agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2010, 02:31   #31
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Marullar

Marullar durumu toparladı, gelişiyorlar.

Eklenen Resimler

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 02:36   #32
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Domates

Bunlar da yeniden ektiğim domates tohumları. Bu sefer onları damlama sistemiyle büyüteceğim.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2010, 23:08   #33
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Hasat

İşte turpların yuvarlak kökleri. Bir tanesi mısır gibi patlamış.

Turp deneyimizi onları yiyerek bitirmiş olduk Bu besin sistemi kendini turpta kanıtladı.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2010, 23:28   #34
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Sayın Rencberdede çok hızlı bir şekilde ürünleri almışınız tebrik ederim. Ama herhalde turpların büyük bir kısmı böyle yarık veya çatlaktı. Büyük ihtimal besin elemntlerinden kaynaklı fizyolojik bir problem olabilir. Bunu araştırmak lazım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Kolay gelsin.
Saygılarımla,

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 14:26   #35
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Sn Rencberdede tebrikler. Sanırım turpların ekim ile hasat arasındaki süresi yaklaşık 1 ay oldu.Galiba hasat biraz erken olmuş.

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 20:29   #36
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shrub Mesajı Göster
Ama herhalde turpların büyük bir kısmı böyle yarık veya çatlaktı. Büyük ihtimal besin elemntlerinden kaynaklı fizyolojik bir problem olabilir. Bunu araştırmak lazım.
Turpların hepsi beş taneydi. İkisinde hiç bir şey yok, birinde çatlama, ikisinde de patlama oldu. Bu kadar az sayıda bitkiden bir istatistik çıkarmak zor ama çatlama-patlama oranı yüksek diyebiliriz. Ben bunun besin elementlerinden kaynaklandığına inanmıyorum. Besleme sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Bence sistem damlama olursa ve sulama sıklığı günde 3-4 kereyi geçmeyecek şekilde ayarlanırsa bu kadar çatlama olmaz.

Turpta çatlama nedenlerini biraz araştırdım, genel olarak şunlar belirtiliyor:

- Geç hasat
- Düzensiz sulama (kurak bir dönemden sonra birden fazla su verme)
- Nem oranında dalgalanma

Eski 05-01-2010, 20:32   #37
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetshur Mesajı Göster
Sanırım turpların ekim ile hasat arasındaki süresi yaklaşık 1 ay oldu.Galiba hasat biraz erken olmuş.
Ekim-hasat süresi yaklaşık beş hafta oldu. Pek erken denemez. Fındık turplarında bu süre zaten 3-5 hafta olarak veriliyor.

Eski 10-01-2010, 10:33   #38
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Marullar

Bir hafta sonra yine marullar. Şartlara göre gelişme iyi bence. Bu zavallılar bir oda içinde flüoresan lambayla büyüyorlar.

Şimdiden, bu besin sistemi marulda da işliyor diyebiliriz.

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2010, 10:41   #39
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Domatesler

Domatesler pek canlı gözükmüyor. Yaprakların üzerinde çok küçük kahverengi noktacıklar var. Bu bir hastalık mıdır? Teşhis edebilen varsa yardımcı olsun lütfen.

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2010, 11:33   #40
Ağaçsever

shrub's Avatar

Sayın Rencberdede kolay gelsin,
Öncelikle geçenlerde turpların yapraklarındaki lekelerin külleme(mildiyö) olduğunu düşünmüştünüz ve turplarında çatlamasının farklı nedenleri olduğunu konuşmuştuk. Gerek yapraktaki lekeler gerekse çatlamalar besin elementlerinden kaynaklanan fizyolojik problemlerdir. O konuda rahat olabilirsiniz. Hergördüğünüz şey hastalık olmayabilir. Zaten bunun neden kaynakladığını anlamak için birçok konuda yeterli doneye sahip olmak gerekir. Marullar fena durmuyor bir ekmeğin içinde yanında domates, peynir ve salamla güzel bir dördüncü olabilir. Afiyetle yemeniz dileğiyle.

Eski 10-01-2010, 13:42   #41
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Domates fideleri için ışık yetersiz gelmiş gibi. Birde yosunlaşmaya bakılırsa fazla sulanmış gibi.

Sulama miktarını azaltıp, biraz güneş alabilecek bir yere çıkarabilirmisiniz. Sağlıklı domates fidelerini gövdelerinin alt kısmı mor renge yakın bir renkte olması lazım. Işık görmeyen fideler daha soluk benizli oluyor.

