agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2009, 12:17   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Akvaryumcuda satılan bildiğimiz hava musluğu. Hortumun ucuna takıyoruz ki damlama miktarını kabaca da olsa ayarlayabilelim.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 21:48   #32
Ağaç Dostu

Bu arada bizim balkondaki otomatik sulamalı saksıdaki çilek fideleri gayet güzel büyüyor. Motor 5 dakika sürekli çalışma pozisyonunda 2,5 saatte bir sadece gündüz sulama yapıyor. Vertex de herhangi bir bozulma yok.

Ec değerini oldukca düşük tutuyorum. Çok kapalı bir sistem olsada buharlaşma ile bir su kaybı oluyor. Çok yoğun güneşe rağmen yüzeydeki perlitte ciddi bir yosunlaşma olmadı.

Fakat fidelerde küçük siyah böcekler var. Onlara bir çare bulmalı. Bitkiyi yakmadan çicekleri öldürmeden yani hiç ilaç kullanmadan bu böceklerden nasıl kurtulmalı acaba ?

Eski 28-04-2009, 14:24   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Sutut varken

Tüm bunlara ne gerek varki,7 Gram Sutut ile saksılarda sulama olayını çözebilirsiniz...Selamlar

jehri_75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 21:06   #34
Ağaç Dostu

Saksı dediğin 3 - 5 litre hacim. Eninde sonunda sulamak gerek.

Sutut bize bir tatil süresi kazandırsa da konunun özü düzenli yapılan işlemin bitkiyi daha iyi geliştirdiğidir.

Zaten topraksız tarımda bitkinin su sorunu olmadığından sutut a ihtiyaç olamaz. Evdeki topraklı saksılar bir sulama düzeneğini anlatmak içindi.

Düzenleyen akinselcuk : 19-05-2009 saat 14:24 Neden: harf hatası
Eski 02-05-2009, 22:02   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
*** çok güzel olmuş ama baya zahmetli bir iş bence ben evimin bahcesıne sera yaptım topraksız perlitle 50 metre kare bugun baktım kızarmaya baslamıslar bir haftaya kalmaz satmaya baslarız insallah.bilgilerinizi paylaştığınız için çok tşkrler ******...

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 18:36   #36
Ağaç Dostu

Saksının son hali.

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2009, 19:24   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jehri_75 Mesajı Göster
Tüm bunlara ne gerek varki,7 Gram Sutut ile saksılarda sulama olayını çözebilirsiniz...Selamlar
Ayrıca bütün bu uğraşıların verdiği zevki Sutut veremez. Elinize sağlık

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 15:07   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2009
internette kısa bi tarama yaparak adı geçen motora ulaşabilirsiniz örnek olarak;

http : // www . karatayotomotiv . com . tr /?mod=product&cat_id=39&product_id=17816

siteye yeni üye olduğumdan verilen internet adreslerini silebilir diye adreste boşluklar var birleştirerek yazarsanız sorun yaşamazsınız

legendoldubee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2010, 23:33   #39
Ağaç Dostu

Önümüzdeki bir kaç haftada gene basit bir hidroponic saksısı yapacağız bunda ilaveten led aydınlatma olacak, yakında resimlerim. Saksıları çokda aydınlık olmayan bir odada tutacağız bakalım led aydınlatmasından ne sonuç alacağız ?

Eski 06-02-2010, 15:26   #40
Ağaç Dostu

Bu basit hidroponik saksısı için düşündüğüm malzemeyi aldım. İki katlı saksı, motor, perlit, torf, ledler ama halen yapmaya başlayamadım. Biraz daha zaman.

