agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Tartes

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2009, 01:20   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Sarp99, çilek üretimi (durgun su)

Merhaba dostlar,

Topraksız tarım konusunu yaklaşık bir birbuçuk aydır ilgi ile takip etmekteyim. Zaman zaman 10 yaşındaki oğlumla da okuduk. İki hafta önce oğlum(Sarp) geldi "Baba dönem projesi olarak topraksız tarımı seçtim." dedi. Ben de "Eyvallah okuduk bir aydan beri yeterince, hadi yapalım." dedim.

Neyse, geçen Cumartesi günü Bauhaus'a gittik durgun su kültürü için büyükçe bir kap, strafor, çilek fideleri, yakındaki bir pet shop'tan da Atman 7500 hava motoru ve su taşı aldık eve gelip straforu kaba göre kesip içine suyu da doldurup hava motorunu çalıştırıp hava çıkışının da sağlıklı olduğuna kanaat getirdik.

Kudret Tezel üstadımızdan da Cuma günü besinler geldiğinde hafta sonu programımız belli oldu.

Deneklerimiz zaten geçen hafta Carrefour'dan alınmış kuzu kuzu başlarına gelecekleri beklemekteydiler.
Name:  Kurbanimiz.jpg
Views: 1581
Size:  27.3 KB

Kabımız yaklaşık 350*220*140 mm ölçülerinde.
Name:  Kap.jpg
Views: 1627
Size:  24.8 KB

Daha önce bu işlerle uğraşmış arkadaşlar ışık girmesin dediği için kabı siyah kalın bir torbayla sağlamca örttük. Sonra Sarp "Baba siyah ışığı emeceği için içindeki eriyik güneş görünce kesin kaynar." dedi. Akıl akıldan üstündür deyip siyah torbayı bir de alüminyum folyo ile kapladık.

Işık konusunda iyice gaza geldiğimiz için 30mm'lik strafordan yaptığımız üst kapağı da folyo ile kapladık. Hızımı alamayıp çilekleri de folyo ile sarmaya başlamışken Sarp'ın "Baba biraz abartmıyor musun?" lafı ile kendime geldim.
Name:  Kapak.jpg
Views: 1748
Size:  20.4 KB

Hava motoru ve sutaşı bağlantılarını yapıp, hazırladığımız eriyiğin içine attık ve çalıştırdık. Sutaşları üste çıkıp yüzmeye başladığı için üstlerine, alet kutumdan bulduğum ilk ağırlığı koydum. Kullanım kitapçığını sonradan okuyunca sutaşlarını önceden suda biraz tutup ıslanmalarını sağlamak gerektiğini de böylece öğrenmiş oldum. Sanırım ilk hafta besin eriyiğinin demir konsantrasyonu biraz fazla olacak.

Zaten azman boyutlarda iken aldığımız, çiçeğe durmuş olan çileklerimizi de, bayağı bir ızdırap çektirerek üç köke ayırdık ve delerek peynire döndürdüğümüz plastik su bardaklarına az miktada torf ile dolgu yaparak alt tarafları yaklaşık 4 cm eriyik içinde kalacak şekilde strafor kapağımıza yerleştirerek sistemimizi çalıştırdık.
Name:  Sondurum.jpg
Views: 1622
Size:  33.3 KB

Üç kökten ikisini bayağı bir hırpalamış olmalıyım ki, bir saat sonra ikisi "Bizden bu kadar abi." diyerek yerlere serilip moralimizi bozdu. Bu da yetmezmiş gibi bütün bu operasyonu yaparken bizi dehşet içinde seyreden babam akşam telefon edip, "Senin çilekleri toplamak için bir küfe aldım, müsait bir zamanında uğra da vereyim." dedi.

Neyse ki Pazar sabahı tüm fideler güne başları dik ve mağrur tavır ile başladılar da bu işi yapabileceğimize olan inancımız geri geldi. Geriye iki soru kaldı.

1. Acaba babama bir tane bile olsun çilek ikram edebilecek miyim?
2. Bu projeyi Sarp'ın yaptığına öğretmenini ikna edebilecek miyim?

Sarp99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 08:36   #2
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili sarp99 tımarhaneye hoş geldiniz : (Tımarhane dediğime bakmayın, biz içerideki akıllılar kendimizi dışarıdaki delilerden korumak için bu adı verdik).

