agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2011, 19:56   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2006
Elinize saglik, gercekten tebrikler.

AYD01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 00:59   #62
Yeni Üye

dewir's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2011
tebrikler sans 43 gerçektende mükemmel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık diyorum bu topraksız tarım olayını bende denemek istiyorum ancak takıldığım bir nokta var ben bu işi elektrik olmayan bir bölgede yapacağım için bu besin eriyiği ni sizin anlatmış olduğunuz sıklıklarda manuel olarak verme şansım yok nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz atıyorum bitkileri diktiğim haznenin tabanında 3-4 cm lik bir kısımda besin eriyiğini bıraksam ve kalan fazlalığı tahliye etsem olurmu veya bunun gibi farklı tavsiyeleriniz olurmu teşekkürler.

dewir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 07:29   #63
Ağaçsever

Ömer Durmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Maşallah ,Elinize saglık gerçekten çok güzel olmuş

Ömer Durmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 09:09   #64
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Elektriksiz Ortamda Topraksız Tarım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dewir Mesajı Göster
tebrikler sans 43 gerçektende mükemmel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık diyorum bu topraksız tarım olayını bende denemek istiyorum ancak takıldığım bir nokta var ben bu işi elektrik olmayan bir bölgede yapacağım için bu besin eriyiği ni sizin anlatmış olduğunuz sıklıklarda manuel olarak verme şansım yok nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz atıyorum bitkileri diktiğim haznenin tabanında 3-4 cm lik bir kısımda besin eriyiğini bıraksam ve kalan fazlalığı tahliye etsem olurmu veya bunun gibi farklı tavsiyeleriniz olurmu teşekkürler.
Sayın dewir,

Beğendiğinize çok sevindim, sağolun. Topraksız tarımı elektrik olmayan bir yerde yapmak istediğinizi yazmışsınız. Eğer çok miktarda yapmayacaksanız hiç sorun değil çok da güzel netice alabilirsiniz. Aşağıdaki linkte, evinin balkonunda topraksız tarımı yapan bir arkadaşımızın mesajlarını bulacaksınız.

http://www.topraksizkultur.com/forum...ad.php?tid=116

Sizde onun gittiği yoldan giderek başaralı olabilirsiniz. Eğer takıldığınız ve sormak istediğiniz birşeyler olursa çekinmeden yazıp, sorabilirsiniz.

Başarılar.

Düzenleyen sans43 : 12-07-2011 saat 15:03
sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 23:36   #65
Yeni Üye

dewir's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2011
o pek başarılı olamamış zannedersem baya bi sıkıntıdan sonra mesaj da gelmemiş artık son durumu bile belirtmemiş bakalım semiz otu için besin eriyiği kitini spariş ettim kudret bey e yarın göndericek birde altın çilek denemek istiyordum ancak bu zamanda altın çilek fidesi bulmam çok zor yinede semiz denemesi yapacağım teknede bir kök elimdeki altın çilek fidesinden söküp deneme yapıcam görücez bakalım sonuç ne olacak kusura bakmayın konunuzu biraz dağıttım.

dewir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 22:01   #66
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sans43 Mesajı Göster
Sayın Aydın demirkaya,

Yapmış olduğunuz sisteminiz hayırlı ve hasatınız bol olsun.

2009 ve 2010 yıllarında yaptığım çalışmalarımda sulamayı günde altı kez yapmıştım. Mekanik timer kullandığımdan her sulama 15 dakika sürüyordu. Bu yıl ise digital timer kullanıyorum ve sabah yediden akşam yediye her saat başı 5 dakika dan 12 kez sulama yapıyorum.

Agregatlı sistemde, drenajınızın çok güzel olması koşuluyla önemli olan bitkilerin köklerini sususz bırakkmamaktır.Drenajınız yeterli değilse fazla besin eriyiği kökleri çürütebilir.

Kolay gelsin...
Merhaba Sayın Sans43,

ben şu anda cocopeatte üretimdeki en hassas yerdeyim. Her saat başı 5.dk sulama yaparken sulama borusu ucunda damlama nodülümü var yoksa su borudan direkt olarak akıyor mu? Akan suyun motoru nasıl birşey. Bu 5 dk. içinde Ne kadar su akıyor ve bu suyun ne kadarı drenajdan çıkıyor. Drenajdan çıkan su tekrar besin deposuna mı dönüyor? Bu konuda daha başka fikirleriniz varsa onları da öğrenmek isterim. Şimdiden çok teşekkürler.

