agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2008, 22:21   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Galeri: 6
Innuendo / Durgun Su Uygulamaları

Kudret Bey çok teşekkür ederim. Bu gün hobi seramızı kurduk ve durgun su kültüründe, akvaryum hava pompası kullanarak, 4 adet domates ve 4 adet biberle topraksız tarıma başladık.

Innuendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 22:49   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Haydi hayırlısı Sayın ınnuendo,
Bitkilerinizi beslediğiniz kabın ebadı nedir .Kaç litre besin eriyiği koydunuz. Diktiğiniz fidelerin boyu şu anda nekadar,kaç cm.Bitkilerinizi suya nasıl ektiniz, yani nasıl tutturdunuz yaptıklarınızı mümkünse resimlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz.Böylece görsel manadada bilgilenmiş oluruz .Kolay gelsin ,başarılar dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 18:58   #3
Ağaçsever

Kudret Bey, resim çekme fırsatı bulur bulmaz yükleyeceğim. Domates ve biberler sevgili Envor Bey' in verdikleri fideler oldukları için hemen çiçek açtılar.

İlk etapta 1,4 ec değerinde bir karışım hazırlamaya çalıştım ve kap olarak 1,5 litrelik pet şişenin yaklaşık yarısını kullandım.

Üst kısmına strafordan kestiğim parçayı yerleştirdim ve straforun ortasına viyole uygun bir delik açtım, tabii bir delik de hava hortumu için.

Viyolden torfuyla çıkan fideleri de buraya yerleştirdim. Bu arada fidelerde haliyle bir denge sorunu oldu, ben de onları tavana iple gerdirerek sabitledim.

Bu gün yaptığım kontrolde bazı fidelerin köklerinde hareketlenmeler gördüm ancak, dünkü hesaplamalarımda yanlışlık yaptığımı ve 5 litre suya eksik besin kattığımı farkettim. Bugün besini değiştireceğim. Ek olarak, durgun besin karışımını haftada bir kez değiştirmeyi düşünüyorum.

Sevgili Hidro, bizim yaptığımız sizinkilerin yanında tamamen amatörce kalıyor. Çalışmalarınızı dikkatle izleyerek birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.
Hepinize saygılar...

Eski 25-03-2008, 19:11   #4
Ağaç Dostu

Sayın ınnuendo, şu konuyu birazdaha açabilirmisiniz.
1 EC yi nasil 1,4 e ayarladınız ,EC ölçerimiz varmı
2 besin tankı olarak 1,5 litrelik pet şişenin yarısa diyorsunuz bence biraz ufak mesela 5-6 litrelik bir kap öneririm,Birde hava bağlamanın hem havalandırma ,hemde besini karıştırma açısından iki önemli görevi vardır unutulmamalı.Kolay gelsin başarılar. resimleri bekliyoruz.

Eski 25-03-2008, 21:44   #5
Ağaçsever

Sayın TEZEL, malesef ec ölçerim yok, bunun yerine daha önce denenmiş bir yol olan 1 litre suya 3 cc A tankından, 3 cc B tankından ve 3 cc nitrik asit ekleyerek 1,4 ec ye ulaşıyorum. Eğer bitkilerimi biraz büyütebilirsem 1,9 ec değerine ulaşmak için 1 litreye 5 cc kullanacağım. Elimdeki bitki sayısı az olduğu için denemelerimde zararım fazla olmayacak. Teşekkür ederim.

Eski 30-03-2008, 11:37   #6
Ağaçsever

Arkadaşlar, 1 hafta önce ekmiş olduğum domateslerimden 2 tanesinin resmini çektim. Seradan genel bir görüntü almak istiyordum ancak güneş karşıdan geldiği için olmadı.
[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Bu gün yaptığım kontrolde 1 hafta önce çiçek açan domateslerimden 1 tanesinin meyve tuttuğunu gördüm, diğerleri de yolda gibi.
Bu sistemin biraz dezavantajı var buharlaşma çok oluyor ve 2 çıkışlı hava motoru su basıncına karşı koyamıyor, bu yüzden hava hortumunu kabın en altına kadar uzatamıyorum. Bazılarının köklerinde siyahlaşma olması kaçınılmaz olabilir. Çünkü buharlaşmadan sonra hortum su dışında kalabiliyor. Konuyla ilgili biraz eleştiri ve öneri yaparsanız memnun olacağım.
Hepinize saygılar...

