agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2012, 19:53   #151
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huyhuyhuy Mesajı Göster
Bu arada başlığı açan Akın Selçuk hocamız elektronik konulardaki bilgisi ile bu konuda çok yardımcı olabilir. Ve eminim bu forum katılımcıları en ekonomik en rantabl çözümü üreteceklerdir.
Evet hocam ben de aynı fikirdeyim. akinselçuk hocamızı iş fikirleri düşünce havuzundan tanıyorum yani k***ks'ten. çok değerli bir hocamızdır. bize bu konuda yardımlarını esirgemez inşallah. selamlar. saygılar..

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 20:40   #152
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
sera içi nem ve ısı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Evet hocam ben de aynı fikirdeyim. akinselçuk hocamızı iş fikirleri düşünce havuzundan tanıyorum yani k***ks'ten. çok değerli bir hocamızdır. bize bu konuda yardımlarını esirgemez inşallah. selamlar. saygılar..
Selam, bahs ettiğiniz forumda bende üyeyim. Sizi hatırlıyorum. Veteriner hekim olduğunuzu hatırlıyorum . Tavukçuluk ve seanen keçi işi ile meşgul oluyordunuz zannederim. Keçi işi devam ediyor mu? Dmızlık-yavru fiatları günlük yem tüketimi ve fiatları ve sütü peyniri fiatları hakkında bilgi verebilir misiniz? forum konusu dışında bir soru olduğu için mümkünse mail ile cevap verin . Bu forumu konusu dışına taşımayalım. (ifkkaragul@hotmail.com)

Akın hoca ziraat Mühendisi ama elektronik işi ile de uğraşıyor. Ve hocalığa da devam ediyor. Bu konuda mutlaka çok değerli bilgilere sahip ve ihtiyacımız olan bilgileri , bizlerle paylaşacağına inanıyorum.Selam ve sevgi ve saygı bizden

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 20:48   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın vetman bana olan güveninize teşekkürler. Buradan bir müjde veya iyi bir haber vermek istiyorumda ama sayın huyhuyhuy acaba darılırmı bu müjdeyi ben verecektim oyunu bozdunuzmu der demesinden çekiniyorum. Ve yinede sözü kendilerine bırakıyorum.
iyi haberi kendilerinden duyalım.....

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 21:34   #154
Ağaç Dostu

Seramın nem ayar problemi halloluyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın vetman bana olan güveninize teşekkürler. Buradan bir müjde veya iyi bir haber vermek istiyorumda ama sayın huyhuyhuy acaba darılırmı bu müjdeyi ben verecektim oyunu bozdunuzmu der demesinden çekiniyorum. Ve yinede sözü kendilerine bırakıyorum.
iyi haberi kendilerinden duyalım.....
Hocam az daha yukarıda ben söyleyecektim .Ama sizden izin almadan söyleyemedim. O zaman İzninizle müjdeyi veriyorum.

Arkadaşlar flaş flaş flaş Kudret hocam imdada yetişti. Seramızın nem ayarını otomatik olarak ayarlayacak bir düzeneği tasarlamaya başladı . Ve Allah izin verirse bu konuyu Önce benim mütavazi seramda deneyeceğiz . Ayrıntılar az sonra Kudret Hocamda.

Eski 22-11-2012, 21:39   #155
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın huyhuyhuy ben de sizi hatırlıyorum, değerli yorumlarınızı da.
tavukçuluk işimiz devam ediyor ama saanen keçi işimizi bıraktık yerine gebe düve işi yapıyoruz. saanen keçi ile ilgili bilgileri mail ile göndereceğim.
sera işini tavuk çiftliğindeki ve büyükbaş çiftliğindeki bakıcı ailelere ek bir iş olur hem biz kazanırız hem de onlara kazandırırız düşüncesiyle karar verdik ama formdaki bazı arkadaşların fazla başarılı olamayan denemeleri, ayrıca profesyonel topraksız tarımla meşgul olan kişilerin hiç bulaşmayın demeleri daha tedbirli adım atmamıza neden oluyor.hocam bazı arkadaşlar ve zatınızın dahi topraklı sera yapmanız bizdeki endişeyi artırıyor.
Sayın huyhuyhuy. Sevgili Kudret hocamın bahsettiği müjdeyi sizden duymak istiyoruz.
Sevgi ve hürmetlerimle.

