agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2009, 21:16   #1
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Yeni Besin Sistemi

Bu başlıkta Kudret Bey'in hazırladığı yeni üçlü sistem besin eriyiğini deneyeceğiz. Bu sistem üç ayrı sıvıdan oluşuyor ve bunları belirli oranlarda besin suyumuza karıştırarak herhangi bir bitkiyi tohumdan-meyvaya yetiştirebiliyoruz. İşin teorisi böyle.

Bitki türü ve büyüme evresi ne olursa olsun, bu üç sıvı standart. Standart olmayan besin suyumuza karıştıracağımız oranları. Her bitki için ayrı, her büyüme evresi için ayrı oranlar kullanılacak. Bakalım pratikte ne olacak?

Eklenen Resimler

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 21:46   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2009
peki bu nasıl olacak içeriğinde neler var ne şekilde ne zamanlar vereceğiz

bynpol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 21:52   #3
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Denekler

Denekler marul, fındık turbu ve oturak domates tohumları. Seyreltildiğinde hepsi üçer adet kalacak. Az ve fakir denekler ama yer kıtlığı ve mevsim nedeniyle bunlarla yetineceğiz.

Işıklandırma yapay olacak. Plastik bardaklara vermikülit doldurdum ve tohumları ektim. Poliüretan plakaya delikler delip, bardakları taktım. Hepsini beraber besin sıvısı ile dolu tekneye koydum. Hava pompasıyla sıvıya sürekli hava veriyorum. Bardakların yanlarında küçük delikler var, hava taşıyla karışan sıvının bu delikler vasıtasıyla bardakların içine de gireceğini umuyorum.

Bütün bitki türlerinin filiz-fide dönemi için kullanılacak besin formülü aynı: 1 litre suya 1, 2 ve 3. şişelerin herbirinden 2,5 cc konulacak. Bu formüle göre hazırladığım besin sıvısı ile filizlenen tohumları büyütmeye başladım. Haydi hayırlısı ...

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2009, 23:15   #4
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bynpol Mesajı Göster
peki bu nasıl olacak içeriğinde neler var ne şekilde ne zamanlar vereceğiz
İçerikleri hakkında tek bildiğim 2. şişede iz elementlerin olduğu Galiba şişelerin biri Nitrojen, biri Fosfor, biri de Potasyum ağırlıklı. Ama en iyisi ben atmayayım, detaylı bilgiyi Kudret Bey versin.

Bitkiyi üç büyüme evresine ayıracağız:
1. Tohum-filiz-fide-çelik daldırma dönemi
2. Fide + yapısal-vejetatif büyüme dönemi
3. Çiçeklenme ve meyva dönemi

1. dönemde tüm bitki türleri için formül aynı: 1 litre suya her şişeden 2.5 cc koyacağız.

2. ve 3. dönemlerde, bitkinin türüne göre ayrı ayrı formüller hazırlayacağız. Örneğin domates için 2. dönemde, 1 litre suya 10 cc 1. şişeden, 7.5 cc 2. şişeden, 5 cc 3. şişeden koyacağız. Yine domates için 3. dönemde, 1 litre suya 7.5 cc 1. şişeden, 10 cc 2. şişeden, 5 cc 3. şişeden koyacağız.

Diğer bitki türleri için formülleri ileride bir tablo halinde yayınlarız ve tartışırız.

