agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2010, 00:06   #91
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
100 m2 için şişme çadır

Daha önceki mesajımda 1000 m2 den bahsetmiştim. Biraz büyük oldu galiba.

100 m2 şişme çadırda yapılabilir. Bu çadırın üstü şeffaf branda ile kaplanabilir. Ya da sera naylonuyla. çadırı ayakta tutacak ana kolonlarda yapıabilir. İki örnek resim veriyorum. Tünel tipi ve yarı küre (cami kubbesi) tipi. 100 m2'lik bir alan için pratik çözüm olabilir.

Şişmesi içinde çadırın hava basıncının düşmesinde hava basılabilir. Bir hava pompası bu işi görür. su için kullanılan şamandıra tipi bir aparatla hava basıncı ayarlanabilir.

Şişme koltuk, şişme yatak, şişme havuz gibi bir sürü ürün var.

Dış örtüsü iki şeffaf naylon kullanılırsa iyi izolasyon sağlayabilir.

Havasının inmesi, patlatılma tehlikesi gibi sorunlar halledilebilir ama güneş ışığının bitkilere ulaşması noktasında ne kadar rantabıl olur doğrusu bilemiyorum.

ekteki resimler bilgi verebilir.

Eklenen Resimler

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 03:20   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Benim gördüklerim böyle değildi. Bunlardan pek sera olmaz gibi.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 03:29   #93
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

hımm. senin gördüklerin nasıldı bir iki resim paylaşsan.
bu çadırların direksiz olanlarıda var. çeşit çok. çadır olarak geçtiği için çadır diyorum. çadırın her tarafı şeffaf olsa sera naylonundan nasıl olur acaba. sera naylonundan ve deniz yatağı gibi bölmeli yapılı. şişir ve sibobu kapat.

Eski 04-02-2010, 18:54   #94
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akcan67 Mesajı Göster
Sn akinselçuk

Sizin yaptıklarınıza bakarak ne kadar deneyim kazananlar olduğunu,yaptığınız çalışmaların takdire şayan olduğunu ayrıca belirtmeliyim. Sizi eleştiren arkadaşın farkına varamadığı tek şey bu yapılan çalışmaların bir hobi olarak başlayıp üzerinde fikir yürütülerek en iyisini bulmaya çalışmak olduğunu unutmamak gerekir.Daha da garip olan durum siz her ayrıntıyı yazarken engin deneyimi olan arkadaşımızın hata olarak düşündüğü konulara temas etme gereksimini neden sera yapımı bitince en ayrıntısına kadar yazma gereği duydu. Buda benim anlayamadığım bir konu.
Sn akcan 67., Sizi tanımıyor ve mesleğinizi de bilmiyorum. Sera yapımı ve seracılık ile ne kadar ilgili olduğunuzu da bilmiyorum. Merak da etmiyorum. Ama eleştirinizi "Kişiliğime " karşı yapınca yazmak zorunda kaldım.

Burada tartışılan konu "Sera yapımı" dır. Amaç da "Daha basit, daha kolay, ve daha ucuz kullanılabilir bir amatör sera yapımı için katkıda bulunmaktır". Yoksa kişilerin bilgi düzeylerini ölçmek veya küçümsemek değildir. Ben de şimdiye kadar edindiğim tecrübelere dayanarak sn akınselçuk a önerilerde bulundum karşılaşabileceği zorlukları ve durumları yazdım. Önlem almasını önerdim.

Bu başlığı sonradan gördüm, yapılanları okudum (Ki çoğu yapılmış) sonucunda gördüm ki yapılan hiç de basit bir iş değil, Ucuz da değil (2500Tl + % 50 demir işçiliği toplam 3750 TL 100 m2 ) Bu paraya 300 m2 sera yapılabileceğini söyledim ve söylüyorum. Bunlar benim görüşüm. Ne yani görüşlerimizi bildirmeyeceksek bu başlıkta tartışma yapmanın ne anlamı var? Buyrun bildiğiniz gibi yapın.