Öncelikle ellerinize sağlık. Sistemi güzel kurmuşsunuz. Ama besin tankınızı siyah torba-folyo sentezi yerine, kargo firmalarının poşetlerinden bir tanesi ile çok daha rahat kaplayabilirdiniz. Aklınızda olsun, besin tankınızı gri antipas boya ile boyarsanız güneşe karşı kesin bir yalıtım sağlarsınız. Zira gri renk yosunlanmaya karşı en korumalı renkmiş. Geçen yıl yaptığım deneyde bizzat şahit olmuştum buna.

Bir de; kabınız nispeten küçük. Bu nedenle üç kök yerine iki, hatta bir kök çilek koysaydınız daha verimli olurdu gibime geliyor. Yine de tecrübe tecrübedir. Bakarsınız sizin çilekler buldukları ile yetinen cinstendir de sorun çıkarmazlar kendi aralarında

Ama babanıza (küfe dolusu değilse de) bir miktar çilek ikram edebileceğinize eminim.

Kullanıcı adınızdan doğru bir çıkarım yaptıysam, Sarp 10 yaşında olmalı. Doğuda 10 yaşındaki çocuklar tarlalarda çalışıyor da, İstanbul'da 10 yaşındaki bir çocuk neden topraksız tarımla uğraşmasın (Sarpın tarlaları var da çalışmam mı dedi çocuk) Onun için öğretmeni projeyi Sarp'ın (tabii sizin de yardımlarınızla) yaptığına inanacaktır.

Düzenleyen malbman : 13-04-2009 saat 08:37 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 11:13   #3
Ağaçsever

Besin tankını MNG Kargo'nun poşetlerini ters yüz ederek kullandık. Bir ara boya işine de girişelim diye düşündük ancak, saygıdeğer Çevre Bakanımız bizim bu fikrimizi hızlıca derdest edip toprağa gömdü.

Bizim evde kavga çıkmaz çıkarsa da kavga edenleri yerim, o yüzden yer sorunu olacağını sanmıyorum. Hem birileri "Amatör açgözlüdür." önermesinde bulunmuş, arkadaşları yalancı çıkarmak olmaz değil mi?

Çıkarımınız doğrudur. Sarp tam 10 yaşında. Kendisi ile hemen yeni projelere başladık. Pazar günü bol miktarda reyhan, turp ve italyan domates tohumunu çimlendirmeye aldık. Reyhan otları için bitişik düzen bir çalışmamız olacak. Yazın sık sık sağa sola gittiğimiz için ve balkonumuzda da elektrik olmadığı için Hideo Imai abimizin http://www.longbeachhydro.com/index....s/AVRDC_system havalandırmasız topraksız tarım tekniğini deneyeceğiz.

Düzenleyen Sarp99 : 13-04-2009 saat 11:16 Neden: Lİnk vermeyi beceremedim.
Eski 13-04-2009, 11:27   #4
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bravo Sarp99!

Tebrik ederim. İşte eğitim budur. Babası sen geri dur, finasörlüğün yeterli olur. Sarp bilir ne yapacağını.

Sınıfındaki arkadaşlarına da göster neler yaptığını. Artsın sayısı memleketimin akıllı çocuklarının. Haydi Sarp göreyim seni. Aferin evladım.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 13:06   #5
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Hoşgeldiniz Sn. Sarp99,

Hoş ve hızlı geldiniz. Sisteminiz gayet güzel olmuş ama ondan daha ilginci verdiğiniz linkteki Durgun Su Hydroponic sistemde oksijen temini için hava motoruna ihtiyaç olmaması.

Eğer sistemin prensiplerini çözer ve uygulamada başarılı olursanız ve bizimle paylaşırsanız balkonda kablo ve hortumlar içinde kördüğüm olmuş bir çok arkadaşın duasını alırsınız.

Bu sistem evde veye balkonda bitki yetiştirmek isteyenlere büyük özgürlük sağlar. Güneşin durumuna göre saksılara yer değiştirmek veya elektriksiz ortamda durgun su kültürü yapmak gibi.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 08:14   #6
Ağaçsever

Cumartesi günü sistemi çalıştırdığımızdan bu yana durum şimdilik iyi gidiyor gibi. Hava motoru 24 saat çalışıyor. Yapraklar canlı yeşil, meyve tutumları oldukça iyi. Kudret üstadımızdan da EC Metre'miz gelince bu işi daha bilimsel biçimde yapabileceğiz sanırım.

Son durumun genel görünüşü :
Name:  20090416 Genel.jpg
Views: 1551
Size:  57.1 KB

Yakında "Ye beni." diye bağıracak olan çilekler :
Name:  20090416 Zoom.jpg
Views: 1500
Size:  34.6 KB

Eski 16-04-2009, 13:19   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
oksijen vermeden yetiştirmek mümkün oluyor.
oksijen verilirse çok daha hızlı büyüme oluyor.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 13:50   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
suya oksijen verilmiş ve verilmemiş arasındaki gelişme farkını gösteren resimler

Eklenen Resimler

jefri beğendi.
Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 15:27   #9
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
süper bir açıklama ve foto.lar güzel.

