agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2009, 16:20   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2007
erosm / topraksız tarım sistemi

Merhaba;
Bilgilerini, deneyimlerini paylaşanlara teşekkür ederim. Ben de bu forumu ve başka birkaç kaynağı okuyarak bir sistem yapmaya karar verdim. Dün gece kendime 1 hafta süre tanımıştım. Bugün gidip plastik borularla ilgili bilgi toplayacaktım ki sabah aniden "zihni sinir" bir proje ile uyandım.
Malzemeler:
-Şeffaf plastik bir kutu
-Su damacanası
-Akvaryum su pompası (benimki bu sistem için çok fazla 2000l/sa)
-Akvaryum hava pompası
-Akvaryum hava taşı
-Hortum
Gereçler: Havya (plastiği delmek için), sıcak silikon (montaj ve sızdırmazlık için)

Önce kutunun içine havataşını sıcak silikonla yapıştırdım. Pompanın yerini belirleyip vantuzları ile tutturdum. Hortumları kesip devirdaim sistemini kurdum. Kutudaki su popma ile damacanaya basılıyor. Damacana hava-su geçirmez kapalı sistem olarak kuruldu. Su damacanada birikiyor, yandan bağladığım hortumun seviyesine gelince kutuya akmaya başlıyor. Sistem tamamen su ile dolana kadar su ekledim. Bazı yanlışlar yaptığımı yaparken de farkettim ama devam ettim. Çok sorun çıkartacak hatalar değil diye düşündüm. Damacanayı eklememin nedeni, su kapasitesini artırmak, böylece su değişim aralıklarını uzatmaktı. Şu an sistem çalışıyor. Hava pompasına bağlı havataşı sürekli olarak suyu havalandırıyor. Kapağını kesip fideleri yerleştireceğim anı bekliyorum. Şimdilik sistemi rahat inceleyebilmek için şeffaf yaptım. Daha sonra boyamayı düşünüyorum.

Pembe domates (kendim), şeri domates (köyden geldi), biber, kırmızı uzun biber fidelerim var.
Şu an besin maddelerim elimde yok. Onları araştırıp alacağım. O konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Sizce bunla denemeye değer mi?

Name:  IMG_6439.jpg
Views: 2848
Size:  36.7 KB
Name:  IMG_6444.jpg
Views: 2817
Size:  43.9 KB
Name:  IMG_6445.jpg
Views: 2987
Size:  48.1 KB
Name:  IMG_6447.jpg
Views: 3493
Size:  42.0 KB
Name:  IMG_6451.jpg
Views: 2808
Size:  55.6 KB

erosm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 17:13   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Küçük ama işe yarar görünüyor

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 10:43   #3
Yeni Üye

Mesajımın yeni bir başlık olarak taşınmasına sevindim. Ben de yanlış yere yazdığımın farkındaydım. Ne yapsam da bu yanlışı düzeltsem diye düşünüyordum.

Kurduğum sistem hala boş. Besin eriğiyini ve fidelerini bekliyor. Eğer başarılı olursam, sistemdeki kutudan bir kaç tanesini birbirine bağlamayı düşünüyorum. Pompa 2 metreye kadar su basabilecek güçte. Eski bir akvarist olarak elimdeki 100x50x50'lik akvaryumu da bir şekilde kullanmak istyorum. Örneğin; onu yarısına kadar su doldurarak, üzerine yüzen straforlardaki fideleri yerleştirebilirim. Alttan hava taşı havalandırma işlemini yaparken, dış filtre de devirdaim işini yapabilir. Ama bu sistemde ancak çilek, marul, roka, tere gibi uzamayan bitkiler olabilir. Ayrıca ışığın yetersiz durumlarında akvaryumun Grolux ışığı da işe yarar diye düşünüyorum.

Eski 18-05-2009, 10:53   #4
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Sistemine çok fazla fide entegre etmemelisin.. Buralarda biri daha bir kapta 2 domates yetiştirmeye çalışıyordu. Kabın küçüklüğü daha sonra çok problem yarattı. Biraz bakınayım kimindi diye...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 11:03   #5
Yeni Üye

Benim kap 30gx50ux25y. Yaklaşık 30 litre sıvı alıyor. 19 litre de su damacanası ile toplam 50 litre sıvı olacak. Buna 2 ya da 3 fide düşünüyorum. 2 domates 1 biber ya da 1 domates 2 biber. Tabi besin eriyiği de biber ve domates için uygun muydu bakacağım.

