agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2009, 18:53   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Çatıda Topraksız Tarım

Merhaba,

sizlerin deyimiyle ben de bu hastalığa yakalandım 2 katlı müstakil bir evde oturuyoruz. yandaki ev de bizim için uygun sayılır şimdi topraksız tarım denemeleri yapmak için düşündüğüm yeri size biraz tanıtayım.

resimlerde arka bahçeyi görüyorsunuz pek ışık almaz ama topraklı tarım denemelerimizi yapmıştık aşağı yukarı 30 - 50 metrekare gibi birşey.
( resim sayısı izin vemrediği için 2. mesajda görebilirsiniz bahçemizi)

bunlar da bizim çatının resmi. evin metrekaresini düşününce yaklaşık 150 metrekare gibi birşey ki yandaki çatıyı da sayarsak bi o kadar da orada var yani toplamda 300 metrekare yerimiz mevcut
( 3. ve 4. mesajda da çatının resimleri var)

bunlara ek olarak bahçede kuyu suyumuz ve bu suyu 2. kattaki çatıya çıkaran motorumuz mevcut. resimlerde gördüğünüz atıl durumda ve iş görecek su depoları da mevcut. en alttaki resimde de topraklı tarım ile uğraşırken kullandığımız tohumların resmini ekledim.

yeni başlayanlar için topraksız tarım ve diğer konuları tekrar tekrar okumama rağmen kafama takılanları sormak ve yaptığım çalışmalar hakkında resimli bilgilendirme yapmak amacıyla kendime bu konuyu açtım.

Sayın envor ve Kudret Tezel başta olmak üzere tüm üyelerin gerekli yardımı yapacağına inanıyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen ardaca : 23-07-2009 saat 18:27
ardaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 18:57   #2
Ağaçsever

bunlar da bizim çatının resmi. evin metrekaresini düşününce yaklaşık 150 metrekare gibi birşey ki yandaki çatıyı da sayarsak bi o kadar da orada var yani toplamda 300 metrekare yerimiz mevcut

Eklenen Resimler

Düzenleyen ardaca : 23-07-2009 saat 18:31
Eski 15-07-2009, 18:58   #3
Ağaçsever

ilk 2 mesaja eklendi resimler.

Düzenleyen ardaca : 23-07-2009 saat 18:32
Eski 15-07-2009, 19:03   #4
Ağaçsever

ilk olarak sayın envor'un açtığı konudaki "Hidroponik (Durgun su kültürü)" denemeleri ile EC ve diğer konularda tecrübelenmek ve daha sonra çatıya sayın envor'un sahip olduğu gibi bir hobi serası yapmayı planlıyorum.

elimde ilk resimde belirttiğim tohumlar var fakat bulabilirsem hazır domates fidesi bulup onlar ile başlamak istiyorum. hava motoru ve EC harici şu an malzemelerim tamam.

saksı olarak 5 litrelik su şişeleri kullanacağım ve etrafını kargo paketleriyle ışık geçirmez hale getireceğim.

besin olarak envor veya Kudret Tezel ile iletişime geçmem lazım.

fide konusunda da İzmir'den yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa memnuniyetle kabul edebilirim. mümkün olursa da evde ilk resimdeki tohumlardan fide yetiştirmeyi planlıyorum.

o kadar araştırmadan sonra bir an önce başlayıp tecrübelerimi sizlerle paylaşmak isterim

Eski 15-07-2009, 19:28   #5
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Foruma hoşgeldin, bence çok şanslısın, terasın bu iş için oldukça geniş. Bu hastalık seni de bulduysa yapacağın çok şeyler olabilir. Resimleri görünce bir kaç sene önce çatı yaptırmayı düşündüğü terası serayla kapatak topraksız tarım yapan, çatının parasını 1 senede çıkartan bir beyin haberini hatırladım. Darısı senin başına, elimizden gelen yardımı yaparız.

akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 19:30   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Aramıza hoş geldiniz,sayın ardaca,gerçekten çok şanslısınız.300 metrekare bir çatı bulunmaz bir nimet. Bu nimeti topraksız tarım nimetiyle değerlendirmek te çok güzel bir fırsat. çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 20:23   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akya Mesajı Göster
Foruma hoşgeldin, bence çok şanslısın, terasın bu iş için oldukça geniş. Bu hastalık seni de bulduysa yapacağın çok şeyler olabilir. Resimleri görünce bir kaç sene önce çatı yaptırmayı düşündüğü terası serayla kapatak topraksız tarım yapan, çatının parasını 1 senede çıkartan bir beyin haberini hatırladım. Darısı senin başına, elimizden gelen yardımı yaparız.
o haberi ben de okumuştum. aslında benim bu terasın boş durmasına gönlüm el vermiyordu da topraklı tarım yapmayı bile düşündüm zamanında tabii dizayn grup ve bahsettiğiniz haberden sonra kısa bir araştırma süreci ardından bu muhteşem bilgi kaynağını buldum ve hastalığıma derman aramaya başladım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Aramıza hoş geldiniz,sayın ardaca,gerçekten çok şanslısınız.300 metrekare bir çatı bulunmaz bir nimet. Bu nimeti topraksız tarım nimetiyle değerlendirmek te çok güzel bir fırsat. çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
sizin mesajınız çok önemliydi aslında. malum EC temin edebileceğimiz iki değerli üyemizden birisiniz.
kısa vadede belirttiğim gibi durgun su ile başlayıp biraz tecrübe edinmek istiyorum. daha sonra da diğer hidroponik yöntemler ile envor beyin hobi serasına yaklaşmaya çalışacağım.

domates ile başlamayı düşünüyorum ama en büyük hayalim çilek ağaçlarım

ilk baştaki tecrübesizliğimi üzerimden atarsam biraz daha atılımcı olacağım diğer yöntemleri denemekte

Eski 16-07-2009, 13:13   #8
Ağaçsever

resimleri kim düzenlediyse teşekkür ediyorum kendisine

bugün fide arayışı için dışarıdaydım. tarih olarak geç kaldığımdan fide kalmamış ellerinde. ilk mesajımdaki tohumlardan fide yetiştirmeye çalışacağım ben de.

yolumun üstündeyken gıda çarşısına uğradım ve perlit sordum ama seralar ve ilçeler harici bulamazmışım. sanırım koçtaştan veya inciraltındaki seralardan temin edeceğim.

günün kaydadeğer tek görüşmesini Fırat Boru ege bölge bayiisi ile yaptım. boruları ne için kullanacağım konusunda anlatırken biraz ter döksem de kendisi çok yardımcı oldu sağolsun. bir fiyat listesi aldım ama scanner'ım taramamakta ısrarcı o yüzden fiyatları buraya yazacağım tarayabilene kadar.

tek fark bütün topraksız tarım ailesinin kullandığı boruları önermedi adam. pimaş diye geçen borulardan daha uygun fiyatlı toprakaltı borulardan önerdi ve fiyatları gerçekten diğerlerine göre uygun mu diye karşılaştırma yapmak istedim. siz değerli üyeler yardımcı olurlarsa sevinirim. nasıl bir boru olduğuna dair bir resim de ekliyorum kendi sitelerinden.

ek olarak %30 iskonto da yapacaklar. sanırım oradaki arkadaşı da zehirledim topraksız tarım ile

