agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Cocopeat mi? Perlit mi?
Cocopeat 32 43.84%
Perlit 41 56.16%
Oy Verenler: 73. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2008, 11:52   #1
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2007
Topraksız tarım denemelerim

Amatör olarak topraksız tarım denemelerimi burada paylaşacağım.
Resimlerdeki saksıları bir firmadan online satın aldım ve kolayca kurdum.Saksılardan birine torf içinde çimlendirdiğim domates fidelerini ektim.Bakalım nasıl olacak.

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 12:42   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sistem -akıllı saksı- denilen sistem mi?

Sanırım besin eriyiği azaldıkça sistem kendi besin eriyiğini tamamlıyor.

Sistemin bu yönünü de tanıtırsanız,
teras-büyük balkon gibi yerlerde daha ileri aşamaya geçecekler için bu saksılar çok iyi alternatif olur derim.

sinem erşen beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 20:46   #3
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Selamlar,
Akilli saksi sistemini Tartes firmasindan aldim. Firma bilgili oldugu kadar ilgili ayni zamanda. Butun amator sorularima sabirla cevap verdiler. Sistem normalde 1 saksi ve besin tankından olusuyor, bu sisteme ek olarak bircok akilli saksi baglanabiliyor. Sistemle birlikte 2ayri besin bidonu geliyor ve bu besinlerden su tankina 1/100 oraninda koyup ustune su dolduruyoruz. Su tankinin altindan cikan hortum vasitasi ile saksilarin altindaki akıllı vanalara oradan dabitkilerin ekili oldugu cocopeat'e (hindistan cevizi kabugu) gidiyor. Cocopeat alttan besini sürekli emiyor ve nemli kalıyor. Sadece üstten 1 cm lik bir bölge kuruyor o da güneşten dolayı. Gelismeleri buradan anlatacagim. Saygilar

naci03 beğendi.

Düzenleyen Özgür Ayata : 09-04-2008 saat 11:43
Eski 09-04-2008, 00:00   #4
Ağaç Dostu

Hayırlı olsun,
gelişmeleri fotoğraflayıp anlatırsanız ,aynı dönemde başlayan diğer amatör topraksız tarım denemesi ile bir karşılaştırma yapma fırsatını yakalarız.

Besin eriyiğini yetiştireceğiniz bitkiyi belirtip ona göre mi yolladılar yoksa standart bir besin eriyikleri var mı?

Eski 09-04-2008, 11:41   #5
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Selamlar,
Besin eriyikleri hazır geldi ürün felan sormadılar. 2 bidon içinde üzerlerinde "A" "B" yazıyordu ve bunlardan su tankına 1/100 oranında koyuyoruz gerisini su dolduruyoruz.

Eski 09-04-2008, 11:45   #6
Ağaç Dostu

Bu durumda bu iş daha da önemli hale geldi

Biz domates için bu oranlarda EC çilek için bu oranda EC derken ...Standart bir besin eriyiği???

Eğer denemelerinizi farklı bitkilerle yaparsanız gelişmeleri değerlendirmek çok iyi olur.

naci03 beğendi.
Eski 09-04-2008, 11:53   #7
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Akıllı saksı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozgür Ayata Mesajı Göster
Selamlar,
Akilli saksi sistemini Tartes firmasindan aldim. Firma bilgili oldugu kadar ilgili ayni zamanda. Butun amator sorularima sabirla cevap verdiler. Sistem normalde 1 saksi ve besin tankından olusuyor, bu sisteme ek olarak bircok akilli saksi baglanabiliyor. Sistemle birlikte 2ayri besin bidonu geliyor ve bu besinlerden su tankina 1/100 oraninda koyup ustune su dolduruyoruz. Su tankinin altindan cikan hortum vasitasi ile saksilarin altindaki akıllı vanalara oradan dabitkilerin ekili oldugu cocopeat'e (hindistan cevizi kabugu) gidiyor. Cocopeat alttan besini sürekli emiyor ve nemli kalıyor. Sadece üstten 1 cm lik bir bölge kuruyor o da güneşten dolayı. Gelismeleri buradan anlatacagim. Saygilar
Sn.Ayata
Böyle bir sistemin maliyeti nedir ?
Saygılar

naci03 beğendi.
Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 23:22   #8
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turco Mesajı Göster
Sn.Ayata
Böyle bir sistemin maliyeti nedir ?
Saygılar
www.tartes.com.tr sitesinden fiyatlara ulasabilirsiniz.
Saygilar

