agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2009, 22:56   #1
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Topraksız Tarım'da yapmaya çalıştıklarım

Agaclar.net sitesinde "Topraksız Tarım" başlığını görünce çok sevinmiştim.

Evimin üzerinde şu anda kullanılmayan yaklaşık 100 m²'lik terasıma kurarım bir Topraksız Tarım sistemi, sebzelerimi yetiştirir, yoruldukça da otururum güneş şemsiyesinin altına, bir yandan sebzelerimin ardından denizi seyrederken bir yandan da meyve suyumu (arpa veya üzüm suyu) içerim diye düşünmüştüm.

İş bu kadar basit değilmiş. İkide birde çıkamazmışım terasa. Bahçenin toprağı, terasın tozu evin içine taşınırmış. Topraksız Tarım'da birşeyler yetiştirebileceğim nereden belli imiş, boşuna evi kirletemezmişlim...

İçişleri Bakanımız böyle söylediler.

Ben bu hallere düşecek adam mıydım? Ne yapayım ki emekli olup "köşe yastığı" durumuna düştükten sonra İçişleri Bakanı'nın talepleri talimat şekline dönüştü veya bana öyle geliyor. Fazla alıngan mı oldum ne?

Yapılacak iş rüştümü ispat etmek, yani Topraksız Tarım'da birşeyler yetiştirmek ve terasa yerleşebilmek için icazet almak.

Bahçenin sebze yetiştirmek için ayrılmış köşesinde bulunan büyük kaktüs ağacının altı sanırım bu iş için müsait. Kaktüs ağacının toprak yüzeyine yakın yoğun kökleri dolayısıyla zaten buradaki sebzeler iyi gelişemiyor. Yeteri kadar güneş görüyor ve rüzgar da almıyor. Geri kalan bölümlerde de topraklı tarıma devam.

Topraksız Tarım zor iş. Hele açıkta yapmak, yağmur nedeniyle daha da zor.

Eeee bir yerden başlamak lazım. Malzeme alımıyla başlayalım.

6 adet 25x30x70 cm ebadında plastik saksı, 8 adet 4x6 cm abadında kavak ağacından kesilmiş kereste, cocopit+perlit, yeteri kadar besin eriyiği, bir adet akvaryum su filtresi, bir adet akvaryum hava pompası ve su taşı, EC ve PH ölçer vs...

Başarısız olunduğu takdirde alınan malzemeler işe yaramalı.

Saksılar verandaya konabilir, alt yapıyı oluşturan ahşap aksam ileride BBQ'de kömürleri tutuşturmak için birkaç yıllık ihtiyacımızı karşılayabilir, cocopit+perlit bahçe toprağının havalanması ve su tutması için bahçe toprağına karıştırılabilir ve saygıdeğer Kudret Tezel'in besin eriyikleri nasıl olsa bahçedeki diğer bitkiler için kullanılabilir.

Elde kalıyor su motoru, hava pompası, EC ve PH ölçer. Alırım bir akvaryum orada kullanırım.

Devamı yarın....

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 23:21   #2
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Sistemi hazırlarken zaman zaman ara verdiğim için resimlerdeki tarihleri de silmedim. Malum emekliyim. Emekliye emekliye ilerliyebiliyorum.

50 litrelik bir kaba 45 litre su koyarak, 1.2 EC olacak şekilde Kalsiyum Nitrat ilave ederek cocopit'i bu su içerisinde 24 saat beklettim.

Bu arada yeğenimin oğlu sevgili Kuzey de cocopit'i karıştırmamda bana yardımcı oldu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 16:10 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
Eski 22-05-2009, 00:03   #3
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Kalsiyum Nitratlı suda 24 saat beklemiş olan cocopit'i temiz su ile yıkamak üzere bahçe eleğinin üzerine aldıktan sonra yeni bir su hazırlayarak ikinci cocopit'i koydum ve sistemi kurmaya başladım.

Sistem kurulduktan sonra saksılara %80 cocopit, %20 perlit karışımını koydum ve sisteme yerleştirdim.

Sistemin önünde görünen mavi kap besin eriyiğinin konulacağı kap.

2 adet domates ve 10 adet biber fidesini 2 saatte 15 dakika damlama yöntemi ile besleyeceğim. Drenaj yok. Fidelerin 2 saatte harcadıkları besin eriyiğine bakacağım ve damlama hızını ona göre ayarlayacağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 16:39 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
Eski 22-05-2009, 00:31   #4
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Bu aşamada fikrini sorduğum hocamız, üstadımız sayın Envor'dan fırça yedim. "Drenaj olmadan yapamazsın. Bitkileri ya besinsiz bırakır ya da fazla besin içinde boğarsın" dedi.

