agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2009, 12:41   #31
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
My Little Home Hyponica

Basit bir hyponica çalışması. Bakalım ne sonuç verecek. Saksının üstüne destek kafesi için henüz bir şey düşünmedim. Bakalım fide büyüsünde, o zaman yakışıklı bir şeyler düşünürüz.

Şu anda muslukta hava karışımı oluyor ama yine de orada yapmayı düşündüğüm bazı değişiklikler var. Şu anki mevcut malzemelerle ancak bu kadar oldu. Japonların hyponicasından neyi eksik bu garibanın. Yorumlarınızı bekliyorum.

Sol üst köşede delik içinde duran ince boruda alt depodaki sıvı seviyesini kontrol eden bir şamandraya bağlı. Su seviyesine göre aşağı yukarı hareket ediyor. Üzerine maximum ve minimum seviyelerini işaretleyeceğim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 14:51
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 13:38   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Hocam benim akan su marul **** çileklerinden teknik farkı nedir bitkiye bu düzeneğin ben anlamadım. 100 lük boruda devridaim eden havalı sudaki yatay sistemlerden bahsediyorum. Kökten su akıyor. Burada da aynısı oluyor. Diğer incelediğim hidroponicalarda da.

Depoyu ayırınca ne fark ortaya çıkabilir? Bitki açısından değişen bir şey göremiyorum.

Domeslerde aynı tür bir düzenekte. Sadece boru çapı büyük (250mm). Hava kabarcıklarını direk köklerin altına getirdim. bembeyaz bir dünya kök yaptılar.

Şekiller farklı ama bitki ve kökü açısından değişen bir şey yok.

Yeni çilekleri yatay boruya perlitsiz dikiyorum. Direk suyun içine kökler salınacak. Eğer sende perlit var derseniz perlitide böylece iptal etmiş olacağız.

Ne diyorsunuz bu düzenekte bir tür hidroponica olmuyor mu ??

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 13:53   #33
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Selçuk,

Bence de hiç bir fark yok. Tek fark köklerin bir tava üzerine yatırılmış olması. Sizin Dizayn grupla görüşmeleriniz olmuş ve bilmiyorum fiziki olarak gördünüz mü sistemi. Benim pdf kataloglardan gözlemlediğim bundan farklı değil. Aeratör ilavesini yaptım ama biraz daha özel birşey yapmayı düşünüyorum.

Ya evde lavabolarda kulladığımız perletör benzeri köpük köpük hava karışımı sağlayan bir aeratör, ya da venturi tertibatı ile akış esnasında bolca havayı içine emecek yeni bir düzenek yapacağım.

Eğer genleri ile oynanmış tohum veya hormon yoksa aynı verimi alabilmemiz lazım. Onlar 80 kg diyorlar, ben daha önce de şaka yaptım 40 kg' a razıyım diye.

Düzenleyen Sarıcan : 12-06-2009 saat 20:39 Neden: imla
Eski 21-02-2009, 00:06   #34
Ağaç Dostu

İşte hocam ihtiyacımız olan aletlerden biri bu dediğiniz. Bunu daha önce akvaryum için yapmayı denemiştim ama iş hayatı hobileri yapmaya engel bende. Suyu hava ile mikserleyen bir alet gerek. Tabandan bu bol havalı su akarken kökleri aeroponikte olduğu gibi pulverize su ile arada bir üsttende sulamak iyi bir çözüm olabilir. Kökler suya yatacak yayvan gelişecek ve tamamı suya batmayacak gelişmenin ileri aşamalarında. Tabi bide bol güneş ışığı.

Ne diyorsunuz bu düşünceye ? Kaynaklar köklere hep bol oksijen diyor.