Eski 13-04-2008, 16:21   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2008
akıllı saksı

Herkese selamlar,

Topraksız tarım hakkında bir süredir bilgi edinmeye çalışıyorum.
Amatör olarak biryerlerden başlamayı çok istiyorum. Tartes'i internet sitesinden daha önce incelemiştim. Yeni başlayanlar için akıllı saksı sistemi gayet uygun görünüyor. Denesem mi acaba diye düşünürken Özgür Beyin forumda yazdıklarına rastladım. Sonuçları ve gelişmelerin fotoğraflarını bizlerle paylaşırsanız çok güzel bir örnek teşkil edecektir diye düşünüyorum.

Aslında kafama takılan birkaç şey var. Nasıl oluyor da bu kadar hassas ölçümler sonucu her bitki için farklı hazırlanan besin karışımları bu akıllı sistemde tek bir çözüm ile karşılanıyor. Acaba bu besin her türe uyacak genel ama çok da etkili olmayan bir ürün mü? ayrıca siz besini su ile karıştırdıktan sonra ph derecesine EC sine baktınız mı? normal musluk suyu mu kullandınız?

yani insan internet sitelerine bakınca gözü korkuyor. nasıl başlayacağını bilemiyor. Eğer bu Tartes akıllı sistem de göründüğü kadar kolaysa biz de hemen bir yerlerden başlayalım o zaman

muratcetinel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 19:17   #10
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Arkadaşlar,gözünüzü korkutmayın,her bitkinin besini ayrı olacak diye birşey yok,amatörce yapılan topraksız tarımdan bahsediyorum ******.
En fazla verinden kaybınız olur(kayıpda anlaşılmaz),ama bitkinizi yetiştirebilirsiniz.
sadece bitkinin hassaslığına dikkat edin,domates için hazırlanan besin eriyiğini çilekte kullanıcaksak biraz fazla su kullanırız olur.(mesela domates için 100lt hazırlayacaksak çilek için 120-150lt arası su kullanırız birşey olmaz)
Tartesde bunu yapıyor işte,size evde topraksız tarım yetiştirme lüks'ünü sunuyor.
Amatörce topraksız tarım yapıyorsanız size çilek için olan besin eriyiğini verseler sizde domates yetiştirseniz,domates üzerindeki etkileri anlamanız zor bir olasılık,sakın sizi küçümsediğimi sanmayın,yanlış anlaşılmasın...
Bizde topraksız tarım yaptığımız yerde aynı çeşit tohumdan yetişmiş fidanları sadece rakım(yükseklik) farkı olan değişik seralarda bile EC istekleri farklı olabiliyor.
Yani demem o ki,korkmadan başlayın bu işe...

naci03 beğendi.
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 00:14   #11
Yeni Üye

envor,

öncelikle biz amatör girişimcilere verdiğiniz destek ve değerli bilgilerinizden dolayı size çok teşekkür ediyorum. gerek forumdan gerekse internetten (youtube'taki videolarınız ve seranızın web sitesi) çalışmalarınızı beğeniyle izledim. İşinizi çok severek yaptığınız anlaşılıyor. İnsanın sevdiği işi yapıyor olması çok güzel başarılarınızın devamını diliyor ve bizlere göstermiş olduğunuz sabırdan dolayı da tekrar teşekkür ediyorum.

bugün foruma ilk kez yazmaya başladım. Aslında birkaç sorum olacak. Özgür Beyin açtığı konu başlığını da pek dağıtmak istemiyorum aslında ama ben sorayım olmazsa yeni bir konu açıp konuşuruz.

