agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2009, 20:11   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Saksıda Basit Otomatik Sulama Düzeneği

Sistem saksının altına konan depodan, küçük bir motor yardımıyla zaman ayarlı sulama yapılması ve drenaj sularının depoya geri dönmesi esasına dayanıyor.

Bir saksı var. İçine perlit dolduruyoruz. 4 adet çilek fidesi dikiyoruz.

Saksının altına 3 kg lık yoğurt kabından imal bir besin deposu yerleştiriyoruz.

Depodan aldığımız besinli su ile saksıdaki çilekleri suluyoruz.

Depodaki besinli suyu saksıya bir silecek motoru kullanarak basıyoruz.

Silecek motorunu 12V 1000mA bir Ataba adaptör ile besliyoruz.

Adaptörü zaman saatine takıyoruz.

Zaman saatini gündüz 8 defa 70 dakikada bir 5 dakika çalışacak şekilde ayarlıyoruz.

Gece için ayarlama yapmıyoruz.

Yoğurt kapları ile işe başlayalım. Bim marketten den 2 adet 3 kg lık Dost marka yoğurt kovası alıyoruz. Biri enine biri boyuna 2 modeli var. Çapları biraz farklı. Siz bu işi tek parca bir küçük kova ile de yapabilirsiniz.

Kovaların saplarını çıkarınız. Kavoları iç içe geçirip hacmi arttıracağız. Biri düz biri ters duracak.

Eklenen Resimler

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 20:18   #2
Ağaç Dostu

Silecek motoru 12V 1amperlik bir motor. Hortumun gireceği giriş ve çıkış uçları var.

Saksı altlığı ve kovalar bittiğinde bu şekilde duracak.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2009, 20:23   #3
Ağaç Dostu

Böyle bir saksıya perlit doldurup 4 adet çilek fidesi diktik.

Akvaryumcudan hortum ve T bağlantıları aldık. Bunlarla saksı içine dairesel bir sulama çemberi yaptık.

Saksı altlığına bir delik açtık.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2009, 20:27   #4
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sayın akinselcuk, daha öncede yazmıştım, sizdeki bu beceri bende olsa...

Elinize sağlık, aklımdan bende böyle bir şey geçiriyordum. Maliyeti nedir silecek motorunun, Bir motor ile en fazla kaç saksı suluyabiliriz? Birde bu motor saatte veya günde ne kadar elektirik tüketir.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 20:28   #5
Ağaç Dostu

Üstte kalacak olan kovanın altına bir bardak tabanı büyüklüğünde delik açtık.

Otomobillerle kullanılan montaj segmanlarını kullanarak saksı altlığı ile kovayı sabitledik.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2009, 20:33   #6
Ağaç Dostu

Kovanın altına da segmanlar için delik açtık. Kova ve saksı altlığını bu segmanları kullanarak birleştirdik.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2009, 20:40   #7
Ağaç Dostu

Zaman saati, adaptör, kablonun uçlarına fişler ve fişlerin dışına makaron dediğimiz ısıtılınca daralan yalıtım kılıfı.

Fişler oto parçacısında, makaron elektronik malzeme satıcısında bulunur.

Kovanın çıkardığımız sapına motoru plastik cırt kelepce ile bağlıyoruz.

Sonuçta motor kovada böyle duracak.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2009, 20:42   #8
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Benim kanaatimce, o akvaryum T'lerinin bir tanesi o saksıyı sulamaya yeter, gözüken beş tane T, o motor iki metrelik hava hortumunda 10 tane T'ye su basabilirmi?

Eski 29-03-2009, 20:49   #9
Ağaç Dostu

Çok güzel basıyor Sayın Envor. 5 tane uç var beşindende ilk saniyede su çıkıyor.

Eski 29-03-2009, 20:51   #10
Ağaç Dostu

Önce motorun su giriş ucuna bir hortum bağlayıp kovaya sallandırıyoruz. Bu emiş hortumunun ucuna bıçakla bir kaç yarık açın emiş yaparken kovanın duvarına yapışıp kalmasın.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2009, 20:56   #11
Ağaç Dostu

Alt ve üst kovayı iç içe geçirirken kenarlarına biraz silikon sürerseniz saksınında ağırlığıyla segman gibi fazla dolan suyu dışarı sızdırmaz.

