agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen süleyman bey
  • 1 Gönderen süleyman bey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2009, 17:19   #1
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Topraksız tarım sevdam

Değerli Arkaşlar,
Sizleri uzun bir süre izledikden sonra ve nasıl bir sistem kuracağım ile ilgili kafa karışıklıkları sonucu.Artık bir şeyler yapmaya başladım.İlk önce 160 ve 110'luk pvc boruları ile çok küçük olan balkonumda sistemi kurdum.Bu okadar kolay olmadı çünkü bir tane kapalı balkonumuz bir tanede açık balkonumuz var.Bu kapalı balkonuda evin ardiyesi gibi kullanıyorduk.Ardiyedeki eşyaları arkadaşın kömürlüğüne götürüp bu ufacık balkonu himayeme aldım. Sonra sistemi çalıştırıp, Kudret hocamla buluşup başlangıç için bilgileri aldım.Kim tutar beni.
Ama bu iş sadece sistem kurup bilgendiğini sanmakla olmuyor.
Benim artık yaptıklarımı eleştirecek ve bilgilendirecek tecrübeli arkadaşlarla ihtiyacım var.
Besin olarak Envor bey'den aldığım EC kitini kullanıyorum.PH ve EC sini ölçüyorum.İlk başlarken 1,9 başlayıp Şu an 2,4 gibi tutuyorum.Çiçeklenme var fakat ürün malesef yok.Sadece artan fidelerden durgun su kültürü denememde
bir tane tutmuş domatesim var.
Eleştirilerinizle yoluma ışık tutmanız dilekleri ile herkese mutluluklar diliyorum

Eklenen Resimler

süleyman bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 18:13   #2
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Süleyman bey, aramıza hoş geldiniz. Kudret hocam mutlaka söylemiştir ama ben de belirtmeden geçemeyeceğim. Sizin (bizim) gibilere doktorlar "bırakın ne isterse yesin, içsin karışmayın" diyorlar Tedavimiz yokmuş çünkü Hele sizin vakanız benden de vahim durumda. Zira ben yalnızca apartmanın yönetim katının balkonunu işgal etmiştim (sizin deyiminizle himayeme almıştım). Siz balkonu himayenize almakla kalmayıp, himayenize aldığınız balkondaki ıvır zıvırı bir de başkasına sallamışsınız. Gerçekten delisiniz siz abi

Ne diyeyim, allah şifa versin diyecem ama şifası yok bu illetin

Sevgiyle kalın.

Not: Bildiğim kadarıyla çiçeklenme aşamasında 2.4 ec yüksek. Yanlış biliyorsam üstatlar düzeltsin ama aklımda öyle kalmış.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 19:28   #3
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Sevgili malbman,
Hasta insanların şifası vardır.Benim gördüğüm kadar sizler bu işin sevdalılarısınız.
Sizler Allahın sevgili kullarısınız.Çünkü sevdalarınıza kavuşmuşsunuz..
Darısı bizlere.
Dediğin gibi 2,4 fazla geliyor herhalde domates tepeleri ve yaprakları diri durmuyor.
Gözlemim doğrumu bilmiyorum.

Eski 20-07-2009, 20:08   #4
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Gözleminiz doğrudur abi. ec biraz yüksek.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 12:40   #5
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Ben ise sn. envor dan işittiğim en son azardan sonra ec düşürmekte değilim..
Aksine geçen hafta 3,5 civarlarında seyir ettirip tekrar 2,8 aralığına geriledik..
Şimdilik çiçek ve meyve tutumu düşük seviyede... Ama vegatif büyüme inanılmaz...
Tavsiye değildir... (durum özeti)

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 16:12   #6
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Benim güzellerin, çiçekleri çok ama domatesleri yok. Evde alay konusu olduk.
Birde son hafta ec değiştirdikten sonra(Çeşme suyu kullanıyorum) ph çok düşüktü.42,5 lt. suya 130cc EC (A/B) ilave ettim.ec 2,45 / Ph 5,5 **** altıda olabilir.
Bu durumda P/H 6 yapmak için su ilvesi yaptım bu seferde EC düşüyor.Su'dan
başka en sağlıklı PH yükseltmenin yolu nedir.Bu arada çeşme suyu Ph'ı 7-7,5 arası idi.

Eski 21-07-2009, 20:45   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhabalar Sülayman bey, maaşallah ,maaşallah sizde hastalığı dökmüşsünüz iyice.Merak edilecek bir şey yok. biraz uykusuzluk, biraz huysuzluk yapar geçer.Sifası dalından domates koparıp yemektir. Başka türlü geçmez.Geçmiş olsun, Allah şifa versin ne diyeyim. ama Ph ı bu dönemde6,5 gibi yapmalısınız. ,meyve tutuktan sonra 6-6,2 gibi olmalı.Kullandığınız sudan ilave ederk ph 6,5 olduğunda EC ne oluyor.. Eğer ec 2,4 ten 2 lere düşüyorsa ( bunun için yaklaşık 5-6 litre su ilave etmeniz lazım) problem çözülmüş olur . Eğer olmassa PH ı düşürmek için baz olarak ençok sodyum hidroksitveya potasyum hidroksit kullanılır.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 11:24   #8
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Eğer olmassa PH ı düşürmek için baz olarak ençok sodyum hidroksitveya potasyum hidroksit kullanılır.

