agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2010, 22:41   #31
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Beklerim adanaya 15 dk. köyümüz Çağ üniversitesinin karşısından giriliyor,İceberg düşünüyorduk fakat epey gecikti kredi işi, bugün kardeşimle marul ekmeyi düşündük iceberg diğer sezonda eylül ekim gibi başlamayı düşünüyoruz.Satış Adana,mersin,tarsus hal veya büyük marketlere pazarlanacak birşekilde.Önceleri Adanadaki büyük resturantlara pazarlıyacak bir köylümüz vardı malesef mafya yaptırımlarından artık satış yapamıyormuş öyle olsa çok daha karlı idi.
Bankanın yavaş çalışması tamamen devlet memuru olmalarından kaynaklanıyor halbuki teşvik hibe filan değil hipotek mala karşılık verilecek kredi, ödeyemessem alır tarlamı, babam daha önce bir çok kezde kredi almış ödemesini yapmış ginede çok uzadı 2 ay oldu nerdeyse.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 03:56   #32
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Topraksız tarımla ilgili Halkbankası'nın sitesinde kredi verildiği yazıyor. Alabilene aşkolsun diyeceğim ama yinede linkini vereyim. Belki müdürlerle arası iyi olan arkadaşlar faydalanabilir. http://www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=1299

Yer kirazının serada yenilenme olayı dikkatimi çekti. Her sene yenileniyor ise klonlama yöntemi ile mi oluyor yoksa yeniden tohum mu ekiliyor. Klonlama yöntemi ile oluyor ise ki olabilir sislemeyide araştırmanızı tavsiye ederim. Klonlamada sisleme yoğun olarak kullanılıyor.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 07:59   #33
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2010
Sayın Delimus kredi işiniz baya uzamış başka bankayı deneme şansınız yokmuydu acaba. Adana'ya baharda gelecem o zamana kadar seranızda ürünlerinizi yetiştirmiş olursunuz umarım bizde görmüş oluruz.

hobbytarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 08:23   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Beklerim adanaya 15 dk. köyümüz Çağ üniversitesinin karşısından giriliyor,İceberg düşünüyorduk fakat epey gecikti kredi işi, bugün kardeşimle marul ekmeyi düşündük iceberg diğer sezonda eylül ekim gibi başlamayı düşünüyoruz.Satış Adana,mersin,tarsus hal veya büyük marketlere pazarlanacak birşekilde.Önceleri Adanadaki büyük resturantlara pazarlıyacak bir köylümüz vardı malesef mafya yaptırımlarından artık satış yapamıyormuş öyle olsa çok daha karlı idi.
Bankanın yavaş çalışması tamamen devlet memuru olmalarından kaynaklanıyor halbuki teşvik hibe filan değil hipotek mala karşılık verilecek kredi, ödeyemessem alır tarlamı, babam daha önce bir çok kezde kredi almış ödemesini yapmış ginede çok uzadı 2 ay oldu nerdeyse.

Mafya yaptırımları mı? :S

tarıMeraklısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 16:40   #35
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Evet ne yazıkki yeşil sebzeyi resturantlara belirli kişiler dağıtıyor.Kısaca ekmek yedirmiyorlar ki biz üretici olduğumuz onlardan çok daha ucuz taze kaliteli ürün versek bile satamıyoruz.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 15:43   #36
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Merhaba arkadaşlar red robinler çimlendi fakat yer kirazlarının ucu henüz gözükmeye başladı çok yavaş çimleniyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2010, 15:49   #37
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Ekliyorum sayın malbman :-)

Eski 18-02-2010, 08:57   #38
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Yavaş yavaş büyüyorlar.4 tohum çimlendirdim hepsi çimlendi.İkisini işyerinde toprağa şaşırttım diğer ikisini topraksız tarım denemeleri için büyütüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2010, 11:27   #39
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Nihayet biraz büyüdüler bende durgun su kültür ortamına yerleştirdim yer kirazlarını.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2010, 11:28   #40
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Hazırladığım çözeltinin EC: 2 pH:6 toplam 25 Lt.

Eski 19-03-2010, 11:34   #41
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Yer kirazlarının yanına aynı zamanda Red Robin domates te yerleştirdim. Zaten çözeltinin besin değerlerini literatürdeki domates reçetelerine göre hazırlamıştım.Yer kirazları olana kadar domatesleri yerim :-)

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2010, 08:34   #42
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Havalar güzel oldu balkona almaya karar verdim yetersiz ışık oldığından boya kaçtı biraz sanırım.

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2010, 08:37   #43
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Kullandığım plastik kutu her nekadar şeffaf olmasada içerisine ışık alıyor ve bitkinin kökleri yeteri kadar gelişmiyor köklerini salmıyor.Kutunun etrafını ışık almayacak şekilde kapatmayı düşünüyorum.

Eski 22-04-2010, 11:05   #44
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Arkadaşlar malesef rüzgardan yer kirazlarım kırıldı:-( diğerinin parçası balkondan aşağıya düşmüş birisini kurtarmaya çalışıyorum.Malesef emekler gitti rüzgar almayan yerde yapacam bundan sonrakileri.

