agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2009, 12:14   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2009
İşyerimin terasında ilk topraksız tarım denemem

Sevgili forum kullanıcıları uzun süredir forumun topraksız tarım ile ilgili bölümünü inceliyorum. Bende sezsiz sedasız bu işe giriştim ve gerekli malzemeleri edindim 6 gün önce sistemimi kurdum ve 4 sırık domates 1 patlıcan 1 salatalık 2 biber fidemide diktim sizlerle fotoğraflarıda paylaşmak istedim. Malzeme için yardımcı olan sayın Tezel' e teşekkür ederim yorumlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

omoguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 12:17   #2
Yeni Üye

Fotoların devamı

Bunlarda diğer fotolar

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2009, 12:23   #3
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
Sulamayı damlama mı yapıyorsun? Suyu nasıl sisteme pompalıyorsun?

Kolay gelsin.

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 12:26   #4
Yeni Üye

Sayın Çelebi
Sulamayı siyah kaplı fotolarda gözüken 60 litrelik çöp tenekesinden akvaryum pompasıyla su basıp siyah sulama borusuna takılmış mustuklarda damlama ile yapıyorum.

Eski 20-05-2009, 15:08   #5
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Bence yurtiçini dene.. Jıbutide iyi sonuç vermiş...
Bilirsin ptt kargo iyi çalışmıyor. Hep geç kalıyorlar...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 15:26   #6
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Sayın omoguz, sisteminiz çok güzel.

Poşetleri değiştirecekseniz bence MNG Kargo en iyisi.
Ne de olsa uçak ile...

Poşetlerin altında drenaj için kullandığınız aparat nedir? PTT'ye ait özel bir aparat mıdır? Piyasada bulunuyor mu? Ebadı nedir?

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 17:46   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
İşte bukadar sayın omoguz. Mesele biryerden başlamak.Sisteminiz gerçekten çok pratikçok güzel. Ellerinize sağlık. Şimdi büyüsün bitkiler gelsin domatesler biberler.Hayırlı olsun kolaygelsin.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 15:47   #8
Yeni Üye

Herkese çok teşekkür ederim yeni fotoğraflarıda ekleyeceğim.

Eski 21-05-2009, 15:53   #9
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın omoguz elinize sağlık. Yalnız bu bitkileri tepeye bir yerlere bağlamanız gerekiyor. Bunun önlemini de almışsınızdır umarım. Zira topraksız tarımın en temel prensiplerinden bir tanesi, bitkinin kendi kendine yapması gereken (ayakta durmaya çabalama, besin arama, gerekli besinleri toplama gibi) faaliyetleri bitki adına yapıp, ondan sadece verim vermesini istemektir.

Bağlamazsanız bitkileriniz enerjilerinin bir bölümünü ayakta durmaya harcayarak verimden düşebilir.

Düzenleyen malbman : 21-05-2009 saat 15:54 Neden: Ekleme
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 16:38   #10
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
sayın omoguz elinize sağlık. Yalnız bu bitkileri tepeye bir yerlere bağlamanız gerekiyor. Bunun önlemini de almışsınızdır umarım. Zira topraksız tarımın en temel prensiplerinden bir tanesi, bitkinin kendi kendine yapması gereken (ayakta durmaya çabalama, besin arama, gerekli besinleri toplama gibi) faaliyetleri bitki adına yapıp, ondan sadece verim vermesini istemektir.

Bağlamazsanız bitkileriniz enerjilerinin bir bölümünü ayakta durmaya harcayarak verimden düşebilir.
bak bunu da ben şimdi öğreniyorum. Hemen yeniçerilerimi destekleyeyim... Akşam ilk işim bu olsun. Inşallah...

Eski 22-05-2009, 09:29   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın omoguz elinize sağlık. Yalnız bu bitkileri tepeye bir yerlere bağlamanız gerekiyor. Bunun önlemini de almışsınızdır umarım. Zira topraksız tarımın en temel prensiplerinden bir tanesi, bitkinin kendi kendine yapması gereken (ayakta durmaya çabalama, besin arama, gerekli besinleri toplama gibi) faaliyetleri bitki adına yapıp, ondan sadece verim vermesini istemektir.

Sevgili Malbman evet fidelerimi dediğiniz gibi asacağım şimdilik boyları ufak diye atladım. Ama ilk işim bu, tavsiyeniz için teşekkür ederim. Çok acemi bir topraksız tarım sevdalısı olarak herkesin tavsiyelerini bekliyorum.