Eski 20-05-2009, 19:49   #6
Yeni Üye

Bugün Kudret beyden aldığım besin eriyiği geldi. Yarın da EC metre ve pH ölçen kağıtlar (eskiden turnusol kağıdı derdik) gelecek.
Yarın, kaldığım yerden devam.

Eski 20-05-2009, 21:01   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Haydi hayırlısı sayın erosm, başarılar dilerim. Kolaygelsin.

Düzenleyen Kudret Tezel : 04-06-2009 saat 21:58 Neden: Yazı hatası
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 21:06   #8
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Akvaryum için düşünüyorsan bugün yaptığımız sistemi inceleyebilirsin.
Kürşad - Okul Projesi - Akan Su Kültürü
Bir iki de tavsiye etmek istiyorum. Kapalı sistem bir eriyik var ise ki sistemine eksildikçe stok çözeltiden ekleyecek donanıma sahip değilsin. Üzülmene gerek yok şu an bu forumda açık sistem yapabilecek kişi bir elin parmaklarını geçmez.
O zaman en ekonomik olarak yapacağın iş minimum miktarda eriyik hazırlamaktır. Kudret beyin eriyiğini 5 kerede bitireceksin bu da 15 günden 75 gün eder. Eğer kabı daha alçak yapıp damacanayı da ortadan kaldırırsan eriyik miktarın azalacaktır. Eğer ki nft yapacaksan bu sefer de kabın çözelti seviyesini sabit tutmak için ikinci bir kaba ihtiyacın var.
Sistemin 15 günde kaybedeceği sıvıyı bir denemede hesaplayıp ona göre ikinci bir kap kurabilirsin.
Kısaca az detay az problem.
Name:  ---.jpg
Views: 3840
Size:  54.1 KB
Şekildeki gibi 24 saat akıp kök çevresini sarıyorsa NFT, Katı ortam içinden sürekli akıyorsa"bizimki gibi" akan su, zaman saati koyup su tutan bir agregat ile yapıyorsan da durgun su kültürü olur. Önce hangini yapacağına karar vermelisin. Elektrik kesintisi var ise akan suyu es geç derim ben. Bizim sistemin kötü yanı bu, bitkilerde ani ölüm olabilir.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 14:49   #9
Yeni Üye

Teşekkürler Sn. Kürşad. Sizin sistemi de inceledim. Onunla ilgili yorumları sayfasına yazacağım.
Dün Kudret beyden gelen eriyikleri sisteme karıştırdım. 50 litre su olduğuna göre 0,5 litre A, 0,5 litre B besin eriyiğinden kattım.
Bugün pH ölçer kağıtlar ve EC metrem geldi. pH 6, EC 2,6-2,8 çıktı. Domates ve biber için bu değerler iyi mi? Fideler daha küçük. Daha düşükten başlatmam gerekiyordu sanırım.

Sistem konusunda da; benim yapmak istediğimin adı nedir tam olarak karar veremedim. Benim amacım PVC borulardaki gibi suyu dolaştırmaktı. Son resimlerini ekleyince birlikte karar veririz artık. Benim sistemde hava pompası sürekli çalışıyor. Kökler sürekli sıvının içinde. 15/60 dakika şeklinde de zamanlayıcı ile devirdaim pompası çalışıyor.

Elektrik kesintisi pek olmuyor. Kesintilerde 10 saat kadar kalıştırabilecek KGK'm de var.

Eski 21-05-2009, 15:59   #10
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın erosm fidelerin ne kadar bilmiyorum ama küçük dediğine göre 2,6-2,8 ec çok yüksek gelir. Onu şimdilik (hiç değilse fideler 8-10 cm boya gelinceye kadar) 1,8 falan yaparsan daha iyi olur. Bu şekilde bitkiler baskı altında kalır ve gelişmesi yavaşlar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 21:46   #11
Yeni Üye

Teşekkür ederim sn. malbman. Fidelerimin ve sistemin son halinin resmini koyuyorum. Soldaki şeri 18cm (köyden gelen fide), ortadaki pembe domates 16cm (toğumdan büyüttüm). Sağdaki ise bir cins sivri biber 10cm (köyden gelen fide, çok fazla ürün veriyormuş).

