agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2009, 19:48   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Ağaçtaki çilekler çok hızlı bir gelişim göstermeye başladı. Yataydaki çileklerin 4. günü çok küçük yeni yaprak uçları çıkmaya başladı. Debiler güzel , motorlar sessiz. Gelişim gözlenebiliyor. Çilek ağacında , borunun tabanı açıktı tül ile kapak yapmıştım, perlitin suya karışmasını engelleyemedi. Bunun üzerine bende tülü çıkarıp 2 kat penye kumaşını plastik kelepce ile bağlayarak kapattım. İyi sonuç verdi.

Artık iş EC ölçümleri yapıp işi daha bilimsel yapmaya geldi. Kudret beye mesaj atıp bir EC metre istedim.

Netten profesyonel aletlere baktım. Pek aklıma yatan bir şey göremedim. Fiyatlar yüksek buna rağmen alınca ne sonuç verecek belirsiz. Bir mağazadan bakarak almak daha uygun olacak gibi. Henüz bu konuda piyasa bilgim yok. Tanıdığım aletler değil. Bu siteden EC metrenin çalışma prensibi ile okuduklarım, sanki sisteme sürekli sabitleyip okuma yapmak uygun değilmiş gibi anladım. Ölçümün AC elektrik ile yapılması lazımmış. Klasik avometreler DC ile çalıştığına göre sürekli çalışmaya uygun değiller. Ama acaba anlık ölçümler yapabilirler mi ? Sanıyorum kaba bir fikir verselerde benim hayal ettiğim devamlı durum göstermeleri mümkün değil.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 22:58   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın akınslçuk, perlit li çalışmalarda veya filtre gerektiren çalışmalarda tül penye veya buna benzer malzemeler yerine kullanılabilecek en iyi malzeme serigrafi kalıplarında kullanılan polyester kumaşlardır . Bunlar çok sağlam dayanıklı oldukları gibi gözenek büyüklüğü olarak çeşiti çoktur. Kullanmanızı tavsiye ederim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 09:27   #93
Ağaç Dostu

Suya karışan perlit tabandaki pompaya ulaşamadığı, suda yüzdüğü için ciddi bir sıkıntı yaşamadım. Ama serigrafi aklıplarında kullanılan polyester kumaşları kullanmakta iyi fikir. Yeni bir malzeme bilgisi olarak bunu kaydettim. Teşekkürler...

Eski 22-01-2009, 13:49   #94
Ağaçsever

yahya07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
çileklerin son durumları nedir yeni fotoğraf eklemeyecekmisiniz.

yahya07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 21:30   #95
Ağaç Dostu

Şimdi resimde şöyle bir sorun var. Laptop , fotoğraf makinesinin programını kurmadan makineden fotoğraf almıyor. Makinenin programı rezil bir şey. Yarım saatte zar zor kuruluyor laptopu çok yavaşlatıyor. Kasalı masa üstü bilgisayar fotoğraf makinesini programsız görüyor fakat gündüzleri çocuklar oyun sitelerine girdiği için devamlı çöküyor. Her çöktüğünde ben iki üç gün bekletmeden kurmuyorum. Çünkü yeni kuruluş en az 2 saat zaman alıyor. Ancak birkaç gün içinde eklerim. Durum bu.....

Bu gün sanki çileklerin gelişimi biraz yavaş ilerliyor gibi hissetmeye başladım. Ağaçtaki çilek fidelerinin bazı eski dallarını kestim sadece yeni sürgünleri bıraktım. 4 - 5 cm uzayan canlı yeni sürgünler oluştu. Yataydaki Sayın Nariçi tarafından gönderilen çilek fidelerinde 4. günde canlı yeni sürgünler baş verdiyse de gözle görülür hızlı bir büyüme alamıyorum. Oysa ki Nariçinin fideleri ağaca diktiğim fidelerden daha sağlıklı görünüyordu. Kaldı ki ağaçtaki fidelerin besini 14 günü geçmesine rağmen yenilenmediği gibi , birde sonradan delik olduğunu farkettiğim kovadan eksilen bir kaç litreyi suyla tamamladım. Yani çok düşük besin durumu olmalı. Ama yatayda besin düşük olmamalı Kudret beyin ölçüleri ile hazırlandı ve daha 4. günde fakat gelişim yavaş. Ağaçta 30 fide 10 litreye 100cc A, 100 cc B solüsyonu konarak hazırlanmıştı. Yataydaki ise 17,5 litre suya 175cc A ve 175 cc B solüsyonu karıştırılarak hazırlanmıştı. Ortam sıcaklığı 23 derecede sabit.