Kalan resimler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen akinselcuk : 29-03-2009 saat 22:22
Eski 29-03-2009, 21:03   #12
Ağaç Dostu

Kovaya suyu saksı altlığından doldurabilirsiniz. Toplam 8 litre hacim var. Ben 4 - 5 litre ile kullanıyorum. Drenaj suları saksı altındaki deliklerden saksı altlığına akıyor. Saksı altlığından da kovaya geri dönüyor. Sonra motor çalışınca saksının dört bir yanından sulama yapılıyor. Motorun 10 dakika durmadan çalışması sorun olmuyor. Tek şart motoru su seviyesinin üzerine takmayın ki su kovaya çekilip ilk çalışma anında kuru çalışmasın.

Bu resimlerde suyun akışını çekmiştim ama pek belli olmamış

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2009, 21:09   #13
Ağaç Dostu

Burada buharlaşma kaybı pek olmuyor. EC ölçümü için sulama uçlarının birinden EC tüpünü doldurabirsiniz.

Geriye güneşli bir balkon bulmak kaldı.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2009, 22:21   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Benim kanaatimce, o akvaryum T'lerinin bir tanesi o saksıyı sulamaya yeter, gözüken beş tane T, o motor iki metrelik hava hortumunda 10 tane T'ye su basabilirmi?
Yatayda sekiz tanesine basıyor. Şu anda çalışan domateslerde. Bence 10 taneyede basar. Motora en yakınla en uzak T arasında 2 -3 saniye fark oluyor. Ama dikeyde ne yapar bilmiyorum. Denemem lazım. Ama bu motor iyi birşey. Fakat ben domateslerde 12 değil 16 volt kullandım basıncı arttırmak için.

Bu motor 10 liralık bir şey. Kullanılacak adaptörde 10 - 20 lira arasında değişir.

Elektrik tüketimi önemsenecek bir değer ortaya çıkartamaz. 12 voltta 1 amper 12 wat demektir. Yani bu motorun toplam çalışması 1 saati bulduğunda 12 wat tüketecek demektir.

Saate 1000 wat KDV siyle 25 kuruş ise 12 wat kaç kuruş dersek 12X25/1000=0,3 kuruş saatte yakacak demektir. 100 kuruş 1 liraysa 0,3 kuruş kaç lira dersek 0,3/100= 0,003 lira saate yakacak demektir. Gördüğünüz gibi komik liralar çıkıyor.

Bu motor hiç durmadan çalışamaz. En çok 5 - 6 dakika çalıştırıp susturmak gerek. 15 dakika dinlendirmeden tekrar çalıştırmamak gerek. Bu durumda kömürleri bitene kadar çalışır. Toplam çalışma saatini bilmiyorum ama en azından 250 saati geçeceğine eminim.

Ben bu motoru eski yıllarda ürettiğim bir makinede kullandım. 7 - 8 yıldır hala çalışan makineler var. Motorları sağlam. Benim makinede bu motorun en uzun çalışma süresi 1 dakikayı geçmez.

Düzenleyen akinselcuk : 29-03-2009 saat 22:52
Eski 30-03-2009, 22:33   #15
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın selcuk, bugün bu motorlardan sordum, sizinkisi gibi bulamadım, renault ve tofaş grubu araçlarınkini buldum ama onlar sizinki gibi değil, emiş tarafı farklı, nasıl kullanırım bilemiyorum. Sizin motorunuz hangi araç grubunun ki? Birde Nokia telefon şarjı bu motora uygun olurmu?
Şarj da şöyle yazıyor:AC 100 - 240V 50-60Hz 120mA

Eski 30-03-2009, 22:54   #16
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Sayın envor Akınselçuğun kullandığı su pompaları renonun 80 li yıllarda silecek suyu pompası citroen , pejolarda da kullanılıyordu. Sizin anlıyacağınız Fransız malı yani diğer markaların silecek moturu olarak ararsan bulursun herhalde ama büyük ihtimalle bir oto elektrikcisine git eski çıkmaları vardır.
kömürlü yastıklı motor ama tamir etmek yerine yenisi takılıyordu. o zamanlar yenisi 6-7 milyon du. Bir de elindeki adaptörün gücü düşük sürekli çalışmaya dayanmaz diye tahmin ediyorum.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 23:08   #17
Ağaç Dostu

envor's Avatar

yarım saatte 1 dakika çalışacak. Belkide günde 2 şer dakikadan 2 defa, sadec o kadar.

