agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen omerburak

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2009, 18:19   #1
Yeni Üye

omerburak's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2009
Topraksız tarım denemelerim

Herkese selamlar, banada bulaştırdığınız bu hastalıktan sonra bende birkaç deneme yapmaya karar verdim.
Denemeler için hydroton alırken sayın Sarıcan'a,motor alırken sayın İnch 'e ve besinler ve ec metre için de tabii ki Kudret Abi ye vede çalışmalarını bu sitede sunup faydalanmamı sağlayan herkese teşekkürler ediyorum .
Ben 10 gün önce bir dikey düzenekle çilek ağacı kurdum 3 farklı yerden çilek fideleri aldım.Sistem şu an çalışıyor.Çilek için geç kaldımmı bilemiyorum.
Bir diğer düzeneğide dün hazırladım.Burayada domates,biber ve salatalık diktim.
Çilek ağacı evin balkonunda olduğu için ilgilenebiliyorum fakat diğerini yazlığın balkonuna kurdum ancak hafta sonları gidebiliyorum.Durum nasıl olur bilemiyorum.

Eklenen Resimler

omerburak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 18:25   #2
Yeni Üye

omerburak's Avatar

domatesler

buda yazlıktaki sistem

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2009, 18:27   #3
Yeni Üye

omerburak's Avatar

çilek ağacı

çileklerde bugünki durum

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2009, 20:05   #4
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Eline sağlık Ömer Bey,

Her iki sistemde güzel olmuş. Üzülerek söyleyeyim hastalığı sana bulaştırdıktan sonra ben çilek ağacını sökmek zorunda kaldım. Çok azmanlaşmıştı ve çok su tüketiyordu. Okulların tatil olmasıyla birlikte 15 gün sonra kontrolsüz bırakmak zorunda kalacağım için motorun susuz kalması ve yanmasından korktum. Şamandrası vardı su seviyesi azalınca belki duracaktı ama bu seferde fideler susuzluktan ölecekti.

Bu tip sistemlerde besin takviyesi ve konrtoller otomasyon ile yapılmıyorsa başından uzun süreli ayrılmak her zaman problem. Belki bir hafta on gün idare eder ama fazlasında insan tereddüte düşüyor. Gideceğiniz mesafe kontrol için gelinmeyecek kadar uzaksa problem daha da büyüyor.

Senin çilek ağacı şimdi iyi de yapraklar büyüyünce arkadaki saksılara ulaşamayacaksın, şimdiden onları oradan kurtar. Daha sonra çıkaramazsın. Birde en alta iki fide stolon (kol) atmış gibi gördüm. Onları koparman lazım ki fide köklerini geliştirip çiçeğe dursun. Topraksız tarımda senin stolonla yeni fide elde etmen zor.

Domates ve salatalık için yaptığın sistem de çok güzel olmuş. Orada daha başarılı olacağını söyleyebilirim. Çünki perlitte domates çok güzel gelişiyor. Orada belki torbaların bir kısmı balkon demirinin içinde iken diğer sırayı balkon demirinin dışına kurarak yerden kazanabilirdin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 00:00   #5
Ağaç Dostu

inch's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
kesinlikle benim çilek ağacımdan daha iyi olmuş.pet bardaklı model daha mantıklı,daha az masraflı, kontrolü daha kolay,daha çok fide gözü, sökümü daha rahat ve en önemlisi fideler büyükken bile yerleştirmek daha basit.ben de, bendeki zorlukları yaşadıktan sonra böyle yapsaydım demiştim.domateslere aklım takıldı.sanırım yaptığın sistemde devir-dayim yok.su deposundan suyu basıp fideleri besliyorsun ama su geri dönmüyor heralde?
ayrıca haznen ne kadar su alıyor?

inch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 08:32   #6
Yeni Üye

omerburak's Avatar

sayın İnch domateslerde devirdayim var oradan gelen su önce 2 ad altı kör tıpa olan pimaş
boruya daha sonrada belli bir yükseklikten depoya akıyor.o pimaşlarada birer ad.domates fidesi koydum suyun içine ayrıca hava motoru ilede hava veriyorum pimaşlara.