Aydın Demirkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2011, 16:02   #67
Ağaçsever

sans43's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aydın Demirkaya Mesajı Göster
Merhaba Sayın Sans43,

ben şu anda cocopeatte üretimdeki en hassas yerdeyim. Her saat başı 5.dk sulama yaparken sulama borusu ucunda damlama nodülümü var yoksa su borudan direkt olarak akıyor mu? Akan suyun motoru nasıl birşey. Bu 5 dk. içinde Ne kadar su akıyor ve bu suyun ne kadarı drenajdan çıkıyor. Drenajdan çıkan su tekrar besin deposuna mı dönüyor? Bu konuda daha başka fikirleriniz varsa onları da öğrenmek isterim. Şimdiden çok teşekkürler.
Sayın Aydın DEMİRKAYA,

Eski bir akuvarist olduğumdan damlama için akvaryum musluğu kullanıyorum, musluktan suyun debisini istediğim gibi ayarlıyorum. Genelde her saat başı her köke 150 ml besin eriyiği vermek gerekiyor, bunu ölçmek için bir musluğun damlattığı suyu ölçüp ona göre bir ayar yapmalısınız. Bu sistemde muslukları arada kontrol edip tıkanan varsa açmalısınız. Drenajdan geri dönen su miktarı ise havanın rüzgarlı, çok sıcak, bulutlu olmasına göre değişiyor. Sabah ilk sulamada çok az, daha sonraları bu miktar %30 ila % 50 arasında olabiliyor.

Sayın DEMİRKAYA, benim yaptığım agregatlı denemeler "geri dönüşlü katı ortam kültürüdür", drenajdan gelen besin eriyiği direkt olarak besin tankına geri döner, yani kapalı sistemdir. Vakit buldukça günde bir iki defa EC ve pH ölçer ayarlama yaparım.

Kullandığım akvaryum kafa motorunun fotoğrafını ekliyorum. Motor hakkında detaylı bilgiye internetten ulaşabilirsin.

Çalışmalarında başarılar dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 02-08-2011, 23:48   #68
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Sans43ü ziyaretim

Merhaba Arkadaşlar,
İşim gereği İzmir-Didim-Fethiye arasında mekik dokurken topraksız tarım ve saanen keçi çiftliklerini gezdim.
Bilhassa topraksız tarım üzerine Fethiye deki bahcesinde denemeler yapan Şansal abi yi (sans43) ziyaretimi aşağıdaki fotograflarla sizlerle paylaşmak istedim. Antalya da iken, Anamur da topraksız tarım kültürü ile çilek yetiştiren Mehmet hocamızı (mtugrul) ziyaret etmek te istedim fakat zaman ve iş durumu elvermedi, mehmet hocama da çok mahcup oldum, kusuruma bakmasın uğrayamadığım için, ama birgün mutlaka ziyaret edeceğim.
Gelelim Fethiye macerama....
Name:  100_6576ADB.jpg
Views: 1550
Size:  71.4 KB
Sırf topraksız tarım denemeleri için Fethiye ye yerleşmiş (Bodrum Gündoğan'daki yazlığının bahcesinde denemek istemiş fakat benim aşağıda Didim için anlattığım aynı su sorunu nedeni ile vazgeçmiş) Şansal abi ve değerli eşini ziyaret ettim. Çok çok sağolsunlar, çok güzel bir akşam yemeği ve uzun uzun sohbetlerimiz oldu, çok değerli insanlar. Zaten doğaya ve yaşama değer veren her insan kendini fark ettiriyor.

