agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2012, 23:35   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Şeytan mı gıdıklıyor neyin nesi hani şu perliti patlatma işini de gündeme getirsek de maliyeti düşürsek diye düşünüyorum. Malum perlit 850-1100 C 'de patlatılıyor ve hacminin 30 katı kadar oluyor. Bir litre perlit oluyor 30 litre. Böyle bir fırını yapmak masraflı olmasa gerek. Bir m3 (metreküp) patlamamış perlit alıp fırında patlat ve olsun 30 m3 perlit. Bu fırın tuğlalarla yapılır mı, ya da ekmek prınlarında halledilebilir mi bilemiyorum.

Amatör kullanıcı için olmasa bile ticari üretim düşünenler için ucuz bir çözüm olabilir.
Perliti alır patlatırsın ve sonra reklam yaparsın Patladı gitti diye
Sayın, gazeteci28, patlatma işini yapmak için seramik fırınları uygun. Hem istenen sıcaklığa çok rahat çıkarlar hem de iç hacimleri yeterli. Hemen her şehrimizde tuğlalı ve elektriklilerinin olduğu atölyeler var.

gazeteci28 beğendi.
Füsun Çağırgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 20:37   #272
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Füsun Çağırgan Mesajı Göster
Sayın, gazeteci28, patlatma işini yapmak için seramik fırınları uygun. Hem istenen sıcaklığa çok rahat çıkarlar hem de iç hacimleri yeterli. Hemen her şehrimizde tuğlalı ve elektriklilerinin olduğu atölyeler var.
Sayın Füsun Çağırgan,
Mesaja ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
Perlit patlatma olayını bilmediğim için son zamanlarda herhalde saçmaladım diye düşünmeye başlamıştım.
Perlit patlatma konusunda rehberlik yapabilir misiniz? Büyük büyük tesisler kurmadan topraksız tarımla ilgilenen arkadaşlar ihtiyaç duyacakları perliti yapmaları için yok gösterirseniz hakikaten büyük hizmet etmiş olursunuz.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 03:07   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Sayın Füsun Çağırgan,
Mesaja ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
Perlit patlatma olayını bilmediğim için son zamanlarda herhalde saçmaladım diye düşünmeye başlamıştım.
Perlit patlatma konusunda rehberlik yapabilir misiniz? Büyük büyük tesisler kurmadan topraksız tarımla ilgilenen arkadaşlar ihtiyaç duyacakları perliti yapmaları için yok gösterirseniz hakikaten büyük hizmet etmiş olursunuz.
Biraz garip olmuş ben perliti bile buradan öğrendim de aldım, patılmasını da sizin yazınızdan okudum. Dereceler ve hacim konusunda seramik fırınları ihtiyacı karşılar, daha önce seramik çalıştığım için biliyorum.

Yani perlit patlatması nedir nasıldır bilmiyorum

Füsun Çağırgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 16:17   #274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Doğal olarak topraktan çıkarılan volkanik kökenli jips kayaçlarının öğütülüp 1000 derecelik fırınlarda ısıtılması ile mısır patlağı gibi patlayıp granülleşen yeni oluşuma perlit denir. yüksek sıcaklıkla silis içeren materyal sıvı yapışkan bir hal almak üzereyken bünyesinde bulunan bağıl su molekülleri bağımsız suya döner ve hacimce basınç oluşturur. Bu iş çok ani, bir anda olduğu için yarı sıvı taş patlar ama tamamen dağılmaz. Kısmen dağılır. Patladığı anda bir miktar ısı kaybettiğinden daha küçük ve suyundan arınmış ısıyla yapısı değişmiş yeni bir tanecik meyndana gelmiş olur. Tanecikler patlarken eski hacimlerinin 15-20 kat fazlasına ulaşır. İçi hava boşluklarıyla dolu camsı kırılgan tanecikler oluşur.

Jips kayaçlarının olduğu bir maden arazisi bulacaksınız.

Blok blok çıkardığınız kayacı öğütüp kıracak küçülteceksiniz.