Ne kendimi methetdim, ne karşımdakini küçümsedim. Size ne oluyor da araya giriyorsunuz anlamadım? Şahsıma yönelik "Alaycı ve küçümseyici" uslubunuzu şiddetle kınıyorum.
Sanırım yazılanları anlayamıyorsunuz, bir kez daha okuyunuz.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 19:27   #95
Ağaç Dostu

Hesap yanlış. Fazlasıyla 2500 lira. Demir, işcilik, örtü, kurulum ve içine de biraz malzeme. Hatta KDV si içinde tamamına fatura. Bütün demir 750 lira. 500 işcilik. 400 lira seranın ihtiyacının üç misli naylon örtü, 200 statik boya, 20 cıvata, 50 malzeme alırken nakliye, 50 kurulum yerine gelirken nakliye, 500 liralık damlama vb. malzeme. 70 cepte toplam KDV dahil 2500.

3750 değil. That's OK. l'uomo non vuole capire il negativo.

Eski 06-02-2010, 14:57   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Bu yapılar da her bölge için farklı gelişmiş durumda. Antalya da başka , Yalova da başka dır. Yalovada ki sistem ; 1 1/4" demirleri yay şeklinde büküp üzerine naylonu eteklerinden toprak bastırarak GERGİN şekilde örtmak ve kafalardan havalandırma sağlamaktır. Şimdilik bu sistem iş görüyor. Tabi Blok denilen yapılarda var ama maliyeti artırıyor.

Bu arada daha basiti ise (Genelde zeytin fidancılarının kullandığı) 3/4 boruyu yay şeklinde büküp yere sabitlemek üzerine naylon örtü geçirmek tir. Boyutları : 3,5 en, 2,0 civarı yükseklik ve istenildiği kadar uzunluk. Yaylar 2m. aralıkla dizilir.20 m uzunluk kaba maliyeti 1000 TL civarı.
Burada bahsettiğiniz 32 lik inşaat demiri mi?

yolcu8264 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 23:58   #97
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolcu8264 Mesajı Göster
Burada bahsettiğiniz 32 lik inşaat demiri mi?
Sn. yolcu 8264., Benim bahsettiğim yuvarlak boru. 2-2,5 mm et kalınlığı olan demir veya galveniz boru. 1 1/4 parmak veya inç (Bir birçeyrek diye geçer.). Borunun bükülmesi kutu profilden daha kolaydır bu nedenle tercih edilir. Biraz riskli olmakla beraber 1parmak (1inç) borular da kullanılabilir .

Eski 07-02-2010, 10:16   #98
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Alıntı:

Yalovada ki sistem ; 1 1/4" demirleri yay şeklinde büküp üzerine naylonu eteklerinden toprak bastırarak GERGİN şekilde örtmak ve kafalardan havalandırma sağlamaktır.

Boyutları : 3,5 en, 2,0 civarı yükseklik ve istenildiği kadar uzunluk. Yaylar 2m. aralıkla dizilir.20 m uzunluk kaba maliyeti 1000 TL civarı.
kgursan bahsetmiş olduğunuz sera resimdeki gibi mi?

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2010, 17:57   #99
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sn Akın selçuk ve diğer sera meraklısı arkadaşlar; mesajları izlediğim kadarıyla oldukça fazla uğraşlar ve detaylar düşünülmüş ama esaslar ve pratik çözümler göremedim. Örneğin Naylonun tutturulması, gergin yapılması, Kar tutma sorunu. Ayak aralarının açık (3m civarı görünüyor) olması dolayısıyla naylon gerdirmenin zor olacağı , kaynak işleri vs.

Şöyle ki: İstediğimiz 9x12m boyutlarında bir alanda 2,5 m yükseklikte bir örtülü yer değil mi? Tamam . O zaman neden Yüksek tünel tipi bir serayı düşünmüyorsunuz?

