agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2008, 10:26   #1
sin
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Sin / Durgun su kültürü çalışması

merhaba arkadaşlar

Kudret bey ben bir şey daha soracagım bugün veya yarın tohum almayı düşünüyorum önereceginiz belli bir marka varmı ve bunlardada çeşit çok mesela domates salkım var çeri var bir sürü ben domates,biber,salatalık,çilek tohumu alacagım verimi çok olan bir modelmi diyim bilemiyorum varsa bilgilendirirseniz sevinirim domates de çeri düşünmüyorum onu geçen sene ektim bu sene farklı olsun istiyorum

sin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2008, 10:38   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili Sin, bu konuda bende acemiyim,bende ilk defa tohum ekeceğim.Bu sorunun cevabı aslında herkezi ilgilendiriyor.Bilgi ve deneyimlerini aktaracak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 10:40   #3
sin
Ağaç Dostu

kudret bey bişi soracaktım gerçi resimlerinide ekliyecegim en kısa zaman da ama ektigim tohumlardan salatalık digerlerine göre çok fazla uzadı bi sorunmu var yoksa salatalıgın özelligimi salatalıgı ilk defa ekiyorum birde aklıma bişi takıldı şimdi ben durgun su ile ekecegim Erigikle doldurdugumuz kovada suyun sıcak havalarda buharlaşmasıyla zamanla ec yogunlaşıp ec oranı yüksek gelebilirmi bunu nasıl ayarlıyacagız soru belki biraz erken oldu ama merak işte saygılar sin nasip olursa yarın resimleri eklemeye çalışacagım diger üye arkadaşlarım da eklerlerse daha eglenceli olur sanırım hep aynı zamanda ektik bakalım kiminkiler daha çok büyümüş bende gaz veriyorum ama benimkiler daha yeni çıktı halbuki

Eski 14-03-2008, 12:31   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ankara şartlarında ben tohum dikmeyi erteledim.Mart sonu planlıyorum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 11:39   #5
sin
Ağaç Dostu

işte benim çimlerim fotograf pek net olmayabilir ama idare eder

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2008, 11:02   #6
sin
Ağaç Dostu

Arkadaşlar ben dayanamadım envor bey den gelen domates çilek biber patlıcanı hiç topraga dikmeyim dedim ve akşam saat 2 ye kadar ugraştım durgun su kültüründe diktim işallah kudret bey kızmaz bi yanlışlık yapmamışımdır bir de akşam bunların fotografını çektim pek net olmasada sizinle paylaşmak istedim birde bir sorum olacak envor bey sagolsun bir tanede kavun yollamış bunu acaba bendeki eriyiklerle topraksız besleyebilirmiyim hangi eriyige koymam gerekir **** hiçbiri olmazmı kudret bey ve envor beye çok teşekkür ediyorum saygılar SİN

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2008, 11:21   #7
Ağaç Dostu

Hava motoru ile hava vermeyi unutmayın aksi halde kökler çürür.

Yine durgun su kültüründe EC ölçer yoksa iş şansa kalmış demektir.

Eski 19-03-2008, 11:42   #8
sin
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Hava motoru ile hava vermeyi unutmayın aksi halde kökler çürür.

Yine durgun su kültüründe EC ölçer yoksa iş şansa kalmış demektir.
Korkutmayın beni sizi Kudret bey e söylerim bak

Eski 19-03-2008, 20:36   #9
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sin Mesajı Göster
Arkadaşlar ben dayanamadım envor bey den gelen domates çilek biber patlıcanı hiç topraga dikmeyim dedim ve akşam saat 2 ye kadar ugraştım durgun su kültüründe diktim işallah kudret bey kızmaz bi yanlışlık yapmamışımdır bir de akşam bunların fotografını çektim pek net olmasada sizinle paylaşmak istedim birde bir sorum olacak envor bey sagolsun bir tanede kavun yollamış bunu acaba bendeki eriyiklerle topraksız besleyebilirmiyim hangi eriyige koymam gerekir **** hiçbiri olmazmı kudret bey ve envor beye çok teşekkür ediyorum saygılar SİN
Sayın Sin hava motorunu göremedim!Havasız iki gün öyle suda durursa o fideleri öldürürsün,ayrıca domates fidelerinin dördünü bir dikmişsiniz o da olmaz.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 13:44   #10
sin
Ağaç Dostu

Dün akşam hava motoruda aldım bagladım her kovada 10 litre su var buna göre günde kaç saat hava vermem gerekir bilgi verebilirmisiniz. Sayın envor 18 litrelik kovaya bir tane domates dikersem kovalar eve sıgmaz kanımca **** ben eve sıgamam **** hanım beni evden atar. Sizce 4 domates neden olmaz besin açısından mı ışık açısın dan mı biraz bilgi verirmisiniz saygılar SİN

Eski 20-03-2008, 13:46   #11
Ağaç Dostu

Devamlı hava vermenin en iyi yöntem olduğunu okumuştum.