1000 derecenin üzerinde ısıtabildiğiniz büyük fırınlara sokacaksınız.

O da size mısır gibi patlayacak daha küçük sevimli beyaz taneciklere dönüşecek.

Adı da perlit olacak.

Bu işi dişçi teknisyenlerinin kullandığı porselen fırınlarında, seramikçilerin kullandığı sertleştirme pişirme fırınlarında ve laboratuarlarda kullanılan kül fırınlarında gözleyebilirsiniz. Isıtma hızı, tane büyüklüğü , bağıl nem oranı ortaya çıkacak olan yeni ürünü belirleyicidir. Üretemezsiniz. Sadece nasıl olduğunu gözlemek için denersiniz. Çıkan tanecikleri elemek temizlemek tasnif etmek ve daha başka işlemlerden de geçirmek gerekir kullanıma sunmak için.

Üretim için çok daha fazla ekipmana ve büyüklüğe ihtiyaç var. Perlit amatör topraksız tarımcının evde üreteceği bir ürün değil.

Ama merak edip düşünmek iyi bir şey tabi ki.

Düzenleyen akinselcuk : 02-06-2012 saat 17:04
akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 22:29   #275
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster

Jips kayaçlarının olduğu bir maden arazisi bulacaksınız.

Blok blok çıkardığınız kayacı öğütüp kıracak küçülteceksiniz.

1000 derecenin üzerinde ısıtabildiğiniz büyük fırınlara sokacaksınız.

O da size mısır gibi patlayacak daha küçük sevimli beyaz taneciklere dönüşecek.

Adı da perlit olacak.

Üretim için çok daha fazla ekipmana ve büyüklüğe ihtiyaç var. Perlit amatör topraksız tarımcının evde üreteceği bir ürün değil.

Ama merak edip düşünmek iyi bir şey tabi ki.
Sayın akınselçuk,
ham perliti firmalardan alıp patlatmaktan bahsediyorum. 1 m3 perlit alıp, 10m3 perlitimiz olursa güzel olur. başkada bir şey istemiyoruz. işin ticari boyutuyla da ilgilenmiyoruz. Maliyetimizi düşürmeye çalışıyoruz.
bu yönüyle ne dersiniz? olur mu olmaz mı?

Eski 06-06-2012, 03:17   #276
Ağaç Dostu

Ama patlama sonucu oluşmuş perlit, bir daha niye patlasın ki ?

Belki ısınınca biraz daha patlar büyür fakat her parçalanmanın tozuda firesi de olur. zaten ilk ham hali ilkel şartlarda 10 misli hacmi kazanamaz bile. Jips halinden 20 misli hacimlere çok teknolojik fırınlarda ancak çıkabilir. Biz bunu o fabrikalardan daha ilkel şartlarda yapabileceğimize göre o hacimlere jips bulsak bile ulaşmayız. Kaldı ki perliti patlatmaya çalışacağız. benim şahsi kanaatim 2 misli hacmi bile bulamayız. Yani sıkıntısına değmeyecek bir çalışma olur.

Bence perliti ısıtsak erir yumuşar, şekli bozulur ponza taşı gibi hava kabarcıklı delikli formu bozulur ve patlamaz. Camı oksijen kaynağıyla ısıttığımızda ne olursa o tip bir durumla karşılaşırız gibime geliyor.

Ama denemek lazım. Bizim laboratuarda kül fırını yok. Olsaydı derhal yarın denerdim. Perlitin patlayıp patlamayacağını oksijen kaynağıyla test edebilirsiniz. En azından bazıları patlar gibi hareketler yapıyorsa, o zaman denemeye girişmek lazım fırında. ben formunun bozulacağı ama patlamayacağını düşünüyorum.

Hocam zaten bende ticari açıdan yaklaşmadım. Hatta maliyetinide düşünmedim. Bu iş olsa bile muhtemelen daha ucuza gelmez sanki. Perlitin kendi çok ucuz. Yapılacak çalışmada hacmi 10 misli artarsa ucuzlar ama en düşük olan maliyet kalemini daha da düşürmenin toplam kazanca etkisi pek az olur. Hani bir de hacim o kadar artmaz hatta eldeki perlitte bozulur diye düşünüyorum ya.