Marulların maşallahı var. Sevgili Kudret Hoca hangi formülü uyguladı bilmiyorum ama uyguladığınız karışım oranı marula iyi gelmiş, domates için eksik kalmışta olabilir. Kudret Bey belki karışım oranlarında bir yeni tarife giderek domates için en uygun besin formülünüde yaratabilir.

Kolay gelsin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 18:21   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhabalar sevgili arkadaşlar, öncelikle sayın rencberdede ye yaptığı gözlemler ve paylaşımları için teşekkür ederim. bende çalşmalar Yapıyorum.Sistemin pratikliği nin ötesinde besin formülasyonu olarak yapabileceğimin en mükemmelini yapmaya çalışıyorum, ancak tarım biraz sabır istiyor. çünkü işin hesap kısmı ve malzeme temini ayrı, hazırlanan besin eriyiğinin bitki üzerindeki etkisini izlemek ayrı bir süreç. En önemliside işi ziraat olan arkadaşlarımız nedense bu konuda bilgi paylaşımına yanaşmıyor olması. Tabiiki yaptıklarını adım adım payşalmaktan ,bizlere bilgi aktarmaktan adeta zevk alan sevgili arkadaşlarımızı ayrı tutuyorum.
Deney yapmak herzaman kolay olmaz hele hele amatör olarak tarım gibi bir konuda deney yapmak dahada zordur. Çünkü her bitki kendine göre ışık, ısı, nem gibi mevsimsel faktörler ister.Domatesi mevsiminde yetiştirmek kolay alabilir ama mevsim dışında bu şartları yerine getirmek zordur. Onun için zamansız yapılan bazı denemeler başarısız veya beklenildiği kadar başarılı olmaya bilir. Onun için deneylerimizde önce bitkimiz istediği şartlarla bizim ona sağlıyabildiğimiz çevre şartlarını değerlendirmeliyiz.
Tabiiki bunun yanında memleketimiz için daha çok yeni olan topraksız tarım konusunda, araştırmamız gereken çok şey olduğunu unutmıyalım. Örneğin sevgili rencberdede nin turplarının çatlaması, sevgili hobi61 in patates yumrularının oluşmaması,
konusunda sadece çevre koşullarını ve besin eriyiklerini düşünmek doğru olmaz. Bitkilerde beslenme bozukluklarını gösteren resimli panolara baktığınızda her elementin azının veya çoğunun sebep olduğu fizyopatolojiler tesbit edilmiştir. Bitki ğayet sağlıklı ve normal büyürken meyve tutmamak, yumru yapmamak veya değişik olumsuzluklar hakkında kurduğumuz sisteminde etkisi olduğunu unutmayalım.aksihalde en ekonomik en iyi sistem dir diye bir sistem seçilir başkalarına rağbet edilmezdi. Oysa su kültürünün ve katı ortam kültürünün kendine aiit özellikleri vardır.Sevgili TARTES arkadaşımızında NFT sistemindeki patateslerin neticesinide merak etmiyor değilim doğrusu. tartes arkadaşımız NFT, hoby61 arkadaşımız su kültürünü denemişlerdi. Bu denemeleri geliştirilmesini diliyorum. Gerçekten NFT sisteminde patates için netice gerek verim gerekse kalite açısından olumlumudur. Bu çalışmaları paylaşırsak daha çabuk yol alırız kanaatindeyim.
Terasımızda denemekte olduğum lahana,pırasa,turp ,çilek burokoli denemelerim gayet güzel gidiyor.Ancak makina ve bilgisayar problemini halledemediğim için resim yükliyemiyorum. en kısa zamanda halledeceğim.
Sevgili sarıcan, üçlü sistem benim bulduğum bir sistem değil. Ben rencberdede nin hatırlatmasıyla o sistemi yapmaya çalıştım.Bazı kullanıcılar için daha ekonomik ve daha pratik olabilir düşüncesiyle. Sistem şöyle çalışıyor. Basit bir merdiven düşününüz her basamağında bir bitki var Ancak her basamağım yüksekliği ve genişliği farklı farklı ama ilk ve son basamakların yeri belli. Dolayısıyla bu sistem bitkilerin besin ihtiyaçları sıralaması açısından büyük önem arz ediyor bence. doayısıyla alt basamaklardan bir bitki ile üst basamaklardan bir bitkiyi iyi besliyebiliyorsak arada kalan bütün bitkilerin sistematik olarak güzel beslenmesi gerekiyor. dolatısıyla sistem arızaları lokalize etmek adına büyük önem taşıyor bence.
Yorumlarınız için teşekkür ederim sevgili sarıcan Ayrıca EM ve enzim konusundaki araştırmalarınız hakkında yazdığınız yazıları merakla takip ediyorum. Bu kanu ile ilgili güzel bir sürpiriz hediyem olacak size. Ancak açıklamayı sonraya bırakıyorum. Bütün arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 22:56   #43
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Ben yanlışın tohum tipinde olduğuna inanıyorum (çünkü en kolayıma bu geliyor ) .