Eski 20-03-2008, 13:56   #12
sin
Ağaç Dostu

Devamlı hava verirsek sesten rahatsız oluruz bunun orta yolu yok mu

Eski 20-03-2008, 15:17   #13
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sin Mesajı Göster
Dün akşam hava motoruda aldım bagladım her kovada 10 litre su var buna göre günde kaç saat hava vermem gerekir bilgi verebilirmisiniz. Sayın envor 18 litrelik kovaya bir tane domates dikersem kovalar eve sıgmaz kanımca **** ben eve sıgamam **** hanım beni evden atar. Sizce 4 domates neden olmaz besin açısından mı ışık açısın dan mı biraz bilgi verirmisiniz saygılar SİN
Sn Sin 10lt su/4 fide=2,5 lt su
4 domatesin kökü yakında 18 lt kovanı dolduracak,4 fide kökünü kesmen gerektiğinde kapağı kaldıramıyacaksın.vs.vs.
oda içindeki ışık ileride yetmiyecek.

Eski 20-03-2008, 17:02   #14
sin
Ağaç Dostu

Domatesin kökünü kesme imkanımız varmı öyleyse iyi ışık konusuna gelince ben onları şimdilik evde tutuyorum mayısta eger havalar ankarada düzelirse balkona çıkaracagım orda yeterince ışık alır kanımca zaten şu an için başka imkanımda yok çünkü toplamda 7 kova olacak bide franbogaz birazdaha iş çıkarırsam benibogazlarlar o yüzden siz bana böyle akıl verirseniz kökleri bi şekilde keseriz şayet kesiliyorsa olmazsa suyunu 15 litreye çıkarırız bişeyler yapacagız ama bu hava konusuna cevap vermemişsiniz günde 4 5 saat yetermi acaba valla ben sizin başınızı şişirecegim bu yaz hayırlısı

Eski 20-03-2008, 17:06   #15
sin
Ağaç Dostu

Bişey farkettim bu konu benim adıma açılmış iyi hoşta sonunda rezil olmayım Ya bide olmazsa , başlıgı degiştirmek zorunda kalırsınız sin ile su kültüründe bitkiler nasıl bogulur

Eski 20-03-2008, 17:45   #16
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Hava motorunu devamlı çalıştırın,ortam küçük,bitki çok ,bırakın çalışsın,onun sesinden ne olacakki.
Burada öyle,arada konu açılıyor,benim adımada açıldı,karıştırmamaya çalışıyorum artık.)

Eski 21-03-2008, 14:12   #17
sin
Ağaç Dostu

Arkadaşlar dün akşam kovaların ph ını ölçtüm hem yanlışlık varmı hemde paylaşmak açısından buraya yazıyım dedim bu arada arkadaşlar dedim ama kusura bakmayın artık arkadaş olmuşuzdur herhalde beraberce bir yola çıktık ve bu yolda baya uzun arkadaş olmamız gerekmezmi artık sizcede domates ve biber patlıcan ın bulundugu kovalar 6.0 çıktı çilek ise 6.4 tabi ben dogru ölçtüysem ama çok dikkat ettim şimdi bu degerler normalmi acaba birde bu ec oranında bir dengesizlik oldugunda bunu bitkilerin halinden yani yapraklarından veya başka bir şekilde anlama şansımız varmı saygılar SİN

Eski 24-03-2008, 11:01   #18
sin
Ağaç Dostu

yeni resimler

kudret bey hatalarımı söylemenizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2008, 11:04   #19
sin
Ağaç Dostu

degişik açılardan da çektim ki hem kalite iyi olmadıgı için hemde daha iyi anlaşılır diye

Eklenen Resimler

Düzenleyen sin : 24-03-2008 saat 12:09
Eski 24-03-2008, 11:07   #20
sin
Ağaç Dostu

devam ediyorum ama işallah fazla resim sorun olmaz

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2008, 12:07   #21
sin
Ağaç Dostu

Resimlerimiz devam edecek ama şimdi sorularıma geçeyim

1. soru kudret bey resimlerde de görüldügü gibi çileklerin yaprakları büyüdükçe dışa dogru kıvrılıyor bu çilekte olan bişeumi yoksa ec ile alakalı bir sorunmu bir an önce cevap verirseniz eger bir hata var ise bitki zarar görmeden düzeltmek isterim

2. soru yine resimlerde göreceginiz gibi domates çiçek açtı biber de açmak üzere bu durumda 10 litreye 2 şer ölçek ec koyarak hazırladıgımız besini degiştirmem gerekirmi yoksa aynı şekilde devam mı edeyim

3. soru resimler kalitesiz ama yinede yapraklardan veya renklerinden anlayabildiginiz herhangi bir olumsuzluk varmı

4. bu resimleri ve bu soruları buraya yazmamın sebebi yöneticilerin bu bölümü açarak mesajlarımı buraya taşımasıdır bu şekilde kendimi gruptan kopmuş gibi hissediyorum inşallah arkadaşlar ve kudret bey sorularımı cevapsız bırakmazlar
saygılar SİN

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2008, 20:42   #22
Ağaç Dostu

Elinize sağlık ,şu anda bir problem gözükmüyor gibi.hele biraz daha büyüsünler.
yaprakların kıvrılması EC yüksekliğinden olabilir. Ama resimlerde onu gördüm diyemem.
bundan sonraki resimleri biraz daha net çekerseniz iyi olur, kolay gelsin.