Ben bu işe ancak hobisel açıdan, merak açısından bakabiliyorum.

Fırın enerji gideri var birde. Mesela 10 litrelik bir kül fırınına ancak bir kaç litre (1,5-2 litre) perlit doldurabiliriz. Fırının istim alması içinde bu bir kaç litre perlit için yaklaşık 5 liralık elektrik yakarız. 1000 derecelere başka türlü ulaşamayız.

50 litre perlit 20 lira desek, 2 litre perlit 2,5 lira eder. Sizin teori tutsa ve 2 litre 20 litre olsa 2,5 lira perlit 5 lira elektrik maliyeti ile 20 litre perlit bize 7,5 liraya mal olmuş olur.

Bu durumda eskiden litresi 1,25 lira olan perlit artık bize 0,375 kuruşa gelecek demektir.

Fırına bir seferde 1 litre perlit koysak, 1,25 perlit 5 lira elektrik ile 10 litre perlit 6,25 liraya mal olur litresi 0,625 kuruşa gelir.

Eğer 10 litreye çıkıyorsa kardayız ama hobicinin perlit tüketimi ne kadar olur ?

Maliyet düşürmek için sanki iyi bir yol değilmiş gibi görünüyor.

Üstelik bir de 10 misli büyümeyecekse kara da geçemeyiz.

Ama denemek lazım. İcatlar hep böyle çıkar. Perlitte iktisattan yola çıkılır, belki başka bir yola girilir.

Eski 22-06-2012, 16:12   #277
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Alıntı:
Ama denemek lazım. İcatlar hep böyle çıkar. Perlitte iktisattan yola çıkılır, belki başka bir yola girilir.
Carnot

Perlit patlatma işi en ekonomik doğalgazla mümkün görünüyor. verdiğim linkte mikro düzeyde perlit patlatma tesisi yapılmış.

Perlit patlatmak için blörür, fan ve perlitin döküldüğü kazan gerekli. kazan yüksek ısıya dayanıklı sacdan yapılmak zorunda. burada en fazla maliyeti kazan tutuyor diye düşünüyorum.

kazan işi içinde perlitten bir baca yapılabilirse maliyet bayağı bayağı düşer.

Re: Melting Aluminium at home - YouTube
bu linkte farklı videolar bulmak mümkün.

Gelelim konunun bizi ilgilendiren bölümüne:
Ucuz maliyetli doğalgaz sistemiyle perlit patlatma yaptığımız taktirde şu kazanımlarımız olacaktır:
1- Perlit maliyetimiz düşecektir.
2- Perlit patlatılırken ortaya çıkan ısı seranın ısıtılmasında kullanılabilecektir
3- Doğalgazın yakılmasıyla oluşan karbondioksit seraya verilerek verim artışı sağlanabilecektir.

Eski 21-08-2012, 04:07   #278
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın akinselçuk,
Akın Hocam denediğiniz yeni sistemler, akıcı anlatımınız ve bilgi birikiniz ile bana ve foruma katkı-
nız oldukça fazla. Eminimki benim
gibi düşünen çok kişi vardır. Ken-
dim adıma çok teşekkür ederim.

Düzenleyen malina : 16-09-2012 saat 16:10
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 21:17   #279
Ağaç Dostu

Sağolun varolun eksik olmayın.
Havuza bir bardak su da biz koymuşuzdur belki. Forum epey geniş. : ))

Eski 21-03-2013, 11:13   #280
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
buda benim değişik bir çalışmam fazlaca amatör

Name:  599678_10152680390560201_737822892_n.jpg
Views: 9142
Size:  68.7 KB

salvadore-tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 17:33   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
harika bir fikir pazar sabahi ilk isim bir nalbur bulup pimaslari temin edecegim paylasanlara cok tsk ler..

modbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 12:35   #282
Yeni Üye

gezerci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2009
Galeri: 1
Çalışmalarınızı ve çabalarınızı takdirde takip ediyorum yani bir üye olarak.

gezerci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 22:47   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2012
Merhaba .Torbayı internet yerine terziyle halledebilirsin gibi geldi bana.Yapacağınız şen 2 metre branda alıp bir terz bulmak galiba.