Eski 21-02-2009, 00:16   #35
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bu söylediğin hava karışımını lavabo bataryalarında kullanılan perlatörler çok iyi sağlar. Ama iyi marka olması lazım. Zaten evde de kullanırken farkı hemen hissedersiniz. Kaliteli perlatör suyu sıçratmaz ve musluktan köpük gibi akar. O köpük aslında karıştırdığı havadan oluşur. Sistemdeki boru çapını M22x1 dişli bir perlatör bağlanacak şekilde ayarlarsak perlatör kullanabiliriz.

Ama oda olmazsa bugün Sayın Seazone bir link geçmişti nozul ile ilgili, onların kataloğunu inceledim çok güzel bir venturi düzeneği gördüm. Öyle bir nozulda iş görebilir. Katalogdan resim çıkarabilirsem ilave ederim birazdan.

Sen sistemin diğer taraflarını Dizayn' la kıyasladığın zaman ne diyorsun. Eksik kalan bir şey var mı? Otomatik EC ve pH kontrolünden başka.

Eklenen Resimler

nk_tarim beğendi.

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 14:55 Neden: Resim ilavesi
Eski 21-02-2009, 11:04   #36
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Vermiş olduğunuz bilgi gerçekten çok gzel teşekkr ederim sn. sarıcan

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 11:12   #37
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Perlatör mü? Nozul mu? Sn. Derin. Hangisini beğendiğinizi anlamadım.

Eski 21-02-2009, 11:37   #38
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Her ikiside desem.

Eski 21-02-2009, 11:49   #39
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sistemin tamamı için ne düşünüyorsunuz? Ya da Hyponica için diyeyim?

Düzenleyen Sarıcan : 12-06-2009 saat 20:39 Neden: imla
Eski 21-02-2009, 12:40   #40
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Bildiğiniz gibi bu konuyla ilgili tüm sistemler yurt dışı kaynaklı şuana kadar ticari,bilimsel 50 kadar kaynak okudum resimlerini gördüm sizin sisteminiz hyponica ile bire bir örtüşüyor.Ancak 40 kg domates alıp alamıycağınız konusunda şüphelerim var zira burada bir çok teknik detay devreye giriyor örneğin suda çözünmüş oksijen miktarı,çözünürlük sıcaklık,basınç ve suda çözünmüş maddeler ile ters orantılı olarak değişiyor başlangıçta suyunuzu arıtmanız gerekiyor ki suda daha çok oksijen çözesiniz,suyun yapısal düzenlemesi daha iyi çözünme vs...birde hemen hemen tüm ticari şirketlerde bitki gelişim düzenleyiciler kullanılıyor.BU gidişle hepsini bulacağımıza eminim.

Eski 21-02-2009, 12:56   #41
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Ben miktar için şaka yaptım zaten, ben ne anlarım tarımdan. Benim mesleğim işin tasarım ve mekanik yönünü çözmek. Tarımla özel olarak ilgilenen profesyonel arkadaşlar boşu boşuna kazıklanmasınlar diye uğraşıyorum. Bir dünya paralar isteniyor çünki.

İşin mekanik tertibatı böyle, geriye tarımsal bilgi birikimini ilave edip daha ekonomik seralar kurulsun diye bir ipucu bizimki. Bizim balkondan inip sera kuracak halimiz yok, uğraşanlara katkımız olsun.

Balkonda da benim yaptığım sistemle Kudret Beyden aldığımız besini kullanarak ne kadar domates alabilirsek o kadarı yeter bize.

İşin özü yeşil birşeylerle uğraşırken emeklilik hastalığına yakalanmamak. Bu arada çevremize ve ülkeye de bir miktar katkımız olursa onun manevi lezzeti tartışılmaz.

Düzenleyen Sarıcan : 21-02-2009 saat 20:13 Neden: imla
Eski 30-03-2009, 05:22   #42
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Hava karışımı

İnternette dolaşırken bu şekli buldum. Sanırım havayı suyla birlikte veriyor. Faydalı olup olmadığı konusunda hocalarımız görüşlerini bildirirse sevinirim.