Aklıma ilk şu soru geliyor; günümüzde gitgide daha da çok işitmeye başladığımız organik sebze ve meyveler halkımız tarafından yeni yeni rağbet görmeye başladı. Belli başlı marketlerde organiktir etiketli ürünler tercih ediyoruz. Topraksız kültür ile üretilen sebze ve meyveler ile organik ürünler arasındki farkı küçük bir araştırma yaparak anlamak mümkün. benim merak ettiğim neden heryerde organik ürünler görürken topraksız kültürde xxx standartlarında üretilmiştir gibi etiketli tertemiz ürünler göremiyoruz? üretiminizin birçoğunu yurtdışına pazarladığınız için mi? yurtdışında bu iş nasıl peki? insanlar organik sebze meyve kadar sizin tekniklerinize de rağbet gösteriyor mu? ürünlerinizin en az organik ürünler kadar sağlıklı olduğunu söyleyemez miyiz? o zaman neden pazarda henüz yerini alamadı? Acaba bir standart mı belirlenmiş durumda değil? **** şu şekilde sorayım organik ürünler bu kadar pahallı iken biz neden topraksız kültürde yetişmiş ürünler tercih etmiyoruz?

Eski 14-04-2008, 14:00   #12
Ağaç Dostu

Ya da soruyu şöyle sorabiliriz.

Topraksız tarım;

kimyasal gübre yerine, organik gübre ile yapılabilir mi?

Eski 14-04-2008, 14:38   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Ben de bir deneme olması açısından kipa'dan oldukça ucuza aldığım coco peat içinde önce kedi otu yetiştirdim. Sonuç harika oldu. Çimlenme ve büyümeleri oldukça hızlıydı. Şimdi de coco peat içerisine domates ve çan çiçeği alba tohumları ektim. Sonuçları almaya başladıkça buraya fotoğraflar eklerim.

Geçen gün aldığım cherry domates fidesini de yeni saksıya yine coco peat içine yerleştirdim. Yurtdışında özellikle Avrupa'da çok kullanılan ve çok beğenilen bir ortam okuduğum kadarıyla. Su tutma özelliği ve çamur olmaması en büyük avantajı. Ayrıca gevşek yapısı ile de sanırım kök oluşmasına baya bir yardımcı olmakta. Özellikle çeliklerin veya tohumların köklendirilmesi, çimlendirilmesi için çok tavsiye edilmekte. Fiyatı da torf'a göre oldukça ucuz. Sanırım çok popüler olmadığı için fiyatı düşük kaldı

Özellikleri ise;
Ana maddesi hindistan cevizi lifleri.
1 m3 coco peat içinde 320Lt torf, 100 Lt Klinoptilolit, (zeolit 1kg. 3x15(NPK), 0.6kg. CaNO3, 0.4kg. MgSO4 katkı maddeleri eklenmiştir. Ana maddesi hindistan cevizi lifleri.
Ph: 5,5-6,5 EC: 250-500
Toplam organik madde: %94-98
Karbon geçirgenliği: 60-130
Organik karbon: %45-50
Lignin: %65-70
Selüloz: %20-30
Karbon nitrojen oranı: 80/1
Su tutma kapasitesi: %8-9
Hava gözenekliliği: %10-12
Toplam gözenek alanı: %94-96

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 13:51   #14
Ağaç Dostu

Bugün çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. Tam domates tohumlarından ümidi kesmişken bugün fidelerin çimlendiğini gördüm.

Yalnız ufak bir hata yapmışım sanırım. Coco peat'in gevşek yapısını gözden kaçırdığımı düşünüyorum. Çimlenme başladığı için çıkan yapraklar coco peat'i yukarıya doğru itmişler ve yer yer tohumlar açığa çıkmış.

Çimlenme olana kadar mavi kabın üstü streç filmle kaplıydı, carte dor kabının üstünü ise kendi kapağıyla kapattım böylece mavi kap güneş ışığı alırken diğeri ise güneş ışığından izole bir şekilde durdu. Ortamı sürekli nemli tuttum. Yaklaşık 1 haftada çimlenme gerçekleşti. Çimlenme başladığı için sulamayı azaltmayı düşünüyorum.

Bardakların ise üstlerini kapatmadım. Bugün bir tanesinde çimlenme gerçekleşmiş. Diğerlerini ise beklemekteyim.

