agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2009, 11:59   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2009
Patates solusyonu
EC = 2.3

A ve B solusyonlarının renkleri Domates ten daha koyu oldu.

Eklenen Resimler

hobi61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 12:37   #32
Ağaçsever

Bu arada Patates yapraklarına beyaz sinek gelmiş.Balkonda 3 tane topraklı saksıda domatesim vardı.Beyaz sinekler ordan geldi sanıyorum.

Domateslerdeki beyaz sinek için forumda okuduğum "Arap sabunu, kekik,alkol karışımı" kullandım .15 gündür onlarda beyaz sinek yok.

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2009, 12:53   #33
Ağaçsever

şimdi Patatese gelen sinek sayısı az olduğundan Sarı Tuzak yöntemi yeterli görüyorum.Bu tuzağı kendim yapıyorum .

-Sarı Temizlik Bezi (Hazır yer temizlik bezi,yapışkanı iyi emiyor )
-Kurumayan yapışkan (Fare yapışkanı günlerce kurumuyor, zehirsizdir )

Aslında balkonda sinek olmasada bundan bulundurmakta fayda var.hem ge gel diyor.hemde geleni affetmiyor.

Başka ayrıntılar için buraya bakabilirsiniz

Eklenen Resimler

Düzenleyen malina : 15-06-2009 saat 12:06 Neden: not eklendi
Eski 14-06-2009, 13:20   #34
Ağaçsever

Patates fidanlarında ,(artık fidan dememek lazım heralde) yana doğru yatma eğilimi var. yaprak ve köklerde bir sorun görülmüyor.

Acaba patates için bu içgüdüsel bir hareket mi.Toprakta iken bu şekilde yana yatarak gövdesini toprağa değdirmek mi istiyor.

Çünkü toprakta bitki çapalamayla yani bövdesini toprak doldurduğumuzda, gövdeden yeni kökler çıkıyor.hatta patates yumrularının çoğu burdan çıkan köklerde oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2009, 13:31   #35
Ağaçsever

yan yatmasına sabredemedim, sağdaki fidanı yukardan sarkan ipe astım.

Ama yanlış mı yapıyorum diye düşünüyorum.askıya almadan önce yapraklar daha geniş alana yayılmıştı,daha seyrek görünüyorlardı.bitki bunu belkide bilerek yapıyordu fotosentez için yanlara yatıp daha geniş alanmı kazanmak istiyordu.

patatesi çok iyi tanımıyorum her bitkinin kendine has özellikleri var.

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2009, 10:04   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Patates kitini nasıl hazırlayabiliriz?

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 11:30   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın hobi61 çalişmalar iyi gidiyor gibi ,en azından buradan öyle görülüyor. bitki sonderece sağlıklı gelişiyor.
Bir de patateslerin su içinde kalan kısımlarını, kökleri, yumruları görüntülemek mümkünmü. Ellerinize sağlık.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 18:40   #38
Ağaçsever

15.06.2009
Fidanlara EC si 2.3 olan Patates solusyonunu verdikten bir gün sonra;

Fidanın tepesindeki yaprak sapları aşağı kıvrıldı, yapraklar ve saplar odun gibi sertleşti.

Bu görüntü ile fideler 5 günlükken gene karşılaşmıştım.anlaşılan Patates fidanı çok büyümüşte olsa yüksek konsanrasyonu sevmiyor.

şimdi yeniden EC=1.7 yapıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2009, 18:46   #39
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Yumruları bende merak ettim onuda çekermisiniz , normal toprağın yapacağı baskı olmadığı için yumrular daha hızlı gelişeceği kanatindeyim,en çokta yoğun suyun yapacağı etkiyi merak ediyorum.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 18:57   #40
Ağaçsever

16.06.2009 19:00

Fidanların tepesi düzeldi.sertlik kayboldu.yapraklar gevşedi.

Merakımdan sürekli straforu kaldırıp altına bakıyorum Yumrular ne zaman çıkacak diye.Kökler arasında yumruya benzer birşey göremedim hala.