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 21:28   #10
Ağaçsever

Bugün, yani durgunsu dememize başlamamızın 9. gününde, 19.04.2009 öğle itibarı ile eriyik seviyesini kontrol ettiğimizde, seviyenin, plastik bardakların hemen altına düştüğünü gördük ve yarına ertelemeyi planladığımız eriyik değişimini bir gün önceye aldık. Yani ilk haftada yaklaşık 1.25-1.5 litre su kullanımı+buharlaşma olmuş.

Plastik bardaklardaki her delikten irili ufaklı kökler bembeyaz fışkırmış: demek ki, şu an için doğru yolda ilerliyoruz. Projenin teslimi de iki hafta sonra, dolayısıyla, ilk haftada bu kadar kök yaptılarsa ve herhangi bir hata yapmaz isek, iki hafta sonra, öğretmene ve arkadaşlara gösterecek bayağı bir kök ve meyvamız olur. Burada en kritik hafta 23.Nisan haftası. 23 Nisan sabahı karga kahvaltı etmeden yola çıkıp Bozcaada'ya gideceğiz, Pazar sabahı döneceğiz. 4 gün boyunca arkadaşlar kendi başlarına kalacak. Su seviyesini iyi kontrol edip yedeklemek gerekecek.

Bundan sonraki fotoğraflar Sarp'ın. Dolayısıyla netlik, kadraj vb. eleştirilerinizi üstüme alınmayacağım peşinen söyleyeyim.

Name:  20090419 Kok Gelisimi.jpg
Views: 1485
Size:  41.8 KB

Geçen haftaya oranla gelişimi takip edebilmek amacıyla yaklaşık aynı noktadan bir son durum fotoğrafı daha.

Name:  20090419 Genel.jpg
Views: 1509
Size:  47.8 KB

Bu da "Ye beni ye beni." diye çığıran arkadaşların iki numarası. Bir numara çok utangaç olduğu için arka planda kalmayı tercih ediyor.

Name:  20090419 Ye Beni.jpg
Views: 1542
Size:  37.7 KB

Eski 21-04-2009, 00:18   #11
Ağaçsever

Yeniden merhabalar,

Bugün Kudret üstadımızdan aldığımız EC Metre'miz de geldi. Bir heyecan hemen ölçüm yaptık. Ölçüm sonucumuza göre EC değerimiz 1.4 gibi çıktı. Hazır gübre kitleri kullanım kılavuzu linkindeki konuda da görüleceği üzere çileğe 1.8-2.2 arası EC değeri biçilmiş dolayısıyla bir konsantrasyon düzeltmesine gitmek elzem oldu.

Zaten yapraklar "Uzun uzun kavaklar" modunda gidiyordu, sanırım nedeni de buydu. Yaşayıp göreceğiz.

Eski 30-04-2009, 08:23   #12
Ağaçsever

Hasat zamanı

20. günün sabahından günaydın dostlar,

Bu günün sonunda ilk hasatımızı yapmaya hazır hale geldik sanırım.

Aşağıdaki fotoğrafta bir numaralı ve yanında üç numaralı çileğimiz var.
Name:  TT Gün 19 Çilekler Yakin Çekim.jpg
Views: 1653
Size:  60.9 KB

Bitkilerin genel görüntüsü de şu şekilde :
Name:  TT Gün 19.jpg
Views: 1543
Size:  56.9 KB

Resimden de görüleceği üzere, büyüme sağlıklı gidiyor gibi. Neredeyse her iki günde bir yeni bir çiçek açıyor. Günde yaklaşık olarak yarım litre sıvı takviyesi yapmak gerekiyor. Zaman zaman "Bu kadar uzun çilek yaprakları olur mu?" diye düşünüyorum. Oluyor herhalde. İki günde bir bir litre eriyik takviyesi yapıp PH seviyemizi 6-6.5, EC'yi de 2.3 gibi ayarlamaya çalışıyoruz.