Eski 22-05-2009, 09:32   #12
Yeni Üye

Arkadaşlar biraz önce EC değerlerini kontrol etmeye gittim ve birde ne göreyim fidelerimin 7 si çiçek vermeye hazırlanıyor. Miniminnacık başlarını göstermişler çok şaşırdım ve sevindim. Sadece 7 gün oldu daha. EC miktarı suda çok hızlı düşüyor neredeyse hergün ekleme yapıyorum.Bu normal değilmi en yakın zamanda fotoğrafda kayacağım. Çok mutluyum...

Düzenleyen omoguz : 22-05-2009 saat 11:03
Eski 29-05-2009, 18:12   #13
Yeni Üye

Merhabalar bugün yeni fotoğrafları koyuyorum. Baya büyüdüler çok mutlularmış gibime geliyor birde brokoli ve marul fideleri ekledim onlarda tuttu. Fideleri iple bağladım bakın bakalım beğenecekmisiniz.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2009, 18:14   #14
Yeni Üye

Devam

Sondakide babam

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2009, 18:33   #15
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili omoguz, böyle bir yardımcın varken sırtın yere gelmez. Bitkileri iyi bağlamışsın. Uzadıkça sardırırmayı unutma. Zira domat başına buyruk bir bitki. Sardırmazsan alıp başını gidip, boşlukta süzülüyor

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 19:22   #16
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Kuzzi
Süpersin
Geliyoruz meyveleri yemeye Alper'le
Aşırı ısınmaya dikkat

Oguz

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 20:15   #17
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omoguz Mesajı Göster
bakın bakalım beğenecekmisiniz.
Valla ben çok beğendim Ellerinize sağlık.

Aslında forumdaki diğer topraksız tarım delilerinin yaptığı işleride çok beğeniyorum O küçücük balkonlarda uygun olmayan şartlarda, yapmaya çalıştıkları işleri gördükçe " Ayağa kalkıp alkışlayasım geliyor".

Yine(İçinden), "Bak envor kafa buluyor" diyen arkadaşlar olabilir bu yazdıklarımı okuyunca, ama kesinlikle böyle bir şey yok. Gerçekten, amatörce bu işle uğraşan, başarılı olan veya bir sonraki denemede başarılı olacak tüm arkadaşlarımı canı gönülden tebrik ediyorum. Süpersiniz

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 21:20   #18
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
"Beni sizzzz delirttinizzz!..." Ondan sonrada karşımıza geçip dalganı geç. Biz balkonlar da debelenirken sen Antalya' larda sefa sür.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 21:27   #19
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
"Beni sizzzz delirttinizzz!..." Ondan sonrada karşımıza geçip dalganı geç. Biz balkonlar da debelenirken sen Antalya' larda sefa sür.
Aman sayın Sarıcan ne yaptınız Şimdi sizin mesajınız yüzünden sayın Acarextt03'den yine fırça yiyeceğim

amaninnnn

Eski 30-05-2009, 21:35   #20
Ağaç Dostu

Aman sarıcan kendine gel. Yazık, çoluğun çocuğun var geride. Hem ne olmuş, tarım topraklıda yapılır. koyverme kendini, şimdi girer balkona dağıtırsın hepsini. Hem ne malum onların yaptığı. bak hepsi kargo torbasında . Belliki envor yollamış. üzme kendini. Sen bize lazımsın.

Eski 30-05-2009, 21:40   #21
Ağaç Dostu

Aman arkadaşlar yavaş konuşun duymasın. Sarcan ın üstüne bukadar gitmeyim. Bi delilik yapar atar bolkondan hepsini , üzülürüz sonra . Vijdan azabı çekeriz.Tedavisi yok , hastalandı bikere.

Eski 30-05-2009, 22:12   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
5 cm boyundaki bir marul fidesinin benim ufacık balkonda 3 günde 15 cm olabilmesini hayretle gözledim. Marul için yaptığım pazar hesapları bana hiç ekonomik gelmemişti tekrar gözden geçireceğim. Perlit torf karışımında milim milim büyüyen marullar akansuya alınca anormal hızlı büyüyorlar. Mekan aynı, besinli su kaynağı aynı.

Marulda işi kaptık gibi ama domateste hala debeleniyoruz.

