agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2011, 21:25   #241
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Çilek üretiminde kullanıcaz buda en az 9 ay demektir, bilemiyorum çürüyecek gibime geliyor , En iyisi bir yerlerden 1-2 çuval alıp deneme yapayım. MAntar kompostundaki gibi bir durum çıkacak gibime geliyor.

Belkide nemli kaldığında arasıra ıslandığında çürüme yapsada , devamlı sulanması ,gübre eriğiyle sulamamız işi değiştirecektir.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 11:13   #242
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Başka bir çilek ağacı

İyi günler arkadaşlar.
Forum kuralları gereği kendimi tanıtma işini bu akşam yapacağım. Bazı arkadaşlar Forumdaki takma adım "garlangufa" yı merak etmişler. Karadeniz yaylalarında çok sık görülen, çok sevimli bir köstebek türüne "Garlangufa" diyorlar. Fotograflarını da bu akşam eklemeye çalışırım.

Uzun süredir sessiz sedasız Agaclar.Net i takip ediyorum. İlginç bulduğum ve iPhone ile fotograflarını çektiğim (bu nedenle çok kaliteli değil) Çilek ağacı fotograflarını sizlerle paylaşmak istedim.
Geçen hafta bir aile büyüğümüzün Vefatı nedeniyle memleketim Trabzon'a gitmiştim (Annem ineklerinden ayrılamadığı için babamla birlikte köyde yaşıyorlar). Bu vefat tan 1 hafta öncede köyümüzün eski muhtari değerli Salih Atasoy abimizi kaybetmiştik. Evi, köydeki evimize 150 m kadar yakındı (karadenizde bu yakınlık yanyana sayılır). Fırsat bulduğum bir anda evine, eşine ve çocuklarına taziye dileklerimi iletmeye gittim. Daha bahcenin kapısından girer girmez aşağıda fotografları olan Çilek ağaçlarını gördüm ve fotografladım. Durum gereği nasıl sulandığı, beslendiği, ne çileği olduğu gibi soruları soramadım. Gördüğüm kadarı ile toprak kullanılmıştı ve 1 Mart 2011 günü havalar çok sıcak olmamasına rağmen meyve vardı üzerlerinde. 20 cm ye yakın borunun ortasından da çapı 5cm lik bir boru geçirmişti Salih abimiz. Eşi bu çilek ağacından çok çilek yediklerini söyledi. Bahceye şöyle bir göz atınca Kivi den muşmulaya kadar birçok meyve ağacının damla sulama tertibatı olduğunu farkettim. Meğer burnumuzun dibinde Salih abi neler yapıyormuş...
Huzur içinde yat Salih abi...senin bıraktığın yerden ben devam edeceğim o köyde...emekli olunca

Eklenen Resimler

isdemir80 beğendi.
garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 15:00   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Başınız sağolsun sayın garlangufa, Yakınınız Salih ağbeyinize de Allahtan rahmet dilerim.
Güzel bir örnek bırakmış. Geliştirmek, büyütmekte size düşüyor anlaşılan, Kolay gelsin.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 15:02   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Salih beye allahtan rahmet diliyorum,mekanı cennet olsun. Çilek ağacını ne güzel yapmış.İçindeki 5 cm lik boru ne amaçla konulmuş acaba ? sulama amaçlı ise bu boruda da delikler açılmış mı?

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 15:50   #245
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Sizler sağolun,
Evet 5 cm çaplı boruda da delikler vardı. Ama taziye ye gitmişken soramadım detayları. Tekrar gittiğimde, Karadenizden fotograflar ve bu çilek ağacıyla ilgili bilgilerle döneceğim.

Kudret abi e-postanı özelden gönderirmisin ?

isdemir80 beğendi.
garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 21:07   #246
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın garlangufa,
Başınız sağolsun.Amatörler için güzel bir örnek.Bize detay bildirirseniz memnun kalırız.5cm çaplı borunun altı tamamen açık mı?Sulamada tamamen boru dolduruluyor mu?Büyük çaplı borununda tabanı kapalı mı gibi.Selamlar.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 15:26   #247
Yeni Üye

tcevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Gerçekten emek sarfedilerek, özen gösterilerek yapılmış, ellerinize sağlık.
Bende amatörce bir deneme yapmak istiyorum ve bu konuda bir kaç sorum olacak.
İzmirde yaşıyorum ve balkonda yapmayı düşünüyorum. Ve sulama sistemi yapmadan el ile sulamayı düşünüyorum. Bu bağlamda , 1-Ne sıklık ile sulamam gerekir ?
Pvc borunun içine perlit veya hydroton koymayı düşünüyorum. 2-Hangisini önerirsiniz ?