Eski 08-12-2009, 00:05   #5
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Sayın R.Dede Merhabalar,
Çalışmalarınızda başarılar dileyerek sözüme başlamak isterim. Bitkilerin büyüme dönemlerini
ayırdığınız kısmı 1)Tohum çimlenmesi ve gelişimi, 2) Fide Dönemi, 3) Verim Dönemi gibi basit bir sınıflamaya koymanız daha anlaşılır olur. Keza zaten tohumun çimlenmesinden, bitkinin meyve aşamasına geçen tüm(tohum-fide) dönem vejatatif büyüme evresini içine allmaktadır. Bitkinin meyveyi ve tohumu oluşturarak(bazense meyve oluşturmadan tohumun oluşması...) girdiği dönem ise generatif dönem olarak adlandırabiliriz.
Bunun dışında şişelerin içeriklerini net olarak bilemiyorum, ama Kudret Beyin aklında tasarladığı şeyi tahmin edebiliyorum. Kısacası Azot(dal), forfor(döl), Potasyum(bal).. olarak ifade edebilirim herkesin anlayacağı en basit haliyle.
Birde son olarak 3 ayrı bitki, 3 ayrı formülasyon gerekir ki, bu bitkileri yanyana yetiştirmeye çalışmanın pek bir anlamı yok. Her bitkinin gerek tür içi,gerekse türler arası çevre ve besin istekleri farklıdır. Zaten tüm bu bitkilerin vejatasyon dönemleri ve verime yatma periyotları birbirinden ayrıdır. Ayrı ayrı denemenizin sizin için çok daha iyi olacağını düşünmekteyim. Kolay gelsin.
İyi Çalışmalar.

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 11:30   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Florosan - yapay ışık yeterli gelecek mi?

Bu iş için özel lambalar var.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 11:46   #7
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Sn.Shrub,

Katkılarınız için teşekkürler. Büyüme dönemlerini sizin söylediğiniz şekilde ayırmak daha uygun oldu.

Deneme bitkileri ayrı formüllerle büyütülecek. Bu besin sisteminin özelliği bu zaten. Sadece 1. dönemde (tohum çimlenmesi ve gelişimi) bütün bitkiler için formül aynı olduğundan, üç ayrı bitkiyi de aynı besin teknesine koymakta bir sakınca görmedim. Yakında bitkileri ayırıp, 2. dönem (fide dönemi) besinlerini vermeye başlayacağım.

Biz ABD'li bir hidroponik firmasından esinlenerek bu besin sistemini geliştirmeye çalışıyoruz. Kudret Bey kimyasalları hazırladı, ben deniyorum. ABD'li firma bu konuda çok meşhur, referanslarında NASA da var. Biz de NASA'nın izinde gidiyoruz Biraz reklam olacak ama hidroponik meraklılarının bu firmanın sitesinde "Flora Series" adlı ürünü incelemeleri yararlı olur: generalhydroponics.com.

Eski 08-12-2009, 11:53   #8
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Florosan - yapay ışık yeterli gelecek mi?

Bu iş için özel lambalar var.
Flüoresan ışığın turp ve marullar için yeterli olacağına inanıyorum. Zaten 4-5 haftada yenecek duruma gelecekler. Domates için de ilk günlerde yeterli olacak, daha sonra sodyum buharlı lambaya geçeceğim.

Eski 08-12-2009, 15:46   #9
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın rençberdede, öncelikle öncü çalışmanız için sizi ve Kudret hocamı tebrik ederim. Sitede böyle bir çalışmanın eksikliği çok barizdi. Yalnız, marul için

Alıntı:
Zaten 4-5 haftada yenecek duruma gelecekler
demişsiniz. Bu özel bir cins marul mudur? Zira benim bildiğim en erkenci marul 55-58 günde hasata geliyor. Eğer özel bir cinsse adını, cinsini ve nereden temin edebileceğimizi de paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Sevgilerimle

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 00:21   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar, rencberdede ye özverili çalışmalarından dolayı ve idaalimiz olan çalışmaları hızlandırdığı için teşekkür ederim . ancak konunun teknik detayları hakkında birşeyler yazmak için biraz erken diye düşünüyorum. tabii ki bende bu arada denemelerimi yapıyorum. ancak tarım biraz sabır istiyor. Havaların soğuması da çalışmaların ağırlaşmasıda ve yavaşlamasına sebep oluyor. Ama çok güzel neticeler alınacağından eminim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 12:35   #11
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Bu özel bir cins marul mudur? Zira benim bildiğim en erkenci marul 55-58 günde hasata geliyor.
Özel bir mağrul değil, süreyi 8-9 hafta diye düzelteyim o zaman. Tohum paketinin resmi aşağıdaki gibi.
Selamlar,

