agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2009, 22:58   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
ve mesela domatesin üretimi en az kaç gün olur kısacası yapım aşamalarını anlatırmısınız

Düzenleyen h-i-l-a-l : 08-01-2009 saat 14:34
h-i-l-a-l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 10:10   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Sayın Hilal,

Ödevinizi yukarıdaki mesajınızda kullandığınız Türkçe ile yazmazsınız umarım. Aksi takdirde zayıf not almanız kaçınılmaz olur.

süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 14:58   #63
Yeni Üye

Yinede teşekkür ederim gerekli olanları buldum

Eski 08-01-2009, 15:43   #64
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Sevgili Hilal;
Biz kimyacılar; formüllerle çok uğraştığımız için mi Türkçemiz zayıf oluyor, imla kurallarını atlıyoruz ?
Benden söylemesi, bu konuda özen göstermezseniz, siz de benim gibi uyarı alırsınız.
Topraksız tarımla ilgili çok fazla bilgiyi bu başlık altındaki alt başlıklarda bulabilirsiniz.
Kolay gelsin

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 16:22   #65
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Çok düşünce taşıyanlar, bir bölümünü yutkundukları için cümleler yarım yarım çıkar.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 20:36   #66
Ağaç Dostu

Sayın Hilal, kimseyi kırmak istemem, sadece dilimizin kullanımına mümkün olduğunca özen göstermeye dikkat ediyorum. Ödevinizde başarılar.

Eski 08-01-2009, 20:53   #67
Yeni Üye

Evet hatamı anladım ama...
Haklısınız dilimizi iyi kullanmalıyız

Eski 08-01-2009, 22:15   #68
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Doğum günü

Merhabalar,

İlk bebek geldi. Diğerleride yolda herhalde. Çok sevimli görünüyor değil mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:48
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 22:22   #69
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Ben demiştim, yakında tanışırsınız diye

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 22:23   #70
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Gözünüz aydın sayın Sarıcan.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 22:36   #71
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hepimizin gözü aydın, bu bebekte hepinizin emeği var. İyiki varsınız. Sn Malbman bu arada koltukta büyüyor gittikçe ama fide yapsm bile nereye dikerim bilemiyorum.

Düzenleyen Sarıcan : 08-01-2009 saat 22:38 Neden: Ekleme
Eski 08-01-2009, 22:42   #72
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bir plastik bardağa torf doldurup oraya dikebilir ve komşularınıza ya da bir dostunuzu ziyarete giderken hediye olarak götürebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.

Eski 09-01-2009, 11:38   #73
Ağaç Dostu

Sayın Sarıcan tebrik ederim. Bu tür başarılar bizleri de denemeler yapmak için yüreklendiriyor. Umarım emeklerinizin karşılğını fazlası ile alırsınız.

Eski 09-01-2009, 20:33   #74
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Süsdomatesi,

İyi dilekleriniz için teşekkürler. Ama bu emeklerin çoğunluğu arkadaşlarımıza ait, Sayın Envor fide yardımı ve bilgilerini esirgemedi, Sevgili Kudret ağabey besin kiti, EC metre ve bitmez tükenmez deneyimlerini aktardı. Bu işe daha önce gönül veren arkadaşlar deneyimleri ile yol gösterdiler. Ben sadece saksıları hazırladım. Arada birde gidip sevgilerimi iletiyorum. Sevgiler.

Eski 09-01-2009, 20:42   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Gözünüz aydın sayın SARICAN maşaalah çok güzel adını ne koydunuz. Aman dikkat soğuktan koruyun ilk göz ağrınızı vede doğacak kadeşlerini, zira havalar dahada soğuyacağa benziyor.Sularına bir ısıtıcı takmakta fayda var deririm, başarılarınızın devamı dileği ile.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 22:04   #76
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Serada 22.gün

Yoğun geçen bir hafta sonundan sonra herkese merhaba. Dün 3. haftayıda tamamladıktan sonra saksılardaki besin sıvılarını değiştirmeye karar verdim. Bu sefer Sayın Envor' dan gelen besin kitlerinden hazırladım. Fakat elimde artık EC metremde var bilinçli olarak hazırlayayım dedim. Her adımını yazarak kayıt altına alayım dedim ama uğraştıkça kafam karıştı. Sonuçta Kudret ağabeyle ve Envor' la konuşarak meseleyi çözdüm ama sizinle paylaşmanın iyi olacağı kanısındayım.

