agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2008, 11:36   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Topraksız tarım için otomatik düzenek hazırlanması

Bu konuda yardım olacak bir arkadaş bulduk
Meraklıları, www.emrah.com Projeler bölümünde, çalışmalarına göz atabilir. Onlara bakınca bize çok büyük geldiği ortada ama olsun

Doğal olarak konu ona yabancı. Neler gerektiği, ne istediğimiz konusunda bilgilendirme istiyor.

Benim önerim, evde topraksız tarım için yapılmış örneklerin fotoğraflarını ve sayfa adreslerini yazmak, kendi isteklerimizi aktarmak.

Böylece, elimizde ihtiyacımız olan bir konuda önemli bir kaynak oluşacak...

efi beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 14:55   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel
Arkadaşlarım henüz konunun önemini ve hassasiyetini anlıyamadılar. Benim mesleğim, işim otomatik kontrol ama henüz bir kişi sormadı sen günde 8 -10 defa sula diyorsun bu işi yapmanın kolayı yok mu diye.
Kudret Bey'le mesajlaşmıştık... 2 cümlesini buraya alıntıladım.

Gerçekten ilginç bir durum, buraya kimsenin tek cümle yazmaması...

Eski 02-04-2008, 15:03   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Çünkü daha o konuya gelmedik

Yaz gelip buharlaşmanın çok olmasıyla sulama derdi gündeme gelecekti

Şimdilerde fide bulma, tohumdan çıkarma, perlit-pomza-torf sorunları, besin eriyiği hazırlama, hangi sistemi seçsem gibi başlangıç aşaması sorunları gündemde.

istaka76 beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 15:50   #4
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Daha ben tohumlarımı bile ekememişken (Ankara'da hava gecikmiş kış gibi), sulama konusunda nasıl bir soru sorabilirim ki?

Sevgili Kudret Tezel, bize biraz izin verin. Bakın göreceksiniz ki bir ay sonra bizim sorularımıza yanıt vermekte zorlanacaksınız. Hele benim paniklerimle nasıl başa çıkacaksınız hiç bilemiyorum

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 21:15   #5
Ağaç Dostu

Ben de tohumları ekmedim , Ankara'da 2 haftadır hava, kapalı ve soğuk.

Eski 02-04-2008, 21:20   #6
agaclar.net

malina's Avatar

İyi de o düzeneği yapmak zaman ister.

Önce sistem nasıl çalışıyor anlayacaksın.
Anlamadıklarını soracaksın.
Yerleştireceğin yerde düzenleme yapacaksın.
Malzemeleri bulacaksın.
Tabii parasını denkleştireceksin.
İçinden çıkamayıp, sana yardım edecek birini kafalamaya çalışacaksın...

Ohoooo ooo

Şimdiden başlasak iyi olur

Eski 02-04-2008, 21:32   #7
Ağaç Dostu

İklimsizin düzeneği hem basit hem uygun hem pahalı değil.Örnek alınabilir.

Saksıda 3-4 cm yükseklikten bir delikle besin eriyiği dışarı verilir.

Bence bu aşamada eğer manuel yani elle besin eriyiği verilmeyecekse en uygunu bu sistem.

Eski 02-04-2008, 21:42   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Bu tür forumda yazılanlardan örnek verirken sayfa adresini de yazar mısınız?

Ayrıca ilk mesajda belirtmiştim, amaç tam otomatik bir sistem yapmak.

Eski 02-04-2008, 22:15   #9
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Otomatik sistemle besin eriyiğinin nasıl verileceğini, Kudret bey burada 21 no.lu mesajında yazmıştı.

Önerilen tek sistemdi. Minimum maliyet, maksimum verim, şimdilik sorunsuz çalışıyor.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 08:32   #10
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Önce sistem nasıl çalışıyor anlayacaksın.
Tabii parasını denkleştireceksin.
İklimsizin düzeneği bana çok uygun geldi. Umarım cebime de uygun gelir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
İçinden çıkamayıp, sana yardım edecek birini kafalamaya çalışacaksın...
Tohumlarım çimlenince Denizakvaryumunu ikna! yoluyla akvaryumcuları dolaşmayı planlıyorum.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 09:15   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Sanırım bende bir sorun var, anlatamıyorum

Burada otomatik düzenek mi, manuel olanı mı daha mantıklı konusunu netleştirmeye çalışmıyoruz. Buna kişiler kendileri karar versin.

