agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-11-2008, 14:05   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Bred07 Topraksız Tarım Denemeleri

Sevgili büyüklerim ve arkadaşlarım ben antalyadan aranıza yeni katıldım. Bölgede görme şansı bulduğum topraksız tarım seralarına hayran olarak nasıl işledikleri konusunda bilgi sahibi olabilmek için bir arayış içine girip ne şanslıyımki sizleri buldum.
Ben bu işi kendi yaptığım seramda ( resimde v1.1 olarak görüyorsunuz ilaveler oldukca yenilerini koyacağım ***.) tam teşekküllü ve tam otomatik olarak yapmak istiyorum. Bunun için gerekli elektronik bilgisine sahip olduğumu düşünüyorum ve ***. sayenizde gerekli diğer tüm bilgileri kısa sürede edineceğimi umuyorum. Amacım eğer imkanlar el verirse demo seramda başarıya ulaştıkdan sonra kendi seramı a dan z ye kendim yapmak ve işletmek istiyorum. ***. Böyle bir işe neden kalkıştığıma gelince gördüğüm seraların hepsi ispanya, hollanda veya fransa firmalarına veya bunların malzemesi kullanılmak koşulu ile bayilerine çok yüksek fiyatlara yaptırılmış. tabi rakamları birçoğunuz biliyorsunuz bu rakamlara küçük bir yatırımcının bu işe girmesi oldukca zor.
Eğer büyüklerimiz uygun görürse burada benim seram hepimizin serası olsun uygulamalı olarak fide ekiminden döllenmeye ilklimlendirmeden beslenmeye budamadan hasata kadar her aşamayı beraber yürütelim.
Uygun görürseniz ben seramızın ne aşamada olduğunu ve neler yapacağımı sizlere anlatayım.
Sayın büyüklerim cevaplarınızı bekliyorum.
konu uygun başlık altında değilse özür dilerim. sayılar sunarım.

Eklenen Resimler

bred07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 16:29   #2
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Aramıza hoşgeldiniz sayın bred07; Seranız güzel gözüküyor, aşamaları bizimle paylaşmanızı sabırsızlıkla bekleyeceğiz
Forumda imla kurallarına uyulması konusunda çok hassasız (*** / inşallah) Aynı hassasiyetide sizden bekliyoruz

Düzenleyen envor : 19-11-2008 saat 16:32 Neden: imla
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 18:19   #3
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Bence yeni bir başlık açın ve oradan devam edin.
Daha rahat takip ederiz.

Sera güzel olmuş. Kaç Liraya mal oldu?
Bunlardan bahsederek başlayınız. Teamül budur.

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 19:28   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Konunun yeni bir başlıkta konuşulmasında fayda var.

Malzemeyi nerden temin ettiniz, boyutları nedir, kaça mal oldu, kendiniz mi kurdunuz? Bunlar cevaplarını merak ettiğimiz soruların başında geliyor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 20:51   #5
Yeni Üye

Arkadaşlar yeni başlık için teşekkür ederim. Sorularınıza gelince serayı kendim yapıyorum geçen pazar arkadaşımla birlikte onun mobilya atölyesinde yaptık şuanki maliyeti 300 ytl ama daha yapılan yapılacakların yanında cok küçük bir kısım. Şimdilik otomatik olan yanlızca açılır tavanlar var bunlarda henüz manuel elektik verilince açılıyor otomasyona bağlanacak ileriki zamanlarda.
Yapacaklarımıza gelince önce ben yapacaklarımı sıralayayım sonra siz eksikliklerimi giderin lütfen.
Önce resimde gördüğünüz iskelet ile başlayayım. İskelet modüler yapıya sahip şuanda 1x1x1 ölçülerinde ama istenildiğinde ilaveler ile 1'in katları şeklinde büyütülebilinecek şekilde tasarladık ileriki zamanlarda sanırım ihtiyaç duyacağız.
Elektrikli tavan ise iki adet motor sayesinde hareket ettiriliyor. Bu dediğim gibi ileride şu an üzerinde çalıştığım otomasyona bağlanacak.
Bunların yanısıra gölgelik, ısıtma, havalandırma ve nem oluşturma düzenekleri olacak
bunlar ilklimlendirme adına olacaklar özellikler ve hepsi bilgisardan ister otomatik ister manuel şekilde çalıştırılacak düzende olacaklar. (Tabi bu söylediklerimin hepsi şuan teorikte arkadaşlar, pratiğini inşallah hep beraber yapacağız)
İlklimlendirme adına başka yapmam gereken neler varsa artık sizlerden yönlendirmelerinizi bekliyorum.
Bitkileri besleme düzeneğine gelince bu konuda kafam çok karışık henüz net bişeyler bilmiyorum. bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. Ben size birkaç soru sorayım sizlerden gelen cevaplar doğrultusunda onu da hazırlayayım. Sormadan önce domates yetiştireceğiz bunu da aktarayım.