3-Besinli su diye anlatırken neyi kastediyorsunuz ben bu besinli suyu nasıl elde edebilirim veya suyun içine ne katmam gerekiyor ? (isimlerini yazarsanız sevinirim)

belki en önemli sorum(benim için) 4-Pvc boruyu dik kullanmayı düşünüyorum ve sulama sistemim olmayacağı için altını ne yapmam gerekiyor ? - Dik konumda duracak Pvc borunun altını komple kapatmalımıyım (hiç su sızmayacak şekilde) veya ne önerirsiniz, nasıl bırakmalıyım ?

tcevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 21:45   #248
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Özel mesajınıza cevap yazdım sonra burayı gördüm.

Besin kitleri için Kudret Tezel e özel mesaj adres bildirimi ve çilek için arzunuz kadar besin kiti isteği gerekli.

Borunun altı suyu sızdırmalı. Sızan su tekrar kullanılmalı.

Elle sulama yapılacağından köklerin ıslak kalması gerekli, bu nedenle yoğun bir malzeme kullanılmalı. Hyrotonda hava boşluğu çok kalacak, perlit tek başına kullanıldığında biraz sıkıntı verebilir. Cocopit de iyi bir malzemedir. Tek başına hyroton aslında olabilir ama elle sulama söz konusuysa, sulamanın çok sık aralıklarla yapılması gerekir. Sanki cocopit hyroton beraber iyi olur gibi. Ben tek başına perlitli düzenekler kurmuştum.

Sulama miktarı alttan su sızdığını görene kadar. Kökler ıslak kalabiliyorsa günde bir sulama bile yetebilir.

Başlığı baştan sona sıkılmadan okumak bir çok sorunuza direk cevaplar verebileceği gibi bir çoğu için de çıkarımlar yapmanızı sağlar.

Kolay gelsin. İzmirin havasından bir nefes de bizim için çekin içinize . . .

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 09:05   #249
Yeni Üye

tcevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
İlginize ve emeğinize çok teşekkür ederim. Yavaş yavaş düzenek kurmak zamanı geldi demek ki, bakalım yapabilecekmiyim. Detaylı anlatımınız için tekrar çok teşekkür ederim.

tcevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 19:53   #250
Ağaçsever

Kafkas57's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2009
Çok güzel bir çalışma olmuş.Tipik karadeniz zekası işin içine girince çözülemeyecek sorun yok) Merhuma Allah tan rahmet diliyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi garlangufa Mesajı Göster
İyi günler arkadaşlar.
Forum kuralları gereği kendimi tanıtma işini bu akşam yapacağım. Bazı arkadaşlar Forumdaki takma adım "garlangufa" yı merak etmişler. Karadeniz yaylalarında çok sık görülen, çok sevimli bir köstebek türüne "Garlangufa" diyorlar. Fotograflarını da bu akşam eklemeye çalışırım.

Uzun süredir sessiz sedasız Agaclar.Net i takip ediyorum. İlginç bulduğum ve iPhone ile fotograflarını çektiğim (bu nedenle çok kaliteli değil) Çilek ağacı fotograflarını sizlerle paylaşmak istedim.
Geçen hafta bir aile büyüğümüzün Vefatı nedeniyle memleketim Trabzon'a gitmiştim (Annem ineklerinden ayrılamadığı için babamla birlikte köyde yaşıyorlar). Bu vefat tan 1 hafta öncede köyümüzün eski muhtari değerli Salih Atasoy abimizi kaybetmiştik. Evi, köydeki evimize 150 m kadar yakındı (karadenizde bu yakınlık yanyana sayılır). Fırsat bulduğum bir anda evine, eşine ve çocuklarına taziye dileklerimi iletmeye gittim. Daha bahcenin kapısından girer girmez aşağıda fotografları olan Çilek ağaçlarını gördüm ve fotografladım. Durum gereği nasıl sulandığı, beslendiği, ne çileği olduğu gibi soruları soramadım. Gördüğüm kadarı ile toprak kullanılmıştı ve 1 Mart 2011 günü havalar çok sıcak olmamasına rağmen meyve vardı üzerlerinde. 20 cm ye yakın borunun ortasından da çapı 5cm lik bir boru geçirmişti Salih abimiz. Eşi bu çilek ağacından çok çilek yediklerini söyledi. Bahceye şöyle bir göz atınca Kivi den muşmulaya kadar birçok meyve ağacının damla sulama tertibatı olduğunu farkettim. Meğer burnumuzun dibinde Salih abi neler yapıyormuş...
Huzur içinde yat Salih abi...senin bıraktığın yerden ben devam edeceğim o köyde...emekli olunca