Diyorum ki, otomatik düzenekle topraksız tarım yapmak isteyenler (ne zaman bu kararı verirlerse o zaman) bu başlığa gelip, nasıl yapabileceklerini öğrensinler. Önlerinde bir çalışma şeması olsun. Neyi nereden bağlamaları gerek, ne hangi yükseklikte durmalı, hangi boru nereden geçmeli... Yatay olan düzenekte şunlar yapılır, dikey hazırlayacağınızda bunlar yapılır. Dikey şu yükseklikten fazla olmasın çünkü şunlar sorun olur vs vs.

Ah Aybala ah, sen olsaydın hemen autocat ile bir şeyler çizmeye başlamıştın bile...

birolbostanci beğendi.
Eski 08-04-2008, 17:57   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhaba sevgili arkadaşlar, ne güzel sohbet ediyorsunuz.
Annemin hastalığı dolayısıyla Ankaradaydım,Dün geldim,dün akşamda dükkan kapaylıydı
görüşemedik. Gelelim sadede: Birşey denemek hele hele amatörce yani imkanların kısıtlı olması halinde gerçekten zordur, ve zorluğun en büyüğüde merak ettiğimiz ana konuyu başa alıp asıl bize konunun araştırması yapacak düzen alet edevat her neyse, geriye atmaktır. oysa düzen kurulmadan deney yapılamaz. önce düzen dört dörtlük kurulacak, ve sonra arştırmak istediğimizi araştıracağız. taaaa başında sistemleri anlatmış tık.
ama herkesin merakı dur tohumlar bir çıksın , dur fideler bir tutsun sonra yaparız .
Çok zor olur arkadaşlar,önce sistem sonra deney.besin eriyiği yerine su koyun,fide yerine bir dal parçası sokun ama işte sistem böyle çalışacak deyin gerisi kolay.
yapılacak sistem ne fiat olarak,ne teknik olarak abartılacak bir şey değil şimdiden kurar sağlıklı ,arızasız çalıştırırsanız rahat eder sitres yaşamassınız.
Bitki rizikosu yokken delik deler olmassa birdaha delersiniz olmassa kabı değiştirirsiniz
ama bitki varken okadar rahat çalışamassınız.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 18:22   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Bu yazının, otomatik sulamanın önemini göstermesi açısından, burada da olması gerekiyor...

Name:  cicekler.gif
Views: 17505
Size:  4.7 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Arkadaşlar konu gerçekten çok önemli, neden mi?...

Su kültürü teorik olarak en basit ve en verimli yol,

Neden? çünkü kökler devamlı besin eriyiği içindedir ve ısı farkılıklarından dolayı suda devamlı bir sirkülasyon mevcuttur. ısı farklılıklarından dolayı eriyik devamlı karışmakta ve gerek köklerin çevresini saran eriyiğin EC sinin değişmesi ki bu da eriyiğin özgül ağırlığının değişmesi demektir, bu da bir sürkülasyona sebep olacağindan devamlı bir sürkülasyon mevcuttur

Eğer hava veriyorsak zaten hızlı bir karışım sözkonusudur dolayısıyla eriyiğin EC si düşene yani içindeki minaraller bitki tarafından kullanıncaya kadar eriyik değiştirmeye gerek yoktur.

Katı ortam sistemi:

Fakaaaaaat, bitkiyi ayakta tutmanın zorlukları , balkonda rüzgarın etkisi vs düşünülerek bir katı ortam sistemi kurmuş isek agregatın ıslak olması yetmez, zira kökler sudaki mineralleri alınca kök çevresinde EC si düşük yani minaralsiz su kalır dolayısıyla bitkinin beslenmesi durur.

Çünkü bizim agregatımız toprak gibi içinde mikro organizmaların olduğu bir ortam değildir yani besin değeri yüksek su ile besini kullanılmış su yer değiştiremez bitkinin büyümesi durur. Ne zama kadar? Besin değeri yüksek eriyik gelene kadar.

Neden diranajı yani su geçirmesi hızlı ortam istiyoruz? yeni eriyiği dökünce eskisi hemen ortamı terk etsin diye, peki bitki yeni eriyikteki besini ne kadar zamanda kullanacak?

