agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2009, 02:05   #1
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Topraksız tarım konusunda gaza gelmek

Arkadaşlar ben emekli teknik öğretmenim (makina) emekli olduktan sonra birkaç iş deneyiminden sonra insanlar akıl almayı değil söylediklerinin yapılmasını istiyorlar (sanayiyi kasdettim) tecrübe de işe yaramıyor iş ne kadar hızlı çıkarsa daha iyi kalite estetik sürdürüle bilirlik kimsenin umrunda değil
neyse.

Zaten benimde düşüm dü şöyle dağ başında 5-6 dönüm bir yer alıp ceviz badem ve zeytin yetiştirecektim. sonra araştırınca 10 dönümden fazla alana dikilirse bazı devlet destekleri varmış ve tamamen 1 hektarlık alanda kapama badem yetiştiriciliği yapmaya şu anda daha arazi arayışı içindeyim.

benim tecrübelerim inan olsun ya tavada likstürün ve mazı fidanı yetiştirmek suda köklendirip toprağa dikmek asma çubuklarından asma yetiştirmenin ötesine geçmedi evimde ise 6 yıldır çiçek dahi olmuyor ev ankarada vede kuzey güney doğrultusunda dışarıda asma gibi çilek ,gül gibi bitkilerle asma ile uğraşıyorum ama gül fidelerim yetişkin olmadan toprağa dikemiyorum çünki bahçemde lanet danaburnu var köklerini kemiriyor ilaç kullanamıyorum. beslediğim kedilerim var onlar zehirlenecek diye korkuyorum.

Ağaçlar netle geçen sene başka bir nedenle üye olmuştum ama epeydir sadece okuyordum.
badem yetiştiriciliği derken balkonda topraksız tarımla tanıştım hadii! bu benim aşina olduğum bir konu idi çünki ben akvaryumda bitki yetiştiriyorum pek bilimsel yollardan değil ama kendi çapımda işte şu toprakla böyle oldu şu kumla böyle oldu diye eh musluk suyu ile Ph kontrolü nitrat ölçümü fosfat ölçümü derken sebze değil ama bitki yetiştiriyorum en güzel ortamda lavtaşı kırığı dediğimiz ortamda oluyor gözenekli (süngerimsi ) yapısı köklenmeyi tetikliyor

Bu arada yavaş yavaş proje şekillenmeye başladı 15-20 dönüm arası bir araziye 10 dn kapama badem geri kalanın bir kısmında 1-2 yıl deneme vede daha sonra topraksız tarım seracılık memlekette toprak çok ama millet betonlaşmaktan vede her türlü tarımın her toprakta yapılamamasından dolayı geleceği toprakraksız tarımda görüyorum. ama inanın amaç para filan kazanmak değil çünki bitkiler size en büyük ödülü veriyor bakarsanız ve de ilgilenirseniz meyve ihmalkarlık **** tembellik yaparsanız. büyümüyor ve bunu çok çabuk görüyorsunuz. Birde çevreyi bu yönde yetikleyebilir miyiz düz arazilerde değil kayaların üzerinde bile bu iş yapılabilir. üstelik diğer sulu tarım isteklerinden çok daha az su ile tahminim (okuduklarımdan anladığım kadarı ile)salma sulamanın 10/1 kadar su yeterli oluyor

Bu kararı almamda en büyük katkıyı sanıyorum enver bey (envor) sağlıyacak gibi görünüyor mesleği ve bir profesyonel olması hem de yeniliklere açık olması bir de nikinde Manisa yazması ben dikili de bu işi yapmayı düşünüyorum da bu kanıya ise geçen gün özelden bir soru sordum herhalde cevap vermez diyede kendi kendime teselli buluyordum. baktım sitede hiç aktif olmayan bir vatandaşa üşenmemiş çevap yazmış.
Arkadaşlar demek ki insanlık bazılarımızda hala var ve üşenmeden onlara cevap yazıyorlar öyleyse varım be dedim kendime.

nisan ayı başında projeme kontak açıp bazılarının kıs kıs güldüğü başla da bak ne olacak dediklerini tahmin edebiliyorum ama ben yine de varım ya.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 11:34   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Geçen gün özelden bir soru sordum herhalde cevap vermez diye de kendi kendime teselli buluyordum. Baktım sitede hiç aktif olmayan bir vatandaşa üşenmemiş cevap yazmış.
Arkadaşlar demek ki insanlık bazılarımızda hala var ve üşenmeden onlara cevap yazıyorlar
Yazınızın tümüne değil ama bir ayrıntısına cevap vermek istiyorum.

Alıntı:
Özel mesaj aracılığı ile cevap istemek, tüm üyeleri sorudan ve ona verilecek (başka kişilerin de işine yarayacak) cevaptan mahrum etmek demektir.
Üşenmemek, aktif olmayan bir üyeye cevap yazmak olumlu bir davranış gibi görünüyor. Cevaplayana bir şey diyemiyorum ama soru soranların yukarıdaki durumu düşünerek, sorularını genel alan yazmalarını tekrar hatırlatayım.

Kendinizi tanıtın bölümüne ilk mesajını yazan arkadaşlardan öğreniyoruz: "Altı aydır okuyorum, bir yıldır okuyorum çok yararlandım" Üyeler ikişer kişi, kendi aralarında özel mesajla bilgi paylaşımında bulunsa, bu kadar bilgi nasıl birikirdi?