GÜLİRANA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2015, 18:36   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2014
cocopit çok sıkı

akın selçuk bey;6 adet 15 cm caplı borudan dikey saksı yaptım ancak suladığım zaman en fazla 60 cm iniyor.acaba cocopit sokmu sıkı geliyor yoksa ben fazla bastırmış olabilirmyim.

veya bu iletiyi gören bu konuyla ilgili arkadaşlar yanıtlarsa memenun olurum

Alıntı:
Özel mesajınıza cevap yazdım sonra burayı gördüm.

Besin kitleri için Kudret Tezel e özel mesaj adres bildirimi ve çilek için arzunuz kadar besin kiti isteği gerekli.

Borunun altı suyu sızdırmalı. Sızan su tekrar kullanılmalı.

Elle sulama yapılacağından köklerin ıslak kalması gerekli, bu nedenle yoğun bir malzeme kullanılmalı. Hyrotonda hava boşluğu çok kalacak, perlit tek başına kullanıldığında biraz sıkıntı verebilir. Cocopit de iyi bir malzemedir. Tek başına hyroton aslında olabilir ama elle sulama söz konusuysa, sulamanın çok sık aralıklarla yapılması gerekir. Sanki cocopit hyroton beraber iyi olur gibi. Ben tek başına perlitli düzenekler kurmuştum.

Sulama miktarı alttan su sızdığını görene kadar. Kökler ıslak kalabiliyorsa günde bir sulama bile yetebilir.

Başlığı baştan sona sıkılmadan okumak bir çok sorunuza direk cevaplar verebileceği gibi bir çoğu için de çıkarımlar yapmanızı sağlar.

Kolay gelsin. İzmirin havasından bir nefes de bizim için çekin içinize . . .

adnanpercin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 03:08   #285
Yeni Üye

Hızlı Resim yükle, internette paylaş | resim upload | bedava resim[IMG] [/IMG]

Eski 13-02-2015, 03:09   #286
Yeni Üye

Eski 13-02-2015, 03:10   #287
Yeni Üye

Eski 13-02-2015, 03:22   #288
Yeni Üye

Eski 13-02-2015, 03:23   #289
Yeni Üye

Eski 13-02-2015, 03:36   #290
Yeni Üye

resim yükleme sitesine yükleyip buraya toplu atamadım sanıırm.ancak 3 gündeki çilek fidelerindeki gelişme çok şaşırtıcı.sıcaklık 25-27 derece araıs olunca sanıırm böyle birden yaprak verdiler.aşağıdaki resimlerdede .siyah ,yeşil,beyaz,dev çilek tohumlarını minik tohumalrını fideye dönmek üzere olan halleri umarım başarılı olurum onlardada.(kırmızı dairelerle işaretlediğim yeşil tomurcuklar cocopite ektiğim değişik çilek tohumlarıdır.

Eski 13-02-2015, 03:44   #291
Yeni Üye

http://i.hizliresim.com/rg94zP.jpg

Eski 13-02-2015, 03:48   #292
Yeni Üye

burada çilke fidelerinin dikildikten sonraki duurmu 2 günlük [IMG][/IMG]

Eski 13-02-2015, 03:49   #293
Yeni Üye

Milla beğendi.
Eski 13-02-2015, 03:52   #294
Yeni Üye

sulama yaparken cocopitten su çok yavaş akıyor aşağıya.son 3 tane boruya toz perlitte ve cocopitle kattım onlrada sorun yok gibi.bu sulamanın sağlıklı olması için n eyapılabilir.hobi için otomasyon lüx gelecek sanki.acaba 1 veya 2ç5 lt lik pet şişenin altını çok ince delip damlama sulamak yapma akıllıca olurmu sizce.(akın selçuk bey köklerin ıslak kalması yeterli demişit bir yazısında