Eni 7,90m, Boy istenildiği kadar (önerilen maksimum boy 40m.) ve 2m aralıklarla dizilmiş Tünel yayları, ve yayları civata-somunla tutturan 2 yan boru ve bir mahya borusu, ve iki yan boruyu enine ve ortasından da tavana bağlayan makaslar.

Yaylar 1 1/4 boru, yanlar 3/4 boru, mahya 1" boru. Mahya yüksekliği 3,4 m.(değişebilir) yayın yan büküm noktası 1,80cm. Yaylar zemine çakılmış 50-60 cm. lik borulara montajlanıyor. Uygun boyutta naylon örtü serayı kaplıyor ve eteklerinden toprakla bastırılarak uçma engelleniyor, gergin oluyor ve serayı da tutuyor, bastırıyor (oynatmıyor).
Kafa kısımlarına ahşap veya demir den kapı pencere yapılıyor havalandırma kafalardan sorunsuz olarak yapılıyor. orta direk yok geniş alan .Tepe sivri yanlar eğik kar akar, Örtü kafalara Klipsle tutturulur (Veya ağaç ise çıtayla çakılır. 12 x 8,0 m = 96 m2 için 7 adet tünel yayı (2m aralıkla) yeterli olup Toplam maliyet (kafalardaki işlere bağlı olarak) 2000-3000 Tl civarında olabilir. Gerekirse yarın sorup tam maliyet söyleyebilirim. Yalovadaki seraların %90 ı bu sistem. Tek sorun bu yayların nakliyesi.
Sn gazeteci 28.,Bu mesajdaki fotoğraflar size fikir verir.
Sizinkilerin benzeri yapılar.

Eski 21-03-2010, 23:19   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2010
Akın selçuk kardeşim bu serayı konyada nerde yaptınız? konyada yapmış iseniz gelip inceleyebiliriz

harmancıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 15:08   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
çok emek verilmiş ama değmiş. çok güzel ve kullanışlı bir seranız olmuş.. hayırlı uğurlu olsun akınselçuk...

asudenaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 23:34   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
sayın akin selçuk belliki cok emek vermişsiniz ama ortaya cok güzel bir çelışma çıkmış tebrik ederim

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 14:52   #103
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Sn. Akınselçuk
kullandığınız kutu profillerin et kalınlığı kaynak için az değilmi?

alpturan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 22:58   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
Sayın akınselçuk, bence gayet başarılı bir çalışma olmuş. İnşallah yakında ben de 50 metrekare kadar bir sera kuracağım. Ben de resimler ve paylaşırım inşallah.

Soilless Garden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 20:32   #105
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-04-2010
120 m2 lik ( 6x20m) hobi amaçlı bir seranın statik projesi üzerinde çalışıyorum. yaklaşık 3.3ton çelik çıktı.Tabii standartlarda belirtilen kar ve rüzgar yükünü dikkate alıyorum.Kolon yüksekliği 2 m . Çatı eğimi 30 derece. Mahya noktasında yükseklik 3.73 m .Makas aralığı 4metre , açıklığı 6 metredir. Sürekli çerçeve ve aşıklarda I profil kullandım.Açıkçası sınırları zorlamama rağmen 3 tonun altına inmesi mümkün görünmüyor. Sormak istediğim şey yazın kullanıma yönelik bir serada kışın ne yapılıyor.Eğer örtü kaldırılıp sera açık bırakılıyor kar yükü devre dışı kalırki buda tonajı bir hayli azaltır.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

alpturan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 02:06   #106
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpturan Mesajı Göster
Sn. Akınselçuk
kullandığınız kutu profillerin et kalınlığı kaynak için az değilmi?
Sayın Alpturan, kitapları insanlar yazar. Makine mühendisliği okumuş kardeşlerimizin üzerine konuşmak teknik olarak yanlış ama ben her türlü kaynağı hem yaptım hemde sınavına girip not aldım. İş bilenin kılıç kuşananın. Bu et kalınlığına mükemmelen kaynak yaptık ve haddinden fazla sağlam oldu. Bu seranın tek kusuru çatı eğiminin az olması. Daha dik olmalıydı. Elimizdeki malzemeyle alandan kazanmak için düz bir tavan yapısını bilerek ve istereyerek seçtik. 750 liralık profille 100 m2 başka türlü kaplanamıyordu.