Eski 30-03-2008, 15:04   #7
Ağaç Dostu

Sayın ınnuendo,domatesler iyi gözüküyor da şu pompa meselesini anlamadım. Kovanızın derinliği ne kadar . Çift çıkışlı pompa bendede var ama en az 1/2 metre derinliğe basar,öyle problem yaşamadım.çok su buharlaştığından bahsediyorsunuz ,Eğer çok su koymak istiyorsa EC yi düşürün ,yani 10 litreye değil 15 litreyeveya daha kolayı10 litreye 2 şer ölçek değil 1 er ölçek koyun ,250 litrelik eriyiğin bütün sezon boyunca en az 2 kök domatese yetmesi lazım.köklerdeki kararma yani ölmeler tuzlanmadan olabilir ,EC yüksek geliyor ola bilir kökleri temiz su ile yıkayarak,tuzlanmaya mani olun. Küçük bir makaslada ölen kökleri budayın. Gözlemlerinizi lütfen sık sık yazın.kolay gelsin ,başarılar.
Birde domateslerin kabı kaç litrelik bir kap,onu söylermisiniz, günde nekadar su harcıyor tesbit ettinizmi?

Eski 30-03-2008, 21:17   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kullanılan suyun durumu da önemli...

Çok sert veya klorlu bir su da genel durumu değiştirecektir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 13:32   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2007
Sn. Innuendo;

Domates fidenizi topraksız tarımda yetiştirdiğinizde gelişim yapısında bozulmamı oluyor acaba?

Çünkü normalde önce üçlü sonra beşli ve en son yedili yapraklar oluşuyor. Sizin resimdeki domateste ise direkt olarak yedi parçalı yapraklar çıkmış.

Atomkkarınca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 19:09   #10
Ağaçsever

Bunu bilemiyorum Sn. Atomkarınca, fidenin cinsinden kaynaklanıyor da olabilir. Bu gün itibariyle 6 adet minik domates görebiliyorum. Sn. Tezel kullandığım kap şimdilik 1,5 litrelik pet şişenin yarısı. İleride kökler uzayınca büyüteceğim. Kullandığı su miktarı tahminimce 100-150 cc arası, çünkü her gün su eklemek zoruda kalıyorum. Bu kadar su kullanması ec oranının yüksek olduğunu mu gösteriyor? Ayrıca ben nitrik asitte ekleyerek ph ayarlaması yapıyorum.

Eski 31-03-2008, 20:21   #11
Ağaç Dostu

Sayın ınnuendo,Benim hazırlıyarak sizlere sunduğum kitler daha önce deneylerle tesbit ettiğim ve normal şehir şebeke suyu ile hazırlandığında Ph 6,5 EC 1,75 olan bir eriyiktir.

İçme sularının her yerde aynı Ph olacağı düşünülmez belki ama ne kadar fark edeceğini söylemekte zordur. En iyi yol Ph ölçmektip. Nitrik asit ilavesi yaptığınıva göre Ph metreniz var demektir veya en azından bir Ph kağıdı.sizden ölçtüğünüz değerleri rica etsem yazar mısınız?,

İkincisi ,durgun su kültürü heleki domates gibi bir bitki için 1,5 litrelik kap bence çok küçük,en az 6-8 litre olmalı diye düşünüyorum ,Bence 10 litrelik veya en az 5 litrelik bir su şişesinden faydalanmakta yarar var.tank nekadar küçük olursa o kadar problemli olur, sizi yorar.ve büyüdükçe kabı değiştirmeside zor olur, bence biran önce kabı değiştirmenizi tavsiye ederim.

üçüncüsü Suyun azalması EC ile bağlantılı değil,ama EC nin yükselmesi suyun azalması ile ilgili,Su miktarı azalınca EC nin yükseldiğinide söylemek ölçmeden doğru olmaz çünkü bu arda bitkide tuzun bir kısmını kullanmış olacaktır ama nekadarını ? söylemek zor.ölçmek lazım.işte amatörlüğün zor yanları ,bitkinizi devamlı gözlem altında tutacaksınız.

Sayın ınnuendo kolay gelsin başarılar dilerim, lütfen gözlemlerinizi aktarmaya devam ediniz.

Eski 01-04-2008, 18:03   #12
sin
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Innuendo Mesajı Göster
Arkadaşlar, 1 hafta önce ekmiş olduğum domateslerimden 2 tanesinin resmini çektim. Seradan genel bir görüntü almak istiyordum ancak güneş karşıdan geldiği için olmadı.

Bu gün yaptığım kontrolde 1 hafta önce çiçek açan domateslerimden 1 tanesinin meyve tuttuğunu gördüm, diğerleri de yolda gibi.
Bu sistemin biraz dezavantajı var buharlaşma çok oluyor ve 2 çıkışlı hava motoru su basıncına karşı koyamıyor, bu yüzden hava hortumunu kabın en altına kadar uzatamıyorum. Bazılarının köklerinde siyahlaşma olması kaçınılmaz olabilir. Çünkü buharlaşmadan sonra hortum su dışında kalabiliyor. Konuyla ilgili biraz eleştiri ve öneri yaparsanız memnun olacağım.
Hepinize saygılar...

