agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2015, 18:25   #301
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burhanaysan Mesajı Göster
erkanbey , paylaşımlarınız için teşekkürler. harika çalışmışssınız. bize de örnek oldunuz. bu günden itibaren (biraz geç kaldık belki ama ) çalışmalara başlıyoruz. 3 arkadaşız ve yarın ilk iş, düzeneği hazırlamak. çilek fidelerini sipariş ettik bile. çalışmalarımızı adım adım burada paylaşıp tüm arkadaşların yorumlarını bekleyeceğiz.
öğrenmek istediğim bir kaç konu var. yardımcı olursanız sevinirim.
- 40 veya 60'lık olarak yazdığınız borudaki delikler, sanırım 30 ar santim arayla demiştiniz. anladığım kadarıyla, her çilek seviyesinde delmeye gerek yok. öylemi?
- toprak olarak nasıl bir toprak kullandınız?
çilek ekilecek deliklerin arasındaki mesafe (üstten aşağıya doğru ) kaç santim?
eğer yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.
Bence çileği her zaman dikebilirsiniz sorun olmıcaktır sadece dikerken çiçekli yapraklı dikmeyin bir yaprak olsa yeter diktiğiniz çileğin kuvvetini yaprağa çiçeğe deil köke vermesi gerek o yüzden.deliklerin mesafesi çok önemli deil ama emin olun çok fazla deliğe (yani her çileğin dibine) gerek yok zaten öle yaparsanız su çok fazla basınç yapacak ve deliklerden toprak patlama yapacaktır,ilk çalışmamda deliklerde büyüktü ve çok patlattığım oldu balkon perişan oluyor işin özü şu alt delikler küçük üst delikler biraz daha büyük zaten suyu dolduracaksınız üstten üst deliklerden akan su üstten toprağı doyurarak aşşağıya doğru gelecek bence çok fazla delik zararlı olabilir.
toprak olarak torfda kullanılabilir tabi ama heryerde tavsiye edilen kumlu toprak geçirgen yani.Benim toprağım kumlu,yanmış hayvan gübresiyle karışık güzel bir toprak, burda satan bir ihtiyar var ondan alıyorum.bir deliğin bittiği yerden diğerinin başladığı yer 3 parmak kadar bendekinin bence yeterlide oluyor zaten delerken dikkat edin deliklerin hepsi aynı hizada deil çaprazlar.İki gündür güneş gördük şükür çileklerim iyice şımardılar kızarınca resimlerini eklicem sizde başarılı olursunuz inşallah bide çilekleri yediveren sipariş etmişsinizdir inşallah geçen sene diktiklerimde nisanda ve haziranda meyve aldım kışında veriyor ama ben yerlerini değiştirmiştim bu kış nasip olmadı yemek kalın sağlıcakla...

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 18:29   #302
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Tohum ve toprağı harmanlayıp borunun belli bir seviyesine kadar doldurup gelişmesini bekleyip daha sonra boş kalan üst kısımları dolduruyoruz acaba? Görsellerde bunları anladım başka bir yöntem kullanılıyorsa cevap bekliyorum )

gmjgmg beğendi.
Emineyyüp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 18:32   #303
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EMİNEYYÜP Mesajı Göster
Paylaşımınız için çok teşekkür ederim ama benim anlamadığım veya okurken kaçırdığım konu;boruya toprağı ve çilek tohumlarını borunun bitimine kadar birden mi yapıyoruz yoksa aşama aşama mı yapacağız ?Bilgilendirirseniz sevinirim çok beğendim hemen yarın yapmayı düşünüyorum
Kullandığım çilek fide,tohum olarak dikmedim.yeteri kadar çilek ve toprağınız varsa doldura doldura bi seferde yapın.malum benimki 125 kök çilek elimde o kadar yokdu bir kısmını sonradan sipariş verdim iki seferde dikebilmiş oldum yani ama o kısım çok önemli değil sanıyorum önemli olan çileği diktiğiniz delik çok fazla büyük olmasın verdiğim numaralı uç ideal bence ama daha küçük yapacam derseniz siz bilirsiniz.Daha büyük olunca noluyormu? toprak az kuruduğu zaman deliklerden akabiliyor zaten büyük deliğin faydası yok çilek ne çıkarıyosa orta göbeğinden çıkarıyor boruların dipleride delik olsun onada dikkat edersiniz.Sizede bol şans çalışmalarınızı paylaşırsanız mutlu oluruz her yeni çalışma belkide yeni yeni fikirler edinmemizi sağlıcaktır.

