agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2009, 18:47   #61
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Adalet hanım teşekkür ederim. Sanırım adım adım bir şeyler kazanıyorum bu konuda.

Ama hiç şüpheniz olmasın, marulların tamamı zamanı geldiğinde olmaları gereken yerlere gidecek. Kimisi bir kadeh rakı mezesi, kimisi "küçük kuzu" nun atıştırmalığı, kimisi de bu işe inanmayanların salata tabağına delil olarak

Topraksız tarım yapıyorum dediğimde gülenlerin yüzlerinin o anki durmunu görmek her şeye değecek eminim

Sevgiyle kalınız.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 07:57   #62
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Malbman, ben TV. de topraksız tarımla yetiştirilen marulları seyretmiştim, onlar çok geniş bir su birikintisi(yapay göl gibi)nde üretim yapıyorlardı, bitki satış erginliğine ulaşıncaya kadar yerlerini dört beş kez değiştiriyorlar.

Gördüğüm kadar, bir çok sal gibi bir tahta zemin vardı, ortalarında bir çok küçük delikler açılmış, fideleri bu deliklere yerleştirip salı suya salıveriyorlardı, bitkinin kök kısmı tamamen suda, marul kısmının suyla teması hiç yok, her salda en az otuz bitki vardı, biraz büyüyünce delikleri daha geniş olan başka sallara aktarılıyordu.

Aktarma işi sanırım dört kez tekrarlandı, ama marullar muhteşem görünüyorlardı.
Hangi kanalda seyrettiğimi hatırlayamıyorum malesef

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 08:54   #63
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Malbman harika görünüyorlar gerçekten. Tebrikler, arkalarındaki boş duvara da 2 saksı red robin assanız tablo tamam olacak

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 09:19   #64
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Malbman harika görünüyorlar gerçekten. Tebrikler, arkalarındaki boş duvara da 2 saksı red robin assanız tablo tamam olacak
Sevgili Koyu yeşil, inanmayacaksınız ama, geç donların bitmesini bekliyorum Red Robin'leri oraya asmak için. İki tane fide halihazırda içeride büyüyor. Zamanı gelince duvardaki yerlerini alacaklar. Sanırım Mart 15 gibi asacağım.

Eski 04-03-2009, 09:34   #65
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Malbman, ben TV. de topraksız tarımla yetiştirilen marulları seyretmiştim, onlar çok geniş bir su birikintisi(yapay göl gibi)nde üretim yapıyorlardı, bitki satış erginliğine ulaşıncaya kadar yerlerini dört beş kez değiştiriyorlar.

Gördüğüm kadar, bir çok sal gibi bir tahta zemin vardı, ortalarında bir çok küçük delikler açılmış, fideleri bu deliklere yerleştirip salı suya salıveriyorlardı, bitkinin kök kısmı tamamen suda, marul kısmının suyla teması hiç yok, her salda en az otuz bitki vardı, biraz büyüyünce delikleri daha geniş olan başka sallara aktarılıyordu.

Aktarma işi sanırım dört kez tekrarlandı, ama marullar muhteşem görünüyorlardı.
Hangi kanalda seyrettiğimi hatırlayamıyorum malesef
Adalet hanım sözünü ettiğiniz videoyu Discovery Channel'da yayınlanan "Nasıl Yapılır" adlı bir dizide izlemiş olmalısınız. Benim topraksız tarıma heves etmeme neden olan da bu videodur. İlk izlediğimde "ben de böyle bir tesis kurabilir miyim acaba?" diye düşünerek internette araştırmaya başlamış ve agaclar.net ile tanışmıştım. Sonrasını da biliyorsunuz. Hala o hayalle yaşıyorum O kadarını değilse bile, daha küçük çapta bir şey yapacağım.

Videodaki marullar ilk aşamada 276 göz olan tohumluklara tohum ekimiyle başlıyor. Daha sonra yazın 7. kışın 11. günde ilk yapraklar çıktığında 288 gözlü sallara aktarılıyor. Yazın 13. kışın 20. günde buradan alınarak 72 gözlü, yine yazın 26. kışın ise 45. günde son yerlerine, yani 18 gözlü sallara aktarılıyor.

Yani toplam olarak 3 kez yer değiştiriyorlar.

Çok ansiklopedik bilgi oldu değil mi?