Eklenen Resimler

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 10:06   #43
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın İndomie,

Durgun su kültüründe zaten bu resmini gönderdiğiniz sistem herkes tarafından kullanılmaktadır. Yani akvaryum hava pompaları ile su içine hava karıştırmak bilinen en kolay yol ama akan su kültüründe suyu devridaim yaptırmak için bir pompa kullanılıyor, hava pompası ikinci bir cihaz oluyor.

Halbuki akışkanlar mekaniğinde akan bir su varsa bu suya hava karıştırmak için başka bir takım yöntemler var. Bunlardan biri yukarıdaki mesajda resmini koyduğum venturi düzeneğine sahip bir nozul veya dahada kolayı evde lavabo bataryalarında kullandığımız perlatör (aeratör) düzeneği ile su sistemden dışarı akarken hava ile karıştırarak akıtmak.

Hyponica ile uğraşanlar bu işi suyun saksıya aktığı noktada bir plastik pervane (karıştırıcı) ve hava giriş deliği olan bir aeratör vasıtası ile çözmüş.

Eski 30-03-2009, 11:35   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Öncelikle selamlar, yeni ve bu konularda deneyimsiz olduğumu belirtirim...
Yukarıdaki görüşleri okuyup, deneyimlerinizden yararlandıktan sonra bir sistem tasarladım..
Sıvı sistem içine daha çok oksijen karışmasını ve bitki köklerinin daha geniş-şemsiyemsi- bir hal almasını istedim...
Perlit ile hava balonlarının birbirleri ile çarpışarak;micro titreşimler ile daha fazla oksijenden yararlanmayı amaçladım...
plastik toplar ile ölü boşluklar yaratıp, köklerin 360 derece yani tüm yönlere hareket etmesini maçladım...
Plastik topları sünger ile kaplayarak,daha stabil bir daha durağan bir besin ortamı sağlamayı düşündüm, bu sayede sıvı kabının değişik yerlerinde değişik besin ortamı sağlanabilir...
Değerli Düşüncelerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen Alan Parsons : 30-03-2009 saat 11:39 Neden: resim eklemeyi unuttum
Alan Parsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 12:11   #45
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Merhabalar Sayın Alan Parsons,

Yaptığınız sistemi bir eskiz çizim veya fotoğrafla görüntülemeniz mümkün mü? Yazı ile anlattığınız her şeyi okuyan arkadaşların hayal gücü ile canlandırmasına bırakıyorsunuz. Micro titreşimler, plastik toplar, sünger kaplamalar...

Bunların hepsini değişik mesleklerden arkadaşlar değişik biçimde algılayacaklardır. Plastik toplar ne büyüklükte? süngerle nasıl kaplıyorsunuz? Mikro titreşimi nasıl sağlıyorsunuz?

Sağlık sektöründen olduğunuzu profilinizden okudum, bu anlattıklarınız tıbbi cihazlarla ilgili mi? Yoksa forumda uğraşan bir çok amatör arkadaş gibi pet şişe, yoğurt kabı vb. daha basit uğraşılarla mı bu işlere başladınız. Biraz daha açarsanız seviniriz.

Özellikle sisteminizin resmini çekerek başlayabilirsiniz. Bizim yardımcı olmamızı istediğiniz her konuda yardıma hazırız. Kolay gelsin.

Eski 30-03-2009, 12:12   #46
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Ben yazdıktan sonra resim ilaveniz geldi, kusura bakmayın.

Eski 30-03-2009, 12:26   #47
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
hidroponik veya hyponica

Sayın sarıcan bazı sitelerde [Kanada, kuzey Amerika (abd nin kuzeyini kastetim)ve Avustralya da gübreleme yerine balık besleniyor.
Balıkların atıkları ile de bitki yetiştiriliyor. kiminde akansu kiminde de damlama su ile topraksız tarım hidroponik veya hyponica diye aratınca karşımıza çıkanlar; böyle bunlarda ek besin kullanılmıyor. sazan, koi gibi türler yetiştiriliyor sanki daha da ekonomik gibi geldi bana hem sebzeden hemde balıktan kazanacaksınız.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 12:33   #48
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Şahsi kanaatim aşırı bir zorlama içine gitmişsiniz. Yaptığınız sistem durgun su kültürü uygulaması. Köklerin bulunduğu sıvı ortama dışardan her hangi bir vasıta ile hava bastıktan sonra içerde daha başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Fideyi sisteme nasıl monte edeceğinize bağlı.