İlklimlendirme soruları:
1- Gündüz bitki ideal ortamı için sıcaklık, nem ne olmalıdır.
2- Gece bitki ideal ortamı için sıcaklık, nem ne olmalıdır.
3- Gündüz ve gece dönüşüm saatleri nelerdir?
4- Bitkinin yeterli havalandırmayı alıp almadığını nasıl anlarız? Alımışsa bile rüzgar gereklimidir? (gerekli ise rüzgar sensörü yapıp yönüne ve şiddetine göre tavanların açılma yönünü ve miktarını ayarlamam gerekecek)

Beslenme soruları:
1- Besin eriyikleri için kaç hazne yapmam gerekiyor?
2- Bunların besine ulaşması için tek boru yetermi yoksa ayrı kazanlar için ayrı borular mı yapmam gerekiyor?
3- Günde ne kadar besinli su vermeliyim ve verdiğim süre önemlimi? (örneğin: 100ml suyu vermem için 10 dakika yeterlimi yoksa 1 saat gibi daha uzun bir süredemi vermem gerek?)
4- Bitkiye verdiğim besinli suyun dönüşümünü kullanabilirmiyim? Kullanabilirsem nelere dikkat etmeliyim? Ph ve Ec ile ilgili hiç bilgim yok sanırım bu noktada önemli

İlave olarak benim aklıma gelmeyen sizlerin yönlendirmelerini bekliyorum.

Seramız bitincede yetiştirmeye geçeriz inşallah. Uzun soluklu bir çalışma olmasına rağmen şimdiden sabırsızlanıyorum .
Cevaplarınızı ve fikirlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılarımla

Eski 19-11-2008, 21:06   #6
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sn bred07, hızlı bir giriş oldu bu Ama biz hızı severiz
İklmdirme cevapları benden

Eski 19-11-2008, 21:08   #7
Yeni Üye

Teşekkür ederim. Heyecandan bilgisayar başında bekliyorum.

Eski 19-11-2008, 21:27   #8
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bred07 Mesajı Göster
İlklimlendirme soruları:
1- Gündüz bitki ideal ortamı için sıcaklık, nem ne olmalıdır.
2- Gece bitki ideal ortamı için sıcaklık, nem ne olmalıdır.
3- Gündüz ve gece dönüşüm saatleri nelerdir?
4- Bitkinin yeterli havalandırmayı alıp almadığını nasıl anlarız? Alımışsa bile rüzgar gereklimidir? (gerekli ise rüzgar sensörü yapıp yönüne ve şiddetine göre tavanların açılma yönünü ve miktarını ayarlamam gerekecek)
Bence* iklimlendirme;
1- 23, 25 derece sıcaklık, % 70, % 75 nem,
2- 15 derecenin altına düşürmezsen süper olur, % 70-75,
3- bu soruyu anlamadım
4- Havalandırma çok önemli, yalnız rüzgardan fideleri koruyacaksınız, özellikle kuzey rüzgarı, siz zaten sıcaklığı, nemi ayarlamak için havalandırmaları açmak zorundasınız, o açıp kapatmalar havalandırma için yeterli olacaktır.
Dikkat etmen gündüz ve gece sıcaklıklarının arasındaki fark çok olmamalı, 8 derecelik fark idealdir

