agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2009, 20:29   #1
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
EC ölçer ve PH ölçer kalibrasyon ayarı nasıl yapılır

selam arkadaşlar bu konunun eksikligini düşündüğümden başlık açıyorum. tabi benimde . ECölçerim in ayarı bozuldu nasıl ayar edebilirim. bilen arkadaşlar detaylı anlatırsanız . sıkıntıdan kurtarırırsınız biz acemı tarımcıları .

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 20:33   #2
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Sabri Zeki, bildiğim kadarıyla bunun en ince detayı, kalibrasyon sıvısı denen malzemeleri kullanmak. Tabii bunlar da cihazdan ayrıca satıldığı (ya da yeni aldığınız bilgisayar yazıcısının içinde gelen ve üç tane A4 yazan mürekkep kartuşları gibi olduğu) için satın almanız gerekiyor.

Ben başka bir yolunu bilmiyorum.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 21:17   #3
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

ec ölçer

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın Sabri Zeki, bildiğim kadarıyla bunun en ince detayı, kalibrasyon sıvısı denen malzemeleri kullanmak. Tabii bunlar da cihazdan ayrıca satıldığı (ya da yeni aldığınız bilgisayar yazıcısının içinde gelen ve üç tane A4 yazan mürekkep kartuşları gibi olduğu) için satın almanız gerekiyor.

Ben başka bir yolunu bilmiyorum.
iyi akşamlar sevgili malbman . ec ölçerlerin kalibrasyon sıvıları var ancak nasıl ayarlandıgını ögrenmem gerek . ilgine teşekkür ederim..

Eski 22-04-2009, 21:19   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
EC metre genlde pekde kalibrasyon gerektirmez, ancak çok fazla sapma gösteriyor ise saf su ve tuz miktarı bilinen bir kalibrasyon çözeltisi ile ayarlama yapabilirsiniz.
pH metre ise genelde nerde ise hemen hemen her açılışda iki nokta kalibrasyonu gerekiren bir alettir.
pH 4.0 7.0 veya 10.0 ile iki noktadan linear bir kalibrasyon yapmanız gerekli.
Bu çözeltiler ise sizin evde yapabileceğiniz kolay tampon çözeltiler değildir. Ücreti karşılığında tüm lab. malzemeleri satan yerlerden satın alınması gerekir.
Asidik ölçüm yapılacaksa 4.0 ila 7.0 pH tampon, bazik ölçümlerde ise 7.0 ila 10.0 pH ayarlı kalibre tampon çözeltiler kullanarak iki noktadan linear bir kalibrason yapmak uygun olur. bu çözeltileri bir kez kullanıp ana çözeltiye geri dökmemeniz fazla havaya maaruz kalmadan kullanmanız gerekitiği konularını bilmek ise kimyasal bir temel bilgidir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 21:36   #5
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

soru ec ölçer

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
EC metre genlde pekde kalibrasyon gerektirmez, ancak çok fazla sapma gösteriyor ise saf su ve tuz miktarı bilinen bir kalibrasyon çözeltisi ile ayarlama yapabilirsiniz.
pH metre ise genelde nerde ise hemen hemen her açılışda iki nokta kalibrasyonu gerekiren bir alettir.
pH 4.0 7.0 veya 10.0 ile iki noktadan linear bir kalibrasyon yapmanız gerekli.
Bu çözeltiler ise sizin evde yapabileceğiniz kolay tampon çözeltiler değildir. Ücreti karşılığında tüm lab. malzemeleri satan yerlerden satın alınması gerekir.
Asidik ölçüm yapılacaksa 4.0 ila 7.0 pH tampon, bazik ölçümlerde ise 7.0 ila 10.0 pH ayarlı kalibre tampon çözeltiler kullanarak iki noktadan linear bir kalibrason yapmak uygun olur. bu çözeltileri bir kez kullanıp ana çözeltiye geri dökmemeniz fazla havaya maaruz kalmadan kullanmanız gerekitiği konularını bilmek ise kimyasal bir temel bilgidir.
İyi akşamlar praecox , iki nokta kalibrasyonu nasıl yapılır , elimdeki alet hanna EC ve PH ölçer . sekiz ay önce tartesten aldım kalibrasyon sıvıları ile aldım topraksız eriyikleri ölçmede kullanıyorum . teşekkür ederim..

Eski 22-04-2009, 22:04   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın Sabri bey , kalibrasyon Herhangi bir ölçü aletini bilinen bir değere ayarlamaktır.
Örneğin saatiniz durduğunda arkadaşınıza saati sorar ve kendi saatinizi arkadaşınızın saatine göre ayarlarsınız ,kalibre edersiniz .Ancak arkadaşınızın saati yanlışsa sizin saatinizde yanlış ayarlandı demektir. PH metre gibi EC metre gibi aletlerinde ayarlanması buna benzer.Elinizde bir ph metre olduğunu varsayalım. gösterdiği değerin doğrumu yanlışmı olduğunu anlamak için EC si veya PH kesin olarak bilinem bir numune sıvıya ihtiyaç vardır. Sayın malbman arkadaşımızın dediği gibi.örneğin numunenin PH ı 7 ise sizin aletiniz bu sıvının PH ı nı 6,9 gösteriyorsa aletin kalibrasyonu bozulmuş, yani ayarlanmaya ihtiyaci var demektir.
Aletinizin kullanma kılavuzunda mutlaka kalibrasyonun nasıl yapılacağı anlatılmıştır.mesela şu tuşa veya tuşlara 15 saniye kadar basın ayar menüsüne girin + veya - tuşuna basarak istediğiniz değere getirin gibi. Yeni değeri 7 ye ayarladığınızda iş taamamdı denebilir ama PH metrelerde birde alt kalibrasyon vardır. Mesela PH 4 PH 7 gibi 2 değeri kalibre edersiniz Ozanam kalibrasyonun yapıldığından emin olursunuz.
EC metrelerde böyle kalibre edilir ancak onlarda bir numune kullanılır. EC değerini ona ayarlarsınız .

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 22:18   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Benim kullandığım PH ,EC T ölçer.

Eklenen Resimler

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 01:46   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Sayın Sabri Zeki,

Cihazın kullanım kılavuzunu aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
http://www.tartes.com.tr/destek/pH-E...IK%20OLCER.pdf

Saygılarımızla,
TARTES

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024