agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2008, 18:14   #31
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SARICAN Mesajı Göster
Çiçeği solgun duran fide için birşey söylememişsiniz, telef eden serisine dahil olmayalım da
Ben bir solgunluk göremedim. Son derece sağlıklı görünüyorlar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 18:15   #32
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sayın SARICAN, jiffy saksıdaki fideniz için bir öneride benden , jiffy saksı olsun, viol veya her hangi bir tohum çimlendirme kabı olsun, bu kap'lara tohum ekmeden önce tam olarak torf doldurursanız, fidenizin uzuyup gitmemesi için fideye biraz daha yardımcı olursunuz. Güneş şart ******.

Birde unutmadan; Domateslerinizin çiçeklerini silkelemeyi unutmayın, öğlen saatlerinde yaparsanız iyi olur.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 21:21   #33
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Herkese iyi akşamlar,

Bugün mini serada 6. gün. Gün içinde biraz güneş yüzünü gösterdi, bende yeni resimlerini çektim. Şimdilik bir olumsuzluk yok, bir haftadır su seviyesinde hiç bir değişme olmadı. Her halde hava çok soğuk ondan. Bu hafta Kudret Bey' den EC metremi hazır olduğu halde alamadım. Bu yüzden bu haftayı besin sıvısını değiştirmeden geçmeyi düşünüyorum. Fideler sağlıklı görünüyor, umarım önümüzdeki haftayıda böyle atlatırlar.

Havalar daha da soğuyacak diye bugün Bauhaus' tan 20 YTL'ye elektrikli fanlı bir ısıtıcı aldım. Aynı zamanda termostatlı. Ayarladığınız ortam sıcaklığını hissedince otomatik olarak devreden çıkıyor. Elektrik faturası biraz kabaracak ama değer herhalde.

Bu arada birde ilginç bir multitester aldım ama bütün çabalarıma rağmen çalıştıramadım. Herhangi bir pil konulacak yerini bulamadım. İçinde uzun ömürlü bir pili varsa da devre dışı kalmış herhalde veya pilsiz çalışıyor. Bir hevesle sıvının Ph' ını ölçmeye çalıştım ama nafile. Cihazın hem ışık hemde toprağın nem oranını ölçüyor dediler ama hiç bir fonksiyonunu çalıştıramadım. Yarın ilk işim götürüp ya yenisini alacağım ya da iade edeceğim. Çünki bahçe bölümüne bakan arkadaş kendisinin kullandığını ve çok memnun olduğunu söyledi. Kullanan arkadaşımız varsa bilgi verirse memnun olurum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:37
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 21:26   #34
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Multitester resimleri

Fiyatı 17,75 YTL

Sadece Ph' ı sağlıklı ölçse değer diye düşünüyorum. Kullanan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:38
Eski 28-12-2008, 22:28   #35
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Sarıcan, bu cihaz toprakta kullanılıyor sanırım. Bize yarayacağını pek sanmam.
Zira toprağın ph ını nemini falan ölçüyor gibi görünüyor.

Eski 28-12-2008, 22:52   #36
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Malbman,

Scanner' ım yok. Keşke olsaydıda prospektüsünü size gönderseydim. Hem tercüme etmiş olurdunuz. Toprağı bile ölçse yeter ama, benim anlayabildiğim, Ph ölçerken hem toprak hemde sıvı için kulanılabileceğini söylüyor. Ayrıca toprağınız fazlamı sulanmış ve bitkinin bulunduğu ortamın ışık miktarı nedir hepsini ölçüyor. Bir dakika. Eğer fotoğraf okumanız için yeterli olursa prospektüsü çekeyim. İyi oldu bu. Gayet güzel okunuyor. İnceleyip dönerseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:38
Eski 29-12-2008, 17:37   #37
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Evet sayın Sarıcan sıvıların ph değerlerini de ölçüyormuş. peki kalibrasyon falan gerekiyor mu acaba? Bir de; karşılaştırmalı bir kaç deneme yapma şansınız varsa (ph test kiti ve bununla ölçüm yapmak gibi) ve sonuçlar tutarlıysa sanırım size sipariş vereceğiz bunun için

Eski 29-12-2008, 21:21   #38
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Malbman,

Ben akşam geç vakte kadar uğraştım, çözemedim aleti. Sabah tekrar iade için Bauhaus' a çıkıyordum ki güneş ışığını görünce aletin ışık ölçen kısmının çalıştığını gördüm. Ama niyetlenmişken gideyim cihaz hakkında bilgi alayım dedim.