Alıntı:
bize önerdiği SN 4 Triplex DWP kanalizasyon borusu

150 mm 3,11 EUR/mt
200 mm 4,91 EUR/mt

(SN 8) 100 mm 2,58 EUR/mt

boru manşonu 100 mm (SN 8) 1,22 EUR/adet
boru manşonu 150 mm (SN 4) 1,59 EUR/adet
boru manşonu 200 mm (SN 4) 2,45 EUR/adet

boru contası 100 mm (SN 8) 0,22 EUR/adet
boru contası 150 mm (SN 4) 0,40 EUR/adet
boru contası 200 mm (SN 4) 0,78 EUR/adet

boru kapama başlığı 100 mm 1,22 EUR/adet
boru kapama başlığı 150 mm 2,66 EUR/adet
boru kapama başlığı 200 mm 4,87 EUR/adet

boru dirseği 45 derece
100 mm 4,13 EUR/adet
150 mm 6,12 EUR/adet
200 mm 11,25 EUR/adet

boru dirseği 90 derece
100 mm 6,20 EUR/adet
150 mm 7,07 EUR/adet
200 mm 12,70 EUR/adet

redüksiyon
150/100 12,30 EUR/adet
200/100 17,50 EUR/adet

Eklenen Resimler

Düzenleyen ardaca : 23-07-2009 saat 18:33
Eski 16-07-2009, 22:45   #9
Ağaçsever

Murat Altan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Selam,

Borunun siyah olması bana özellikle devirdayim olmayan anlarda borudaki suyun ısınmasının sorun olabileceğini düşündürdü.

Ustalar daha net yorum yapar tabii ki.

Sevgiler,

Murat Altan
Balçova / İzmir
1971 / 0rh+

Murat Altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 23:04   #10
Ağaç Dostu

Sevgili ardaca,150 lik borunun fiatını yazmışsınızda birimi bellideğil. Metresimi? boyumu. Boyu ise , kaç metre. 2. bir husus bu boru diğer PVS borulara göre daha ağır ve daha flexıbıl dır.İçindeki su ağırlığı dolayısıyla daha çok sarkma yapar problem olur diye düşünüyorum. Ve bir husus daha bu boruyu delmek diğerlerini delmek kadar kolay olmaz zannediyorum. Benim fikrim.

Eski 17-07-2009, 08:55   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili ardaca,150 lik borunun fiatını yazmışsınızda birimi bellideğil. Metresimi? boyumu. Boyu ise , kaç metre. 2. bir husus bu boru diğer PVS borulara göre daha ağır ve daha flexıbıl dır.İçindeki su ağırlığı dolayısıyla daha çok sarkma yapar problem olur diye düşünüyorum. Ve bir husus daha bu boruyu delmek diğerlerini delmek kadar kolay olmaz zannediyorum. Benim fikrim.
metresi verdiğim fiyatlar. EUR / mt olarak yazdığım için belirtmedim.

borular biraz daha ağır evet ama çok esnek değil. beni endişelendiren tırtıklı yapısı oldu açıkçası. delmek problem olur diye düşünüyordum ama oradaki arkadaş delinebileceğini sorun olmayacağını söyledi. ek olarak da boru 3-4 metrelik satılıyor isteğinize göre de kesebiliyorsunuz.

malzeme olarak polyetilen bir malzeme. diğer boruyla farkı bu.

renk siyah olduğu için ısınma yapabilir denilmiş. ihtimal olabilir ama borular biraz kalın olduğundan ben pek olası görmüyorum.

benim asıl karşılaştırmak istediğim fiyatlardı ama bu konuda bir kıyas yapamıyoruz henüz.

Eski 17-07-2009, 09:57   #12
Ağaçsever

akya's Avatar

siyah boru (SN 8) 100 mm 2,58 EUR/mt yaklaşıkmetresi 5 TL yapar. 100 lük PVC boruların metresi 3-4 TL.

Eski 17-07-2009, 11:27   #13
Ağaç Dostu

Çok özür dilerim dalgınlığıma gelmiş. mt yi görmemişim. Bayağı pahalı değilmi sizce.

Eski 17-07-2009, 11:35   #14
Ağaçsever

adamın bana söylediği "diğerlerinden daha ucuz"

madem ucuz o zaman forumda bir yazayım dedim ama görülüyor ki daha pahalı.