Düşündüğüm ve sizin de söylediğiniz gibi; ben, besin eriyiğini, sulama suyu şeklinde hazırlamışım. Tümüyle benim hatam. Sistemdeki suyun 20 litresini başka kaplara alarak çeşme suyu ekledim ve tam hesapladığım gibi EC 1,8'e düştü. pH aynı 6.

Hala perlit alamadım. Bu yüzden bardakların içine akvaryumlarda kullanılan 3-6mm kırılmış taş koydum. Sorun olur mu?

Bu arada, Kudret beye de teşekkürler. Bu gübreleri o kadar güzel hazırlayıp paketlemiş ki eksik gönderdi sandım. Neredeyse hiç hava boşluğu kalmamış. Paketlerin ağzı ayrıca bantlanmış. Kılavuzda da ne yapacağınız anlatılmış. Profesyonelce olmuş. Bu gübrelerle temasın zararı var mı onla ilgili bir bilgi uyarı görmedim ama varsa belirtmek şart.
Name:  IMG_6501_.jpg
Views: 3352
Size:  57.8 KB

Eski 25-05-2009, 11:30   #12
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili erosm bir kaç gündür buralarda değildim o nedenle yeni gördüm mesajınızı.

Alıntı:
Hala perlit alamadım. Bu yüzden bardakların içine akvaryumlarda kullanılan 3-6mm kırılmış taş koydum. Sorun olur mu?
Bence sorun olmaz zira bardaklardaki agregat yalnızca bitkinin tutunmasını sağlıyor. Senin bitkilerin kökleri besin eriyiğine ulaşabildikleri sürece sorun olmaz.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 14:50   #13
Ağaç Dostu

Sayın erosm teşekkür ederim. Arkadaşlarım için elimden geleni yapıyorum.benim için büyük bir zevk. Başarılı çalişmalar dilerim.
Bardaklara koyduğunuz agregatın sevgili malbman ın da dediği gibi görevi bitkiyi ayakta tutmak,problem yok.ancak büyük çalışmalarda ağır malzeme ile çalışmak zor oluyor. Kum temizliği,dezenfekte kolaylığı ve uzun ömürlülüğü açısından harika bir malzeme ama ağırlığı çok fazla olduğu için problem oluyor. birde şunu hatırlatmakta fayda var sanırım,sert ve keskin köşeli malzemeler belki bakım ve mesela rüzğar gibi hallerde bitkinin sallanması durumunda köküne zarar verebilir. yuvarlak köşeli malzemeleri tercih etmekte faydavardır diye düşünüyorum.

Düzenleyen Kudret Tezel : 25-05-2009 saat 14:56 Neden: ilave
Eski 25-05-2009, 21:30   #14
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Bidonun dışını ve kabın dışını yosuna karşı ışıktan izole edeceğiz değil mi erosm?
Bir de çakıl seçimi gayet yerinde, leğende en altta 1,5 cm su ile çakıl dolu bardaklardaki bitkiler halen yaşıyorlar. Pet bardağın dibinde de uygun drenaj delikleri açık olmalı ki kökler aşağıya gidecek, ancak birçok delik açın ki kökler büyüdüğünde tıkanmasın delikler.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 22:48   #15
Yeni Üye

Evet sn Tezel. Benim malzeme köşeli olduğu için köke zarar verebilir. Bunu değerlendireceğim.

Sn. kürşad. Işık için yalıtımı şimdilik özellikle yapmadım. Ne olup bittiğini kolayca görebilmek için. Hele biraz yosunlansın tek bir taraf dışında kalan yerleri boyamayı düşünüyorum.

Bugün kökleri kontrol ettim. 3 fide de suya 3'er 5'er kök salmış bile. Henüz yapraklardaki gelişim pek fazla değil.