Başlangıçta Sayın Envor' un besin kiti sayfasında tarif ettiği gibi her litreye 3 ml olacak şekilde 5 litrelik pet şişeye 15 ml A ve 15 ml B kitinden şırınga ile ölçerek ilk karışımı hazırladım. EC değerini ölçerek yazdım. Paralel saksılarıma 15 litre sıvı hazırlamam gerektiği için aynı metodla ikinci ve üçüncü 5 litrelik karışımları hazırladım ama bir problem vardı. Her hazırladığım yeni 5 litrenin EC değeri diğer karışımdan anormal sayılacak farklılık göstermesi idi. Besin kitinden küçük 5 ml' lik şırıga ile 3' er adet alıp suya katıyordum. Belki ikincide şırınga sayısında hata yapmışımdır diye üçüncüde daha dikkatli davrandım. Sonuç yine aynı, her üç karışımda da birbiriyle hiç tutmayan EC değerleri ölçtüm. Sonunda dayanamadım Kudret Ağabeyi aradım, durumu izah ettim. Besin kitinin konsantrasyonu çok yoğun olduğu için şırıngada yapılacak 1 mm' lik bir ölçüm hatasının eriyiğin EC değerinde büyük sapmalara yol açacağını izah etti. Banada mantıklı geldiği için Envor' dan gelen 1,5 litrelik besin kitlerini 5 litrelik pet şişeye boşaltarak üzerini 5 litreye tamamladım. Yani 5/1,5= 3,333 oranında seyreltmiş oldum. Sayın Envor' un 1 litreye 3 ml önermeside 3x3,333=10 ml olmuş oldu. Yani 5 litrelik pet şişeye 50 ml katmak yeterli olacaktı. Kavanozda olan fideler için hazırlamam gereken dördüncü karışımı bu seyreltilmiş besin kiti ile hazırladım. Sonuç şöyle çıktı;

İçme suyu 5 lt EC : 0,35 mS/cm
50 ml A + 50 ml B EC : 1,20 mS/cm

Daha sonra Sayın Envor' un önerisi ile EC değerini biraz daha yükseltmemizin iyi olacağını düşünerek 1 litreye 3 ml (10 ml) yerine 1 litreye 5 ml (16,666 ml)gelecek şekilde 5 litrelik petteki sıvıya 16,666x5=83,33 besin ilave etmiş olmak için 33 ml daha A ve B kitlerinden ilave ettim. Yeni sonuç;

İçme suyu 5 lt EC : 0,35 mS/cm
83 ml A + 83 ml B EC : 1,90 mS/cm oldu.

Bunun üzerine kendimi kontrol etmek için daha önce hazırlayıp ayrı ayrı ölçtüğüm ve paralel saksılara boşalttığım toplam eriyikten yeni örnek alarak EC ölçümü yaptım. Sonuç : 1,85 mS/cm. Ayrı ayrı çok farklı ölçtüğüm 5'er litrelik eriyikler karışınca ortalama bir değer olarak son hazırladığım eriyiğe yakın değer çıktığı için ohhhh! çekip son verdim sıvı değişim işine ama epeyce uğraştım. Meğer kimya işi ne kadar zormuş Sayın Kahyanur

Gerçi pek rahata alışmıştık Sayın Envor sayesinde, hani hazır fideler falan ama ben yinede nazar boncuğu bağlamadığım bebeklerimin yeni resmini ve yeni süprizimin resmini foruma koyayımda dostlarımız sevinsin. Kavanoz saksıda sıkışık duran ikili fideleri bu sıkışıklıktan kurtarmak için paralel bağlı saksılara iki adet daha ilave ettim. Tren katarı gibi en başta lokomotif, arkada beş tane vagon Anadolu Ekspresi gibi oldu mübarek.

