agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2015, 18:34   #331
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Sayın imparator053 aramıza hoşgeldiniz benim çileklerim yediveren cins böylelikle yılda 2-3 sefer ürün alabilirsiniz
1-Aslında mesafeleri rastgele delmiştim şimdi ölçtüm iki deliğin uçtan uca mesafesi 8 cm ama delikler çarpraz delindiği için buna 4 cm diyebilirsiniz kısacası bir sırada 5 dier sırada 6 delik var aslında o çok önemli bir şey deil ölçü olarak ben aldım elime matkabı üstten başladım delmeye bir sıra bitti yanına gelecek sırayı birazdaha aşşağıdan başladım böylece çarpraz oluştu bence bir önceki sayfayı daha dikkatli okuyun resimleride iyi inceleyin çözeceksiniz.
2-boruyu komple doldurup dikemezsiniz en alt sıraya kadar toprak sonra bir sıra çilek sonra ikinci sıraya kadar toprak sonra ikinci sıra çilek gibi üste doğru devam edin en son üstede çilek dikmek için baya mesafe bıraktım gördüğünüz gibi
3-Alttan dakikalar içinde boşalmayacak zaten delikler çok küçük olacak borunun yanlarında dibine kadar delik olmıcak en az 60 cm yukarıdan başlayacak delikler buda borunun içinde sürekli kalan su ve koku yapan böcek haşare yuvası boş bir alan oluşması anlamına gelir en azından ben öyle uyguladım çokda iyi oldu.
4-toprağım kaliteli humuslu bir toprak aslında sıvı gübre gerekmemesine karşın belki ayda bir kullanıyorum özellikle çiçekleme döneminde bol çiçek yapar diye düşünüyorum.Ama biliyorsunuz ki çok miktarda ve sürekli kullanılan sıvı gübre toprağı yoruyor ve gerekli maddeleri alamaz hale getiriyor zamanla yani iyi toprak az gübre kaliteli ürün diyelim.
Ben bu düzeneği deneme yanılma yöntemiyle yaptım ama şunu söyleyeyim ne sulamada bir sıkıntım var ne rüzgarda devrilme riski var(özellikle saksıya koyduğum toprağın bolluğuna ve saksının boyutuna bakınız )kısacası sıfır sıkıntı şu anda şükür ama herkes istediği gibi şekillendirecektir tabi sizede başarılar dilerim.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 21:18   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
İnşallah iyi sonuçlar elde edersiniz bol şans ilaveten fideler deliği ortalamasına gerek yok deliğin alt köşesine dayansın ben ilk diktiklerimi ortalamıştım çilek köklenip yapraklar yukarı doğru dönmeye başlayınca alt kısımdan çıkan kök uçları toprağın dışında kalmaya başlamıştı deliğin alt kısmına dayansın kısacası böylece çıkan kökler topraktan dışarıya kaçamayıp mecburen borudan iç kısıma kök atıyor umarım anlatabilmişimdir.
Çok teşekkür ederim Erkanbey,bu önemli uyarınız için.

Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 16:13   #333
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Son durum havaların ısınmasının faydalarını görüyoruz

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2015, 08:33   #334
Ağaç Dostu

Hafta sonu alınan fideleri,coco peat+leonardit+kestane toprağı ve dere kumu karışımı yaparak 70 tane fideyi yaklaşık 3 saatte eşim ve kızımında yardımı ile balkonu fazla batırmamaya özen göstererek ektik.
Name:  IMG_0025.jpg
Views: 5922
Size:  45.9 KB

Name:  IMG_0026.jpg
Views: 5575
Size:  42.6 KB

Name:  IMG_0031.jpg
Views: 5380
Size:  39.5 KB

Eski 18-05-2015, 23:34   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
buda benden

Eklenen Resimler

sinbas, efeege, pares ve 4 kişi beğendi.
oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 07:59   #336
Ağaç Dostu

Sayın Oceaneagle55

Konu hakkında açıklama yapmanız,üyelerimizin konuya vakıf olmaları açısından daha faydalı olacaktır.

Eski 20-05-2015, 19:15   #337
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Evet en ciddi hasadımı bugün gerçekleştirdim bugüne kadar diktik suladık kurudu bir daha diktik böceklendi ilaçladık yapraklarını tek tek yıkadık derken şimdi sıra geldi ödülümüze değdimi derseniz tabi değdi.Toplarkenki kokuyu size anlatamam...