Düzenleyen erkanbey : 14-04-2015 saat 18:44 Neden: kelime düzeltmesi
Eski 14-04-2015, 18:34   #304
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Tohum ve toprağı harmanlayıp borunun belli bir seviyesine kadar doldurup gelişmesini bekleyip daha sonra boş kalan üst kısımları dolduruyoruz acaba? Görsellerde bunları anladım başka bir yöntem kullanılıyorsa cevap bekliyorum )
tohum yok zaten tohumdan çilek üretmek çok zor fide sipariş ediniz internetten yediveren daha iyi olur tanesini 50 kuruşa satan yerler var toprağı dolduruyorsun fideyi koyuyorsun aynı şekilde tekrar tekrar devam...

Eski 14-04-2015, 18:37   #305
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Ne yazık ki bende fide yok olsa bile fideleri ustaca yerleştirebileceğime inanmıyorum.Tohum ve toprağı harmanlayıp uygulasam sizce başarılı bir sonuç alır mıyım? Meyve vermesi için çok bekleyeceğim bu yöntemde anlaşılan ama olsun sonuç başarılı olsun da beklerim görüşlerinizi yazarsanız sevinirim erkanbey

Eski 14-04-2015, 18:39   #306
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
tohum yok zaten tohumdan çilek üretmek çok zor fide sipariş ediniz internetten yediveren daha iyi olur tanesini 50 kuruşa satan yerler var toprağı dolduruyorsun fideyi koyuyorsun aynı şekilde tekrar tekrar devam...
Teşekkür ederim .

Eski 14-04-2015, 18:42   #307
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Ne yazık ki bende fide yok olsa bile fideleri ustaca yerleştirebileceğime inanmıyorum.Tohum ve toprağı harmanlayıp uygulasam sizce başarılı bir sonuç alır mıyım? Meyve vermesi için çok bekleyeceğim bu yöntemde anlaşılan ama olsun sonuç başarılı olsun da beklerim görüşlerinizi yazarsanız sevinirim erkanbey
Dediğim gibi tohum işi zor bence özelden size alabileceğiniz bir adres gönderdim bu sitede satan varmı bilemiyorum ama fideden yaparsanız gayetde başarılı olursunuz belki ilk seferde olmasa bile ikincide neden olmasın inanın tatları pazardan aldıklarınıza hiç benzemiyor bence denemeye değer.

Eski 14-04-2015, 18:48   #308
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Cool

Alıntı:
Teşekkür ederim .
Bence çürümüş çileklerinizi atmayın kasada yetiştirin bir daha ki seneye elinizde fide olmuş olur .Küçükken babam bahçede ekiyordu yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde yapıyordu

Eski 14-04-2015, 18:50   #309
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Dediğim gibi tohum işi zor bence özelden size alabileceğiniz bir adres gönderdim bu sitede satan varmı bilemiyorum ama fideden yaparsanız gayetde başarılı olursunuz belki ilk seferde olmasa bile ikincide neden olmasın inanın tatları pazardan aldıklarınıza hiç benzemiyor bence denemeye değer.
Mesajınızı bekliyorum inşallah başarılı olurum.Pazarda aldıklarımız hep ilaçlı da ondan

Eski 15-04-2015, 10:07   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2011
erkanbey , bilgileriniz için tekrar teşekkürler. Sayenizde, herşeyi sıfırdan keşfetmeyeceğiz. deneyimlerimi buradan paylaşacağım. iyi çalışmalar

burhanaysan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2015, 13:06   #311
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Projeler yarım kaldı sanırım kimseden ses soluk yok ben resmimi ekleyeyim bari.

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2015, 09:58   #312
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Talking

Merhaba Arkadaşlar Aranızda Daha Yeniyim.Çalışmalarınız Çok Güzel Gerçekten.11 Sayfalık Forumun Her Mesajını Teker Teker Okudum. Hastalık ya bu Bana da Bulaştı Sanırım.Ben de Yapmayı Düşündüm Ama Sanki Biraz Geç Kaldım.Geçen Hafta Kilosu 5 tl Olmasına Rağmen Bu hafta 6 tl.Hem Bu fiyat Hemde Siz Değerli Arkadaşlarımızın Değerli Paylaşımları Karşısında İnsanın Kendi Çileklerini Yetiştiresi Geliyor.
*Ben Biraz da Youtube den Video İzledim Yabancılar Ortadaki Borunun İçine Solucan Kompost Katıyorlar Nedenini Anlamadım
*Birde İşe Başlasam Geç Kalmış Sayılır mıyım Yoksa Gelecek Sezonu mu Beklemeliyim?