Forumlarda Şansal abi nin topraksız kültür ile yetiştirdiği domateslerinin fotograflarını görmüşsünüzdür, fakat inanın yerinde görseniz farkın nekadar çok olduğunu daha iyi anlarsınız. Üstelik sera ortamında değil de sadece gölgeleme tülü kullanılan sebze bahcesindeki domates, salatalık, biber, patlıcan, kavun ve karpuzlar ile hemen yanındaki toprakta olan sebzeleri karşılaştırdığımızda fark çok bariz görülüyor.
Şansal abi bu işi çok güzel öğrenmiş ve yapmış, çok daha iyi şeyler yapacağına kesin inanıyorum, çünkü denemeleri hala devam ediyor. Uzun uzun sohbetlerimizde hergün yeni birşey öğrendiğini sık sık söylüyordu.
Name:  100_6577AOB.jpg
Views: 1531
Size:  70.8 KB
İnsan boyu biberler, salkım salkım domatesler. Bilhassa kokteyl domatesin tadı mükemmel diyebilirim.
Name:  100_6578AOB.jpg
Views: 1488
Size:  71.7 KB
Name:  100_6579AOB.jpg
Views: 1471
Size:  71.9 KB
Birde besin tankının su değişiminde döküldüğü topraktaki patlıcanlar da azmanlaşmış.
Fethiyede seracılık oldukca gelişmiş, hatta konuştuğumuz bazı kişiler topraklı domates seralarında dönümünde 30-35 ton domates üreten 1-2 sera olduğunu söyleyenler de oldu, hernekadar inandırıcı olmasa da, anlatan kişi çok iddaalıydı. Topraksız tarım üzerine konuştuğumuzda kuruluş maliyetinin yüksek olması, teknik bilgi yetersizliği şu anda Fethiyede topraksız tarıma yönelmemenin sebebi gibi görünüyor.
Şansal abinin bahcesini gören seracılar zaten inanamıyor bukadar verimi nasıl aldığına. Birçok seracı ve çiftci zaten Şansal abiyi tanıyıp, bu işi nasıl yaparız gibi soruları da soruyor.
Şu anda Didim de yıllık iznimin 2 haftasını kullanıyorum.
Burada yani Didimde topraksız tarım yapma imkanı yok gibi çünkü Kudret abinin EC metresi musluktan akan suyun EC sini 2.5 gösteriyor. İlk başta inanamadım, EC metrenin doğru ölçtüğünü kesin biliyordum ama yine de damacana suyunu ölçüp 0.5 olduğunu görünce, musluk suyunun 2.5 olduğuna kesin inandım (artezyen suyu bulup ölçtüğümde sizlerle paylaşacağım). Şimdi bu durumda ben domates e başlangıçta 2.4 EC nasıl vereyim ?...PH ta sorun yok (7 ) fakat EC de sorrun büyük gibi...topraksız tarım yapılacak yerde su çok önemli..
Sıcaktan olsa gerek başım ağrıdığı için şimdilik burada kesiyorum..daha sonra devam ederim...

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 00:20   #69
Ağaçsever

sans43's Avatar

Kendiliğinden biten Kokteyl domatesler

Geçen hafta Bodrum'daydım. Harika bir manzara ile karşılaştım. 2010 yılı çalışmalarımdan, yere düşen kokteyl domatesler toprakta kendiliğinden çimlenip büyümüş ve kızarmışlar. Tadlarıda bir harika. Demekki melez domateslerden tohum alınınca onları çoğaltmak mümkün olabiliyor.

Eklenen Resimler

oldgandalf beğendi.
Eski 29-08-2011, 01:10   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2011
gerçekten harika bir çalışma sizi tebriketmek gerekli

Çaylakçifçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 01:11   #71
Yeni Üye

bizde ancak izleyelim domatesleri kavunları))):::

Eski 29-08-2011, 01:14   #72
Yeni Üye

size bir sorum olucak sayın sans43 bey acaba kullandıgınız besin formulu hangisi ve bütün sebzelere aynı formülü mü kullandınız.saygılarımla

Eski 02-09-2011, 13:27   #73
Ağaçsever

sans43's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇAYLAKÇİFÇİ Mesajı Göster
size bir sorum olucak sayın sans43 bey acaba kullandıgınız besin formulu hangisi ve bütün sebzelere aynı formülü mü kullandınız.saygılarımla
Sayın ÇAYLAKÇİFTÇİ,

Kudret TEZEL bazlı besin eriyiğini tüm sebzelerde kullanıyorum, aslında bu eriyik domates için yapılmış ama diğerleride aynı besin eriyiğinde büyüyor.