Bu arada birde çilek ağacı çalışması başlatmıştım onun ön hazırlıklarını tamamlıyorum. Çifte minareli cami gibi iki köşesinde iki ağaç olan bir plan hazırladım. Elimdeki çatallarla yüksekliği biraz kısa oldu. Üçer adet daha ilave edersem yükseklik daha ideal olacak. Pompa problemini çözmek içinde Bauhaus' tan dalgıç pompa aldım. Bu arada önde boş kalan havuzun üzerini de strafor ile kapatmayı düşünüyorum. Bu kapatma şeklini düşünmüşken de straforun üzerine bulabilirsem bir kaç kök marul ilave edeyim diyorum.

Kudret Abi amatör aç gözlü olur demişti de gülüşmüştük. Bendeki de açgözlülüğün ötesinde bir şey herhalde. Ama balkonda adım atmaya yer kalmayacak yakında. Domatesler büyürse balkona girilmez herhalde.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:50
Eski 12-01-2009, 22:39   #77
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Elinize sağlık. Hepsi çok güzel olmuş. Ama kafama takılan;
0.1 mlt/15 mlt =0.006x100= % 0.6
% 0.6 lık bir ölçüm hatası EC yi anormal değiştirebilir mi?
Son seyreltilmiş besin çözeltisinden 50'şer mlt alarak hazırladığınız 5'er lt lik çözeltilerin EC lerini ölçtüğünüzde aynı mı çıktı ? Merak ettim.

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 23:05   #78
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bir dahaki sıvı değişimine Sayın Kahyanur. Hacim küçüldükçe hata oranı daha fazla etkiliyor. Özellikle koyu renki besin kitinde şırınga üzerindeki yazıyı okumakta zor oluyor. Birde 5 ml' lik küçük şırıngada bir skala hata yapsanız, seyreltilmiş eriyikten 50 ml' lik büyük şırıngada 3 skala hataya denk geliyor. Halbuki büyük şırıngada böyle bir hata yapmak mümkün değil. Ölçmek daha rahat.

Eski 13-01-2009, 07:15   #79
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Sarıcan ellerinize sağlık. İzninizle bir kaç sorum olacak. Öncelikle:
1- Aldığınız dalgıç pompa resimlerde gördüğümüz Neptün markalı motor mu acaba? Motorun özellikleri ve fiyatı hakkında bilgi verebilir misiniz zahmet olmazsa?
2-Kullandığınız çatallar kaçlık?
3-Ağacın içine yetiştirme ortamı olarak ne koyacaksınız? Koyduğunuz yetiştirme ortamının besin tankına akmaması için ne yaptınız?
4-Besin eriyiğini sisteme nereden vereceksiniz?

Çok sordum galiba.
Sevgiler.

Eski 13-01-2009, 09:17   #80
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Günaydın Sayın Malbman,

Evet pompa resimdeki pompa, dün teknik özelliklerini koymamıştım şimdi ekledim. Resimle daha kolay oluyor. Fiyatı 67.90 YTL. Araştırdım en ucuzu bu. Akvaryum pompalarında bile 3 m yükseklik dediğiniz zaman 70 YTL' nin üstüne çıkıyor. Yalnız bu pompadaki handikap ise pompa çıkışının 1 1/4" çıkışlı olması, en küçük 3/4" hortuma göre adaptör koymuşlar, o bile bizim narin sistemler için çok kalın olacak. Şimdi 1/2" hortuma düşürmek için redüksiyon bakacağım. Birde debi fazlasını by-pass hattı ile depoya döndürecek bir düzenek kurmalıyım. Yoksa debide fazla gelecek.

Kullandığım çatalları Sn. akınselçuk' un sayfasında daha önce yazmıştım. Fırat plastik Ø70xØ50 çift çatalını kullandım. Tanesini 3 YTL' den aldım. 15 Adet almıştım ama ikiye bölününce yükseklik az oldu. 5 Adet daha alıp 10+10 iki adet ağaç yapacağım. 40 Adet fide yapacak. Denge riski olmazsa ilerde yukarı doğru dahada ilave edilebilir, çünki pompa basma yüksekliği yeterli. Ben önce akvaryum pompasına göre düşünmüştüm. Eğer yetiştirebilirsek çileğe doyarız diye düşünüyorum.