Eski 22-11-2012, 21:43   #156
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huyhuyhuy Mesajı Göster

Arkadaşlar flaş flaş flaş Kudret hocam imdada yetişti. Seramızın nem ayarını otomatik olarak ayarlayacak bir düzeneği tasarlamaya başladı . Ve Allah izin verirse bu konuyu Önce benim mütavazi seramda deneyeceğiz . Ayrıntılar az sonra Kudret Hocamda.
Hocam bu çok güzel bir müjde!!
Ayrıntıları dört gözle bekliyoruz...

Eski 22-11-2012, 22:35   #157
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar, yaklaşık 40 senelik çalışma hayatımda her çalıştığım firmada veya kendi işim veya hobby lerimde hep radikal çözümler üretmeye çalıştım. Fizik temellerinin açık ve net tatbikatlarıyla neticelere ulaştım. Böyle bir konudada aynı kurallardan hareketle neticeyi yakalıyacağımı umuyorum. İnşallah siz sevgili arkadaşlarıma mahcup olmam. İlk deneme seramız sayın huyhuyhuy arkadaşımızın serasıdır hayırlıolsun.

Eski 23-11-2012, 07:11   #158
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın üstad kudret hocam ,sistemi merak ettim,nem ayarlaması sistemini göstermeniz mümkünmü

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 07:26   #159
Ağaç Dostu

Günaydın İdris bey, henüz daha bir çalışmam yok ama enkısa zamanda başlıyacağım.Ve nasib olursa sayın huyhuyhuy arkadaşımızın serasında uygulıyacağız.

Eski 23-11-2012, 08:26   #160
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
İlk deneme seramız sayın huyhuyhuy arkadaşımızın serasıdır hayırlıolsun.
Hocam ilk dediğinize göre ikincisi de gelecek anlamı çıkar. Ben ikinci olmaya talibim. tabi müsadeniz olursa. selamlar, hürmetler..

Eski 23-11-2012, 09:18   #161
Ağaç Dostu

İnşallah sayın vetman , yapıp ortaya çıkalım gerisi kolay.

mrduran beğendi.
Eski 23-11-2012, 10:16   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Epeydir ortalık sütliman, sessiz sedasızdı. Meğerse fırtına öncesinin sessizliğini yaşıyormuşuz. İşte sessizlik bozuldu. Sevgili hocam. Hayırlı olsun. Foruma diyecektim ama, emeklerinize haksızlık etmiş olmak istemiyorum. Türk tarımına yeni ve büyük katkınızı sevinçle bekliyorum. Sera bekçisi gibi yine maliyetleri aşağı çeken inovatif bir çalışma olacağını umuyorum. Piyasadaki sera otomasyonu cıhazlarına, malum çok büyük paralar isteniyor. Bu da topraksız tarımda küçük sermayesi olan girişimci kişilerin önünü kapatıyor. Ben sizin çalışmalarınızı, asıl bu açıdan önemli buluyorum. Başarılı bir çalışma dilerim. Saygılarımla.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 10:18   #163
Ağaç Dostu

Hayırlı olsun

Epeydir ortalık sütliman, sessiz sedasızdı. Meğerse fırtına öncesinin sessizliğini yaşıyormuşuz. İşte sessizlik bozuldu. Sevgili hocam. Hayırlı olsun. Foruma diyecektim ama, emeklerinize haksızlık etmiş olmak istemiyorum. Türk tarımına yeni ve büyük katkınızı sevinçle bekliyorum. Sera bekçisi gibi yine maliyetleri aşağı çeken inovatif bir çalışma olacağını umuyorum. Piyasadaki sera otomasyonu cıhazlarına, malum çok büyük paralar isteniyor. Bu da topraksız tarımda küçük sermayesi olan girişimci kişilerin önünü kapatıyor. Ben sizin çalışmalarınızı, asıl bu açıdan önemli buluyorum. Başarılı bir çalışma dilerim. Saygılarımla.
Halil Balaban