Kafkas57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 20:43   #251
Ağaç Dostu

Merhum Salih beyin çilek ağaçları gerçekten çok güzel olmuş. Aynılarından okulun bahçesine yapıp dikeceğim. İçteki borulara delikleri drenaj için açmış olsa gerek. Tepeden aşağıya daha düzenli homojen bir su dağılımı için . . .

Eski 14-03-2011, 20:49   #252
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
Çilekler bu şekilde çok sağlıklı görünüyorlar.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 20:26   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
iyi günler arkadaşlar. pazardan geçiyordum bir fidan satıcıcı bagırıyor,çilek agacı bir adıda (sandal agacı)imiş sonradan ögrendim satıcı 2mt.2.5.metre büyüyor diyo.bizim bölge akdeniz .bölgesi rakımda,yaklaşık.950.1000. rakımda.acaba burada oluyomu,bilen arkadaşlar var ise yardımcı olursa sevinirim.SAYGILARIMLA.

ato33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 08:58   #254
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
sayın delimus boncuk satan firmanın adresi varsa tel.alabilirmiyim.teşekkürler.

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 09:11   #255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Yer Fıstığının kabuğu topraksız ortamlarda kullanılamazmı acaba.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 21:56   #256
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Selamlar elimde 48 adet çilek için dikey olarak yapmış olduğum pimaş borular var 2 metre boy 125 en bir boruda 38 adet çilek fide yeri var isteyen arkadaşlar olursa satmayı düşünüyorum.

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 15:15   #257
Yeni Üye

sullage's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2011
merhabalar
bu boruda yaptığınız işlemi 100 lük boruda içine toprak doldurulupta yapılabilinirmi ?

sullage Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 18:43   #258
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-04-2010

bende böyle bişey yaptım

ogretmen82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 20:57   #259
Ağaç Dostu

Topraksız tarım başlığı ya. Bu yüzden burada klasik şekilde toprak içinde sadece su ile sulayarak besinlerin topraktan emildiği sistemin haricindeki sistemleri yazıyor ve uyguluyoruz.

Bitki kökleriyle besinleri emer. Bunu toprak içinde de başka bir şeyin içinde de yapabilir. 2 şey gerekli köke, biri besinler, ikincisi su. Toprakğın buradaki rolü bitkiyi ayakta tutmak besinlere ve suya yataklık etmektir.

Bu durumda bitkiyi ayakta tutacak başka bir şeyi de toprak yerine kullanabiliriz.

Bitki ille de yatay bir toprak yüzeyinde dik durmak zorunda değildir. Köklerin aşağı yaprak ve dallarında yerçekimini kontrol ederek yukarıya gitme eğlimi vardır. Yan dursalarda yollarını bulurlar. Tepetaklak koyup gereksiz bir yorgunluğa sebep olmadığınız sürece sorun yok. Borudan yan da çıkabilirler. Mümkünse dike yakın bir pozisyon daha uygundur.

Köklerin sadece suda olduğu sistemlerde de bitkiyi kök boğazından veya gövdenin en altından yumuşak bir şeyle tutturmak da olabilir. Örneğin süngerle sarmalamak gibi.

Topraksız sistemlerde Köklere besini suda ertilmiş halde veriyoruz. İhtiyaç duyulan bütün besinleri su içinde ertitiyoruz. Bu suyu köklerde devridaim ettiriyoruz. Yani kökleri yalayıp geçen ve drenaj suyu olarak geri alınan besinli suyu tekrar tekrar kullanıyoruz.

Köklere oksijen yapraklara karbondioksit lazımdır. O zaman köklere verilen besinli suya oksijen karışmasını sağlamak lazımdır. Kurduğunu sistemde eğer devridaim olurken suya hava karışması mümkün oluyorsa ekstra bir motora vs. bir alete gerek yoktur.