Eski 19-11-2008, 21:38   #9
Yeni Üye

Sayın Envor bey teşekkür ederim bilgiler için. Bu değerlere göre ilklimlendirme kısmını tamamlama çalışmasına başlıyorum hemen.
3. soruda sormak istediğim, bu sistem tamamen otomatik çalışacağı için gün dönümünü neye göre baz almalıyım. Aklımdan Güneşe göre alınması gerektiği geçiyor doğrumudur acaba? Yoksa kış aylarında olduğumuz için güneş erken batıyor bu geçişi biraz daha ileriki saatlerdemi gerçekleştirmeliyim? saygılar

Düzenleyen bred07 : 19-11-2008 saat 23:11 Neden: harf hatası
Eski 19-11-2008, 22:43   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın bred07 aramıza hoşgeldiniz .Sizinle özelden tanıştığımız için fazla uzatmak istemiyorum her türlü yardım ,ve bilgi yi forumlarda bulabilirsiniz diyemiyorum zira siz profösyonel bir serayının demosunu hazırlamaya çalışıyorsunuz .Bizler coğunlukla açık balkon veya terasta veya bahçede yapmaya çalışıyoruz.İçimizde sayın envor gibi bu işi profösyonelce yapan arkadaşımız var,umarım değerli bilgiler vereceklerdir. Ancak işin başındayken ben hemen şunu hatırlatmak istiyorum. Bence , gerek teorik gerekse pratik mantığımın söylediğine göre . prototip olarak kurduğunuz bu sera ölçü olarak biraz küçük,korkarım otomatik kontrol açısımdan sorunlar yaşıya bilirsiniz,biraz daha büyük örneğin 2*2*3 metre yükseklik olarak düşünmeniz mümkünmü acaba.İklimlendirme,havalandırma karbondioksit gübrelemesi,gibi konularda bazı sorunlar çıkabilir diye düşünüyorum.Bitki besleme konusunda sorun olmaz ancak PH ve EC regülasyonu konusu küçük tanklarda sorun olabilir.
Samimi olarak fikrimi paylaşmak istedim,çalışmalarınızda başarılar dilerim herzaman yanınızdayız.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 22:50   #11
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Sn. Bred07 aramıza hoşgeldiniz. Yol yakınken dönün bu delilikten diyecektim ama görüyorum ki geç kalmışım. Geçmiş olsun diyorum

Siz tam donanımlı başlamışsınız işe. Ama yakında o sera yetmez, eklemelere başlarsınız. Biz 5-6m2 sera yaptık, şimdi yenisini planlıyoruz. Otomasyon konusundaki bilgilerinizden yararlanacağımızı düşünüyorum. Kolay gelsin.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 22:53   #12
Yeni Üye

Kudret bey işin başında uyardığınız için teşekkür ederim. Bir yandan verdiğiniz değerli bilgilerle serayı donatırken diğer yandan anlattığınız olayı da çözümlemeye başlayabilirim sayenizde. Bahsetmiştim serayı modüler tasarladık sanırım fazla uğraşmadan büyütebilirim.
besin eriyikleri ve uygulama konusunda da yardımlarınızı rica ediyorum. Saygılar

Eski 19-11-2008, 22:58   #13
Yeni Üye

Sayın Şule68 Sanırım bende artık küçük olduğunu düşünmeye başlıyorum ama bizim müteahhit balkonu küçük yapmış maalesef . Sera gözümün önünde olsun diye balkonu düşünmüştüm ama dama çıkacağız gibime geliyor. Şimdilik en azından başlayayım bu şekilde diyorum fırsat buldukcada artık büyütüp terasa veya bahçeye geçeriz.