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2008, 14:38   #15
Yeni Üye

lizard selam,

eğer başından sonuna kadar tüm evreleri, gelişimleri tarih de vererek devam ettirirsen izlemesi gerçekten zevkli olacak gibi sadece coco peat ve su kullandın değil mi? nasıl devam edeceksin? besin olarak yani?

Özgür den hiç ses çıkmıyor... yoksa bir sorun mu var akıllı saksıda?

Eski 15-04-2008, 14:52   #16
Ağaç Dostu

Evet sadece su (hatta belki kızabilirsiniz ama İzmir'in ünlü bol kireçli çeşme suyu) ve coco peat kullandım. Besin olarak geçen seneden beridir hayretle etkilerini izlediğim humik asit kullanmayı düşünüyorum. Açıkçası humik asit dışında birşeyler gerekir mi bilmiyorum. Burada yetişen fidelerin bir kısmını bahçedeki toprak alana alacağım. Bir kısmını ise daha büyükçe saksılarda yine coco peat içinde devam edeceğim. Hatta kafamda şöyle bir plan da var. Saksıya alacağım fideleri dışardan beslemek yerine belli aralıklarla coco peatlerini yenilemeyi de düşünüyorum. Veya torf takviyesi yapabilirim. Tam karar veremedim. Belki de her şekilde denerim farklı ortamlarda en iyisi öyle yapmak gibi

Eski 15-04-2008, 15:58   #17
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Herkese selamlar.
Ben bu başlığı denemelerimi paylaşmak için açmıştım ve katılım çok güzel oldu herkes bilgisini paylaşıyor ve bu durum beni gerçekten mutlu ediyor. İşlerimin yoğunluğundan bir süredir yazamıyorum fakat yazılanları takip ediyorum. İlk resimdeki domates fidelerim 1 cm kadar uzadılar (en kısa zamanda yeni resimler ekleyeceğim) diğer saksıya ekdiğim biber fidesi de hemen gelişmeye başladı. Ayrıca bu saksıya birkaç adet tohum ektim ve aynı tohumlardan torf içine de ektim ki hangisinin daha önce çimlendiğini gözlemleyebileyim ve renk farklılıkları varsa bunları sizinle paylaşabileyim diye. İşin uzmanı olan arkadaşlar yardımlarınız bizim(amatörler) için çok önemli ama lütfen bilgilerini paylaşırken teknik terimleri biraz yumuşatın ki anlayabilelim. Mesela "Klinoptilolit, (zeolit 1kg. 3x15(NPK), 0.6kg. CaNO3, 0.4kg. MgSO4" bunlardan hiçbişe anlamadım açıkçası anlamam gerektiğini de düşünmüyorum. Ben 3 şey biliyorum "Besin A", "Besin B", "Çeşme suyu"
Bu çerçevede anlayacağımız dilde anlatırsanız çok daha faydalı olur diye düşünüyorum.
Değerli bilgilerini paylaşan tüm doğa dostlarına yemyeşil bir bir dünya diliyorum.
Saygılar

Düzenleyen Özgür Ayata : 15-04-2008 saat 16:01 Neden: imla hatası
Eski 15-04-2008, 16:12   #18
Ağaç Dostu

Merhaba;
Ben de işin uzmanı değilim sadece paket üzerindeki değerleri paylaşmak için yazdım özellikle işin uzmanları için
Ayrıca ben de torf veya coco peat alacağım zaman bu değerleri paketler üzerinde karşılaştırıyorum. Özellikle su tutma, ph ve NPK (Azot, fosfor ve potasyum değerleri)
CaNO3 ise kalsiyum nitrat olması lazım;
MgSO4 magnezyum sülfat.

Kullandığım ortamın hangi besinleri içerdiğinin bilinmesi ve kayda geçmesi amacıyla yazdım

Eski 15-04-2008, 23:24   #19
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Merhaba...Hoşgeldiniz...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcetinel Mesajı Göster
envor,

öncelikle biz amatör girişimcilere verdiğiniz destek ve değerli bilgilerinizden dolayı size çok teşekkür ediyorum. gerek forumdan gerekse internetten (youtube'taki videolarınız ve seranızın web sitesi) çalışmalarınızı beğeniyle izledim. İşinizi çok severek yaptığınız anlaşılıyor. İnsanın sevdiği işi yapıyor olması çok güzel başarılarınızın devamını diliyor ve bizlere göstermiş olduğunuz sabırdan dolayı da tekrar teşekkür ediyorum.

bugün foruma ilk kez yazmaya başladım. Aslında birkaç sorum olacak. Özgür Beyin açtığı konu başlığını da pek dağıtmak istemiyorum aslında ama ben sorayım olmazsa yeni bir konu açıp konuşuruz.