Daha önce aynı ışıkla, torf içinde birçok sağlıklı fide yetiştirdim. Buna hibrit domates ve pembe domates fideleri dahil. Bu fidelerden yetişen anaçlar kapalı balkonumda hala lezzetli domatesler veriyorlar.

Ama bu cinse (H-2274 Oturak) ışık yetmiyor olabilir. Benim edindiğim tecrübeye göre, İstanbul'daki kış güneşine güvenmektense flüoresan lambayla fide, sodyum buharlı lambayla da anaç bitkiyi yetiştirmek daha iyi netice veriyor. Ama bu domateste duvara tosladık gibi geliyor.

Bir kez daha, bu sefer tohumu değiştirerek deneyeceğim. Ev içinde büyütülmeye uygun ve fazla ışık isteği olmadığı söylenen şöhretli Red Robin en uygun kobay. Tohumları edinir edinmez başlayacağım.

Eski 15-01-2010, 16:19   #44
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Marullar

Marullara artık bulundukları yer dar gelmeye başladı. İki tanesini sistemden alıp, geriye kalan son bir taneye yer açacağım.

Marul ne zaman oldu kabul edilir bilmiyorum. Malbman, salatası bir kadeh rakıya eşlik edebilecek düzeydeyse olmuştur diyor Ben son kalan bir tanesini biraz daha büyütüp, göbek bağlayacak mı diye bakacağım.

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2010, 16:30   #45
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Domatesler

Şartlarda hiç bir değişme olmamasına rağmen domateslerde gelişme başladı. Herhalde yerlerini Red Robin'ler alacak diye kıskandılar.

Dün Kudret Bey'le buluştum ve kendisinden RR tohumu aldım. Domates fidelerinden birini de incelemesi için ona bıraktım.

Sistemde dört adet fide için yer var. Eski domates fidelerinden birini sistemde bırakacağım, filizlenecek olan üç adet RR'i de sisteme koyacağım.

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2010, 17:04   #46
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
selamlar benim merak ettiğim birşey var.şimdi bu deneyi yaparken perlit ve torf kullanıyorsunuz.Peki normal toprağa yine saksıda diksek ve normal sulamasını yaparken suya sıvı besin ilave edip sulasak nasıl bir sonuç alabiliriz acaba?dahamı iyi olur yoksa mantari hastalıklar çoğalırmı?deneyen varmı acaba?

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 00:47   #47
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Toprağınız "normal" ise, yani yeterli besinleri içeriyorsa, ayrıca besin sıvısı vermeniz lüks olur. Ama biz amatörler saksı toprağımızı analiz ettirmediğimize göre, takviye olarak besin sıvısı da vermek bitkinin beslenmesini garantiye alır. Bu takviyeyi yapan bütün amatörler gelişmede belirgin bir fark gözlemliyorlar. Demek ki toprakları "normal" değil.

Besin sıvısı vermekle, mantar hastalıklarının oluşması arasında bir bağ yok.

Eski 16-01-2010, 03:15   #48
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Perlit ve torfun ne amaçlı kullanıldığı iyi bilinmeli, topraktada elbette besin eriğikli sulama yapılır fakat havalandırma problemi yaşanmaması için toprak karışımınız veya yönteminiz farklı olmalı.mantari hastalıklar şöyle olabilir,dezenfekte edilmemiş rastgele dışardan toprak alınmışsa risk elbette taşıyacaktır.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 11:19   #49
Ağaçsever

shrub's Avatar

Sayın AgaçSevdalısı,
Kullandığınız toprağın Delimusun dediği gibi eğer güvenilir olduğuna inanıyorsanız tabikide toprak en iyi ortamdır. Havalanmayı arttırmak için perlitle belli oranlarda karıştıa bilirsiniz. Size önerim eğer bu taaz bir düzenek kurucaksanız 1. sadece toprak, diğeri hem toprak-perlit, geriye kalanları ise perlit, torf gbi farklı ortamlardan olabilir. Bu şekilde hem ortamı gözlemlemiş hemde büyüme farklılıklarını anlamış olursunuz. Torfunda içine perlit katabilrisiniz. Köklerin sıkışma problemini ortandan kaldırabilirsiniz. Böylelikle.
Saygılarımla

Eski 24-01-2010, 20:08   #50
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Marul

Göbek yapar mı diye beslemeye devam ettiğim son marul, benim beklentimin tersine kendini iyice dağıttı. Omurgası uzamaya başladı. Herhalde çiçek açmaya niyetleniyordu ama ben onu yedim.