Resimde bu anlaşılmıyor. Kapakta bir makanik sıkıştırma ile tutturulup kökler serbest olarak sıvı içine bırakılmışsa içerde hiç bir şeye gerek yok. Yok eğer içerdeki toplarla fidenin tutnacağı bir katı ortam sağlamaya çalıştıysanız pinpon toplarını su altında tutmak için bayağı bir gayret sarfedeceksiniz. Bunun yerine cam bilyecikler kullansaydınız ağırlığından dolayı böyle bir probleminiz olmayacaktı.

En altta hava taşı, üzerinde bir kat perlit ve gözenekli katla ne yapmayı amaçladınız? Perlit genellikle köklerin tutunmasını sağlamak için katı ortam olarak kullanmak için ve su tutma özelliğinden faydalanmak için kullanılır. Burada kullanım amacınız daha değişik gibi geldi.

Üst ortamda ise çiçek demeti gibi duran silindirik oluşumların malzemesi nedir? Üzerinde köklerin geçebileceği delikler mevcut mudur? Böyle bir bölümlemeye ne ihtiyacaınız vardı? Topların hepsinin tek bir ortamda bulunmasının bir sakıncası veya bölümlere ayırmanın bitkiye ne gibi bir faydası olacak? Düşüncelerinizi açarsanız memnun oluruz.

Belki olayın insan vücuduna özgü tibbi bir açıklaması vardır. Mide veya barsakların iç yapısı gibi. Esinlendiğiniz herhangi bir oluşum var mıdır?

Eski 30-03-2009, 14:19   #49
Ağaç Dostu

Fideyi sisteme mekanik sıkıştırma ile monte edilecek, kökler serbest sıvı içinde olacak. Sizlerin fikir ve uygulamalarını dikkatle okudum, gözlemledim. Tekrar belirtmek isterim ki hidofobik sistem daha önce kurmadım, sadece tasarladım.Solüsyonlarımın gelmesini bekliyorum. Hidrofobik sistemde hava kabarcıklarından başka bir şeye ihtiyaç olmadığını biliyorum

Köklerin tutunacağı bir ortam sağlamaktan ziyade, amacım kökleri şemsiye gibi açacak bir tasarımdı. Bitkinin beslenme yüzey alanını arttırmak için tasarladım.
Cam bilye kullanırsam köklere bası yapmayacaktır. Doğal olarak çökecektir, yerçekimi galip gelecektir.

Benim istediğim köklere aşağıdan yukarıya kuvvetli ve sabit bası yapmak, ve kökleri 360derece açılarak büyümeye zorlamak. Mecbur bırakmak.
Açılan kökler ifadesi aslında yanlış, kökler alttan gelen bası nedeniyle açılarak büyümeye mahkum olacaklardır. Tabi ki; kökler yerçekimi kuvveti ve plastik topların bileşkesi yönünde hareket edeceklerdir.

PVC borular içerisindeki toplar-pinpon topları veya çocuk oyun havuzu topları- sıkışık biçide yerleştirilmeyecektir.Rahatlıkla yukarıya hareket edebilmelidirler.

Döşemecilerden alınacak 1 tabaka sünger ile topları kaplayabiliriz.Süngerden ufak parçalar kesip yapıştırırız.Her tarafının kaplanmasına da gerek yok. Buradaki amacım, yukarıdaki görüşlerde; bitkinin alt köklerdeki besi ortamı daha hareketsiz, daha stabil olmalı görüşü belirtilmiş...Bu süngerler ile daha stabil bir ortam oluşacak.Ayrıca bitkimizin üst kökleri birbirlerine o kadar geçmiş olsa bile, şemsiye gibi açılmasa bile, bu süngerler,rezevuar-depo- besiyeri olacak.