Eklenen Resimler

Eski 09-12-2009, 14:18   #12
Ağaçsever

shrub's Avatar

Syn Rençberdede,
Ufacık bir katkım olduysa çok güzel. Size tavsiyem bunların dışında yani ışıklandırmada Sodyum buharlı lambaların çok pahalı olmarı ve bence 3-4 tane bitk için değmez farklı renkteki LED lambaalrını deneyin derim özelikkle KIRMIZI,MAVİ ağırlıklı. Bunun dışında ABD ithal besin çözeltilerine gerek yok bence Kudret Beyin tecrübeleriyele yapacağı formülasyonların daha başarılı olacağına inanıyorum.
Saygılarımı sunarım.

ekizilaslan beğendi.
Eski 10-12-2009, 13:55   #13
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shrub Mesajı Göster
Size tavsiyem bunların dışında yani ışıklandırmada Sodyum buharlı lambaların çok pahalı olmarı ve bence 3-4 tane bitk için değmez farklı renkteki LED lambaalrını deneyin derim özelikkle KIRMIZI,MAVİ ağırlıklı.
Sodyum buharlı lambalar LED'lerden daha etkin. Pahalı olan enerji giderleri. Aslında bitkiler için yapılan LED panelleri sodyum lambalarından daha pahalı. LED'lerin avantajı daha az enerji harcamaları ve daha az ısı yaymaları. Az bir avantaj değil ama HID lambaların etkinliğine ulaşmaları için daha geliştirilmeleri gerekiyor.

Eski 14-12-2009, 16:01   #14
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Filizleri ayırdım, seyrelttim ve her bitkiye özel 2. dönem besinlerini vermeye başladım.

Eklenen Resimler

Eski 14-12-2009, 16:08   #15
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Domatesler

Domates için 2. dönem besin dozu olarak 1 litre suya 10 cc 1. şişeden, 7.5 cc 2.şişeden, 5 cc 3. şişeden karıştırdım.

Eklenen Resimler

Eski 14-12-2009, 16:12   #16
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Marullar

Marulların 2. dönem besin dozu: 1 litre suya 5 cc 1.şişeden, 7.5 cc 2.şişeden, 2.5 cc 3. şişeden

Eklenen Resimler

Eski 14-12-2009, 16:20   #17
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Fındık Turpları

Turplar için ppm bazında bir besin reçetesi bulamadım. Bulsaydım Kudret Bey'in yardımıyla bu reçeteyi yeni besin sistemine uyarlayacaktım. Şu anda tamamen tahmini bir doz deniyorum: 1 litre suya 5 cc 1. şişeden, 5 cc 2. şişeden, 7.5 cc 3. şişeden.

Eğer fındık turbu için besin reçetesi olan varsa lütfen bildirsin, daha doğru bir doz ayarı deneyeyim.

Eklenen Resimler

Eski 14-12-2009, 18:00   #18
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar. Sn arkadaşımız rencberdede nin çalışmaları gerçekten çok güzel güzüküyor ne dersiniz. Buradan kendilerine teşekkür ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum.

Verilen listede tabiiki her sebzenin yer alması düşünülemez, ama herhangi bir sebzenin verilen listenin neresinde olacağını,büyütmek istediğimiz sebzeyi hangi karışımla besliye bileceğimizi hesaplıyabiliriz.

Sayın recber dede tamamen kendi insiyatifini kullanarak 1-1-1,5 oranlarını secmiş deneniyor. Ve de gelişme normal gözüküyor.

Zaten hiçbir zaman formüller arsında anormal uçurumlar vardır demedik. Ancak büyüme ve verim açısından her bitkinin isteği ayrı ayrıdır dedik.

Ancak sn rençberdede nin bir kaç kökte de 1-1-1 formülünü denemesini öneriyorum.

K miktarının çok yükselmesi K/N dengesini yükselteceği için, gelişmenin yavaşlıyacağını düşünüyorum.

Eski 15-12-2009, 13:01   #19
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Sn Rençberdede yanılıyorsam düzeltin, sanırım en son açılan yani bir anlamda en yeni konu sizin konunuz. hem çalışmalarında ve hemde ayrıca bunun için sizi ebrik eder başarılı olmanızı yürekten diliyorum. Burdan çalışmalarınızı takip etmeye çalışırkende arada bir sizi rahatsız edeceğimizi şimdiden belirtmek istiyorum.

