agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2009, 17:50   #1
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Hazır NPK + Micro element gübresi kullanımı

Bu topraksız tarım konusunda deneme yapmak istiyorum.
Ancak ilk denememi masrafsız (elimdeki malzemelerle) gerçekleştirmek istiyorum.
Salon bitkileri, bahçe bitkileri ve sucul bitkiler konusunda azbuçuk tecrübem var.
Hassas ve esas konu olan besin eriyiği hazırlama konusunda temelsiz ve kaynaksız olan fikrimi sizlerin yorumuna sunmak istiyorum.

Besinleri kavonozdaki damacana olarak satılmakta olan içme suyuna (muhtemelen ph 6.5 olacak) ekleyip, hava taşı ile havalandırarak tek kök domates ekeceğim.
0,5 gibi kaba bir hassasiyette ph ölçümü yapabileceğim. EC ölçümü şu aşamada yapamayacağım.

Sorunum olan besin eriyiği konusuna gelirsek;
Makro elementler olarak çiçek coşturan **** vilmorin gibi hazır besinleri,
Micro elementler için ise akvaryumda sucul bitkiler için kullandığım besini katmayı planlıyorum.

Dozajlama bu aşamada öngöremediğim ve sorunum olan nokta.
Düşük dozlardaki eklemelerle bitkiyi gözlemlemeyi planlıyorum.
Eriyiği haftada bir değiştireceğim.

Fikirlerinizi ve değerlendirmelerinizi bildirmeniz ümidiyle.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 12:13   #2
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
Bahsi geçen hazır besinlerin içeriğini de yazabilirsen yorum getiren daha çok olacaktır.

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 13:33   #3
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çelebi Mesajı Göster
Bahsi geçen hazır besinlerin içeriğini de yazabilirsen yorum getiren daha çok olacaktır.
Teşekkürler ilginiz için,
Sıkıntım tam bu noktadan kaynaklanıyor, Hazır NPK besinlerin ambalajında ürünün formülü yazmıyor.
Kullanacağım mikro element gübresi hakkındaki bilgimde şundan ibaret:
(İçerik: Sıvı gübre 21 element, 17 amino asit, 6 vitamin, 4 yardımcı madde, 6 organik madde ve 2 koruyucu madde içermektedir. Şelat maddesi olarak 3 farklı şelatör kullanılmıştır.)
Ancak formülünü bilemiyorum.

Durum itibariyle planım; hazır NPK gübresiyle 5 litreye 5 mg gibi bir değerle başlayarak deneyimlemek.
Micro element gübresini ise, bitkili akvaryuma kattığım oranın 2 katı miktarda (5 litreye 1 mg) ekleyerek deneyimlemek.

Topraksız tarım için bunlar çok kaba ve tamamen tahmini değerler, ancak elimde mevcut olan bu gübreler, hava motoru/taşı, minik saksılar vs. bulunduğu için, elimdekilerle bitkiyi yaşatmayı deneyeceğim. Çok fazla beklentim yok bu çalışmadan. Ancak olumlu sonuç almam ihtimalinde, sistem üzerindeki kontrolümü arttırma girişimleri yapabilirim. Ve belki bir **** birkaç kök ile deneyimlemek isteyen arkadaşlara alternatif oluşabilir diye düşünüyorum.

Eski 08-04-2009, 16:31   #4
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sıvı gübre kuracağınız sistem içinde maliyet olarak hesaba katılamayacak kadar küçük. Fidelere vereceğiniz para ve en kıymetlisi harcayacağınız 3-5 ay zaman için riske girmenize hiç gerek yok.

Topraksız tarım için hazırlanmış besin kitlerinden isterseniz Sn. Envor, isterseniz Sn. Kudret Tezel den uğraşmaya değmeyecek bir maliyetle temin etmeniz mümkün.

Böylece zamanınızı ve harcayacaksanız paranızı riske etmemiş olursunuz. Yaşınıza bakınca benimki bir ağabey tavsiyesi. İster tutarsınız, isterseniz çizdiğiniz yolda devam edersiniz. sevgiler.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 16:44   #5
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Kudret bey İST. Merter civarında.. En uygun ve güzel şekilde EC veriyor.
Bence denemelisin...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 16:46   #6
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Haklısınız sanırım, forum içerisinden tedarik etmeye çalışayım.
Besinleri kendim hazırlayabilmek için araştırmalar yaptım, evvelki oldukça faydalı konuları okudum, sonucunda hem kimyasalları tedarik etmek hemde karışımları hazırlamak gözümü korkuttu.
Sayın Envor istanbul dışında olduğundan Kudret Tezel beyle Ö.M ile iletişime geçeyim.
Kendi öngördüğüm dayanaksız çalışmayıda ayrıca aklımda kalmasın diye uygulayabilirim belki.

Eski 08-04-2009, 20:14   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili komur,aramıza hoşgeldiniz. Kim bilir belki deneylerinizle harika bitkiler büyüte bilirsiniz. Ancak bu sadece bir tesadüf ve rastgele bir deneme olur.Oysa biz işi tesadüflere bırakmamak için hesaplıyoruz , her bitkinin isteğine uygun besinler hazırlamaya çalışıyoruz.
Topraksız tarım tesadüfler değil teknik çalışmalar isteyen bir tarım şekli. Topraksız tarımın tek kötü tarafı teknik bilgi ve donanım istemesi. Oynamaktan gaye kazanmaktır demiş büyükler.Eğer bir uğraş verip emek harcıyarak ağız tadıyla bir domates yemek istiyorsanız oyunu kurallarına göre oynamak lazım diye düşünüyorum.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 12:02   #8
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Kudret bey ile kısa sürede iletişime geçebildim ve besin eriyiklerimi edindim.
Mesajımın başlığında ki deneysel çalışmayı şimdilik askıya aldım.

Zaman bulduğumda tek köklük durgun su ile 6 köklük akan su kurmayı planlıyorum. Aksilik olmazsa yeni bir başlık altında gelişmeleri aktarmak istiyorum.
Teşekkürler, sevgiler, saygılar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024