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2015, 16:34   #338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Merhaba,

Geçen hafta yoğunluktan cevap yazamadım. Ben de çileklerimi ektim Fakat içimde bir his kuruyacakları yönünde. Çünkü toprağım çok güzel değil, su tutmuyor. Sulama sistemim iyi çalışmıyor. Su koyunca direk çilek köklerinden dışarı çıkıyor. Tüm çilek köklerinde su ulaşıp ulaşmadığı şüpheli . Su borusu dışından da sulama yapıyorum. Farklı gelişmeler olursa sizlere danışacağım. Şimdilik sizlere bol hasatlar

Eklenen Resimler

imparator053 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 21:13   #339
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın imparator053 boru genişliği deliklerin genişliği ideal görünüyor buraya kadar normal sulama borusunun deliklerinimi büyük açtınız acaba aslında vurgulamıştık bunun üstüne ama eğer öyleyse bir boru daha alın ince delin toprağınızı iyice ıslattıktan sonra sulama borusu döndere döndere toprağı yıkmadan çıkarmayı deneyin şansınız yolunda giderse yeni boruyu aynı yerine yerleştirin sulama bu sistemin en önemli kısmı ben dediğim şekilde çıkardım boruyu ama tam doldurmamıştım yarıya kadr doluydu ayrıca aralardaki tapa gibi boş kısımlar nedir oralara neden dikmediniz çilek fidem yoktu derseniz sıradan dikseydiniz o boş yerleri doldur mak daha sonra sırasıyla koymaktan kat ve kat zor olacak söyleyeyim şimdi dikkatli baktım sulama deliği büyük gibi geldi bana kibrit çöpü kadar bile olmamalı bence çilekler köklenip sulama borusunu kavramadan o sorunu çözerseniz iyi olur su tazikli aktığı için toprak suyu tutamıyordur muhtemelen umarım sadece torf kullanmamışsınızdır gelişmeleri gene yazın elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız inşallah her şey gönlünüzce olur...

Eski 24-05-2015, 21:53   #340
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar üretim ceplerini oluşturmak için galvaniz sac üzerine keceleri akıllı vida ile sabitleyip gözler açtım.Gayet basit.Besinlerimi de yesilcozum isimli siteden tedarik ettim.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 07:03   #341
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Alıntı:
Şimdilik resimler bu kadar ama size saksıda yetiştirdiğim geçen seneki bir kaç çilek resmimi ekleyeyim.
gelelim boru düzeneğine ana borumuz 200 lük boru 2 metre boyunda başka türlü satmıyolar ben 170 cm civarı kestim fazlazı sıkıntı oluyor malum sulamada yapacaz üstten.içindeki boru bilek kalınlığında diyebiliriz onun boyunuda 185 cm gibi yaptık her iki boruyada tapa alacağız çok abartmadan alttan su yavaşca aksın die matkabın en küçük uçlarıyla deleceğiz.
ana boruda saksı içinde kalan kısımda delik yok büyükçe bir saksının içine boruyu koyduktan sonra ( borunun devrilmemesi için saksı geniş olmalı toprakda bol olmalı ki taşıyabilsin boruyu) 15-20 cm üstten delmeye başlarsınız borunun en üstündende 15 cm gibi mesafe bırakırsınız.ben her iki borunun dibine az çakıl taşı koydum delikler kapanmasın diye sizde deneyebilirsiniz.
Sonuç olarak ortalama borunun alttan 50 cm üstten 20 cm civarı 70 cm delinmeyecek 100 cm lik kısımıda rahatça 120 delik sığıyor ki 120 kök çilek bir balkon için bence mükemmel.Saksının altıda delik olmalı üstten koyduğunuz su uzun süre sonra aşşağıya geçmeli.
Sulama borusu yani içteki boru en önemlisi o içi boş olacak toprak olmayacak yani ben ilk yaptığımı attım delikjleri çok büyük oldu o kısım çok önemli boruyu diğer borunun içine koydunuz ilk deliğin olması gereken yer üçüncü sıradaki veya dördüncü sıradaki çileğin hizasında olmalı sonuçda aşşağıya akacak su en üstteki delikde büyük borunun en üst seviyesinde olmalı ki üstüne ekeceğimiz çilekleride sulayabilsin ortalama 30 cm aralıkla 4 sıra delik açsanız yeter sanırım bir sırada 3veya 4 delik olsun ama çok küçük üstten suyu koydunuzda alttan boşalmasın alttaki delikler çok küçük üstekiler biraz daha büyük olmalı neyse onu bir şekilde ayarlarsınız zaten bendeki sistemde her çilek suyu alıyor bunu görebiliyorum.bu arada çilek dikeceğiniz delikler çok büyük olmasın ki toprak kuruduğunda akıp gitmesin.
Biraz uzattık ama ben çok uğraştım heveslenenler varsa onlara belki bi nebze faydası olur diye uzun uzun yazdım
malzemeler:matkap,32 lik panç(yuvarlak delen ağız),200 lük boru(2 m),200 lük kör tapa,40 lık boru (bundan tam emin değilim 60 dır belki çok geniş olmasın işde) 40 lık kör tapa,içdeki su borusunu delmek için çok ince uçlar,geniş bir saksı altına büyük bir tepsi(tepsi saksı altından daha kullanışlı oluyor döndermesi vs)bolca toprak ve bolca çilek.
çileklerimin kızarmış hallerinide sizinle paylaşacağım kalın sağlıcakla...
Erkan Bey Merhaba,