Akan su düzeneklerinde besinli suyun hava ile bolca teması sağlandığından ayrıca depoya hava basmasanız da olabilir. Hava ve su birbiri,ne temas ettikce suya hava karışır kendiliğinden. Ama geniş bir yüzeyde olsa durgun bir suya hava karışması zordur. Suyun hareketli olması, şakırtılı akması, dere gibi veya şelale gibi hareket etmesi havanın karışmasını sağlar. Sisteminizde böyle bir durum yoksa Bir hava motoru ile suya akvaryumdaki gibi hava verirsiniz bu oksijen ihtiyacını karşılarsınız.

Diyelim ki çilekleri perlite diktiniz. Bir damlama düzeni ile çilek köklerine ulaşacak şekilde besinli su veriyorsunuz. Alttan sızan fazla suyu depoya geri döndürüp tekrar damlamaya vereceksiniz. Ancak bu besinli su oksijenli olacak. Kökler perlit içinde hava ile temas da edebiliyorsa bu şekilde de hava alabilir. İllede suda erimiş oksijenle soluyacak diye bir şart yok.

Klasik topraklı tarımda kökler toprak içinde temas ettikleri hava boşluklarından oksijen alabilir. Toprak suya boğulur hiç hava boşluğu kalmazsa bitkiler ölür. Yani her salma sulamada kafası suya sokulan insana döner bitkiler nefesi yettiğinden sular süzülene kadar ölmezler belki ama çok fuzuli bir iştir. Topraktan besin elemntlerini de yıkayıp aşağı indirip bitkiden uzaklaştırmış olursunuz. Boşuna ödenen su paralarıda ayrı bir dezavantaj . . .

Bu topraksız sistemlerde ne aralıkla sulayacağız ? Kökler kurumayacak. İster günde bir kez ister on kez ister sürekli farketmez. Kökü kurutmayın hava ile temasını sağlayın fazla kök hava teması yoksa suya bolca hava verin.

Borunun kalınlığını, büyüdüğü zaman bitki köklerinin sığıp sığmayacağını düşünerek seçiyoruz. Çilek kökü 70 lik boruya sığabilir. Ama perlit vs. malzeme ile sıkıştırılırsa hem müdahele gerektiğinde zorluk çıkar hemde suya boğulup havasız kalabilir.

Bunlar denenerek bulunacak işler. Bir standartı yok. Hepimiz aklımıza estiği şekilde yapmışız yaşadıkca değişiklikler yaparak kendimize daha uygun sistemler bulmuşuz. Siz de deneyin.

Standart olan işler kökün besine havaya suya ihtiyacı olduğu, ışık lazım olduğu gibi şeyler.

Suda eritmemiz lazım gelen makro elementler yani bol lazım olanlar;
N (azot), P (fosfor), K (potasyum), Ca (kalsiyum), Mg (magnezyum), S (kükürt), O (oksijen), H (hidrojen), C(karbon)

Suda eritmemiz lazım gelen mikro elementler yani daha az miktarlarda lazım olanlar;
Fe (demir), Zn (çinko), Mn (mangan), B (bor), Cu (bakır), Mo (molibden)

Bunların hepsini birden suda eritiyoruz ve köklere veriyoruz. Bu elementleri içeren su kökleri yaladıkca bitki bunları yavaş yavaş emiyor ve yapılanıp büyüyor. Toprakta bunların hepsini birden aynı anda tam da istediği oranlarda bulamadığı için daha yavaş büyüyor bitki.

Burada bir kural var. Minimum kuralı ! Diyelim ki kek yapacaksınız. 4 kişilik kek için 1 kg un 2 yumurta 1 kaşık kabartma tozu lazım. Bakın farklı elementler ve farlı miktarlarda lazım.

Besin elementleri de farklı farklı ve hepsinden farklı miktarlarda lazım.

Kek için lazım olan 1 kilo unun sadece yarısı varsa elinizde ancak 2 kişilik kek yapabilirsiniz. yumurtanın biri kabartma tozunun yarısı artar.

Diyelim ki hiç kabartma tozunuz hiç yok. Kek yapamazsınız. Diğer malzemeler boşa gider, eksik malzemeyle yapmaya kalkarsanız kekiniz bozuk olur. Yani bitkiniz büyümez veya solar.

Minimum kuralı şudur. Ortamda en az bulunan malzeme diğerlerinin ne kadar kullanılabileceğini belirler. Yani ortamda hiç azotunuz yoksa geri kalan herşey olsa bile sizin bitki büyümez. ya da azot gerekli olandan eksikse geri kalandan yaralanma oranıda düşer bitkide.

