agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2009, 22:41   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Bahsettiğim böcekler şunlar.

Eklenen Resimler

ekrem keles beğendi.
akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 23:03   #32
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Tek sorun böcekler değilmiş gibi gözüküyor.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 08:51   #33
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Gerçekten de çileklerin nesi var öyle... Çok zayıf renksiz ve arka plandakilerin yaprakları kurumuş... Acaba güzel bir budama yapsaydınız nasıl olurdu. Kötü yapraklar hastalıklara davetiye. Bitkiyede külfet...

Bu resim beni üzdü. Sn akınselçuk.

Düzenleyen Acarextt03 : 06-05-2009 saat 09:23
Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 20:50   #34
Ağaç Dostu

Daha önce bahsetmiştim. İki borunun biri balkon demirinin arkasında diğeri önünde kalıyor. demir kalın ve iki katlı bir şey.

Birincisi ; Yağmur, rüzgar sürekli var 3 haftadır. Yerden 5 metre yüksekte rüzgarın tam içinde ön boru. ( Ev birinci kat ya. )

İkincisi ; başlangıç EC si o kadar yüksektiki tuzlar yapraklardan çıktı. : )

Ön borunun hikayesi budur.

Arka boruya rüzgar fazla tesir etmiyor. Yapraklar güzel güzel büyüdü. Ama tabi yüksek EC den onlarda biraz nasiplendi. İki boruda aynı su dolaşıyor.

Bunlar yaz boyu orada kalacaklar. EC dengesi PH düzeni sağlandı. Fakat rüzgar etkisi sürüyor. Toprakta yerde , açık havadaki bitkiye nazaran bizim ön boru çilekleri çok esinti altında şiddetli transpirasyona maruz. Genede ufak ufak gelişeceklerdir. Sadece ilk yaprakları kaybettik , arkadan yenileri geliyor. Bitkilerden ölen olmadı.

Eski 29-05-2009, 16:15   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2009
Tebrikler... Güzel temiz iş, usta işi olmuş. Balkonun iç tarafında yerde olsaydı , çevre koşullarından fazla etkilenmezdi gibime geliyor. Seneye bende bu tarz bir deneme düşünüyorum.

fatihes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 16:55   #36
Ağaç Dostu

inch's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
bence bu çileklerde demir eksikliği daha nadiren cu veya mg eksikliği anemisi var.

inch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 20:22   #37
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inch Mesajı Göster
bence bu çileklerde demir eksikliği daha nadiren cu veya mg eksikliği anemisi var.
Sayın akinselcuk, öğlen sıcağı çöktüğünde sistemdeki suyun sıcaklığını ölçsün, asıl o zaman ben söyleyeceğim ne eksikliği var Ama tahmininizin doğru olma olasılığı çok yüksek.

Bence; Sistemdeki suyun ısınmasını önlemek için bir iki ekleme yapılabilir. Boruya izalasyon maddelerinden her hangi biri çekilebilir, üzerinede folyo çekildimi süper olur. Ama çileğin tanesi kaça gelir onu bilmem

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 22:26   #38
Ağaç Dostu

Ön boruda su birikiyordu çünkü zeminde düz duruyorlardı. Ön boruya %15 eğim verdim. Arka boruya daha az bir eğim verdim. Ön boru normale döndü. Şu anda çilek var.

Element eksikliği teşhislerinizin doğruluğundan benim de pek bir şüphem yok, zira çok dengesiz bir besinli su düzenim var. Tamamen göz kararı ve içe doğuş yöntemi ile besinli su hazırladım. Buharlaşan suyu tamamladım. EC ve Ph ölçümüm çok nadir. Ama şu anda bitkilerin yarısında meyve bağlamış durumda.

Gündüz su sıcaklığını tespit etmem çok zor çünkü evde değilim ama hold özellikli bir basit multi metre alıp belki ölçebilirim. Deneyeyim. . .

Bunlar son resimler değil şimdi çoğunda meyve var, sarı yapraklara da bir yeşillik geldi. Onlarıda eve bir gidebilirsem resimlerim inşallah.