Kudret Amca ph'ı düşürmek için baz mı kullanmalıyız... Bir yanlışlık mı oldu yoksa ben mi yanılmaya başladım... Çözemedim...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 21:01   #9
Ağaç Dostu

Haklısın acarextt03, PH bazla düşermi, kim yazmış onu..
Özür dilerim bazen böyle dalgınlıklar olabiliyor. Ph 1 ile 7 arası düşük ,asit,7nötr, 7 ile 14 arası yüksek ,kalevidir.Düşürmek için asit, yükseltmek içinde Baz kullanılır.Dikkatin için teşekkürler.

Eski 23-07-2009, 08:18   #10
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Kudret hocam, Ph yükseltmek için 3-5 damla çamaşır suyu kullansam sakıncası olurmu.
içinde sodyum hidroksit varmış.

Eski 25-07-2009, 00:13   #11
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Çok az çamaşır suyu koydum.Ama bu iyi bir fikir olmadı ertesi gün bitkilerimi çok perişan buldum.

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
Eski 25-07-2009, 00:17   #12
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Sistemdeki suyu hızlı bir şekilde yenisi ile değiştirdim.Değiştirmeden önce Temiz su ile devirdaim yaptım.Şimdilik toparlanıyor.Bu arada durgun su sistemimde bir tane domatesim var.

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
Eski 25-07-2009, 01:00   #13
Ağaçsever

Murat Altan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Sayın Süleyman Bey,

Ben ph düşürmek için suda çözdüğüm limon tuzu kullanıyorum. Evde temin etmek çok kolay, ucuz, ph düşürmede çok başarılı ve görünür bir olumsuz etkisi olmuyor. Neticede sitrik asit olduğu için ve zaten gıdalarda kullanıdığı için, toksik etkisi de yoktur tahmin ediyorum.

Minimum tecrübem ile küçük de olsa bir kolaylık sağlayabildiysem ne mutlu...

Sevgi ve saygılarımla.

Murat Altan

Murat Altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 07:15   #14
Ağaç Dostu

Süleyman bey mesajı geç okudum, müdahale edemedim kusura bakmayın. Çamaşırsuyunda sodyum hidroksit değil, sodyum hipo klorid vardır. Yani yogun klor içerir . Onun içinde dezenfektan olarak kullanılır. Klor bitkilerin sevmediği bir edlementtir. Bitki klorda ister ama en fazla 0,5 ppm.
Sayın ozen çok güzel bir deneme yapmış. Limon tuzu herzaman kolay bulunabilen pratik bir yol. Ben denemedim ama miktar olarak biraz fazla kullanmak icabedebilir. Buda acaba bitkinin yapısına tesir edermi, tadına etkisi olurmu bilemiyorum. Sayın ozen umarım bu konu hakkındada gözlemlerini bizlerle paylaşır.

Eski 25-07-2009, 11:47   #15
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozen Mesajı Göster
Sayın Süleyman Bey,

Ben ph düşürmek için suda çözdüğüm limon tuzu kullanıyorum. Evde temin etmek çok kolay, ucuz, ph düşürmede çok başarılı ve görünür bir olumsuz etkisi olmuyor. Neticede sitrik asit olduğu için ve zaten gıdalarda kullanıdığı için, toksik etkisi de yoktur tahmin ediyorum.

Minimum tecrübem ile küçük de olsa bir kolaylık sağlayabildiysem ne mutlu...

Sevgi ve saygılarımla.

Murat Altan
Murat bey,
Ben de Ph düşük çıktığı için yükseltmem gerekiyordu.Limon tuzu ph düşürmek için kullanılıyor.Sağolsun Kudret hocam bana seyreltilmiş nikrit asit vermişti.
Ben envor hoca'dan EC kiti almıştım.Onu kullanıyordum.Zandersem EC içinde, ph düşürmek için asit de var diye hatırlıyorum.Ama emin değilim.Envor hocam doğrularsa sevinirim.
İstanbul'da yağmur yağdığı günden 2 gün sonra musluk suyu kullanmıştım.Yağmurdan dolayı suyun ph'ı normalden daha düşüktü. Ölçtüğüm'de 7-7,5 arasıydı.Envor bey EC hazırlarken suyun ph 8 gibi hesaplıyordu.
O yüzden hazırladığım EC'nin ph fazla düştü diye tahmin ediyorum.
Şu an Kudret hocam'dan aldığım EC'yi kullandım Değerler normal çıktı.Hatta biraz da Ph düşürmek için seyreltilmiş nikrit asidi kullandım.