Aklıma ilk şu soru geliyor; günümüzde gitgide daha da çok işitmeye başladığımız organik sebze ve meyveler halkımız tarafından yeni yeni rağbet görmeye başladı. Belli başlı marketlerde organiktir etiketli ürünler tercih ediyoruz. Topraksız kültür ile üretilen sebze ve meyveler ile organik ürünler arasındki farkı küçük bir araştırma yaparak anlamak mümkün. benim merak ettiğim neden heryerde organik ürünler görürken topraksız kültürde xxx standartlarında üretilmiştir gibi etiketli tertemiz ürünler göremiyoruz? üretiminizin birçoğunu yurtdışına pazarladığınız için mi? yurtdışında bu iş nasıl peki? insanlar organik sebze meyve kadar sizin tekniklerinize de rağbet gösteriyor mu? ürünlerinizin en az organik ürünler kadar sağlıklı olduğunu söyleyemez miyiz? o zaman neden pazarda henüz yerini alamadı? Acaba bir standart mı belirlenmiş durumda değil? **** şu şekilde sorayım organik ürünler bu kadar pahallı iken biz neden topraksız kültürde yetişmiş ürünler tercih etmiyoruz?
Merhaba Sn.Muratcetinel;öncelikle aramıza hoşgeldin,çok iyi bir konuya değindin,teşekkürler...
Forumda daha öncede bu konu hakkında bazı söyleşilerimiz olmuştu,ama daha detaylı bu konuyu tartışmalı ve irdelemeliyiz aslında...

**** şu şekilde sorayım organik ürünler bu kadar pahallı iken biz neden topraksız kültürde yetişmiş ürünler tercih etmiyoruz?[/QUOTE]

Aslında tercih ediyoruz,ama farkında değiliz...Büyük marketlerden domates alan müşterilerin %50'si topraksız tarımda yetiştirilmiş eurepgap sertifikalı domateslerden alıyor.İşletmeler genelde marketlerin paketlemesine toptan teslimat yapıyorlar,market kendisi paketliyor,bazende işletmeler paketleyip marketlere teslim ediyorlar.Reklama girmesin ama migros,metro,makro,natura gibi marketlere aynı bu yolla ürün veriyoruz.Veriyoruz ama yurt dışı siparişlerden arttırabilirsek veriyoruz.Biz paketlersek eğer üzerindeki etiketten müşteri o domatesin hangi tarihte,kim tarafından toplandığını,hangi ilaç ve gübre ile beslendiğini,çeşitini vs. tüm bilgilerini izlenebilirlik ile internetten görebiliyor.Ben şu an çalışmıyorum ama benim zamanımda bu sistemi kurmuştuk.Yani demem o ki aslında bilmeden aldığımız domatesler topraksız üretim domatesleri,****** marketler topraklı tarımda yetişmiş domatesleride satıyor,ama şunu söylüyeyim marketler bu işe çok dikkat ediyor,öyle her yerden mal almıyorlar.Peki markette nasıl ayıracağız bu domatesleri derseniz = Topraklı tarım domatesleri zannediyorum 1.5-2.5 ytl arasında satılıyor.Topraksız tarım domatesleri kilosu 4-5 ytl arasında satılıyor.
Olması lazımuzun zamandır domates almıyorum...
Organik domates diye satılan domateslerinde tamamının organik olduğunada inanmıyorum açıkcası...Organik en iyisi,ama organik yetişmişse,organik tarım yapmak için kriterler var,bunlar bazı lisans veren şirketler tarafından denetleniyor.(organik tarım yapılacak yerin 5 yıldan az olmamak şartı ile ilac ve gübre kullanmamış olması,yine 5 kilometrekare yakınındada bu işlemlerin olmaması vs....gibi )Bu şartlara uyan kaç yer vardır sizce.
Şimdi topraksız tarımda yetişmiş domates deyince akla hemen toprak yok besinde yok ****** hep kimyevi gübre ile beslenmiş bunlar,çok zararlı,yerseniz işte şu olur,yok bu olur dersek bence yanlış demiş oluruz.Topraksız tarımda kullandığımız ilaclar ve gübrelerin gereğinden fazla kalıntısı yoktur,yetiştirmiş olduğunuz ürünü önce sizin yemeniz lazım,ben yiyor vede çoçuğumada güvenle yedirte biliyorsam,varın gerisini siz düşünün.Hollandada topraklı tarım diye bir şey kalmamıştır.Seraların %90'ı topraksıza dönmüştür.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 18:14   #20
Ağaç Dostu

