agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2009, 11:15   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Sayın nariçi bugün postaneden havaleyi yapacağım. Adresimide özelden gönderdim. Size çok teşekkür ederim.

Bu arada dün bir seradan biraz fide bulduk. 1 metrelik dikine boruya fideleri diktik. Boruda sadece ince taneli perlit var. Borunun oturduğu kovada besin sıvısı. Borunun içinden tepeye tek bir hortum çıkıyor. Kovanın içindeki akvaryum motorundan tepeye besinli su basılıyor. 80 - 90 cm ye anca çıkabliyor su bu motorla. Hortumun ucundan suyun aktığını görebiliyoruz. Su perlitten süzülüp kovaya geri dönüyor. 7 - 8 günde bir besinli suyu komple değiştireceğiz. 10 - 12 kadar fide diktik boruya. Kovanın içine birde hava motoru ile hava veriyoruz. Aynen akvaryumdaki gibi hava taşı ile. Besinli su devamlı akıyor. Zaman saati yok yani. Katı ortamda akan su kültürü oldu. Resimler telefonda ama bilgisayara aktaracak vakit yok, en kısa zamanda inşallah.

Kudret beyin besin poşetlerini öğrencilere dağıttım.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 00:53   #62
Ağaç Dostu

2 metrelik boruyu da biraz önce çilek ağacı yapıp bitirdim. İçi perlit. Kovanın içinde dikine duruyor. Kavanın ağzına 5 cm lik strafordan kapak yaptım. Boruyu dik tutan bu kapak oldu. Kovada besinli su var. Su motoru tek hortumla yukarı basıyor. Perlitten süzülüp aşağı iniyor besinli su. 15 fide balkonu var. Her balkonda 2 fide var. Sıvımız 10 litre. Sıvıya havada veriyoruz.

Problemler şunlar. 2 metrelit boru ev için hiç uygun değil. Taşıması zaptetmesi çok zor. devrilme tehlikesi var. Perlitte suyu emince çok ağır oluyor. Ağırlık merkezi umulanın üzerine çıkıyor. En kalite akvaryum motoru bile sıvıyı rahatca basamıyor 2 metreye. Bu yüzden motoru başka bir motorla değiştireceğim. Muhtemelen basit bir dalgıç motor alacağım. Resim şimdi hazır değil. 2 tanede 1 metrelik 100 lük boru ile yapacağım.

Eski 13-01-2009, 10:27   #63
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sayın Akın Selçuk,

Benim sayfaya yeni yaptığım çalışmayı koydum. Dikdörtgen bir kasanın köşelerine önce 70' lik boruları yapıştırdım. Sonra ağacı oluşturdum. Oturma yüzeyi geniş ve içi su dolu olunca devrilmesi biraz zor. Yalnız üst üste dizilen çatallar kendi boşluğundan dolayı hafif esner gibi, onunda katı ortamla doldurulunca ortadan kalkacağını düşünüyorum. Bu arada fide sayısı daha fazla oluyor, montajı ve doldurması kolay. Bir deneyin derim. Bende önce akvaryum pompası almıştım ama iade ettim, dalgıç pompa aldım. Şimdi onunla uğraşıyorum. Deponun üzerini yüzer-gezer bir strafor ile kapatmayı düşünüyorum. Orayada belki biraz fantezi olcak ama birkaç kök marul koyayım diyorum. Sevgiiler.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 10:35   #64
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bizim çilek ağacında 1,5 metreye 30 tl ye aldığım akvaryum motoru suyu basıyor da debisi fazla geliyor. Biri iki dakika ancak çalışabiliyor, perliti dışarı taşırıyor. Üsten açık aktığı için perlitin içide boşluklu ıolduğu varsayımı ile ayrıca havalandırma yapmıyorum. Birde ağacın alt 50 cm lik kısmını 100 pvc kullanıp araya süzek koydum. perlitten süzülen su bu bölümde damlamak suretiyle havalandırma yapılmış oluyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 11:17   #65
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
sayın nariçi boruların ucuna basınç ayarlı 4 veya 8 litre/saatlik damlatıcı takarsanız, fazla basınçtan kaynaklanan tahribatı önleyebilirsiniz.

Name:  damlatıcı.jpg
Views: 15565
Size:  1.7 KB

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 11:27   #66
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Öyle düşünüyordum, ancak boru ölçüsü biraz kısa kaldı, içeride damlamayı takmayı zorlanacağım. İkincisi de damlama veya azaltma gibi önlemler motoru sıkıştırırmı acama diye teredddüt ediyorum. Teşekkür ederim sayın egetropical.
Yinede deneyeceğim.