Eski 31-03-2009, 15:42   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sayın selcuk, bugün bu motorlardan sordum, sizinkisi gibi bulamadım, renault ve tofaş grubu araçlarınkini buldum ama onlar sizinki gibi değil, emiş tarafı farklı, nasıl kullanırım bilemiyorum. Sizin motorunuz hangi araç grubunun ki? Birde Nokia telefon şarjı bu motora uygun olurmu?
Şarj da şöyle yazıyor:AC 100 - 240V 50-60Hz 120mA

120mA yazan yerde en azından 1000mA yazması gerekiyor. Sayın envor özelden bir adres atıverin sorunu çözelim. Adaptör ve motor konusunda. Elimde bir ik tane daha motor var dükkan adaptör dolu.

Eski 31-03-2009, 17:56   #19
Ağaç Dostu

WP 701 12V SEİM Tipi Universal motor diye geçiyor Vertex üretimi.

Eskiden piyasada Fransız malı diye satılıyor ve üzerinde de öyle yazıyordu şimdi aynı motor made in china diye satılıyor. Ancak malzemesi birebir aynı. Kuru çalışmaya da mukavim yaptığım denemelere göre.

Domates düzeneğinde saat başı 1 dakika çalıştı 2 haftadır. Yani 336 defa 1 dakika çalışmış susmuş. 1 motor 8 akvaryum T ucundan su akıttı. 1. T den hemen, 8. T den 3 sn geçikme ile su akıyor ve çok cılız değil.

Saksıdaki düzenekte içine bir iki defa perlit tanesi kaçırdım motor haliyle kilitlendi. Voltajı bir kaç defa ters düz vererek içini açmak zorunda kalmadan perliti attı. Su giriş hortumunun ucuna bir veya 2 hava taşı takılıp süzgeç gibi kullanılabilir.

Ben bu motordan memnunum. Montajı uygulaması kolay. Gerekirse tamiri mümkün. Fiyatı garip değil. Piyasada bulunur. Zaten bu yüzden 15 yıldır piyasadan kalmamış. Üretimi ta Çin leri bulmuş olsa gerek. Ben bu motoru ilk 15 yıl önce alıp kullanmıştım.

Eski 01-04-2009, 20:52   #20
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
WP 701 12V SEİM Tipi Universal motor. Test edildi. Onaylandı.

Bugün epeyce bir uğraştıktan sonra pompayı çalıştırabildim. Fakat pompa bir türlü istediğim performansı yakalayamadı. 12 V, 1 A (1000 mA) yeterli gelmeyebilir diye 12 V, 1,5 A (1500 mA) adaptör almıştım.

Pompayı çalıştırdığımda bronşit olmuş gibi kesik kesik öksürüyor, pistonlu pompa gibi ses çıkararak çalışıyordu. Önce pompanın havasını almak ve su bastırmak için uğraştım. Pompa su basmaya başladı ama pistonlu pompa gibi dalgalı kesintili ve basınçsız bir şekilde çalışıyordu. Bir hortumun ucunu bir karış yukarı kaldırınca da basmamaya başlıyordu.

Tam pompaya kızıp bir kenara atacak iken evde arabanın çakmağından akü akımı almak için kablomun olduğu aklıma geldi. Pompayı adaptörle değilde direk aküden çalıştırmayı deneyeyim dedim. Pompanın bronşiti geçmiş fırıl fırıl dönüyordu.

Anladım ki aldığım adaptörde bir enayilik vardı. Kudret Bey' le telefonda konuşup deneyimlerimi paylaştıktan sonra adaptörü aldığım yere tekrar gittim. Deneyen arkadaşımızın 1 A' lik ATABA adaptörün yeterli olduğunu yazdığını, ben 1,5 A' lik adaptör almama rağmen pompanın çalışmadığını söyledim.

Ellerinde ATABA 1 A adaptörde olduğunu söyledi ve hemen oracıkta o adaptörle denedik. Amperi daha düşük olmasına rağmen pompa sanki aküye bağlanmış gibi sağlıklı çalışınca hatanın 1,5 A' lik adaptörde olduğu anlaşıldı. Adaptörü iade edip ATABA 12V 1A adaptörü aldım ve testlere kaldığımız yerden tekrar başladık.

Tek sorun pompanın dur-kalklarında emiş hortumunun sürekli dolu olmasını sağlamak ve hava yapmasını önlemek, bu kadar küçük bir cek valf düzeneği yapabilirmiyim bilemiyorum. Onun dışında debi olarakta, basınç olarakta benim çilek ağacında kullandığım kocaman dalgıç pompanın yaptığı işi görecek gibi.