Eski 20-11-2008, 07:30   #14
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın bred07, size acil şifalar dilerim ama bu işe bulaşıp da iyileşeni görmedim ben. Sanırım siz şimdiden bitki delileri başlığına yazılmaya hak kazandınız

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 09:23   #15
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Sayın Envor bey teşekkür ederim bilgiler için. Bu değerlere göre ilklimlendirme kısmını tamamlama çalışmasına başlıyorum hemen.
3. soruda sormak istediğim, bu sistem tamamen otomatik çalışacağı için gün dönümünü neye göre baz almalıyım. Aklımdan Güneşe göre alınması gerektiği geçiyor doğrumudur acaba? Yoksa kış aylarında olduğumuz için güneş erken batıyor bu geçişi biraz daha ileriki saatlerdemi gerçekleştirmeliyim? saygılar
Evet, güneşi baz almalısın, çünkü ışık olmazsa hiç bir şey olmaz, sera zaten o döngüyü kendiliğinden yakalayacaktır. İklimlendirmeyi nasılsa siz yönlendireceksiniz, o günün durumuna göre konuşur, neyi, nasıl yapmanız gerektiğini belirleriz.
Evet seranın boyutları küçük olmuş, ilk gördüğümde aklıma ilk gelen buydu, ama bu seradada bir şeyler yapılabilir, seranız büyük olsaydı size elimdeki domates fidelerinden yollayacaktım, ama o serada olmaz elimdeki domatesler, red robinlerimden sizin içinde bir kaç fide yetiştiririm, hatta Antalya otobüsüyle besin eriyiğide gönderebilirim, şimdilik bu kadar, diğer sorularına akşama yanıt veririz
Sevgili bred07, bizim bir slagonumuz var; "Bilgi paylaştıkça büyür" sizde bu sera otomasyonları hakkında bizi bilgilendireceğinizi umut ediyorum.
Saygı ve sevgiyle

Düzenleyen envor : 20-11-2008 saat 11:00 Neden: imla
Eski 20-11-2008, 16:21   #16
Yeni Üye

Sn: Envor bey bilgiler için teşekkür ederim. Seranın boyutu konusunu çözeceğim en kısa sürede. En ve boy olarak şimdi olmasada yüksekliğini kısa sürede halledeceğim. Ben bu salkım domateslerden 8-10 m kadar büyüyen domateslerden yetiştirmek istiyorum. Tabi o kadar büyütemeyeceğiz ama en azından denemeleri onunla yapmak daha uygun olacak diye düşünüyorum. Siz fide olarak yollayabilirseniz çok sevinirim tabi sıkıntılı olacaksa bende buralardan biyerlerden de temin edebilirim.
Besin eriği konusunda da teşekkür ederim yollayabilirseniz mutlu olurum. O aşamaya gelince belki sizi ziyaret etme şansım olursa direk elden alırım.
Otomasyon konusunda ben her aşamayı buraya resimleyerek koyacağım şuan malzeme topluyorum bunun dışında sizlerden gelecek her soruyu seve seve cevaplayacağımdan şüpheniz olmasın.
******* "Bilgi paylaşıldıkça büyür"

Eklenen Resimler

Düzenleyen bred07 : 20-11-2008 saat 16:27 Neden: resim ekleme
Eski 20-11-2008, 18:12   #17
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sn. bred07, resimdeki domates, kokteyl domates, bendekiler sanırım bif(tane-iri) domates, daha başlamayacağım, vakit var diyorsanız serada olan domates filizlerinden 10- 15 günde köklendirebilirim.

Eski 20-11-2008, 18:23   #18
Yeni Üye

Sn: Envor bey serayı kullanılabilir hale getirmem 10 gün sürer sanıyorum. Bu süre zarfında hazırlayabilirseniz bende serayı toparlamış olurum başlarız inşallah.

Eski 20-11-2008, 18:26   #19
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın bred07, serayı modüler olarak tasarladığınızı söylemiştiniz. Ticari bir sır değilse planlarından basitçe de olsa bahsetmeniz mümkün olur mu?