Pinpon toplarını su altında tutmak çokta zor değil, PVC borulardan kesilerek oluşturuan platformun ağzına topların geçemeyeceği, ancak köklerin geçebileceği boşlukları rahatlıkla oluşturabiliriz.

Perlit çok hafif olduğundan, hava kabarcıkları perlitlere her çaptığında bizim göremeyeceğimiz düzeyde, perlitleri titreştirir. Bu titreşimler hava kabarlaklarının, suda çözünmesini arttırır.
En alttaki Gözenekli bölümde ( çok küçük delikli olacak, hava çok rahat çıkamayacak) amaçladığım, gözenekler sık ama çok küçük olacaklar bu sayede, hepinizin sistemlerinde meydana gelen daha büyük hava baloncukları oluşacak.
Bu büyük hava baloncuklarını perlit titreşimleri +hava basıncı(yeni oluşan hava kabarcıkları) ile patlatıp, tekrar oluşturarak, sıvıdaki oksijen miktarını bu sayede daha fazla attıracağız.

İnsan vücudunda ‘’yüzey alanı arttırılarak işlev görme yetisinin arttırılması’’ bir çok organda var,hemen hemen tüm sistemlerde.Sizinde örnek verdiğiniz barsaklar,mide, kulak kepçesi, akciğerler...Özetle bitkilerimizdeki kök yüzey alanını arttırmalıyız.Şu örnek sanırım yerinde olacak, çocukların boy uzaması için calsiyum, fosfor, hormon, ve genetik faktöler çok önemli (aynen bitkilerde olduğu gibi), ancak çocuk spor yapmaz (koşma-oynama vb.), eklemlerine yük binmez ise,(yerçekimine karşı bir kuvvet olarak), kemik yapımı ve kemik direnci-kuveti, tüm koşullar çocuğun kemikleri lehine olsa bile istenen düzeyde olmaz.
Bu pinpon topları köklere alışılmamış bası yapacağından kök direncide artacaktır.

Eski 30-03-2009, 15:11   #50
Ağaç Dostu

Köklere sabah sporu yaptırarak geliştirmek gibi. Çok Enteresan.

Eski 30-03-2009, 15:44   #51
Ağaç Dostu

buradaki temel mantık dediğiniz gibi,sabah sporu
bir nevi kökleri gün boyunca, rahatsız etmek, kolaya kaçarak, yerçekimi istikametinde sütun gibi uzamalarının önüne geçebilmek,sanırım karşılarında presi, baskıyı görünce,kanatlara yayacaklardır oyunu,

Benim çizdiğimin çok daha değişiği, çok daha iyi tasarlanmışı olabilir,ancak mantık benceprese dayalı olmalı)

Eski 30-03-2009, 16:20   #52
Ağaç Dostu

Sanırım çözüm bu..

Nette göz gezdirirken, bu figür dikkatimi çekti...sanırım domates ağacını nasıl yaptıkları şimdi daha net ortada..sanırım çözüm pinpon topu değil bu)Bu sayede tek bir domatesi 4-5 farklı sisteme bağlayabiliriz.
Aarnızda uygulayan var mı?

Eklenen Resimler

Eski 30-03-2009, 21:06   #53
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hyponica' da son durum

Bence fideyi fazla zorlamaya gerek yok. Köklerin oksijen almasını sağladıktan sonra her şey gayet normal gidiyor. Su çeşmeden akarken akvaryum pompası ile hava karışımı sağlıyorum şimdilik. Kök gelişimi gayet sağlıklı, yapraklarda gayet sağlıklı görünüyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 15:06
Eski 31-03-2009, 08:58   #54
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
Köklere pres yapalım derken bitkiyi strese sokmayalım.