Debiyi ölçmek için ölçekli bir kabım olmadığı için ölçüm yapamadım ama küçük akvaryum pompaları ile bastığım debi kadar sıvı basmak mümkün görünüyor, dahada güzeli hiç bir küçük akvaryum pompası ile 1,5 metreyi doğru dürüst yakalayamamışken, bu pompa benim 2 metre lik iki çilek ağacına en üst noktada Tee ile ayırdığım iki koldan rahatlıkla yeterli debide suyu bastı.

Tek zaafı biraz gürültülü çalışması, birde uzun süre denemedim ama sanki çalışma süresi 1-2 dakikayı geçince sanki bayılacak gibi olması. İlk gün olduğu için pompayı pek zorlamak istemedim. Ama bir adet pompayı heba edip bu testide yapmak lazım.

Elimdeki akıllı priz mekanik olduğu için 15 dakikadan daha az çalıştırmam mümkün değil, elektronik akıllı priz alana kadar denemelere ara verdim. Ama son söz olarak şunu söyleyebilirim. Topraksız tarımla hobi düzeyinde uğraşan arkadaşlar bu pompayı rahatlıkla kullanabilirler.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 21:26   #21
Ağaç Dostu

Sayın Sarıcan,

Sorunu çözdüğünüze sevindim. Bende burayı okumadan önce sizin başlığın altına cevap yazmıştım, sebep nedir diye yazarken aklıma adaptörde bir kusur olablirmi diye yazdım dı.

Birincisi bu motor çok uzun süre çalıştırılamaz. Taş çatlasa 3 - 4 dakika kesintisiz çalışır ondan sonra en az 15 dakika dinlenmesi lazım. Bu şekilde çalıştırarakta çok uzun ömürlü olmaz. Benim denemelerimden kesin söyleyebileceğim dinlendirerek çalıştırldığında en az 250 saat ömrü kesin var. Fakat müşterilerdeki benim 10 yılı geçen makinelerde bu motor hala çalışıyor.

İkincisi 12 voltunu 3 dakikalık kesici bir röleden geçirirseniz motoru 0 - 3 dakika arasında bir sürede susturablirsiniz. Adaptörü direk fişe takacaksınız. kesici rölenin 220AC elektriğini zaman saatinden alacaksınız.

Bknz. Yeni başlayacaklar için topraksız tarım. 653 nolu mesaj. Bu işin orada şeması var. Kesici röle elektrikcide 10 lira civarında.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1237442860

Eski 01-04-2009, 21:42   #22
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
O zaman elektronik akıllı prizede gerek kalmıyor herhalde.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 21:58   #23
Ağaç Dostu

7liralık bir zaman saati ve 8-10 liralık geçiktirici röle hepsi bu. Motoru 24 saat içinde istediğiniz zaman istediğiniz sürede çalıştırabilirsiniz.

Eski 02-04-2009, 17:37   #24
Ağaç Dostu

Saksıdaki çileklere bir bakalım. Hem büyüdüler hem de su akışının düzgün bir resmini çekebildim. Bir akvaryum hortumu saksıda 5 uçtan akıyor ve hepsinden aynı güçte akıyor. Yani yakın uçtan çok uzak uçtan az akmıyor.

Fakat bir şey itiraf edeceğim. Bu saksıdaki çileklerin deposunda sadece su var yani besin yok. Köklerindeki toprak bulaşığından idare ettiler bir haftadır. Bugün yarın besin koymassam bu büyümenin devam etmeyeceğinin farkındayım. : )

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2009, 21:40   #25
Ağaç Dostu

Bir tespitimi belirteyim. Bu saksıda kullandığım silecek motorunu 2 saatte bir 15 dakika çalışacak şekilde ayarlayıp bıraktım. Akşam geldiğimde suyun debisinin kalıcı olrak düştüğünü gördüm. Hala aynı şekilde duruyor bakalım ne kadar dayanacak ...

Buradan çıkacak sonuç şudur. Bu motor sık aralıklarla kısa süreli çalışmalı. Mesela 1 - 2 dakika çalışıp susmalı. Kesintisiz uzun çalışmak bu motoru öldürüyor.

Eski 09-04-2009, 14:01   #26
Ağaç Dostu

4 gündür, günde 5 - 6 kere motor 15 dakika kesintisiz çalışarak saksıya su basıyor. İlk gün debideki düşmeden başka bir sorun olmadı.

Eski 09-04-2009, 17:30   #27
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn Akın Selçuk,

Bir kere yazdım ama cevap gelmeyince sildim. Projen sebebiyle tebrik ediyorum. Sisteminizi geliştirmeye dönük birkaç fikir olabilir mi? Taraftar değilseniz dikkate almayın lütfen.