Bu durum bizim direk güneş almayan mutfağın ışık yetersizliğinden midir acaba ?

Düzenleyen akinselcuk : 23-01-2009 saat 18:22 Neden: EC de yanlış ifade
Eski 22-01-2009, 22:03   #96
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sayın Selçuk, resim göremiyoruz ama yatay durumda fidan kökleri yeterince besin alabiliyor mu? Dikeyde her yöne şit besin dağılımı olabilir. Yatay borunun yeterli düzeyde besin alamadığı kanaatındayım.Arada bir çilek bardaklarından besin suyu dökebilirsiniz.Bardak altlarında köklerin besin suyu ile temas etmesi lazım. Dikeyde kökler tamamen katı ortamda iken yatayda boru içinde sadece sıvı besin var herhalde. Bu farklılık etkili olabilir.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 22:28   #97
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahyanur Mesajı Göster
Sayın Akın Selçuk;
Çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum. Oğlunuz çok şeker. Her halde dalından çilek koparmak için sabırsızlanıyordur
Merak ettiğim, çilek ağacını nereye koymayı düşünüyorsunuz? Balkona mı? Bahçeye mi?
Mutfak içindeki endirekt ışığın yeterli olamayacağı kanısındayım. Balkonumda yetiştirmeye çalıştığım fideler güneş açan günler daha hızlı büyüyor. Sık, sık köpeğimle yürüyüş yaptığımdan balkondaki ışık yoğunluğunun dışarıda, açık alandaki ışık yoğunluğundan daha az olduğunu fark ediyorum. Güneş açmış olsa da olmasa da. Bir daha kesinlikle mart ayı gelmeden tohum ekmemeye karar verdim. Günler uzasın, balkonuma gelen ışıkta artsın diye

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 22:37   #98
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

S. kahyanur önemli bir konuya değindiniz, ışık çok önemli. Ayrıca yatay düzenek, çok az eğimle yerleştirilmeli %05 i geçmemeli bir de dikimden itibaren bir hafta bir sürenin geçmesi gerekir. Benim çilek kulesi pencere önünde ve her gün güneş direk çilek yapraklarına ulaşmakta yapraklarda güneşe yönelmektedir. Işığın kuvvetli olduğu yere koymak şart. Seralar o nedenle başarılı oluyor.

Eski 22-01-2009, 23:07   #99
Ağaç Dostu

Mutfağın bir duvarı tamamen pencere , ancak güneşle işi olmayan bir yönde. Işık şiddeti ev ortamında her yer cam bile olsa dışarıdan az. Ayrıca yerdeki yatay düzeneğin ışığı dikeydekinden daha az.

Yatay çileklerin su teması yeterli kanatindeyim , perlitin üzeri sürekli nemli. Bardakların üstten 2 cm si hariç gerisi akan su içinde. Kökler bardağın yarıklarıdan dışarı çıkmış durumda ayrıca bardak sudan çıkarılınca bir pet bardağın 1/3 ünü dolduracak kadar su akıyor.

Çilek ağacını da her gün yarım tur döndürüp her tarafının ışık almasını sağlıyorum. Zaten yeni sürgünler sabahtan akşama pencere doğrultusunda 10 derecelik bir açı ile eğiliyorlar.

Güneş ışığı gibisi varmı ? Bizim çileklerin bence tek derdi güneş. Eminim ki direk güneş ışığı alsalar büyüme hızlarından korkuya kapılabilirdik. Neyseki okulda gidecekleri yer daha aydınlık güneşli bir yer. Şubat tatili sonuna kadar bu ışıkla idare etsinler bakalım.

EC metre haftaya elimde olacak. Fideden çiceğe kadarki dönemde çileğin EC si nerelerde olmalı ?