Sayın Innuendo sanırım hava hortumu nun su altında kalmasını akvaryumcularda bulabileceginiz hava taşı ile saglayabilirsiniz saygılar SİN

sin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 20:54   #13
Ağaçsever

Uzun süredir foruma katılamıyordum, sevgili Envor Bey' in bana verdiği perlitte ekili cherry domateslerim...
[IMG][/IMG]

Eski 20-05-2008, 20:59   #14
Ağaçsever

Bu da durgun su kültüründeki yine Envor Bey'in verdiği domatesler... Kızarmaya başlıyorlar...
[IMG][/IMG]

Eski 20-05-2008, 21:39   #15
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sevgili Innuendo eline sağlık,Tebrikler...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 22:48   #16
Ağaç Dostu

Çok güzel sayın ınnuendo, ellerinize sağlık.

Eski 21-05-2008, 08:33   #17
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Çok güzel olmuşlar maşallah.
Bizde bu günleri görebilecekmiyiz bakalım.

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 12:19   #18
Ağaçsever

Darısı size Sayın Eczadolabı...Bilgilerini bizimle paylaşarak bu zevki tattıran Sayın Envor Bey' e ve Sayın Kudret Tezel' e çok teşekkür ederim...

Eski 22-05-2008, 20:38   #19
Ağaç Dostu

İnanın yapılanları gördükçe ben daha çok zevk alıyorum,ağzınıza, gönlünüze sağlık ben teşekkür ederim samimiyetiniz için.

Eski 19-11-2009, 19:08   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2009
KUDRET BEY, bu hidroponik sistemi bende denemek istiyorum ancak okadar çok konuyla ilgili yorum var ki, kafam Besin çözeltisinden almak istiyorum aynı zamanda ancak içindeki makro ve mikro elementlerin oranlarına ulaşmam gerekir. Çünkü okulda proje konum ve besinlerim ml ve ya mg cinsinden değerlerini bilmem gerekiyor. lütfen yardımcı olun.

burcuegebotanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2009, 19:39   #21
Ağaç Dostu

Sevgili burcuegebotanik, aramıza hoşgeldiniz. Bence proje çalışmalarında eriyikleri kendinizin hazırlaması en emin ve güzel yoldur. Besin eriyiklerinin hazırlanması başlıklı forum sayfalarında konuyla ilgili, geniş detaylı anlatımlar var. Bir göz atmanızı tavsiye ederim. İstediğiniz oranlarda veya mg değerlerinde istediğiniz eriyiği hazırlıya bilirsiniz. Şayet anlaşılmıyan yerler varsa tabiiki yardımcı olurum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin.

Eski 21-11-2009, 20:48   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili burcuegebotanik, aramıza hoşgeldiniz. Bence proje çalışmalarında eriyikleri kendinizin hazırlaması en emin ve güzel yoldur. Besin eriyiklerinin hazırlanması başlıklı forum sayfalarında konuyla ilgili, geniş detaylı anlatımlar var. Bir göz atmanızı tavsiye ederim. İstediğiniz oranlarda veya mg değerlerinde istediğiniz eriyiği hazırlıya bilirsiniz. Şayet anlaşılmıyan yerler varsa tabiiki yardımcı olurum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin.
Kudret bey, durgun su kültüründe domates yetiştirmek için bi hoagland çözeltisi hazırlanabilinir mi? ve birde hazırlanan besi ortamı kaç gün sıklıkta kullanıcağımı bilmiyorum ve ****** de kaç ml kullanıcağımı bilmiyorum? yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum. cevabınızı bekliyorum

burcuegebotanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 10:53   #23
Yeni Üye

blueman's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2006
Merhabalar.Durgun su kültürünü bende denemek istedim bitkimin ilk salkımı meyve tuttu daha sonra ikinci salkım meyve bağlayacakken birden kuruma başladı ve bitkim tamamen soldu.kökler iyi durumda ama hava basmayı ayarlayamadım sanırım.Havalanmayı gündüz sürekli vermemden kaynaklanmış olabilirmi acaba.**** nasıl bir ayarlama yapmam gerekli.Teşekkürler.

blueman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 13:15   #24
Ağaçsever

Murat Altan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Sayın Blueman,

bildiğim kadarı ile fazla havadan zarar gelmez. Tahminim EC düşüklüğü veya ph yüksekliğinden dolayı bitkinin yeterli besin alamıyor olması, veya zararlılar sebebi ile kurumalar olduğu yönünde. Fotoğraf ekleme şansınız olursa ustalarımız yorum yapacaktır.

Bu vesile ile tüm ağaçlar.net ailesine sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice yıllar diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Murat Altan

Murat Altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 07:30   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sayın Innuendo;

Bende topraksız tarıma yeni başladım. Durgun su kültüründe, cherry domates, kırmızı salçalık biber, sırık salatalık gibi sebzeleri yetiştirmeyi planlamaktayım.

Forumdan takip edebildiğim kadarıyla, durgun su kültüründe domates, biber ve salatalık için EC ve Ph değerlerini öğrendim.
Fakat yinede sormak istiyorum;
Bitkilerin gelişim dönemlerini 3 safhaya bölecek olursak, EC ve Ph değerlerini nasıl ayarlamalıyım?

İyi çalışmalar, saygılarımla

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024