Sisteminizi damla sulama ile besleyebilir misiniz?
Damlattığınız (ayarlanabilir) su miktarı (debisi ) yeterli olur mu?
Sürekli besleme fasılalı beslemeye göre birim ürün verimini arttırır mı?

Yanıtınız evet ise:
1-Serum şisesi (benzeri düzenek ile) gibi besleme örneği ile, sisteminiz enerji tasarruflu olabilir,
2-Sürekli besin verme fidelerin istediği birşey ise ürün verimi ve fide sağlığı
yüksek olabilir,
kanaatindeyim.

Yorumları ben de merak ediyorum.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 22:03   #28
Ağaç Dostu

Sayın Zeytinci,

Yüksekteki bir depodan damla sulama yapmak ev için hem enerji tasarrufu sağlar hemde gelişmeyi en az mevcut sistem kadar teşvik eder.

Burada bizim denemesini yaptığımız düzeneklerin ana fikri bir saksıda çilek yetiştirmekten çok daha büyük düzeneklere prototip hazırlamaktır. Ya da bir diğer deyişle büyük otomasyon sistemleri, minyatür prototiplerini yaparak taklit etmektir.

Tabi birde bu yaptıklarımıza, boş durmayı sevmeyen ellere hakim olmayışın bazen mantıktan uzaklaşan tasarımlar ortaya çıkarması da diyebiliriz.

Benim asıl amacım, yani Konya tabiriyle aklımın tabanındaki şey, çileğin bir otomasyonla topraktakinden daha verimli üretilebileceğini görebilmek.

Şu ana kadar kapsamlı bir üretimhanede ( kontrollü sera, Laboratuar vs. ) olmayıp, yöneyi, sıcaklığı, nemi, havalandırması bitkiye değilde bize uygun olan ev içinde bu denemeleri yaptığımız için aldığımız sonuçları çok bilimsel değerlendiremeyiz.

Fakat en azından el alıştırması yapıp yıllardır unuttuğumuz bir çok zirai bilgimizi de hatırlatması açısından çok da faydasız olduğunu söyleyemeyiz. Domatesle halhazırda değilse bile , en azından çilek bitkisi ile ciddi bir iletişim kurduğumu hissedebiliyorum , kendi adıma konuşursam eğer. Haliyle çilek bitkisine hakimiyet kurabilen eller eninde sonunda domates ile de aynı merhaleyi katedecektir.

Önce otomasyonda bitki yetiştirmek

Sonra bunu geliştirmek

Ardından en ekonomik halini ortaya koymak

Ve son olarak bu üretimi bir değere dönüştürmek.

Bir uyduruk saksı olarak baktığımız bu şey belkide tepesine çıkmak için önüne geldiğimiz bir dağın yamacında tekme attığımız ilk taştır.

Önceki yazınızı görmedim **** farkedemedim. Kusura bakmayın.....

Eski 09-04-2009, 22:18   #29
Ağaç Dostu

Damla sulama için şöyle bir örnek vereyim. Ben ufakken yazın tatile giderken evdeki süs bitkilerini annem içi su dolu leğene koyardı. Biraz büyüyünce bu iş bana kaldı. Bir yaz iki yaz derken bu iş bana sıkıcı geldi bir gün.

Akvaryumcudam 5- 10 metre hortum aldım. Biraz T bağlantısı, bir kaç tekli musluk. Evdeki büyük 2 bidona su doldurdum. bidonu yerden 1,5 metre yüksekte bir yere koydum. Bidonun içinden saksılara hortum çektim. Uçlarına birer musluk taktım. Hortumdan başlangıçta havayı emip içlerinin havasız su ile dolmasını sağladım. Muslukları ayarladım. Dakikada 3 - 5 damla olacak şekilde.

Saksıların yerleri bile değişmedi. Bütün eziyet bidonu masa üzerindeki bir sandalyenin üzerine koymaktı.

Dönüşte bidondaki su dibini bulmuş ama bitmemişti. Ancak bitkiler bizim evde bulunduğumuzdan çok daha iyi gelişmişti. Çok şaşırmıştım.

Bitkinin hızına uygun yavaş sistemler hem enerjiden tasarruf hemde bitki daha iyi geliştiren sistemler buradan anladığım şey.

Eski 10-04-2009, 11:18   #30
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
Bu akvaryum hortumu içinde musluk var değilmi sayın akınselcuk? Ondan bahsediyorsunuz.

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024