Neyse, aramıza hoş geldiniz

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 11:48   #3
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Doğa yaşamak demektir,yaşama Hoşgeldiniz sn. tuncer.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 11:49   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Gaza gelmek deyince ürkerek okumaya başladım. Sandım ki başladınız ve hüsrana uğradınız.

Bu konuda çok büyük bir istek var insanlarda, sanıyorum merkezi bir yere bir büro açıp topraksız tarımda bütün bilmedikleriniz burada diye bir de tabela asılsa dolar taşar.

Saygılar kolay gelsin.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 14:51   #5
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Sayın Manila özelden mesajlaşmak benimde pek istediğim yöntem deyil ama sorduğum işlem pomza taşı kullanımı idi bu sitede pek kullanılan bir yöntem değil oysa ben akvaryumda bazik pomza taşını bitki yetiştirmekte kullanıyorum başka bir bilgi kirliliği yaratmama düşüncesi ile özel mesaj atmıştım üstelik topraksız tarımda perlite göre üstünlüklerinin olduğuna inanıyorum özelikle akvaryumda ama başka yoldan bulduğum

http://www.ariozorganik.com/

üreticinin sitesinde uygulamanın yapıldığı belirtilmiş. tabi pamza taşını üreten başka firmalarda var ama bu sitede kısa bir uygulama filmi (tanıtım filmi desek) daha iyi olacak galiba
Ama topraksız tarım pekte ucuza mal olmuyor gibi geliyor bana çünki yeni bir mecra fazla uygulama yok yan ürün ve ekipmanlar o nedenle pahalı hatta pahalı olmaması gereken ürünler bile rakipsiz olduklarından fahiş fiyatlara satılıyor örnek vermek gerekirse 25 kg bazik pomza taşı (lav kırığı) 25 TL gibi hatta daha da pahalı satanlar var bu rakamın 1/2 hatta 1/4 fiyata satılması gerekir ithal bir ürün değil ülkede bol olarak var kırma ve eleme haricinde işlem yapılmıyor ha bir de paketleme büyük miktarlarda alınınca bu benim yazdığım fiyatlara çekiliyor ama parakende bu mala ulaşamıyoruz ya da fiyatlar yukarıdaki gibi hatta kg nı 3TL ye bile bulmak mümkün

Eski 18-03-2009, 17:22   #6
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Sn. Omer tuncer bazik pomzanın o kadar pahalı olacağını sanmıyorum,belediyemiz yollara döküyor,enaz 3 tane dağımız bazik pomzayla kaplı ne işleten var ne bakan.

Eski 18-03-2009, 22:42   #7
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Sn. Derin bazik pomza zaten en fazla Kırşehir,Kayseri,nevşehir bölgesinde bol birde egede sanıyorum turgutlu da var volkanik bir kayaç oldugundan volkanik bölgelerin tümünde vardır.
(ülkede bol olarak var kırma ve eleme haricinde işlem yapılmıyor ha bir de paketleme büyük miktarlarda alınınca fiyat düşüyor)

Suyu içine çekip bırakmaması bir avantaj ve tüm köy yollarında ve bahçe yürüyüş yolu peysajlarında kullanılıyor.
Aslında ucuz olması gerekir. ama akvaryum malzemesi diye arayınca fiyatlar katlanıyor. Hele birde büyük şehirde iseniz balkonda çiçekcilik yapıp 20-30 kg gibi rakamlar ararsanız. yandınız.
örnek vereyim canlıbitki. com da 25 litre 49 TL

Eski 19-03-2009, 11:25   #8
Ağaç Dostu

derin's Avatar

İhtiyacınız olursa ben size 20 kg kadar gönderebilirim.Kargo ücreti ne kadar tutar onu bilemiyorum,Ankara yakın fazla tutmaz sanırım.

Eski 19-03-2009, 13:58   #9
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Teşekkür

Sayın Derin. İlginiz için çok teşekkürler. şu an ihtiyacım yok ama teklifini ilerdeki bir tarih için geçerli olduğunu, umuyorum. Bu günlerde başka bir iş için (ilk mesajda yazdım) meşgulüm ama çok tatlı bir şey benim için böyle bir teklifi yapman dahi her şeye bedel. Sağolasın ve hep mutlu olasın.

Eski 19-03-2009, 15:18   #10
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Sn. omer.tuncer maden yatakları hobi bahçemin çok yakınlarında ,geçerken alıp kargoya veremeycek kadar insanlığımız ölmedi.Hakkınız herzaman için saklıdır.Havaların güneşli olduğu zamanları seçin kuru olur, daha fazla göndermiş olurum.

Eski 05-02-2010, 11:39   #11
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Sonunda

Nihayet 1 yılda kafama göre tarlayı buldum ve aldım. Bergamada içinde su var ama elektrik şimdilik yok.

umduğumdan biraz pahalı oldu ama büyük bir yer 18500 m2 kadar

Resimlerini ve yapacaklarımı yapınca yaptıklarımı başka bir başlık altında yazmak istiyorum.

Sanırım buralardan kaçmak başlığının altına yazsam daha iyi olacak.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024