Eski 01-06-2009, 15:05   #7
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Heryer pırıl pırıl ve çok şık bir sistem olmuş güle güle büyütün çilek ve domatlarınızı... Gerçi bizim çilekleri biz yemeye başladık ama sen yinede devam et. Inşallah güzel olur...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 15:52   #8
Ağaç Dostu

inch's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omerburak Mesajı Göster
sayın İnch domateslerde devirdayim var oradan gelen su önce 2 ad altı kör tıpa olan pimaş
boruya daha sonrada belli bir yükseklikten depoya akıyor.o pimaşlarada birer ad.domates fidesi koydum suyun içine ayrıca hava motoru ilede hava veriyorum pimaşlara.
pimaşı da fotoğraflayabilir misin?

inch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 14:27   #9
Yeni Üye

omerburak's Avatar

son görüntüler

Bu hafta sonu yazlıktaki sistemin son görüntüleri.Salatalıklarda durum iyi gibi fakat domates ve biberlerde gelişme yok gibi.Bir de oraya ancak hafta sonları gidebildiğim için ec ve ph değerlerini kontrol etmem zor oluyor.Yinede bazı domateslerde çiçekler var.

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2009, 14:31   #10
Yeni Üye

omerburak's Avatar

bu da bizim kiraz ağacı

kirazımızdan görüntüler

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2009, 16:47   #11
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Eeee buda mı toraksız tarım dedirtme adama....
Doğru yere taşı lütfen..
Sana şimdi çilekleri göstermeyeyim çünkü yedim bitti...

Eski 16-06-2009, 08:53   #12
Yeni Üye

omerburak's Avatar

Sayın Acarextt03 kusuruma bakmayın cahilliğime verin.Ama arkadaşların domates salatalıklarını görünce (maaşallah) kıskandım bende kirazları gözüme kestirdim.
Bu arada siz çilekten bahsedince benim dikey sistemdeki çileklerin yaprak uçlarında yanma ve bazı yerlerde de delikler oluştu, yarın resimleyebilirim sanırım.Yorumlarsanız sevinirim.

Eski 16-06-2009, 18:15   #13
Yeni Üye

omerburak's Avatar

çilek ağacı resimleri

çileklerdeki yaprak uçları yanıkları ve deliklenmelerin resimleri
çok net çıkmamışlar ama.

Eklenen Resimler

Eski 17-06-2009, 14:20   #14
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/5278-post387991.htm

Ziyaret edebilirmisin lütfen, şu an çok yoğunum vakit ayıramıyorum.

Düzenleyen envor : 17-06-2009 saat 21:53 Neden: Büyük harfle yazılmış.
Eski 20-06-2009, 20:12   #15
Yeni Üye

omerburak's Avatar

yeni fotolar

Bugün çektiğim fotoları paylaşmak istiyorum .Ec ölçtüğümde 1.4 çıktı.Yinede salatalıklarda oldukça gelişme var fakat domatesler pek iyi değil.Domatesler çok güneş aldıklarından olabilirmi bilmiyorum biraz gölgeye aldım.Ayrıca salatalıkların alt yapraklarını budamam gerekiyor mu?

Eklenen Resimler

turhanengin beğendi.
Eski 20-06-2009, 20:15   #16
Yeni Üye

omerburak's Avatar

domatesler

bunlarda domatesler

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2010, 20:20   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Yardım...

Sn Ömer Bey, harika ürünler yetiştirmişsiniz...Ben bu işe dün bu siteyi keşfederek başlamaya karar verdim diyebilir...Domates yetiştiriciliği hakkında bilgim var...Fakat klasik yöntemlerle...Eskişehir de seramda yazları yetiştirmeye de devam ediyorum...Fakat şimdi Trabzondayım ve balkonumda sizlerden özenerek bende uğraşda bulunmak istiyorum...Ama belirttiğim gibi Topraksız tarımın acemilerindenim...Çilek yetiştirdiğiniz sistemi kurgulayabiliyorum...Fakat su pompası ve katı kültür olarak ne kullandığınızı belirtir ve besin maddesi olarak neler kullanmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim...teşekkür ediyorum...

pisagor-26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024