Kudret beyden aldığımız kitlerden hazırlanan besinli su ile 10 litreye 100 er cc A ve B koyunca 2,2 EC okunuyordu diye bir bilgi kalmış kafamda.

efkantr beğendi.

Düzenleyen akinselcuk : 23-01-2009 saat 08:40 Neden: harf hatası
Eski 23-01-2009, 08:38   #100
Ağaç Dostu

Sayın Nariçi,
Yanlış da anlaşılmayayım. Sizin fideleriniz gayet sağlıklı ve temizdi. Ben kendimi kurduğum sistem ve ışık yeterliği açısından sorguluyorum. Fidelerden bir kuşkum yok. Ben yeterli ışığı veremiyorsam fide ne yapsın ?

Ama bu sabah sizin fidelerin de minik sürgünlerini bir anda uzamış buldum. Demekki 3-4 gün sonra yerlerine uyum sağlayıp hızlanmaya başlayacaklar.

Ben bu sistemleri ilk kez kuruyorum. Daha önceleri diktiğim ağaçlar olsa da hayatımda ilk kez çilek yetiştiriyorum. Çileğin büyüme hızını ve aşamalarını canlı olarak hiç gözlemedim. Bütün bilgim teoride , pratiğim ilk kez oluyor. Acemiyim anlayacağınız. Biraz da aceleciyim.

Eski 23-01-2009, 09:34   #101
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ben olumsuz anlamadım da düşünce geliştirmek için izah ettim. Sizde güneşin ne kadar etkili olduğunun farkına varmışsınız. Sizinki daha dağişik bir işlev görecek eğitimde örnek olacak. Çileklerin EC domatese göre daha az olması gerekiyormuş. Kutret Beyden EC metre isterken bu bilgiler hakkında daha detaylı bilgi verecektir. Tatiliniz hayırlı olsun.

Eski 23-01-2009, 12:01   #102
Ağaç Dostu

Biraz evvel 1 metrelik bir ağaç daha yaptım. Buna daha çok fide yeri açtım. Tabi deliklerin yarısı boş kaldı. Fideler yetişmedi. Oysa 2 metrelik bir tane daha yapacaktım.

Şimdi bana 60 - 70 çilek fidesi daha lazım desem sizde varmıdır Sayın Nariçi ? Ya da sizde yoksa başka kimden istenir ?

Eski 23-01-2009, 18:27   #103
Ağaç Dostu

Evet durumun bugünkü resimleri. 2 metrelik ağaçtaki sürgünler. Eski yaprakların bir kısmını temizledim Ama hala kesmediklerim var. Onları da yakında keseceğim. Fideler yeterince canlandı sanırım. Biraz da güneş görselerdi keşke.

Eklenen Resimler

Eski 23-01-2009, 18:36   #104
Ağaç Dostu

Bunlar da yeni yapılan 1 metrelik çilek ağacı. Fide delikleri daha küçük. Her seviyede 4 delik var. Alt alta 10 delik var. Kovaya 30 cm giriyor, üstte kalan 60 cm de 10 delik var, yani toplam 40 fide yeri mevcut. Sayın Nariçi nin ve benim burada bir seradan temin ettiğim fideler karışık. Fideler yetmediği için bazı delikler boş kaldı.

Eklenen Resimler

Eski 23-01-2009, 18:41   #105
Ağaç Dostu

1 metrelik yeni ağaçta küçük bir akvaryum pompası var. Suyun akışı bu şekilde.

Borunun içi perlit dolu. Sayın Sarıcan ın perlitte yaşadığı yetersiz drenaj sorununu, benim perlite bakınca aklım almıyor. Ben bu perlite 2,5 litrelik şiseyi boca etsem bile su akıp gidiyor. Acaba perlitler arasında bir fark mı var ?

Eklenen Resimler

Eski 23-01-2009, 18:46   #106
Ağaç Dostu

Yatay sistemdeki Sayın Nariçi nin fidelerindeki gelişmeler de bu şekilde. İlk 3 gün hiç değişiklik olmadı. 4. gün cılız sürgün başları belirdi ve 5. gün bu sürgünler artık kendini belli etmeye başladı.

Bardakların su içindeki durumu ve suyun seviyesi de sanırım görülebiliyor.