Straforun kenarlarındanda çok ışık sızıyor köklere, belkide bundandır köklerden yukarıya doğru sanki sürgün veriyor gibi.

Fidanın Boyu dünden buğüne bir günde 10 Cm den fazla uzadı.dün hiç görmediğim bir de çiçek tomurcuğu açtı.

Bu Patatesten bahçede toprağada ekmiştim. onların yaşı bu fidanla aynı ama boyu bundan çok kısa ve onların çiçekleride çok önce açtı.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 16:58   #41
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesecik Mesajı Göster
Patates kitini nasıl hazırlayabiliriz?

sayın nesecik, Patates kitini Kudret bey hazırladı ve gönderdi.

Besin Kiti hazırlamayı düşünüyorsan Kudret beyin forumdaki yazılarını okuyabilirsiniz.

Besin kiti hazırlamak çok zor,zahmetli,ince hesap gerektiren,ayrıca hazır Besin kitlrine göre çok da maliyetli olabilir.tavsiyem satış konu başlığı altındaki yazıları okuyarak oradan temin etmen.

Eski 21-06-2009, 17:16   #42
Ağaçsever

Kudret bey , pompadan su getiren hortumun içinde kahverengi bir renk birikti, aynı renk B stok çözeltisinde de var. stok çözeltisini çalkalayınca dağılıp kayboluyor.

Bu arada yaptığım bir hatayıda belirteyim A ve B stok çözeltilerinden final çözelti hazırlarken A stok çözeltisinden aldığım 50 cc lik şişeyi dalgınlıkla B stok çözeltisine karıştırdım. bunun etkisi olabilirmi bilmiyorum. renk bu hale 4 gün sonra geldi.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 17:21   #43
Ağaçsever

patatesin su üstünde kalan kısmı canavar gibi, balkondan taşacak.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 17:28   #44
Ağaçsever

su altında kalan kısmında ise ses var görüntü yok.
Köklere ışık sızan yerleri kapattım karanlıkta kalan sürgünlerin uzaması durdu.karanlıkta kalan alttaki birkaç küçük yaprak çürüdü.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 20:44   #45
Ağaç Dostu

Sayın hobi61, A ve B stokları birbirleriyle karıştırmamak lazım, çok konsantre oldukları için çökme yapabilirler,renk değiştirebilirler.

Stok eriyik şişeleri çokmu işik alıyor acaba Hortumun renk değiştirmesi yosun (alg ) oluşumundandır. Hortumuda ışıktan korumak lazım. En iyisi siyak poliüretan hava hortumları kullanmak ama bulunabilirse.

İçine A karışmış olan B stoğunu iyice çalkalıyarak kullanmanızı tavsiye ederim aksi takdirde fosfor ve kalsiyum dengeleri bozulabilir.Nihayi besin eriyiğinide iyiçe karıştırarak B stoğundan gelen çöküntüyü eritmek lazım.

Merakla patatesin yumrularını bekliyorum. Hadi biran önce çıkartın şunlarıda meraktan kurtulalım. Kolaygelsin.

Eski 22-06-2009, 00:57   #46
Ağaçsever

stok eriyik şişeleri odanın içinde açıkta duruyor .Bunları karanlık biryere **** poşete koymamıştım.Nihayi besin tankı içi nibeten karanlık(mavi bidon) , tankın içindeki besin sürekli hareket halinde olduğundan heralde içinde çökelti yok .

ah keşke o yumrular çıksa herkese göstermek için can atıyorum.çiçek açtıktan sonra yumrular olacak diye biliyorum.iki tane küçük çiçek tomurcuğu açtı ama henüz büyümedi.

yumru yok ama kökler artmaya bitki büyümeye devam ediyor.Bahçede toprağa diktiğim patateslerin boyunun iki katına çıktı nerdeyse.Boyunun uzaması durmayacakmı acaba boyu uzarken yumru veririmi.