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2009, 22:45   #39
Ağaçsever

Murat Altan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Sayın akınselçuk,

birkaç gün önce farkettiğim topraksız tarım başlığını üç gecede uykusuz kalma pahasına sullar seller gibi yuttuktan sonra, ilk günden beri niyet ettiğim akan sulu bir proje için, hem benim kısıtlı tecrübe ve yeteneklerimle hızla hareket geçebileceğim, hem de balkonda işgal edeceği yerin kompaktlığı açısından sizin projenizi edas aldım.

Reçete ve tarif vermedeki basitlikten gelen mükemmeliyetinizle koçtaşın yolunu tuttum. dirsekler hariç tüm malzemeyi aldım. akvaryum pompasından çüp kutusuna kadar reçeteyi tamamladım (plastik çöp kutusunun rengi bile yeşil )

Koçtaş'ta sadece dirsekler yoktu, onu da gecenin saat onunda açık bir inşaat malzemesi satan dükkan bulana kadar dolaşıp buldum.

Ha bir de izolasyon köpüğü yoktu. Hatta hem koçtaş'ta hem de inşaa malzemesi satan yerde ne istediğimi (el bilgisayarımdan resmini göstermeme rağmen tam anlatamadım)

bu malzemeyi nereden bulurum acaba

fidelerimi de semt pazarından aldım, koçtaştan biraz da tohum aldım, bir yandan besin eriyiklerinin gelmesini bekler ve sistemi monte ederken, bir yandan da onları çimlendirmeye çalışacağım.

tek hayal edemediğim fideleri sisteme nasıl yerleştireceğim.

köklerindeki toprakları yıkayarak, perlit veya kokopeat dolu bir plastik bardağa koyarak, bardağı da yanlardan delerek borudaki oyuklara yerleştireceğim galiba öyle mi?

Mükemmel özet ve açık anlatım için tekrar tebirkler

En kısa sürede kendi başlığımda kopya projemi sergilemeye başlayacağım umarım...

Sevgi ve saygılarımla

Murat Altan

1971, İzmir

0 rh+

idris şenol beğendi.
Murat Altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 23:03   #40
Ağaç Dostu

İzalasyon köpüğünden kastınız fideleri içine yerleştirdiğimiz sünger borumu yoksa tabaka staraformu tam anlamadım, balkondaki sistem içinse sünger boru gibi olan şeyi kasteddiğinizi umuyorum.

Strafor tabakayı da sünger boruyu da inşaat malzemesi satıcısında bulursunuz. İstanbul için semt veya adreste verebilirdim ama İzmir de bu arkadaşların konuşlandığı yeri pek bilmiyorum.

Bu sünger borunun asıl amacı evin sıcak su tesisatında kullanılan borudaki sıcaklığı betona vermesini engellemek.

Su tesisatı malzemesi satan yerlerde bulunması gerekir. 1 parmak boruya uygun olanı kullanmak fideler için daha münasip.

Fideleri içi oda sıcaklığında su dolu bir kovada köklerini yıkayarak sisteme koydum. Suyun içinde elinizle topraklı kökleri nazikce hareket ettirin. Tamamen temizlemeniz de gerekmez. Köke zarar vermeden ne kadar temizleyebilirseniz o kadar temizleyin.

Sünger boruyu 6 -7 cm boyunda dilimledim ve makasla boyuna kestim. Kesmeyince her fideyi bu sünger borunun içinden geçirmek zorunda kalacaksınız. Bazı kökler hacimli olacak sorun yaşanacak. Kesince bu dert olmuyor.

Pet bardak kullanancaksanız bardağın yan yüzeylerine ve tabanına köklerin kolayca çıkabileceği kadar yarıklar açın. Fideyi bardağa yerleştirin üzerine malzemenizi doldurun.

Benim bardaklarımda, yan yüzeyde 8 adet 4 cm uzunluğunda 4 mm eninde yarık vardı. Bu yarıkları lehim havyası ile açtım, ama maket bıçağı ile de yapılabilir. Bardak tabanına da 4 - 5 adet yuvarlak delik açmıştım. 3 - 4 mm çapında. Bir kalın çiviyi ocakta pense ile tutarak ısıtıp yapılabilir.