erkanbey beğendi.
ayazkapli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 13:04   #313
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz ortadaki boru anlattığım gibi içine su koyacağımız boru içinin doldurulmasının bence hiç bir faydası olmaz delikler tıkanırsa nasıl açmayı düşünüyorsun?Böyle bir düzeneği kurarken defalarca her ayrıntıyı düşünmeni tavsiye ederim ben kendi yaptığımı anlattım %95 oranındada başarılı şu anda ama siz dahada geliştirebilirsiniz ama yapacağınız hamleyi iyi düşünün o düzeneği tekrar sökmek yapmaktan kat ve kat daha zor olacaktır emin olun.Çilek fiyatına gelince inanın pazarda 1 tl olsa bile farketmez kendi çileklerinizin tadına bakınca anlayacaksınız doğal bir ürün ne kadar lezzetli olur daha doğrusu yemeye bile kıyamayacaksınız.Zamanına gelince eğer fide bulabiliyorsanız her an dikebilirsiniz sorun olmaz yediveren fidesi bulun bence yaz içinde üründe alırsınız sadece diktiğinizde tek yaprak bırakın çiçek varsa koparın köke kuvvet versin şu andada dikebilirsiniz bence sizi biraz daha heyecanlandırayim bari şu anki resmini çekip atıyorum hemen.Bu sene yaz geç geldi yeni yeni oluyorlar daha kıyıpta tadına bakamadım

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2015, 14:58   #314
Ağaçsever

Öncelikle Merhaba 'erkanbey';
Zaten İzlemiş Olduğum Video da Orta Boruyu Sulama İçin Kullanmıyorlar.Direk Üzerinden Fiskiye İle Yapıyorlar.Zaten İngilizcem de Pek İyi Olmadığı İçin Anlayamadım.Orta Borudaki Delikler de Sulama İçin Fazla büyük Açılmış.

https://www.youtube.com/watch?v=vnmoNWBrTQ4

Bu Video da 8:04 de bi Avuç Solucanı Döküyor. Tabi ki Solucan Tek Değil Başka Şeyler de Var.

https://www.youtube.com/watch?v=W_ljnt9XGTc

Bu Video da İse 1:16 DA Sıkı Sıkı Tenbih Ediyor Solucanı Unutma Diye.

https://www.youtube.com/watch?v=BlMNXAV4M7M

Bu Video daki Adam da Biraz Kafayı Sıyırmış Gibi Anlatım Yapıyor .Ama Yararlı Şeylerden Bahsettiği Kesin

Peki 'erkanbey' Siz Orta Borunun Delimi İçin Kaçlık Matkap Ucunu Kullandınız ?
Zannedersem Alt Kısımla Üst Kısım Farklı.

Bu Arada Çilekler Gerçekten Güzel Görünüyor. Pazardaki Çilekler Bunların Yerini Asla Tutmaz

erkanbey beğendi.
Eski 06-05-2015, 15:34   #315
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın ayazkapli benim sulama delikleri yorgan iğnesi derler ya o kalınlıkda diyebilirim numarasını bilmiyorum ama en incelerden sakın ha benimki gibi bir sistem yapıpda ilk videodaki kadar çok ve kalın delik delmeyin perişan olursunuz ne toprak kalır boruda ne çilek ben başarılı bir düzenek yaptım ki şu anda sapa sağlam meyvelerinide alıyorum o videodakiler birazdaha farklı bir sistem ama deliğin büyük olması bize birşey kazandırmayacaktır tahminen sulamam borum ilk doldurmada 3-4 litre su alıyor bırakın yavaş yavaş emsin toprak acelemiz ne gidin 15 dakka sonra 1-2 litre daha dökebilirsiniz toprak emdilçe 1 saat sonra tekrar dökün küçük deliğin zararı olmaz ama delik büyük olursa su birden boşalma yapıyor çok basınç toprağı sürüklüyor toprak kuruysa borudan aşşağı akıp gidiyor bir önceki sayfada yazdıklarımı dikkatlice okursanız orda her şey adım adım yazıyor eğer benimki gibi bir düzenek yapacaksanız tabi bol şans diliyorum çalışmalarınızı burda paylaşmanızı bekliyoruz.