Eski 25-05-2010, 14:53   #41
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Sizden esinlenerek yapmış olduğum bir çalışma

Evde topraksız tarım denemelerim için büyükçe bir saksı içerisine perlit doldurarak bir düzenek hazırladım. Bu düzenek ile ayarladığınız saatlerde istediğiniz süre boyunca sulama da yapabiliyorsunuz.
Öncelikle hangi malzemeleri temin ettiğimize bakalım:

1. 75 cm’lik bir saksı
2. Bu saksıyı doldurabilecek kadar perlit
3. Drenajı sağlayabilmek için çok ince gözenekli çelik tel
4. Yapıştırma işlemleri için silikon
5. Araba silecek suyu motoru (sonradan değişti, bir sonraki yazımı da okuyunuz)
6. Çeşitli çaplarda hortum
7. Akvaryum vanaları
8. Elektronik ya da elektromekanik zamanlayıcılı priz
9. Bir miktar strofor
10. Zemine yapıştırmak üzere tahta ya da plastik parçalar
11. Kablo bağları

Eklenen Resimler

baba.monk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 14:55   #42
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Sizden esinlenerek yapmış olduğum bir çalışma -2

Malzemeleri temin ettikten sonra düzeneğimizi hazırlamak üzere kilerimin bana ait bölümüne hanımdan azar işitmemek için gazete serdim. Sonra bu gazetenin üzerinde çalışmaya özen gösterdim. Fakat yine de gazeteden taşıp da kilimin üzerine çıktığımız olmuş

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2010, 14:56   #43
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Sizden esinlenerek yapmış olduğum bir çalışma -3

Zemine yükselti yapması amacıyla birkaç plastik korniş parçası yapıştırdım. Sonra bunun üzerine çok ince gözenekli çelik tel örgü yapıştırdım. Tel örgüyü silikonla saksının iç çeperlerine su sızmayacak pardon perlit dökülmeyecek şekilde yapıştırdım.
Sol tarafta küçük bir bölümü sert strofor ile ayırdım. Stroforu saksının boyutuna göre ölçüp kestim yapıştırmadan önce de en altta küçük oyuklar açtım ki fazla su oradan geçebilsin.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2010, 14:58   #44
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Sizden esinlenerek yapmış olduğum bir çalışma -4

Saksıya perliti doldurduktan sonra bolca su verdim. Böylece hem perlit ıslanmış oldu hem de drenaj sisteminin iyi çalışıp çalışmadığını gördüm. Fazla su gayet başarılı bir şekilde tel örgüden ve stroforun altındaki oyuklardan sızarak tahliye deliğinden aktı. Artan bir miktar çelik tel örgüyü de tahliye hortumunun kaçak perlit tanecikleri ile tıkanmasını engellemek için tahliye deliğinin önüne filtre olarak yerleştirdim.
Daha sonra sulama işlemini otomatik hale getirmek için araba silecek suyu motorunu saksının boş bölümüne monte ettim. Motoru saksıya kablo bağı ile sabitledim. Motorun suyu çekeceği bidona ve suyu basacağı yerlere göre akvaryum hortumu bağladım. Saksıda istediğim bölgeye istediğim miktarda su verebilmek için akvaryum vanası kullandım. Ayrıca fışkıran suyun tek bir noktaya düşerek düştüğü yeri oymasını engellemek için de hava taşı kullandım.

Otomatik sulama için 12 volt DC ile çalışan, otomobil silecek su deposu motoru aşırı derecede ısındı. Ayrıca aşırı derecede gürültülü çalıştı. Tüm bunlara rağmen bastığı suyun debisi de yetersiz kaldı.

Sulamanın gecenin geç ya da sabahın erken saatlerinde de otomatik olarak çalışacağını düşününce, “ani sıçrayarak uykudan uyanmalar” ve “mutfakta biri mi var?” sendromları yaşamamak için motoru değiştirdim. Gidip bir akvaryumcudan bir motor aldım. Bu motoru dalgıç pompa misali su bidonuna attım doğrudan 220 V vererek çalıştırdım. Hiç ses çıkarmadan bol miktarda suyu pompaladı. İşin garibi bu motor bana diğerinden daha ucuza mal oldu; hem de 220 VAC - 12 VDC 1A adaptöre de gerek kalmadı.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2010, 15:01   #45
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Sizden esinlenerek yapmış olduğum bir çalışma -5

Bu arada saksıyı mutfakta bir masanın üzerine cam kenarına yerleştirdim. Hanım baktı ben bu kadar uğraşıyorum müsaade etti sağ olsun…
Dikkatinizden kaçmamıştır. Akvaryum hortumu ile yaptığım düzeneği iptal ettim, onun yerine yarım parmaklık bahçe hortumu yerleştirdim. Diğer sistemde su istediğim miktarda gelemiyordu. Bu biraz daha iyi oldu. Hem saksının üzerinde birçok malzeme de kalkmış olduğundan görüntü kirliliği de azaldı.