Hemen 6x10 cm PVC köşeli yağmur oluğu iniş borusu alarak ortasından ikiye ayırdım ve bu oluklara damlayacak şekilde saksıların altına delikler açtım. Besin deposunu da olukların altına gelecek şekilde toprağa gömdüm.

Sağolasın Envor hocam. Böylelikle besin deposu saksıların altında toprak içinde olduğu için güneş altında kalmaktan kurtuldu ve ısınma sorunu yaşamıyorum.

Önce 2 adet domates 10 adet biber fidesini diktim. Damlama sistemi için boruları yerleştirdim. Sistem gayet güzel çalışmaya başladı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 16:54 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
Eski 22-05-2009, 00:52   #5
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Hocalarımız "amatör aç gözlü olur" diye ne kadar doğru söylemişler. Özellikle biber fideleri henüz küçük oldukları için aralarına soğanı diksem nasıl olur diye düşündüm ve bir sürü arpacık soğan diktim, hatta hızımı alamadım kenarlara da küçük kırmızı turp tohumları sokuşturdum. Birkaç günde çimlendiler.

Domates ve biberler, daha önce toprağa diktiklerimle yarışıyorlar. Bakalım bu yarışı hangisi kazanacak.

Fideleri 1.80-2.20 EC, 6-6.5 PH aralığında, sabah 07.00-19.00 arası 2 saatte 15 dakika beslemeye çalışıyorum. Geceleri istirahat ediyorlar.

Topraktakilere üvey evlat muamelesi yaptığımın farkındayım, ne yapayım içimden öyle geliyor. Topraksıza daha bir ihtimam gösteriyorum, el bebek gül bebek misali. Domatesin birinde misket büyüklüğünde 2 adet domates var. Gelişip kıpkırmızı olduğu günleri de göreceğiz inşallah.

Sistemin kenarlarını ve üstte boş olan kısımları, ağaç tomruklarından kereste çıkartılırken kesilen ve üzerinde ağaç kabuklarının bulunduğu (özellikle çam) kenar tabir edilen tahtalarla kapatıp görünüşünü güzelleştirmek istiyorum ama sonra.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 17:23 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
Eski 22-05-2009, 09:37   #6
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Sistem çok güzel görünüyor..
Zaten ne kadar az detay o kadar az problem.
Sorunsuz çalışma.. Fakat domates fideleriniz aldığınızda bu kadar büyükmüydü...
Maşallah meyveye yatmışlar...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 16:01   #7
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Envor'dan fırça yedim. .
Ne zaman

Sevgili harbi toprağım, sayın Sarıcanla birlikte, adımı çıkardınız doksana, inmez bundan sonra seksene.

Yok olmayacak böyle, geleceğim yanınıza

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 19:42   #8
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Teşekkürler sayın Acarextt03,

Üzerinde 2 adet meyve olan domates'i 14 Nisan'da ziraatçıdan satın aldığımda çok küçük, 8-10 cm cıvarında idi.

Fideyi önce perlit'e dikmiş ve besin eriyiğini el ile vermiştim. 10 gün kadar sonra durgun su ortamına alıp orada beslemiştim. Zavallı elimden çok çekmişti. 20-25 gün ölmemek için mücadele etmiş, 4-5 yaprağı limon sarısına dönmüş olmasına rağmen çiçek açmıştı.

Sistemi hazırlayıp 8 Mayıs'ta yerini değiştirdiğimde huzura ve sağlığına kavuştu. Sararan yaprakları yeşile dönüştü ve 5'li çiçekten 3'ünü dökmesine karşın 2 adedi meyveye durdu.

Eski 22-05-2009, 19:57   #9
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Muhakkak beklerim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Ne zaman

Sevgili harbi toprağım, sayın Sarıcanla birlikte, adımı çıkardınız doksana, inmez bundan sonra seksene.

Sevgili envor hocam,

Telefonda en tabii halinizle, yumuşak bir tonla da olsa "drenajsız olmaz" ikazınız benim için tatlı bir fırça sayılır. İyi de oldu. Besin eriyik deposu ilk saksının altına toprak içine kondu, güneşten korunuyor.

Muhakkak beklerim. Sizi Çeşmealtı'nda ağırlamaktan mutluluk duyarım.