Eski 20-11-2008, 19:00   #20
Yeni Üye

Tabiiki Sn: Malbman
Resimde görüldüğü gibi ön kapak yok buraya geçmeli bir şekilde kapı geliyor. Bu bölüme seranın aynısından yapıp birbirine yaslayarak vidalarsak seramız 2 katına çıkmış olacak. Aynı şekilde çatı kısmıda 2şer vida ile dövdeye tespitli bunları söküp çatıyı kenara alabilir ve yeni yapacağımız ilaveyi bitirdikten sonra tekrar takabiliriz. Böylelikle boyu ve yüksekliği artırmış olacağız.

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2008, 19:11   #21
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Teşekkürler sayın bred07.

Eski 23-11-2008, 13:57   #22
Yeni Üye

Arkadaşlar hepinize iyi pazarlar.
Seramızın ısıtma sistemini dün bitirdim.
İlk başlarda ısıtma sistemi için elektrikli fan düşünmüştüm ama denemelerim sonunda gördüm ki havayı çok çabuk kurutuyor, havanın nemli olmasına ihtiyacımız olması sebebi ile ve orjinal seralardaki ısıtma sistemi ile aynı olmasının daha iyi olacağını düşündüğüm için bu şekilde bir sistem yaptım.
Sistem resimden de anlaşıldığı üzere, bir su ısıtıcısı yardımı ile ısıtılan suyun küçük bir pompa ile sera içerisinde dolaştırılmasından oluşuyor.
Dün akşam ilk denemeyi yaptım oldukça başarılı 30 dakika içerisinde 19 derece den 32 dereceye kadar çıktı. Şimdi enerji tasarrufu da sağlayabilmek için ısıtıcıya sistemden ayrı bir termostat takıp suyun 70-75 derecelerde kalmasını sağlamam gerekecek. Birde ısıtıcıyı bir termosun içine almayı düşünüyorum tasarruf açısından.
Bu arada besin eriyiği onusundaki sorularım için cevap verebilirseniz o düzeneğede başlayayım.

Sırdaki sistemimiz nem oluşturma sistemi olacak. 1-2 Güne oda biter İnşallah.

Hepinize Saygılar Sunuyorum.

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2008, 20:43   #23
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Serayı ısıtınca içerideki nem ister istemez düşecektir, nemlendirme için ne düşünüyorsunuz? Bu arada sistem çok güzel olmuş, her aşamasını resimlermisiniz? Zahmet olmazsa

Eski 24-11-2008, 10:11   #24
Yeni Üye

Beslenme soruları:
2- Bunların besine ulaşması için tek boru yetermi yoksa ayrı kazanlar için ayrı borular mı yapmam gerekiyor?
3- Günde ne kadar besinli su vermeliyim ve verdiğim süre önemlimi? (örneğin: 100ml suyu vermem için 10 dakika yeterlimi yoksa 1 saat gibi daha uzun bir süredemi vermem gerek?)
4- Bitkiye verdiğim besinli suyun dönüşümünü kullanabilirmiyim? Kullanabilirsem nelere dikkat etmeliyim? Ph ve Ec ile ilgili hiç bilgim yok sanırım bu noktada önemli

Bu sorularıma cevap bulamadım hala bilgilerinize.

Eski 24-11-2008, 22:26   #25
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
İş VOLTRAN a doğru gidiyor korkarım.
Bizim bitkiler görmesin bunları "ihmal"den mahkemeye verirler bizi...

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 09:38   #26
Yeni Üye

:d:d:d

Eski 25-11-2008, 11:19   #27
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgili bred07; aklım erdiğince cevap vereyim. Dha detaylı olarak sevgili envor ve Kudret hocam yardımcı olur.

1- Besin eriyiği yetiştireceğin bitkiye göre çeşitlenecek. Örneğin bir saksıda domates, diğerinde marul yapacakan ona göre iki ayrı besin hazırlaman gerekecek. Yani yetiştireceğin her çeşit için ayrı bir besin tankı. Ama kabak-salatalık ya da domates-patlıcan-biber gibi kombinasyonlarda (bu bitkiler aynı aileden olduğu için) tek bir besin yeterli. Yani kabak ve salatalık için kabak ya da salatalık besini; domates-biber-patlıcan için de yalnızca domates besini kullanabilirsin.