Sağlamlığına diyebileceğim bir şey yok. Bu seranın profilleri üzerinde 90 kiloluk bir işci hoplayarak demirleri eğmeye çalışsa da başarılı olamıyor. Beton kullanmadığımız için profilleri toprağa gömmek için üzerine çıkıp hopladık. Eğilen bükülen bir yer olmadı. Bir çok rüzgar ve yağmur geçirdi halen bir sıkıntı yok.

Bu seranın profil aralarına ince bir çelik halatla gerdirmeler yapıp naylon örttüm. Şimdi bir sera yapacak olsam aynısını yaparım. (hobi serası ticari değil)

Eski 13-10-2010, 12:22   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Akınselçuk bey,
Çalışmalarınız ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

Son derece güzel eğitici ve faideli bilgiler edindim.
İyi çalışmalar dilerim.

excavator77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 00:20   #108
Ağaç Dostu

Bu başlığın ilk mesajlarında resimleri bulunan modüler seramızı geçen hafta ilk kurduğumuz yerinden söktük. Yeni yeri olan okulun bahçesine kurduk. Serayı liseli kız çocukları söktü ve yeni yerine monte etti. Ben sadece seyrettim. Yani bu sera eline daha önce hiç açıkağız anahtar almamış liseli gençler tarafından bir kaç saatte sökülüp gene bir kaç saatte de yeniden monte edilebildi. Montaja naylon işçiliği dahil değil. Söküme dahil.

Sera eski yerinde çam ağaçlarının arasında ve kendinden daha yüksek duvarlarla çevrili bir yerdeydi. Bu bakımdan rüzgar problemini hiç yaşamadı. Yeni yerinde dört yanı açık ve rüzgarlı bir yerde.

Eski yerinde bolca yağmur aldı. Profil araları oldukca seyrek olduğundan yağmurda sıkıntı yaşamalıydık ama yaşamadık. Profil aralarına birer sıra çelik halat germiştim. Tavanı oldukça düz olduğundan kar problemi yaşamalıydık , onu da kar yağmadığı için yaşamadık. Ama yeni yerinde yaşayacağız çünkü bu kış kar yağacağını düşünüyorum. Bakalım tavanı dayanacak mı ?

Eski yerinde toprağa gömülü ayaklarından başka serayı rüzgara karşı koruyan bir kuvvet yoktu. Yeni yerinde beton bir zemin üzerine monte edildi. Ayaklar betona delik açılıp içine sokulacak.

Zeminde toprak olmadığından içine tamamen topraksız bir düzenek kurulacak. Eski yerinde toprakta domates yetişmişti.

Önceki haline ait çelik halat germe resimlerini bu yazıya koyacağım. Yeni yerini de kurdukça resimler koyarım.

Eklenen Resimler

muratcan7 beğendi.