Bunun için birkaç yazı okumuştum mesela bir saat gibi bir zaman ,demek ki bitkiyi aç bırakmamak için bir saat sonra yeni eriyikle sulamalıyız. Böylece bitkinin beslenmesini inkitaya uğratmamış olacağız.

Onun içindir ki sevgili arkadaşlarım bence en iyi yol sık sulamaktır, Eğer bunu manüel olarak yapmaya kalkarsanız olmaz diye birşey yok olur ama günde kaç kere sulaya bilirsiniz ki onun için otomatik düzen şart derim. Çünkü ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka aksaklıklar olacaktır.

ben bir de şöyle düşünüyorum, belki biraz fantastik ama doğruluk payı olduğuna inanıyorum, belli bir düzen ve ritm bitkinin daha iyi gelişmesini sağlıyor, benim fikrim. Yemek öğünlerinin düzenli olması gibi birşey.

Belki saksının çok büyük olması gerkmez ama saksının altındaki kabın yani geri dönüş deposunun biraz büyük olmasında fayda var hem EC değerini reğüle etmek yani hızlı düşüşüne mani olmak hem de çok sık değiştirmekle vakit kaybetmemek açısından.

Lütfen bunları değerlendirin anlaşılmayan yerleri yeniden gözden geçirelim
Bilgi paylaştıkça büyür.

canannuman ve birseiki beğendi.
Eski 17-04-2008, 10:05   #14
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,
Forumu takip ediyorum ama denemek konusunda kararsızım. Yanlız otomatik sulama sistemi deyince tatile çıkacaklar için besit sulama tekniklerinin olduğu başlığa bir broşür sayfası eklemiştim. İzninizle burayada koymak istiyorum:

Tatile Çıkıldığında Ev Bitkilerinin Bakımı (Basit otomatik sulama sistemleri)

Sulama kısmında kullanılabilir ama tahliye edilen su için ne yapılabilir bilmiyorum. Ankara Metro-Etlik'de vardı. Fiyatını bilmem uygunmu gelir ama hazır düzenek, kullanılabilir gibi...

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 21:12   #15
Ağaç Dostu

Sevgili Tuba,
Tabiiki istenirse pek çok hazır düzenek buluna bilir, ancak tercihim kendinizin yapmasıdır ,neden mi ? söyliyeyim;
Yapacağımız iş çok basit bir akvaryum su pompası, bir ayarlanabilir zaman saati.

Bu saate rezerve zaman saati denir.birde nalburdan alacağınız bir metre kadar uygun bir hortum. Bu işle meşkul olmanız,onların nasıl çalıştığını öğrenmeniz,ve birbirlerine bağlıyarak çalışır hale getirmeniz size çok güzel bir bilgi temeli oluşturacaktır ve yaptıktan sonra bir işi başarmanın keyfini yaşıyacaksınız ve en önemlisi altını çizerek söylüyorum başkalarına bağımlı olmaktan kurtulacaksınız. Hem çok ucuza yapacaksınız hemde bilgi birikiminiz olacak.

Bütün arkadaşlarıma şu hatırlatmayı yapmak istiyorum;
Rezerve saatlerinin birkaç tipi vardır.
1. mekanik
2. elektronik

Mekanik olanların pek çoğu 15 dakikalık zaman aralıkları ile çalışır
Bu şu demektir çalışma ve durma zamanı 15 dakika veya 15 dakikanın katları. 15-30-45-60-75-90- dakika gibi

elektronik dijital olanlar ise 1 saniye aralığa bile ayarlanabilir. Ama birgünde sadece 10 defa çalışmaya ayarlanabilir eğer hayır daha fazlaya ayarlanabiliyor ise mutlaka fiatı yüksektir.

Mekanik olanlar ceryan kesildiği zaman durur gelince kaldığı yerden çalışmaya başlar zamanları şaşabilir .

Elektronik olanlar ise yaklaşık 100 saate kadar şaşmazlar fakat ceryan olmayınca pompa çalışmıyacağından bizim için çok üstüm bir vasıf değildir.