Düzenleyen malbman : 04-03-2009 saat 09:35 Neden: Yazım hatası
Eski 04-03-2009, 09:58   #66
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Malbman, gerçekten de iyi araştırmışsınız.
Siz söyleyince hatırladım, evet Discovery Channel'de izlemiştim, hem de kısa bir süre önce, ben bile heveslendim, öyle seri çalışıyorlardı ki, hem de aldıkları ürünler süperdi.

Dilerim, siz de aynı şekilde başarırsınız, kolay gelsin efendim.

Eski 20-03-2009, 17:21   #67
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Marullarımın hasat zamanı geldi.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2009, 17:23   #68
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Kökleri nasıl görünüyor envor üstadım? Umarım sağlıklıdırlar.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2009, 17:30   #69
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bunlar da akşam zeytinyağlı enginara marul salatası olarak eşlik edecekler. Üzerine biraz nar ekşisi, biraz balzamik sirke, biraz da limon; allaaaaahhh. Bir şişe rakı içerim ben bunlarla.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2009, 17:32   #70
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bunlar da yancılar

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2009, 17:40   #71
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Üstat ellerine sağlık müthiş görünüyorlar da merak ettiğim bir şey var. Siz bugüne kadar nasıl dayandınız? Ben bunların yarı büyüklüğüne gelmemişti yedim hepsini.

Renk cümbüşü olmuş mübarek, yerleri boş kalacak nasıl yiyeceksiniz onları? Afiyet olsun ama bir duble de benim için sözünüz vardı unutmayın.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 17:45   #72
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ellerinize sağlık, nazarımız değmesin

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 17:52   #73
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
Ellerinize sağlık, nazarımız değmesin
Sevgili Nurbahar; doğayla, bitkilerle, (eminim ki) hayvanlarla, kısacası tabiattaki tüm canlılarla bu kadar haşır neşir olan insanların nazarı hiç bir yere deymez diye düşünüyorum. O güzel yüreklerinizdeki sevgiler binlerce nazar boncuğundan daha etkilidir.

Eski 20-03-2009, 17:53   #74
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
( nasıl yiyeceksiniz onları? Afiyet olsun ama bir duble de benim için sözünüz vardı unutmayın.
Sevgili Sarıcan; afiyetle yiyeceğim. Hem de hiç acımadan Sizin için de bir duble ayırdım. Az sonra kulaklarınız çınlayacaktır.

Eski 20-03-2009, 17:55   #75
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bakalım sevgili envor ne diyecek bu işe. Ne de olsa bu güzelliği ona borçluyum.

Eski 20-03-2009, 19:06   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Oh Oh maşallah maşallah muhteşem gözüküyor sevgili malbman ellerinize sağlık afiyet olsun. Merak ediyorum bakalım benim kulaklarım çınlayacakmı?.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 19:23   #77
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Kudret hocam, kulaklarını çınlatmadan bırakır mıyım hiç. İkinci (şimdiki) kadeh senin için. Sonrakilerden bir tanesi daha senin için olacak. Zira senin emeklerin öyle bir kaç kadehle karşılanmaz hocam

Sevgiyle kal.

Eski 20-03-2009, 19:23   #78
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Marullar

Sevgili malbman,marulların görünümü çok ağız sulandıran cinsten bu güzel sebzeleri yerken ve içerken bir defa da Karşıyaka tarafına bakarmısınız?Afiyet olsun.

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 19:28   #79
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgili selçuk abi; 28 Mart'da buluşuyoruz. Marulların her birinden birer tane de sana rezerve edildi. Karşıyaka tarafına bakmaya gerek kalmadan(zira ben Göztepeliyim ve karşıyakaya gıcığım) sen birinci elden(ağızdan)tadına bakacaksın.

Eski 20-03-2009, 19:45   #80
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
benim marullarım

Sevgili ismail bey,çok naziksiniz ,teşekkür ederim.sabırsızlıkla 28 martı bekliyeceğim inşaallah görüşmek üzere; Benden de size bir saksı lithop geliyor hatta ortadan yeni yavrularda çıkmış halde.

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 21:51   #81
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Merhabalar, Bugün Antalyada "fresh Antalya" yaş sebze meyve fuarı vardı, hazır Antalyaya gelmişken birde fuarı gezeyim, eş dost kim varsa bir merhaba diyeyim dedim, anca şimdi eve geldim.

Alıntı:
Kökleri nasıl görünüyor envor.
Kökler iyi gözüküyor, ama daha iyi olması için fidanı violu ile direk yuvasına yerleştirebilirsen kökler daha iyi gelişecek, bir daha ki sefere öyle yap bence. Delikleri nasıl daraltırsın ben bilmem o senin sorunun.