Eski 25-05-2009, 14:14   #10
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Ne zaman

AL İŞTE YİNE YAPTIN YAPACAĞINI... FIRÇALAMAK YETMEDİ BİRDE GÖZDAĞI.
HERKES DİKKAT ETSİN BU ADAMA.

Eski 25-05-2009, 21:36   #11
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Gelecek olursa başta Sarıcan olmak üzere herkese özelden haber iletirim

Eski 26-05-2009, 16:57   #12
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Envor karıncayı bile incitemez. İçiniz rahat olsun Sn. İndomie. Gelirsem, bende ancak o güzel bahçede bir bardak çayınızı içmek için gelirim.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 21:18   #13
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Biliyorum sayın Sarıcan, ne de olsa sayın envor benim toprağım.
Umarım ziyaretime gelir.
Sizleri de beklerim, Çeşmealtı'nın güzelliklerini görmeniz için.

Eski 26-05-2009, 21:39   #14
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Son gelişmeler ve ilk hasat

Biber fideleri küçük diye aralarına arpacık soğanı dikmiştim. Çok çabuk geliştiler. Bugün ilk hasadımı yaptım ve de hatalı davrandığımı anladım. Soğanlar çok güzel gelişmişlerdi, çok da lezzetli idiler ancak kökleri bütün cocopit'i sarmışlar, zorla sökebildim, sökerken de köklerinin çoğu koptu. Soğan kökleri cocopit'i işgal etmişler, domates ve biberlere yer bırakmamışlar. Besinin de çoğunu yutmuşlar anlaşılan.

Bugün burası tenha. Hafta sonu misafirlerimiz ve komşularımız gelirler. Soğanların hepsini toplayıp herkese dağıtır, havamı da atarım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 17:12 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
Eski 27-05-2009, 10:47   #15
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Benim soğanlarım o kadar büyümediler.. Daha fisil oldukları için 1-2-3 dal yaptılar... şimdilik ufaklıklar hafif tatlı yeşil soğan veriyorlar...

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2009, 19:56   #16
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Ben toprakta da taze soğan yetiştirmeye çalışıyordum sayın Acarextt03, maalesef topraksızdakiler kadar canlı olmuyorlardı. Topraksızda 10 günde hasat edecek duruma geldiler.

Daha da büyücekler ancak biber ve domateslerin arasında olmuyor. Biraz ondan, biraz bundan olunca sorun yaratıyor. Pazar günü hepsini toplayacağım ve ayrı bir ortamda yine topraksızda soğan yetiştirmeye çalışacağım. Zira dediğim gibi arpacık soğanları 10 günde yenecek duruma gelebiliyorlar.

Eski 01-06-2009, 00:19   #17
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Soğan Güzeli

Topraksızda bulunan 2 adet domates, 10 adet biber fidesinin aralarına 15 gün önce diktiğim soğanlar büyüdükçe domates ve biberleri rahatsız etmeğe başladılar. Bugün hepsini topladık. Domatesler de biberler de bu davetsiz misafirler gidince rahata kavuştular.

Sevgili yeğenim soğanları toplamamda bana yardımcı oldu ve konu mankenliği yaptı.

Not: Bekarlar boşuna heveslenmesinler zira yeğenim evlidir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 17:34 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
Eski 01-06-2009, 00:55   #18
Ağaçsever

Murat Altan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
tebrikler

Sayın indomie,

ellerinize ve emeğinize sağlık. bu hastalığa yani yakalanan biri olarak imrenerek ve ibretle izledim mesajlarınızı.

son dört gün içinde forumun bu bölümünü sabahlara kadar taradım. sonra teşhis kesinleştiğinde kurtuluş olmadığını anlayıp, çivi çiviyi söker diye çıktım malzeme topladım.

şimdi besin eriyiklerinin gelmesini bekliyorum.

uygun olduğunuz bir gün sizi ziyeret edip sohbet etmek isterim.

Murat Altan
1971 İzmir / Balçova
0 Rh+

Murat Altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 07:42   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerineze sağlık sayın indomie, ne güzel soğanları büyütüp yemişsiniz bile. Nasıl?.
Hastalık felan ama güzel diğilmi . Sıra domateslerde. Bol hasadlar dilerim kolay gelsin.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 07:46   #20
Ağaç Dostu

Sevgili ozen, heyecanınız anlıyorum ,haklısınız ama maalesef besin kitlerinizi 3-4 gün sonra yollıyabileceğim. Bu arada rica etsekte sizde kurmuş olduğunuz sistemi anlatsanız ,resimleseniz, görsek bakalım neler yaptınız.