100 mm için belirttiği borudan yoktu (SN 4)
o yüzden SN 8 için verdim o fiyatı

Eski 17-07-2009, 15:57   #15
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
ben 100mm/6000mm için metresi 9 tl fiyatta buldum bizat fabrikadan kısaca borunun fiyatını kalite belirliyor.Borunun inceliği 1.8mm kadar iniyor ve biraz malzemede oynama yaparlarsa fiyat düşüyor onuda her fabrika yapmıyor fiyat 2 tl civarı oluyor.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 18:50   #16
Ağaçsever

myıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
paylaştığınız için çok teşekkürler....

myıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 14:38   #17
Ağaçsever

fide bulamadığım için ilk resimdeki tohumlardan 45 lik viyole diktim bakalım sonuç nasıl olacak

Eski 21-07-2009, 12:51   #18
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
İnşallah izmir şartlarında çabuk bir gelişim imkanı bulursunuz...
Birde sn envor'a sorsaydınız, belki elinde sistemden arta kalan fideleri vardır...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 11:39   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acarextt03 Mesajı Göster
İnşallah izmir şartlarında çabuk bir gelişim imkanı bulursunuz...
Birde sn envor'a sorsaydınız, belki elinde sistemden arta kalan fideleri vardır...
bugün viyollerden ilk domateslerim gözüktü şimdilik 6 tane sayabildim bakalım diğerleri de bu öncüleri takip edecek mi

valla elinde fide olanlar varsa alabilirim.

Eski 27-07-2009, 14:08   #20
Ağaçsever

45 lik viyolde 23 tanesi gözüktü %50 yi geçmenin mutluluğu içerisindeyim

torf kullandım ve her göze bir adet tohum koydum ama bazı gözlerden 2-3 tane çıktı. sebebi ne olabilir sizce?

Eski 27-07-2009, 15:38   #21
Ağaçsever

yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla şöyle bir şey düşündüm, sizlerden de fikir almak istedim.

alttaki resimde gördüğünüz yer iki bina arasındaki havalandırma boşluğu, fakat içeride balkon gibi bir bölüm var. genelde atıl durumdaki eşyaları koyuyoruz oraya. gördüğünüz gibi üstü de cam ile kaplı.

acaba diyorum domatesleri çatıya koyup, yağmur rüzgar ile mücadele etmelerine rıza mı göstereyim yoksa bu belirttiğim alana en azından kış mevsimi geçene kadar sistemi kurup daha sonra çatıda devam mı edeyim?

her ne kadar İzmir'de pek kış yaşanmasa da ayaz ve rüzgar açısından zorlayabilir domateslerimi bu şekilde hem yağmur ve rüzgardan, hem de soğuktan koruyabileceğim, günde en az 3-4 saat güneş gören bir bölümde başlasam nasıl olur sizce?

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2009, 17:13   #22
Ağaçsever

akya's Avatar

Yeterli yeri varsa ve güneş alıyorsa neden olmasın? Kışın yağmurla sürekli temas etmesi bitkileri hastalandıracaktır ancak şu aralar açığa diksen ekim başından kasım sonuna kadar hasat yapma şansın olabilirdi...

Eski 27-07-2009, 17:47   #23
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akya Mesajı Göster
Yeterli yeri varsa ve güneş alıyorsa neden olmasın? Kışın yağmurla sürekli temas etmesi bitkileri hastalandıracaktır ancak şu aralar açığa diksen ekim başından kasım sonuna kadar hasat yapma şansın olabilirdi...
açığa da ekebilirim tabii ama sistemi oraya kurayım diye düşünmüştüm.