İkinci bir kural daha var.

Bir şeyden çok fazla varsa başka bir şeylerin kullanılmasını engeller. Süslü adı Antogonizma.

Ortamda her şey var ama azot çok ama çok fazla ise ortamda var olan potasyum da kullanılamaz.

O zaman en az 12 elementin hepsini tam lazım olan oranlarda eritmemiz lazım. Hidrojeni, oksijeni ve karbonu havadan sudan alacağımız için suda eritmemize gerek yok. Ama kalan 12 si mutlaka lazım. Hem de ne eksik ne fazla, tam lazım oldukları kadar. Mesela en çok azot lazım ama bakır çok daha az lazım. Azottan 100 lazımsa bakırdan 1den bile az lazım. Ama lazım. Olmayınca bir şeyler ters gider.

O zaman topraksız tarımın vurucu noktası sistemlerin nasıl olduğu değil besinli su sahibi olabilmek.

Besinli suyunuz yoksa topraksız tarım yapamıyorsunuz.

Bu elementler element halinde satılmaz. Bir bileşik halinde satılır. Mesela amonyum nitrat gibi. Oturup hesaplarız ne kadar gram amonyum nitratın içinde ne kadar saf azot var gibi bir hesap. Her element için tek tek yapılacak. Her elementin piyasada satılır bir bileşik hali mevcut.

Bir sezon evde bir düzenekte topraksız tarım yapmak için bize 1 kilodan az bir besin elementi lazım. Ama bu elemntin bir tanesi için bile gidip 50 kiloluk bir çuval satın almak gerek. 12 lement için satın almanız gereken ambalaj bin lirayı geçer. Oysa bize belki 10 liralık gübre yeterli.

Ne yapılacak ?

Hazır kitler mevcut. Forumda var onlardan alınacak mesela. Bazı arkadaşlar temin ediyor adresinize yolluyorlar. Yazıları tararken sık sık karşınıza çıkmıştır zaten.

Mupabx beğendi.
Eski 05-04-2011, 22:15   #260
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Çok güzel bir özet olmuş; ellerinize sağlık. Ama ben ikinci kuralı yeni duydum, sanırım forumda daha önce paylaşılmamış olsa gerek.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 12:21   #261
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Bayağı bi uğraşmışsınız emeğinize sağlık

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 14:11   #262
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Topraksız tarım başlığı ya. Bu yüzden burada klasik şekilde toprak içinde sadece su ile sulayarak besinlerin topraktan emildiği sistemin haricindeki sistemleri yazıyor ve uyguluyoruz.

Bitki kökleriyle besinleri emer. Bunu toprak içinde de başka bir şeyin içinde de yapabilir. 2 şey gerekli köke, biri besinler, ikincisi su. Toprakğın buradaki rolü bitkiyi ayakta tutmak besinlere ve suya yataklık etmektir.

Bu durumda bitkiyi ayakta tutacak başka bir şeyi de toprak yerine kullanabiliriz.

Bitki ille de yatay bir toprak yüzeyinde dik durmak zorunda değildir. Köklerin aşağı yaprak ve dallarında yerçekimini kontrol ederek yukarıya gitme eğlimi vardır. Yan dursalarda yollarını bulurlar. Tepetaklak koyup gereksiz bir yorgunluğa sebep olmadığınız sürece sorun yok. Borudan yan da çıkabilirler. Mümkünse dike yakın bir pozisyon daha uygundur.

Köklerin sadece suda olduğu sistemlerde de bitkiyi kök boğazından veya gövdenin en altından yumuşak bir şeyle tutturmak da olabilir. Örneğin süngerle sarmalamak gibi.

Topraksız sistemlerde Köklere besini suda ertilmiş halde veriyoruz. İhtiyaç duyulan bütün besinleri su içinde ertitiyoruz. Bu suyu köklerde devridaim ettiriyoruz. Yani kökleri yalayıp geçen ve drenaj suyu olarak geri alınan besinli suyu tekrar tekrar kullanıyoruz.

Köklere oksijen yapraklara karbondioksit lazımdır. O zaman köklere verilen besinli suya oksijen karışmasını sağlamak lazımdır. Kurduğunu sistemde eğer devridaim olurken suya hava karışması mümkün oluyorsa ekstra bir motora vs. bir alete gerek yoktur.