Eski 01-06-2009, 09:41   #21
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Sayın Tezel,

Başlığı açtığımdan beri sizden herhangi bir eleştiri gelmeyince bayağı üzülmüş, kurduğum sistemin eleştirilecek değerde olmadığını düşünmeye başlamıştım.

Başta siz ve sayın envor olmak üzere bütün Topraksız Tarım'a gönül verenlere teşekkürler.

Taze soğanı çok seviyorum, hemen her yemekle birlikte bir-iki taze soğan yerim. Kolestrolu düşürdüğü söylenir. Topraksızda yetişmiş taze soğanların lezzetini aldıktan sonra toprakta yetişen taze soğanları sanırım yiyemiyeceğim.

Domateslerim de gayet iyi. Gerçi sayın envor'un domates salkımları gibi değil (ne onlar öyle mısır koçanı gibi) ama benimkiler de 5'i 6'sı bir salkımda büyümeğe başladılar. Bıraksam benim domateslerim de öyle salkım gibi olacaklar ama ben 5-6 domatesten sonrasını koparıyorum.

Herkesin gönlünce ürün alması dileğiyle.

Eski 01-06-2009, 09:46   #22
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Teşekkürler sayın özen,

Her zaman evimin bahçesindeyim. Ziyaretinizden memnuniyet duyarım. Cep telefonumu özelden gönderiyorum.

Eski 01-06-2009, 09:51   #23
Ağaç Dostu

Sayın indomie görülen köy kılavuz istemez derler . Baştan belli idi zaten sizin çalışmalaranızın neticesi.Yapmış olduğunuz yağmur suyu ve besin eriyiği karışımının EC değerlerini gösteren tabloda ki özen ve hassasiyetinizi unutmuş değili.Hazırlamış olduğunuz sisteminde çok başarılı olacağından emindim. O halde geriye geriye birtek şey kalıyor, ürünleri görüp alkışlamak. Ellerinize sağlık. Kolaygelsin.

Eski 01-06-2009, 09:54   #24
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Teşekkürler sayın Tezel hocamız

Eski 01-06-2009, 14:25   #25
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Alıntı:
topraksızda bulunan 2 adet domates, 10 adet biber fidesinin aralarına 15 gün önce diktiğim soğanlar büyüdükçe domates ve biberleri rahatsız etmeğe başladılar. Bugün hepsini topladık. Domatesler de biberler de bu davetsiz misafirler gidince rahata kavuştular.

Sevgili yeğenim soğanları toplamamda bana yardımcı oldu ve konu mankenliği yaptı.

Not: [ı]bekarlar boşuna heveslenmesinler zira yeğenim evlidir.[/ı] :d
gerçekten ben aramızda bekar olduğunu hiç sanmıyorum...
Nedense " herkes yaşını başını almış evlilik harici bir ilişki içinde bitki böcüklerle uğraşan kendi halinde insanlarız" gibi bir düşüncem var...

ekizilaslan beğendi.
Eski 01-06-2009, 14:45   #26
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Katılıyorum, 32 yaşındayım, evli, 2,5 yaşında bir kız çocuk ve balkonumdaki 2 durinta salkım domates, 5 adet cherry kiraz domates , 2 adet sivri, 1 adet dolmalık biber babasıyım...

ekizilaslan beğendi.
akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 16:16   #27
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Sayın Acarextt03,
Sayın Akya,

İkinize de katılıyorum.

Çiçekler dururken domates-biber ile neden uğraşsın bekarlar.

Eski 01-06-2009, 18:07   #28
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Alıntı:
sayın acarextt03,
sayın akya,

ikinize de katılıyorum.

çiçekler dururken domates-biber ile neden uğraşsın bekarlar. :d :d :d
bu iyiydi...

akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 19:42   #29
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Alıntı:
Sayın Acarextt03,
Sayın Akya,

İkinize de katılıyorum.

Çiçekler dururken domates-biber ile neden uğraşsın bekarlar.
Bilemiyorum o kadar emin konuşmamak lazım

ekizilaslan beğendi.
ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 22:18   #30
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Bir aylık gelişmeler

Son resimleri tam bir ay önce yüklemişim.
Bugün yeni resimler çektim.
Sanırım emekler boşa gitmiyor.
Bir aylık gelişmeleri hep birlikte izleyelim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 17:49 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024