Eski 08-09-2012, 13:55   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2012
sayın sans baslık bıraz eskıama merak buya benı yenı buldu.sızden rıcam bu sıstemın su ıleilgili kısımlarının resımlerı.paylasırsanız sevınırım. bide sıvı erıyıgı nerden temın edebılırım

scdemirbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 01:08   #75
Ağaçsever

sans43's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi scdemirbas Mesajı Göster
sayın sans baslık bıraz eskıama merak buya benı yenı buldu.sızden rıcam bu sıstemın su ıleilgili kısımlarının resımlerı.paylasırsanız sevınırım. bide sıvı erıyıgı nerden temın edebılırım
Sayın scdemirbas,
Besin eriyiğini Sayın Kudret TEZEL'den tenin edebilirsiniz. Sulama olarak kapalı sistem kullandım. Sistemin damlama ve drenaj ile ilgili kısımlarının detayını bu fotoda bulabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 30-12-2012, 13:51   #76
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
sistem güzel olmuş. fethiyede etrafını azcık kapatsanız kışın da üretim devam eder sanırım

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 09:10   #77
Yeni Üye

Balkondasera's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2017
Sevgili dostlar
aranıza yeni katıldım yaklaşık 2 3 aydır topraksız tarımla ilgilenmekteyim
bu işi 1 yıl kadar hobi amaçlı daha sonra kosgebden tersine göçten, destek kredisi ve hibe alabilirsem Erzincan da yapacağım (aslen oralıyım İstanbul da ikamet ediyorum)

yazılanları iş sebebi ile satır satır okuyamıyorum

bu işe başlangıç olarak 70 lik 5 tane 1 metrelik borularla
akan su sistemi yaptım. sistemim hazır ve çalışmakta
gübre olarakta gübretaş Gübretaş çok kaliteli olmayan bir gübresini aldım resimde büyüyen salatalıkları domatesleri görünce bir şeylerin yanlış gittiğini anlamış bulunmaktayım çünkü ben 15 günde 3 cm büyütemedim

lafı çok dolandırmadan
1 adet ec ve tds metre
1 adet su termometresi aldım

akabinde sormak istediğim sorular şunlardır

1- İDEAL PH ?
2 İDEAL SU SICAKLIGI
3 İDEAL EC VE TDS DEĞERİ
4 akan su kültüründe saksı içine ne kullanmalıyım
5 KENDİM SUANDA YAPMA FIRSATIM YOK DOMATES SALATALIK VE FASULYE İÇİN ORTAK KULLANABİLECEĞİM HAZIR BESİN ERİYİĞİ MARKASI (1 KAÇ TANE ALTERNATİF YAZARSANIZ SEVİNİRİM)
6 FASULYE DOMATES SALATALIK AYNI SİSTEMDE AYNI ANDA OLABİLİRMİ
7 HER HAVASICAKLIGINDA HER MEYVE SEBZEYİ EKEMEYİZ ELİNDE TABLO OLAN VARSA HANGİ SICAKLIKLARDA HANGİ BİTKİLER DAHA VERİMLİ YETİŞİR TABLO GÖNDERİRSE SEVİNİRİM
8 BU İŞİ A DAN Z YE GÖSTEREBİLECEK BİR KİTAP **** VİDEO VARSA LİNKİNİDE ATABİLİRSENİZ COK SEVİNİRİM
9 COK SEY İSTEDİM FARKINDAYIM ))

BU SORULARIMA CEVAP VEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM

SAYGILARIMLA

Kenan Köse
05555765693
bu konulara ilişkin herhangi bir whatsup grubu var ise eklemenizi rica ederim

Balkondasera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 08:04   #78
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2017
İyide hem tds metre hem ec metreye gerek yok. 1 tanesini kullanmalisin. Ayrica akan su kulturunde bildigim kadariyla domates yetişmiyor. Kati kulture gecip cocopeat kullanmalisin. Ayrica o gubrenin iyi bir gubre oldugunu duymuştum. Ama combo gubrede kullanman gerekiyor yapraktan.forumu arastir cok yararli bilgiler bulucagindan eminim.

Haylazster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024