Bugün PVC boru araştırdım. 1 metre uzunluğunda U şeklinde bir sistem için:
100'lük 1 metre x2
100'lük dirsek x2
tapa x1
100-50 çevirici x1
50'lik 0,5 metre x1
kelepçe x4
Toplam: 16 TL.
Pek kaliteli değil ama bu sistem için yeterli diye düşünüyorum. Benim sistemde birdaç değişiklik yaparak buna ekleyeceğim. Pompa boruya basacak. Borudan akan su şeffaf kaba dolacak. Hava taşı da çalışmaya devam edecek. Şimdilik aklımdan geçenler bunlar. Uygularken fotoğraflarını çekip ekleyeceğim.

Eski 04-06-2009, 21:09   #16
Yeni Üye

Sistemi değiştirdim

Pazar günü kurduğum sistemi bugün fotağraflayabildim. Sn. Envor'un paylaşımından çok yararlandım.

Mavi bardaktakiler geçici olarak orada.
Name:  IMG_6701.jpg
Views: 3497
Size:  39.5 KB
Name:  IMG_6703.jpg
Views: 5827
Size:  43.2 KB

Eski 05-06-2009, 10:11   #17
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Çok basit ve güzel yapılmış... Bütün sistem ancak bu kadar resimlenir...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 11:26   #18
Yeni Üye

15 Haziran'da durum

Foruma pek giremesem de balkondaki bahçemle ilgilenmeye devam ediyorum. Birkaç yer değişikliği yaptım. 15 Haziran'daki durum bu. Resimde soldaki kiraz domates çiçek açtı. Ancak yaprakları pörsümüş gibi. Aynı cins fidenin saksıda olanı çok canlı. Buna direk güneş az geliyor. Ama çok aydınlık bir ortamda. Yeni fotoğrafları aktarınca yükleyeceğim.
Name:  IMG_7079.jpg
Views: 7556
Size:  62.4 KB
Name:  IMG_7079z.jpg
Views: 2707
Size:  65.3 KB

Eski 29-06-2009, 21:21   #19
Yeni Üye

Ölçümleri yazmayı unutmuşum. Kurulumdaki yüksek EC değerini normale indirdikten sonra, 1 ay boyunca:
pH: 6
EC: 1.8 tuttum.
26 Haziran'a kadar EC'yi 1.8 tuttum. PVC borulu sistemi kurduktan sonra yaptığım ölçümlerde EC hiç değişmedi. Su eksiğini takviye ettiğim halde EC'de bir değişiklik olmadı. 15 süre sonunda sistemdeki suyun 3/4'ünü boşaltıp 1.8 EC olan karışımı ekledim. 26 Haziranda EC'yi 2.2'ye çıkarttım. Önceki mesajda görünen yapraklar daha da pörsümüş görünüyor. Yeni çiçekler de var. Sanırım direk güneşi fazla almadığı için diğerlerinden farklı.

İki günde bir 2-3 litre çeşmeden su takviyesi yapıyorum. EC değişmiyor. Yani sistemdeki sıvı seviyesini tamamladığımda EC hep aynı.

Sizce EC'yi kaçta tutmalıyım?

Esen kalın.

Eski 29-06-2009, 22:47   #20
Ağaç Dostu

Sayın erosm,gözlemleriniz tamam ancak ölçümleriniz pek hassas olmuyor gördüğüm kadarıyla. Fideleriniz küçük olması, su tankınızın da büyük olması EC değerinin çok az değişmesine sebep oluyor. EC metremiz anolog ve 0,1 ms/cm lik taksimatının yaklaşık 3 mm olması sizi yanıltmış sanıyorum. Bakınız şöyle kabaca bir hesaplama yaparsak: eğer 3 litre su takfiyesi yapıyorsanız EC nin :47*1,8/50 =1,7 olması lazım, eğer 2 litre su takfiyesi yapıyorsanız 48*1,8/50 = 1,73 olması lazım. Yani gördüğünüz gibi değerler birbirine çok yakın.bu sizi yanıltmış olabilirmi.Bence siz Bitkileriniz biraz toparlayıncaya kadar EC değerini 1,6-1,8 gibi tutun, bitkileriniz gelişincede 2-2,2 gibi ayarlarsınız.
Tahmin ediyorumki fidelerinizin kökleri henüz çok zayıf. Eğer fideleriniz tüplü değilde toprakta yetiştirilmiş ve sökülmüşse muhtemelen sökülürken kökler biraz fazla zedelenmiş. Bitkinin büyümesi kesinlikle kök yapısına bağlı. Kökleri güçlü ve çok saçaklı olan bitki çok çabuk gelişiyor.