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2010, 20:16   #51
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Domatesler

Red Robin'lerle yer değiştirecek olan domatesler cılız da olsa gelişiyor. RR tohumlarından henüz sadece bir tanesi filizlendi, diğerleri de filizlendiğinde sisteme onları alacağım.

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2010, 19:25   #52
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Domatesler

İşte en yeni deneklerimiz Red Robin'ler. Biraz geç çimlendiler. Onlara altı gündür birinci dönem besini veriyorum: 1 litre suya her üç şişeden 2.5 cc besin sıvısı. Şimdilik gayet sağlıklı gözüküyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 08-02-2010, 11:03   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2010
sonucu bekliyoruz

blls Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 12:00   #54
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Rr

Uzun bir aradan sonra Red Robin'lerin son hali. Yapay aydınlatmadan dolayı gelişme yavaş oldu. Şimdi şaşırttığım yerde doğal ışık almaya başladılar, günler de uzadı, daha hızlı gelişeceklerine inanıyorum.

Çiçek tomurcukları görülmeye başladı. Şu anda 2. dönem besini alıyorlar, çok yakında 3. dönem, yani çiçeklenme ve meyva dönemi besini vermeye başlatacağım.

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2010, 21:54   #55
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

ilk meyveler

RR'ler son günlerdeki güneşli havaları çok sevdiler. Bir hayli geliştiler. Yaklaşık on gündür 3. dönem besini alıyorlar.

Name:  RR1.jpg
Views: 739
Size:  31.2 KB

Name:  RR2.jpg
Views: 769
Size:  28.1 KB

Bunlar da ilk zümrüt boncuklar
Name:  RR3.JPG
Views: 750
Size:  67.0 KB

Eski 05-04-2010, 18:21   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerinize sağlık sayın rencberdede, Bitkileriniz sağlıklı ve güzel gelişmiş görünüyor.Ben birden fazla bitkiyi beslemek için ayrı ayrı besin eriyiği hazırlamak külfetinden kurtulmak istiyen arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Siz ne dersiniz oldukça pratik diyebilirmiyiz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 22:05   #57
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Çok pratik Kudret Bey. Aslında pratiklik açısından eski sistemden tek farkı bir şişenin fazla olması. Bu da yeni sistemin getirdiği avantajlar karşısında hiç bir külfet değil.

Aslında bu sistemle ben 1/1/1 oranıyla durgun suda soğan da yetiştirdim, ama resimleden yedim Aynı zamanda, şu anda RR'lerin olduğu aynı saksıda F1 domatesler de var ve bir aydır aynı besini alıyorlar. Hiçbir şikayetleri yok, üstünde olgunlaşmış domatesleri bile var. Yakında onları da resimlerim.

Bahar geldi. Bağı, bahçesi, terası olanlara bu sistemi denemelerini öneririm. Apartman katında bunlar olduğuna göre, açık havada çok daha iyi sonuçlar alacaklarına inanıyorum.

Birden fazla çeşit bitki yetiştirmek isteyen veya bitkisinin gelişme evresine göre besin vermek isteyen veya kendi özel formülünü denemek isteyen amatörler için çok güzel bir çözüm.

Eğer siz üretmeyi kabul ederseniz, ben bundan sonra bu sistemi kullanmaya devam edeceğim.

Eski 08-04-2010, 23:18   #58
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Bu F1 domatesler de bir aydır RR'lerle aynı besini alıyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2010, 15:13   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2008
Galeri: 2
arkadaşlar tohum arıyorum
salatalık salkım domates biber ve kudret narı gönderebilecek arkadaşlar şimdiden teşekkürler.

ozturk.kerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 13:01   #60
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

çiçeklenme bitti

RR'ler artık yeni çiçek açmıyorlar. Üstlerinde bir hayli meyve var. Kızarmalarını bekliyorum.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024