Tercihimiz diğerine göre fiatı da ucuz olan mekanik tiptir. Bu tipin resmi sayın iklimsiz arkadaşımızın kurmuş olduğu düzende açıkça görülmektedir.
bence hazır almak yerine kendimiz yapalım derim,tercih sizin.başarılar.

murtitek beğendi.
Eski 23-05-2008, 10:50   #16
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
K.G.K. ya da diğer adıyla UPS edinmek, mekanik zamanlayıcı ve akvaryum pompası kombinasyonu soruna çözüm olabilir.
UPS için ayrıca bir 80-100 ytl gerekebilir, elektrik kesildiğind biplemeye başlar ancak akım çeken bir cihaz yok ise uzun süre çalışabilir.
Yapıp deneyen olursa UPS nin marka ve modelini, zamanlayıcıyı ve pompanın özelliklerini w/s olarak yazarsa biz de faydalanırız.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2008, 09:30   #17
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Alıntı:
Sevgili Tuba,
Tabiiki istenirse pek çok hazır düzenek buluna bilir, ancak tercihim kendinizin yapmasıdır ,neden mi ? söyliyeyim;
Yapacağımız iş çok basit bir akvaryum su pompası, bir ayarlanabilir zaman saati.

Bu saate rezerve zaman saati denir.birde nalburdan alacağınız bir metre kadar uygun bir hortum. Bu işle meşkul olmanız,onların nasıl çalıştığını öğrenmeniz,ve birbirlerine bağlıyarak çalışır hale getirmeniz size çok güzel bir bilgi temeli oluşturacaktır ve yaptıktan sonra bir işi başarmanın keyfini yaşıyacaksınız ve en önemlisi altını çizerek söylüyorum başkalarına bağımlı olmaktan kurtulacaksınız. Hem çok ucuza yapacaksınız hemde bilgi birikiminiz olacak.

Bütün arkadaşlarıma şu hatırlatmayı yapmak istiyorum;
Rezerve saatlerinin birkaç tipi vardır.
1. mekanik
2. elektronik

Mekanik olanların pek çoğu 15 dakikalık zaman aralıkları ile çalışır
Bu şu demektir çalışma ve durma zamanı 15 dakika veya 15 dakikanın katları. 15-30-45-60-75-90- dakika gibi

elektronik dijital olanlar ise 1 saniye aralığa bile ayarlanabilir. Ama birgünde sadece 10 defa çalışmaya ayarlanabilir eğer hayır daha fazlaya ayarlanabiliyor ise mutlaka fiatı yüksektir.

Mekanik olanlar ceryan kesildiği zaman durur gelince kaldığı yerden çalışmaya başlar zamanları şaşabilir .

Elektronik olanlar ise yaklaşık 100 saate kadar şaşmazlar fakat ceryan olmayınca pompa çalışmıyacağından bizim için çok üstüm bir vasıf değildir.

Tercihimiz diğerine göre fiatı da ucuz olan mekanik tiptir. Bu tipin resmi sayın iklimsiz arkadaşımızın kurmuş olduğu düzende açıkça görülmektedir.
bence hazır almak yerine kendimiz yapalım derim,tercih sizin.başarılar.
kudret bey;
çok değerli bilgiler bunlar..mekanik saat, akvaryum pompası, hortum..bunları temin etmek kolay..ama sistem nasıl kurulacak..yani bu malzemeleri nasıl birleştireceğiz ve 15 dk su pompalayıp duracak..tekrar çalışacak..
teşekkürler..

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2008, 13:40   #18
Ağaç Dostu