Eski 02-07-2009, 12:17   #21
Yeni Üye

Teşekkürler Sn. Tezel. EC metrem sizin yaptığınızdan değil. Hassas değil. Haklısınız. Ben değişimlerin daha fazla olacağını düşünmüştüm. Aşağıda tarihleriyle resimleri koyuyorum. Bence müthiş bir gelişim var. Balkon 2 haftada yemyeşil oldu. 29.06'da EC'yi yine 1.8'e çektim. Kökler zayıf değil. Sökerken toprağı iyice ıslatmıştım. Tereyağından kıl çeker gibi olmasa da fazla zarar vermedim. Şu an saçaklanmış ve boyları 30cm.'yi geçiyor. Domateslerde durum bu. Biberler biraz daha zayıf. Biberler de gelişene kadar EC'yi 2.0'dan yukarı çıkartmamam gerekiyor sanırım. İşte Resimler:

24.06.2009
Name:  IMG_7279.jpg
Views: 2722
Size:  68.9 KB

02.07.2009
Name:  IMG_7556.jpg
Views: 2439
Size:  65.4 KB

Eski 02-07-2009, 14:06   #22
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Sisteminizde Bardaklar kaç cm. suya deyiyor ,Bardaklar epey yukarda duruyorda.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 21:42   #23
Yeni Üye

Bardaklar 8,5 cm. Boruya giren kısım 5 cm. Dışarda kalan kısım (boruya gelen en yüksek kısım) 3,5 cm. Pompa çalışmadığı zaman bardaklar suya değiyor ama içine girmiyor. Su verilince 2-3 cm. suya gömülüyor. Pompa çalışsa da çalışmasa da kökler suyun içinde.

Bugün son fotoğrafı çekerken boylarını da ölçtüm. Domatesler çekildiği yönden baştaki 100 cm. Diğer yönden baştaki 80 cm. 100 cm. olan taraftakiler sisteme alınmadan önce de daha büyüktü. Küçükleri daha bol güneş alsın diye diğer tarafa almıştım.

Aralardaki sivri biberler çok iyi gelişti. Yaprakları fotoğraftan seçilmiyor olabilir. Çiçeklenme de başladı.

Genel olarak koltuk budama gerekiyor sanırım ama bazı yerlerde iyi bazı yerlerde kötü deniyor. Sararmış zayıf yaprakların dallarını alıp koltukları doğal hallerine bıraktım.

Eski 03-07-2009, 01:03   #24
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Pompanın çalışmadığı zamanlardan mı etkilenip yapraklar o hali aldı diye düşündüm fakat yanılmışım.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 17:32   #25
Yeni Üye

Çalışma süresini güneşin olduğu saatlerde 15/45 dk. olarak ayarladım. Gece de 15/90 dk. olarak çalışıyor.
Eksilen suyu hesaplamak için dün tümüyle doldurdum. Bugün aynı saatte doldurduğumda 4 litre su kullandım. Günde 4 litre gidiyor şu an. Buharlaşmadan dolayı sanırım 0,5 litre'yi geçmez.
Çiçekler var fakat bazıları çok küçük. Çiçek te sayılmaz aslında, tomurcuk henüz. Bu küçükler gelişmeyecek gibi geliyor. Çünkü onlardan sonra açan sarı çiçekler çok daha büyük.

Eski 09-07-2009, 20:56   #26
Yeni Üye

Eksilen su sıcakların artması ile 7-8 litreye çıktı. Toprakta olanlarda da olmayanlarda da çiçekler var. Daha doğrusu küçük tomurcuklar ve 50kr. büyüklüğünde sarı çiçekler var. Tomurcukların gelişmeyeceğini düşünerek koparttım. Çiçekler sanırım meyveye dönüşmedi çünkü birini nazikçe incelerken kolayca koptu.
Sizce bir sorun mu var? EC'yi 2,0'a ayarlamayı düşünüyorum. Şu an 1,8. Toprakta olanlarda da aynı sorunu gördüğümden, varsa, sorunun EC'den kaynaklanmadığını düşünüyorum.
Boylanma ve yaprak gelişimi müthiş. Sanırım 140cm oldular. Resimleri koyacağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024