Yetiştirme ortamına bir türlü karar veremedim. Bir ara aeroponik yapayım dedim. Yani hiç bir ortam koymadan borunun en üst seviyesinden fıskiye gibi sürekli aşağıya besin akıtayım dedim ama hem pompanın sürekli çalışması gerekecek, hemde en küçük bir elektrik kesintisinde kökler besinsiz kalacak.

Akıllı priz almıştım, onunla perlit veya perlit karışımı bir ortama kesik kesik sulama ile besleme yapabilirim ama perlit konusunda tereddütlerim var. Ben çok büyük bir akciğer ameliyatı geçirdim, perlitin ise solunum yollarına zararlı olduğunu okudum biraz tereddütteyim. Belki sadece torf yaparım. Belkide torf içine strafor gibi birşeyler katarak.

Yalnız aklıma gelmişken sorayım, siz akıllı prizle besleme yapıyorsunuz 11 saksılı sisteminizde. Zorlandığınız veya hataya açık yönleri nelerdir? Çünki ben birde balkonun tavanına bir depo asıp, önce pompa ile besini ona doldurmak, sonra yukardaki depodan akvaryum hortumu ile damlama metodu ile beslemeyi bile düşündüm. Elektrik kesintisine en uygun çözüm olur düşüncesi ve besin miktarını ayarlamak kolay olur diye.

Katkılarınızı bekliyorum. Saygılar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:52
Eski 13-01-2009, 10:48   #81
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın sarıcan açıklamalarınız için teşekkür ederim. Perlitin solunum yollarına zararlı olduğunu ben de bir yerlerden duyduğumu hatırlıyorum. O nedenle ihtiyatlı davranmanız yararlı olacaktır.

Ağaca dolduracağınız yetiştirme ortamının besin tankına akmaması için ne gibi bir önlem aldınız acaba?

Benim 11 saksılı sisteme gelince: sizi düşündüren konu, sanırım elektrik kesintisi sırasında bitkinin besinsiz kalması. Yanılıyor muyum? Eğer doğru anladıysam şöyle cevaplayabilirim: ben 11' li sistemde bitkilerime her iki saatte bir 15 dk. besin veriyordum. Dolayısıyla bitkiler zaten 1 saat 45 dk. susuz kalıyorlardı. Ama bu sorun olmadı zira yetiştirme ortamı olarak kullandığım malzeme son derece yüksek su tutma özelliğine sahip.

Dolayısıyla besinin devri daim etmediği zamanlarda, bitkiler yetiştirme ortamı tarafından tutulan besini kullanmaya devam ediyordu. Belki inanmayacaksınız ama ben geçen yaz bu sistemde hiç bir sorun yaşamadım.

Karar elbette sizin tabii ki ama bana soracak olursanız, siz de su tutma yeteneği yüksek bir yetiştirme ortamı kullanarak, balkonun tavanına depo asmak gibi ek işlerle uğraşmayın derim. Zira böyle ortamlarda bitkiler susuz kalma gibi olumsuz şartlardan uzun süre etkilenmeden kalabiliyor. Eh, elektrik kesintilerinin 24 saat sürmesi de çok ekstrem bir durum olacağına göre...

Bir de sevgili envor' a sorun isterseniz ama benim şahsi fikrimce sürekli olarak sulamak bitkiye zarar verecektir (balkona koyacağınız depodan akvaryum hortumuyla sulama düşüncenizi ben öyle yorumladım). Geçen yıl sevgili eczadolabı arkadaşımız sürekli değilse de sık periyotlarda ve uzun sürelerle suladığı domateslerini kaybetmişti.

Sevgiler

Eski 13-01-2009, 12:01   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Sayın sarıcan ben yeni katıldım sizlere ama 2 aydır üye olmadan izliyordum. Öncelikle yetiştirilen bitkilerden dolayı tebrik ederim. Ben asıl perlit akciğer ilişkisi nedeniyle yazmak istiyorum. Göğüs hastalıları uzmanıyım. Perlit esas olarak silisyum içermesi nedeniyle potansiyel akciğer hasarı yapabilecek bir maddedir. 2003 yılında Ege üniversitesinin yaptığı çalışmada ( 4 yıllık takip) perlit fabrikası çalışanlarında küçük değişiklikler olduğunu görmüşler. Buradan şunu çıkarabiliriz. Potansiyel olarak perlit akciğer için zaralı, fakat siz soluma yoluyla yoğun olarak, uzun süre maruz kalmadığınız sürece endişeye gerek yok.
Tekrar geçmiş olsun ve iyi çalışmalar.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 12:02   #83
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Malbman,