Eski 13-01-2009, 21:26   #67
Ağaç Dostu

Evin salonuna koyacağım için kasa kullanamam. Kovanın dışını kaplayınca gayet güzel duruyor. 2 metreden vazgeçersem sorun kalmayacak.

Motor basabilse perlitte taşma olmuyor. Örneğin 2,5 literelik suyu borunun üstüne ters çevirince bile taşmadan su aşağı süzülüyor. Geçirgenlik iyi tek sorun motorun 1,8 m yi geçemeyişi. 2 metre boru için başaka bir moror alıp bundan sonrakileri 1,5 metre yapmak sorunu çözecek.

Eski 13-01-2009, 21:39   #68
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Damlama takıp ucundaki ayar başlığını çıkardım. İnce bir akışla taşma önlendi. Zamanlama saat prizi ile 1 saat aralıkla 15 dakika su akıyor. Perlit içinden geçerek alt depoya dökülüyor.

Benim su motoru:
http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=11618
Yükseklik 1,5 metre, 16 dikim gözü var, sekiz pvc çataldirsek var.

Eski 13-01-2009, 22:47   #69
Ağaç Dostu

Sayın Nariçi, Fideleri bu sabah aldım. Yarın da onları dikeceğim. Bu sabahta postaneden havale yapıldı. Çok teşekkür ederim.

Eski 14-01-2009, 17:01   #70
Yeni Üye

Zeytinli Bahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2009
Selamlar,
Bir süredir takip ediyorum. Uğraşılarınız için herkese tebrikler. Gerçekten çok güzel şeyler üretiyorsunuz.

Çilek ağacının aydınlanma sorununu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? Özellikle alt tarafta olanlarda ve ışığa göre arkada olanlarda bu sorun yaratabilir. Bunun için de, kendi ekseni etrafında dönmesi gerekebilir mi?
Tekrar çalışmalarınızı kutluyorum.

Zeytinli Bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2009, 17:09   #71
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
çilek kısa gün bitkisi olduğu için pek sorun yaşanmaz.
buda değişik nette bulduğum çilek ağacı çalışması.
Name:  0fe70260.jpg
Views: 47906
Size:  50.4 KB

bnymnblr beğendi.
egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2009, 23:02   #72
Ağaç Dostu

Çilek ağacında son durum. 2 metreye sıvı basmada mutlaka sorun yaşanıyor. Sıvı akışı güçlü olmayınca gelişim yavaş oluyor. Taşıma ve sıvı değiştirme zorluklarıda ayrı bir sorun. Çilek ağacı 1 metrelik PVC den yapılmalı.

Eklenen Resimler

bnymnblr beğendi.
Eski 18-01-2009, 23:28   #73
Ağaç Dostu

Akşam eve geldim ve elimdeki kalan çilek fidelerini öldürmeden acele diğer çilek ağaçlarını yapmam gerektiği için çalışmaya başladım. Kova PVC boru ve yapım malzemelerim zaten hazırdı. Fakat her motorun yukarıya bol bol sıvı basamaması beni yeterince tedirgin ettiğinden başka bir yol düşünmekte idim.

Bu yüzden yatak bir düzenek yapmaya karar verdim. 100 lük PVC borudan yatay bir düzenek hazırlayıp fideleri dikmem toplam 2 saat aldı. Her şey tıkır tıkır çalıştı. Hayatımda bitki ile uğraşmaktan hiç bu kadar zevk aldığımı hatırlamıyorum. Hemde ortaya topraksız tarıma yakışır çok endüstriyel bir görüntü çıktı. Bu şekilde fidelerin çok hızlı gelişeceğinden de hiç kuşkum yok.

Malzemelerimiz eksiksiz olarak şunlar ; 2 metrelik 100lük PVC boru, bir 100/10 redüksiyon, bir 10 luk tapa , bir 100lük tapa, bir akvaryum motoru 1000 lik , kapalı halde 1,5 metre çamaşır makinesi tahliye hortumu , biraz plastik kelepce, 2 adet 100lük boru sabitleme ayağı, 1 adet 100lük iki ucu dişi adaptör boru , bir matkap , 60 lık panç , 25 pet bardak , havya , perlit , fideler , besinli sıvı, keskin bir bıçak ve 2 saat zaman.

2 metrelik 100 lük PVC boru 17,5 litre su alabiliyor içine. 10 litre koyuncada bardaklar yeterince su görüyor ama akvaryum motorunun 5 de 2 si suyun dışında kalıyor. Bu yüzden ben 7 defa 2,5 litrelik cola şisesi ile su doldurdum. 8. şiseyi koysaydım artık sorun olacaktı.