Su deposu olarak 8 ltlik Kalabak suyu şişesi kullandım. Eee o kadar da olacak değil mi? Eskişehir’liyiz Kalabak Suyu içeriz. Şimdi diyeceksiniz ki, “Madem Eskişehir’lisin niye sakaların getirdiği 19lt’lik damacanadaki kalabak suyunu içmiyorsun da gidip marketten bunu aldın?” Haklısınız, aslında günlük kullanımda böyle yapıyorum da otomatik sulama düzeneğinin deposu niyetine kullanmak üzere 8-10 lt’lik şişe lazım olduğu için şehir milliyetçiliği yaparak yine Kalabak Suyu aldım. Bu arada içimi en hoş ve yumuşak içme sularından olan Kalabak Suyu’nun reklamını da yapmış olduk.
Bu fotoğrafta da sulama anı görülüyor. Fidemiz de Allah nasip ederse büyüyünce domates olacak ve sofralarımıza gelecek…

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2010, 15:05   #46
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Zamanlayıcıya bağladığım sulama sistemi gayet sessiz ve derinden çalışıyor artık. Fakat saksının ortasındaki kocaman hortum içime sinmedi. Bu nedenle sulama tesisatını yeniden elden geçtim. Bunun için bir hırdavatçıdan terazi hortumu muymuş neymiş o hortumdan aldım.

Su giriş ve tahliye yerlerini silikon ve ısıtınca daralan makaron kullanarak su sızdırmaz hale getirdim.

Son not olarak, bu işlemleri Ocak ayında yapmıştım, fakat ancak yazıya dökebildim.
Umarım benim yapmış olduğum denemeler ve geçirdiğim süreçler, böyle bir sistem yapmak isteyene faydalı olur.

Eklenen Resimler

Eski 16-08-2010, 02:16   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2010
mükemmel bi proje.. ama bi eksiği var hepsinin.. kendim satıyorum diye söylemiyorum(güneş enerjili şarj cihazları satıyorumda) güneş enerjisi olmazsa olmaz.. hem fişe takılı kalan adaptör belli bir süre sonra fazlasıyla ısınacaktır.. güneş enerjisi ile enerjiyi depolayıp kullanmak hem daha çevreci hem fişe bağımsız bir yöntem olurdu.. tabi maliyeti var.. 40-75 TL arası.. ama sonsuz sınırsız enerji sonuçta...

yedinumara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 15:44   #48
Ağaç Dostu

sayın Baba.monk,

Siteye 100m2 modüler sera projesi yazımdan sonra gelen yorumlara biraz sıkıntıyla baktığımdan dolayı eski hevesimi yitirdim ama bu başlığı şu ana kadar kaçırdığım için çok üzgünüm.

Harika bir çalışma yapmışsınız. Sadece 43 nolu yazınızdaki resimde hava taşı neden perlitin üzerinde duruyor onu kavrayamadım. Besinli suya hava vermelisiniz.

Topraksız tarımda besinli suda ne kadar çok oksijen varsa o kadar çok verim alınabiliyor ben bu forumdan sonra yaptığım tüm denemelerde bu kanaate vardım. Mümkünse akansu. Yani köklerin üzerinden verilen akan bir besinli su her bitkide çok büyük kök gelişimi ve hızlı bir bitki büyümesi sağlıyor. Ama ekonomi ve basitlik düşünüyorsak perlite kademeli verilen oksijenli besinli su.

Sisteminiz mükemmel olmuş. Tebrik ederim.

Eski 26-09-2012, 15:20   #49
Ağaç Dostu

Güneş enerjili otomatik sulamalı saksı düzeneği. Evet çok ilgi çeker haklısınız Yedi numara.

Ama burada bizlerin heves ettiği asıl konu bitkiyi topraksız beslemek olduğundan sistemler hep ikinci planda kalır. Amaç toprak olmadan bitki büyütme ve bunu evde yapmak. işin içine ne kadar elektrikli aksam ne kadar elektronik aygıt o kadar ürküntü oluşuyor.