Pompa hakkında verdiğiniz bilgi ile beni rahatlattınız. Depo ilavesi falan bayağı bir uğraştıracaktı beni. Depoyu koyduğumuz zaman birde pompaya başla-dur komutunu verecek seviye sensörü veya şamandra ile uğraşacaktım. Eğer sadece akıllı prizle bu işi yapabiliyorsak harika. Birtek debi fazlasını by-pas etme işi kalıyor ki, oda sisteme ayrıca bir hava motoru bağlama külfetini ortadan kaldıracak. Çünki sıvının oksijen alması bu by-pass anında rahatça gerçekleşir. Yalnız birde dalgıç pompanın elektrik bağlantısı için özel bir sigorta korumalı bağlantıdan bahsediyor ama onu yapamayacağım herhalde balkonda. Sadece topraklı uzatma kablosu götürebildim balkona. Akıllı prizi oraya takıp, daha sonrada akıllı prize pompayı bağlayacağım. Umarım sorun çıkarmaz. 250 watt gücünde küçük bir pompa zaten. Korumaya ne gerek var anlamadım.

Yetiştirme ortamının depoya akmaması için çok basit bir şey yaptım evdeki yoğurt kabının plastiğinden. Ø70 lik PVC borunun ekleme faturasının iç çapı 75 mm. Yoğurt kabının tabanından 75 mm çapında bir daire kestim ve sandık çivişini ısıtarak daha önce markalayıp işaretlediğim yerlerden delerek basit bir süzgeç yaptım. Bu süzgeçi en alttaki koyu gri borunun boru ekleme yuvasının içine yatay olarak yerleştirdikten sonra çatalı üzerine takacağım, böylelikle çatalın alt ucunu kapatmış olacağım. Resim koyacaktım ama fotoğraf makinam şarzda. Daha sonra ilave ederim.

Yetiştirme ortamı içinde her türlü riskine rağmen en temiz çözüm iri taneli perlit gibi görünüyor. Sistemin ve pompanın tıkanmaması için. Bu haftada perlit üreten firmanın adresini Google earth' ten adresini tesbit ederek belirledim. Oraya bir uğrayıp bilgi alacağım. Ayrıca çilek ağacının boyunu yükseltmek için yeni çatal siparişi verdim, biraz daha yükselteceğim.

Yalnız bende sonunda sistem bitti, nerede çilek fideleri diye tutuşacağım herhalde. Hiç araştırma yapmadım. Forumda Selehattin Yılmaz bey Bursa' dan gönderiyor herhalde ama elinde kaldımı bilemiyorum. İş bitmeden de isteyemiyorum. Sistem hazır olmazsa saklayacak yerim yok.

Sevgiler

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:54 Neden: Fotoğraf ilavesi
Eski 13-01-2009, 13:31   #84
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın katsu' nun belirttiğine göre, uzun sürelerle maruz kalmayacağınız için perlitin çok fazla zararı olmazmış. Sizin de dediğiniz gibi, bu durumda en temiz çözüm perlit gibi görünüyor.

Çilek fidesinin zamanı sanırım geçti. Selahattin hoca çilek fidelerini bitirmiş olabiir. Siz her ihtimale karşı önce bir sorun, varsa da bir an önce alın derim. Zira daha sonra bulamayabilirsiniz. Fideleri saklamak çok zor değil. Alıp toprağa dikersiniz, sisteme geçireceğiniz zaman yeniden kökleyip topraklarını güzelce yıkadıktan sonra da sisteme yerleştirirsiniz.

Sevgiler

Eski 13-01-2009, 14:12   #85
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Katsu,

Uzman olarak içimi rahatlattınız, aramıza hoş geldiniz. Umarım sizde güzel neticeler alırsınız. Bende yeni sayılırım ama bulaşıcı hastalık gibi bir şey bu. İmece usulü bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, herkes dağarcığındaki şeyleri seve seve ortaya koyuyor. Ağaçlar.net in güzelliği burada. Çok güzel bir ortam. Tekrar hoş geldiniz diyorum.