**** hanımın bir örgü şişi feda edilir : )

Kolay gelsin....

Eski 30-05-2009, 23:09   #41
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Murat Altan,

Kan grubumuz tutmadı. Aslında size yardım etmemem lazım ama Koçtaş' takilere bozuldum. Koç holdingin ürettiği bir mamulü nasıl tanımazlar diye.
Name:  İzocam Foam Board.JPG
Views: 6097
Size:  56.1 KB
Diğer boru izolasyonu malzemeside Koçtaş' ta bol miktarda bulunur ama şu an resim veremiyorum.

Düzenleyen Sarıcan : 30-05-2009 saat 23:13 Neden: imla ve ekleme
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 01:35   #42
Ağaçsever

Murat Altan's Avatar

Sayın sarıcan ve sayın akınselçuk,

acil ilginize çok teşekkürler,

nitekim koçtaşa tekrar gittiğimde tabakaları buldum, boru şeklindeki süngeri ise bir süredir satmadıklarını öğrendim.

şu anda tüm malzemem tamam. her üç sistemi de kurarak tecrübe sahibi olmak ve karşılaştırabilmek niyetindeyim.

sayın akınselçuk'un akan su sistemi, katı ortam ve durgun su.

katı ortamı hazırladım, ancak pazardan aldığım fideler cansızlaştığı ve ben köklerdeki toprakları (uyarıya rağmen ) temizlerken yıprattığım için durgun su ortmamında besin eriyiğine koydum (hava pompası da çalışıyor) kıs bir sürede toparlayacaklarını umuyorum. sonra katı ortama alacağım onları.

bu arada akan su sistemini kurarken bu sistem için çilek fideleri ve durgun su için domates fideleri bulmaya çalışacağım.

yarından sonra bnim de fotoğraflarını koyarak gelişimini anlatabileceğim çalışmalarımı koyacak bir başlığım olacak

5 gün sabahlara kadar forum sayflarını okuyarak uykusuz geçti ama hayatımın keyfini yaşıyorum

hepinize tekrar teşekürler,

Murat Altan

Balçova - İzmir
1971 / 0 Rh+

Düzenleyen Murat Altan : 04-06-2009 saat 01:36 Neden: cümle hatası
Eski 07-06-2009, 21:36   #43
Ağaç Dostu

Balkonun çileklerini yemeye başladık çok şükür. Tadı ve kokusu gayet güzel. Meyveler bana biraz küçük geldi. Meyve bağlama oranı da düşük. Ama benim bitkilerle ilgilenme süreme bakılırsa yaşayıp meyve verebildiklerine şükretmek gerek.

Meyve tadını herkes çok beğendi ancak çok ama çok hafif ekşi tadı alıyorum.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 08-06-2009, 00:35   #44
Ağaçsever

Murat Altan's Avatar

Görüntü süper ellerinize sağlık. (Ben de sistemi yarıladım, fideleri bekliyorum )

Belki biraz daha beklerseniz daha da tatlanacak olabilir mi acaba?

Murat Altan
Balçova İzmir
1971 / 0rh+

Eski 08-06-2009, 08:31   #45
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Aynı şeyi bende yaşıyorum....
Benim çileklerim iki kısımdı... Bir kısmı tek tek saksılarda ve bazen EC li su ile suluyordum...
Kızardıkları halde tatlarında biraz fazla derecede ekşilik vardı.. Insanı buruyor...
Fakat balkonumdaki normal su ve tek bir uzun saksıdaki 8 kök çilekteki meyveler anormal tatlı ve hoş kokulu idi.. Onları sadece ben yedim.. Kimse tatmak istemeyince...
Ben bu sene 40 kök çilekten 1 kg. çilek yedim diyebilirim... Çok şükür...

Eski 19-08-2009, 14:17   #46
Ağaç Dostu

balkon demirindeki sistem ilk kurulduğunda bakımsızlığına rağmen verimliydi. Çilek de verdi. Fakat havalar ısındıkca önce öndeki boru sonra arkadaki boru olmak üzere verimsizlik başladı. Bitkiler sıkıntıya girdi. Sonuçta besinli su boru içinde akıyor olsa da çok ısınıyordu.