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2010, 21:58   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Ben toprağa 100 fide diktim fakat çok yavaş büyüyor bu yer kirazı. Mayıs başı dikildiler damlama çektim. Hümik gübreleme yapmayı düşünüyorum. Bakalım ne zaman meyve verecek.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 22:20   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobbytarim Mesajı Göster
Arkadaşlar malesef rüzgardan yer kirazlarım kırıldı:-( diğerinin parçası balkondan aşağıya düşmüş birisini kurtarmaya çalışıyorum.Malesef emekler gitti rüzgar almayan yerde yapacam bundan sonrakileri.
Tarladaki 100 fideyi ipe sardım. Balkonda saksıdakilere de çıtaya bağladım. Yoksa rüzgara dayanamıyorlar. Ayrıca biraz büyüdüklerinde alt dalların alınıp orta gövdenin kalınlaşmasını sağlamak gerekiyor.

Yer kirazının çok nazlı bir bitki olduğunu gördük.

Eski 08-07-2010, 10:43   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Evet sevgili akinselcuk , yer kirazı hakikaten çok nazlı bir bitki , Rüzgardan korumak çok zor. bende 6 kök var büyümeleri mükemmel ama sabahtan beri rüzgar değil fırtına var terasta nereye alacağımı nasıl koruyacağımı şaşırdım. Benimkilerde ipte yok boylarıda 1 metre kadar. İnşallah başlarına kötü bir şey gelmez. Bügün acilen birşey düşünmem lazım.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 16:40   #48
Ağaç Dostu

Yer kirazlarından bir kare

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2010, 16:02   #49
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Sayın Kudret hocam elinize sağlık.İki gün önce toprakta yetiştirdiğim yer kirazımın tadına baktım çok lezzetli bir meyveymiş:-) hayatımda ilk defa tadıyorum ve iyiki yetiştirdim dedim.Benim 1 adet bitkide saydım 130 -150 meyve var tarttım 1 tanesini 5-6 gr geliyor.Yani bir bitki en fazla saksıda 750 -1000 gr meyve veriyor.
Birde Kudret Hocam benim bitkinin dalların alt kısmındaki kocaman yapraklar vardı çoğu sararmaya başlamıştı onları kestim iyimi yaptım kötümü bilmiyorum.

Eski 10-07-2010, 16:06   #50
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Akın Bey bitkiler meyve vermeye başladılarmı birde bir bitki ne kadar meyve verdi baktınız mı hiç?

Eski 10-07-2010, 16:34   #51
Ağaç Dostu

Sevgili hobbytarım yer kirazlarınızın bir resmini görmek mümkünmü acaba. Ben ilk defa yetiştiriyorum sağolsun barış elektronik arkadaşımız yollamıştı fideleri, boyu posu nedir ,nekadar büyür, nekadar ürün verir hiçbir bilgim yok. Üstünde çok sayıda çiçek var, nezaman olgunlaşır bilmiyorum. Tadının çok değişik olduğunu söylüyorlar inşallah bizde tadarız. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
Sararan alt dallarına gelince kitaplar birçok sebep sıralamakla birlikte daha çok potasyum eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor. Kestiğiniz iyi olmuş, ancak biraz potasyumlu gübre takfiye ederek gözlemekte fayda var.

Eski 10-07-2010, 17:32   #52
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Gönderiyorum resimleri.Biraz potasyum takviyesi yapayım sevgili hocam.

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2010, 18:05   #53
Ağaç Dostu

Teşekkürler sevgili hobbytarım, hiçolmassa bir karşılaştırma imkanı oldu, Anlaşılan bende birkaçgüne kadar yer kirazını tadacağım. Boy post çiçekler aynı görünüyor.

Eski 10-07-2010, 18:07   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Akın Bey bitkiler meyve vermeye başladılarmı birde bir bitki ne kadar meyve verdi baktınız mı hiç?
Bahçedekiler henüz fazla boylanmadı. Zaten gereken budama işlmi de halen yapılamadı. otomatik sulanıyorlar ama ilk budamaları yapılmazsa henüz çiçek açmaya çok erken.

Balkondakiler 1 metreye ulaştı ve bir tanesi ilk çiçeğini açtı. Buraya bir resmini koyarın en kısa zamanda. Topraksız olmadıklarından fazla mevzu etmemiştim burada. Torfta çok hızlı büyüdüler. Ama budamalarını düzenli yaptım.

Eski 10-07-2010, 18:21   #55
Ağaç Dostu

sevgili akınselcuk ben hiç budamadım. Nasıl oluyor bu iş biraz bahsedermisiniz.