Alıntı:
Bakalım sevgili envor ne diyecek bu işe.
Valla ne diyeyim, "Boynuz kulağı geçmiş" kıskandım...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 09:45   #82
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Malbman, ilk mesajdan beri gelişmelerini takip ettiğim marullarınız tek kelimeyle muhteşem görünüyorlar, size kocaman bir Bravo...
"Küçük kuzu" bayram etmiştir, bir de gördüm ki, marulları eşe dosta dağıtıyorsunuz, ben olsam günde beş öğün yer kendime saklardım hepsini

Ama, paylaşıldığında mutlulukların arttığını biliyorum, ellerinize sağlık, beni de heveslendirdiniz, özellikle üretim alanı dar olan bahçeler için ideal bir çözüm bu.

Eski 21-03-2009, 10:01   #83
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sevgili Malbman,
Senin yazılarını ve deneylerini zevkle takip ediyorum, işin içine kattığın ince mizah bu yazılarını daha da güzelleştiriyor.
Marulların topraksız tarımcılara büyük heves ve şevk veriyor.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 12:03   #84
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Sevgili Malbman, 45'li sisteminiz bu işte daha da ustalaştığınızı gösteriyor. Başlığınızı bugün gördüm, baştan sona bir solukta okudum. Çok harika bir çalışma. Ellerinize sağlık. Beni de heveslendirdiniz.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 12:33   #85
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
SN.MALBMAN.... Nasip kısmet olursa bu ay başı bende akansu kültür sistemimi kuracağım.
Günde 2 saat güneş alan çatı arasına yerleştireceğim..
SN. Envor'dan aldığım EC.leri deneyeceğim.
Fakat şimdi yaptığım bir araştırmada ph ve ec ölçerlerin fiyatları 70-80 tl den başlıyor.
Bunun daha ekonomik bir yöntemi olabilirmi?
Birde sistemdeki suyu nasıl ayarlıyorsunuz?
Haftada bir ekleyerek mi? Bu durumda suyun EC oranı nasıl olacak?
Bana biraz yardımcı olurmusunuz?
Son soru ? Deponuzun içinde bir havalandırma cihazı var mı?
Varsa bu cihaz ve sistemdeki cihaz günün hangi saatlerinde çalışıyor?

Teşekkürler....

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 10:53   #86
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Malbman, ilk mesajdan beri gelişmelerini takip ettiğim marullarınız tek kelimeyle muhteşem görünüyorlar, size kocaman bir Bravo...
"Küçük kuzu" bayram etmiştir, bir de gördüm ki, marulları eşe dosta dağıtıyorsunuz, ben olsam günde beş öğün yer kendime saklardım hepsini

Ama, paylaşıldığında mutlulukların arttığını biliyorum, ellerinize sağlık, beni de heveslendirdiniz, özellikle üretim alanı dar olan bahçeler için ideal bir çözüm bu.
Sayın Adalet Yağcı; güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Küçük kuzu gerçekten de çok sevdi marulları.

Sizin de belirttiğiniz gibi, paylaşmak, alınan keyfi kat kat arttırıyor. Bozulmadan Mersin'e geleceğini bilsem adresinizi verin göndereyim diyeceğim ama gelinceye kadar başlarına neler gelir bilmem.

Valla, heveslendiyseniz hiç durmayın, hemen uygulayın. Hiç bir zorluğu yok inanın. Hele de fideleri benim gibi hazır hazır bulursanız, sadece karşıdan seyrtemekten başka bir şey yapmıyorsunuz

Eski 22-03-2009, 10:57   #87
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turco Mesajı Göster
Sevgili Malbman,
Senin yazılarını ve deneylerini zevkle takip ediyorum, işin içine kattığın ince mizah bu yazılarını daha da güzelleştiriyor.
Marulların topraksız tarımcılara büyük heves ve şevk veriyor.
Sevgili turco, keyif verip, takip ettirmeyi başarıyorsam ne mutlu bana. İnanın ben de sizin bu güzel sözlerinizden büyük keyif alıyorum. Üstelik bunları duymak bağımlılık yapıyor ve sadece bu tür övgüler duymak için bile insan bu işle ilgilenir

Ama heveslenip şevk alan topraksız tarımcıların sesi sedası çıkmıyor. Biraz da hareket görsek kendilerinden