Düzenleyen akinselcuk : 20-02-2011 saat 23:16 Neden: Resim ilavesi
Eski 23-10-2010, 08:41   #109
Yeni Üye

yusufcuk's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Sayın akınselçuk siteye üye olduğumda ilk okuduğum sayfalardan biri sizinkiydi. Genellikle sayfaları en başından okurum son mesajlardan başlamayı sevmem. Baştan çok güzel ilginç bir paylaşım bazı eleştiriler dolayısıyla kesildi. Devamı gelecek mi diye çok merak ediyordum. Ben de bugün seranıza birşeyler ekip bizimle paylaşacak mısınız diye soracaktım. Umarım yeni yerinde hiçbir sorun yaşamaz seranız ve bizimle tüm gelişmeleri paylaşırsınız. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Kolay gelsin.

yusufcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 10:52   #110
Yeni Üye

abrahamoz's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2009
Tebrik ederim.imkanlar dahilinde çok güzel olmuş .bende yamayı düşünüyorum ama ben silindir kesiti şeklinde tercih ederim .cünkü rüzgar ve kardan daha az etkilenir .

abrahamoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 16:42   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2006
bende seracılkla ilgileniyorum ve burada verdiğiniz dan örtü500 tl

lahaem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 22:53   #112
Ağaç Dostu

Bugün pazar Konya da dün şiddetli bir rüzgar esti. her zamankinden daha sertti. Telefon geldi sera parçalandı diye. Yarın sabah bakacağız ne olmuş. Örtüleri pek sağlam değildi.
Yırtılan yerleri vardı tamir etmemiştik. Rüzgar inşallah sadece örtüleri uçurmuştur. demirler sağlam kalmıştır diye dua ediyorum.

Serayı yeni yerinde düz beton bir zemin üzerine kurduk. içine havalar ısınınca ve ödenek olunca bir topraksız düzen kurmayı umuyoruz.

Seranın önündeki boş toprak alana 500m2 lik ikinci ve daha nizami, mühendisliği iyi bir sera kuracağız.

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2011, 08:31   #113
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Seranız çok güzel ve kaliteli görünüyor. Emeklerinize sağlık. Umarım verimli ürün almayı da başarabilirsiniz.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 20:41   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Sayın Akın Selçuk, Küçük nakliyatın o arada mı sizin seranın bulunduğu yer? İstanbul yoluna benzettim ama orayı?

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2011, 13:36   #115
Ağaç Dostu

İki adet 500 m2 veya tek bin m2 tünel sera için fiyat verebilecek var mı ? Varsa haberleşelim.

Eski 27-06-2011, 22:05   #116
Ağaç Dostu

Kendimiz sera yapmaya kalkınca öyle yapılmaz diyen yazarlar çıkıyor ama gel yap dendiğinde neden kimse çıkmıyor ? İlginç değil mi ?

Eski 27-06-2011, 22:22   #117
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Yorum yazmak başka gelip yapmak başka bende yorum yazanlardanım fakat nasıl konyaya gelip size sera kurayım tam anlamadım siteminizi.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 23:11   #118
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
İki adet 500 m2 veya tek bin m2 tünel sera için fiyat verebilecek var mı ? Varsa haberleşelim.
İstediğiniz bilgileri Mümün Korkmaz ,Korkmaz seracılık, Cep 0532 7398758 No dan Haberleşip alabilirsiniz.

Eski 28-06-2011, 17:30   #119
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Yorum yazmak başka gelip yapmak başka bende yorum yazanlardanım fakat nasıl konyaya gelip size sera kurayım tam anlamadım siteminizi.
Hocam neden anlamadın ? Bu başlıkta az cebelleşmedik milletle. Sen ticari yapıyormusun bu işi ? Tabi ki herkes yorum yazar. Ticari yapıyor olsaydın Konya ya gelip sera kurabiliyor olurdun. Elin dolu olurdu parada anlaşılamazdı kurmazdın.

Hani başlığın yukarılarında var ya. Biz bu işi çok iyi biliriz yıllardır ekmek yeriz diyenler. Bizim ayaküstü az parayla kurduğumuz seraya ha bire mühendislikten takılanlar . . . .

Yok muydu ben mi unuttum ?

Eski 28-06-2011, 17:36   #120
Ağaç Dostu

Sayın Kgürsan aradım, ama saat 18:35 di, çıkan olmadı. İş telefonu ise belki sonra açacaktır gene ararım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024