Yerde duran boş yatay sistemde marul yetiştirmek için yapıldı. Delik aralarına biraz daha uzun pay bırakıldı.

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2009, 18:34   #107
Ağaç Dostu

Arkadaşlar ben su motorlarını ve hava motorlarını hiç kapatmadan çalıştırmaktaydım. Bir kaç gündür geceleri kapatıyorum. Motorların sürekli çalışması acaba sıkıntı çıkarır mı ileriki aşamalarda ? Şu ana kadar gözlediğim bir anormallik yok gerçi.

Eski 24-01-2009, 19:31   #108
Ağaç Dostu

Kudret beyin EC metresi ve diğer besin kitlerini aldım. Artık Ec ölçerek çileklere biraz daha bilimsel yaklaşabileceğim.

Eski 27-01-2009, 18:02   #109
Ağaç Dostu

Büyük çilek ağacı ilk çiceklerini oluşturdu.

Bu arada perlitte en üst gözlerden taşma olayını bende yaşadım. Hortumun ucuna bir tapa ayarlayıp sorunu çözdüm ancak zamanla yerleşen perlit ilk günkü kadar iyi geçirmiyor suyu demekki.

İlk çicekler.

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2009, 20:45   #110
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sayın Akinselcuk, sizde fark etmiştirsiniz,acil ışık istiyorlar. ne yapmayı düşünüyorsunuz?

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2009, 20:57   #111
Ağaç Dostu

1 metrelik ağacı ve yatay boruda akansu çileğini salonda daha ışıklı bir yere taşıdım ama bu 2 metrelik ağacı başka yere taşıyamıyorum.

Tepesine 500 watlık bir projektör lamba koysam yeterli gelirmi acaba ?

6 saat yaksam, günde 3 Kw elektrik harcar 13 gün sonra okula gideceğine göre toplam 40 kw elektrik faturamıza yansır. Vergileriyle 50 kuruş olsa 20 lira eder.

Depoda kırık projektörlerim vardı. Yarın onlardan birini tepesine yakayım. Işık az evet.

Eski 27-01-2009, 21:22   #112
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Bulabilirseniz led lamba kullanın derim. Çok az enerji harcar. Hele birde mavi ve kırmızı renkli led olursa tadından yenmez

Eski 27-01-2009, 22:06   #113
Ağaç Dostu

Sayın Envor şimdi siz ne deseniz ben ciddiye alırım. Zaten dükkan mavi led dolu. Işık dediğin şöyle insanın içini ısıtacak. Güneş gibi. Ledler bana çok soğuk geliyor. Bunu kesin bitki de hissediyordur. : )

Eski 27-01-2009, 22:27   #114
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Mavi ve kırmızı ışığın bitkiye daha çok faydası var. Şu dükkandaki ledler hakkında bir bilgilensek bizimde ihtiyacımız olabilir.

Eski 28-01-2009, 08:51   #115
Ağaç Dostu

Şu istikbalin mavi ışıklı vitrin camı süslerini ilk gördüğümüzde çok hoşumuza gitmişti. Bizde gidip bir sürü led aldık ve bu süsün aynısından yaptık, dükkanımızın camına astık. Epeyde led arttı. Şimdi avadanlıkta hangi çekmeceyi açsam karşıma 5 - 10 tane led çıkıyor. Toplamda ne kadar vardır bilmem ama istersen hepsini toparlar yollarım. Tek tek led şeklindeler. Flerosan led denenlerden.

Fakat led ışığı güzel görünsede cansızdır. Bitkiye güzel bir görüntü verebilir ama foton gücü düşük olacağından gelişmeye katkısı olmaz gibi geliyor. 1 cm den falan vurursa belki. Birde ledin ışık spektrumunun nereleri kapsadığından emin değiliz. Ancak akkor flamanlı (içinde bir telin kızardığı lambalar) lamba güneşi birebir taklit ediyor. Her dalga boyu var yani.

Mesela eski teyplerdeki batarya doluluğunu gösteren basit bir ibreli göstergeyi evdeki güneş pili bulunan bir hesap makinesinin güneş pilini üzerinden söküp bu göstergeye bağlayıp pozometre gibi bir alet yaparak bunu test edebiliriz.