2- Bu maddeyi pek anlayamadım. Ama kullanacağın sisteme göre değişir diyebilirim anladığım kadarıyla.

3- Günde ne kadar su vermen gerektiğini en iyi sevgili Telef eden boğa kardeşim bilir. Zira bu konuda kendisi çok tecrübeli Ben yazın kurduğum sistemde domateslerimi açık arazide iki saatte bir on beş dakika süreyle sulamış, çok da iyi sonuç almıştım.

4- Ph ve ec değerlerini ölçemiyorsan bitkiye verdiğin besini bitkilerin küçükken haftada bir kere, büyüdükçe de büyümelerini gözlemleyerek 3-4 günde bir kere değiştirmelisin. Değiştiridiğin zaman atıl kalan eski besin suyunu, topraktaki diğer bitkilerini sulamak için kullanabilirsin. Sonuçta sade su almalarındansa, bu su içindeki bazı besinlerin eksik olmasına rağmen kalan maddeler ile ek bir yarar sağlayacaktır.

Kolay gelsin.

Eski 26-11-2008, 15:44   #28
Yeni Üye

Teşekkür ederim sayın Malbman. Üstadlarımızdan da yorumlarını aldıktan sonra başlayabilirim artık.
Envor bey nemlendirme sistemini orjinaline sadık kalmak için havaya su partekülleri vermek ve bunu fanlar ile dağıtmak suretiyle yapmayı planlıyorum.

Düzenleyen bred07 : 26-11-2008 saat 15:48 Neden: harf
Eski 27-11-2008, 17:43   #29
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Beslenme soruları:

Bu sorularıma cevap bulamadım hala bilgilerinize.
1- İki sistem var, açık ve kapalı sistem.
Açık sistemde verilen besin eriyiği drenaj olur ve birdaha kullanılmaz. Bu sistem için 3 besin tankı yapmalısın. A tankı, B tankı, C (asit) tankı.
Kapalı sistemde tek tank yeterlidir, besinler va asit belirlenir, bitkilere verilir ve drenaj besin tankında toplanır. Bu işlem sürekli böyle devam eder.
Bence açık sistemi denesen iyi olur, hiç olmazsa deneme sonuçlarından bizlerde faydalanırız.
2-Açık sistem yaparsan, temiz su tankından gelen boru üzerine, 3 tanktanda giriş yapmalısın, EC, pH ölcümü yapabilen proplar takmalısın. İşin burası biraz zor, ama eminim bir yolunu bulursun.
Kapalı sistemde sadece bir boru yeterli olacaktır.
3-Bitkiye günde 1,5 lt -2,5 lt arası su verebilmelisin, ****** bu su isteği ortama göre değişir. Mesela sabahları az su ile başlamalısın, sıcakta arttırmalısın, bunları kolayca ayarlıyabilecek bir sistem üzerinde çalışmalısın, sadece akıllı priz bu işi halladermi bilmiyorum. 100 cc suyu 2-2,5 dakikada verebilmelisin.
4- Drenaj suyunu kullanacaksan kapalı sistemi düşündüğün aklıma geliyor, drenaj suyunun EC2si artacaktır zamanla, onu indiremezsin, sık sık değiştireceksin eriyiği, pH yı nispeden ayarlıyabilirsin, besin tankının üzerine serum şişesine koyduğun nitrik asiti, serum seti ile damlatabilirsin mesela. Arada damlar ve sürekli ölcerek ne kadar damlamasının gerektiğini bulabilirsin. Bence*

Bugünlerde biraz rahatsızım, o yüzden yazamıyorum, kusurabakmayın, yanlız mutlaka yazılanları okuyorum.

Eski 28-11-2008, 08:25   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Sayın envor,
Geçmiş olsun, acil şifalar dileriz.

hhozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024