Envorun rüzgar felaketedinden çıkan domates fidesindeki hayata tutunma isteğini gördükce şaşkınlığım daha da artıyor. Bu kadar aykırı şartlarda hala inatla ve harika kokusuyla gelişimini sürdüren bu fideye çok büyük hayranlığım var. Açık kasa bir araçla 4 seyahat geçirdi her seyahatte yapraklarında 1 gr su kalmadı, bazı haftaları besinsiz su ile geçirdi. Güneşi istediğinin belki onda biri. Tek kökten 12bin meyve veren hidroponica domatesinin yakın akrabası olmalı . . .

Bu site yaratıcı bir akla çok fazla hayal gücü sağlıyor.

Balkondaki çileklerin borusuna %15 lik bir eğim vermek meyve bağlamalarını sağladı. Perlit saksısını ortadan değilde kenardan çok noktadan sulamak çok iyi netice verdi.

Balkonda biber domates ve çilek için komple bir sistem yapmayı planladım ama hala yapamadım. Yazı kaçırmadan yaparım inşallah. Kışa da suni ışık denemelerine girişirim belki.

Saygılar hepinize.

İmza: Topraksız tarımın deli öğretmeni.

Not : Bir sürü daha deli yetiştiriyorum.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 01:46   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2009
sn, omoğuz çok pratik az yer kaplayan bir sistem kurmuşsunuz.su pompasını ne kadar aralıklarla çalıştırıyorsunuz.filitre kullanıyormusunuz ?

hobi61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 17:36   #24
Yeni Üye

Sn hobi61 teşekkür ederim. Sn envor'un bir yazısında okuduğum için güneş doğmadan 2 saat önce başlayıp batmasından 2 saat öncesine kadar saatte 15 dakika çalışıyor. Filtre kullanmıyorum.

Eski 02-06-2009, 22:28   #25
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Sn hobi61 teşekkür ederim. Sn envor'un bir yazısında okuduğum için güneş doğmadan 2 saat önce başlayıp batmasından 2 saat öncesine kadar saatte 15 dakika çalışıyor. Filtre kullanmıyorum.
Bu yazımı link verirmisiniz? Böyle yazmamış olmalıyım.

Eski 03-06-2009, 11:56   #26
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
aman sayın sarıcan ne yaptınız şimdi sizin mesajınız yüzünden sayın acarextt03'den yine fırça yiyeceğim

amaninnnn
Ama bazen hakediyorsun...
Bu kadar çalışmanın ardından birde satış bölümünde EC satışını sıkıntıya sokuyorsun...
Ne yani illa ziyaret mi edelim seranı kardeşim...
Biz kıskanmıyoruz ama Sarıcan 'a üzülüyorum...
Domatı asma gibi boylanıp gitmiş...

Eski 03-06-2009, 18:03   #27
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Bu yazımı link verirmisiniz? Böyle yazmamış olmalıyım.
Sayın Envor baya aradım ama nerde okuduğumu bulamadım ama defterimede not almışım şu şekilde "sabah ilk su 80cc olmalı güneş batmadan 1-2 saat önce sulamayı kesmeli saat başı 100cc su verilmeli

Eski 03-06-2009, 18:07   #28
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobi61 Mesajı Göster
sn, omoğuz çok pratik az yer kaplayan bir sistem kurmuşsunuz.su pompasını ne kadar aralıklarla çalıştırıyorsunuz.filitre kullanıyormusunuz ?
Sn hobi61 filtre konusunu bugün anladım bir kaç musluğum tıkanmış hemen su motorunun ağzına sünger soktum şimdi kontrol edeceğim bakalım işe yarayacakmı.

Eski 03-06-2009, 22:02   #29
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Sayın Envor baya aradım ama nerde okuduğumu bulamadım ama defterimede not almışım şu şekilde "sabah ilk su 80cc olmalı güneş batmadan 1-2 saat önce sulamayı kesmeli saat başı 100cc su verilmeli
Bunu yazdım, doğrusu bu.

Alıntı:
güneş doğmadan 2 saat önce başlayıp batmasından 2 saat öncesine kadar saatte 15 dakika çalışıyor.
Bunu yazmadım, doğru bir ifade değil Yazmadığım için bende şaşırdım

Eski 12-06-2009, 16:48   #30
Yeni Üye

Yeni Fotolar geldi

Merhaba Herkese tekrar
Yeni Fotoğrafları ekliyorum. Sebzelerim kendilerini gösterdi artık büyüyolar. Tecrubeli arkadaşlar bu dönemde ne yapmam gerektiğini yazarsa çok mutlu olurum

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024