Bahçe kısmında çalışan görevliler bana cihazı tavsiye eden arkadaş hemen orada bulunan saksıların toprağının nem durumunuda ölçtü. Toprağın kurumu ıslak mı olduğunu hemen gösteriyor. Ama asıl bizim için önemli olan Ph kısmını orada da test edemedim. Çünki saksı toprağının Ph' ını kontrol ettiğimizde cihazın üst limitinde duran ibre hiç kımıldamadı veya ben hissetmedim. Cihaz 3,5 ila 8 arası ölçüyor, benim söylediğim testi yapabilmem için bilinen Ph' ı 5 veya civarı olan bir sıvı bulup cihazı test etmem lazım. Saksılardaki besin eriyiğini de ölçmeye çalıştım, ibre 7,5 gibi. O yüzden ibrenin kımıldadığından tam emin olamadım. Erikli içme suyunun Ph' ıda 7,5. Nereye baksam 7,5. O yüzden Ph ölçme konusunda henüz emin olamadım.

Benim aldığım rafta 3 adet vardı. Kısıtlı sayıda geliyor bunlar dediler. İzmir' de Bauhaus açıldı mı bilmiyorum ama isterseniz buradan alıp gönderebilirim. Ama cihazın Ph' ı doğru ölçtüğünden emin olmak lazım. Yoksa bende iade ederim herhalde. Şu anda ışık ve nem ölçme gibi bir durumumuz yok çünki.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:40
Eski 29-12-2008, 22:31   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar bu aletten 2 sene önce bende aldım, bayrampaşa bauhaus tan.Bir heves tamam çözdük bu işi dedim ama hayal kırıklığına uğradım. PH ölçmek kolay bir iş değil . Bu alet çok basit bir alet, ben ölçemedim.hele o profösyonel aletim olduktan sonra büsbütün vaz geçtim zira gösterdiği değerelerin bir tutarlılığını bulamadım.tavsiyem kaliteli bir PH kağıdı kullanmaktır. 5,4 ile 7 arası 0,3 aralıklı kağıt bulabilirseniz en iyisi.
Sayın nariçi nin aldığı akvaryum kağıdı ile ilgilenemedim. İşlerim biraz yoğun ama aklımda.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 23:00   #40
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Kudret Bey,

İşe yaramayacaksa iade edeyim ben bu cihazı. Bir ay içinde iade etme şansımız var herhalde. Ben bunu Ph için aldım. Mademki daha önce denediniz, bir daha uğraşmayalım.

Biraz önce sıvı aradım ölçmek için. Sizin gönderdiğiniz besin kiti şişeleri aklıma geldi, onları ölçeyim dedim. A şişesi minimum değerde, yani 3,5 veya daha az. B şişesi maximumda 7,5-8 gibi. Normalmidir bu değerler?

Arada bir değer bulamadımki herhangi bir Ph kağıdı ile kalibre edeyim. Akvaryum malzemesi satan yerlerde de genellikle sıvı damlatmalı Ph ölçer kitler var, kağıt sordum yok dediler.

Eski 29-12-2008, 23:21   #41
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Bir çay bardağı suya 3 damla limon damlatın. PH : 5 - 5.5 oluyor..yapabileceğiniz hata sadece 0.5 PH ( bardak büyük, küçük, limon damlası büyük, küçük vs)
Sulandırılmamış sirkenin PH:3 civarında
Tabii ki bu biraz bakkal hesabı, fikir verir diye yazdım. Yoksa haddim değil size fikir vermek

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 23:49   #42
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Teşekkürler Sayın Kahyanur, tabii ki taşlara da

En kısa zamanda denerim.

