agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2009, 22:38   #1
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Cherry turp denemesi

Bu turpu çok seviyorum. Daha önce toprakta balkonda yetiştirmeye çalıştım ama sadece yaprak hasat edebildim Şimdi perlitte deneyeceğim. Amacım, otomatik sulama düzeneği olmadan, günde bir veya iki-üç günde bir besin eriyiği vererek hasat elde etmek.

Elimdeki tek besin Kudret Bey'in domates için hazırladığı "Kutsal Su". Bakalım olacak mı?

Tohumları perlitin üzerine serpiştirdim, üstünü 0.5 cm perlitle kapattım ve nemlendirdim. Çimlenmesini bekliyorum.

Eklenen Resimler

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 08:26   #2
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Bol hasatlar dileriz...

livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 14:29   #3
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Teşekkürler ...

Eski 11-10-2009, 22:19   #4
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Filizlenmeye başladılar ve bugün ilk besinlerini yediler: EC=1.2 ms/cm
Yavaş yavaş besin değerini yükselteceğim.

Eklenen Resimler

Eski 01-11-2009, 09:52   #5
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
sayın rençberdede bende toprakta yetiştirmek için 15 gün önce diktim yaprakları çok çabuk gelişti şu anda 20 santim civarındalar dün ilk defa aralarına baktım ve fark ettim ki arada sadece bazıları top şeklinde kök yapıyor coğunluk sadece uzun kırmızı ince köklere sahip.acaba çok mu sık attım tohumları diye içinden bir kaç tanesini şaşırttım, gerçi tutacaklarını pek sanmıyorum ama genede denedim.aklıma acaba bazıları erkek ,dişi gibi türlerimi var diye geçti .pek fazla bir bilgiye sahip değilim .ben bunları terasta günde 5 saat güneş ve asla bitmeyen rüzgarlı bir ortamda tutuyorum . birçok bitkinin aksine onlar rüzgardan hiç etkilenmişe benzemiyor.toprak olarakta iyice ayıklanmış bahçe toprağı ve torf u % 50 50 karıştırarak kullandım .bende bu küçük turupları çok severek tüketiyorum.bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 20:45   #6
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Sayın Şehnaz,

Bu konuda benim de bir bilgim yok. İlkbaharda ben de saksıda toprağa ekmiştim, kökler top olmadı. Sıcaklara denk gelmiştir diye bu sefer sonbaharda ektim, yine olmayacak gibi gözüküyor. Ama şimdiki turpları perlite ektim ve Kudret Bey'in domateslerim için hazırladığı besini veriyorum. Bu büyük bir ihtimalle turp için doğru olmayan bir besin. Ben ya tutarsa diye deniyorum.

Eski 01-11-2009, 21:40   #7
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

anladığım kadarıyla sizde topraksız tarım yapıyorsunuz .merak ettiğim bir konu var ,bitkilerin sıvısını değiştirdiğinizde çıkan eski sıvıyı herhangi başka bitkilerde kullanabiliyormusunuz yoksa bu cıkan sıvı başka bitkilere zararlı olabiliyormu ?üye olduğumdan beri sürekli bu konuyla karşılaşıyorum ,ve çok ilgimi çekiyor .sanırım yeteri kadar bilgi ve gerekli altyapıdan sonra bende küçük bir dememe ile marul yetiştirmek istiyorum .bakalım sizin turplarınızdan nasıl bir sonuç çıkacak .belkide marul ve turp ile başalarım .ilginize çok teşşekkürler .

Eski 01-11-2009, 22:14   #8
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bende bu başlığa bu sabahtan beridir görüp duruyorum da hatırlatmak istediğim bir şey var okuyanlar ve bu başlığı takip edenler yanlış anlamasın diye:

Turp fındık turbu, çeşit chery belle şeklinde ifadelendirilmeliydi. Hani ukalalık yaptığım sanılmasın ama okuyanlarında bizim kırk yıllık fındık turbunu çarşıda pazarda cherry turbu diye aramasınlar.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 21:07   #9
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehnaz Mesajı Göster
anladığım kadarıyla sizde topraksız tarım yapıyorsunuz .merak ettiğim bir konu var ,bitkilerin sıvısını değiştirdiğinizde çıkan eski sıvıyı herhangi başka bitkilerde kullanabiliyormusunuz yoksa bu cıkan sıvı başka bitkilere zararlı olabiliyormu ?üye olduğumdan beri sürekli bu konuyla karşılaşıyorum ,ve çok ilgimi çekiyor .sanırım yeteri kadar bilgi ve gerekli altyapıdan sonra bende küçük bir dememe ile marul yetiştirmek istiyorum .bakalım sizin turplarınızdan nasıl bir sonuç çıkacak .belkide marul ve turp ile başalarım .ilginize çok teşşekkürler .

Çıkan eski sıvıyı tuvalete döküyorum Çünkü kullanabileceğim başka bir yer yok. Bahçem olsaydı oradaki bitkilere dökerdim, faydası olur, zararı olmaz (eğer eski su çok asitli veya tuzlu değilse). Anlaşılıyor ki T1T2 (topraksız tarım virüsünün bilimsel adı ) size de bulaşmak üzere. Şimdiden geçmiş olsun, forumda marul yetiştirme ile ilgili bir çok bilgi var. Benim turplar size kılavuz olmasın, ben onları yanlış besinle besliyorum ve köklerinin top olması için ne yapılmasını gerektiğini bilmiyorum.
Selamlar

Eski 03-11-2009, 21:12   #10
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Bende bu başlığa bu sabahtan beridir görüp duruyorum da hatırlatmak istediğim bir şey var okuyanlar ve bu başlığı takip edenler yanlış anlamasın diye:

Turp fındık turbu, çeşit chery belle şeklinde ifadelendirilmeliydi. Hani ukalalık yaptığım sanılmasın ama okuyanlarında bizim kırk yıllık fındık turbunu çarşıda pazarda cherry turbu diye aramasınlar.

Haklısınız Selahattin Bey, bu kırk yıllıktan da eski fındık turbu, konu başlığını değiştireyim dedim ama beceremedim. Bu turpların köklerinin top olması için ne yapmak gerekir?

Eski 03-11-2009, 21:54   #11
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Turpların köklerinin yuvarlak olmasını kastediyorsunuz sanırım. Endişe etmeyiniz topraksız kültür yapıyorsunuz doğru besini verirseniz (bu konuda Kudret Tezel veya Envor ile görüşmelisiniz) onların genetiğinde onun top şeklinde olması yazılıdır istesenizde istemesenizde minik yuvarlak toplar şeklinde olacaktır tabi tohum aynen resimdeki çeşitse. Genellikle şekil bozukluğu köklerin yetişme ortamındaki taş, çakıl gibi sert nesnelere denk gelmesinden ve köklerin nesnenin etrafından dolanmasından kaynaklanır, kaldı ki siz perlitte yetiştiriyorsunuz endişe edecek bir durum olacağını sanmıyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 21:57   #12
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

evet hatta eşim de hastalanmak üzere çilek ağaçlarını görünce dayanamadı ;ben bunu yaparım diye direkt bana göre zor olanı seçti.ben daha ziyade bir kaç adet durgun suda marul ile başlamak niyetindeyim.bizim şimdilik kullanmadığımız ama önümzdeki zamanlarda yeşertmeyi düşündüğümüz küçük bir bahçemiz var şayet eğer bu artık sıvılar zarar verici olmassa bahçemizde kullanabiliriz diye düşündük. bakalım zaman ne gösterecek.ilginize çok teşşekkürler

Eski 04-11-2009, 12:36   #13
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Sayın şehnaz, öncelikle T1T2 virüsü kaptığınız için sizi ve eşinizi tebrik ederim Son derece keyifli bir hastalık ve en iyi yanı da hiç bir zaman tedavi edilememesi Çalışmalarınızda başarılar.

Eski besin suyunu diğer bitkilerinize, özellikle de odunsu bitkilerinize gönül rahatlığı ile dökebilirsiniz. Zira sade su yerine içinde az da olsa besin elementleri olan su vermiş olacaksınız. Zararı değil yararı olur.