Akan su düzeneklerinde besinli suyun hava ile bolca teması sağlandığından ayrıca depoya hava basmasanız da olabilir. Hava ve su birbiri,ne temas ettikce suya hava karışır kendiliğinden. Ama geniş bir yüzeyde olsa durgun bir suya hava karışması zordur. Suyun hareketli olması, şakırtılı akması, dere gibi veya şelale gibi hareket etmesi havanın karışmasını sağlar. Sisteminizde böyle bir durum yoksa Bir hava motoru ile suya akvaryumdaki gibi hava verirsiniz bu oksijen ihtiyacını karşılarsınız.

Diyelim ki çilekleri perlite diktiniz. Bir damlama düzeni ile çilek köklerine ulaşacak şekilde besinli su veriyorsunuz. Alttan sızan fazla suyu depoya geri döndürüp tekrar damlamaya vereceksiniz. Ancak bu besinli su oksijenli olacak. Kökler perlit içinde hava ile temas da edebiliyorsa bu şekilde de hava alabilir. İllede suda erimiş oksijenle soluyacak diye bir şart yok.

Klasik topraklı tarımda kökler toprak içinde temas ettikleri hava boşluklarından oksijen alabilir. Toprak suya boğulur hiç hava boşluğu kalmazsa bitkiler ölür. Yani her salma sulamada kafası suya sokulan insana döner bitkiler nefesi yettiğinden sular süzülene kadar ölmezler belki ama çok fuzuli bir iştir. Topraktan besin elemntlerini de yıkayıp aşağı indirip bitkiden uzaklaştırmış olursunuz. Boşuna ödenen su paralarıda ayrı bir dezavantaj . . .

Bu topraksız sistemlerde ne aralıkla sulayacağız ? Kökler kurumayacak. İster günde bir kez ister on kez ister sürekli farketmez. Kökü kurutmayın hava ile temasını sağlayın fazla kök hava teması yoksa suya bolca hava verin.

Borunun kalınlığını, büyüdüğü zaman bitki köklerinin sığıp sığmayacağını düşünerek seçiyoruz. Çilek kökü 70 lik boruya sığabilir. Ama perlit vs. malzeme ile sıkıştırılırsa hem müdahele gerektiğinde zorluk çıkar hemde suya boğulup havasız kalabilir.

Bunlar denenerek bulunacak işler. Bir standartı yok. Hepimiz aklımıza estiği şekilde yapmışız yaşadıkca değişiklikler yaparak kendimize daha uygun sistemler bulmuşuz. Siz de deneyin.

Standart olan işler kökün besine havaya suya ihtiyacı olduğu, ışık lazım olduğu gibi şeyler.

Suda eritmemiz lazım gelen makro elementler yani bol lazım olanlar;
N (azot), P (fosfor), K (potasyum), Ca (kalsiyum), Mg (magnezyum), S (kükürt), O (oksijen), H (hidrojen), C(karbon)

Suda eritmemiz lazım gelen mikro elementler yani daha az miktarlarda lazım olanlar;
Fe (demir), Zn (çinko), Mn (mangan), B (bor), Cu (bakır), Mo (molibden)

Bunların hepsini birden suda eritiyoruz ve köklere veriyoruz. Bu elementleri içeren su kökleri yaladıkca bitki bunları yavaş yavaş emiyor ve yapılanıp büyüyor. Toprakta bunların hepsini birden aynı anda tam da istediği oranlarda bulamadığı için daha yavaş büyüyor bitki.

Burada bir kural var. Minimum kuralı ! Diyelim ki kek yapacaksınız. 4 kişilik kek için 1 kg un 2 yumurta 1 kaşık kabartma tozu lazım. Bakın farklı elementler ve farlı miktarlarda lazım.

Besin elementleri de farklı farklı ve hepsinden farklı miktarlarda lazım.

Kek için lazım olan 1 kilo unun sadece yarısı varsa elinizde ancak 2 kişilik kek yapabilirsiniz. yumurtanın biri kabartma tozunun yarısı artar.

Diyelim ki hiç kabartma tozunuz hiç yok. Kek yapamazsınız. Diğer malzemeler boşa gider, eksik malzemeyle yapmaya kalkarsanız kekiniz bozuk olur. Yani bitkiniz büyümez veya solar.