Sayın kahyanur. sıkıntınızı anlıyorum . Neden malzemedem bahsediliyorda montajdan bahsedilmiyor dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bunu yazarken henüz malzemeleri temin etmediğinizide biliyorum, zira malzemeleri alıp baktığınızda olayın çok kolay olduğunu göreceksiniz.
Zaman saatini forumlardaki resimlerde görmüşsünüzdür umarım, olmadı artık her elektrikçinin vitrininde var , tekno marketlerde var.fiatı 3,00 YTL den 15,00 YTL ye kadar satılıyor aynı mal ,ayni cins olduğu halde. Arkasında fişi ,önünde pirizi var .Evinizdeki herhangi bir pirize takıyorsunuz ,yanlış takma olasılığınız yok.Önündeki pirizede akvaryum pompanızın fişini takıyorsunuz . Akvaryum pompalarının özelliği tamamen yalıtılmış olması
yani suyun içinde çalışmasınınbir mahzurun olmamasıdır, sizi, suyla temas ettiğinizde çarpmamasıdır. Pompanın fişini de saatin önündeki pirize geçirin , sistem tamam.
Şimdi saatin üstündeki siyak, dilimli parcaya dikkatle bakın lütfen.ve bir kalem veya ince bir uçla bastırdığınızda o ince mandalların aşağıya kaydığını göreceksiniz . Bunlar saatimizin zaman dilimleridir . Bu yuvarlak program diski yani mandal tablası 24 saatte bir tur döner ve etrafında 96 adet mandal vardır . 24 saat 1440 dakikadır. Bunu mandal sayısı yani 96 ya böldügümüzde bir mandalın 15 dakikalık bir zaman dilimine hükmettiğini buluruz.
Bu tablanın kenarına bir siviç monte edilmiştir mandal siviçe bastığında pompa çalışır 15 dakika sonra durur. Eğer 2 mandalı bastırırsak 30 dakika çalışır durur .
Eğer mandalları bir basılı bir boş , bir basılı bir boş ayarlarsak pompamız 15 dakika çalışır 15 dakika durur pozisyonu ayarlandı demektir. Uygun bir hortumu pompaya takıp saksıdaki bitkilerin dibine , veya sectiğimiz sistemin gerektirdiği yere taşıdık mı olay bitiyor. Anlata bildimmi bilemiyorum .Bilgiyi paylaşmaya sorunları bilebildiğimiz ölçüde gidermeye çalışmaya hazırız.Kolay gelsin ,başarılar dilerim.

Eski 29-11-2008, 15:06   #19
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım. zaman saatlerinin en küçük diliminin 15 dakika olduğunu söylemiştik bu konuda her hangi bir soru yok , anlaşılam problemde yok . Ancak eğer daklama nozullarınız 15 dakika zaman zarfında arzulanandan çok sulama yapıyorsa bunu çok daha küçük bir aralığa ayarlamak mümkün. detayına girip kafa karıştırmak istemiyorum ana sırf bu yüzden sorun yaşıyan varsa bu konuyu ele alabiliriz . bu konu yakında anlatacağımız aeroponic püskürtme sisteminde lazım olacak.Orada bahsetmek belki yerinde olur ama konu başlığı olarakta burayı ilgilendiriyor.
Bir uyarı, bir hatırlatma olarak bu bilgiyi burada vermeyi uygun gördüm.

Eski 29-11-2008, 15:14   #20
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Koçtaşta satılan elektronik zaman saatleri var, bir dakikaya kadar ayarlanabiliniyor, hemde mekaniğinden ucuz. Bunu bir araştırın derim Kudret bey.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2008, 15:35   #21
Ağaç Dostu

Sevgili envor haklısın tabiiki çok değişikleri var . ama onları günde 10 defaya ayarlıya bilirsin ençok. mekanik röleler gibi 48 defa açıp kapayamaz.

Eski 29-11-2008, 17:21   #22
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Selamlar sayın hocam, bu zaman rölesini yaım saat kapalı iki dakika açık olacak şekilde nasıl ayarlarız . bendeki zaman saati mekanik, sulamayı onbeş dakika aralıkla yapınca elektrik çok harcanıyor. birde elektrik devresini açıp kapatan termometre **** o işi görecek alet ısı artınca devreyi açan ısı düşünce yani ,pencereleri açıp kapatmak için .bu cihaz varmı ,varsa adı nedir. teşekkürler

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2008, 19:29   #23
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Sevgili arkadaşlarım. zaman saatlerinin en küçük diliminin 15 dakika olduğunu söylemiştik bu konuda her hangi bir soru yok , anlaşılam problemde yok . Ancak eğer daklama nozullarınız 15 dakika zaman zarfında arzulanandan çok sulama yapıyorsa bunu çok daha küçük bir aralığa ayarlamak mümkün. detayına girip kafa karıştırmak istemiyorum ana sırf bu yüzden sorun yaşıyan varsa bu konuyu ele alabiliriz . bu konu yakında anlatacağımız aeroponic püskürtme sisteminde lazım olacak.Orada bahsetmek belki yerinde olur ama konu başlığı olarakta burayı ilgilendiriyor.
Bir uyarı, bir hatırlatma olarak bu bilgiyi burada vermeyi uygun gördüm.
Elektrikçiden sordum, otomatik sigorta tipinde, mekanik ayarlamalı, 6 dakikadan ayarlanma başlıyor dedi fiyatı 45 liraymış. Praktikerden araştıracağım.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2008, 20:56   #24
Ağaç Dostu