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2009, 23:30   #74
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın akınselçuk hayırlı olsun. Fideleri tanıyamadım yabancı herhalde, Bunlarda ki yaprakların fazla eski olanları ve dışa sürgün verilmiş olanları kesin de kendisi kuvvetlensin. Bende 1,5 metreye fazla gelen bir debi var, sizinde bildiğiniz gibi damlama koydum. Sizinki de gerekli suyu basması gerekir.

Eski 18-01-2009, 23:37   #75
Ağaç Dostu

Evet ağaçtaki fideler buradan bir seradan temin edildi sizin fideler yatay boruda.

Birkaç değişik motor buldum. Benim ağaçta bir de hortum sorunu var. baştan her fideye bir hortum çekmiştim. Sonradan bınu tek boruya düşürmeye karar verince içerde ince bir hortum kaldı. Motorun geniş ağzı bir anda daracık akvaryum hortumu çapına inince debi düşüyor. Ama iyi kötü çalıştığı için bunu bir prototip kabul edip öylece bıraktım.

Yatay sistemin kalan resimleride bunlar.

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2009, 23:44   #76
Ağaç Dostu

Pet bardakların tabanına ve yanlarına havya ile yarıklar delikler açıldı. Akvaryum motoru 100 lük tapaya hortum ucundan conta ile vidalandı.

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2009, 23:48   #77
Ağaç Dostu

Ve devamı....

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2009, 10:31   #78
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Akın Selçuk,

Bu kadar zahmeti çekip çilek ağacını yaptınız vazgeçmek var mı? Ben iki adet akvaryum pompası iade ettim 2 metreye basmıyor diye. Akvaryum motoru ile neredeyse aynı fiyata bir adet dalgıç pompa aldım kurtuldum o sıkıntıdan. Hem debi problemi yok hem basınç. 68 TL' ye aldım Bauhaus' tan.

Siz salona koyacağım diye kasayı düşünemem demiştiniz ya, kasanın üzerini sehpa olarak kullanmayı düşündünüz mü hiç? Yenge hanıma söyleyin kasanın görünen yerleri en güzel nasıl saklanır, süslenir o size anlatır. Kova ile uğraşmayın, kasanın devrilme riski yok. İçine istediğiniz boyutta dalgıç pompayı koyabiliyorsunuz.

Yatık yaptığınız sistem balkonunuz müsaitse çok uygun bir çözüm ama kapladığı yer düşünülürse ağaca göre yinede tartışılmaz. Ama ben böyle rahat edeceğim diyorsanız hayırlısı olsun diyorum. Ama sizden daha ilginç projeler bekliyorum. Saygılar.

Eski 19-01-2009, 11:28   #79
Ağaç Dostu

Yatay sistemi fideleri öldüreceğimden korktuğum için yaptım. Çilek ağacı sisteminden vazgeçmedim. Fakat 1 metrelik borularla yapmaya karar verdim. 12 veya 24 voltluk küçük dalgıç motorlar var. Hırdavatcılarda bulunuyor. Traktörlerde mazot basmak için üretilmiş ancak fiyatına göre debisi güzel ve sessiz çalışıyor 25 - 35 TL fiyatları var.

Çilek ağacını evinde yapmak isteyen epey arkadaşım var en azından onlar için evde basitce kurulabilecek, sorunsuz çalışacak estetik ve de topraksız tarımı layığıyla ifade edebilen bir sistemi oluşturmam gerek. Ancak bende ciddi bir vakit sıkıntısı var.

Yakında bu tip bir şey üreteceğim. Hatta buna abajur gibi birde aydınlatma sistemide düşünüyorum.

Düzenleyen akinselcuk : 22-01-2009 saat 22:34 Neden: eksik harf
Eski 19-01-2009, 11:33   #80
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Sayın akınselçuk hayırlı olsun. Fideleri tanıyamadım yabancı herhalde, Bunlarda ki yaprakların fazla eski olanları ve dışa sürgün verilmiş olanları kesin de kendisi kuvvetlensin..........

Bu fideler burada bir seradan temin edildi. Sizinkileri yatay sisteme diktim. Sizinkilerden artanlarla beraber elimde hala biraz fide var. Onları da tez zamanda 1 metrelik çilek ağacı yapıp dikeceğim.

Diktiğim fidelerde bir temizlemeye gitmedim, çünkü açıkta çok beklettim, kendilerini biraz toparlayıp iyice canlansınlar ondan sonra üzerlerinden geçip temizlik yapacağım.