Eski 26-09-2012, 17:33   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Akın Selçuk Kolay Gelsin,
Akın Hocam yaklaşık 6 aydır bu siteyi takip ediyorum. 2,5 aydırda üyeyim. 6 aydır sizi zevkle takip ediyorum. Anlatımınıza hayranım. Konulara bakışınız, yeni sistemler uygulamanız, imalatlarda ki beceriniz ve çok sürükleyici anlatımınızla, konuların anlaşılırlığını kolaylaştırıyorsunuz. Hem tebrik eder, hem de teşekkür ederim. Bayadır yazmadınız. Özlemiştik. Bu gün yeni yazılan mesajlara bakarken tek depolu çok çeşitli sistem konunuzu gördüm. Sizi okumak zevkli olduğu için baştan aldım. Bitirdim ki balkonda akan suda çilek gelmiş. Onuda baştan aldım. Bitti sandım. Karşıma 4 konu daha çıktı. MaşAllah hocam rüzgar gibi giriş olmuş da ben yetişemiyorum. Gelişiniz hızlı ve bereketli oldu. Yeni konularda, yeni sistemleri deneyeceğinizi bildiğim için kolay gelsin diye başlık attım. Bekliyorum(z). Hocam saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 18:20   #51
Ağaç Dostu

cefrin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2012
Çok güzel bir proje tebrik ederim. Çok kolay yapılabilir bir proje. Sadece kafamı karıştıran zamnlayıcı oldu. Bu zamanlayıcılar her elektrikçide satılır mı? Bir de bidonun içinde kablolar var onlar patlamaz mı sigortaları arttırmaz mı? Gerçi 12 volt demişsiniz ama sorun oluşturabilir diye düşnüyorum.

cefrin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 19:41   #52
Ağaç Dostu

Sayın Halilbalaban teşekkürler.
Bir ara çok yazıyor paylaşıyorduk. Sonradan pek yazamaz oldum. Sizin yazdıklarınızı da gördüm hep ama cevaplayamadım. Bugün eski başlıkları bir güncellemek istedim. Gördükleriniz onlar, bir araya gelince yakalamışsınız demek ki.

Sayın Cefrin,
Zamanlayıcı diye kullandığımız şeyi her elektrikcide her AVM marketinde bulursunuz. Ucuzdur. 10 lira gibi mesela. Burada gördüğünüz programlanabilir dijital bir zamanlayıcı ve fiyatı daha yüksek. Mekanik yani tırnaklı bir zamanlayıcı almanız yeterlidir.

Kovadaki kablolar korkutmasın. 12 volt doru akım. İnsanı çarpamaz. Elinizle tutsanız bile hissedemezsiniz. Fişe taktığımız zamanlayıcıya adaptör takıyoruz. 220 volt çarpan elektrik orada kalıyor. Adaptörde 12 volta düşüp doğru akıma çevriliyor.

Kovanın yanındaki kabloların üzerine su dökülse bile bir kıvılcım bir patlama bir sigorta attırma olmaz. Ama su motoru üzerine dökülen su zamanla motoru bozabilir. Bir su motoru olsa bile dışardan üzerine su gelirse bir şey olmayacak şekilde yapılmamış. Ancak anında bir arıza olmaz. Zamanla iş göremez olabilir.

Zamanlayıcı ve adaptörün üzerine su dökülmesi hayati şekilde tehlikelidir. Ama bu iki ekipman prizde takılı kovanın yanında değil.

Kovanın yanındaki kablolara su değmesi bir tehlike doğurmasa da su gelmemesine dikkat edilmelidir, zamanla bozulup arıza yapmaması için.

Eski 27-09-2012, 00:34   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Akın Selçuk İyi Geceler,
Benim mesajım galiba eksikli kalmış. Bu da sizde; konularınızı bir araya gelince fark ettiğim kanısını oluşturmuş. Oysa daha önce okuduğum halde; sadece son mesajı değil, tamamını tekrar okumaktan zevk aldığımı anlatmak istedim. Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 08:23   #54
Ağaç Dostu

Saygı sevgi bizden. Sizde sağlıcakla kalın.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024