Floresan lambada bile 20 cm nin büyük önemi vardır. Göz bunu algılamaz ama 40 watlık floresana 1 metre uzaktan tutulduğunda bu gösterge pek kıpırdamazken 10 cm daha yakına tutuldu diye maksimum göstermeye başlayabilir.

Akkor flamanlı labbalar daha kararlıdır. Uzaklaşılan her cm de milim milim iner bu gösterge. Öyle bir 10 cm aralığında minimum veya maksimum yapmaz.

Çilek ağacımı camın önüne yapıştırdım perdeyide açtım ama bulutlara bir şey yapamam tabi. Güneş yok kaç gündür.

Eski 30-01-2009, 16:28   #116
Ağaç Dostu

Büyük ağaçtaki fidelerin durumu kötü !

Yapraklar kenar ve uçlarından kararmaya başladı. Bitkilerin osmotik basınçları düştü. Birer ikişer bellerini bükmaye başladılar. Kök boğazlarında çürüme başladı.

10 adet halojen projectör ve onları montajlayacak çeşitli malzemeler aldım. Akşam henüz fidesini dikmediğim sistemler dahil hepsine ışıklandırma yapacağım.

Küçük ağaçtaki Nariçi nin gönderdiği fidelerle yataydaki fideleri henüz sorun yokken ışıklandırayım. İnşallah büyük ağaçtakilerde bu ışıklandırma ile kendilerini kurtarır.

Hepsini EC değerleri 1,5 üzerinde. Suları havalanıyor. Ortam sıcaklığı 22 derece. Olmayan tek şey ışık. Günlerdir güneş hiç açmadı. Fotosentez çok yetersiz demekki.

Büyük ağaçta başlangıçtan bugüne tek yaptığım değişiklik, sürekli çalışan besin motorunu gündüzleri saatte 15 dakikaya indirmiş ve gece tamamen kapatmış olmam. Ancak geceden sabaha perlitler kurumuyorlar.

Eski 30-01-2009, 16:35   #117
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Pencere önüne koyun. Dışarıya koysanız yine birşey olmaz. Çiçekler mevsiminde açar. Zaten benim gönderdiklerim fidedir, hemen çiçek beklemeyin. Üç dört yıllık ömrü var. İkinci yılda verim alınabilir. Soğukta öylece bekler havaların ısınmasıyla canlanırlar.

Eski 30-01-2009, 22:16   #118
Ağaç Dostu

Işıklandırmayı tamamladım. Saate bağladım. Gün ışığıyla beraber 8 saat yanacak akşam sönecekler. Yarın akşam da EC ayarlaması yapacağım. Işıklandırma işi 4 saat sürdü.

10 halojen projectör, 2 adet 1 metrelik metrik 4mm yivli mil. 30 somun , 30 pul. 2 zaman saati, 10 metre 2x.5 TTR kablo ve 2 adet erkek fiş. Bir pakette plastik kelepçe.

Projektörlerimiz paketinden çıkan 150 wat lambasıyla beraber aşağıdaki gibi...
Ben mal aldığım bir elektrik toptancısından tanesini 9 liradan aldım. parakendeside 10 ile 15 lira arasında değişebilir.

Eklenen Resimler

Eski 30-01-2009, 22:31   #119
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Elektrik sayacının da numarasını alında, birde ne yakıyor onu bilelim

Bu arada domates fidelerini bugün kargoya verdim, iki büklüm geliyorlar bilginize

Eski 30-01-2009, 22:31   #120
Ağaç Dostu

Büyük ağacın ışıklandırmasının bitmiş hali bu şekilde. 2 projektör. 0,5 metre mil, 6 somun, 7 pul, 4 metre ttr kablo 7 plastik kelepçe, bir erkek fiş ve zaman saati bu sisteme harcandı.

30 somun 30 pul ve 3 adet 1 metre mil 7,5 lira. Bütün sistemlere yetecek.

2 projektör 18 lira, zaman saati 8 lira, 4 metre kablo 4 lira, fiş 2 lira, pul ve somunlarla toplam 35 lira masraf edilmiş oldu büyük ağaca ışıklandırma için. 8 saat 300 wat 2,4 Kw günlük yakar. Yani günlük 1,3 lira elektrik yakacak.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024