Minimum kuralı şudur. Ortamda en az bulunan malzeme diğerlerinin ne kadar kullanılabileceğini belirler. Yani ortamda hiç azotunuz yoksa geri kalan herşey olsa bile sizin bitki büyümez. ya da azot gerekli olandan eksikse geri kalandan yaralanma oranıda düşer bitkide.

İkinci bir kural daha var.

Bir şeyden çok fazla varsa başka bir şeylerin kullanılmasını engeller. Süslü adı Antogonizma.

Ortamda her şey var ama azot çok ama çok fazla ise ortamda var olan potasyum da kullanılamaz.

O zaman en az 12 elementin hepsini tam lazım olan oranlarda eritmemiz lazım. Hidrojeni, oksijeni ve karbonu havadan sudan alacağımız için suda eritmemize gerek yok. Ama kalan 12 si mutlaka lazım. Hem de ne eksik ne fazla, tam lazım oldukları kadar. Mesela en çok azot lazım ama bakır çok daha az lazım. Azottan 100 lazımsa bakırdan 1den bile az lazım. Ama lazım. Olmayınca bir şeyler ters gider.

O zaman topraksız tarımın vurucu noktası sistemlerin nasıl olduğu değil besinli su sahibi olabilmek.

Besinli suyunuz yoksa topraksız tarım yapamıyorsunuz.

Bu elementler element halinde satılmaz. Bir bileşik halinde satılır. Mesela amonyum nitrat gibi. Oturup hesaplarız ne kadar gram amonyum nitratın içinde ne kadar saf azot var gibi bir hesap. Her element için tek tek yapılacak. Her elementin piyasada satılır bir bileşik hali mevcut.

Bir sezon evde bir düzenekte topraksız tarım yapmak için bize 1 kilodan az bir besin elementi lazım. Ama bu elemntin bir tanesi için bile gidip 50 kiloluk bir çuval satın almak gerek. 12 lement için satın almanız gereken ambalaj bin lirayı geçer. Oysa bize belki 10 liralık gübre yeterli.

Ne yapılacak ?

Hazır kitler mevcut. Forumda var onlardan alınacak mesela. Bazı arkadaşlar temin ediyor adresinize yolluyorlar. Yazıları tararken sık sık karşınıza çıkmıştır zaten.
sayın akinselcuk, tertemiz bir açıklama olmuş. arkadaşlar inşallah görürde faydalanırlar.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 08:27   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2011
*** arkadaşlar bende amatör bir çilek yetiştiricisiyim akdeniz bölgesinde sayılırım 2 senedir çilek yetiştirmeye çalışıyrum sadece ve sadece kendim yemek için ama bir türlü olmuyor ne güzel oldu diyorum bir anda yaprakları sararıyor.. 400-500 kadar kök çilegim var ama devaömlı olarak sararrıyor birde çileklerin köklerinde karıncalar yuva yapıyor bazılarında bunun için ne yapmalıyım acaba. .

handsome20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 11:53   #264
Ağaç Dostu

Tavında nemli bir toprakta çilek köküne karınca yuva yapmamalı. Karıncanın yuvalanacağı bir ortam oluşuyor demek ki.

Başlığa uyması açısından şöyle yapın ;

Büyük boy kasalar bulun. Yerdeki naylonları kasaların içine serin. Bir inşaat malzemecisinden 15-20 çuval en adisinden en ucuzundan perlit alın. Kasalara doldurun. Her kasaya dört beş fide dikin. Kasaları yanyana dizin sıralar oluşturun. Kasaların üzerinden damlama borusunu geçirin. Her kasaya damlayacak şekilde düzeni kurun. İnşaat malzemecisinden bir de 150-200 litreli depo alın. Depoyu kasalardan yüksekte duracak şekilde konuşlandırın bir yere yerleştirin. Damlamalara suyu buradan verin. Depodaki suya Kudret beyden alacağınız 5-10 adet kiti zamanı geldikçe eritin.

Böylece topraksız tarımda çilek yetiştirmiş olursunuz. Bu sisteme heves ederseniz drenaja da bir çare düşünürüz.