Eski 25-03-2008, 01:47   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Sevgili Sin,

Bu bitkileri sen tohumlari cimlendirerek mi bu hale getirdin?

Eger oyle ise biz cok buyuk bir hata yapiyoruz! Tebrik ederim cok iyi bir gelisim var bizdeki fasulyer haric senin 5 te birindeyiz. Bir yerde hata yapiyoruz ama ne !

Hidro

Hidro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 01:59   #24
Ağaçsever

Sevgili Kudret Agabey,

Acikcasi moralim bozuldu (yanlis anlamayin vazgecmek anlaminda degil) Sevgili Sin cicek acti diyor , biz nerdeyse 1 aydir cimlendirdik tohumlari sonrada son 10 gundur besliyoruz besinle . Birseyi yanlis yaptigimiz kesin.Biz isin teknigi ile ugrasalim derken gercekleri unuttuk sanirim. Sorum su bir domates ne kadar boya ulasinca cicek acar? Inanin bu kada caba harcadik 10 cm domatesimiz oluyorsa bizim yanlis yaptigimiz kesin. Bence bizim domatesler 10 gun sonra bile cicek acmaz. Oyle bir gorunumleri yok

Selamlar

Hidro

Eski 25-03-2008, 09:41   #25
Ağaç Dostu

Sevgili hidro ,moralin bozulmasın,Biraylık tohum çiçek açmaz.Sevgili Sin in çiçek açan fideleri tahmin ediyorum hazır aldığı ,gelişmiş fidelerdin .Ben tahmin ediyorumki senin tohum olarak diktiğin ve şimdi daha yeni fide olma aşamasına gelmiş domateslerin bemce mayıstan önce çiçek açmaz gibime geliyor.moralini bozma,beslemeye devam et.başarılar dilerim.

Eski 25-03-2008, 09:53   #26
sin
Ağaç Dostu

Sayın hidro ben sizinle birlikte çimlendirdigim domatesleri daha dikmedim onlar henüz daha 3. yapraklarını açıyorlar ve boyları enfazla 5 cm bu fideleri envor bey sagolsun çileklerle birlikte yollamıştı ve geldiginde tomurcuk vardı üzerinde dikdikden 2 gün sonrada çiçek açtı ama çok da makbule geçti

Eski 25-03-2008, 11:36   #27
Ağaçsever

Kudret bey ve Sayin Sin,

Inanin icimi rahatlattiniz. Calismalara devam.

Hidro

Eski 27-03-2008, 10:43   #28
sin
Ağaç Dostu

acil

Kudret bey sabah kalktıgımda çileklerden birinin yattıgını gördüm galiba onu kaybettim digerleri ayakta ama yaprakları hala dışa dogru kıvrık sabah suyunu yine normal besinli hale getirdim bakalım akşam ne olacak hava motorunu da dünden beri hiç kapatmadım diger bir sorum da biber biberin yeni çıkan yapraklarının orta kısımlarında sarar ma ve buna baglı oldugunu düşündügüm delinmeler var bu neden dir acaba aynı tank daki patlıcanda bir sorun yok saygılar SİN

Eski 27-03-2008, 19:55   #29
Ağaç Dostu

Sevgili sin,dur heyacanlanma ,o yatan çilegin köklerine bir bak kararma kahverengine dönme varmı ,su azalmış kök suya değmiyor olabilirmi, ikincisi besin eriyiğinden dolayı yaprakların delineceğini bu aşamada düşünemiyorum,bir büyüteçle o delik yapraklara bir bak böceklenme olmasın özellikle altlarına bak,çilek yetiştiren diğer arkadaşlarda yardımcı olsunlar ,sorun sadece senin çileklerindemi ,yoksa ortak bir sorunmu,Arkadaşlar bu konuda lütfen yazsınlar,ki sorunları çözmek kolaylaşsın.

Eski 27-03-2008, 21:47   #30
Ağaçsever

Fasulye'de bir tuhaflik var

Arkadaslar,

Bizim fasulyelerin birinde tuhaf bir sey olmaya basladi. Saglam11 resiminde saglikli yapraklar goruluyor, Kotu 11 ve Kotu 22 de de , fasulyenin en son cikan yapraklari , birisinde kahverengi noktalar , diger yaprakta burusuk ve buzulmus durumda,

Hastalik midir ? bu acaba yoksa EC PH **** baska bir durum mu yapar bunu. Koparmalimiyim bu yapraklari ve daha neler yapmaliyim.

Acil yanitlariniz bekliyorum. Fasulye cok buyudu kaybetmek istemiyorum

Hidro

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024