Durgun suda marul yetiştirmeyi düşünüyorsanız, forumdaki arkadaşların çalışmalarını izleyin. Fikir verecektir. İnternetten daha farklı sistemler de bulabiirsiniz.

Düzenleyen malbman : 04-11-2009 saat 12:37 Neden: Düzeltme
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 22:41   #14
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Olmadı

Hem yaprakları iyi gelişmedi hem de kökleri yuvarlak olmadı. Bulundukları balkon doğrudan güneş görmüyor, herhalde o da etken oldu. Güvercinler de çok taciz ettiler. Demek ki bu şartlarla fındık turpu olmuyormuş

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2009, 08:52   #15
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Sayın rencberdede hemen pes etmeyin. Yaptığımız yanlışlar doğruyu bulmamıza yardımcı oluyor unutmayın.

Sulama sıklığınız neydi. Belki biraz ayarlama gerekebilir.
Dikim kabınızda drenaj delikleri var mı?
Dikim kabı derinliği ne kadar?
Günlük ortalama ne kadar gümeş görüyor?

Son olarak bence turplar çok sık. Toprakta fındık turp yetiştirirken üçlü tohum ekimi yaparız ve dikim arası 20 cm mesafe bırakırız. Bir de öyle deneyin derim.

Sonuçta turp tohumdan hasata 1 ayda ulaşan bir bitki kaybedecek bişeyiniz olmaz.

Tohumun güvenilirliği çok önemli bazen paket içlerinden bile vaad edilen özellikte tohumlar çıkmayabiliyor. Şu tarih itibariyle yazlık bir tohum kullanmayın. Bence bu turplara inat daha fazla sayıda tohumla üretime yeniden başlayın.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 14:05   #16
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Sulamayı ılık havalarda hergün, serin havalarda 2-3 günde bir elle yaptım. Benim amacım bu turpların tıpkı topraklı tarımda olduğu gibi, ara sıra suluyarak olup olmayacağını görmekti. Olmuyormuş, daha ciddi olmak gerekiyormuş.

Dikim kabında drenaj vardı ama kap biraz alçaktı (17-18 cm). Doğrudan hiç güneş görmüyorlardı ama bulundukları yer aydınlıktı. Bu bitkinin pek güneşe düşkün olmadığını düşünmüştüm, sanırım yanılmışım.

Bir kaç kök söküp marul ve tere ile birlikte durgun suya koydum. 24 saat flüoresan ışık veriyorum. Bakalım burada ne olacak?

Tohumdan da şüpheleniyorum. Bu ikinci denemem (daha önce, ilkbaharda, topraklı ve derin bir saksıda denemiştim) ve hiçbirinin kırmızı köklerinde en ufak bir toplaşma olmadı.

Eski 13-11-2009, 14:42   #17
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Dökme olarak satılan tohumlarda ve malesef bazen paket tohumlarda böyle sorunlar yaşanabiliyor. Büyük toprak alanlarda da böyle sorunlar oluyor ama tohum sayısı çok olduğu için arada çıkan çubuk şeklinde turp oluşumlarını ayıklayabiliyorsunuz.

17-18 cm derinlik yeterli aslında. Asıl sorun güneş ışığı ve besin yetersizliği sanırım. Bakalım durgun sudakiler nasıl gelişecekler. Bizi haberdar ederseniz seviniriz.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2009, 18:19   #18
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Durgun sudakilerin birinin kırmızı kökü tombullaşmaya başladı. Umut var ama bitkiler yaşlandı, fide olmaktan çıktı. Tekrar tohumdan başlamak en iyi fikri verecek.

Biraz daha göze görünür olduğunda tombullaşan kökleri resimleyeceğim.

Eski 26-11-2009, 01:41   #19
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Kabahat tohumda değil, bendeymiş. Durgun suda kökler tombullaştı ama çatladı.

Yeni tohumlar ektim. Bunları, domates ve marul tohumları ile beraber, Kudret Bey'in hazırladığı yeni sistem besin eriyikleri ile deneyeceğim. Burada asıl amaç yeni besin sistemini denemek olacağı için, ayrı bir konu başlığı açacağım.

İyi bayramlar

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024