Öncelikle elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.

Benim bir kaç sorum olacak;

--- Sulama için kullandığınız içteki borunun da tapa kısmında delik varmı?
--- Sulamayı ne kadar sıklıkla yapıyorsunuz?
--- Toprağa ek besin vermek gerekiyormu?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Engin053 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 08:50   #342
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Engin053 Mesajı Göster
Erkan Bey Merhaba,

Öncelikle elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.

Benim bir kaç sorum olacak;

--- Sulama için kullandığınız içteki borunun da tapa kısmında delik varmı?
--- Sulamayı ne kadar sıklıkla yapıyorsunuz?
--- Toprağa ek besin vermek gerekiyormu?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Evet sulama borusunun tapa kısmınada 3-4 tane ince delik açın boruda su bekleme yapmasın
Sulamanın bir standardı yok bitkinin durumuna göre
Ek besin ilk baştan iyi bir toprak karışımı yaparsanız gerekmez zaten onuda size bitki belli eder ama gidip sadece torf kullanarak böyle bir sistem yapmaya kalkmayın emeğinize yazık.
Şöyle düşünün bu sistemde 120 kök kadar çilek var bu kadar bitkiye ne derece bir karışım yapsam ek besine ihtiyaç duymam diye bir araştırın forumu.Ayrıca besin ihtiyacı olduğundada sıvı solucan gübresi var denenebilir.Böyle bir düzeneği bir kere yaparsınız o yüzden toprak konusunu iyi araştırmak gerek

Eski 28-05-2015, 09:15   #343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Alıntı:
Evet sulama borusunun tapa kısmınada 3-4 tane ince delik açın boruda su bekleme yapmasın
Sulamanın bir standardı yok bitkinin durumuna göre
Ek besin ilk baştan iyi bir toprak karışımı yaparsanız gerekmez zaten onuda size bitki belli eder ama gidip sadece torf kullanarak böyle bir sistem yapmaya kalkmayın emeğinize yazık.
Şöyle düşünün bu sistemde 120 kök kadar çilek var bu kadar bitkiye ne derece bir karışım yapsam ek besine ihtiyaç duymam diye bir araştırın forumu.Ayrıca besin ihtiyacı olduğundada sıvı solucan gübresi var denenebilir.Böyle bir düzeneği bir kere yaparsınız o yüzden toprak konusunu iyi araştırmak gerek
İlgi ve bilgi için çok Teşekkürler

Toprağı bahçe toprağı olarak almayı düşünüyorum, bakalım güzel toprak bulabilecekmiyim. Ankarada toprak bulmak cidden zor

Tekrar Teşekkür ederim.

Engin053 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 11:54   #344
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Ben boru düzeneğinde kullanamadım ama çok verimli olduğunu düşündüğüm ayrıca eskiden 2-3 günde bir suladığım ama şu anda 1 haftada bile sulama istemeyen bir karışım yaptım şu an boruyu yeniden dılduruyor olsam o harcı kullanırdım.
Boruda kullanmadım derken o zaman toprak konusunda bu kadar bilgim yoktu ondan dolayı kullanmadım.
Alttaki karışım bir buçuk lt bir kapla ölçülmüştür.
Toprak:20 ölçek
Torf veya cocopeat:15 ölçek
Solucan gübresi:8 ölçek
Pomza:6 ölçek
Leonardit:2 ölçek

Bu harca boru düzeneğim hariç geri kalan tüm bitkilerimi diktim tüm saksı topraklarım bu karışımdan artık su tutma kapasitesi harika geçen yaz toprağım kumlu olduğu için hemen kuruyordu sulamaktan bunalmıştım şu anda haftada bir sulamanın çok rahat yeteceğini söyleyebilirim.
Gene toprak konusunda bilgili kişiler yanlışım varsa düzeltir böyle bir toprak yaparsanız ek besin istemeyecektir diye düşünüyorum.