Eski 22-06-2009, 01:16   #47
Ağaçsever

Besin tankındaki eriyik azalmış EC yi enson 1.7 yapmıştım. Şimdi 1.9 olmuş .Bitki mineralleri kullanınca EC nin düşmesi gerekmezmiydi.Yoksa kullanımdan çok buharlaşmamı oluyor.

Minimum yasası, devreye girmiş olabilirmi tükenmiş bir mineral olabilirmi ,veya bir mineralin aşırı birikimi olmuşsa bunu anlayabilirmiyiz.

Tank 40 litre 16 haziranda hazırlanmış.

Eski 22-06-2009, 03:12   #48
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Sıcaklık farkından değişme olmuştur malum havalar ısınıyor.
Ec ve Ph Değerlerini ölçerken su sıcaklık değeride ölçülmeli ve dikkate alınmalı.
25 C 1.4 olan EC 24C 'de 1.3 olur. 20C 1.2 su bekledikçe ısınmıştır.
+Suyun buharlaşmasından da kaynaklanabilir.

Düzenleyen Delimus : 22-06-2009 saat 06:16
Eski 30-06-2009, 01:07   #49
Ağaçsever

sn delimus ; ısı konusunda saırım haklısınız.

Eski 30-06-2009, 10:39   #50
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Yumrular oldu mu ? Foto bekliyoruz dört gözle.

Edindiğim bilgilere göre Sıcaklık Ec değerini Ph'a göre daha fazla etkilemekte.
Bu yüzden gün sıcaklık ortalamaları ve sudaki sıcaklık farkları gözlenmeli EC Min. Max. Değerlerine uygun olarak yani sıcaklık değişimi gerekli Ec değerin min. değerin altına düşmemeli max. Değerin üzerine çıkmayacak şekilde oluşturulmalı.
Bu yüzden hergün aynı saatte alınan Ec değeri sağlıklı veri olmamakta.Günlük sıcaklık değişimlerinin Ec değerine etkisi dikkate alınmalı.

Eski 06-07-2009, 19:19   #51
Ağaçsever

[QUOTE=Delimus;454463]Yumrular oldu mu ? Foto bekliyoruz dört gözle.

Patatesler çiçek açtı ama altta hala yumurta yok, nasıl iştir anlamadım.Kökler artmaya devam ediyor, boyu uzuyor.Ama icraat yok. Bahçede toprakta aynı yaştaki patateslerin sökülme zamanı geldi onların diplerinde yumru da var.

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2009, 20:23   #52
Ağaç Dostu

Sayın hobi61 gerçekten enteresan bir durum.su üstünün bukadar sağlıklı olupta su altında yumru olmaması. Fotoğraflarda yoğun bir kök saçağı görünüyor. Görünen bu kök saçağının içini kontrol ettinizmi. Acaba bu saçağın içinde saklanmış olabilirmi.Uzak bir ihtimal, mutlaka kontrol etmişsinizdir ama yinede aklıma geleni söyliyeyim dedim.

Eski 10-07-2009, 16:25   #53
Ağaçsever

aşağıdaki linkte patates yumrusu ile ilgili bir yazı var.

http://www.gencziraat.com/Tarla-Bitk...es-Tarimi.html

BESİN İSTEĞİ VE GÜBRELEME:

Patates çiftlik gübresinden çok hoşlanır.Dekara 1,5-2,0 ton çiftlik gübresi verilmelidir.Üreticilerin toprak analizi yaptırarak bunun neticesine göre gübre kullanmaları en iyi yoldur.Toprak analizi yaptırılmamış ise saf madde olarak dekara 14-16 kg azot,8-10 kg fosfor,8-10 kg potasyum verilebilir.