Eski 30-12-2008, 08:40   #43
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Sarıcan, yukarıdaki yazışmalardan sonra bu cihazdan almak pek de yararlı bir iş olmayacak sanırım. Eğer dediğiniz gibiyse siz de bir an önce kurtulun o cihazdan derim.

Bu arada; iyi bir yıl dileğiniz için teşekkürler.

Düzenleyen malbman : 30-12-2008 saat 08:41 Neden: Ekleme
Eski 30-12-2008, 09:50   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Kağıt Ph ölçerler çok sağlıklı ölçümler yapmıyorlar. Saklama koşulları, üretim tarihi, kullanım şekli vb. konulardan çok etkileniyorlar. Akvaryum ve havuzlar için olan damlatmalı olanlar daha güvenilir, ama bunlarda da bazı markalar güvenilir (Alman-Amerika markalılar) , bazıları (özellikle uzak doğu kökenli olanlar) yanlış ölçüyor.
En iyileri ise dijital ph metreler, ancak bunlardaki sorun ise kalibrasyon isteği. En kalitelisini bile alsanız, ortalama her 20 ölçümden sonra kalibre etmeniz ve uygun şartlarda saklamanız gerek. 30-40 YTL olan uzakdoğu malları (probları çok kalitesiz olduğu için) bir süre sonra yanlış ölçmeye-ölçmemeye başlıyor.

Ben Extech EC500 kombo cihaz kullanıyorum, hem sıvıların hem katıların Ph derecesini (yani besin sıvısı veya toprak), sıcaklığı, iletkenliği (ms) tuzluluk, toplam çözünmüş katıları (TDS) ölçebiliyor. Labaratuar cihazı olduğu için son derece hassas. Virgülden sonra 2 hane hassasiyetinde ölçüyor.

Evde üretim, topraksız tarım vb. konularda hobi seviyesinin biraz üstünde ilgili iseniz, alet-edevat yatırımını baştan yapmak ileride zaman, para ve keyif tasarrufu sağlıyor.

Düzenleyen süsdomatesi : 30-12-2008 saat 15:05
süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 14:42   #45
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Kahyanur,

Limon damlatılmış suyada, sirkeyede bir tepki vermedi cihaz. Sadece besin eriyiğinin A şişesine tepki veriyor. Ya arızalı ya da işe yaramaz. İade edeceğim.

Düzenleyen Sarıcan : 13-06-2009 saat 08:19
Eski 30-12-2008, 14:53   #46
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
sevgili sarıcan, cihazın benzeri bendede var, ayrıca hassas cihazlarımda var. bu cihazdan bir nedice alamadım. satıcı toprakta kulanmamı söyledi. serada toprağın nemini, ph'nı ve ışık durumuna bakıyorum. ph değeri ile yaptırdığım toprak analiz değerleri birbirini tutmuyor.
kolay gelsin.
hydroponic denemelerimde hasas cihazlarla netice aldım. ( cihaz markası hanna)

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 14:55   #47
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Teşekkürler Sayın süsdomatesi,

Ev için biraz pahalı bir cihaz. Seralar için belki. Düzgün ölçen Ph kağıdı kullanacağız herhalde. Ya da akvaryumcuların kullandığı Ph kitlerini deneyeceğiz bir süre.

Düzenleyen Sarıcan : 13-06-2009 saat 08:20
Eski 30-12-2008, 15:17   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Düzgün ölçen şerit test isterseniz size Tropical veya Tetra marka öneririm.
Bir çok akvaryum şerit testi, tatlı ve tuzlu su için ayrı ayrı üretilir ve satılır. Tropical hem tatlı hem tatlı tuzlu su için kullanılabiliyor. Ph, No2, No3, GH ve KH aynı anda tek şerit üzerinde ölçebilirsiniz.