Eski 19-01-2009, 11:47   #81
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Diğer fidelerde gördüğüm, fazla yaprak ve sürgünleri alın, zararı olmaz daha iyi olur, Dikmediğiniz fideleri serin yerde tutun.

Eski 19-01-2009, 12:03   #82
Ağaç Dostu

Sıvının EC sini basit avometrelerle ölçsek acaba karalı çalışılar mı ? Ölçüm elektrik iletkenliğine göre yapıldığına göre, avometreyi bir ohm kademesinde tutup sıvının içinede birbirlerine uzaklığı sabitlenmiş bir prop ucu yapıp sallandırsak okunan değeri gerçek EC metredeki karşılığına göre yorumlasak olmazmı ? Mesela EC si 1,2 gelen bir sıvıda bizim avometre bizim prop ucu ile 50 ohm yazıyorsa buna bir tablo yapıp 10 $ lık bir avometre ile bu sıkıntıdan kurtulamazmıyız ? Sistemimize bu avometreyi bağlar sabitleriz böylece sürekli EC gözleriz. Diye düşündüm. Olur mu ?

Eski 19-01-2009, 12:14   #83
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bana sorarsanız elektrikten anlamam, EC ölçeri Kutret Tezel Beyden sipariş verip aldım. Basit kullanılışı var. Onunla bir görüşün, Elektrikten anlayan veya Zir. müh. arkadaşlar daha iyi bilir tabi.

Eski 19-01-2009, 12:53   #84
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Akın Selçuk,

İşinize karışıyor gibi olmasın ama, ben akvaryum pompalarını iade ettikten sonra bayağı ciddi bir pompa arayışına girdim ve bahsettiğiniz mazot pompalarının imalatçısı firma ile görüştüm. İlk ağızdan pompayı yapan firma sahibi ile, bahsettiğiniz pompalar DC pompalar ve fırçalı motor. Firmanın söylediğine göre 800 saat çalışma ömrü var. Birde bizim sistemler çok sık devreye girip çıktığı için fırça kömürleri 2 ay içinde biter, tamiride mümkün değil dediler. Bu itiraz önce Sn. Kudret Tezel' den gelmişti. Mesleği olduğu içinde saygı duymuş pompa firması ile öyle konuşmuştum. Kalıcı olmasını istiyorsanız alternatif akım kullanın derim.

http://www.orcag.net
http://www.kemospompa.com/diclepump.htm

Bahsettiğiniz mazot pompa üreticilerinin linkleri, ben birinci linkin firma sahibi ile görüştüm.

Basit bir aveometreyi EC metre olarak kullanmayı başka bir arkadaşta önermişti.

Alper/su kültürü ve topraklı tarım

Bunun üzerine bende olabilir diye düşünmüştüm fakat daha sonra Kudret Ağabeyle tartışınca pek içime sinmedi, Kudret Ağabeyin yaptığı EC metreden aldım onu kullanıyorum. Ama yinede dener ve olumlu sonuç alırsanız bilgimiz olsun.

Eski 20-01-2009, 11:25   #85
Ağaç Dostu

2 meterelik çilek ağacındaki su debisi sorununu çözdüm. Motor AC bir akvaryum motoru idi, ancak ince bir hortum (akvaryum hortumu iç çapında etli bir hortumdu kıvrılmaları önlemek için ) .

Akvaryum motorları hortum çapı geniş motorlar 1 cm kadar. Bu genişlik 3 mm ye düşürülünce debisi yüksek bir motorda olsa basıncı çok düşüyor ve zaten yatayda çalışması için yapıldığı için 2 metreye basmakta çok zorlanıyordu. Ayrıca akışın önü çap düşürülerek **** hortum ucu yükseğe çıkarılarak motorun önündeki su sütunu basıncı arttırılınca motorun sessiz çalışmasıda mümkün olmuyordu.

Çilek ağacını fidelerle ve içindeki ıslak perlitle beraber kovadan çıkarıp yere yatırdım. İnce hortumun ucuna kalın bir hortum bağlayıp asıldım. Çok sorun yaşamadan ince hortum kalın hortumla yer değiştirmiş oldu. Ağacı yerine tekrar yerleştirip motoru bağladım. Debi çok arttı (5 -6 kat). Ayrıca motordaki basınçtan doğan takırdamalar da kesildi.

Bu sefer yüksek debi tepedeki perliti oymaya başladı. Bu yeni sorun içinde bir pet bardağa havya ile süzgeç gibi delikler açıp, hortum ucuna da akvaryum motorlarından artan bir L hortum ucu aparatı takıp tepeye su fışkırmasını önleyerek bardağın içine akıttım. Debi bol olmasına rağmen perlitten çok güzel süzülüyor.