Eski 29-05-2015, 17:42   #345
Yeni Üye

Kırmızı Böcekler

Erkan Bey Merhaba,

Çileklerinizi kırmızı böcekler sardığını yazdığınızı anımsıyorum. eğer doğruysa aşağıda paylaştığım resimde görüleceği gibi domateslerimi kırmızı böcekler sardı Ne tür ilaçlama yaptınız ve ilacı nerde buldunuz? Bilgi verir misiniz?

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2015, 21:17   #346
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imparator053 Mesajı Göster
Erkan Bey Merhaba,

Çileklerinizi kırmızı böcekler sardığını yazdığınızı anımsıyorum. eğer doğruysa aşağıda paylaştığım resimde görüleceği gibi domateslerimi kırmızı böcekler sardı Ne tür ilaçlama yaptınız ve ilacı nerde buldunuz? Bilgi verir misiniz?
Forumda ev yapımı ilaçlar var ordan bakın kimyasallar geçiriyor ama gene geliyor onlarıda ziraatçilerden bulabilirsiniz.
Ben artık kimyasal kullanmıcam nasip olursa doğal yollardan halletmeye çalışacağım bugün neemazal organik ilaç aldım daha kullanmak nasip olmadı ama forumdada konuları mevcut baya övmüşler.
Neemazal Organik Bcek lac 100cc | Organik Bcek lalar | Hidroponik, Advanced Nutrients, Hesi, Canna, BioBizz, Bitki yetitirme lambalar, bitki yetitirme kabinleri - 2008'den beri..
50cc de mevcut.
Buradan alabilirsiniz.

Eski 29-05-2015, 21:50   #347
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Alıntı:
Evet en ciddi hasadımı bugün gerçekleştirdim bugüne kadar diktik suladık kurudu bir daha diktik böceklendi ilaçladık yapraklarını tek tek yıkadık derken şimdi sıra geldi ödülümüze değdimi derseniz tabi değdi.Toplarkenki kokuyu size anlatamam...
Maşallah diyelim.Bu düzeneği yapacaktık ama sağlık sorunları nedeniyle gerçekleştiremedik aldığım fideleri saksılara dağıttım .Ama Yaparım bunu bu sene olmasa seneye inşallah çünkü çok mantıklı bir buluş.

Emineyyüp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 23:02   #348
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emineyyüp Mesajı Göster
Maşallah diyelim.Bu düzeneği yapacaktık ama sağlık sorunları nedeniyle gerçekleştiremedik aldığım fideleri saksılara dağıttım .Ama Yaparım bunu bu sene olmasa seneye inşallah çünkü çok mantıklı bir buluş.
Öncelikle geçmiş olsun,önemli olan sağlık boruyu her zaman yaparsınız bu ara baya kişi yaptı bu sistemi inşallah hepside başarılı olmuştur.

Emineyyüp beğendi.
Eski 29-05-2015, 23:50   #349
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun,önemli olan sağlık boruyu her zaman yaparsınız bu ara baya kişi yaptı bu sistemi inşallah hepside başarılı olmuştur.
Teşekkür ederim sağlık her şeyin başı tabi .İnşallah başarılı olurlar.Ve mahsullerini en kısa zamanda alırlar

Emineyyüp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 09:50   #350
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
erkan bey merhaba toprakta sıkışma olmuyor mu gerçi son toprak formulunuz ideal ama ben ilk ağacının için sordum. üstten doldururken köklere değen toprak zedeleme yapar mı teşekkürler

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 12:26   #351
Yeni Üye

Arkadaşlar Merhaba,

Çileklerim kurumaya başladı Ya da farklı bir durum var. Tüm yaprakları kızarıyor. Resimlerini paylaşıyorum. Sabah akşam sürekli suluyorum. Sabah 3 litre akşam 1,5 litre (Sulama borusu çalışmadığı için yarısı sulama borusundan diğer suyu topraktan döküyorum.)