Besinli suyu büyük bir bidonla ayırıp bütün sistemleri aynı yerden beslesem de bolkonda güneş alan bidon da çok ısındı.

Sonuç ; Sistem kurulurken besinli su deposunun serin kalacağından emin olunması gerekiyor.

Eski 20-08-2009, 10:09   #47
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Siz birde benim domateslerimi görseniz...
Sıcak ec ...
Bitkilerim hastalık ve ilgisizlikten bayıldılar...
Bugün itibariyle offlıne...
Akşama hasat haftasonu temizlik...
Belki bütün bahçeyi elden geçirmem gerekebilir...
Kışlık tohumlar vs...
Sahi kışın ne ekelim diye sorsam... Şimdiden başlamak için...

Eski 19-09-2009, 13:05   #48
Ağaç Dostu

Ben saksıda avakado yetiştirmeye başladım. Topraktalar ama besinli su ile suluyorum. Düşük EC li seyreltik bir besinli su.

Besinli suyu drene olamayacak kadar az veriyorum günde iki defa. 10 - 15 sulamada bir derene olacak kadar çok besinsiz su ile suluyorum. Şimdilik balkondalar ama soğuklarda içeri alacağım. Güneş işi nasıl olacak henüz bildiğim yok. Büyütemesemde bitkiyle tanışmış olmayı umuyorum. Bir çok kişi kolayca büyümez hemen sararır ölür demişti oysa her besinli su alışlarında bir büyüme gözleniyor.

Eski 26-09-2012, 15:04   #49
Ağaç Dostu

Evet o avakado rahmetli oldu herkesin söylediği gibi. Belki şartları çok uygun değildi ama benim de hakkıyla ilgilendiğim söylenemez.

Balkon demirindeki çilek borularındaki sorunlar hakkında ;

Bir, borular Temmuz Ağustos ta çok fazla ısınıyor. Su deposu sistemin hemen yanıda çok fazla ısınıyor.

Böcek börtü için arap sabunu ve kekik suyundan müteşekkil soft ilaçlama böcekleri kesmedi. Bu yüzden tarıma uygun bir böcek ilacını sulandırıp bastım üstlerine hiç birisi kalmadı.

Boru ve depo ısınmasını engellemek için boruları folyalamak pek çözüm olmuyor. PVC Boru dışına su hortumunu spiral sarmalayıp çeşme suyu akıtmak da pek soğutma sağlamadı. Benim bulduğum en iyi sonuç veren çözüm bu sistemi iki boru iç içe kurmak oldu. Ama külfetli sıkıntılı ve estetik ilkelere uyumsuz oldu.

Aynı boyda 70 ve 100 lük PVC boruyu iç içe geçiriyorsunuz. Aynı hizalarda bitki delikleri deliyorsunuz. Bitkiler 70 liğin içinde duruyor. besinli su 70 likte dolaşıyor. 100 lük boruların iki ucuna PVC parçalarından kesip biçip kapak yapıyorsunuz ve sızdırmaz şekilde kapatıyorsunuz. Sonra 100 lüğün bir ucuna çeşme suyunu hortumla veriyorsunuz. Diğer ucundan akacak olan çeşme suyunuda balkon giderine akıtıyorsunuz.

Çok az bir akıntı bile iki boru arasını suyla doldurup içteki borunun sepserin kalmasını sağlıyor. Fazladan su faturası geliyor hepsi bu !!

Besinli su deposu da bu yöntem yüzünden çok fazla ısınmıyor ama gene onu da bir şekilde dış ortam sıcaklığından yalıtmak gerek. Güneş görmeyecek ve belki daha büyük başka bir depo veya kutu içinde duracak mesela.