Bazı çiçeklerimizde de aşağıdaki fotoğrafta görüleceği üzere meyva tutumu olmuyor. Bunlara da görev zararı deyip geçiyoruz.
Name:  Meyva Olusmayan.jpg
Views: 1382
Size:  59.3 KB

Eski 30-04-2009, 08:28   #13
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sarp bu dönem projesiyle 200 almazsa şaşarım (100 puan da gelecek yılki proje için şimdiden avans)

Eski 30-04-2009, 08:56   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sarp bu dönem projesiyle 200 almazsa şaşarım (100 puan da gelecek yılki proje için şimdiden avans)
Aslına bakarsanız, 200'ün 100'ünü benim alma olasılığından korkuyorum. Fen hocası proje sunumuna beni de çağıracak galiba sonunda. Tüm sınıfın önünde bizi sunuma davet edermiş: "598 Sarp ve 799 Mert tahtaya." dermiş.

Eski 30-04-2009, 09:12   #15
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

"Hocam sular kesikti çalışamadım" dersin sen de birader

Eski 02-05-2009, 10:49   #16
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Bende fotoğraf çekebilseydim sizin görevzararı dediğiniz çilek pozisyonlarını soracaktım.. Benim 4-5 adet çilek çiçeğinin bu şekilde boyunları aşağıya dönüp renkleri biraz siyaha dönmüş vaziyette...
Halbuki ben bunları resim fırçasıyla da hafifçe dürtmüştüm... Sanırım başarısız olduk...

Eski 02-05-2009, 11:05   #17
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Bende durum daha da vahim. Altı ayda 8 çilek. Açan yüzlerce çiçeğin gerisi eğitim zaiyatı. Sarp' ı tebrik etmek lazım 15 günde mis gibi çilekler. Mert bey siz üzerinize alınmayın hemen.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 12:32   #18
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Bende durum daha da vahim. Altı ayda 8 çilek. Açan yüzlerce çiçeğin gerisi eğitim zaiyatı. Sarp' ı tebrik etmek lazım 15 günde mis gibi çilekler. Mert bey siz üzerinize alınmayın hemen.
Üstadım, moralinizi bozmayın biz bu çilek fidelerini Bauhaus'dan azman boyutlarda almıştık. O zaman üstünde çiçekleri vardı. Bu çiçeklerin meyvaya dönmüş halleri bunlar. Gerçi ondan sonra açan çiçeklerin büyük çoğunluğu da meyvaya dönmüş durumda. Ancak, aşağıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz üzere bazı meyvalarda biçim bozukluğu var. Buradan da tozlaşmayı düzgün yapamadığım sonucuna varıyorum. Hoş her gün çiçeklere üfleyerek meltemler estiriyorum, ufak fiskelerle kıpraştırıyorum, arada fırçalıyorum. Olanı bu kadar anca.

Name:  Yeni Çilekler.jpg
Views: 1528
Size:  57.6 KB

Dün, hanım çilekli cheese cake yapacaktı. Evdeki, canım çilekler dururken gidip Migros'tan yarım kilo çilek almış. Kilosunu 1.6 Tl'ye satıyorlarmış adiler. Eve gelince, tabii bizi tefe koyup oynattı. Sarp ile bu alaycı yaklaşımların altında kalmamaya çalıştık ama bir tür "Kahraman bakkal Süpermarkete karşı" tuluatı oldu.

Eski 02-05-2009, 12:43   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acarextt03 Mesajı Göster
Bende fotoğraf çekebilseydim sizin görevzararı dediğiniz çilek pozisyonlarını soracaktım.. Benim 4-5 adet çilek çiçeğinin bu şekilde boyunları aşağıya dönüp renkleri biraz siyaha dönmüş vaziyette...
Halbuki ben bunları resim fırçasıyla da hafifçe dürtmüştüm... Sanırım başarısız olduk...
Evet aynen öyle beyaz güzelim bir çilek yerine koyu kahverengi-siyah minik tüycüklerden kavruk bir yapı oluşuyor.

Eski 02-05-2009, 12:49   #20
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Tüh be kaybettik desene ilk çileklerimizi... Neyse diğerleri umut vadediyor...

Eski 04-05-2009, 19:41   #21
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
Bazı çilek çeşitlerinin ilk meyvelerinde şekil bozukluğu olduğunu duymuştum.

Kaynak: http://www.arastirma-yalova.gov.tr/t...i.htm#MEYVELER

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 08:57   #22
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çelebi Mesajı Göster
Bazı çilek çeşitlerinin ilk meyvelerinde şekil bozukluğu olduğunu duymuştum.
Sanırım bende olan da bu. İlk iki meyve düzgün biçimli ondan sonraki 4 tanesi ise bozuk biçimliydi. Şu anda, çiçekten meyveye dönüşeli henüz 2-3 gün olan iki çilek gayet güzel bir şekilde gelişiyor.

Etiketler
çilek, durgunsu, hydroponic

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024