Eski 22-03-2009, 10:59   #88
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatmadundar Mesajı Göster
Sevgili Malbman, 45'li sisteminiz bu işte daha da ustalaştığınızı gösteriyor. Başlığınızı bugün gördüm, baştan sona bir solukta okudum. Çok harika bir çalışma. Ellerinize sağlık. Beni de heveslendirdiniz.
Fatma hanımcığım merhabalar. Heveslendiyseniz ve imkanınız da varsa, hiç durmayın hemen siz de başlayın denemeye. Tek başıma mostralık olarak kalıp, tüm övgüleri bir başıma kabul etme bencilliğinden beni de kurtarmış olursunuz

Bülent ersoy gibi oldum. Derdi ya hani" dünya güzellerim beni sizler yarattınız." Aynı ona benzedim

Eski 22-03-2009, 11:13   #89
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acarextt03 Mesajı Göster
SN.MALBMAN.... Nasip kısmet olursa bu ay başı bende akansu kültür sistemimi kuracağım.
Günde 2 saat güneş alan çatı arasına yerleştireceğim..
SN. Envor'dan aldığım EC.leri deneyeceğim.
Fakat şimdi yaptığım bir araştırmada ph ve ec ölçerlerin fiyatları 70-80 tl den başlıyor.
Bunun daha ekonomik bir yöntemi olabilirmi?
Birde sistemdeki suyu nasıl ayarlıyorsunuz?
Haftada bir ekleyerek mi? Bu durumda suyun EC oranı nasıl olacak?
Bana biraz yardımcı olurmusunuz?
Son soru ? Deponuzun içinde bir havalandırma cihazı var mı?
Varsa bu cihaz ve sistemdeki cihaz günün hangi saatlerinde çalışıyor?

Teşekkürler....
Sayın Acarextt03 merhaba. Öncelikle buradan size söyleyebileceklerim yalnızca kendi deneyimlerim ve uygulamalarım sonucu elde ettiğim bilgilerdir. Kesinlikle uzman görüşü değildir ve uzman görüşüne ihtiyaç duyarsanız sitedeki bu işin okulunda okumuş arkadaşlarımız çok daha geniş bilgi verebileceklerdir.

Ben EC ölçeri sevgili Kudret Tezel'den almıştım. Kendisiyle irtibat kurarsanız gerekli bilgileri verecektir. Ph'ı ise ingiltereden indirimden 3 pounda aldığım bir ph kiti ile ölçüyorum. Sanırım bu tür bir şey bulabilirsiniz internetten. Zaten besin eriyiğini şehir suyu ile hazırladığım ve şehir suyunun ph'ı çok büyük farklılıklar göstermediği için bu güne kadar sorun yaşamadığım gibi, öyle sık sık ph ölçümü de yapmıyorum açıkçası.

Sistemdeki suya bitkilerin kullandığı miktarı günlük olarak ekleyerek, bir hafta ya da on günde bir tüm eriyiği değiştiriyorum. Eriyik ilave ettikten sonra ec de çok büyük farklılıklar olmuyor. Ama yine de besin ya da su takviye ederek ec'yi istediğiniz, daha doğrusu bitkinin büyüme evresine göre ihtiyaç duyduğu değerlere getirmekte fayda var. Bu esnada yeni eriyiği koymadan önce sistemi 3-4 saat yalnızca suyla çalıştırıyorum ki bitkiler tuzlanmayı bertaraf edebilsin.

Son olarak: besin eriyiğini koyduğum tankta havalandırma cihazı yok. Buna gerek de yok, zira besin sistemden dönüşte tanka yaklaşık yerım metreden aktığı için yeterince oksijen kazanıyor.

Sistemdeki cihaz (sisteme besin eriyiğini basan motor) iki saatte bir on beş dakika çalışıyor. Ama bu sizin kullanacağınız agregata,bitkilerinizin bulunacapı ortama ya da benzer durumlara göre değişklikler gösterebilir. Bu nedenle öncelikle bitkilerinizi gözlemleyip bu zaman aralıklarını, besin miktarlarını kendiniz tayin etmeniz gerekebilir.

Eski 22-03-2009, 12:17   #90
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Belki gelecek yıl denerim. Çünkü şimdi balkonumda hiç boş yer yok. O zamana kadar her türlü ayrıntıyı da sizden öğrenmiş olurum.
28 mart toplantısında görüşürüz.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024