mrduran beğendi.
Eski 23-11-2012, 16:37   #164
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Bütün arkadaşların eleştirileri ve problem olarak gördükleri Konular, ısı- nem kontrolu - naylonun sağlamlaştırması başlıklarında toplanmış. Ben de bunlardan çıkardığım dersler ile İkinci serayı yaparken Eğrilerin toprakla birleştiği yere 5*10 kalaslar ile serayı çepeçevre kuşatmak ve dıştan naylonu bu kalaslara çıtalarla sabitlemeyi düşünüyorum. Daha önce bu tür bir uygulamayı internette bir yerlerde görmüştüm. Ayrıca eğrilerde bu kalaslara kelepçe ile tutturularak sağlamlaştırılmıştı.İkazlarınız ve eleştirileriniz ışığında, bir sonraki sera da bu konu da ihmal edilmeyecek dersini çıkarmış oldum.
Sn Karagülle., Sera naylonunu bu yöntem ile tuturulması (Yani kalaslara çıta çakarak!) YANLIŞ:., Ayrıca seranız Bolu 850 m rakım da olduğuna göre Kar sorunu nedeniyle Yandan havalandırma sorun yaratabilir. Nasıl mı? Yanda havalandırma için çaktığınız üst çıta Sera üstüne yağan karın kaymasını engeller!!. Kar tepede kalınca seranız çöker. Sera üstüne yağan kar yanlardan akması lazım. Akmaz ise kar tepede birikir ise sizin demirleriniz bu kar yükünü ÇEKEMEZ.. Önleminizi alın. kolay gelsin.
Havalandırmayı Kafalardan (Baş taraflardan) yapın diye öneririm.

Kudret Tezel ve mrduran beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 17:02   #165
Ağaç Dostu

sera sağlamlaştırma ve havalandırma pencereleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Karagülle., Sera naylonunu bu yöntem ile tuturulması (Yani kalaslara çıta çakarak!) YANLIŞ:., Ayrıca seranız Bolu 850 m rakım da olduğuna göre Kar sorunu nedeniyle Yandan havalandırma sorun yaratabilir. Nasıl mı? Yanda havalandırma için çaktığınız üst çıta Sera üstüne yağan karın kaymasını engeller!!. Kar tepede kalınca seranız çöker. Sera üstüne yağan kar yanlardan akması lazım. Akmaz ise kar tepede birikir ise sizin demirleriniz bu kar yükünü ÇEKEMEZ.. Önleminizi alın. kolay gelsin.
Havalandırmayı Kafalardan (Baş taraflardan) yapın diye öneririm.
İşte bu . Bu forumu sevmemin nedenlerinden biri bu tutum. Forum üyeleri Konuyu kendi meselesi gibi benimsiyor.
Sayın kgursan havalandırmalar yanda değil. Kapı girişinin üstünde ve seranın sonunda yani boylamasına en sonunda tavana yakın yerlerinde. İki havalandırma penceresi var .Biri kapının hemen yanında büyük bir pencere ve yukarıda küçük bir pencere . Ve tam bunların karşısına denk gelecek şekilde seranın boylamasının sonunda . Özetle yanlarda havalandırma yok . Ön ve arka yüzlerinde havalandırma var. Benim bahs etmek istediğim yapmayı düşündüğüm çıtalar. Yerde , sera dışında toprakla naylonun birleştiği yerde olacak. Şöyle söyleyeyim. Sera naylonunun toprakla örtülerek sabitlenmesine alternatif güçlendirme olarak . Sera kurulurken yere eğrilerin toprakla buluştuğu yerde kalın kalaslar olacak ( muhtemelen 10*10) eğrilerde toprağa çakıldıktan başka bu kalaslara kelepçe ile bağlanarak güçlendirilecek. Ayrıca naylon da bu kısımda klasa çıtalarla sabitlenerek güçlendirilecek.
Duyarlılığınıza çok teşekkürler.

Eski 19-12-2012, 17:20   #166
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
İşte bu . Benim bahs etmek istediğim yapmayı düşündüğüm çıtalar. Yerde , sera dışında toprakla naylonun birleştiği yerde olacak.
sn Karagülle., YANLIŞ!! dediğin şey tam da bu...Çıtalar naylonun toprağa yakın yerinde kalasa çakılacak. Tamam ama kalasa çakılı çıtalar çürür ve çivi yerlerinden naylon yırtılır ve gevşer kuvvetli rüzgarda da çıtalardan çıkar.. yırtılır.Yani zaman içinde (1 yıl kadar) bu çıtalar çürür. Oysa yerdeki naylonun toprakla bastırılması bu olayı önler di!? Kolay gelsin.

bnymnblr ve mrduran beğendi.
Eski 21-12-2012, 16:49   #167
Ağaç Dostu

sera kış şartları

seranın kış ve kar ile imtihanı

seranın etrafında kar kalınlığı 40-50 cm

Eklenen Resimler

Eski 27-12-2012, 07:49   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
İsmail Kardeşim kusura bakmayın. Daha yeni okudum yazılanları. Şu aralar her gün düzenli internete giremiyorum.