Eski 05-04-2015, 17:05   #295
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Selam ağaçlar .net ailesi ben bu forumu çoğunlukla çilek bölümü olmak üzere bayadır takip ediyorum.bu sayfayı daha bugün gördüm keşke daha önce baksaymışım.2 sene önce kayınvalidemin köye giderken bana bıraktığı bir saksı çileği 4-5 saksı yapıp o zaman 5 yaşında olan kızımın onları nasıl zevkle yediğini gördükten sonra bolkonda çilek yetiştirme sevdalıları arasındaki yerimizide aldık şükür.İnsanların bu tür projeleri paylaşmaları başka yapacak kişiler açısından çok yararlı o yüzden bende kendi deneyimlerimi paylaşacağım nasip olursa.İlk olarak internet sitelerinde görüp boru zannettiğim fakat sonradan boru deilde saksılardan oluşan bir çilek ağacı olduğunu keşfettiğim bir düzenekten esinlendim.Sonuç itibari ile 2014 ocak ayında ilk boru düzeneğimi yaptım onu acemilik olarak değerlendiriyorum kasım ayında bana göre bu işi tam hakkını vererek yaptığım ikinci denemem çok düşünerek ve yapboz şeklinde gerçekleşsede en önemli konu olan sulama olayını dört dörtlük yaptım.Şu an sadece elimde 5 lt lik bir pet arada sulama yapıyprum başka yaptığım birşey yok muradıma ermemede sanırım az kaldı.Neyse bu kadar yazdık artık en önemli olan şey görsellere gelelim onlarıda birazdan ekleyeceğim.

ilk denemem sulamayı düşünmeden yapılmıştı gelişim iyiydi ama üstten su çekmiyordu toprak betonlaşmıştı ortadan deldim ama bu seferde kökler kapatıyordu sürekli açtıkçada bitkiler zarar görüyordu sonuç olarak bu ilk denememiz.
Bu işe başlama sebebim alttaki resim o hale gelmesi zor olacak gibi ama çalışmalarımız devam ediyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen erkanbey : 05-04-2015 saat 18:41 Neden: resim eklemek
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 18:47   #296
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bunlar ikinci çalışmamız bunda her şey yolunda gidiyor birde meyvelerini görebilsek onlarıda eklicem buraya inşallah.
not:ilk boru resimi önceden yaptığım çalışmadaki boru arka kısmı kapalı ve delikli onu göstermek amaçlı çektim yoksa ikinci çalışmamdaki borunun içindeki boruyu çekmeyi unutmuşum.

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2015, 18:52   #297
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bu sistemede boru üzerinde 120 adet en üsttede 5 adet toplam 125 kök çileğimiz var ama 10 tane civarı eksik onlar tutmadı olsun genede çok iyi iş çıkardık 115 kök çilek artık o kadar emekten sonra sıra geldi yemeye ben,kızım,eşim,ve komşularım sabırsızlıkla havaların açmasını bekliyoruz bu sene açmadı gitti bu arada Samsunluyum.