Acaba yapraklarını budamam gerekir mi? Çünkü benim köklerim çok yapraklı. Bunun bir ölçüsü var mı?

Ayrıca çiçek açan köklerimde var. Kuruyo olsa çiçek açar mı? Böyle giderse sistem kopmle söküp yeniden yapacağım. 90 kök çileğimin böyle solmasını izlemek moral bozucu.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 06-06-2015, 18:31   #352
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekizilaslan Mesajı Göster
erkan bey merhaba toprakta sıkışma olmuyor mu gerçi son toprak formulunuz ideal ama ben ilk ağacının için sordum. üstten doldururken köklere değen toprak zedeleme yapar mı teşekkürler
Dediğiniz şekilde bir sıkışmaya denk gelmedim.Toprak ile alakalı pek sorunum olmuyor aslında.Tek sorun sayılabilecek deliklerde köklerin dibinde yosun oluşuyor bazen sulamanın dozunumu kaçırıyoruz bilmiyorum ama bir zararı yok yosunların gördüğüm kadarıyla.Aslında daha hafif bir toprak kullansam daha kötü olabilirdi belki.

Sulama yaptığımda hafif topraktan su erken süzülürdü toprak kumlu ağır olunca akan su yavaş yavaş sızıyor aşşağılara.Benim sistemle alakalı pek sıkıntım olmuyor tek sıkıntı zararlılarla çok uğraşıyorum bu sebepten kullandığım ilaçlar meyvenin tadını bozuyor.

Eski 06-06-2015, 18:47   #353
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imparator053 Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba,

Çileklerim kurumaya başladı Ya da farklı bir durum var. Tüm yaprakları kızarıyor. Resimlerini paylaşıyorum. Sabah akşam sürekli suluyorum. Sabah 3 litre akşam 1,5 litre (Sulama borusu çalışmadığı için yarısı sulama borusundan diğer suyu topraktan döküyorum.)

Acaba yapraklarını budamam gerekir mi? Çünkü benim köklerim çok yapraklı. Bunun bir ölçüsü var mı?

Ayrıca çiçek açan köklerimde var. Kuruyo olsa çiçek açar mı? Böyle giderse sistem kopmle söküp yeniden yapacağım. 90 kök çileğimin böyle solmasını izlemek moral bozucu.
Çok fazla suluyorsunuz,gece sakın sulamayın yapraktan hiç sulamayın zaten benim başıma geldi mantar kapar çilekleriniz sabah erken veya akşama yakın sulayın.Son zamanlardaki araştırmalarım sonucu sabah sulanan bitkiler akşam sulananlardan baya sağlıklı oluyor.

Öğlen vakti bayılan çileklere akşam üstü basarsanız suyu yanlış olur suya ihtiyacı olup olmadığı sabah daha net belli olur.Ben 3-4 günde bir suluyorum ama sulamam uzun sürüyor gidip gelip su döküyorumki toprak emsin diye.Sizin sulama sistemi neden çalışmıyor anlamadım aslında güzelce anlatmıştık.Sulama en önemli nokta.Resimlere bakıp teşhis koyacak kadar bilgim yok.Ama şunu söylemeliyim sadece torf kullandıysanız inşallah öyle değildir vitaminsizlikten o halde olabilirler zaten sadece torfta sulamanın düzgün olmamasıda normal olur.

Tecrübelerime dayanarak o boruyu sökmeniz dikmekten çok fazla zor olacak haberiniz olsun.

Eski 25-08-2015, 16:26   #354
Yeni Üye

Climber's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2015
Merhabalar, ben de balkonumda çilek yetiştirmeyi düşünüyorum. Forumu okuyup erkanbey'in yaptığı sistemin aynısını yapmayı düşünüyorum. Uygun çilek fidesi ve toprak nereden alabilirim bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bu arada Manisa da yaşıyorum.

Climber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 17:53   #355
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Merhaba sayın Climber öncelikle aramıza hoşgeldiniz.Bu sistem resimlere bakınca çok cazip görünüyor ama çok sıkıntılı baştan söyliyeyim.Nasıl yapılacağını en ince ayrıntısına kadar anlattık zaten ama bazı arkadaşlar bazı şeylerde ısrarcı olup başarısızlıkla sonuçlandırdılar.Kesinlikle sadece torf kullanmayın çoğunluğu toprak olsun ağır olsun yani sularken su aradan fışkırıp gitmesin.

