agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2009, 16:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Düzce ilinde topraksız tarım serası kurmak

Merhaba sayın büyüklerim,
ben düzcede yaşayan genç biri olarak gelecek planlarımı tarım üzerine yapıyorum, burada ziraatcilerlerle görüştüm topraksız tarım ile ilgili malesef bilgi veremediler, sizlerden bu konuda çok bilgi edindim ben ilk olarak deneme amaçlı evimin balkonunda deneme yapacağım (eriyik hazırlama sorunu) çekiyorum.

Daha sonra tecrübelerimi bir yatırıma çevirip 500m2 ile başlayan ve daha sonra tecrübe edindikçe büyüyen bir sera kurmak istiyorum.

Düzce de topraksız tarım bir hayal ben taşınmalı mıyım? yoksa hayal değil kardeşim senin yolun bu olmalı diyecek bir büyüğüm var mı?

TEŞEKKÜRLER AĞAÇLAR.NET

emperorumit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 17:50   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili emperorumit, aramıza hoş geldiniz. Fikriniz güzel, düzce de topraksız tarım yapmak. Olanağınız var anlaşılan , yani sera yapabilecek bir arsanız veya tarlanızın var olduğu anlaşılıyor.Ama daha henüz başındayken balkonda da olsa deneyip işe vakıf olmadan tası tarağı toplayıp başka yerlere gitmek doğru olurmu?. Hele balkonunda veya bahçende şu işin inceliklerini bir dene, kavra , sonra sormaya luzum kalmıyacak zaten kendiniz karar verebileceksiniz, Düzcede topraksız tarım yapılırmı yapılmazmı diye.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 14:08   #3
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Yeterli güneş ışığı alabilsen bile Düzce'de kışın serayı ısıtma maliyetin çok olur. Bu durum topraksız da yapsan karlı olmaz gibi geliyor bana...

Ama sen önce bu forumdan olabildiğince bilgiyi alarak bu yaz küçük ölçekli denemeye başla daha sonra zaman geçtikçe herşey kafanda oturur.

akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 14:39   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Akçakoca 'da veya biraz ilerideki Karadeniz Ereğli'de rahatlıla 0lur gibime geliyor, özellikle karadeniz ereğli çilekleri ile meşhur, bana kalırsa olur. Belki Çilek festivalinde birinci bile olabilirsiniz.

Düzenleyen Alan Parsons : 16-05-2009 saat 10:26 Neden: imla
Alan Parsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 10:14   #5
Yeni Üye

çilek dedinizde mesela bizim yığılca diye bir ilçemiz var orda vatandaşın biri normal olaraka küçük çilek yetiştirmiş minik mink ve mis kokulu çilekler türünü tam bilemiyorum 2 dönümde yapmış kilosunu 14tlden satmış buda fındıktan çok daha karlı bu çileği topraksız ortamda yetiştimeyi denersek verimin dahi iyi olabileceği kanaatindeyim ya ben hiç bişi öğrenemiyorum ama bu işler çok zevkli bi sebzenin meyvenin büyüdüğünü görmek hoş bi duygu

Eski 30-06-2009, 10:14   #6
Yeni Üye

haa pardon 2 dönümden 940kg çilek almış bu da fındığa oranla çok iyi bence

Eski 30-06-2009, 10:38   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın emperorumit, bu küçük çilek dediğiniz, dağ çileğimi acabaç. Hani şu fındık diplerinde olan düzce akçakoca yolunda fındık zamanı sattıkları çilekmi. Bende denemek istiyorum, Şu anda fide yok elimde. gelecek sezon düşünüyorum. Yığılcada bu işi yapan arkadaş 2 dönüme kaç fide dikmiş bir bilginiz varmı.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 09:30   #8
Yeni Üye

Kudret Bey bende size ulaşmak istiyordum. çok sık giremiyorum foruma mail adresimi yazayım ordan görüşebilirz. Şöyle söyleyim ki kaç fide olduğunu bilmiyorum bizim yerel gazetenin verdiği bir haber bu evet dediğim çilek sizinde de dediğiniz çilek. fide konusunda sıkıntı yok onları ben halledebilirm sizin için. o bahsettiğim yerde normal toprağa dikmişler bu çileği biz topraksız olarak denersek verimi daha yüksek olur diye düşünüyorum bilmem yanlışmıyım birde toprakta oldugu zaman daha çok ugraşıyor insanlar biraz araştırdım otları felan yoluyolarmış çok emek istiyomuş ben bu konu ile ilgili şöyle bir şey düşündüm pvc borulardan üç katlı bir sistem kurup hep otla ugraşmaktan kurtulabiliriz hem eğilerek bel ağrıtmaktan hemde daha dar alandan daha çok verim alabilirz. Ben sizden çilek için eriyik isteyecktim deneme amaçlı seneye inşallah bu işin ilk adımını atacağım, sizlerinde bilgisiyle şimdiden teşekkür ederim Mail adresim: umitsengul84@hotmail.com

Eski 06-08-2009, 20:13   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Düzce nin neresinde yeriniz? Ben sıklıkla çilimli'ye geliyorum. Sizinle görüşmek isterim.

kamilkaze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 05:34   #10
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
mayıs çileği

Bahsetmiş olduğunuz çilek fındık bahçelerinde bol miktarda oluyor. Bizim buralarda semt pazarlarında kadınlar Mayıs ayında kadınlar pazarında satıyorlar. Reçeli çok güzel oluyor. Balın besleyiciliğini biliyorum. Bal mı yoksa mayıs çiliği reçeli mi diye sorulsa tad olarak mayıs çileği derim.

Dağ çileği olarakta isimlendiriliyor. Farklı bir aroması var. Çocukluk yıllarımızda köyde kaldığımız zaman toplar şekerle ezer ve lapa olarak yerdik. Az toplanabildiği için fiyatı yüksek. Tesbih taneleri kadar oluyor. Normal elde çekilen iri ve küçük tesbih taneleri arasında büyüklükleri var.

Resimlerini ekledim.

Eklenen Resimler

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024