Okuma konusunda ise ışığa çok dikkat etmek lazım. Bu şeritler renk kodları ile çalıştıkları için, ampul altında, floresan altında, balkonda vb. farklı ışık şartlarında değerleri farklı okuyabilirsiniz. Mümkün olduğunca gün ışığı altında okumaya çalışın.

Tabii bu söylediklerim biz su şartlandırma için çok net ölçümler yaptığımızdan dolayıdır. Yani evde tarım hobisi ile uğraşırken Ph ın 6,2 değilde 6,6 olması sanırım bitki için tehlike arz edecek bir sorun değil. Bu sebeple daha rahatça ürün seçilebilir sanırım.

süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 10:26   #49
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Koltuk alma

Sevgili Arkadaşlar,

Hepinize tekrar mutlu yıllar diliyorum. Bir sorum olacak. Fidelerin hemen hemen hepsinde, çiçek bulunan dalların hemen bir altındaki dalın gövdeye birleştiği yerlerde yeni filizler oluştu.

Diğer başlıklarda koltuk alma diye bir şey okumuştum. Benim bu yeni çıkan filizleri almam mı gerekiyor? Beni aydınlatırsanız sevinirim. Yanlış bir şey yapmıyayım. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:43
Eski 31-12-2008, 11:04   #50
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Sarıcan, bu filizleri almanız gerekir ama hemen değil. En az 7-8 cm boylansınlar ondan sonra. Sonra bu filizlerin pişkin olanlarını suya daldırıp köklendirerek yeni fideler elde edebilirsiniz.

Eski 31-12-2008, 11:46   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sayın Sarıcan, almış olduğunuz multimetreden bende de var. 3 çeşit ölçüm yapıyor. nahtar en solda iken rutubet, ortada ışık, sağ konumda iken ph ölçüyor. Ph ölçmek için probları 2-3 cm kalana kadar toprağa veya sıvıya sokmanız gerekiyor. Eğer ortam çok kuru ise ölçemiyor. Kullandıktan sonra iyice kurulamanız gerekiyor yoksa bakır prob oksitleniyor ve ölçmüyor. Bu durumda çok ince bir zımpara ile ve ya asit ile oksitli yüzeyi temizlemeniz gerekiyor.

Eğer toprağa batırırken sert bir cisme gelirse probların bağlantısı kopuyor, o yüzden çakıllı ve ya pomzalı harçları ölçmenizi tavsiye etmem.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 12:15   #52
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Todor,

Ben bu multimetreyi yeni aldım. Bu yüzden oksitlenmiş midir? bilemiyorum. Problar bakır değil, eloksallı alüminyuma benziyor. İade etmeyi düşündüğüm içinde zımpara sürtmek istemedim. Ne kadar hassas ölçüyor bilmiyorum ama ışık ve nem ölçüm fonksiyonları çalışıyor ama bize gerekli olan Ph fonksiyonundan emin değilim. Muhtelif denemeler yaptım. Sayın Kahyanur' un önerisi ile limonlu su, sirke, şebeke suyu, şişe suyu ve Kudret Bey' den aldığımız besin eriyiklerini ölçmeye çalıştım. 8 ila 7 arasında duyor ibre, ne kadar kımıldıyor farketmek bile zor. Sadece besin sıvısında A şişesinde tepki verdi. Onda da alt sınır olan 3,5' a dayandı. Yani bir ölçüm yapamadım. Eksik bir şeyler mi yapıyorum?

Sayın Malbman,

Sizede yardım ve desteklerinizden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Eski 01-01-2009, 22:59   #53
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

CE ölçüm ve birim

Herkese merhabalar,

Bu akşam Kudret Abi' den nihayet EC metremi aldım. Misafirperverliği için kendisine ve eşine tekrar teşekkür ediyorum. Biraz öncede büyük bir merakla ilk ölçümleri yaptım. Sistemi kurarken EC metrem olmadığı için başlangıç değerlerim ne idi bilemiyorum. Bugün 13. gün sonunda çıkan değerler şöyle.