Neyse ki Kudret Hocam ilgilenmiş. Zaten onun şu anki piyasa bilgisi de malzeme bilgisi de teknik altyapısı da bana on basar. Bu bakımdan kısmetlisiniz emin ellere düşmüşsünüz.

Kar altında bir serada çay demleyip içme hayali kuralı 3-4 sene geçti. Bu arada iki sera kurduk ama hala bu hayali gerçekleştiremedik. Sizin seraya baktıkça aklıma gelen bu. Bakalım ne zaman.

Saygılar Sevgiler.

mrduran beğendi.
akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 09:05   #169
Ağaç Dostu

Teşekkürler sevgili arkadaşım akınselcuk, yine her zamanki gibi nazik ve mütevazisiniz. İnşallah numune seralarımızda bir otomatik kontrol sistemi tatbikatı yapacağız. Taktir edersiniz ki otomatik kontrol sadece elektonik düzeni hazırlamakla bitmez. Altyapı, enerji ve gerekli enstrumanlar la tamalanır. nekadarını gerçelşeştirebiliriz bilemiyorum. Ama en azından bir başlangıç olur. Ancak şurasını kesinlikle söylemeliyim ki, anlaşılmazı zor, kullanımı ve ayarlanması özel bilgi gerektiren bir şey olmıyacak. Basit, sade, herkesin anlıyacağı kolayca kullanabileceği bir sistem olacak.
Sevgili İsmail Karagülle arkadaşımızın serası kar sınavından başarı ile geçmiş kutlarım, bakalın otomatik kontrol sınavında ne yapacak merak ediyorum.

mrduran beğendi.
Eski 27-12-2012, 13:46   #170
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
İsmail Kardeşim kusura bakmayın. Daha yeni okudum yazılanları. Şu aralar her gün düzenli internete giremiyorum.

Neyse ki Kudret Hocam ilgilenmiş. Zaten onun şu anki piyasa bilgisi de malzeme bilgisi de teknik altyapısı da bana on basar. Bu bakımdan kısmetlisiniz emin ellere düşmüşsünüz.

Kar altında bir serada çay demleyip içme hayali kuralı 3-4 sene geçti. Bu arada iki sera kurduk ama hala bu hayali gerçekleştiremedik. Sizin seraya baktıkça aklıma gelen bu. Bakalım ne zaman.

Saygılar Sevgiler.
Sağolasın Akın Hocam . Çayın lafı mı olur. Keşke yakın bir yerlerde olsak da hep birlikte o çayı içebilsek . O da BİR GÜN OLUR İNŞALLAH.

Eski 27-12-2012, 14:02   #171
Ağaç Dostu

Red face

Alıntı:
Teşekkürler sevgili arkadaşım akınselcuk, yine her zamanki gibi nazik ve mütevazisiniz. İnşallah numune seralarımızda bir otomatik kontrol sistemi tatbikatı yapacağız. Taktir edersiniz ki otomatik kontrol sadece elektonik düzeni hazırlamakla bitmez. Altyapı, enerji ve gerekli enstrumanlar la tamalanır. nekadarını gerçelşeştirebiliriz bilemiyorum. Ama en azından bir başlangıç olur. Ancak şurasını kesinlikle söylemeliyim ki, anlaşılmazı zor, kullanımı ve ayarlanması özel bilgi gerektiren bir şey olmıyacak. Basit, sade, herkesin anlıyacağı kolayca kullanabileceği bir sistem olacak.
Sevgili İsmail Karagülle arkadaşımızın serası kar sınavından başarı ile geçmiş kutlarım, bakalın otomatik kontrol sınavında ne yapacak merak ediyorum.
Otomatik kontrol sisteminden tam not alacağımızdan hiçbir şüphem yok. Kudret Hocam detaylarla meşgul olduğunuzu biliyorum. En ince ayrıntıları düşündüğünüzden eminim. Ve yazının son kısmından anlaşılıyor ki proje kafanızda netleşmiş. ''BASİT SADE HERKESİN ANLAYABİLECEĞİ KOLAYVCA KULLANABİLECEĞİ '' Dediğinize göre proje düşünce seviyesinde bitmiş. .Uygulamayı bekliyor. (

Eski 30-12-2012, 18:11   #172
Ağaç Dostu.