çatıya diktiğimde yağmurdan ve rüzgardan koruyacak bir sistem düşünmem lazımdı. aklıma gösterdiğim alan geldi

fidelerin son durumu

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2009, 22:17   #24
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardaca Mesajı Göster
torf kullandım ve her göze bir adet tohum koydum ama bazı gözlerden 2-3 tane çıktı. sebebi ne olabilir sizce?
Demek ki, her göze bir tohum koymamışsınız, resimden gördüğüm kadarı ile, siz yeniden viollere tohum atın bence, ama bu sefer tam gün ışığı ile çimlensin ki, sağlıklı fideleriniz olsun, şimdiki fidelerinizle başlarsanız, maça 1-0 yenik başlayacaksınız, bilesiniz

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 22:47   #25
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Demek ki, her göze bir tohum koymamışsınız, resimden gördüğüm kadarı ile, siz yeniden viollere tohum atın bence, ama bu sefer tam gün ışığı ile çimlensin ki, sağlıklı fideleriniz olsun, şimdiki fidelerinizle başlarsanız, maça 1-0 yenik başlayacaksınız, bilesiniz
yorumlarınız için teşekkürler.

her viyole tohum attım aslında ama (çünkü 45 tohum ayırmıştım ve sonunda yetti tohumlar ) nedense bazıları çıkmadı veya çok zayıf çıktı

çimlendirirken de loş ve nemli bir ortam demişlerdi. o yüzden direk güneş ışığına çıkarmadım hiç. demek ilk golü yedik başlayamadan

fideyi de kendin yetiştirince zorluk 2 katına çıkıyormuş demek

Eski 27-07-2009, 23:01   #26
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Tohum çimlendirmede ilk, nemli,sıcak ve karanlık ortam aranılan en ideal ortamdır, lakin fideler çıkmaya başladığında güneş ışığı ile terbiye edilirse, çok sağlıklı fide elde edersiniz, ışık yetersizse ise, resimde görüldüğü gibi, fideler ışığa ulaşmak için mücadele veriyor ve ince belli, uzun boylu dalyan olup çıkıyor

Eski 27-07-2009, 23:31   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Tohum çimlendirmede ilk, nemli,sıcak ve karanlık ortam aranılan en ideal ortamdır, lakin fideler çıkmaya başladığında güneş ışığı ile terbiye edilirse, çok sağlıklı fide elde edersiniz, ışık yetersizse ise, resimde görüldüğü gibi, fideler ışığa ulaşmak için mücadele veriyor ve ince belli, uzun boylu dalyan olup çıkıyor
ehehe, evet o mücadelelerine ben de şahit oldum

güneşe koymayı düşündüm hatta bugün de birkaç gündür 40 derece civarı seyrediyor İzmir'de sıcaklık, çekindim açıkçası

Eski 27-07-2009, 23:38   #28
Ağaçsever

nasıl bir tesadüf ise artık mesajlarınıza tam 30 dakika sonra cevap vermişim

Eski 28-07-2009, 21:17   #29
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
dün konuda yorumda bulunduğunuz üzere viyolü direk güneş ışığına çıkardım ama fidelerin hepsi kelimenin tam anlamıyla serildi torfun üstüne. torf kurudukça suluyorum ama çok sağlıklı gözükmediler gözüme.

acaba erken mi oldu fideleri çıkarmak?
Şimdiki fidelerinizden bahsetmemiştim, yeni dikeceğin fidelerden bahsetmiştim, ama anlatamamışım demek ki. Özür

Yeni ekeceğin tohumları, nemli, sıcak bir ortamda çatlattıktan sonra(çimlendiğinde), çok iyi güneş alan bir ortamda, torfu kurutmadan fidelerinizi büyütmeye devan edeceksiniz, iyi güneş alan fideler güneşi görmek için hızlıca büyümeye, boyunu uzatmaya ihtiyaç duymayacağı için, güzel sağlıklı fideleriniz olacaktır.

Eski 29-07-2009, 02:00   #30
Ağaçsever

tüh, yanlış anlaşılma olmuş

sanırım fide bulsam biraz daha kolay olacak her şey

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024