Fideleri dikeli 8 gün oluyor. ancak ilk iki gün elle suladım. sonraki 6 günde az debili ( 30 sn de bir su bardağı ) besinli su ile beslendiler. Canlandılar fakat gelişim çok zayıf seyrediyordu. Bu yüzden fideleri budamaya bile korktum. Şu anda debi 5 sn de 1 su bardağı şeklinde. Fideler yataydaki kadar iyi besleniyor.

Yarın besinli suyu yenileyeceğim. Müteakip günlerde de gerçek bir EC metre temin ettikten sonra basit avometrelerle sürekli EC ölçümü mümkün olabiliyor mu onu anlamaya çalışacağım. Eğer bu yolla EC ölçülebilecekse Ph da ölçülebilir teorik olarak. Elektronik bilgim ve imkanlarım var. Fakat EC ve Ph davranışları konusunda **** seçilecek prob ucu metalleri konusunda eksik bilgilerim var. Deneyip anlamak gerekecek.

Amacım basit EC ölçer yapmak değil. Kovalara **** kurulan yatay sistemlere montajlanabilecek , üzerinde sabit kalacak EC ve Ph ölçer yapabilmek. Her sisteme EC veya Ph ölçer masrafı yapamayacağımıza göre basit bir alet geliştirmek gerekir, eğer oluyorsa. Ama genede bu aletlerin kalibrasyonu ve verdikleri bilginin teyidi açısından gerçek bir Ph ve EC ölçere ihtiyaç var.

Düzenleyen akinselcuk : 22-01-2009 saat 22:37 Neden: yanlış harflerin düzeltilmesi
Eski 20-01-2009, 11:38   #86
Ağaç Dostu

Sayın Sarıcan,

12 veya 24 voltluk mazot motorları hem DC hem de fırçalı motorlar. Ayrıca aküden çalışacakları için güç harcamaları az olsun diye yapılmamışlar. Kısa süreli çalımalara uygunlar. Oysa biz saatlerce çalıştırmak ve adaptörden beslemek zorundayız. Bu motorlar için akülerde bulunan güç sınırsız sayılır. Oysa adaptörün bu gücü devamlı sağlaması için ciddi masraf yapmak gerek. 12 voltta 10 amperlik yani 120 watlık bir adaptör elde yapılsa bile 50 - 60 liraya mal olur. Motorunda 25 - 35 lira arası olduğu düşünülürse pahalıya çıkar. Kablo ve adaptör kalabalığıda cabası. Piyasada satılan adaptörlerin üzerindeki wat güçlerini genellikle 2 **** 3 e bölmek gerek, yani üzerinde yazdıkları gücü genellikle veremezler.

Sonuçta sizin tespitleriniz de doğru. Bizim hobimizde mutlaka AC fırçasız motorlara bakmak gerekiyor.

Eski 20-01-2009, 11:52   #87
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Size yazdığım linkteki arkadaşımız aveometrenin ohm skalasını değilde 250 taksimatlı V,ma skalasını okuyup iki ile çarpılmasını söylüyordu. Birim dönüşüm mantığı ile çözmeye çalışayım dedim ama sonradan vazgeçtim. Siz çözebildiniz mi? Aslında zaman zaman doğrulama isteği ile kullanılabilirse iyi olur kanısındayım.

Eski 20-01-2009, 12:01   #88
Ağaç Dostu

Henüz denemedim Sayın Sarıcan fakat ilk fırsatta denemesini yapacağım. Aslında piyasada satılan basit volt ölçer dijital göstergeler var. Bunların birebir kalibrasyonu yapılabilir.

Benim bir zamanlar susuz çalışan, 126 Bis lere benzeyen FSM bir arabam vardı. Ona yaptığım dijital bir hararet göstergesi var. Hala elimde duruyor. Onunla bir deneme yapacağım. Sonuç alırsam buradan duyururum.

Eski 20-01-2009, 15:03   #89
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Sayın Akın Selçuk;
Çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum. Oğlunuz çok şeker. Her halde dalından çilek koparmak için sabırsızlanıyordur
Merak ettiğim, çilek ağacını nereye koymayı düşünüyorsunuz? Balkona mı? Bahçeye mi?

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 15:09   #90
Ağaç Dostu

Büyük olan okula gidecek , okulda ışık alan kapalı bir yerde duracak. 1 metre boyunda eve de bir tane yapacağım. O da evin misafir odasında pencerenin önünde duracak.

Diğer yatay sistemler , marul ve saksıdaki topraksız yapılacak domatesler hep okula gidecek. Okul meslek lisesi bahçecilik bölümü.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024