Sn. Malbman, önceki mesaja bahsettiğim fotoğrafı ekledim. İki boru arasına sıkışıp perde vazifesi görecek. Aklınıza daha uygun bir öneri gelirse onuda yapabilirim. Perlit için Istanbul-Sultanbeyli' de üretici firma ile görüştüm, oradan alacağım.

Eski 13-01-2009, 14:41   #86
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Sarıcan, dahiyane bir fikir. Bunun üzerine fikir üretmek pek mümkün değil sanırım

Perlitin fiyatı nedir bu arada?

Bir de çilek ağacının oturacağı boruları kasaya (besin tankına) neyle yapıştırdığınızı sormak istiyorum sakıncası yoksa.

Eski 13-01-2009, 15:18   #87
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Malbman,

İnternet sitesinde 100 lt' lik 14 numara tarım perliti 10,5 YTL yazıyordu. Fiyat sormadım, linkini veriyorum, kargo ile gönderebilirler herhalde ama fazla hacim kapladığı için kargo parası kendi ederinden fazla olur dediler. Ben kendim uğrayıp alacağım.

http://www.izomarket.com/index.php?sayfa=5&UID=98

Yapıştırıcıyı da yine geçen sene ahşap sehpa tamiri için büyük marketlerin birinden almıştım. Fotoğrafını ekliyorum. ( Bende foto şipşak oldum iyice ) Bu sene biraz kurumuş silikon tabancası ile sıkarken bir sürü problem yaşadım. Daha küçük ambalajlarıda vardı. Onlardan alıp kullandıktan sonra atmak lazım. Umarım perlitin ağırlığını aldığı zaman kendini bırakmaz. Çok kuvvetli bir yapıştırıcı ama parlak yüzey olduğu için yinede tedirginim. Yapıştırdıktan sonra zımpara ile yüzeyi pürüzlendirmediğime pişman oldum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 13:01
Eski 13-01-2009, 15:34   #88
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Ben de İnciraltındaki bir seradan 100 lt. 17 TL fiyat almıştım. Dediğiniz gibi bir çuval malzemeyi 10.5 TL' ye alıp kargosu için 30 TL vermek garip olur.

Kullandığınız yapıştırıcıyı biraz da sizin dediğiniz gibi, perlitin ağırlığı ile acaba kendisini salar mı endişesiyle sormuştum. Keşke önceden zımparalasaymışsınız.

Peki kendisini salma tehlikesine önlem olarak, boruların altına sacayağı gibi üç ayaklı birer sehpa konulamaz mı?

Çizim programım yok çizip göstermek için ama eminim anlamışsınızdır ne demek istediğimi.

Eski 13-01-2009, 16:08   #89
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Benim korkum aşağı doğru basmadan kaynaklanan bırakma değil, onu önlemek için depo ile boru arasında yaklaşık 5 cm boşluk var, oraya bir takoz beslemesi yaparak alırım o yükü. Asıl korkum 2 metrelik bir direğin ıslanan perlitle birlikte ağırlaşarak yan yatması. Onu önlemekte sacayağı ile mümkün değil. Aklıma büyük telsiz antenlerini veya vericileri dik tutmak için telle gerdirirler ya, öyle bir şey yaparım diye düşünüyorum. Düşündüğüm yüksekliği göstermek için diğer taraftaki malzemeleri malzemeleri kullandım. Eksik malzemeler perşembe günü gelecek. 12x125=1500 mm çatalların yüksekliği ve 380 mm depo yüksekliği, toplam 1880 mm. Toplam 24x2=48 fide, yaklaşık 6x2=12 litre perlit. Bakalım neler olacak. Deneyip göreceğiz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 13:08
Eski 13-01-2009, 16:25   #90
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sayın Sarıcan, dengelemek için su küvetine (depo) mermer koyun. Birde besin suyu doldurunca tutabilir diye düşünüyorum.

Düzenleyen nariçi : 13-01-2009 saat 16:41 Neden: açıklık için
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024