Sayın sabri zeki , elektrikli devreler kabaca komut veren ve görev yapan diye 2ayrı sistemin konbinasyonudur. Örnek olarak birlambayı gösterebiliriz. Anahtarın görevi komut vermektir GEÇ - DUR. lambanın görevi ise ışık vermektir. anahtar elektrik akımına komut verip GEÇ diyince akım yolu üzerine bağlanan lambada ışık vererek görevini yapar.
Sizin düşündüğünüz sistemde termostat denen bir komut verici ve birde aldığı komutla pencereleri açan veya kapayam bir sistem gerekli. Bazı sistemleri bulmak kolaydır çünkü hazırdır , bazılarınıda isteğe bağlı olarak hazırlamak gerekir.
Ben sizin açmak-kapatmak istediğiniz pencerenin büyüklüğünü ve seradaki yerini bilmiyorum .Eni boyu hakkında Biraz detaylı bilgi verirseniz kendinizin yapabileceği basit sistemler önere bilirim. Isı ayarlanan bir değerin üzerine çıkarsa veya düşerse komut veren siteme TERMOSTAD denir çok basit bir alettir ucuzdur fakat ayarlamak istediğimiz sıcaklık derecesine ve hassasiyetine göre almak lazımdır. Örneğin piyasada kazan termostatı, oda termostatı, ütü termostatı,akvaryum termostatı, kuluçka termostatı veya dijital veya anolog elektronik , biraz pahalı olmakla birlikte bir çok işte kullanılabilecek ünüversal tipleri mevcuttur.Camları açan kapayan sistemlerde mutlaka hazır olarak vardır ama bizim idealimiz kendimizin yapmasıdır.

Eski 29-11-2008, 21:02   #25
Ağaç Dostu

Sayın nariçi,zaman saatlerinin birkaç tipi mevcut. Çok ucuz olanlarıda var ama inanın ucuzluğu içinize kurt düşürmesin .Elimde hemen hemen her tipinden var . ve ucuz olanları 5 senedir kullanıyorum hiçbir arıza yapmadılar.

Eski 29-11-2008, 22:32   #26
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Varsa (zaman saati) bir de ondan gönderin. Kaç lira?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 18:16   #27
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

İyi akşamlar sayın hocam, kudret bey benim kurmaya çalıştığım sera atmış metrekare civarında ,yüksekliği dört metre olacak ,daha betonu döküldü demir aksam bu hafta başlanacak.kendim bizzat yaptığım için uzun sürüyor pencerelerin uzunluğu beş metre, eni ise yüz santim yaklaşık. iki pencere olacakbiri doğuya bakan diğeri batıya.sistem böyle olacak burada her malzeme bulunmuyor. dolayısı ile türkiyeden istemek gerek, birde nasıl malzeme alırsak sağlıklı çalışır. nereden alırız otomatik olmasını istiyorum bu malzemelerin manuel olmasın. isimlerinide bilmiyorum kudret hocam size bir sürü iş düştü cevaplanacak teşekkür ediyorum .sevgiler magosadan..

Eski 30-11-2008, 18:31   #28
Ağaç Dostu

İyiakşamlar Sabri bey.Güzel bir uğraş tabiiki kendi seranızı kendinizin yapması. Şu anda henüz betonu döküldüğü için ortada fazla birşey yok, onun için resimlerini gönderin diyemiyorum.Ama sormak istiyorum pencereleri sürgülü yapmak mümkünmü. Eğer mümkünse açmak kapamak daha basit ve çok daha ucuz olur. Benim fikrime göre.

Eski 30-11-2008, 19:12   #29
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

sayın hocam, ben gündüzleri işte oluyorum dolayısıyla otomatik olsunda sürme de yaparım biraz boyut küçülür . sevgiler magosadan.

Eski 01-12-2008, 18:55   #30
Ağaç Dostu

Sabri bey , seranızı otomatik yapacağız inşallah. Pencereleri sürgülü yaparsanız çok güzel olacak. Sorunuza cevap vermeye çalışıyorum ( mekanik zaman saati nasıl 2 dakika çalış yarım saat durur vaziyete getirilir ) ancak bir şema çizmemiz ve resimlememiz lazım, ilk fırsatta yapacağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024