Yalova da 5-10 cm kar yağdı , Yanlış bir kar hesabı sonu.

Eklenen Resimler

Eski 30-12-2012, 18:36   #173
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Yazık
Civatalar kesilmiş sanırım. Demir aksam sağlam görünüyor.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2012, 22:34   #174
Ağaç Dostu

Geçmişolsun sayın kgursan gerçekten çok üzüldüm. Sera konstürüksiyonu kar yüküne dayanamamış anlaşılan. Dizayn sizemi ait yoksa bir sera firmasınamı. Eğer firmaya ait ise
umarım zararınızı karşılarlar. Resimden anlaşıldığı kadar yinede ucuz atlatımış bir kaza tekrar geçmişolsun.

Eski 31-12-2012, 00:22   #175
Ağaç Dostu

Sayın Kgursan geçmiş olsun. "Ben
fotoğrafı tedbir alınması gereken önemli bir konudur. Dikkat edimesi gerekir." diye ikaz olsun diye koyduğunuzu zannetmiştim. Sizin seranız olduğunu Kudret Beyin mesajından anladım. Çok üzüldüm. Anladığıma göre tamiratı yapılabilecek bir durum. İnşAllah en az zararla kurtulursunuz. Kolay gelsin.
Halil Balaban

Eski 31-12-2012, 00:46   #176
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Kgursan geçmiş olsun. büyüklerimiz mala gelsin cana gelmesin derler. mal da canın yongası derler. sizin durumu görüp tedbir almayı düşündüm. acaba karı önlemek için sera üzerine yağmurlama sistemi oluşturulabilir mi. kar yağdığında yağmur yağar gibi su fıskiyesi çalıştırılarak karın eritilmesi sağlanabilir mi? üstadlardan cevap bekliyoruz. selamlar... saygılar...

bnymnblr beğendi.
Eski 31-12-2012, 01:05   #177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Sayın Kgursan geçmiş olsun. büyüklerimiz mala gelsin cana gelmesin derler. mal da canın yongası derler. sizin durumu görüp tedbir almayı düşündüm. acaba karı önlemek için sera üzerine yağmurlama sistemi oluşturulabilir mi. kar yağdığında yağmur yağar gibi su fıskiyesi çalıştırılarak karın eritilmesi sağlanabilir mi? üstadlardan cevap bekliyoruz. selamlar... saygılar...

Sağlanabilir.

Oluk içine yerleştireceğiniz 20'lik plastik kör borulara yağmurlama fıskıyelerinizi yerleştirebilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken iki nokta;yağmurlama suyunuz kuyu suyu olmalı ve borularda don tutup akımı önlememesi için su kalmamalı.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 01:19   #178
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Çok teşekkürler Sayın MANİFESTO. fakat kör boru ifadenizi anlayamadım. ucunda körtapa olan boru mu demek istediniz. ayrıca bu konuyla ilgili fotoğraf paylaşabilirmisiniz. mutlu yıllar... selamlar... saygılar...

Eski 31-12-2012, 01:39   #179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Çok teşekkürler Sayın MANİFESTO. fakat kör boru ifadenizi anlayamadım. ucunda körtapa olan boru mu demek istediniz. ayrıca bu konuyla ilgili fotoğraf paylaşabilirmisiniz. mutlu yıllar... selamlar... saygılar...

Kör boru;20'lik damlama hortumunun damlalıksızı.Bildiğiniz UV katkılı boru yani.

Sistem gayet basit ve ucuz..Şu anki seranıza maliyeti 50 TL gibi bir rakamı ya bulur ya bulmaz.

Oluk içerisine döşeyeceğiniz 20'lik kör boruya 3 m.arayla mini siplit yağmurlama aparatları takacaksınız hepsi bu.

Hazırda fotoğraf yok.Görmek isterseniz yarın fotoğrafını çekip paylaşabilirim.

Düzenleyen Manifesto : 31-12-2012 saat 13:43
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 07:33   #180
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayım MANİFESTO kardeş. bilgileriniz için teşekkür ederim. formda fotoğrafla anlatım zihinde daha kalıcı oluyor. eğer size zor olucaksa gerek yok ama kolay ise paylaşımınızdan memnun oluruz. bu vesile ile de adanadaki seralardan örnek görmüş oluruz ) selamlar... saygılar...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024