Benim sistem şu anda tam 1 senelik oldu çilekler yaprak verdikçe budadıkça veya sararıp döküldükçe çileğin gövdesi dışa doğru uzuyor doğal olarak ortadan yaprak çıkıyor orta kısım toprağa uzak kalmaya başlıyor.Bence saksılara 2-3 er kök dikin 20-30 saksı yapın daha az uğraşırsınız.Ama ben illa yapacağım derseniz bol şans.Çilek fidesi yediveren cins internette baya bi yerden bulabilirsiniz ben aromas cinsinden memnun kaldım.Aldığım yeride mesajla gönderirim.Toprak konusuna gelince onuda artık toprak bölümünü okuyun biraz.Kumlu toprak olmalı,yanmış hayvan gübreli veya solucan gübresi daha iyi bence,azda torf karıştırırsınız.

Climber ve Greant64 beğendi.
Eski 28-11-2015, 00:41   #356
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-12-2014
Öncelikle guzel bi sistem guzel bi çalışma olmuş tebrik ederim
Yapraklardaki kurumaya benzeyen kırmızıli renk durumu benim çilekler de de var bu neden olabilir ne yapmamız **** ne yapmamamiz gerekir

mesut çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 01:58   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2016
Arkadaşlar bu siteye yeni kayıt oldum. Herkese selamlarımı arz ediyorum. İnsan çalışma hayatında iken emekli olduğumda diye başlayan hayaller kuruyor. Bende kurmuştum ama rahat yaşam insanı tembelliğe itiyor. Facebook arkadaşlarımdan birinin paylaştığı bir resimsin izini sürerken yolum buraya çıktı. Elbette ki geldiğim bu yeri sevdim ve üye oldum. Resim ne idi derseniz balkonda çilek yetiştiriciliği. Çilek konusunda biraz araştırdım çileğinde çok çeşitleri olduğunu gördüm. Kastamonu'nun sahil ilçesinde yaşayan biriyim. Bir emekli için sakinliği açısından tercih edilen yer olabilir ama maalesef dezavantajları da var. Hangi konuda olursa olsun profesyonel birine rastlamanız çok zor . Hatta yok. Sorum şimdilik şu benim bulunduğum Karadeniz kıyısında balkonda da olsa iklim farkından dolayı tercih etmem gereken çilek çeşidi varmıdır. ? Sevgilerimle...

erkanbey beğendi.

Düzenleyen Metin2000 : 12-01-2016 saat 02:09 Neden: eklenti yapacağım
Metin2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 10:58   #358
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Ateskaptan`in basligini okusaniz..

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 22:57   #359
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Metin2000 Mesajı Göster
Arkadaşlar bu siteye yeni kayıt oldum. Herkese selamlarımı arz ediyorum. İnsan çalışma hayatında iken emekli olduğumda diye başlayan hayaller kuruyor. Bende kurmuştum ama rahat yaşam insanı tembelliğe itiyor. Facebook arkadaşlarımdan birinin paylaştığı bir resimsin izini sürerken yolum buraya çıktı. Elbette ki geldiğim bu yeri sevdim ve üye oldum. Resim ne idi derseniz balkonda çilek yetiştiriciliği. Çilek konusunda biraz araştırdım çileğinde çok çeşitleri olduğunu gördüm. Kastamonu'nun sahil ilçesinde yaşayan biriyim. Bir emekli için sakinliği açısından tercih edilen yer olabilir ama maalesef dezavantajları da var. Hangi konuda olursa olsun profesyonel birine rastlamanız çok zor . Hatta yok. Sorum şimdilik şu benim bulunduğum Karadeniz kıyısında balkonda da olsa iklim farkından dolayı tercih etmem gereken çilek çeşidi varmıdır. ? Sevgilerimle...
Aramıza hoşgeldiniz, ben Samsunda evimin balkonunda çilek yetiştiriyorum.Bu bölgeye en uygun çeşidin aromas olduğunu söyleyebilirim izlenimlerime dayanarak.

Metin2000 beğendi.
Eski 18-01-2016, 03:00   #360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2016
Alıntı:
Aramıza hoşgeldiniz, ben Samsunda evimin balkonunda çilek yetiştiriyorum.Bu bölgeye en uygun çeşidin aromas olduğunu söyleyebilirim izlenimlerime dayanarak.
*** ederim.

Metin2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024