Eski 18-10-2012, 03:33   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2012
merhabalar ben daha yeni uye oldum bu siteye topraksiz tarim projesi uzerinde calisiyorum ve suya karistirmam gereken mineralleri bulmam icin yardiminiza ihtiyacim var lutfen yardim edebilirmisiniz cok memnun olurumm...

coolmasstif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2012, 13:59   #51
Ağaç Dostu

Hazır gübre kitleri kullanım kılavuzu

Sayın Coolmasstif,

Gerek yukarıdaki linkteki başlıkta ve gerekse yazdığınız bu başlıkta bir çok yerde bu mineralleri kolayca nasıl temin edebileceğiniz yazılarla dolu. Aşırı kolay bir yolu var. Başlıkları şöyle bir tarayınca toplam 10 dakika içinde bu işin yolunu keşfedersiniz üstelik ilginizi çekecek biçok yazıya da gözünüzün takılması yanınıza kar kalır.

Forumda sorulan en yaygın sorudur. Genellikle yolu açıkca yazardım. Ama arama bölümüne besin kiti yazsanız bile çok kolay olan bu yolu kendiniz çok kolay keşfedeceğinizden yazasım gelmedi. . . .

Kolay gelsin.

Saygılar.

Düzenleyen akinselcuk : 27-12-2012 saat 08:27
Eski 04-05-2013, 15:15   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
Çok ilgimi çeken bilgiler.Teşekkür ediyorum.
Bahçemdeki bir saksıda 3.senesini yaşayan,bir alışveriş merkezinden aldığım çileğim var.İlk sene çok bereketli idi,torunlar kapıştılar.Şimdilerde garib kaldı artık..
Aktarılan bilgide toprakdan bahsedilmiyor.Fideleri doğrudan boru içerisine salıp sadece akan su ile mi destekleyeceğim?
Birşeyler başaran kişilere saygılarımla

cemnev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 18:47   #53
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
100 lük pimaşla salata,kıvırcık, dometes soğan denemsi yaptım
balkonum kapalı ve ışık almıyor sadece aydınlık oluyor
,size tavsiyem nft sistemi ,sürekli 1mm ince filim şeklinde sistem kurabilirseniz ve sürekli akıntı ve devirdaim yapma imkanınız olursa hem kök hastalıkları sorunu olmaz ve erken hasat elde edersiniz
bu sene sistemde deyşiklik yapıcam pilastik bardaklarda kokpit yerine perlit en doğru karar olduğunu gördüm ve 100 lük pimaş içersinde nft uygulayabilirsem sanırım bende iyi sonuç alıcam kantindeyim kimbilir belki sizler daha önce başlarsınız temennisyle)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 14:23   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2014
suya katılacak beslemelerı bulamadım arkadaslar ıkı gundur bu olaya merak saldım bırı yardımcı olursa sevınırım

ekrem keles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 05:07   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-12-2014
Balkonumda topraksiz tarim yapmak istiyorum bazi eksik oldugum konular var yardimci olursaniz sevinirim

mesut çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 05:08   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-12-2014
Cilek konusun da bilgi alisverisi yapmam lazim tesekkur ederim

mesut çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 20:36   #57
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekrem keles Mesajı Göster
suya katılacak beslemelerı bulamadım arkadaslar ıkı gundur bu olaya merak saldım bırı yardımcı olursa sevınırım
formda aradığınız herşey mevcut ,gübre temini için kudret tezel beye kendiniz email atın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 18:59   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2016
hocam herseyi anladım tek kafama takılan besin eriyigi kac gun gider bir kovadaki

mhmtdgdln03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 02:02   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2016
Emeginize saglik

arcosgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 17:05   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Herkese selamlar. Aranıza yeni katılan bir üye olarak topraksız tarım çok ilgimi çekti. 1 hafta önce kadar topraksız tarım kavramını duydum ve bu 1 haftadır da baya araştırma yapıyorum bu konuda. Hatta rüyalarıma giriyor . Bu forum da resmen beni hırslandırdı. Zaten bitki yetiştirmeyi çok sevdiğim için Ankara'da küçük balkonumda 2-3 yıldır topraklı saksıda çilek, domates, biber yetiştiriyorum.
Bu başlıkla ilgili olarak da yaptığınız sisteme benzer bir sistemi sizin konuyu görmeden önce çizmiştim. Bununla ilgili resim üzerinde birkaç sorum var. Üyelerimiz cevaplarını esirgemezse çok memnun olurum. Ayrıca sistemde düzeltmem gereken bir yer varsa her türlü yorumunuza, eleştirinize açığım.

redoano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024