.

Suyu 20-22 derecelere kadar ısıtmak çözüm olabilir gibi hatırlıyorum ama emin değilim. Sayın üstatlar bu konuya da bir açıklık getirebilir sanırım.
Sayın Malbman,
Sanırım demir eksikliği konusunda haklısınız. Ben şimdilik kök temizliği yaptım. Havayı da 1 saatte 15 dk iken 45 dk'da 15 dk. yükselttim. Ayrıca ph'ı da sürekli takip etmeye çalışıyorum. Bu tedbirlerle bir netice alamazsan tanka bir tane termostatlı akvaryum ısıtıcısı koymaya niyetliyim. Umarım salatalıkları kurtarabilirim.
Ayrıca ilginiz ve yardımınız için teşekkürler,
Saygılarımla

Eski 18-04-2010, 00:04   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
uzun zaman geçmiş üzerinden ama ben söylemeden geçemiycem, Ayhan bey sisteminiz harika görünüyor.

agronom_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 08:41   #83
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Bir ihtimal de fosfor eksikliği olabilir.
Sayın ayhan74, burada vahim bir yazım hatası yapmışım. Onu düzeltmek istedim. Fosfor eksikliği değil, fosfor fazlalığı olacak.

Özürlerimle.

Düzenleyen malbman : 19-04-2010 saat 11:03 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 09:14   #84
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agronom_06 Mesajı Göster
uzun zaman geçmiş üzerinden ama ben söylemeden geçemiycem, Ayhan bey sisteminiz harika görünüyor.
Sayın agronom_06,
İltifatınız için teşekkürler. Umarım size de nasip olur. İyi çalışmalar.

Eski 19-04-2010, 09:16   #85
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ayhan74, burada vahim bir yazım hatası yapmışışm. Onu düzeltmek istedim. Fosfor eksikliği değil, fosfor fazlalığı olacak.

Özürlerimle.
Sorun yok sayın Malbman. Ben düzeltmek adına denemelere devam ediyorum. Sanki renklerde biraz canlanma var. Kısa süre içersinde son durumu gösteren resim ekleyeceğim. İyi çalışmalar.

Eski 19-04-2010, 21:46   #86
Ağaç Dostu

Sevgili Ustalarım,
Salatalıklardaki son durumum işte bu şekildedir. Aslında geçen hafta sarı bölge daha fazlaydı sanki. Biraz düzelme var gibi ama yine de yeterli değil tabi ki. Sayın Kudret TEZEL'den aldığım en son tavsiye doğrultusunda EC'yi 1,8 civarlarında, PH'ı ise 6,4-6,7 civarlarında tutmaya çalışacağım.
Hadi hayırlısı diyerek salatalıklar ile olan mücadelemize devam ediyorum.
Herkese bol mahsül dilerim.
Saygılarımla

(NOT: Resimlerin yan olduğunu sonradan farkettim. Özür dilerim.)

Eklenen Resimler

Düzenleyen ayhan74 : 19-04-2010 saat 21:47 Neden: uyarı için
Eski 24-04-2010, 15:25   #87
Ağaç Dostu

Akan su sistemi-Çilek

Sayın Forum dostları,
Akan su kültüründeki çileklerimin son durumu fotoğraftaki gibidir. Şimdiye kadar herhangi bir aksilik yaşamadım. EC ve PH ölçümlerini her gün yapıyorum ve eksiklerini tamamlıyorum. Hava, yaklaşık 20 gündür 45/15 periyodunda çalışıyor. Gelişmeleri devam ediyor. Şu anda 35-40 civarında çiçeğim var. Bunlardan 20-25 tanesi çileğe benzemeye başladı. Umarım hasat artar.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2010, 15:37   #88
Ağaç Dostu

Akan su kültürü-Marul

Marul fidelerim büyüdü artık. Sisteme girecek boya gelmelerine az kaldı. Bende birkaç gün öncesinden sistemi kurayım ve boş bir şekilde bir kaç gün çalıştırayım dedim. Amacım öncesinden aksaklıkları görebilirmek. Şimdilik sistem güzel bir şekilde çalışıyor. Atman 304 su pompası kullanıyorum. İlk başta yere koyduğum deponun içerisine yerleştirdiğim su pompası sağlıklı bir şekilde 1 mt. yukarıya su basamadı. Bende deponun(Kova) altına iki tane üst üste plastik meyve kasası koyarak, pompanın basma yükünü biraz hafiflettim. Sisteme yakın olduğu için daha rahat su basmaya başladı. Umarım ilerde bir aksilik olmaz. Sevgili Ustalarım da yorumlarını eksik etmezlerse sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2010, 15:48   #89
Ağaç Dostu

Durgun su kültürü-Cherry domates

Sevgili arkadaşlar,

Cherry domatesler çok şükür yaklaşık 30 cm. boya ulaştılar. EC'yi 2.0, PH'ı 6.0/6.5 arasında tutmaya çalışıyorum ve her gün kontrollerimi yapıp eksiklerini tamamlıyorum. Şimdiye kadar bir kaç sefer koltuk alma işlemi yaptım. Beden ile ana dallar arasından çıkan 1-1,5 cm. boyundaki ufak çıkıntıları temizledim.

Fakat sormak istediğim bir konu var ve yardımcı olursanız sevinirim. Bu koltuk alma işlemini ne zamana kadar sürdüreceğim. Yani bildiğim kadarıyla ilerde meyve verecek olan çiçekli dallarda yine buralardan çıkacak. Yanni yanlış birşey yapıp meyve verecek dallardan birini koparmayayım. O yüzden bu konu benim için çok önemli yardımınızı esirgemezseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2010, 15:58   #90
Ağaç Dostu

Durgun su kültürü-Salatalık

Çok şükür ki salatalıkları kurtardık galiba. Sevgili Kudret TEZEL'in tavsiyeleri ile salatalıklar galiba iyiye gitmeye başladı. Tavsiyesini de şu şekilde özetleyebilirim. Kudret bey "Bitkilerin besinleri alabildiği en iyi Ph değerleri 6.4 ile 6.7 arasında olduğu için genelde bu aralıkta tutmaya çalış" demişti. Şimdilik sorun yok ve düzelme devam ediiyor. Aynı zamanda boyları da uzamaya başladı. Umarım ilerde sorun olmaz.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024