coco peat ile domates denemesi

Yeni çimlenen domateslerim 1 haftanın sonunda ilk gerçek yapraklarını çıkartmaya başladılar. Uzun saksılardaki domateslerde ciddi bir katliam yaparak seyreltme yaptım. Gözüme kestirdiklerimi bırakıp gerisini söktüm malesef. Şu anda bana göre gayet sağlıklı görünüyorlar. Boyları gayet kısa ve dimdik durmaktalar. Yalnız bazılarının ilk çıkan yapraklarında kıvrılmalar gördüm. Sorun olduğunu düşünmüyorum. Yine de bir bilen konu hakkında bilgilendirirse sevinirim. Sulamayı az az yapıyorum. 2 - 3 günde bir toprak kuruduğunda püskürtme ile nemlendiriyorum.

Birkaç gündür de eve uğrayamadığım için direkt güneşe maruz kaldılar. İzmir'de de havalar bu ara çok sıcak gidiyor. Umarım bir sorun yaratmaz. Şimdilik gölgelik bir yere çektim.

Dün de koruyucu olması için Cuprasoil isimli fungusit aldım. İçeriği %50 metalik bakıra eşdeğer bakır oksiklorür - dicopper chloride trihydroxide. Bu hafta uygulamayı planlıyorum yapraklara ve toprağa püskürterek.

Eklenen Resimler

Düzenleyen lizard : 24-04-2008 saat 18:16 Neden: ilac bilgisini yazdım
Eski 25-04-2008, 11:10   #21
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Topraksız Mucize

Selamlar
Yurtdışında olduğum için resimleri anca iletebiliyorum. 15 gün içindeki mucizevi gelişmeyi sizlerle paylaşıyorum. Ayrıca diğer saksıya ektiğim roka filizleri sıcaklardan dolayı hemen tohuma kalktı. Çiçekçi komşumun verdiği karanfil filizlerini köklendirme tozuna batırıp sisteme ektim ve 4 gün içinde köklendiler ve hepsi tuttu.
Herkese Sevgiler.

Eklenen Resimler

SUDEM ve naci03 beğendi.
Eski 25-04-2008, 11:18   #22
Ağaç Dostu

Domatesler gerçekten güzel gelişmiş, tebrikler.

Eski 27-04-2008, 20:34   #23
Ağaç Dostu

Hümik asit farkı

Domates fidelerim güzelce büyümeye devam ediyorlar. Bir kısmına hümik asit verdim. Karşılaştırma olması açısından da 4 tanesinin bulunduğu kaba hümik asit vermedim. Aradaki gelişim farkını görmek istedim.
Bazıları gayet hızlı gelişim gösterirken bazıları ise yavaş kaldılar. Muhtemelen bahçeye ekmeden önce de son bir seyreltme yapıp birkaçından daha vazgeçmem gerekecek.

Domates fidelerim oturak tipli. Bunları kaçar santim aralıklarla bahçeye ekmem gerekir? Fazlasıyla fide olmaya başladı ve benim korkum bahçede yeterli yer bulamayacağımdan.

Bugün de fidelere koruyucu olması için cuprasoil uygulayacağım. Mantarlara karşı.

Eklenen Resimler

Eski 29-04-2008, 00:31   #24
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Cok saglikli gorunuyorlar. Tebrik ederim.