Eski 25-07-2009, 20:28   #16
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Denemeniz hayırlı olsun Süleyman bey Yoğun iş temposu du, tatilidi derken siteyi ihmal ettik, uzun bir ara sessiz kaldık, ama; Bundan sonra susturabilene aşk olsun! demiyorum tabi ki.

Yukarıdaki yorumlarda bazı yalnış anlamalar var, ama bunlara değinmek istemiyorum, yoksa siz de
Alıntı:
Ben ise sn. envor dan işittiğim en son azardan sonra
yazarsınız, Sayın acarextt03 gibi.

Bitkilerinizi biraz zayıf gördüm, çok sık dikilmişler, bir de fideler pek kaliteli değildi galiba. Bence yol yakınken, bitkilerinizi biraz seyreltin, koltuklarını alın ve bitkilerinizin bulunduğu iklim şartlarını anlatın ki, ne yapabiliriz bir bakalım...

Ayrıca size gönderdiğim besin eriyiğinin içerisinde bitkilerinizin ihtiyacını karşılayacak her şey mevcut, başka şeylerden medet ummayın Hele hele çamaşır suyundan asla

Bir dip not: 5.5 pH çok iyi bir değerdir bilginiz olsun...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 10:54   #17
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Envor hocam,
Sabırsızlıkla beklediğim fideler gelmeyince, bir koşuda kendimi semt pazarına atdım.Üstelik ogün misafirlerim vardı.Varsın olsun,arkadaşıda pazarda epey bir
dolaştırdım.Bir türlü istediğim gibi fide bulamadım.Yine de Kötünün iyisi deyip
4 ad. fide aldım 2ad.chery salkım,2ad.salkım.
Ama tesbitiniz çok doğru, fidelerim kaliteli değil.Resimlerde ne kadar belli oluyor
bilmiyorum ama sistem pvc ile kapatılmış balkonda olup saat 11-14 arası güneş alıyor.Pencere sürekli açık.Yinede sıcaklık zaman zaman yüksek olabiliyor.
Sistemi kurmak için geçte kalmış olabilirim.Çoğu arkadaşların domatesleri kızardı hatta yendi.Biz halen fideyi adam etmekle uğraşıyoruz.
Fideler oldukça çiçeklendi fakat hepsi döküldü.Saksılık türü olan bitkimde 1ad.domates var.
Şu an ph 6-,6,5 arası olup ec değeri 2,4 tutuyorum.Hafta da bir değiştiriyorum.
Koltuk alma işine gelince sırıklarda koltuk alıyorum.Ama saksılık olanlara dokunmuyorum.
Bitkilerim geliştiği için balkonda ufak olunca oldukça karabalık gözüküyor.
1-2 domatesi sistemden çıkartmamı istediniz sanırım.Eğer öyleyse hemen çıkartayım.Boruların arasındaki fide aralığı 20cm.dir.
Şimdiden alakanıza teşekkür ederim.
Topraksız Tarım yapmak isteyen arkadaşlarıma bir tavsiyem.Hiç durmayın hemen başlayın.Çünkü, hiç bir zaman yanlız değilsiniz.Size yardım edecek çok değerli arkadaşlar var.Sevgilerimle.

Eski 27-07-2009, 22:10   #18
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Sabırsızlıkla beklediğim fideler gelmeyince, bir koşuda kendimi semt pazarına atdım.Üstelik ogün misafirlerim vardı.Varsın olsun,arkadaşıda pazarda epey bir
dolaştırdım.Bir türlü istediğim gibi fide bulamadım.Yine de Kötünün iyisi deyip
4 ad. fide aldım 2ad.chery salkım,2ad.salkım.
Bu konuda siz benden daha suçlusunuz. Satışı bitirmeme rağmen hesaba ücretini yatırmıştınız. Her neyse, borcumuz borç, size 4 yerine 6 fide gönderirim, ödeşiriz

Alıntı:
Boruların arasındaki fide aralığı 20cm.dir.
Bence aralardan birer tane çıkartın, çok sık durumda, resimde de ilk gözüme çarpan nokta bu oldu. Fidelerinizi biraz daha beslemelisiniz, hava sıcaklığına göre EC'yi düşük tutmakta fayda var, ama bitkinizinde vejatatif büyümesi gerekiyor, o yüzden EC'yi biraz yükseltmelisiniz diye düşünüyorum.

Bitkinizin meyve tutmaması, yeterince beslenememesinden de olabilir, aşırı şıcaktan da olabilir. Aşırı sıcakta çiçek polen üretemiyor ve çiçekler döllenemediğinden dökülüyor.

Denemenize geç kalmış sayılmazsınız, domates yiyemiyebilirsiniz, fakat buna karşın çok büyük tecrübe kazanmış olacaksınız, bu kazanılan tecrübe, on kasa domatese değişilmez En azından ben değişmezdim...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024