Azot Gübrelemesi;Patates bitkisinin azotlu gübreye olan ihtiyacı oldukça fazladır.Kumsal topraklarda yetiştiği için fazla miktarda sulama gerektirdiğinden önemli miktarda azot yıkanması olmaktadır.Fazla azot vejetatif gelişmeyi teşvik eder,yumru oluşumunu geciktirir.Bunu önlemek için,azotlu gübrelerin en az iki defada verilmesi önerilmektedir.Verilecek gübrenin ½ si dikimle ,1/2 si ise boğaz doldurma sırasında verilmelidir.Çok kumsal topraklarda azotlu gübre yağmurlama suyuna karıştırılarak çok defada verilmelidir.Dikimle beraber kullanılacak azotlu gübre,kompoze olarak P ve K ile birlikte (15.15.15 ) veya Amonyum Sülfat olarak tek başına verilmelidir.Üst gübre olarak ise Azot,Amonyum Nitrat veya Üre şeklinde uygulanmalıdır.Sulamanın çok sayıda yapıldığı kumsal topraklarda ise,üst gübre olarak Amonyum Sülfat önerilmelidir.

Fosfor Gübrelemesi;500 kg yumru verimi için,1 kg saf P2O5 in bitkiler tarafından kaldırılmaktadır,toprak yapısına bağlı olarak toprakta tutunma payları da hesaba dahil edilmelidir.Hesaplanan fosforlu gübrenin tamamı dikimden önce veya dikim sırasında verilmelidir.Fosforlu gübrede Kompoze olarak(20.20.0, - 15.15.15, veya 18-46-0 ) veya Triple süper fosfat şeklinde uygulanmalıdır.Fosforlu gübreler;erken devrede gelişmeyi ve yumru oluşumunu teşvik eder,yumru sayısını ve hastalıklara dayanmayı arttırır.

Potasyum Gübrelemesi;Potasyumlu gübrelerin tamamı dikimden önce veya dikim sırasında verilmelidir.Genellikle 15.15.15. şeklinde kompoze veya Potasyum sülfat gübresi de kullanılmaktadır.Potasyum;yumruda kuru madde birikimi ve depolanmaya dayanıklılığı arttırır,yumruda kabuk oluşumunu teşvik eder, yumruda istenmeyen enzimlerin oluşumunu engeller,yumru et dokusunun sıkı yapılı olmasını sağlar.

Eski 10-07-2009, 23:30   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
NFT patates denemelerimin fotoğrafları

Eklenen Resimler

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 22:00   #55
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Çok güzeller beklediğim resim buydu
Tartes Sistemde kullandığınız çatı oluğu kaçlık ?

Eski 12-07-2009, 22:51   #56
Ağaç Dostu

160 x 70 mm

Eski 14-07-2009, 16:45   #57
Ağaçsever

sayın Tartes, gerçekten çok güzel resimlerinide bizimle paylaşmışsın.Resimde gördüğüm kadarıyla patateslerin çiçek açmadan yumru vermiş .Boylarıda çok uzun değil kökleri de.şaşırdım doğrusu.

Biraz açıklarmısın,

Bitki besini olarak ne kullanıyorsun,
sera içinde direk güneş ışığı almıyormu,
ortam sıcaklığı nasıl,
Ph-EC ne durumda,
solusyona havalandırma yapıyormusun,
motor süreklimi peryodikmi çalışıyor,
NFT tekniğinde patates yetiştirmeyi daha öncede dendedinizmi **** biryerde gördünüzmü,
Niçin Dugun su değilde NFT tercih ettiniz,Yumrular büyürse 16x7 cmlik alana sığacakmı?

Eski 17-07-2009, 22:38   #58
Ağaç Dostu

sanıyorum 7 yıl önceydi. açıkçası çok fazla hatırlamıyorum.
sera içerisinde direk ışık alıyordu.
besin havalandırılıyordu
pompa devamlı çalışıyordu
Büyük sistemler kurduğunuzda NFT sistemi durgun su kültürüne göre daha avantajlı
Amaç tohumluk patates yumrusu yetiştirmek olduğu için yumrular fazla büyütülmeden toplandı. Ama büyüsede fazla problem olacağını sanmıyorum.
Daha büyük yumrulu bir bitki resmi:

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2009, 18:37   #59
Ağaçsever

27.7.2009
Bitki yaşlanıyor ,yapraklar kurumaya başladı

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2009, 18:41   #60
Ağaçsever

3.8.2009
Malesef köklerde yumru yok, Bu deneyi bitirmeye karar verdim.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024