Erikli şişe suyu 0,1
Koru Damacana suyu 0,1
Musluk suyu 0,4

Paralel bağlı sistemdeki saksılardaki durum:

Damacananın yerleştirildiği başlangıç depoya no: 0 dersek;

0. Saksı 1,6
1. Saksı 1,61
2. Saksı 1,61
3. Saksı 1,65

Bu dört saksının suyunu 10 lt' lik pet şişeye 2' şer ölçek A ve B kitinden ilave ederek hazırlamıştım. Başlangıç değerini bilemiyorum. Ama birleşik kaplar dengesinde sıvıların dengesi gibi EC dengeside eşit gibi. Bir tek en son saksı biraz yükselmiş gibi çıktı. Bu arada 13 günlük periyotta sistemde neredeyse hiç su eksilmesi olmadı. Havalar çok soğuk olduğu için buharlaşma olmadı. Bana garip gelen EC yükselmesi gerekirken sanki düşmüş gibi. Bunun sebebide sistemden besinle birlikte suyunda eksilmemesinden kaynaklanıyor herhalde. Su miktarı aynı besin miktarı gittikçe azalıyor gibi. Yanılıyor muyum acaba?

Diğer 2 kavanoz saksıda ise durum şöyle. Onların besininin her ikisinide ayrı ayrı 5 litrelik pet işişelere 1' er ölçek A ve B besin kitinden koyarak hazırlamıştım. Birinde bir kök domates, diğerinde iki kök domates var. Atmaya kıyamadığım için. 13. günün sonunda şimdiki durumları şöyle;

1. nolu kavanoz (İki köklü) 1,72
2. nolu kavanoz (Bir köklü) 1,8

Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Birde kafama takılan bir soru daha var. Erikli ve Korusu şişelerinin üzerinde ve web sitelerinde ölçüldüğü belirtilen iletkenlik değeri. Ya birim hatası var, ya da biz mi bir yerde hata yapıyoruz.

Erikli şişe etiketinde 20 derecede 56 µs/cm yazıyor. Uludağ damacana etiketi üzerinde 38,6 µs/cm yazıyor. Benim ölçtüğümde her ikiside 0,1. Bildiğim kadarıyla bizde µs/cm ölçtüğümüzü söylüyoruz. Bu farklılığın sebebi nedir? Birimler demi yanlış yapıyoruz?

Düzenleyen Sarıcan : 13-06-2009 saat 08:21 Neden: Ekleme
Eski 02-01-2009, 21:36   #54
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Arkadaşlar,

Kudret Bey' le konuştum sorun çözüldü. Bizim ölçtüğümüz EC birimimiz milisiemens/santimetre (mS/cm), pet şişenin üzerinde yazan değerler mikrosiemens/santimetre (µs/cm) . Bu yüzden değişik kaynaklardan formüller alırken dikkat etmemiz gerekir.

56 µs/cm / 1000 = 0,056 mS yapıyor. Kudret Beyin yaptığı EC metrede sadece ondalık hassasiyetle ölçüm yapılabildiği için 0,1 den küçük (Yani sıfıra çok yakın değerleri) 0,1 diye okumak mümkün. Belki zorlarsanız iki çizgi arasına denk gelen değerleri göz kararı ile 0.01' in katları şeklindede okumak mümkün ama biraz zorlama olur.