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 19:50   #55
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hyponica' da yapraklarda renk değişimi

Hyponica' da bulunan fidede alt dallarda yaprak rengi değişmeye başladı. Yarısına kadar uç kısmında renk açılmaya başladı. Üst dallardaki yapraklar ve rengi normal. pH değerinden olabilir diye düşündüm.

Bugün özellikle bunun için damla ile pH ölçen kitten aldım. pH kiti 6.0 ile 7,6 arası ölçüyor. Yaptığım ölçümde renk 6,0 ila 6,4 arası çıktı. EC değeri 2,1 ölçtüm.

Geçen hafta havalar ısındığında EC değerleri yükseldiğinde sisteme su ilave ederek EC değerini düşürmüş, sonrada EC ilave ederek EC= 2,4' e ayarlamıştım. Değerler normal sınırlarda gibi ama renk değişimi bir haftadır var.

Komple besin değiştirmeden önce yorumlarınızı almak istedim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 15:08
Eski 14-04-2009, 19:56   #56
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hyponicada besin değişimi

Yapraklardaki renk değişimini daha önce paralel saksılarda da yaşadığım için riske girmedim ve besini komple değiştirdim. 10 litre suya Sn. Envor' un tarafımdan seyreltilmiş besin kitinden 200 ml A + 200 ml B katarak hazırlanan yeni eriyiğin EC değeri 2,55, pH 6,0 oldu.

Eski 24-04-2009, 23:48   #57
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hyponica' da görev değişimi

Hyponica' da son besin değişiminden sonra hızlı geişiminden faydalanmak için yeni çimlendirdiğim Red Robin fidelerinden birini koymuştum. Evde olmadığım bir hafta içinde çok hızlı büyümüş ama bugün kazaya uğradı. Üsten bir yaprağını katlettik ama fide çok sağlıklı görünüyor. Biyoteknoloji başlığındaki tartışmayı okuduktan sonra düşünüyorum da hyponicada domates ağacı denemesi mi yapsam? Ama önce tohum edinmeliyim.
Name:  DSCN2284.jpg
Views: 1994
Size:  46.5 KB

İlk hyponica denemesini yoğurt kabıyla çilek havuzunun kenarına yapmıştım. Sessiz sedasız fide yetiştirme havuzu olarak bayağı güzel bir işlev görüyor. Dört beş kök domates fidesini 3 cm' den 30 cm' ye çok hızlı bir şekilde büyüttü. Tek handikapı balkonun gölge kısmında kaldığı için fideler bir an önce güneşe kavuşmak için hızlı şekilde boya gidiyorlar, gövdeler ince kalıyor. Şimdi de bir adet domates ve üç adet biber fidesine ev sahipliği yapıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 15:11
Eski 01-05-2009, 21:47   #58
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hyponica' da Red Robinde son durum.

Red Robin' de gözle görülür bir serpilme var. Tepelerde tomurcuklanmada var ama bu kadar küçükken çiçeklenme beklemiyorum. Biraz daha büyümesi lazım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 15:13
Eski 01-05-2009, 22:13   #59
Ağaç Dostu

Çok sağıklı gözüküyorlar, darısı başımıza

Eski 04-05-2009, 13:31   #60
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Torfta ve Akan suda Red Robin kıyaslaması

Torfta ve Akan suda Red Robin kıyaslaması yapabilmek için bir hafta önceki (27.04.2009) resimlerle bugünki (04.05.2009) resimleri peşpeşe koyacağım.
Name:  DSCN2300a.jpg
Views: 1753
Size:  32.4 KB
Name:  DSCN2365.jpg
Views: 1923
Size:  62.5 KB
Torftaki fide daha hızlı büyüyor gibi. Aynı besin eriyiği ile takviye ediyorum. Diğer domates fidelerimde yaşadığım çelişkiyi burada da yaşayacağız herhalde.
Name:  DSCN2292a.jpg
Views: 1890
Size:  69.8 KB
Name:  DSCN2366.jpg
Views: 1661
Size:  69.1 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024