Eski 01-05-2011, 13:59   #265
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
iki sıra arası mesafe çok az, tümsekleri yaparken özentisiz olmuş. sulama yapmıyorsunuz veya çok az yapıyorsunuz sanırım. sararma işaretleri susuzlugu gösteriyor. çilek meyve verirken çok su tüketir. topragınız çilek yetiştiriciligine müsait drenajı güzele benziyor. topraksız tarım için akınselçuk'un dediğine alternatif küçük ölçekte evin bahçesinde hem ögrenirken hemde alıştırma yaparak daha sorunsuz bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 23:04   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
iki sıra arası mesafe çok az, tümsekleri yaparken özentisiz olmuş. sulama yapmıyorsunuz veya çok az yapıyorsunuz sanırım. sararma işaretleri susuzlugu gösteriyor. çilek meyve verirken çok su tüketir. topragınız çilek yetiştiriciligine müsait drenajı güzele benziyor. topraksız tarım için akınselçuk'un dediğine alternatif küçük ölçekte evin bahçesinde hem ögrenirken hemde alıştırma yaparak daha sorunsuz bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

sulama yapıyorum hocam tümseklerdeki karşılıklı çileklerin arasından damlama hortumu geçiyor haftada bir kere suluyorum.. ama bu şekilde malç naylonu olmayan normal dikilmiş toprakta olan çilekler var yaprakları yemyeşil hiç sorunsuz kuruma filan yok gayette iştahlı duruyorlar.. bunları anlamadım gitti acaba demir vitamini mi eksik ne eksik acaba bilmiyom bilmiyorum ziraata sooruyotum herkezden farklı şeyler duyuyorum amonyum süffat at azot at kükürt at demir at vs...
ayrıca teşekkür ederim farklı bvir alternatip topraksız tarımı sunmuşsunuz ama öle bir imkanım yok burası kendi bahçemiz 2 dönüm kadar büyüklügünde ama işte ben sadece 8-9 sıra meraktan ve çilegi sevdigim için yetiştirmek yemek istiyorum her yanına gittigimde elimle koparıp tatamak istiyorum..

handsome20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 16:19   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Selamlar.

Öncelikle bizlere verdiği özverili destekleri nedeniyle tüm forum yöneticilerine, özellikle de Sayın Kudret Tezel'e çok teşekküe ediyorum.

Foruma geçen yıl üye olmuştum. Geçen yıl yaptığım denemelerde tamamiyle başarısız oldum. Nerede hata yaptığımı da bir türlü anlayamadım. Ama büyük bir ihtimalle sorunun kaynağında PH ve EC kontrolü yatıyordu. Bu yıl denemelere yeniden başlamak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın Tezel'in yeni geliştirdiği PH ölçeri ve Sera Bekçisi'ni merak ediyor, bu cihazlarla tanışmak ve maliyetleri hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Tüm çalışmalarınızda başarılar dilerim.

hamdigun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 11:04   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2012
ben de dikey çilek yetiştirmek istiyorum çok özendim

chopin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 10:58   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2012
çilekler için sera

Merhaba dostlar.Ben efecan.
Aranızda yeniyim.
Topraksız olarak perlit içinde besin suyu ile çilek yetiştirmek için internette gördüğüm boru düzeniğinden hazırlamak için bu sitedede gerekli bilgileri aldım ve bende 20 metre boyunda 18 gözlük pvc boru hazırladım.
Şimdi evimin bir köşesinde, ama dışarıda olmak kaydı ile ne bahçe ne balkon betonerme bir köşede bu boruyu kurup yine 1 metre genişliğinde 2.50 metre uzunluğunda dikdörtgen tarzında naylon kuşatmalı sera tipi bişey yapacağım.Yani bu tek boru sistemini sera içine almayı düşünüyorum.
Uzun ve 1 metre genişliğinde naylon ile çevrilmiş bir sera ve içine sığan bu pvc boru.
Bu sera içinde çileklerin yetişmesi sizce nasıl olur,daha çok sıcaktan zarar görürmü?
Yetiştireceğim yer zaten güneş alıyor.Ama sera şekilde tozdan da korumuş olurum.Ve yetişmesinde kaliteli olmazmı?
Serayı yaptığımda tamamen kapatmasam az bişe hava labilecek yer bıraksam nasıl olur?
Lütfen bu konuda benimle bilgilerinizi paylaşırmısınız?

efe_can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 12:30   #270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
Eklenti 58160

buda saksıların üst üste konmasıyla oluşturulan çilek ağacı, perlit ve pomza kulanılıyor. besin eriyikleri ile en üsteki saksıdan besleme yapılıyor.

Eklenti 58159
Bu tip saksı arayanlar için bahaus a gelmiş haberleri ola . Bu gün dağıtılan görsellerde vardı .

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024