Eski 06-05-2015, 16:10   #316
Ağaçsever

Başlamadan Önce Size Bazı Sorularım Olacak;
*Dikimden Kaç Gün Sonra Meyve Almaya Başladınız ?(Ona Göre Kalan Zamanı Hesaplamak İstiyorum)
*Toprağın bir Özelliği Var mı Yoksa Klasik Bahçe Toprağı mı?
*Sulama Olayını Ne Kadar Süre İle Yapıyorsunuz (Hafta Sonu Pek Evde Durmuyoruz da)
*Sulama Deliklerinde Tıkanma Oluyor mu?

erkanbey beğendi.
Eski 06-05-2015, 16:15   #317
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2015
syn. erkanbey emeklerinize değmiş görünüyor. tebrikler afiyet olsun

erkanbey beğendi.
hdhd06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 16:57   #318
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdhd06 Mesajı Göster
syn. erkanbey emeklerinize değmiş görünüyor. tebrikler afiyet olsun
teşekkür ederim

Eski 06-05-2015, 17:00   #319
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkapli Mesajı Göster
Başlamadan Önce Size Bazı Sorularım Olacak;
*Dikimden Kaç Gün Sonra Meyve Almaya Başladınız ?(Ona Göre Kalan Zamanı Hesaplamak İstiyorum)
*Toprağın bir Özelliği Var mı Yoksa Klasik Bahçe Toprağı mı?
*Sulama Olayını Ne Kadar Süre İle Yapıyorsunuz (Hafta Sonu Pek Evde Durmuyoruz da)
*Sulama Deliklerinde Tıkanma Oluyor mu?
Ben sonbaharda diktim şimdi dikerseniz yaz içerisinde meyve alırsınız
Toprağın özelliği kumlu humuslu toprak hazır satan var ondan alıyorum
Sulamanın bir standardı yok havanın sıcaklığına göre suyu koyduğunuzda toprağın çekip çekmemesinden anlarsınız ihtiyacını
Benim yaptığım şekilde deliklerde tıkanma olmuyor olması içinde bir sebep yok zaten borunun içi boş dıştan içe toprak akar derseniz çok zor hiç sanmam.

ayazkapli beğendi.
Eski 06-05-2015, 17:08   #320
Ağaçsever

Alıntı:
Ben sonbaharda diktim şimdi dikerseniz yaz içerisinde meyve alırsınız
Toprağın özelliği kumlu humuslu toprak hazır satan var ondan alıyorum
Sulamanın bir standardı yok havanın sıcaklığına göre suyu koyduğunuzda toprağın çekip çekmemesinden anlarsınız ihtiyacını
Benim yaptığım şekilde deliklerde tıkanma olmuyor olması içinde bir sebep yok zaten borunun içi boş dıştan içe toprak akar derseniz çok zor hiç sanmam.
Bilgilendirme İçin Teşekkür Ederim İnşallah Başlayacağım Bu İşe Tabi ki Zaman Her şeyden Önemli 24 Saat Yetmiyor

erkanbey beğendi.
Eski 12-05-2015, 16:38   #321
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İlk hasat artık havalar ısındı hızlı kızarıyorlar

Eklenen Resimler

efeege, Milla, Karena ve 2 kişi beğendi.
Eski 12-05-2015, 22:26   #322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Maşallah maşallah aman nazar değmesin.Çokta nefistir şimdi tadları

Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 19:37   #323
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Evet bu aralar baya bi kırmızı örümceklerle uğraşıyorum, baya budadım yaprakları çilekler meydana çıktı son durum...

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2015, 08:23   #324
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Alıntı:
Evet bu aralar baya bi kırmızı örümceklerle uğraşıyorum, baya budadım yaprakları çilekler meydana çıktı son durum...
Sistem mükemmel görünüyor. Çalışmalarınızda başarılar.

erkanbey beğendi.
bolivar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 11:11   #325
Ağaç Dostu

Erkanbey'in projesini örnek alarak malzemeleri almış ve montajına başlamıştım.

Son durumunu birkaç fotoyla sizlerle paylaşmak istedim.