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 14:31   #20
Ağaçsever

shrub's Avatar

sayın rençberdede Dönemler arası geçiş yaparken Marulda 4-5 gerçek yapraklı dönem, domateste ise gövdenin yaklaşık kurşunkalem kalınlığında olması ve 5-6 gerçek yapr olması istenir. Kolay gelsin.
İyi çalışmalar.

Eski 15-12-2009, 16:54   #21
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster

Ancak sn rençberdede nin bir kaç kökte de 1-1-1 formülünü denemesini öneriyorum.

K miktarının çok yükselmesi K/N dengesini yükselteceği için, gelişmenin yavaşlıyacağını düşünüyorum.
Turpların hepsi zaten 5 kök. Ben sizin tavsiye ettiğiniz 1-1-1 (5 cc - 5 cc - 5cc) formülüne geçeyim. Zaten 1-1-1.5 fromülünü 1-2 gündür uyguluyordum, aklımca biraz fazlaca fosfor vererek kırmızı top köklerin daha iyi gelişimine katkıda bulunacaktım.

Eski 15-12-2009, 16:58   #22
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetshur Mesajı Göster
Sn Rençberdede yanılıyorsam düzeltin, sanırım en son açılan yani bir anlamda en yeni konu sizin konunuz. hem çalışmalarında ve hemde ayrıca bunun için sizi ebrik eder başarılı olmanızı yürekten diliyorum. Burdan çalışmalarınızı takip etmeye çalışırkende arada bir sizi rahatsız edeceğimizi şimdiden belirtmek istiyorum.
Teşekkürler, istediğiniz kadar rahatsız edebilirsiniz

Eski 15-12-2009, 17:44   #23
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bugün tadını anlatayım yarında resimlerini gösteririm. Az önce bit turp yedim inanın nefis birşey mükemmel bir tadı var.

Eski 16-12-2009, 11:56   #24
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Kudret bey afiyet olsun. Resimlerini bekliyoruz.

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2009, 13:11   #25
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Yaklaşık bir hafta bitkileri yanlız bıraktım ve döndüğümde domateslerde hiç, marullarda çok az, turplarda da biraz gelişme olduğunu gördüm. Alt yapraklar sararmıştı. Köklere baktığımda, sadece turpların bardakların altından bir miktar kök çıkarıp besin sıvısının içine uztabildiğini gördüm. Zaten zayıf olmasına rağmen yine de en iyi gelişme turplardaydı.

Bu durumdan besin sıvısının kökler arasında dolaşamadığı sonucunu çıkardım. Turp ve marullarla devam edeceğim. Domateslerden ise artık fide olmaz, tekrar yeni tohum ekip damlama sistemi ile deneyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 23-12-2009, 13:16   #26
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Turplardan birinin yuvarlak kökü belirgin hale geldi. Bu, besin sıvısının içine en fazla kök uzatabilendi.

Eklenen Resimler

Eski 26-12-2009, 21:21   #27
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım bilgisayarımdaki arızadan dolayı yalancı çıktım özür dilerim.en kısa zamanda resimleri yükliyeceğim.

Eski 29-12-2009, 21:46   #28
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Turplardan biri diğerlerine nazaran erken oldu. Onu sistemden çıkardım. Yuvarlak kök dışardan hafif çatlak gibi gözüküyordu ama tamamen çıkarınca alt kısmının tamamen çatlamış olduğunu gördüm.

Hem yapraklarını, hem de kökünü yedim. Tadı çok güzeldi.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2010, 01:24   #29
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Turplar

Turplar oldu gibi. 3. döneme geçmeyeceğim, yani çiçek ve tohum besinini vermeyeceğim, çünkü onları yiyeceğim 3. dönem besinini sadece domateste deneyeceğim.

Görüleceği gibi yapraklar biraz eksik, çünkü alt yapraklaklarda mantar oluşuyor (külleme??), ben de onları kesiyorum.

Yuvarlak kırmızı köklerde çatlamalar var. Sanırım damlama sulama yapılsa çatlama olmaz. Yarın bunları söküp, resimlerim.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2010, 01:26   #30
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

külleme midir bu?

????

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024