Eski 02-05-2008, 11:52   #25
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Selamlar,
Domateslerin bu sabah çektiğim resimlerini ekliyorum. Çok güzel gelişiyorlar. Domates salkımlarını yukarı bağlamayı değilde aşağı sarkıtmayı deneyeceğim. Bu arada cocopear içine ektigim biber tohumları 1 haftada çimlendiler onların da resimlerini görebilirsiniz.
Saygılar.

Eklenen Resimler

SUDEM ve naci03 beğendi.

Düzenleyen Özgür Ayata : 02-05-2008 saat 14:42 Neden: imla hatası
Eski 02-05-2008, 17:15   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Teşekkürler Sayın Özgür Ayata,
Topraksız tarım işte bu formüllerle başlıyor arkadaşlar. Bu formülleri yorumlayamassak ,
istediğimiz formülü dzayn edemessek biz bir profösyonel, bir danışman veya kendi kendine yeten bir topraksız tarım üreticisi olamayız .Sadece amatör bir deneyici olarak kalırız,ve başarısızlıklarımız hevesle yaptığımız birkac denemeden sonra bizi bu işten soğutur.
Oda hiç güzel bir şey olmaz değilmi.
Gelin bu kitabı okumaya başlıyalım. Kitaplar okunmak için yazılır, bu kitabın yazımına çok önce başlamıştık zaten. Ama üzgünümki alan çıkmadı.

naci03 beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 14:45   #27
Ağaç Dostu

Domates tohumlarımın ilk çimlenmesinden bu yana 20 gün geçti. Uygulama olarak coco peatin yanısıra fotoğraflarda görülen carte dor kabındakiler hariç diğerlerine humik asit uyguladım. Aradaki farkı görmek ve anlamak için.

Şu anda bardaktakilerden 2 - 3 tanesi diğerlerine göre gözle görülür biçimde büyük. Mavi kapta bulunan 4 tanesi de diğerlerinden çok daha hızlı gelişmekte.

En son fotoğrafa da fide olarak aldığım sırık hıyarı ekledim. Bunu da aldığımda eve gelene kadar 2 gün beklemişti ve neredeyse ölmek üzereydi. Cocopeat içine ektim ve sulamaya devam ettim şu anda gayet güzel görünmekte.

Bugün fidelere cuprasoil uygulayacağım mantara karşı koruma sağlamak için.

Sulamayı ise toprakları iyice kurudukça yapıyorum. Bazen 1 - 2 gün hiç sulama yapmadan bırakıyorum. Havalar sıcak gidiyor. Dışarda duran fidelerim öğleden sonra direkt Güneş ışığı almakta. Sulamayı gün aşırı yapıyorum fısfıs ile. Bu konuda da önerilere ihtiyacım var.

Eklenen Resimler

naci03 beğendi.
Eski 05-05-2008, 11:45   #28
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Benim bahçede ekili olan domateslerin tamamı cicek actı hatta meyveler olgunlaşmaya başladı fakat akıllı saksıdakiler daha sağlıklı görünmesine rağmen hala çiçek açmadı. Öğleden sonra güneş almıyorlar etkisi olabilirmi?

naci03 beğendi.
Eski 07-05-2008, 14:37   #29
Ağaç Dostu

coco peat ile domates yetiştirmek

Benim fideler son 2 gündür harika bir gelişme göstermeye başladılar. Sizlerle fotoğrafları paylaşmak istedim.
Daha önce de belirttiğim gibi carte dor kabında olanlar hariç diğer hepsine humik asit uygulamıştım. Geçenlerde de cuprasoil uyguladım mantara karşı koruma olması için.
Özellikle dondurma kabının hemen arkasındaki canavara dikkat çekmek istedim. Kendisi çılgınca büyümeye devam ediyor

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2008, 01:09   #30
Ağaç Dostu

Özgür bey siz canavar domateslerinizi ne ile besliyorsunuz? Önceden yazdığımız mesajları şöyle bir gözden geçirdim de sizin fideler bendekilerden çok daha hızlı büyüyorlar. Belki de Girne'de olmanızın avantajı olabilir mi?
Ben henüz hümik asit dışında bir uygulama yapmadım. Bu hafta azot ağırlıklı sıvı gübre veya yanmış gübre hangisini bulursam uygulamayı düşünüyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024