Hafta sonuda fideleri,coco peat vs. ihtiyaçlar için Yalova ilindeki fidecileri gezip
satın aldıktan sonra ekilmiş haliyle tekrar sizlerle paylaşacağım.
Name:  IMG_0003.JPG
Views: 3691
Size:  41.3 KB

Name:  IMG_0004.JPG
Views: 3627
Size:  55.9 KB

Name:  IMG_0005.JPG
Views: 3533
Size:  46.0 KB

Name:  IMG_0007.JPG
Views: 3468
Size:  34.6 KB

Name:  IMG_0006.JPG
Views: 3651
Size:  64.8 KB

blnturkek, erkanbey ve Milla beğendi.
Eski 14-05-2015, 13:44   #326
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Tebrikler Ömer bey güzel olacağa benziyor boruyu ince seçmişsiniz 100 lük mü? gerçi ondada olur ama toprak bol olunca daha iyi kökleniyorlar malum üstünde bir sürü bitki var.Çilek dikeceğiniz delikler biraz büyükmü banamı öyle geldi?Aman bundan sonrası çok önemli her iki borunun dibindede kör tapa olmalı ve her ikisinide matkapla ince ince del gene saksının dibide delik olsun yani su uzun vadede aksın gitsin boruda birşey kalmasın hadi bakalım devamını bekliyoruz benim bitkilerin bu sene ilk senesi yukarda bahsettiğim gibi kırmızı böcek sardı onlarla uğraştım baya inşallah yoketmişimdir onun haricinde meyve verme oranı süper diyebilirim saksılardan daha çilek alamazken borunun maşallahı var.
Size şevk vermesi için ekliyorum bu resimleri devamıda gelecek.

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2015, 13:52   #327
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Ömer bey yapacağınız toprak karışımına dikkat edin verimli bir toprak olsun cocopeat son günlerdeki araştırmalarımda öğrendiğim kadarıyla besin öğesi içermiyor az miktarda kullanacaksınız sanırım.Benim kumlu koyun gübreli güzel bir toprak satan amca vardı ondan alıyordum güzel topraktı oda baya yaşlıydı bayadır dükkan kapalı rahmetlimi oldu noldu bilmiyorum bende yeni yeni karışık toprak harçları yapmanın derdine düştüm araştırıyorum şehir ortamında toprak bulmak zor torf cocopeat ve perlitle bu işler yeterli olmaz sanırım ne kadar sıvı gübre takviyesi yapsak da, netten istesek toprak 15 tl kargo 20 tl

Eski 14-05-2015, 16:33   #328
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Erkanbey,

Boru 150'lik,ancak bunu bulabildim.Dediğiniz gibi boruların altları kapaklı ve delik.Ayrıca en altta kırık mermerler var ağırlık sağlamaları için.

Kaliteli ve 2 senedir dinlendirdiğim toprağım var.Bu toprağa ilaveten su tutma ve dolayısıyla sürekli olarak nemli bir toprak elde etmek için coco peat ilavesi yapacağım.

Ayrıca leonardit,yanmış kaliteli hayvan gübresi ve EM ile destekleyeceğim.

Sağlıcakla kalın.

erkanbey beğendi.
Eski 14-05-2015, 18:26   #329
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İnşallah iyi sonuçlar elde edersiniz bol şans ilaveten fideler deliği ortalamasına gerek yok deliğin alt köşesine dayansın ben ilk diktiklerimi ortalamıştım çilek köklenip yapraklar yukarı doğru dönmeye başlayınca alt kısımdan çıkan kök uçları toprağın dışında kalmaya başlamıştı deliğin alt kısmına dayansın kısacası böylece çıkan kökler topraktan dışarıya kaçamayıp mecburen borudan iç kısıma kök atıyor umarım anlatabilmişimdir.

Eklenen Resimler

Milla ve ozlems beğendi.
Eski 14-05-2015, 18:54   #330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Öncelikle hepinize merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. Erkan Bey'in paylaşımlarını görünce biran önce bende bu işe başlamalıyım diyerek bütün sayfaları okudum. Çilek köklerini ve toprak siparişini verdim. Hafta sonu PVC boru'ları alacağım.Fakat kafama takılan bir kaç soru var;

1- Punch'la deldiğimiz delikler arası x ve y eksenine göre mesafeleri ne olmalı?
2- Dikim işlemini nasıl yapıyoruz. Boruyu komple toprak doldurup sonra mı dikiyoruz. Yoksa sıra sıra çilek köklerini yerleştirip toprak mı dolduruyoruz?
3- Su için hazırladığımız borunun altını neden deliyoruz?Suyun alttan çıkmasını sağlamak yerine yanlardan çıkması ve toprağa karışması daha iyi olmaz mı?
4- Çiçek bitkierline verilen (Çiçekcoşturan vb. ) sıvı besinlerden kullanıyor musunuz?

Sorularıma vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

erkanbey beğendi.
imparator053 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024