Eski 02-01-2009, 23:52   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Biz teşekkür ederiz sayın SARICAN sağolun yine bekleriz.
Evet arıza bulunmuş. Bizim EC metremiz milisiemens / cm cinsinden ölçer. şişe suyu etiketinde mikro siemens / cm cinsinden yazılmış bu tamamen tercih meselesidir ama iletkenliği düşük olan ölçümlerde tam sayılı rakamlar söylensin diye 0,0xx gibi sayılardan kaçınmak için tercih edilir.. Neticede önemli olan iki birim arasında 1000 çarpanının veya böleninin olmasıdır. ( EC 56 mikro S / cm ) =0,056 mS / cm dir.Aletimiz 0,1 mS / cm hassasiyeti ile ölçüm yaptığı için ,bu değer EC metrenizin en alt çizgisi olan 0,1 ms / cm cizgisi ile 0 noktası arasında , yani sürgü çubuğunun 0 noktasından 1,6 mm üstünde dir. Anolog ölçüm yaptığı için değerleri okumak biraz pratik ister . Ama 3-5 ölçümden sonra olay kolaylaşır.
Gelelim 2 noktaya : EC yükselecekken sanki düşmüş gibi diyorsunuz , oysa tam tersi bitki besini kullandıkça yani sudaki tuz miktarı azaldıkça EC düşecektir. EC nin düşmesi normaldir ama PH ayarlaması yapmadan yani PH ı eriyiği ilk hazırladığınız PH değerine ayarlamadan ölçmek yanıltıcı olur .Çünkü EC , PH lada değişir.
Sistem olarak düşen sıvı seviyesini normal su ile tamamlamak, PH ı ayarlamak ve EC yi ölçmek.İşte topraksız tarımda otomatik kontrol ün önemi buradadır. Modern seralarda bilgisayar sistemleriyle otomatik olarak kontrol edilmektedir. Biz amatör ler de manüel olarak aynı prosödürü gerçekleştire bildiğimiz ölçüde başarılı olabiliriz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2009, 07:26   #56
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SARICAN Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Kudret Bey' le konuştum sorun çözüldü. Bizim ölçtüğümüz EC birimimiz milisiemens/santimetre (mS/cm), pet şişenin üzerinde yazan değerler mikrosiemens/santimetre (µs/cm) . Bu yüzden değişik kaynaklardan formüller alırken dikkat etmemiz gerekir.
Değerlerin dönüşümünde hata yaptığımızı düşünmekte haklıymışım demek.

Eski 07-01-2009, 15:12   #57
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

17. gün

Bugün 17. gün, henüz besin sıvısı değişimi yapmadım. Çiçeklenme devam ediyor ama henüz meyve tutulumu olmadı. Uzun zamandan beri güneş ilk defa yüzünü gösterdi ve sıcaklık balkonda 15 dereceyi buldu. EC ölçümlerini yeniden yaptım. Paralel bağlı saksılarda hiç bir değişim gözlenmiyor gibi, kavanoz saksılarda ise belirgin düşme sözkonusu. Yaprak gelişimi için ise yeni resimler ekliyorum. Bir haftalık süredeki değişimler için yorumlarınızı bekliyorum.

0. Saksı 1,62 mS/cm
1. Saksı 1,60 mS/cm
2. Saksı 1,63 mS/cm
3. Saksı 1,59 mS/cm

1. nolu kavanoz (İki köklü) 1,57 mS/cm
2. nolu kavanoz (Bir köklü) 1,72 mS/cm

Herkese sevgiler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:45
Eski 07-01-2009, 15:16   #58
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Paralel Saksılar ve Kavanozlar

Paralel Saksılar ve Kavanozlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 12:47
Eski 07-01-2009, 16:56   #59
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Çok güzel gözüküyor, sn. SARICAN. Büyüme noktasının rengi biraz açık gözüküyor, ama İstanbulda, kış mevsiminde vede balkonda olduğunu göz önünde tutarsak, bence çok iyi.
Henüz meyve tutmadığını söylüyorsunuz ama, yanılıyorsunuz Bence tutmuş, son mesajın ikinci resmindeki kapanmış çiçek kipriğinin altında gizleniyor şimdilik. Bir kaç güne tanışırsınız

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 22:45   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
herkese meraba ben ödevim için bi proje hazırlıyorum konuyu topraksız tarım seçtim ama aradığımı bulamıyorum yardımcı olurmusunuz?mesela neler kullanılır neden kullanılır ve nasıl kullanılır şimdiden teşekkürler?

h-i-l-a-l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024