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2015, 19:23   #298
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Şimdilik resimler bu kadar ama size saksıda yetiştirdiğim geçen seneki bir kaç çilek resmimi ekleyeyim.
gelelim boru düzeneğine ana borumuz 200 lük boru 2 metre boyunda başka türlü satmıyolar ben 170 cm civarı kestim fazlazı sıkıntı oluyor malum sulamada yapacaz üstten.içindeki boru bilek kalınlığında diyebiliriz onun boyunuda 185 cm gibi yaptık her iki boruyada tapa alacağız çok abartmadan alttan su yavaşca aksın die matkabın en küçük uçlarıyla deleceğiz.
ana boruda saksı içinde kalan kısımda delik yok büyükçe bir saksının içine boruyu koyduktan sonra ( borunun devrilmemesi için saksı geniş olmalı toprakda bol olmalı ki taşıyabilsin boruyu) 15-20 cm üstten delmeye başlarsınız borunun en üstündende 15 cm gibi mesafe bırakırsınız.ben her iki borunun dibine az çakıl taşı koydum delikler kapanmasın diye sizde deneyebilirsiniz.
Sonuç olarak ortalama borunun alttan 50 cm üstten 20 cm civarı 70 cm delinmeyecek 100 cm lik kısımıda rahatça 120 delik sığıyor ki 120 kök çilek bir balkon için bence mükemmel.Saksının altıda delik olmalı üstten koyduğunuz su uzun süre sonra aşşağıya geçmeli.
Sulama borusu yani içteki boru en önemlisi o içi boş olacak toprak olmayacak yani ben ilk yaptığımı attım delikjleri çok büyük oldu o kısım çok önemli boruyu diğer borunun içine koydunuz ilk deliğin olması gereken yer üçüncü sıradaki veya dördüncü sıradaki çileğin hizasında olmalı sonuçda aşşağıya akacak su en üstteki delikde büyük borunun en üst seviyesinde olmalı ki üstüne ekeceğimiz çilekleride sulayabilsin ortalama 30 cm aralıkla 4 sıra delik açsanız yeter sanırım bir sırada 3veya 4 delik olsun ama çok küçük üstten suyu koydunuzda alttan boşalmasın alttaki delikler çok küçük üstekiler biraz daha büyük olmalı neyse onu bir şekilde ayarlarsınız zaten bendeki sistemde her çilek suyu alıyor bunu görebiliyorum.bu arada çilek dikeceğiniz delikler çok büyük olmasın ki toprak kuruduğunda akıp gitmesin.
Biraz uzattık ama ben çok uğraştım heveslenenler varsa onlara belki bi nebze faydası olur diye uzun uzun yazdım
malzemeler:matkap,32 lik panç(yuvarlak delen ağız),200 lük boru(2 m),200 lük kör tapa,40 lık boru (bundan tam emin değilim 60 dır belki çok geniş olmasın işde) 40 lık kör tapa,içdeki su borusunu delmek için çok ince uçlar,geniş bir saksı altına büyük bir tepsi(tepsi saksı altından daha kullanışlı oluyor döndermesi vs)bolca toprak ve bolca çilek.
çileklerimin kızarmış hallerinide sizinle paylaşacağım kalın sağlıcakla...

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2015, 14:55   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2011
erkanbey , paylaşımlarınız için teşekkürler. harika çalışmışssınız. bize de örnek oldunuz. bu günden itibaren (biraz geç kaldık belki ama ) çalışmalara başlıyoruz. 3 arkadaşız ve yarın ilk iş, düzeneği hazırlamak. çilek fidelerini sipariş ettik bile. çalışmalarımızı adım adım burada paylaşıp tüm arkadaşların yorumlarını bekleyeceğiz.
öğrenmek istediğim bir kaç konu var. yardımcı olursanız sevinirim.
- 40 veya 60'lık olarak yazdığınız borudaki delikler, sanırım 30 ar santim arayla demiştiniz. anladığım kadarıyla, her çilek seviyesinde delmeye gerek yok. öylemi?
- toprak olarak nasıl bir toprak kullandınız?
çilek ekilecek deliklerin arasındaki mesafe (üstten aşağıya doğru ) kaç santim?
eğer yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.

burhanaysan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 16:54   #300
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Bunlar ikinci çalışmamız bunda her şey yolunda gidiyor birde meyvelerini görebilsek onlarıda eklicem buraya inşallah.
not:ilk boru resimi önceden yaptığım çalışmadaki boru arka kısmı kapalı ve delikli onu göstermek amaçlı çektim yoksa ikinci çalışmamdaki borunun içindeki boruyu çekmeyi unutmuşum.
Paylaşımınız için çok teşekkür ederim ama benim anlamadığım veya okurken kaçırdığım konu;boruya toprağı ve çilek tohumlarını borunun bitimine kadar birden mi yapıyoruz yoksa aşama aşama mı yapacağız ?Bilgilendirirseniz sevinirim çok beğendim hemen yarın yapmayı düşünüyorum

Emineyyüp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024