Eski 14-07-2010, 01:50   #56
Ağaç Dostu

Hocam önce alttaki yan dalları alıp tek ana dal olarak boylanmasını sağlıyorsunuz. Bu arada bütün koltuk altlarını da alıyorsunuz. Böylece dik çıkan bir şekil oluşturuyorsunuz. 1 cm kalınlıkta dik yukarı uzanan bir ana dal oluşturduktan sonra zaten çiçek aşamasına gelmiş olduğunuzdan özellikle yukarılardan koltuk altı almayı bırakıyorsunuz. Çünkü koltuk altı sanarak aldığınız şey artık bir çiçek ucu olabilir. Yarın fırsat bulabilirsem balkondakilerin bir resmini koyayım. Budama düzgün olursa meyve aşaması hem çabuk geliyor hem de çok düzgün bir bitki görüntüsü oluşuyor. Tabi bu arada en baştan bitkiyi ipe almakta büyük yarar var. Domateste olduğu gibi ipi bitki ana gözdesine saat yönünde yukarıdan aşağıya gergince sarıyorsunuz. Bitkinin gövdesindeki kısa tüycüklere sıkıca tutunabilecek olan keten bir halatın açılmış kıvrımlı şeklini kullanmak çok iyi sonuç veriyor. Örneğin 3-4 sarmaldan oluşan 0,7-1 cm kalınlığındaki keten bir halatı sarmallarından açıp tek bir parçasını bitki başına kullanırsanız iyi olur. Bitki başına 2mm kalınlığında spiral bir ipiniz olur.

Eski 14-07-2010, 08:38   #57
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Sevgili Akınselçuk teşekkürler bilgiler için.
Adanada arkadaşım 15-20 tane yer kirazı fidanı dikti fakat sanırım sıcaktan bütün çiçek tomurcuklarını dökmüş başında bir tane bile meyve kalmamış.
Birde fazla yağmur çiçekleri dökebilirmi?
Sizin bahçede durum nedir Akınselçuk bey?

Eski 14-07-2010, 10:20   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2010
merhabalar arkadaşlar
bende Nisan ayının ilk haftası internetten aldığım yer kirazı tohumlarını çimlendirip yaptığım basit seraya ektim (çimlendirmek çok uzun sürdü).
Sera içerisinde hiç bir kimyasal madde kullanmadan sadece ahır gübresi kullanarak 1 ile 1,20 cm arasında büyütmeyi başardım .
alt dalları ilk başlardan budadım ama bir hafta şehir dışında oldugumdan alt dallar yenıden cıkmıs budamak ıstemedım fazla bilgi sahibi olmadıgımdan.
meyve kozaları oldukça büyüdü meyveleri dökmemesi için herhangi bir işlem yapmam gerekirmi

kankayizdimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 21:27   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili Akınselçuk teşekkürler bilgiler için.
Adanada arkadaşım 15-20 tane yer kirazı fidanı dikti fakat sanırım sıcaktan bütün çiçek tomurcuklarını dökmüş başında bir tane bile meyve kalmamış.
Birde fazla yağmur çiçekleri dökebilirmi?
Sizin bahçede durum nedir Akınselçuk bey?
Çiçelenmeden sonraki fazla yağmurun çiçeklere zarar vereceği muhakkak bizim bahçeye haddinden fazla yağmur yağdı fakat henüz hiç çiçek yoktu. Bahçenin son durumunu ben de bilmiyorum çünkü son bir aydır gidemedim. Başka bahçelerde işim vardı. Bahçedeki 100 fideyi de en başından ipe sarmıştık bu yüzden kırılma olmamıştır ama budama yapmadığımız için çok dallanmışlardır. Otomatik sulandıklarından solmuş olma ihtimalleri yok.

Bolkondaki iki fidenin iki gün önceki durumunu buraya koyuyorum. Çiçeklere budamaya ve ipe sarmaya bakılabilir.

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2010, 21:36   #60
Ağaç Dostu

Yer kirazları otomatik bir düzenekle sulanıyorlar. Onları torfa diktim. Bu saksıdaki fideler bahçeden yaptığım birkaç budamadan köklendirdiğim fideler. Altlardan yapılan sağlıklı bir dal budaması suya koyup 10 gün kadar bekleyince kökleniyor. Otomatik sulama düzeneği sadece çeşme suyu veriyor ama yakında bu sisteme bir besinli su ilave eden bir ekleme yapmayı umuyorum. Toprakta topraksız tarım gibi bir şey olacak. Torf içindeki minerallerle başlangıçta iyi bir gelişim sağlamış ama sonra yerini sadece agregat olmaya bırakmış olacak. Bakalım ne olacak ?

Buradaki düzenekte Netafim markalı bir saatli bir valf, 16 lık boru ve damlama nozülleri var. Nozüller 2 litrelik. Yani saatte 2 litre su geçiriyor. Nozülden ince bir boru çıkıyor ve saksıya sulama kazığı ile su veriyor. Netafimin saati bir günde 3 kere suyu açıp istenen belli bir süre su veriyor. Pille çalışıyor. 6-7 liralık kaliteli 9V lık bir pil bir yıldan fazla sorun çıkarmıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen akinselcuk : 14-07-2010 saat 22:19

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024